Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 21 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 21 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Karizma EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Šta trenutno slušate?
Karizma EmptyPet Maj 03, 2024 7:21 pm od PatakPrvi

» Kako videti boju aure
Karizma EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Karizma EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Karizma EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Karizma EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Karizma EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Karizma EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Karizma EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Karizma EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Karizma EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Karizma EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Karizma EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Karizma

4 posters

Ići dole

Karizma Empty Karizma

Počalji od Dragana Ned Jun 20, 2010 11:53 am

Karizma ;

Vladar ne treba nadmašiti svoje podanike samo u tome da bude doista bolji od njih , nego ih treba na neki način i očarati .

Ksenofont ( slavni grčki general )


Danas bismo takvo očaravanje nazvali karizmom . Dakako da svi vladari kroz povijest nisu imali karizmu . Ali , oni koji ju imaju ili su ju imali , koriste svoje sposobnosti kako bi u ljudima pobudili odanost i kako bi manipulirali masama zbog ostvarivanja vlastitih ciljeva .

Što za Vas znači karizma ... i karizmatičan čovjek ? Koga iz suvremene a koga iz daleke povijesti smatrate karizmatičnom osobom i zbog čega ?
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od L2 Ned Jun 27, 2010 2:46 pm

Ova rec se, kao i mnoge, koristi u sirokom smislu reci .Pa ipak mislim da je jedan od najvaznijih utisaka kod karizmaticnih licnosti neka vrsta “zracenja “.Bar se tako koristi u nase vreme .Jer izraz je potekao iz religije ,Novog zaveta a u vezi sa Svetim Duhom .Teologije bazirane na Novom zavetu i njemu se cak svrstavaju u karizmaticne.
Znaci to su bili ljudi koji su imajli neku vrstu mesijanske moci.Nesto ekstra, povrh obicnosti ,dakle posebnosti koje je ljude magicno privlacilo , inspirisalo, stvarajalo kod njih bezrezervno poverenje koje je cesto islo do obozavanja. U obicnom jeziku se zato i dan danas upotrebljava rec : bozanstven ( kao kod lepote u smislu vise nego savrsen – gotovo ravan Bogu ..bas u smislu savrsenosti ) .
U principu i danas tu osobinu pripisujemo ljudima koji imaju odredenu moc ,obicno kroz njihove pozicije . Medutim u krajnje racionalizovanom modernom drustvu sadasnjice mnogo je manje prostora za prihvatanje ali ispoljavanje karizmaticnosti u politici. Porast negativnog odnosa prema moci uslovila je I racionalniji odnos nas obicnih ljudi. Termin se ne veze iskljucivo za mesijanstvo ( osim u sektama ) ,”spustio”se do obicnih ljudi pa se koristi najcesce za neku vrstu isijavanja.
Pa ipak uspeh Obame su neki listovi objasnjavali vrstom mesijanske karizme – poredeci ga cak sa Isusom Hristom...ON JE NESUMNJIVO najupecatljiviji ,da ne kazem zadnji primer karizmaticnog politicara .Ono sto je uslovilo takav stav prema njemu je izvesna doza beznada obicnog americkog coveka .Narod ima visoka ocekivanja te mu pripisuje tu osobinu iskljucivo na osnovu njegovih reci.Gorbacov je imao istu moc,ali ju je stvorio sa delima .
Karizma se ponekada u takvom obliku pripisuje,odnosno primecuje kod tv licnosti, muzickih, filmskih zvezda ..I ta karizmaticnost opstaje sve dok narod VIDI tu osobinu u nekome . Tako se I desava da prillikom gubljenja moc/pozicije utisak karizme gotovo da nestaje .konacno da zakljucim citava prica o karizmi je u iracionalnoj sferi,pogotovo kada se osvrnemo na proslost I vidimo kako je narod na taj nacin dao svoje poverenje cak I diktatorima (racionalno nedokucivo ).


L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od L2 Pet Jul 02, 2010 8:04 pm

Ima li jos neko da nesto doda na ovoj temi ????Hajde da opet ja malo nesto dodam ...


Istorija je puna licnosti za kojima se pripisuje harizmaticnost.Licno mislim da je tesko utvrditi vrstu njihove harizmaticnosti jer su uslovi u kojima se ona pokazivala ipak bili sustinski drugaciji.


Navescu kao primer ALEKSANDRA VELIKOG ( 336.pne -323.pne) jednog od najvecih vojskovoda u istoriji.
Karizma Alexander2r

U vojnickom smislu Aleksandra smatraju genijem .U 18 godini on je postao zapovednik makedonske konjice u bici kod Heroneje u kojoj je potčinjena Grčka, kralj sa 20 godina , osvajač do tada najveće, Persijske imperije s 26, u Indiji s 30 .Za svega 12 godina on je dakle osvojio najveci deo do tada poznatog sveta.
Mrtav pre no što će napuniti 33 godine. Pisu : osvajač i bog.

Poznavaoci vojnih taktika i strategija precizno objasnjavaju razloge njegovog velicanstvenog uspeha."

"On je reorganizovao falangu i uveo "makedonsko" dugo koplje (saris) u pešadiju te efikasnu konjicu u vojsku . Uprkos protivljenju uveo je u vojsku strane dobrovoljce (30.000 ) , ojačao Filipovu konjicu, uvodio nova oružja i inženjerske jedinice. Za razliku od uobičajene predstave o mahnitom osvajaču, detaljno je pripremao akcije i time obezbeđivao brzinu akcije, obezbeđujući i da snabdevanje, komunikacije i obaveštajna aktivnost budu neprekinuti. Najzad, sam bi vodio vojsku u bitku. U pobedu, zapravo: nije upamćeno da je i u jednom sudaru – uglavnom s mnogobrojnijim neprijateljem – ikada izgubio. U korist zanosnog mita često se zanemaruju podaci o osobinama koje se, ni onda kao ni danas, ne pripisuju mladićima. Pohod u duboku Aziju planirao je cele dve godine, usput obezbeđujući obale istočnog Mediterana i Levanta od mogućeg napada persijskih pomorskih snaga, napada koji bi prekinuo logističke veze s Grčkom i Makedonijom. To je činio isto onako kao što je, pre nego što će preći Helespont da oda počasti Ahilovoj mogili pod Trojom, najpre do temelja razorio Tebu (osim Pindarove kuće) kao primer ostalim Grcima šta ih čeka u slučaju da se pobune dok njega nema.
( http://www.vreme.com/cms/view.php?id=398858 )


Karizma Guagamela2


Aleksandar je svojim pohodima ostvario neviden kulturni i ekonomski prodor .bez njega bi danasnja istorija sasvim sigurno bila znatno drugacija. Prodorom grckog jezika osigurao je kulturno jedinstvo na celom podrucju,postavio je temelj helenisticke kulture i umetnosti ciji je centar postala Aleksandrija ,drugi po redu grad iza Rima .Aleksandrija nije bila samo helenisticko središte, nego je bila i grad s najbrojnijom jevrejskom(zidovskom ) populacijom na svetu. Ovdje je napisanaSeptuaginta, tekst iz Hebrejske Biblije.
Dakle on je ostvario uticaj i na planu hriscanske misli .

ALEKSANDAR je mozda najeklatantniji primer na kom se moze apsolvirati pitanje harizmaticnosti istorijskih licnosti .Iz prostog razloga sto je on NAJVECI istorijski mit.
Sve ovo navedeno bilo bi dovoljno da samo po sebi ukaze na elemente harizmaticnosti ove licnosti.
Pa ipak se postavlja pitanje, sta je to konkretno karakterisalo ovu licnost.
Evo jednog citata :
Velikodušan u pobedi, surov u kažnjavanju, češće "svojih" nego "tuđih", nagao, prek pri piću na varvarski način, bez razblaživanja vina vodom, uveren da kroz njegove žile teče božanska krv Herakla, Ahila i Dionisa i, možda, Zevsa Amona samog.
,Karizma 398858alexander
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od IMHO Pet Jul 02, 2010 8:16 pm

Posle ovih istorijskih licnosti cisto me sramota da pisem o obicnom coveku koji ima karizmu (ja je zovem harizma).
Harizmatican covek je jedan od admina mojih prethodnih foruma. Prvo sam primetila njegovu harizmu na forumima, kako se clanovi spontano okupljaju oko njega i vole da su s njim, a kad smo se upoznali videla sam to isto i u stvarnom zivotu. Nista narocito nije napravio, on prosto gleda svoja posla ali ima taj neki magnetizam koji ljude neodoljivo privlaci.

Meni Obama ne da nije harizmatican nego mi deluje donekle autisticno kao i Novak Djokovic.

Od javnih licnosti nekih proslih vremena, prema svedocenju mojih roditelja to je bio tv-voditelj Mica Orlovic.
IMHO
IMHO
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Datum upisa : 06.05.2010
Lokacija : 29 novembra

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od L2 Pet Jul 02, 2010 8:27 pm

Hej caos ..Divno sto si se i ti ukljucila .Ma kakva sramota .Nego i ja htela znas da pisem o "obicnim" ljudima ,pa hajde rekoh da malo dotaknem one istorijske licnosti ,posto ce mozda meni biti lakse ,da se vi ne morate zamarati .Bas lepo .Pridruzujem ti se .Mislim sto se tice nas obicnih ljudi .
A Obama..tako su pisali i to je stvarno cinjenica,kada je u pitanju americki narod.Ipak treba imati na umu da su to bile posebne okolnosti koje su tome pogodovale. On je ipak i prvi crni predsednik pa je tim takode znacajniji . Vecina izvora je navela da ima nebrojeno mnogo izuzetnih osobina kojima pleni .Ja ih isto licno nisam primetila.
Istini za volju sada ga dobro "cepaju "kao socijalistu.Nikada vise kritike, i zaista jako losa ekonomska situacija .

pozdrav
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od IMHO Pet Jul 02, 2010 8:32 pm

Razumem ja Amerikance, ali ne delim njihovo misljenje u vezi Obame.
Dok recimo Kenedi, bez obzira sto je davno bilo i danas, bar na slikama, je to. Takodje njegova supruga Zaklina, pa Merilin Monro - svi ti ljudi zrace necim posebnim.
Bez obzira na svetsku slavu i popularnost nikad nece imati harizmu ni Madona, ni ledi Gaga, ni Angelina Jolie.
IMHO
IMHO
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Datum upisa : 06.05.2010
Lokacija : 29 novembra

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od L2 Pet Jul 02, 2010 9:01 pm

Slazem se za Merlin M.,za Kenedija isto ..premda mi je Zaklina vise za glamur.
A ko ti nosi crtu harizmaticnosti u novoj generaciji ..Ja nesto ne znam ..????? Karizma 489785 Sto vise razmisljam niko ? Ipak to nije samo neko posebno zracenje ..Sta mislis.
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od IMHO Pet Jul 02, 2010 9:39 pm

Pa recimo da je Djindjic imao harizmu.
Platini, francuski fudbaler.
Od pevaca Mick Jagger, od nasih glumaca Miki Manojlovic,
Takodje i Momo Kapor i Djordje Balasevic (koliko god lose mislila o njima zbog politickih stavova).
IMHO
IMHO
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 681
Datum upisa : 06.05.2010
Lokacija : 29 novembra

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od L2 Pet Jul 09, 2010 2:59 am

Od svih koje si navela ja sam jedino Djindjica dozivela kao harizmaticnu licnost.Ovi ostali jesu upecatljivi...ali , meni ,nemaju toliku privlacnu moc za mase, da bih im prilepila taj epitet.
Sta mislis da li na ovom forumu neko od muskih isijava nekom takvom harizmaticnom energijom ? Energijom koja je zarazna i koju on emituju na nacin koji nas cini zainteresovanim ..u najmanju ruku.
pozdrav
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od Enna Čet Jan 31, 2013 11:03 am

Harizma?

Aura puna trperavih zvezda oko neke osobe, prosto te pokrene taj neko, pomeri ti srce i bubrege svojom pojavom, onim iznutra što mu se vidi u očima i izliva okolo u prostor u ogromnim količinama, prosto vuku ka sebi tom svojom životnom energijom koja je stvorena da privlači druge ljude kao magnet.

Dok nekoga ne vidiš i ne doživiš lično, ne možeš znati koliko je harizmatičan, ne verujem slikama, filmovima tek malo, rečima nimalo, samo svojim očima i očima te osobe koja mi u momentu izgleda privlačno bez obzira na svoj fizički izgled. Ustvari, oni ružnije spoljašnjosti imaju svesrdnu pomoć harizme, kao da zbog njih postoji ta magija privlačnosti kojoj se niko živ ne može odupreti, da bi i oni imali svoj sopstveni širok krug obožavalaca koji ih prati u stopu, začaraju harizmom svakoga, ako još umeju i lepo da govore, imaju neke svoje uvode i razrade koje crtkaju rukama po vazduhu, pogled koji govori sve i dok ćute, to ''nešto'' što je sve(nema preko toga u fizičkom svetu) a ako ćemo već nabrajati, imaju i svoj svet u koji te lako povuku, koga briga kako izgledaju? Imaju svoje sluge i robove, na svaki mig , neko im dotrči. Ludilo koliko to može biti i smorno! Karizma 308918087

Lepi i harizmatični -kombinacija boli glava, - ako su zeznuti kao osobe, teško onom koga uhvate u tu svoju mrežu.


Enna
Enna
Banovan
Banovan

Broj poruka : 2148
Datum upisa : 06.10.2012

Nazad na vrh Ići dole

Karizma Empty Re: Karizma

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu