Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 27 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 27 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Rečnik bosanskog jezika EmptyDanas u 8:53 pm od PatakPrvi

» Šta trenutno slušate?
Rečnik bosanskog jezika EmptyDanas u 8:36 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Rečnik bosanskog jezika EmptyDanas u 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Rečnik bosanskog jezika EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Rečnik bosanskog jezika EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Rečnik bosanskog jezika EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Rečnik bosanskog jezika EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Rečnik bosanskog jezika EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Rečnik bosanskog jezika

2 posters

Ići dole

Rečnik bosanskog jezika Empty Rečnik bosanskog jezika

Počalji od Avramova Uto Okt 20, 2015 3:44 pm

Skandal u školskom rečniku: Srbi su "đikani" i "genetski četnici"
Marija Milić | 20. 10. 2015

Rečnik bosanskog jezika koji se preporučuje kao literatura u školama i na fakultetima FBiH pun je pogrdnih izraza na račun Srba i pravoslavaca.

U školskom rečniku autora Dževada Jahića reč „đikan“ tumači se kao „seljačina, neotesani mladić, obično pravoslavac brđanin, stočar, čobanin, bosanski pravoslavac četničkog porekla koji je genetski četnik“. Kao primer se navodi rečenica: "Poklaše nas đikani".

Tumačenje reči „balvangrad“ pežorativno je predstavljeno za naselja poput Sokoca, Han Pijeska, Pala i Rogatice, a pridev „balvangradski“ koristi se za mentalitet. Tako se opisuje kao „sirov, dinarski, uglavnom onaj pravoslavni ruralni u Bosni“, a kao primer podrugljivog korišćenja navode se primeri „balvangradski intelektualci“ ili „balvangradska revolucija“, uz dodatak u zagradi - Karadžići, Ostojići, Mladići i slično.

U RS izbačene uvredljive reči
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda Predrag Damjanović podseća da su se predstavnici entitetskih ministarstava prosvete još pre desetak godina dogovorili da će izbaciti iz literature uvredljive sadržaje, što je RS i učinila.
U rečniku nema reči „ustaša“, a „četnik“ nije predstavljen kao pripadnik pokreta već „srpske vojske koja je kroz historiju počinila velike zločine nad bošnjačkim stanovništvom“, a „četnikuša“ je „pripadnica srpske vojske“, ali i „Srpkinja u Bosni sklona nacionalnoj mržnji i netrpeljivosti“.

Dok je u Rečniku srpskog jezika reč „džihad“ predstavljena kao islamski verski rat protiv muslimana, u Školskom rječniku bosanskog jezika to je „rat za odbranu vere“. Za Aladžu, džamiju u Foči, autor za primer daje rečenicu: „Vrhunac četničkoga divljaštva i katunskoga primitivizma je rušenje Aladže u Foči.“
Za reč „granatirati“ primer je rečenica: „Četnici su granatirali čitavu Bosnu, mučki, zločinački, da tome zločinu nema premca u novijoj istoriji“, a primer za reč klati je „četnici kolju“.

Mirjana Vlaisavljević, profesor na katedri za srpski jezik na banjalučkom Filozofskom fakultetu, kaže da se „rečnik ne pravi preko kolena“, već da u njegovom radu učestvuju brojni saradnici, koji su naverovatnije dobili smernice za ovakvo definisanje rečnika.

- Ovako otrovno štivo, sa ratno-huškačkom retorikom, godi samo otrovnom uhu. Sigurna sam da bošnjački narod ovo nije zaslužio, a pitam se gde bi stigli kada bi i Srbi na ovakav način napisali školski rečnik - kaže Vlaisavljevićeva.

Školski rečnik koristi se u FBiH, ali i u školama u RS koje imaju nacionalnu grupu predmeta po planu i programu Unsko-sanskog, Tuzlanskog i Srednjobosanskog kantona.

Izvor

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Rečnik bosanskog jezika Empty Re: Rečnik bosanskog jezika

Počalji od laza Uto Okt 20, 2015 4:34 pm

Tvorci mržnje poput jahača apokalipse jašu i dalje.Šire mržnju,bacaju otrov,izazivaju incidente a sve u službi ličnog interesa nekolicine moćnika.
Žalosno je samo što smo svi mi na ovim prostorima lak plen,što smo lagani za manipulaciju,polupismeni i bandoglavi lagano sve to prihvatamo.
Pitam se samo ima li ovo ludilo kraj,postoje li umne glave koje će naći rešenje za ovaj naš balkanski pakleni lonac.Hoće li ovde ikada ideje,rad,sport,muzika biti teme ili će jedina muzika biti govor mržnje i zveckanje oružjem a jedini rad kopanje rovova.
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Rečnik bosanskog jezika Empty Re: Rečnik bosanskog jezika

Počalji od Avramova Uto Okt 20, 2015 4:54 pm

Sve je to meni jako tužno samo ne znam koliko ostali od toga mogu imati štete do njih samih.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Rečnik bosanskog jezika Empty Re: Rečnik bosanskog jezika

Počalji od laza Uto Okt 20, 2015 5:06 pm

Avramova ::Sve je to meni jako tužno samo ne znam koliko ostali od toga mogu imati štete do njih samih.
Kada smo mi istoriju učili od Veljka Bulaića samo smo mi imali problem,znaš na šta mislim, tako da i po ovom pitanju jedini problem će imati jadni,neuki i napaćeni narod muslimaske veroispovesti, prvo dok budu učili iz ovih škrabotina a posle kada spoznaju istinu i krenu u bolno otrežnjenje.Poenta je da to kreatore ne interesuje,prodaće desetine hiljada knjiga zgrnuti pare iz budžeta u svoj džepi zadovoljno trljati ruke.
Već viđeno na ovim prostorima,ništa novo ništa čudno.
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Rečnik bosanskog jezika Empty Re: Rečnik bosanskog jezika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu