Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 24 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 24 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Emocionalna inteligencija EmptyJuče u 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Emocionalna inteligencija EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Emocionalna inteligencija EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Emocionalna inteligencija EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Emocionalna inteligencija EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Emocionalna inteligencija EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Emocionalna inteligencija EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Emocionalna inteligencija EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Emocionalna inteligencija EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Emocionalna inteligencija EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Emocionalna inteligencija EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Emocionalna inteligencija EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Emocionalna inteligencija EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Emocionalna inteligencija

4 posters

Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Emocionalna inteligencija

Počalji od Korovjev Ned Jul 28, 2013 7:16 am

Nedavno sam prateći iz bekgraunda raspravu na jednom drugom virtuelnom internet mestu uočio da se u relativno pogrešnom kontekstu upotrebljava izraz - emocionalna inteligencija. Pošto se taj pojam sve češće sreće i u literaturi i u običnom životu, verujem da bi bilo dobro da ga ovde malo prodiskutujemo, tim pre što je emocionalna inteligencija od izuzetne važnosti za svakog od nas, odnosno za svakog čoveka. Ja (osim u duhu definicije i opštih i posebnih naznaka) emocionalnu inteligenciju doživljama i kao svojevrsan izraz naše mudrosti, ili našu sposobnost da se bitno približimo mudrosti, odnosno sreći samoj.

Šta vi mislite o emocionalnoj inteligenciji?
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Ned Jul 28, 2013 8:19 am

@Kaspar
Slažem se s vašim mišljenjem. Very Happy 

Saosećanje je ključna reč, makar ja tako doživljavam kada govorim o emocionalnoj inteligenciji. Zasigurno da je čovek uspešniji u odnosu na one koji nemaju moć za takvim osećanjem, i to je zapravo umeće korišćenja sopstvene inteligencije u skoro svim sferama života. Kada je ona uspostavljena, čovek pre svega razume sebe, svoje sposobnosti i konačno druge (saosećajnost).

Samokontrola je jača pa izostaju loša osećanja, nema zavisti, zlobe, optimizam je prisutan a kao važan faktor gde se ogleda emomcionalna inteligencija jeste odustvo verbalnih sukoba.

Emocionalno inteligentni ljudi su mirniji, staloženiji u situacijama gde emocionalno neintelignetni "ginu" a da nikome neće nauditi do sami sebi.

Jedno je sigurno, biti emocionalno inteligentant obezbeđuje duševni mir, a mentalno stanje je dugo održivo.

Primera iz života je puno, pa ću u nekom narednom javljanju i navesti po koji.



____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od furija Ned Jul 28, 2013 10:32 am

Emocionalna ineligencija? Emocionalna inteligencija 3137150671 
Nesrecno izmisljena kovanica. Emocije prena necemu ili nekome, imas ili nemas Emocionalna inteligencija 363364791 Inteligencija je sposobnost i brzina ucenja, shvatanja i razumevanja i adaptiranja na novonastale situacije... Ovo mi izgleda kao ono - nauci da volis, da saosecas, da... svasta nesto. Emocije su cesto nerazumljive raciu i njima se ne moze diktirati kad ce i zasto da se pojave. Ako ih uopblicavas na osnovu predhodnog iskustva a prema datim okolnostima, onda to vise i nisu emocije nego foliranje.
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Ned Jul 28, 2013 10:50 am

Onda bismo i za "inteligenciju" mogli reći da je izmišljena kovanica, nekako je moramo nazvati.

Emocionalna inteligencija nije jedina tako da možemo govoriti i o socijalnoj inteligenciji, veštačkoj inteligenciji itd. itd., što sve ima smisla.

Ljudi mogu biti inteligentni i istovremeno emocionalno neinteligentni.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od furija Ned Jul 28, 2013 11:39 am

Mislim da ne postoje "emocionalno neinteligentni" ljudi.
Postoje ljudi koji su manje ili vise emocionalni.
Inteligencija je upravo brzina i sposobnost da iz stecenih iskustava izvucemo pouku i najbolje je upotrebimo u datom momentu. Kad su emocije u pitanju, to bi znacilo da ja na osnovu neceg dozivljenog izvucem pouku kako da se ponasam, odnosno da li nesto da volim ili ne, da tugujem ili da se radujem... Svesno usmeravati emocije i dirigovati njima nije "emocionalna inteligencija" nego cisto foliranje sto masa "emocionalno inteligentnih" vesto koristi manupulisuci svim i svacim. Ja bih to pre nazvala manipulatorskom a ne emocionalnom inteligencijom.
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Korovjev Ned Jul 28, 2013 11:45 am

Sam termin "emocionalna inteligencija" je izmišljen i nema puno veze sa pojmom koji tretira tako da se samo na osnovu naziva ne može zaključiti šta se ustvari pod njim krije.
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Ned Jul 28, 2013 12:11 pm

@furija

Meni vrlo bliska osoba je iznadprosečno inteligentna. Njene emocije su jedino one koje oseća prema sebi, dok saosećanje izostaje ili ga ima tek u tragovima i kasnije. Ipak, za nju se ne može reći da nije mudra ili je to samo kamuflirana lukavost ili  proračunatost.

Ljubav prema bližnjima ne bih vezala za emocionalnu inteligenciju mada i tu izostaje, ali prema ostalom svetu, emocije za nju ne postoje. Njena misao vodilja je "ja o sebi - drugi o sebi".

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Korovjev Ned Jul 28, 2013 6:39 pm

Sada kada smo donekle na temi Mudrost sagledali značaj sposobnosti svakog od nas u korišćenju i uživanju u stvarima, pojavama, ličnostima... koje nas okružuju i koje su nam dostupne, ali i deljenju tog zadovoljstva sa nama dragim i bliskim osobama dublje se možemo pozabaviti suštinskim značenjem emocionalne inteligencije.

Naime, emocionalna inteligencija je proporcionalna našoj sposobnosti empatskog odnosa prema životu koji nas okružuje. To podrazumeva što racionalnije i realnije mišljenje (lišeno predrasuda i nepotrebnih emocija) o ljudima, pojavama i događajima, jer samo tako možemo doseći visok stepen empatije, odnosno shvatiti problem, da kažem, u meri koja je što bliže istini. Empatija u međuljudskim odnosima znači razumevanje nečijih postupaka, ali to razumevanje ne znači nužno i odobravanje takvih postupaka i slaganje sa njima, jer mi možemo razumeti nečije ponašanje samo ako dovoljno shvatimo o kakvoj se osobi radi i kakvi su njeni motivi u određenoj situaciji. Dakle, emocionalna inteligencija se može shvatiti kao nečija sposobnost razumevanja ponašanja pa i predviđanje postupaka ljudi oko sebe. Na taj način ljudi sa (nešto) većom emocionalnom inteligencijom u većoj meri izbegavaju sukobe sa ljudima oko sebe pošto umeju bolje, što bi se reklo, da se postave u društvu, tako da ne opterećuju druge, ali i stvaraju uslove da i njih drugi manje opterećuju, nego što je to slučaj sa osobama koje imaju (nešto) manju emocionalnu inteligenciju.

Da nam reč inteligencija ne bi smetala kod apsolviranja ove teme pokušajmo da razumemo sledeći primer. Najveću emocionalnu inteligenciju u razredu (često i obično) nema onaj đak koji skoro uvek prvi reši zadatak iz matematike, fizike, hemije..., već onaj učenik koji najbolje barata sa vrednosnim sudovima. Ne podseća li vas onda sve ovo suštinski na mudrost?
Korovjev
Korovjev
Novi član
Novi član

Broj poruka : 28
Datum upisa : 27.07.2013

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Ned Jul 28, 2013 7:42 pm

Kaspar :: Da nam reč inteligencija ne bi smetala kod apsolviranja ove teme pokušajmo da razumemo sledeći primer. Najveću emocionalnu inteligenciju u razredu (često i obično) nema onaj đak koji skoro uvek prvi reši zadatak iz matematike, fizike, hemije..., već onaj učenik koji najbolje barata sa vrednosnim sudovima. Ne podseća li vas onda sve ovo suštinski na mudrost?

Kao da ste opisali osobu koju sam pominjala samo što bih kod nje mudrost zamenila lukavošću. Sada se pitam, šta je zapravo krasi? Inteligencija bez opisnog prideva što bi bio tipičan primer emocionalno neinteligentne osobe.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Lilith Ned Maj 10, 2015 11:15 pm

furija ::Mislim da ne postoje "emocionalno neinteligentni" ljudi.
Postoje ljudi koji su manje ili vise emocionalni.
Inteligencija je upravo brzina i sposobnost da iz stecenih iskustava izvucemo pouku i najbolje je upotrebimo u datom momentu. Kad su emocije u pitanju, to bi znacilo da ja na osnovu neceg dozivljenog izvucem pouku kako da se ponasam, odnosno da li nesto da volim ili ne, da tugujem ili da se radujem... Svesno usmeravati emocije i dirigovati njima nije "emocionalna inteligencija" nego cisto foliranje sto masa "emocionalno inteligentnih" vesto koristi manupulisuci svim i svacim. Ja bih to pre nazvala manipulatorskom a ne emocionalnom inteligencijom.

emocionalnost u određenoj meri iako je sadržana u reči eq nije parametar emotivno zrele osobe.

eq se pre svega bavi samospoznajom, samokontrolom, merilima vrednosti (prvo sopstvenih), iskorišćavanjem potencijala, sposobnošću da se adaptiraš, empatijom, sposbnošću da prepoznaš osećanje... a ne blokiranjem emocija.
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Pon Maj 11, 2015 12:18 am

furija ::Mislim da ne postoje "emocionalno neinteligentni" ljudi.
Postoje ljudi koji su manje ili vise emocionalni.
Inteligencija je upravo brzina i sposobnost da iz stecenih iskustava izvucemo pouku i najbolje je upotrebimo u datom momentu. Kad su emocije u pitanju, to bi znacilo da ja na osnovu neceg dozivljenog izvucem pouku kako da se ponasam, odnosno da li nesto da volim ili ne, da tugujem ili da se radujem... Svesno usmeravati emocije i dirigovati njima nije "emocionalna inteligencija" nego cisto foliranje sto masa "emocionalno inteligentnih" vesto koristi manupulisuci svim i svacim. Ja bih to pre nazvala manipulatorskom a ne emocionalnom inteligencijom.

Da li je uopšte moguće svesno usmeravanje emocija?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Lilith Uto Maj 12, 2015 2:11 am

donekle jeste, samo nisam sigurna koliko je korisno...
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Avramova Uto Maj 12, 2015 2:15 am

Donekle jeste moguće modifikovati ih, primiriti, ali uvek će ići ka cilju koji ih je izazvao. Sigurno da nije korisno ubiti ih ako je to uopšte moguće.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Emocionalna inteligencija Empty Re: Emocionalna inteligencija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu