Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 8 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 8 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 27 od 35 Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 31 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2020 5:29 pm

Smile 35 godina od lansiranja Windows 1.0

Danas je 35 godina otkako su prodate prve kopije operativnog sistema Windows 1.0. Od tada se svet mnogo promenio, pa i Windows sa njim, pa je i posle svog tog vremena ostao jedan od najpopularnijih operativnih sistema kod korisnika personalnih računara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Windows1.0

Grafički pokrov MS-DOS-a
Windows 1.0 je prvi grafički interfejs MS-DOS-a. U poređenju sa današnjom tehnologijom, Windows 1.0 nikako ne izgleda user-friendly, ni blizu , ali tada je to bilo pravo dostignuće.

Kada ljudi govore o počecima Windows-a, obično se misli na Windows 3.0 ili 3.1. Te dve verzije zajedno su prodate u više od 10 miliona primeraka, i bile su mnogo jednostavnije za korišćenje. Dok su 3.0 i 3.1 verzije bile rev1olucionarne, verzija Windows 95 ustoličila je Majkrosoft kao softverskog kralja, čije su kasnije verzije sve bile finansijski uspešne iako ne i podjednako voljene. Ipak, ničega od toga ne bi bilo bez verzije 1.0.

Izvor: windowscentral
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2020 5:37 pm

Smile Microsoft Edge: Reklamiranje privlači pažnju napadača

Microsoft veće neko vreme intenzivno reklamira novi Chromium Edge, ponekad na načine koji korisnicima ne odgovaraju u potpunosti. U okviru agresivnih kampanja se najpre skreće pažnja na to koliko novih opcija ovaj pregledač nudi, te na to da može da konkuriše velikim igračima kao što je Google Chrome. Ove reklame ne privlače samo korisnike, već i one koji tragaju za potencijalnim metama za distribuciju različitih cyber napada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Edge

Edge na polju malicioznih napada postaje popularan skoro jednako kao i veći pregledači, te se korisnicima nude lažni dodaci i ekstenzije. Iako više nisu u pitanju dodaci koji su popularni kao nekada, postoje i oni korisnici koji i dalje primenjuju add-ons, a kako bi povećali efikasnost pregledača. Tu su različite ponude, pa i one koje služe za poboljšavanje sigurnosti.

Već neko vreme se ističe da su add-ons idealne alatke za hakerske napade, budući da su povezani sa pregledačima i imaju uvid u surferske navike korisnika. To posebno važi za one maliciozne dodatke koji se kriju iza imena poznatih brendova, poput NordVPN ili TunnelBear VPN, te tako maskirani korisnike preusmeravaju na maliciozne web sajtove.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Edge2

Jedan od najvećih add-ons problema je taj što ne prolaze nikakve rigorozne provere, pa su pogodni za širenje malicioznih napada. Iako Chrome već neko vreme radi na tome da ovaj problem svede na najmanju moguću meru, napadači i dalje imaju mogućnost da svoje maliciozne ponude šire preko Chrome ili Edge web prodavnica, pa čak mogu da ih ponude pod lažnim imenima, maskirane u brendove kojima se veruje.

Izvor: Slash Gear
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2020 5:39 pm

Smile Google Chrome će nastaviti da radi na operativnom sistemu Windows 7 najmanje do 2022. godine

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 8ee22f3e94aff73f628b6485b79a942f

Microsoft Windows 7 je prvi put objavljen pre više od deset godina, i iako su ga nasledili Windows 8, 8.1 i 10, i dalje se široko koristi u primenama u preduzećima. Google je prvobitno planirao da zaustavi podršku Chrome-a za Windows 7 počev od 2021. godine, ali planovi su sada pomereni na 2022. godinu.

Microsoft je okončao redovnu podršku za Windows 7, 14. januara 2020, ali kompanija i dalje pruža bezbednosne ispravke za korporativne kupce. Google je ranije rekao da će nastaviti da ažurira Chrome na operativnom sistemu Windows 7 najmanje do 15. jula 2021. godine, pružajući korporativnim kupcima još 18 meseci od Microsoftovog roka za nadogradnju sistema. Kompanija sada pomera presek za šest meseci, do 15. januara 2022.

„Prelazak na Windows 10 bio je deo puta mnogih organizacija tokom godine“, napisao je Google u blogu. „Ali kako su se pojavili novi prioriteti za IT timove, čuli smo da je 21% organizacija još uvek u procesu prelaska na Windows 10. Sa ovim proširenjem podrške, preduzeća sa njihovim nadogradnjama koje su još u toku mogu biti sigurna da njihovi korisnici koji ostaju na Windows 7 će i dalje imati koristi od Chrome-ove prednosti - bezbednosti i produktivnosti “.

Iako će sam Chrome i dalje podržavati Windows 7, pregledači i druge aplikacije zasnovane na Chromium-u mogu odlučiti da ranije odustanu od ovog operativnog sistema. Microsoft je planirao da podrži svoj novi Edge pretraživač na operativnom sistemu Windows 7 do 15. jula 2021.

Izvor: Android police
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 23, 2020 5:42 pm

Smile Snapchat lansirao TikTok rivala Spotlight, plaćaće milion dolara dnevno uploaderima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 D7a98f8c31b7976917df6ce93f7b014d

TikTok sada ima još jednog konkurenta sa kojim mora da se takmiči: Snapchat. Snap lansira Spotlight, novi odeljak svoje aplikacije koji će prikazati video snimke koje su kreirali korisnici, baš kao i na TikTok-u.

Iako ovo nije prvi put da aplikacija ističe video snimke korisnika, Snapchat ih prvi put stavlja na istaknuto mesto u aplikaciji. I, u slučaju da to nije dovoljno da motiviše ljude da kreiraju sadržaj za još jednu video platformu kratkog oblika, Snap takođe ulaže ozbiljan novac u taj napor. Kompanija kaže da će do kraja godine korisnicima koji dele najpopularnije klipove isplaćivati milion dolara dnevno.

Na neki način Spotlight izgleda slično TikTok-u i Instagram-ovim Reels. Sadrži automatsku reprodukciju vertikalnih video zapisa, a možete da prevlačite nagore ili nadole da biste se brzo kretali između isečaka. Algoritam će odrediti koji se isečci pojavljuju u vašem fidu, mada takođe možete istraživati određene teme.



Ali Spotlight je drugačiji na druge načine. Značajno je to da funkcija ne dozvoljava komentare ili vrstu remiksa jezgra na TikToku. U stvari, mnogi snimci predstavljeni u Spotlight-u biće anonimni. Ako video kreator nema javni profil (većina korisnika Snapchat-a nema), video snimci u Spotlight-u se pojavljuju bez imena. Taj nedostatak konteksta mogao bi biti pomalo čudan ako ste navikli da pratite određene korisnike. Ali to bi takođe moglo ukloniti deo pritiska koji bi inače mogao biti povezan sa objavljivanjem javnih videa.

Za korisnike će najveće iznenađenje verovatno biti obećanje potencijalne isplate. Kompanija ne kaže tačno koliko bilo koji korisnik može da očekuje, iako primećuje da se plaćanja zasnivaju na formuli koja „nagrađuje Snapchattere prvenstveno na osnovu ukupnog broja jedinstvenih prikaza videa koje Snap dobije u određenom danu“. Za sada se kompanija obavezuje da će potrošiti milion dolara dnevno do kraja godine, iako Snap još nije odredio čvrst datum završetka ovog aranžmana, tako da bi se on mogao nastaviti i 2021. Dugoročno, Snap planira da dovede oglašavanje u fokus, pa nije teško zamisliti da bi direktna plaćanja mogla evoluirati u tradicionalniji aranžman za podelu prihoda.

Ono što je manje jasno je koliko interesovanja postoji za takvom vrstom sadržaja u Snapchat-u i da li kompanija može da ga pretvori u nešto što ima priliku da bude nešto poput stvarnog TikTok-ovog konkurenta. Iako je Instagram već stekao određenu privlačnost sa Reels-ima, takođe je pun kopija TikTok video snimaka. TIpak, neće predstavljati problem Spotlightu jer Snapchat ionako ne dozvoljava kačenje video zapisa sa vodenim žigovima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:40 pm

Smile Microsoft želi sve Android aplikacije u Windows-u 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Android aplikacije već su dostupne na vašim Window 10 računarima, ali isključivo putem emulatorskih programa poput BlueStacks-a ili Your Phone aplikacije koja vam omogućava povezivanje rečunara sa Android telefonima, doduše sa podrškom za vrlo uski krug uređaja.

Kako se čini, Microsoft-u to nije dovoljno, pa želi da dovede Android aplikacije na Windows 10 u "nativnom" obliku, o čemu izveštava poznati Microsoft leaker Zac Bowden na svom Twitter profilu. On tvrdi da Microsoft radi na tome da Android aplikacije omogući svim korisnicima Windows-a 10, bez potrebe za korišćenjem bilo kakve dodatne aplikacije, što znači da bismo mogli da dobijemo nadogradnju Windows-a koja će podržavati izvođenje Android igara, alata i drugog softvera.

Prema Zacovoj tvrdnji, Microsoft želi da ova nadogradnja izađe tokom sledeće godine, što je po nama vrlo ambiciozan plan, iako je u prošlosti već izdat jedan testni build Windows-a koji je imao podršku za Android, ali ga je Microsot odbacio.

Ovo bi moglo da znači da će Windows 10 imati svojevrsni Android emulator predugrađen u sebe, ali to će imati smisla samo ako neće dolaziti do usporavanja rada računara, kao što je slučaj sa postojećim emulatorima koji u zahtevnijim igrama poput CoD Mobile-a "zatuku" procesor PC-a, što onemogućava ugodno igranje Android igara korisnicima sa slabijim računarima.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:42 pm

Smile Apple plaća influenserima promovisanje na TikTok-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 3

Kako bi podstakao prodaju iPhone 12 mini telefona za koji kaže da je najmanji 5G telefon na svetu, Apple se okrenuo TikTok influenserima. Influnseri su plaćeni za izradu i promovisanje kratkih videa kojima se reklamira mali iPhone 12 sa 5,4-inčnim AMOLED ekranom.

Zahvaljujući influenserima Apple-ov nalog na TikTok-u koji je u aprilu imao sam o 1.312 pratilaca, sada ima preko 366.000 pratilaca, a 4 videa koji su postovani na njega, narasli su na 1,3 miliona pregleda. Svi ti videi se temelje na istom "zapletu" - neko ima mogućnost čudesnog smanjivanja stvari, a glavni uspeh mu je smanjiti iPhone 12 u iPhone 12 mini.

Oba modela pokreće 5nm A14 Bionic SoC procesor, a osim veličine ekrana, razlika između njih je u tome što iPhone 12 ima 6 GB RAM memorije, a iPhone 12 mini 4 GB, kao i u kameri, jer mini za razliku od trostruke mare u iPhone-u 12 (Wide, Ultra-wide, Telescopic), poseduje samo Wide i Ultra-wide kamere.

Sa više od 800 miliona aktivnih korisnika širom sveta, TikTok je postao glavni promotivni kanal Apple-a, pa se ekipi iz Cupertina sigurno ne dopada što Trump želi da banuje TikTok iz SAD-a. Videćemo šta će o tome nakon inauguracije misliti Biden.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:44 pm

Smile FBI izdao upozorenje na Ragnar Locker ransomware

Ransomware konstantno evoluira, te se napadi kreću u neočekivanim i neprijatnim pravcima. Žrtava je sve više, cyber kriminalci ne biraju, pa su mete često najosetljiviji delovi sistema, budući da je veća verovatnoća da će napadnuti platiti otkup ako je pogođen neki deo koji utiče na bezbednost i kvalitet života velikog broja građana. Upravo je zbog toga FBI izdao upozorenje na Ragnar Locker ransomware, budući da se broj napada povećao od aprila 2020. godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Ransomware

FBI je aktivnosti ove grupe cyber kriminalaca prvi put zabeležio u aprilu, kada su enkriptovane pozamašne količine podataka velikih korporacija. Za otkup je ukupno traženo oko 11 miliona dolara, a napadači su pretili objavljivanjem 10TB podataka ukoliko im se novac ne isplati. Broj žrtava se od tada konstantno povećava, te se ciljaju velike firme iz svih oblasti. Napadači često menjaju taktike kako bi zaobišli sigurnosne procedure, a u procesu se koristi Windows XP virtual machine, budući da se tako lakše izbegava detekcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Ransomware2

Velike kompanije sada imaju još više razloga za strah, jer bi ovakve strategije mogle da dovedu do efikasnijih napada. Napadači se udružuju i u alijanse, najpre zbog finansijske dobiti, a onda i zbog osećaja moći nad onima koji obično izgledaju svemoćno.

Izvor: Security Affairs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:47 pm

Smile  Twitter upozorava na lajkovanje tvita obeleženog kao dezinformacija

Iako su američki izbori završeni, društvene mreže i dalje pokušavaju da se izbore s velikim količinama dezinformacija i “dezinformacija” koje se postavljaju na platforme. Twtter je otkrio da će upozoravati korisnike ukoliko pokušaju da kliknu da im se dopada određeni tvit koji navodi informacije za koje se misli da nisu tačne.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Twitter

Ranije je kompanija objavila oznake koje upućuju korisnike da pokušavaju da retvituju nešto za šta nije utvrđeno da je tačno ili članak koji u stvari nisu pročitali. Takvi potezi su imali efekta u smanjivanju širenja potencijalno netačnih informacija za trećinu, prema saopštenju Twitter-a. Naravno, postoji i druga strana medalje, odnosno brojni korisnici koji upozoravaju da se ovim putem vrši (in)direktna cenzura i da se tako uticalo na ishode izbora.

Twitter Support
@TwitterSupport
Giving context on why a labeled Tweet is misleading under our election, COVID-19, and synthetic and manipulated media rules is vital.

These prompts helped decrease Quote Tweets of misleading information by 29% so we're expanding them to show when you tap to like a labeled Tweet.


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Eni57_QXIAEEYcd?format=jpg&name=360x360

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Eni58RsXUAIUyw3?format=jpg&name=360x360

Izvor: thenextweb
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:55 pm

Smile Google ima nove widgete za iOS

Kada je iOS 14 izašao u septembru, Google je bio jedan od prvih koji je izašao sa widgetom za početni ekran za jednu od svojih iPhone i iPad aplikacija. Sada izbacuje nove za Gmail, Drive i Fit.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Ios-14

Widgeti postaju izuzetno korisni

Neki od novih widgeta izgledaju korisnije od drugih. Na primer, onaj koji dolazi uz Google Fit izgleda sjajno. Ne samo da vam omogućava da vidite napredak koji ostvarujete u postizanju dnevnih ciljeva, već vam pruža i nedeljni pregled vaših aktivnosti. Međutim, widget za Gmail izgledao da bi zaista mogao da radi određeni posao. Pomoću novog widgeta možete da pretražite prijemno sanduče, i da započnete sastavljanje e-pošte. Takođe prikazuje broj nepročitanih poruka, što je nešto što već možete videti ako bacite pogled na ikonicu aplikacije.

Kompanija radi i na widgetima za Gcal i Chrome. Prvi vam pruža pregled vaših predstojećih sastanaka. Kliktanje na jednu od ikonica omogućiće vam da vidite ceo kalendar. U međuvremenu, Chrome vam omogućava da pretražite ili ukucate URL, otvorite karticu u režimu bez arhiviranja, izvršite glasovnu pretragu ili skenirate QR kod. Google kaže da manja verzija widgeta dolazi sa malim iznenađenjem u obliku dinosaurusa na početnom ekranu.

Moguće je odmah dodati widgete za Gmail, Drive i Fit na početni ekran iPhone-a i iPad-a. Kalendarski će biti dostupan u narednih nekoliko nedelja, dok će Chrome-ov doći tokom sledeće godine.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 27, 2020 5:58 pm

Smile Od #stayhome do #stayremote – Windows Virtual Desktop

Suočeni sa pandemijom virusa COVID-19 mnoge kompanije su usled brige o zdravlju zaposlenih i kontrole širenja virusa prešle sa rada iz kancelarija na rad od kuće. Kao posledica toga, uvođenjem rada na daljinu, kompanije su se suočile sa mnogim izazovima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Wvd

Kompanija KimTec, Microsoft CSP distributer, u saradnji sa partnerima pomaže korisnicima da uz pomoć cloud servisa nađu najbolja rešenja za izazove koji su pred njima. U 2020. godini broj ljudi koji rade na daljinu se povećao sa 7% na 66%, a korišćenje Windows Virtual Desktop-a je poraslo i više nego 3 puta!

Windows Virtual Desktop predstavlja uslugu virtuelizacije desktop-a i aplikacija u cloud-u. Pruža kompanijama mogućnost da zaposlenima na bezbedan način omoguće daljinski rad sa infrastrukturom koja ne samo da im daje poznate alate kao što je Microsoft Office, već je direktno povezana sa njihovom kancelarijskom mrežom.

Pruža korisnicima jedinstveno višesesijsko Windows 10 virtuelizovano iskustvo u cloud-u, koje je skalabilno i dostupno na bilo kom uređaju: računaru, telefonu, tabletu ili Internet pretraživaču, kao i na Windows-u, Mac-u, Android-u, iOS-u i Linux-u. Takođe, daje mogućnost virtuelizacije Windows 7 desktop-a sa produženim besplatnim bezbednosnim ažuriranjima.

Omogućena je optimizacija za Microsoft 365 – pružite Vašim zaposlenima najproduktivnije iskustvo korišćenja Microsoft 365 aplikacija i servisa, uz virtuelni scenario sa više sesija. Migrirajte Vaše postojeće Remote Desktop Service (RDS) okruženje za Windows Server desktop-e i aplikacije pomoću pojednostavljenog upravljanja infrastrukturom na Azure-u.

Mnogi potencijalni korisnici već ispunjuju uslove za korišćenje Windows Virtual Desktop-a:

Klijent

Korisnici su kvalifikovani za pristup Windows 10 single i multi-session i Windows 7 sa Windows Virtual Desktop-om (WVD) ako imaju jednu od sledećih licenci*:

Microsoft 365 E3/E5
• Microsoft 365 A3/A5/Student Use Benefits
• Microsoft 365 F1
• Microsoft 365 Business
• Windows 10 Enterprise E3/E5
• Windows 10 Education A3/A5
• Windows 10 VDA per user*Korisnici mogu da pristupe Windows Virtual Desktop sa svojih uređaja koji nisu Windows Pro ako imaju Microsoft 365 E3/E5/F1, Microsoft 365 A3/A5 ili Windows 10 VDA per user licencu.

Server

Korisnici su kvalifikovani za pristup serverskim radnim opterećenjima sa Windows Virtual Desktop (WVD) ako imaju:

RDS CAL licence sa aktivnim Software Assurance (SA)
Implementirajte i prilagodite scenarije za svega nekoliko minuta. Plaćajte tačno po minutu korišćenja za Vaše virtuelne mašine, diskove i virtuelne mreže. Uštedite i do 72% uz rezervisanje instanci (Azure Reserved VM Instances) na godinu dana ili tri godine, u odnosu na pay-as-you-go način plaćanja, sada i uz mogućnost mesečne naplate!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Kimtec

Pomoću Windows Virtual Desktop-a Vaši zaposleni mogu raditi gotovo bilo gde i sa bilo kog uređaja, koristeći aplikacije na koje su navikli, dok Vi imate koristi od optimizovanih troškova, moćne sigurnosti i jednostavnijeg upravljanja. Pružite zaposlenima moderno iskustvo rada na daljinu pomoću nesmetanih konekcija na njihovu radnu površinu, uključujući poslovne i Microsoft 365 aplikacije.

Za više informacija, možete ostvariti kontakt putem mail-a: cspsupport@kimtec.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:21 pm

Smile Softverski update za Fujifilm GFX100 podiže rezoluciju na 400 megapiksela

Sa svojim senzorom od 102 MP, Fujifilm GFX100 već donosi fantastičnu rezoluciju fotografija sa izuzetnim prikazom detalja. Međutim, proizvođač se nije zaustavio na tome. Naime, ova 10.000 dolara vredna kamera dobila je novi firmware koji zahvaljujući tehnici nazvanoj „pixel shift multi-shot“ obezbeđuje fotografije rezolucije čak 400 MP.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Fujifilm-1

Tehnika koristi kombinaciju hardverskog senzora od 102 MP, kao i ugrađenu stabilizaciju koja pomera senzor u inkrementima od 0.5 piksela, dok pravi 16 različitih RAW fotografija. Pixel Shift Combiner softver zatim spaja te RAW fotografije u jedan fajl, digitalni negativ (DNG od 400 MP, koji može da se edituje u drugom softveru.

Jedna tako napravljena fotografija, snimljena u JPEG formatu zauzima oko 200 MB. Ova rezolucija je, naravno, prevelika za hobiste, a možemo reći da ni profesionalni fotografi neće imati često potrebe za njom. Kao glavni vid primene, Fujifilm je naveo mogućnost snimanja umetničkih dela u visokoj rezoluciji, koje pomoći restauratorima da što detaljnije i preciznije obave svoj posao.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Fujifilm-2

Ako posedujete ovu kameru i želite da u praksi vidite kako izgledaju fotografije od 400 MP, novi firmver možete da preuzmete sa Fujifilm web sajta.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:23 pm

Smile Kad veštačka inteligencija reši problem star pedeset godina

Jedan stari i vrlo kompleksan naučni problem, koji je u vezi sa ponašanjem i strukturom proteina, dobio je rešenje, a nakon pedeset godina neuspešnih pokušaja. Do razrešenja je došao sistem veštačke inteligencije, što još jednom ukazuje koliko bi važno moglo da bude mesto koje će AI u bliskoj budućnosti zauzimati u svetu nauke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Protein

U pitanju je DeepMind, britanska AI kompanija, koja već godinama demonstrira sisteme veštačke inteligencije koji su uspešni u igrama kao što su šah i Go, i to ne samo uspešni, već neuporedivo bolji od ljudskih igrača. Tu se ipak nije radilo samo o zabavi, budući da su sistemi trenirani za ozbiljnije zadatke, poput rešavanja naučnih zagonetki. Problemi u koje se umešao AI uključivali su i pronalaženje novih načina lečenja nekih bolesti, a tvrdi se da je AlphaFold AI engine u tome i uspeo.



Naučnici već pedeset godina pokušavaju da odgonetnu kako proteini dolaze do trodimenzionalnih struktura, a broj potencijalnih konfiguracija je bio toliko veliki da je rešenje izgledalo nemoguće. Problem je postao poznat kao „problem proteinskog savijanja“, a rešenje bi donelo revoluciju na polju medicine, budući da bi odgonetanje problema omogućilo otkrivanje novih lekova.



DeepMind je konačno ponudio rešenje, a u eksperimentu je korišćena nova deep learning arhitektura za AlphaFold, uz pomoć koje se predviđa molekularna struktura koja se krije ispod „presavijenih delova proteina“. Rezultati još uvek nisu objavljeni, ali zainteresovani mogu da pročitaju delove koji su objavljeni pod naslovom “High Accuracy Protein Structure Prediction Using Deep Learning“.

Izvor: Science Alert
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:32 pm

Smile Microsoft Edge dobija novu multitasking funkciju

Sa pojavom tabova postalo je moguće da više web sajtova bude otvoreno u isto vreme, ali je sa tim rešenjem stigao i problem, budući da nije uvek lako upravljati velikim brojem aktivnih internet lokacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Edge-1

Chrome, na primer, koristi grupisanje tabova kao način za lakše kontrolisanje, a Microsoft je sad ponudio i novu ideju za Edge. Nekoliko otvorenih prozora je do sad rešavalo ovaj problem, ali je bilo daleko od savršenog, budući da navigacija svih otvorenih lokacija nije bila jednostavna. Novo Microsoft rešenje već može da se nađe u poslednjem Canary buildu za Edge, a u pitanju je opcija za preimenovanje otvorenih prozora kako bi se lakše identifikovali.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Edge

Da bi se promenilo ime nekog prozora potrebno je da se desnim tasterom miša klikne na title bar (ne na tab), te da se izabere Name window opcija, da se potom unese željeno ime i klikne na OK, a to je moguće samo ako se ima najnoviji Canary build za Edge.

Izvor: Tech Radar
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:44 pm

Smile Instagram Live Rooms omogućava kreatorima dodavanje do tri korisnika u Live sesiju

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 27357a2528acc9fd870c33918e488f46

U doba COVID pandemije, video pozivi su postali norma za lične pozive, dok su virtuelne konferencije sa više osoba postale uobičajene za događaje. Instagram konstantno nadograđuje svoju Live strategiju a sada kreatorima omogućava da dodaju do tri dodatne osobe u Live Sessions kroz Live Rooms.

Najnovija Instagramova funkcija nosi naziv Live Rooms. U pitanju je proširenje postojeće Live funkcije, sa fleksibilnošću dodavanja dve osobe više u sesiju nego što je to bilo moguće do sada. Live sesije sada mogu da imaju do četiri osobe u istom prozoru, omogućavajući bolju fleksibilnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Insta2_5

Implementacija Live Rooms je počela a prvo će biti dostupna korisnicima u Indiji i Indoneziji. Instagram nije pomenuo kada će funkcija biti dostupna za ostatak sveta ali se očekuje da će se to desiti uskoro.

Izvor: XDA Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:46 pm

Smile Reprodukcija 8K video zapisa sada je dostupna na YouTube-u za neke modele Android TV-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 91ea0341f23f74e8036e6b11a4263202

Iako mnogi kreatori danas nude 8K sadržaj na YouTube-u, većina gledalaca na platformi nema pristup podržanom uređaju za strimovanje sadržaja u toj rezoluciji. A nekolicina onih koji imaju 8K televizor, ne mogu da strimuju video zapise u toj rezoluciji, jer aplikacija YouTube za Android TV ne podržava 8K striming. Ali to će se uskoro promeniti, jer najnovije ažuriranje YouTube-a za Android TV donosi ograničenu podršku za strimovanje od 8K.

Prema nedavnom izveštaju sajta Android police, YouTube TV za Android v. 2.12.08 uključuje podršku za 8K striming za televizore sa Androidom 10 i novijim verzijama. U evidenciji promena stoji da ažuriranje donosi podršku za strimovanje od 8K na ograničen broj uređaja, ali ne precizira koji su tačno modeli trenutno podržani. U slučaju da imate podržani uređaj, trebalo bi da vidite novu postavku od 8K u opcijama kvaliteta video zapisa na podržanim video zapisima.

Zajedno sa ograničenom podrškom za strimovanje od 8K, najnovije ažuriranje YouTube-a za Android TV donosi još jednu vrednu promenu - podršku za Cast Connect. Za one koji nisu svesni, Cast Connect će omogućiti korisnicima da kontrolišu emitovani medij na svom Android TV-u pomoću daljinskog upravljača televizora, umesto da ga kontrolišu pomoću uređaja koji emituje medij. Ovo bi, u stvari, trebalo da učini emitovanje besprekornijeg iskustva na Android TV-ima.

Zanimljivo je da se čini da postoje dva različita changelog-a za najnovije ažuriranje YouTube-a za Android TV. Iako originalni changelog sadrži podršku za strimovanje od 8K, on ne uključuje funkciju Cast Connect. Umesto toga, uključuje AV1 HDR podršku za reprodukciju, ali čini se da je Google to uklonio iz ažuriranog dnevnika promena.

U slučaju da želite da isprobate 8K striming video zapisa na televizoru, možete pokušati da preuzmete najnovije ažuriranje sa APKMirror-a. Međutim, ne postoji garancija da ćete na televizoru moći da gledate 8K sadržaj, jer je trenutno ograničen na nekoliko uređaja. Ako slučajno posedujete podržani uređaj, podelite marku i model televizora u komentarima ispod.

Izvor: XDA Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:47 pm

Smile Programer je pokrenuo Windows za Arm na M1 MacBook računaru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 5d71989b2e5a961737d6cdcf09d3b215

Ranije ovog meseca Apple je predstavio prvi MacBook koji pokreću Apple M1 čipovi. Novi MacBook-ovi rade na Arm-u i mogu se pohvaliti boljim performansama za razliku od Intel Mac-a. Programer po imenu Alexander Graf je smislio Arm verziju Windows-a za Mac.

MacOS nudi Boot camp za one koji žele da instaliraju Windows i dual boot svoj Mac. Međutim, Boot Camp podržava samo Intel Mac, a ne one sa M1 čipom. Međutim, mnogim korisnicima Mac-a je potrebna podrška za Windows i upravo je to programer smislio.

Graf je virtuelizovao Arm verziju operativnog sistema Windows za Mac M1 uz pomoć QEMU virtuelizatora otvorenog koda. Čip M1 zasnovan je na Arm-u i stoga nije moguće instalirati x86 Windows pomoću Boot Camp-a. Međutim, programer je pronašao zaobilazno rešenje. Graf objašnjava da Windows Arm 64 može pokretati x86 aplikacije, iako na manjoj brzini. S druge strane, još uvek je moguće koristiti Windows za instaliranje na Mac M1.

Programer je mogao da pokrene Windows Arm64 Insider Preview uz pomoć Hipervisor framework-a. Na ovaj način možete da koristite tehnologije virtuelizacije bez potrebe za kodiranjem. Međutim, Graf je koristio prilagođenu QEMU zakrpu kako bi poboljšao performanse i približio ih gotovo izvornim.

Nepotrebno je reći da je ovo samo zaobilazno rešenje i ne toliko stabilno kao Boot Camp. Graf je postavio i izjavu o odricanju odgovornosti koja kaže da su „sve zakrpe na mailing listi - ali još uvek ne očekujte stabilan, potpuno funkcionalan sistem“.

Apple ne isključuje dovođenje Windows-a na Mac koji pokreću M1 čipovi. Craig Federighi prebacio je loptu na Microsoftov teren i rekao da je na njima da li žele da Windows radi na M1 čipu jer samo Microsoft može licencirati svoju Arm verziju operativnog sistema Windows za korisnike M1 Mac računara.

Izvor: iPhoneHacks
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 01, 2020 5:49 pm

Smile Bitcoin je sve bliži vrednosti od 20.000 dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 9914ec763cc91c5f0d92875e70db37f9

Bitcoin je ovih dana veoma blizu toga da dostigne vrednost od 20.000 dolara (oko 19.700 dolara u trenutku pisanja vesti). Kriptovaluta trenutno ima najvišu vrednost još od 2017. godine, nakon čega je zabeležila vliki pad.

Ukoliko bi Bitcoin dostigao vrednost od 20.000 dolara, neki vlasnici ove kriptovalute bi mogli odlučiti za nju kao sigurniju opciju, što bi moglo dovesti do manjeg pada vrednosti. Bitcoin se uglavnom oporavlja od ovoga i kada se korisnici naviknu na situaciju da je vrednost valute iznad 20.000 dolara, Bitcoin bi mogao dostići nove rekorde kakve su ranije predviđali smeli analitičari tržišta.

Ova godina je u celini bila veoma dobra za Bitcoin i njegovu mejnstrim prihvaćenost. PayPal je u oktobru objavio da će korisnicima omogućiti da kupuju i prodaju kriptovalute, među kojima su Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash i Litecoin.

Naravno, oni koji se odlučuju za kupovinu Bitcoina ili drugih kriptovaluta trebalo bi da osiguraju da troše samo ono što mogu da priušte da izgube. Bitcoin je izuzetno promenljiva valuta i beleži velike fluktuacije u vrednosti tokom godina.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:40 pm

Smile WhatsApp uveo mogućnost posebnih pozadina za svaki chat

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Nakon uvođenja nestajućih poruka, WhatsApp je uveo novu mogućnost.

Popularna aplikacija WhatsApp korisnicima nudi niz novih pozadina i stickera, ali i mogućnost postavljanja posebne pozadine za svaki chat ili za svaki kontakt.

Na taj način namerava da pomogne korisnicima da se sete s kim razgovaraju. Facebook-ova aplikacija je poboljšala izbor pozadina dodavanjem novih boja za uobičajene "doodle" pozadine. Uvedene su nove, različite fotografije prirode i arhitekture širom sveta, kao i novi grafički dizajni u svetlim i tamnim albumima.

Onima koji vole Stickere, WhatsApp je omogućio da ih lakše nađu pomoću teksta ili emoticona ili pretraživanjem kategorije. Uvedena je i animirana verzija popularnog "Together at Home" paketa stickera Svetske zdravstvene organizacije. Noviteti će polako stizati do korisnika ove nedelje.



IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:42 pm

Smile Bitcoin dosegnuo najviše nivoe ikada, na korak je 20.000 dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 1

Još od kada je, krajem 2017. godine, svet bio "poludeo" za bitcoinom i (uz pomoć, navodno, onih koji su manipulisali tržištem) pogurao cenu ove kriptovalute u nebo, ona se nije nalazila na ovako visokim nivoima kao sada.

Poslednjih nedelja cena Bitcoin-a u uzlaznom nivou, premašila je bila 16, pa potom i dva puta 18 hiljada dolara, da bi sada ušla i u područije između 19 i 20 hiljada američkih dolara. Pritom je oboren i rekord iz 2017. godine. Cena Bitcoin-a varira od menjačnice do menjačnice, pa neki smatraju kako je 2017. ona nakratko iznosila i preko 20 hiljada dolara, ali prevladava stav da bitcoin nikada nije premašio tu psihološku granicu, već da je najviša cena svih vremena bila negde između 19.800 i 19.900 dolara.

A u poslednja 24 sata ona je ponovno na tim nivoima, pa možemo govoriti o još jednom "izletu" u područije rekordnih vrednosti, nakratko iznad 19.850 dolara.

Ovoga puta, napominju analitičari, porast cene je nešto drugačiji nego u prvom slučaju. Tako je sada, za razliku od 2017. godine, tržište nešto zrelije, na njemu je više institucionalnih investitora koji kupuju Bitcoin, a stručnjaci se slažu da su izgledi za budućnost, kada je reč o potražnji za najvećom kriptovalutom, pozitivni.

Malo ko ovih dana spominje "balon od sapunice" i njegovo brzo pucanje, kao što je to bilo pre tri godine. Ne smijemo zanemariti i nedavnu PayPal-ovu najavu prihvatanja bitcoina kao sredstva plaćanja, koja je takođe dala zamah ovom talasu porasta vrednosti.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:44 pm

Smile Google Messages dobija opciju za zakazivanje poruka

Google je još u julu najavio seriju funkcija za servis Messages, pa su korisnicima obećani novi emotikoni, glasovne poruke, integracija sa Duo platformom, kao i druge opcije koje će značajno uticati na kvalitet komunikacije. Među obećanim funkcijama bilo je i zakazivanje poruka, pa korisnici sada mogu da programiraju vreme u koje žele da pošalju poruku, te tako izbegnu slanje sadržaja u neprikladno vreme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Google-messages

Pored različitih estetskih, tu su i opcije koje doprinose funkcionalnosti – na prvom mestu glasovne poruke i integracija sa Duo platformom, u okviru koje se pojavljuje taster za video poziv koji korisnika vodi direktno u Google Duo. Korisne su i nove opcije za Smart Reply, koji već predlaže potencijalne odgovore na primljenu poruku, da bi im sada dodao i odgovarajuće stikere koji se uklapaju u tekst.

Zakazivanje poruka nije ništa novo, te Gmail i Telegram, između ostalih, već nude ovu funkciju. Google Messages se sada pridružuje tom klubu, a mogućnost programiranja je početkom novembra stigla do određenog broja korisnika da bi se proverilo da li sve funkcioniše kao što je zamišljeno. Sada stiže do većeg broja korisnika, za početak u Sjedinjenim Američkim Državama, i zauzeće mesto na kojem se nekad nalazila opcija za slanje MMS poruka sa dodacima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Messages

Od kada se Google fokusirao na RCS poruke mnogo se ulaže u Messages, te se očekuje da bude valjana alternativa kanalima kao što su Facebook Messenger, WhatsApp, te drugi. Pored funkcija kao što su pametno predlaganje sadržaja koji se umeću u poruke (fotografije, GIFovi), Messeges su usvojile i neke korisne SMS mogućnosti, poput brisanja jednokratnih lozinki nakon 24 sata od primanja poruke.

Izvor: Android Police
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:46 pm

Smile Spotify testira svoju “stories” verziju, kao na Instagram-u

Najpopularniji striming servis na svetu za slušanje muzike po pitanju mogućnosti na platformi do sada je bio vrlo tradicionalan. Međutim odnedavno testira svoju verziju “priča”, koja je sad preplavila skoro sve društvene mreže.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Spotify

Da se kompanija odlučila na taj korak, pronašao je YouTube korisnik TmarTn, dok je tražio “božićnu muziku”. Pošto je otvorio određenu playlistu, primetio je da mu aplikacija ukazuje na novu mogućnost. Na sreću, to je snimio i podelio sa internet zajednicom.

https://twitter.com/i/status/1332378100328517638

“Priče” naravno, nisu ništa novo. Poslednje su uvedene na Twitter-u, pod nazivom “fleets”, a već neko vreme ih imaju Instagram, Facebook pa i WhatsApp, Spotify je muzička usluga, pa je ova odluka, makar iz perspektive korisnika neočekivana i čudna. Sada je već evidentno da će ta funkcija doći na Android i iOS verziju aplikacije.

Izvor: wccftech
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:48 pm

Smile Microsoft uklonio 18 malicioznih Edge ekstenzija

Microsoft je sa Edge Add-ons portala uklonio 18 ekstenzija za koje je utvrdio da „ubacuju“ reklame u rezultate web pretrage. Ekstenzije su pronađene i uklonjene u periodu između 20. i 25. novembra, a akcija je sprovedena nakon što je kompanija dobila veliki broj žalbi od strane korisnika. Istraga koja je sprovedena zbog neuobičajenog ponašanje Edge-a, utvrdila je da je izvor bio u malicioznim ekstenzijama postavljenim na Add-ons portalu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Edge-extensions

Prema toj istrazi, otkrivene su ekstenzije koje su po svom ponašanju grupisane u dve kategorije. U prvu kategoriju su svrstane ekstenzije koje su pokušavale da se predstave kao oficijelne verzije različitih aplikacija, iako one ne postoje u varijantama za Edge browser. Tu spadaju:

NordVPN
Adguard VPN
TunnelBear VPN
Ublock Adblock Plus
Greasemonkey
Wayback Machine
Drugu kategoriju čine ekstenzije koje su kopije autentičnih Chrome ekstenzija, portovane na Edge, ali sa ubačenim malicioznim kodom. Te ekstenzije su:

The Great Suspender
Floating Player – Picture-in-Picture Mode
Go Back With Backspace
friGate CDN – smooth access to websites
Full Page Screenshot
One Click URL Shortener
Guru Cleaner – cache and history cleaner
Grammar and Spelling Checker
Enable Right Click
FNAF
Night Shift Redux
Old Layout for Facebook
Preporuka iz Microsoft-a je da, ako korisnik ima instaliranu neku od ovih ekstenzija, ode na „edge://extensions“ i deinstalira je iz browser-a.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 02, 2020 6:51 pm

Smile Stari Hangouts razgovori se sele na Google Chat

Google je tokom godina predstavio mnoge proizvode i servise, a neki su se i preklapali, te stvarali zabunu. Hangouts je odličan primer za to, posebno što je ranije predstavljao i jedini način za obavljanje grupnih video poziva. Korisnici sada gube Hangouts na koji su navikli, ali to ne znači da će izgubiti i stare razgovore.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Gogle-chat

Google je promenio pravila igre u trenutku kada je objavio Google Meet i Google Duo, koji podržavaju slične mogućnosti kao i Hangouts. Upravo je to razlog što potonji ostaje bez grupnih video poziva, te se korisnici preusmeravaju na mlađi Google Meet, koji i dalje nudi tu opciju. Hangouts korisnici prilikom pokretanja aplikacije dobijaju poruku da se grupni pozivi sada preusmeravaju na Meet platformu, a predstavljaju im se i neke druge prednosti novog servisa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Google-chat-2

Google Chat, sa druge strane, preuzima Hangouts poruke, a sledećih nedelja bi na ovu lokaciju trebalo da se presele stari grupni razgovori. Ovaj potez je važan, budući da se na taj način olakšava migracija i čuva kontekst starih razgovora. Pored toga Chat dobija i neke nove funkcije za grupne razgovore, pa će, na primer, učesnici koji se priključe nekom grupnom razgovoru imati pristup kompletnoj istoriji komunikacije, što ranije nije bio slučaj.

Izvor: Google 9to5
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 04, 2020 7:00 pm

Smile Google najavljuje nove Android funkcije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 E9beb3c7ea1df9326d744656cd158a09

Google je najavio nekoliko novih funkcija, koje stižu na Android telefone sada ili u narednim nedeljama. Ove funkcije se odnose na određene aplikacije, ali svakako mogu biti od koristi.

Prvo, Gboard dobija ažuriranje koje poboljšava Emoji Kitchen funkciju. Ovo korisnicima omogućava da kombinuju više emotikona ili vizuelnih elemenata dva emotikona kako bi kreirali prilagođeni emotikon. Sa ažuriranjem, broj mogućih kombinacije će se sa nekoliko stotina povećati na preko 14.000. Ažuriranje je trenutno dostupno u Gboard beta verziji, a stiže na Android 6.0 ili novije verzije u narednim nedeljama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 G2_14

Google omogućava Voice Access aplikaciju šire dostupnom, nakon što je debitovala na Androidu 11. Aplikacija korisnicima omogućava da kontrolišu svoje uređaje upotrebom isključivo svog glasa. Sada je moguće dodavanje oznaka grupi aplikacija, kako bi se lakše vršila navigacija.

Za Google Maps, sada je tu novi Go tab koji stiže u narednim nedeljama. On omogućava brze prečice za mesta koja se često posećuju. Moguće je dodavanje više lokacija na ovu stranicu kako bi se dobila brza uputstva i informacije o saobraćaju. Pored toga, Google će omogućiti Android Auto dostupnim u više zemalja tokom narednih meseci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 G3_7

Nearby Share će uskoro dobiti mogućnost deljenja aplikacija sa obližnjim korisnicima. Ovo radi i bez internet konekcije, a može biti od koristi kada želite da pomognete prijatelju da podesi novu aplikaciju bez problema.

Na kraju, fanovi audio knjiga dobijaju novitete. Google za izdavače nudi alatku koja omogućava automatsko prebacivanje tekstualnih knjiga u audio format. Alatka je dostupna u beti i izdavačima će biti dostupna početkom naredne godine.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 04, 2020 7:02 pm

Smile Nokia ističe da je 5G za 90% efikasniji od 4G

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 66e03f4fab81401ecf6528e285cbcab1

Nova studija, koju su sproveli Nokia i Telefonica, otkrila je da su 5G mreže do 90% efikasnije od 4G mreža. Pomenuti nalazi su rezultat tromesečne studije koja je proučavala potrošnju Radio Access Network (RAN) u mreži Telefonica-e.

Dve kompanije su istakle da, iako će 5G mreže dramatično povećati protok, to neće dovesti do porasta potrošnje energije istom brzinom, što pokazuje posvećenost ovih kompanija klimatskim promenama.

Uprkos pozitivnim rezultatima, Nokia priznaje da 5G mreže i dalje zahtevaju dodatne akcije kako bi postale energetski efikasnije i smanjile emisiju CO2. Rečeno je da postojeće funkcije za uštedu energije na radio baznim stanicama i na mrežnim nivoima, poput 5G funkcija za uštedu energije, primene malih ćelija i nova 5G arhitektura i protokoli, mogu "značajno poboljšati" energetsku efikasnost bežičnih mreža kada se one kombinuju.

U studiji su korišćena rešenja iz Nokijinog AirScale portfolija, uključujući AirScale Base Stations i AirScale Massive MIMO Active Antenna rešenja.

Obe kompanije kažu da su posvećene ograničavanju globalnog zagrevanja na 1,5° C. Nokia je posebno rekla da će smanjiti emisiju štetnih materijala iz svog poslovanja za 41% do 2030. godine i da je pomogla kupcima koji su modernizovali svoje bazne stanice da koriste 46% manje energije.

Prošle godine je kompanija istakla da je isporučila proizvode sa nultom emisijom za više od 150 kupaca širom sveta, a ovo bi trebalo da pomogne u smanjenju oslobađanja CO2 koje bi inače nastalo.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 27 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 27 od 35 Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28 ... 31 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu