Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Strana 22 od 35 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 35  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 21, 2020 7:00 pm

Smile Američka Tajna služba kupuje podatke o lokacijama korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Prema američkom zakonu, policija i državne bezbednosne agencije moraju da dobiju sudski nalog ako žele da dobiju pristup privatnim lokacionim podacima korisnika, ali sudeći prema podacima u internim dokumentima Tajne službe prikupljenim prema FOIA-u (Freedom of Information Act), može se videti da oni radije kupuju podatke od privatnih kompanija kako bi zaobišli zakonodavstvo. U tom dokumentu može se videti da je Tajna služba potrošila 35.844 dolara za godišnju pretplatu na Babel Streetov proizvod Locate X koji prati lokacije uređaja temeljem podataka prikupljenih iz popularnih aplikacija.

Korišćenjem Locate X usluge, Tajna služba može na primer da okruži neku kriminalnu scenu "geolokacionom ogradom", a potom identifikuje mobilne uređaje koji se nalaze na tom područiju pre izvršenja nekog zločina i videti gde su se ti uređaji kretali nakon kriminalne radnje.

Usluge Locate X-a na sličan način koriste američka carina i imigraciona služba za praćenje imigranata i potencijalnih krijumčara, a nedavno je tokom Black Lives Matter prostesta otkriveno da kompanija Mobiwalla takođe prati kretanje populacije za potrebe praćenja COVID-19 pandemije od strane zdravstvenih organizacija, ali i za potrebe obaveštajnih agencija koje na taj način uhode učesnike demonstracija i političkih skupova protiv vlade SAD-a.

Vrhovni sud SAD-a je 2018. godine doneo odluku prema kojoj federalne agencije moraju da podnesu sudski nalog da bi dobile lokacione podatke od teleoperatera, ali one su shvatile da se ne trebaju da se muče s time, kada sve podatke mogu da dobiju iz običnih aplikacija koje svi posedujemo na svojim telefonima.

Drugim rečima, ovo je samo još jedna potvrda onoga što dobro znamo, a to je da čim nosite telefon u džepu, to je kao da su vam zakačili prislušni uređaj ili tracker kako bi vas pratili. I što je najgore tim podacima može pristupiti svako ko plati relativno mali iznos novca kompanijama koje su oko toga napravile legalni biznis.

Setite se samo koliko imate aplikacija i igara kojima ste dozvolili pristup svemu živom na svom telefonu. A i ako niste to ne znači da vas ne mogu pratiti, jer vam je sigurno promaklo da negde niste "odčekirali" dozvole.

Mnogi kažu da ionako nemaju šta da skrivaju pa daju sve "na izvolte", ali ta im praksa ponekad može stvoriti velike problema.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 21, 2020 7:04 pm

Smile WannaRen ransomware: Kad napadači reše problem

Veliki ransomware problem pogodio je Kinu u aprilu, a lanac WannaRen je za samo nedelju dana ugrozio nekoliko desetina hiljada građana. Među njima je bilo i privatnih lica, ali i kineskih i tajvanskih kompanija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Wannaren1

Uspeh novog ransomware-a pripisuje se tome što je kreiran po ugledu na WannaCry lancu koji je u maju 2017. unesrećio ceo svet. WannaRen se tako raširio kao požar, te napredovao više nego što su kreatori očekivali. Napravio je i daleko veću štetu nego što je planirano, zbog čega su napadači na kraju besplatno ponudili ključ za enkripciju, valjda zbog toga što su se uplašili sopstvenog uspeha.

Tvrdi se da ni WannaCry autori, koji se dovode u vezu sa vladom Severne Koreje, nisu imali ozbiljnih ambicija, te da globalna akcija nikada nije bila njihova namera, budući da je privukla pažnju na kriminalne aktivnosti koje su do tog trenutka bile sakrivene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Wannaren

WannaRen ransomware doveden je u vezu sa grupom Hidden Shadow, koja se nakon uspeha uplašila osvete kineskih vlasti i posle samo nedelju dana jednoj bezbednosnoj agenciji poklonila ključ za povraćaj ukradenih podataka. Kompanija je mejlove koji su razmenjivani sa napadačima podelila online, te su žrtve tako dobile ključ za enkripciju.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:38 pm

Smile Microsoft otežava deinstalaciju antivirusa iz Windows-a 10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Windows Defender ili Microsoft Defender, je predinstalirani antivirusni softver koji dolazi s instalacijom Windows-a 10. Moramo priznati da je ovo Microsoft-ovo antivirusno rešenje prilično kvalitetno i pruža dobru zaštitu, što su pokazali i neki nezavisni testovi.

Iako je Defender dobro rešenje koje će čuvati vaš operativni sistem od malwarea, odmah nakon završetka instalacije Windowsa 10, postoje korisnici koji ga žele deinstalirati iz brojnih razloga.

S obzirom da se radi u softveru ugrađenom "nativno" u Windows, to nije tako jednostavan zadatak, jer ga ne možete deinstalirati kao druge programe i igre, već morate uneti promene u registry, ili koristiti softver trećih strana koji će vam omogućiti deinstalaciju.

Ali prema otkriću ekipe sa njemačkog portala Deskmodder, registry key se sada ignoriše nakon najnovijih nadogradnji Windows-a 10. Drugim rečima, ako želite ručno da onemogućite Windows Defender pomoću registry hacka, to više nećete moći učiniti.

Microsoft za sada još nije objavio zbog čega je onemogućio takav način deinstaliranja Defender-a.

Za sve one koji žele da deinstalirati Microsoft-ov antivirusni softver, dobra je vest da softveri trećih strana i dalje funkcionišu, što sve ovo čini još čudnijim. Čekamo objašnjenje iz Redmonda.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:41 pm

Smile Google čekao 137 dana da zakrpi Gmail i G Suite

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Prekjučerašnji problemi sa korišćenjem Google-ovih servisa širom sveta mogli bi lako da budu posledica u sredu izvedene softverske zakrpe Gmail-a i G Suite servisa za čije se bezbednosne propuste zna još od aprila, ali je Google čekao više od četiri meseca da ih zakrpi. Da bezbednosna stručnjakinja Allison Husain koja ih je i otkrila i o tome javila Google-u nije u sredu, smatrajući da je dovoljno čekanja, objavila propuste na svom blogu, Google bi čekao do septembra da aplicira zakrpu.

Prema Husain, radi se o propustu koji je omogućava slanje lažnih (spoofed) mailova koji se predstavljaju kao da dolaze od Gmail ili G Suite korisnika. Težina propusta ogleda se u tome da su mailovi mogli proći SPF (Sender Policy Framework) i DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) bezbednosne provere i biti dalje prosleđeni kao autentični.

Propust, prema Husain, kombinuje dva buga u Google-ovim servisima.

Prvi omogućava napadaču slanje lažnih mailova na gateway na Gmail ili G Suite backendu. Napadač može pokrenuti ili iznajmiti email server na Gmail ili G Suite backendu, dozvoliti lažnom mailu prolaz i onda na red dolazi korišćenje drugog buga koji omogućava napadaču postavljanje sopstvenih rutina za prosleđivanje mailova koje prihvate dolazni mail i proslede ga uz istovremeno lažiranje bilo kojeg korisnika Gmail-a ili G Suite-a i to korišćenjem njihove sopstvene funkcije "Change envelope recipient".

Ovako prosleđeni mailovi bivaju odobreni od Google-ovih servisa i usklađeni sa SPF i DMARC bezbednosnim procedurama te se čine kao autentični mailovi sa Google-ovih servera koji uglavnom važe za visoko sigurne pa ih programi za detekciju spama i lažnih mailova uglavnom ne filtriraju.

Usprkos navrat-nanos izvedenom krpljenju propusta, prekidi u radu Google-ovih servisa širom sveta, a koje su i kod nas osetili neki od korisnika, srećom, trajali su svega nekoliko sati.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:45 pm

Smile Spotify prijavio probleme u radu

Pandemija Korona virusa naterala je ljude da se okrenu daleko masovnijoj upotrebi digitalnih aplikacija nego što je to ranije bio slučaje, pa smo tokom poslednjih pet meseci imali padove ogromnih digitalnih sistema. Poslednji pad u nizu doživeo je Spotify, aplikacija za slušanje muzike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Spotify

Trajanje pesama svega 10 sekundi

Stigle su loše vesti za korisnike aplikacije Spotify. U SAD-u su jutros korisnici ove aplikacije počeli da prijavljuju probleme sa reprodukcijom pesama koje prestaju nakon 10-ak sekundi. Poznati sajt Down je takođe prijavio probleme, a sam Spotify je celu priču potvrdio na društvenoj mreži Twitter.

Trenutno se čini da se ovi problemi pojavljuju samo u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se očekuju da problemi odjedknu šire od američkog kontinenta. Ako vam se čini da je Spotify počeo da propada u poslednje vreme, to nije slučajnost. Pre otprilike mesec dana, izdanje SDK-a na Facebooku je uzrokovalo da Spotify i mnoštvo drugih glavnih aplikacija satima budu u padu. Ne čini se za sada da je to isti problem, ali je definitivno jasno da se nešto dešava u pozadini. Pitanje je da li nešto ozbiljno ne funkcioniše u sistemu Shopify aplikacije, ili jednostavno rade na unapređenjima i testiraju ih.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:49 pm

Smile Novi Adobe Lightroom update briše fotografije korisnika

Najnoviji update Adobe Lightroom-a za iOS izgleda da ima ozbiljan bag. Korisnici širom sveta prijavljuju da instalacija nove verzije aplikacije rezultuje brisanjem svih fotografija i podešavanja korisnika. Adobe je potvrdio grešku, ali je takođe naveo da se izgubljeni podaci ne mogu vratiti…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Lightroom

Čuvajte se…apdejta

Predstavnik Adobe-a, Rik Flor, javno se izvinio korisnicima u svom postu na Adobe-ovom forumu. On je tada objavio i da je Adobe odmah „izbacio“ novi update koji rešava taj problem, kako on ne bi uticao na nove korisnike. Međutim, oni koji su se suočili sa problemom, na žalost, moraće da se oproste od svojih fotografija i preseta, jer update ne omogućava oporavak tih podataka.

U Florovom saopštenju razjašnjeno je i da greška pogađa samo mobilne korisnike Lightroom aplikacije koji nemaju Adobe cloud pretplatu, kao i korisnike sa fotografijama i presetima koji nisu bili sinhronizovani sa Adobe cloud-om u trenutku instalacije nove verzije. Takođe, navedeno je da je možda moguće da se neke fotografije „oporave“ kroz iPhone i iPad bekap sisteme.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:52 pm

Smile Monero: Kad mreža botova rudari kriptovalute

Kriptovalute kao što su Bitkoin, Ethereum, te Monero, već su neko vreme valute koje rado biraju cyber kriminalci i oni koji trguju nezakonitim supstancama. Kako je popularnost digitalnih valuta rasla, tako su kriminalci dobijali sve više prostora da svoje nezakonite aktivnosti sakriju iza privatnosti i anonimnosti na kojoj se zasniva blockchain tehnologija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Monero

Monero je izbio u prvi plan kada su malveri za rudarenje kriptovaluta postali više rašireni, a kripto-malveri su se prvi put pojavili čim je Bitkoin postao malo bolje poznat. Kako je postajalo teže da se ova valuta rudari na običnim računarima, tako su se napadači okretali alternativama, pa je upravo Monero polako postajao najpopularniji među kripto-bandom.

Malveri su počeli da budu prava opasnost tek krajem 2017. i početkom 2018. godine – kada su kriptovalute dostigle rekordne vrednosti, a Monero došao do 480 dolara. Neke od poznatijih kripto-malver kampanja su Digmine, Hexmen, Loapi, Zealot, WaterMiner, CodeFork, Bondnet, Adylkuzz, CoinMiner, Linux.BTCMine.26, Zminer, DevilRobber, PyCryptoMiner, RubyMiner i MassMiner, i sve su dokumentovane u roku od samo nekoliko meseci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Kripto

Najnovija pošast stigla je u obliku mreže botova pod imenom FritzFrog, a u pitanju je opasnost koja je ugrozila više od deset miliona IP adresa. Malver uglavnom cilja vladine organizacije, obrazovne institucije, medicinske centre, banke i telekomunikacione kompanije i instalira aplikaciju XMRig koja služi za rudarenje Monero valute.

Izvor: Coin Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 22, 2020 5:56 pm

Smile WordPress vs Apple: Zarada od besplatne aplikacije

WordPress iOS aplikacija korisnicima dozvoljava da prave i upravljaju web sajtovima preko svojih iPhone ili iPad uređaja, i potpuno je besplatna. WordPress.com, sa druge strane, prodaje domene, te premijum pakete za pravljenje web sajtova, ali odvojeno od iOS aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Wordpress

Iz WordPress-a se tvrdi da je Apple počeo da sprečava ažuriranja besplatne aplikacije, a sve dok developeri ne uključe opcije za kupovinu unutar aplikacije, kako bi kompanija mogla da dobije 30% od zarade. Ističe se da se u okviru WordPress iOS aplikacije ništa ne prodaje, već korisnicima samo daje WordPress domen i 3GB prostora, i to bez novčane nadoknade. Matt Mullenweg, jedan od osnivača WordPress-a, kaže da više nema nameru da se bori protiv najbogatije kompanije na svetu, te pristaje da u iOS aplikaciju doda opcije za kupovinu od kojih će Apple dobiti svoj deo. Apple je nakon toga pristao da omogući automatska ažuriranja aplikacije.

Veliki su tako odneli još jednu pobedu – Apple je uspeo da primora developera aplikacije da istu monetizuje, te tako donese zaradu. Valjda se to tako radi – ne bogate se kompanije od besplatnih sadržaja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 23, 2020 10:00 pm

Smile Windows 10 ažuriranje: Uvek uključen Windows Defender

Poslednje Windows 10 ažuriranje ukinulo je mogućnost za deaktiviranje Defender-a, ali bi ugrađeni antivirus softver trebalo da se uspava ukoliko detektuje da je instaliran neki drugi program za zaštitu od malvera i drugih pošasti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Defender

Pre pomenutog ažuriranja korisnici su mogli da isključe Windows Defender na neodređeno vreme, te svojim potrebama prilagode DisableAntiSpyware ključ za registraciju, ali to više nije slučaj. Ističe se da ova opcija više nije neophodna, budući da se Defender sam isključuje ukoliko registruje prisustvo nekog drugog antivirus programa. Na ovaj način se osigurava da obični korisnici ne ostavljaju svoje računare na milost i nemilost virusima, budući da je internet opasno mesto, te je sve više malicioznih kampanja i phishing mejlova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Phishing

Sa druge strane se ističe da su DisableAntiSpyware ionako uglavnom koristili administratori mreža i drugi iskusni korisnici, a najčešće zbog toga što je Defender bivao u konfliktu sa nekim programom koji se pokretao. Te udobnosti više nema, pa korisnicima ostaje da se nadaju da će se Defender gasiti ukoliko se odluče za neko drugo antivirus rešenje.

Izvor: PC Gamer
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 23, 2020 10:03 pm

Smile Firefox će podržavati multimedijalne tastere na tastaturi

Firefox će uskoro korisnicima omogućiti da kontrolišu reprodukciju pesama i video klipova u browser-u upotrebom multimedijalnih tastera na tastaturi. Ova funkcija biće implementirana u Firefox 81 verziji, koja će se biti dostupna krajem septembra.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Firefox-multimedia-1

Firefox 81 će biti prva verzija koja će tu funkciju imati na raspolaganju odmah uključenu. Međutim, korisnici Firefoxa, pod uslovom da imaju verziju 71 ili noviju, mogu već danas da uključe ovu funkciju, pošto je ona implementirana još u decembru prošle godine, ali nije javno predstavljana. Potrebno je samo da u polju za unos adrese ukucaju „about: config“, a zatim da u novom polju za unos upišu „media.hardwaremediakeys.enabled“ i dvaput kliknu na opciju kako bi je uključili. Nakon toga, korisnici će moći da putem multimedijalnih tastera kontrolišu audio i video strimove unutar Firefox-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Firefox-multimedia-2

Inače, ovu mogućnost već odavno nudi Google Chrome, još od verzije Chrome 83, koja se pojavila u martu prošle godine.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Avg 23, 2020 10:21 pm

Smile Android 11 donosi ograničenja po pitanju instalacije kamera

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Novosti koje Android 11 donosi su značajne, a jedna od njih je i ograničenje po pitanju instalacije kamera aplikacija. Evo koji su razlozi.

Android 11 sve je bliže, a neki su brendovi poput OnePlus-a ponudili DP verzije na probu razvojnim programerima, ali i svima ostalima koji su znatiželjni.

Neke od novosti koje Android 11 donosi neće se svideti baš svima. Sad je otkriveno da će doneti ograničenja koja se tiču instalacije alternativnih kamera aplikacija.

Naime, mnogi uz standardnu kameru, koja dolazi predinstalirana sa telefonom vole da eksperimentišu drugim aplikacijama. U Play Store-u jedna od najpopularnijih je Open Camera jer u pravilu nudi više mogućnosti i opcija, a unazad nekoliko godina, izuzetno popularna je instalacija portovanih Gcam kamera sa Google Pixela.

Kako stvari stoje i na Android-u 11 ćemo moći da instaliramo druge kamere samo ih neće biti moguće postaviti kao zadate. Drugim rečima te kamera aplikacije moraćete ručno pokretati, a iz aplikacija poput Twitter-a moći ćete pokrenuti samo zadatu nativnu kameru.

Google pojašnjava da su se na to odlučili zbog bolje zaštite privatnosti. Naime, manipuliranjem EXIF informacija, izloženi su podatci o lokaciji korisnika i tome na ovaj način žele da stanu na kraj.

Treba napomenuti da će Instagram, Snapchat i druge aplikacije koje u sebi donose interfejse za upravljanje kamerom, funkcionisati kao i do sada.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 24, 2020 6:21 pm

Smile Windows 95: Dan kada je Windows postao mejnstrim

Tog 24. avgusta 1995. godine Microsoft je predstavio Windows 95. Upravo je ova Windows verzija proslavila kompaniju, te Windows dovela u mnoge korisničke domove. Dvadesetpet godina kasnije živimo u Windows 10 eri, dobu ažuriranja i ispravki.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Windows-95

Pre verzije Windows 95 korisnici su MS-DOS i Windows kupovali odvojeno, da bi se u tom trenutku spakovali u jedan proizvod i nazvali „kompletnim operativnim sistemom“. Verzija 95 bila je kompatibilna sa hiljadama programa koji su pisani za MS-DOS i Windows 3.x, zbog čega je nova Windows varijanta bila bezbolna za većinu korisnika. Sa druge strane, MS-DOS je Windows 95 učinio nestabilnim, najčešće zbog konflikta u upotrebi memorije, pa je nova verzija zbog toga ulivala manje poverenja od Windows-a NT.

Sa Windows-om 95 došli su i sada već kultni Start meni, te taskbar, od kojih je prvi stigao kao zamena za Program Manager u Windows-u 3.x, te počeo da služi za organizovanje i pokretanje instaliranih aplikacija. Start meni je doneo i neke zanimljive konfuzije, pa je u se u jednom novinskom članku iz 1995. postavljalo pitanje gde je taster za gašenje računara – „U Start meniju, naravno!“ odgovarao je autor.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Windows-95-2

U to vreme se pojavio i Windows Explorer (danas File Explorer), ali i kultne igre Windows Solitaire i Minesweeper. U prvi mah Windows 95 nije uključivao web pregledač, već su korisnici umesto toga mogli da vide ikonicu za The Microsoft Network (MSN). Internet Explorer je počeo kao opcija, ali su od decembra 1995. postao default deo Windows-a 95. Korisnici su pregledaču pristupali preko ikonice “The Internet”.

Microsoft je na promotivnu kampanju za Windows 95 potrošio preko 300 miliona dolara, što je u to vreme bila najskuplja kampanja u američkoj istoriji. Reklame su bile svuda – u novinama, na radiju, televiziji, bilbordima, a u reklamama je mogla da se čuje i pesma “Start Me Up” od Rolling Stones-a, koja je otkupljena za tri miliona dolara. Tako se promenila i priroda marketinga, posebno nakon što je zahvaljujući uspešnoj kampanji samo tokom prve nedelje prodato milion Windows 95 jedinica, da bi do kraja prve godine taj broj stigao do 40 miliona. Windows 95 je bio veliki uspeh.



Izvor: How to Geek
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 24, 2020 6:29 pm

Smile I osnivač WordPress-a napada Apple zbog politike naplate na App Store-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Matt Mullenweg jedan je od developera koji su pokrenuli open source platformu za izradu web stranica WordPress, jedan je od onih koji su ovih dana podigli glas protiv politike Apple-a i njegove 30%-tne provizije za sve što se kupovine preko iOS aplikacija. Mullenweg je reagovao jer je Apple njihovoj inače potpuno besplatnoj aplikaciji ukinuo mogućnost ažuriranja i nadogradnje – sve dok ista ne uključi in-app prodaju, pokrene naplatu za dodatne usluge i, naravno, osigura da Apple dobije svojih 30% od toga.

Ova aplikacija nudi mogućnost korisnicima da besplatno izrade svoju web stranicu, ali ne na svom domenu ili unutar komercijalnog paketa dostupnoga preko WordPress.com – već na besplatnoj domenom i bez ikakve naplate. Celo rešenje je u skladu sa open source GPL licencama i naplata takvog sadržaja nema smisla, argumentuju iz WordPress-a, ali Apple insistira da se u aplikaciju ugradi mogućnost kupovine domena i komercijalnih paketa usluga.

Cela ova priča pokrenuta je, podsetimo, kada je Epic Games želeo da direktno svojim igračima prodaje dodatne skinove za igru Fortnite, i zaobiđe naknade App Store-a i Google Play-a. Posledično im je igra izbačena iz ovih prodavnica.

Epic je sebi mogao da dozvoli da bude izbačen sa Apple-ove i Google-ove prodavnice aplikacija, pa je najavio "rat" Apple-u. Podršku su dobili od mnogih, na primer Facebook-a, kojima se ne dopada da Apple uzima 30% od svih pretplata i kupovina, a ne prave izuzetke niti u posebnim situacijama.

WordPress, ni izbliza finansijski moćan igrač poput Epic-a, popustio je i najavio da će u narednih mesec dana ažurirati svoju aplikaciju prema Apple-ovim uputstvima. Tek tada će im najvrednija kompanija na svetu dozvoliti da putem App Store-a svojim korisnicima ponude nadogradnju na novu verziju.

IT vesti
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 24, 2020 6:33 pm

Smile Google Drive ranjivost korisnika navodi da instalira malware

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 4cdf38bcd9182ec03ce123ba3a4bd0fd

Google Drive ima sigurnosni propust koji hakerima omogućava da prevare korisnika da instalira maliciozni kod. Administrator sistema A. Nikoci je za The Hacker News opisao ovaj problem u Drive-ovoj "manage versions" funkciji, a koja može napadačima da omogući da normalan fajl zamene malware-om.

Servis za cloud skladište navodno ne proverava da li je u pitanju fajl istog tipa, niti da li implementira istu ekstenziju. Stoga i bezazlena fotografija mačke može predstavljati prerušeni maliciozni program.

Ono što pravi poseban problem jeste da onlajn pregled ne ukazuje na bilo kakve promene niti aktivira alarm, tako da korisnik i ne zna da postoji problematični fajl sve dok ga ne instalira. Chrome "veruje" fajlovima koje je Drive preuzeo čak i kada drugi antivirus programi detektuju nešto neobično.

Ovaj sistem bi mogao biti upotrebljen za širenje phishing napada, koji korisnike varaju i kompromituju njihove sistema. Nikoci je istakao da je upozorio Google o ovom problemu, ali zakrpa još uvek nije obezbeđena zaključno sa 22. avgustom.

Ističe se da bi pomenuta ranjivost u najvećoj meri bila korisna za napadanje kompanija koje se oslanjaju na Google Drive za deljenje dokumenata. Takođe ovo bi zahtevalo i značajne izmene u kontroli verzije Drive-a. Za sada, rešenje je korišćenje antivirus softvera i obraćanje pažnje na Google Drive obaveštenja o ažuriranju fajlova, posebno ukoliko ih ne očekujete.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 24, 2020 6:36 pm

Smile Android 11 donosi bežično povezivanje sa autom

Apple CarPlay i Google Android Auto izgledaju prilično korisno za vozače – jednostavno uključite telefon da ga napunite, a on se automatski poveže sa većim ekranom osetljivim na dodir u vašem automobilu, kako bi vam dao uputstva kako da stignete do odredišta, da pustite omiljenu muziku ili pošaljete poruku. Android 11 izgleda uvodi neke bitne promene.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Android

Android 11 donosi važne promene

Google u odnosu na Apple softver ima i lakšu verziju, koja vam omogućava da se bežično povežete sa audio sistemom u automobilu, čak i bez vađenja telefona iz džepa. Međutim, ovaj softver je bio ograničen na Google i Samsung telefone. Tehnološki gigant je tiho najavio da će se bilo koji pametni telefon sa Android 11 operativnim sistemom uskoro moći povezati sa Android Autom, i to bežičnim putem.

Pored Googlea i Samsunga, telefoni drugih proizvođača poput LG-a, Motoroler, OnePlus-a, takođe će dobiti podršku za Android Auto sa novim Androidom 11, kada dobije finalnu verziju. Međutim, ako želite da koristite najnovije funkcionalnosti bez problema u svom autu, potrebno je da vaš telefon, kao i Android Auto, imaju glavnu jedinicu koja podržava 5 GHz Wi-Fi. U Japanu i Rusiji neće biti moguće korišćenje ove funkcije, do u EU postoje dodatni zahtevi, jer će 5 GHz Wi-Fi morati da zadovoljavaju dodatne standarde, za koje još uvek nije pojašnjeno šta znače.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:23 pm

Smile Novi Chrome je do 10% brži i omogućava grupisanje tabova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 9d917088a98d36fe641409cf469271dd

Kao što je i obećao, Google implementira novu funkciju za organizovanje tabova. Chrome korisnici sada mogu da grupišu tabove u svojim desktop prozorima. Grupe tabova se mogu prilagođavati, moguće ih je obeležavati imenima i bojama, a takođe je moguće i lako smanjivanje, širenje i prevlačenje tabova.

Ovo je samo jedan od noviteta koji stižu u novu verziju Chrome-a. Sada, kada se pređe preko taba, biće prikazan thumbnail preview stranice. Pored toga, moguće je popunjavanje i čuvanje PDF dokumenata direktno u Chrome-u, ili korišćenjem Adobe-ovih PDF prečica. Uskoro, kada se koristi laptop u tablet modu, moći će da se svajpuje kroz tabove i pregleda sadržaj na vebu korišćenjem kontrola osetljivih na dodir.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Dims?image_uri=https%3A%2F%2Fmedia-mbst-pub-ue1.s3.amazonaws

Google ističe da nove funkcije neće usporiti Chrome. Tabovi bi trebalo da se učitavaju za 10 procenata brže, zahvaljujući PGO (profile guided optimization) i "tab throttling" funkcijama.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:28 pm

Smile Firefox za Android dobija redizajn i veliki broj optimizacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Dde5aee0a072d90f066f2f948f981967

Firefox za Android je dobio redizajn, sa najnovijim ažuriranjem u Evropi. Firefox Daylight ažuriranje omogućava poboljšano korisničko iskustvo, sa novim optimizacijama prilagođavanja i nekim većim izmenama.

Firefox za Android sada nudi Enhanced Tracking Protection, koji zaustavlja brojne "ad trackere", koji više neće uznemiravati korisnike. Funkcija automatski blokira mnoge poznate eksterne tragače. Private Mode je sada lako dostupan preko Firefox za Android početnog ekrana, a korisnici imaju opciju da kreiraju prečice za privatnu pretragu na svojim početnim ekranima.

Korisnički interfejs je redizajniran takođe. UI je sada čistiji i lakši za korišćenje. Korisnici mogu da podeseURL polje u vrh ili dno ekrana. Tu je i Collections koji korisnicima pomaže da ostanu organizovani onlajn. Dostupna je i nova Picture-in-Picture funkcija. Firefox za Android pojednostavljuje prebacivanje između tamne i svetle teme, koje se mogu uključivati automatski u određeno doba dana.

Ostala poboljšanja uključuju veće brzine i bolje performanse, što omogućava da funkcije koje su nedavno stigle na desktop sada budu dostupne i na mobilnim uređajima.

Izvor: PocketNow
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:35 pm

Smile Zašto vlastiti domen za email, a ne Gmail?

Pre nekoliko dana internetom je prostrujala vest – ne radi Gmail. I dok za većinu ljudi, čak i prosečne korisnika Gmail-a ovo više spada u zanimljivosti nego u realan problem, potpuno je drugačija priča sa poslovnim korisnicima koji su odabrali Gmail kao svoj glavni (ili jedini) poslovni imejl.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Gmail-Inbox

Prekidi rada kao problem

Prekid u radu je trajao nekoliko sati, ali mnogo bitnije od toga je da ovo nije prvi put. Sudeći po sajtu „Down detector“ problemi sa Gmail-om su redovna pojava. Naravno, nisu svi obuhvatili isti broj korisnika, niti su imali isto trajanje, ali teško je naći mesec u kome nisu prijavljeni problemi sa ovim servisom. Najčešće se po broju prijava na pomenutom sajtu može proceniti koliko je problem veliki i rasprostranjen.

Uzrok višesatnog prekida i otežanog rada servisa nije obrazložen. Teško je reći da li je u pitanju hakerski napad, veliki kvar u infrastrukturi ili nešto banalnije.

Naravno, nije Gmail jedini koji ima ovakve probleme. Prekidi rada, nekad duži, a nekad kraći, su redovna pojava i kod drugih velikih sistema, kao što su Facebook, Steam, Youtube… Iako će se poneko iznervirati što ne može istog trenutka postaviti zabavni snimak svoje “otkačene” mačke ili slike sa letovanja, samo retki će osetiti finansijske posledice prekida rada društvenih mreža. Sa druge strane, propušten rok za odgovor na poslovnu ponudu, nemogućnost provere i odgovaranja na bitne imejlove može doneti itekako primetne finansijske posledice.

Poslovna komunikacija

Jasno je zašto su se mnogi odlučili da koriste Gmail i za poslovnu komunikaciju – besplatan je i jednostavan za korišćenja, a nudi velikodušan prostor za imejlove. Servis je pokrenut još 1. aprila 2004. godine, ali definitivno nije bio šala. U međuvremenu je stekao neverovatnu popularnost, pa sada ima više od 1,8 milijardi korisnika, što je impresivan broj.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Email

Probleme sa Gmail-om je moguće izbeći i to veoma lako: rešenje je elektronska pošta sa sopstvenim nazivom domena. Osim izbegavanja potencijalnih problema, ovakva imejl adresa, kao na primer vašeime@imefirme.rs, zvuči profesionalnije od Gmail naloga i uliva poverenje. Takođe, na raspolaganju imate i mnogo veći izbor imena, jer je većina dobrih korisničkih imena na Gmail-u odavno zauzeta. Sve što vam je potrebno je da registrujete svoj domen i uzmete jedan od pristupačnih hosting paketa, na kome će se vaši imejlovi skladištiti. Konfigurisanje imejla je veoma jednostavno, a ni troškovi nisu veliki, pri čemu sve imate pod svojom kontrolom. Ako se odlučite za SuperHosting, uz popust od čak 50% na cenu hosting paketa, dobijate i besplatan .RS domen.

Onima koji i dalje koriste Gmail ostaje da se nadaju da se neće ponoviti 2011. godina, kada je nekoliko desetina hiljada korisnika danima bilo onemogućeno da koristi ovaj servis. Za kraj jedan zanimljiv podatak. Istraživanje je pokazalo da korisnici Gmail-a pročitaju samo 22% imejlova koji se nalaze u Primary tabu, iako je taj tab prvo što vide kad otvore Gmail. Da li vi čitate sve?
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:42 pm

Smile Linux napunio 29 godina

Pre 29 godina, 25. avgusta 1991. godine, finski student Linux Benedict Torvalds predstavio je na comp.os.minix.news grupi svoj rad na besplatnom operativnom sistemu za 386(486) AT klonove. Tada je objavio da to radi iz hobija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Linux

Rođendan Linux-a

Od tada je prošlo skoro tri decenije, a vreme je pokazalo dato nije „samo hobi“, već da se operativni sistemi zasnovani na tom kodu nalaze svuda oko nas. Čak iako ne koristite Linux, vi ga u stvari koristite jer je on u praktično svakom pametnom gadžetu oko nas. Linux je osnova Androd telefona, Wi-Fi rutera, pametnih televizora, nalazi se u satelitima i avionima, a pokreće i Google sistem za pretragu.

Takođe, Internet je zasnovan na Linux-u. Čak 99.9 procenata sajtova nalazi se na serverima koje pokreće Linux, a na njemu radi i svih 500 najvećih svetskih superračunara.



Ipak, moramo da naglasimo da postoje oprečna mišljenja koji je tačan datum rođendana Linux-a. Neki su skloni mišljenju da bi to trebao da bude 5. oktobar, kada je predstavljena prva javna verzija, a tvorac, Linus Torvald nema neko posebno mišljenje – za njega su oba datuma validna.

Izvor: 9to5linux
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:46 pm

Smile I posao i zabava su lakši uz Google

https://pcpress.rs/i-posao-i-zabava-su-laksi-uz-google/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 26, 2020 6:52 pm

Smile Moto360 3rd Gen - Šta može WearOS? (video)

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Ef65cacc473f00813fb066227b77e5f2


Imali smo priliku da testiramo Motorolin Moto360 pametni sat treće generacije, a video prilog o ovom nosivom uređaju možete pogledati na Benchmark YouTube kanalu.



Nakon nekoliko modela sa sopstevnim softverskim rešenjima, na testu nam se najzad našao i jedan WearOS pametni sat potpisan od strane Motorole, koja je tradicionalno jedan od najbližih Google partnera.

Izvor: Benchmark
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 06, 2020 5:57 pm

Smile Microsoft Edge: Nove opcije za veću prednost

Microsoft Edge je sve popularniji, te se popeo na drugo mesto na listi najpopularnijih internet pregledača, odmah posle Chrome-a. I Chrome i Edge se zasnivaju na Chromium-u, tako da sličnosti ima, ali se sve više korisnika trudi da izbegne Google servise i tako zaštiti svoju privatnost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Edge-1

Edge u poslednjih nekoliko meseci korisnike bombarduje novim opcijama, tako da je određen broj stigao i sa verzijom Edge 85. Mnoge novopridošle funkcije namenjene su onima koji rade od kuće, te za edukacije, budući da su mnoge škole zbog pandemije prešle na online programe. Među popularnijim funkcijama našla se Collections – koja omogućava prikupljanje, deljenje i organizovanje sadržaja sa interneta, a sada dobija i dodatne mogućnosti preko opcije “Collections send to OneNote”, što znači da korisnici svoje kolekcije mogu da šalju u One Note, ali i u Word i Excel.

Tu su i opcije koje vode računa o bezbednosti dece na internetu, te roditelji dobijaju izveštaje o tome koje sajtove deca posećuju i koje ključne reči najčešće ukucavaju tokom pretrage. InPrivate je u Edge-u blokiran, a kako bi deca ostala bezbedna i zaštićena od nepoželjnih rezultata pretrage.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Edge

Među novinama su i poboljšanja za PDF čitač, koji je dobio podršku za još lakše čitanje sa ekrana, te opciju koja omogućava da se označe najvažniji delovi. Poboljšane su i neke stare opcije, a korisnici bi novu verziju trebalo da dobiju u narednih nekoliko dana.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 06, 2020 6:00 pm

Smile Emotet mreža botova: Maliciozni Word dokumenti kao mamac

Sve je više malvera, a napadačke kampanje ciljaju različite grupe. Jedna od najvećih „napadačkih oluja“ u vezi je sa već dobro poznatom mrežom botova. U pitanju je Emotet koji, kada se jednom dokopa kontakata, žrtve bombarduje mejlovima koji su opremljeni malicioznim dodacima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Malver

Kada žrtva otvori neki od malicioznih dodataka iz mejla pogođeni uređaj se pridružuje armiji zombi mašina, te radi na tome da se malver širi dalje. Eksperti upozoravaju da se radi o jednoj od najvećih malver akcija u poslednjih nekoliko godina, a najpre zbog toga što se stalno menjaju taktike. Tako je nedavno došlo do još jedne promene, pa se u okviru napada metama šalju maliciozni Word dokumenti koji izgledaju potpuno uverljivo. Već je poznato da Emotet uspešno pobeđuje i najsigurnije računare, a sve što je potrebno je da žrtva klikne na neki maliciozni fajl.

Emotet maliciozne mejlove maskira uz pomoć isečaka iz legitimnih poruka koje se preuzimaju sa već poraženih računara, te žrtve zbog toga sadržaje otvaraju bez razmišljanja. Trenutno su najpopularniji maliciozni Word dokumenti, koji nakon otvaranja pokreću instaliranje malvera. Drugim rečima, kada se dokumentu dozvoli pokretanje otvara se put ka celom sistemu, a radi se o malicioznom templejtu “Red Dawn”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Malver2

Ističe se da su potencijalne žrtve ranjive onoliko koliko su naivne, budući da je najbolja mera zaštite izbegavanje fajlova koji stižu putem mejlova u čiju se verodostojnost sumnja.

Izvor: Komando
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 06, 2020 6:28 pm

Smile Mozilla: Istorija pretraživanja može da posluži za identifikaciju korisnika

U nedavno objavljenoj studiji može da se pročita da su zaposleni u kompaniji Mozilla informacije o korisnicima tumačili na osnovu istorije pretraživanja interneta, budući je utvrđeno da korisnici imaju jedinstvene navike kada je ova aktivnost u pitanju. Takvi podaci su dragoceni za online oglašivače, jer im se na taj način omogućava da formiraju precizne ciljne grupe i tako bolje plasiraju marketinške sadržaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Mozilla1

Ovako kreirani profili korisnika mogu da se koriste za praćenje i utvrđivanje identiteta korisnika, čak i preko malih uzoraka podataka koji su u vezi sa pretraživačkim navikama. Pomenuta studija sprovedena je da bi se razbio mit o tome da podaci o istoriji pretraživanja interneta nisu korisni online oglašivačima, a ponela je naslov “Replication: Why We Still Can’t Browse in Peace: On the Uniqueness and Reidentifiability of Web Browsing Histories“.

Nova studija osmišljena je kao nastavak jednog starijeg istraživanja koje je sprovedeno 2012. godine, kada su ispitivanje navike pretraživanja 380 hiljada korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Mozilla

U novoj studiji su ispitivani podaci 52 hiljade korisnika, a prikupljani su direktno iz Firefox pregledača. Zaključeno je da je 99% profila koji su kreirani na ovaj način bilo jedinstveno, što znači da su više nego korisni za precizno identifikovanje potencijalnih klijenata.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Sep 06, 2020 6:36 pm

Smile Joker malver ponovo u Google Play prodavnici

Bezbednosni eksperti otkrili su šest aplikacija koje su Joker malveru otvorile vrata u Google Play Store, a koje su zajedno preuzete preko 200 hiljada puta. Ovo je još jedna u nizu nevolja koje Android korisnike muče u prethodne tri godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Joker

Joker malver se uspešno maskira u legitimnu aplikaciju iz Google Play Store-a, da bi nakon preuzimanja pokrenuo SMS prevare, te su žrtve bez znanja i pristanka plaćale premijum usluge. Akcije su sprovođene bez potrebe za korisničkim dozvolama, a žrtve su o prevarama saznavale tek iz telefonskih računa u kojima su se našle stavke koje su im bile nepoznate.

Google je od 2017. godine uklonio preko 1.700 aplikacija koje su sadržale Joker malver, ali se ovaj uporno vraća. Među poslednjih šest aplikacija našla se i Convenient Scanner 2, koja je preuzeta preko 100 hiljada puta, te Separate Doc Scanner koju je na svoje uređaje otpremilo oko 50 hiljada korisnika. Tu je i Safety AppLock, koja navodno štiti privatnost korisnika, ali takođe sadrži pomenuti malver, koji je zahvaljujući njoj dospeo na preko 10 hiljada uređaja. Push Message-Texting&SMS i Emoji Wallpaper su takođe preuzete po 10 hiljada puta, dok je najmanje popularna Fingertip GameBox zainteresovala tek hiljadu korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Joker2

Aplikacije su odmah po otkrivanju malvera uklonjene iz prodavnice, a korisnicima koji su ih preuzeli pre toga se prporučuje da ih uklone što pre.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 22 od 35 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 28 ... 35  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu