Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 38 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 21, 2018 6:21 pm

Smile Facebook radi na WhatsApp kriptovaluti

Facebook radi na kriptovaluti koja će WhatsApp korisnicima poslužiti za transakcije u okviru ove aplikacije, a oni koji su upoznati sa projektom tvrde da će prvi cilj biti tržište u Indiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Whatsapp

Iza servisa bi trbalo da se nađe takozvani „stabilni koin“, čija je vrednost u vezi sa vrednošću američkog dolara, a kako bi se smanjio rizik, te nestabilnost nove valute. Nova kriptovaluta je još uvek daleko od objavljivanja, budući da je neophodno da se poradi na strategijama koje će obezbediti da valuta ne doživi kolaps čim se pojavi. Već neko vreme se očekuje da Facebook pokrene sopstvenu kriptovalutu, a posebno od kada je na čelo Messenger odseka došao nekadašnji predsednik PayPal-a David Marcus, koji je u maju 2018. došao na čelo odeljenja za blockchain inicijative, te se tom odseku od tada pridružilo 40 novih eksperata.

Preciznih saopštenja povodom nove kriptovalute do sada nije bilo, te iz Facebook-a kažu da njihov tim radi na blockchain polju isto kao i timovi ostalih velikih kompanija, te testira različite aplikacije koje bi u budućnosti mogle da obezbede mesto u kripto-trci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Whatsapp2

Indija je jedna od vodećih zemalja kada je korišćenje WhatsApp aplikacije u pitanju, te iz ove zemlje dolazi preko 200 miliona korisnika. Tako državljani komuniciraju i sa svojim rođacima koji borave u drugim zemljama, te je prema podacima Svetske banke u Indiju tokom 2017. godine preko WhatsApp transakcija iz drugih zemalja poslato oko 69 milijardi dolara.

Izvor: Bloomberg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 21, 2018 6:30 pm

Smile Google Photos duplira limit za Live Albums

Broj fotografija i video snimaka koje možete da sačuvate u Google Photos Live Albums je dupliran! Umesto nekadašnjih 10.000 objekata, sada je limit 20.000, što je izjednačeno sa kapacitetom šerovanih albuma. Ova izmena je javno objavljena na Google Support stranici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Google-photos

Na prvi pogled izgleda da je 10.000 fotografija i video snimaka teško dostižno, ali to se u praksi pokazalo kao pogrešno. Google Photos dozvoljava korisnicima neograničen automatski upload i neograničen prostor, a Live Albums koristi Google-ovu tehnologiju prepoznavanja objekata za automatsko identifikovanje ljudi, kućnih ljubimaca i drugih objekata na fotografijama, kako bi ih „spakovao“ u albume. S obzirom da se to radi automatski, albumi se brzo dopunjavaju i lako se stiže do zadatog limita.

Ni 20.000 nije nedostižna vrednost, ali će bar znatno prorediti vreme između redigovanja fotografija kako bi se oslobodio prostor. A kao dodatna opcija, uvek možete da napravite još jedan album, koji će imati iste parametre kao i onaj koji ste već popunili.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 21, 2018 6:34 pm

Smile Tokom 2018. godine preuzeto 113 milijardi aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 81c57c98f6b860ff3459f797365f958c

Prema preliminarnim analizama kompanije App Annie, preuzimanje aplikacija je tokom ove godine poraslo na 113 milijardi. Ovo je rast od 10 procenata u odnosu na prošlu godinu. Potrošnja na aplikacije je takođe porasla na preko 76 milijardi dolara. To predstavlja povećanje od 20% u odnosu na 2017. godinu.

Dobijeni rezultati su izvučeni i sa Apple App Store-a i Google Play Store-a, zaključno sa 15. decembrom. Bez iznenađenja, korisnici su najviše trošili na mobilni gejming. Kada je u pitanju 2019. godina, App Annie predviđa donosi rast trošenja sredstava na aplikacije, što će ići i do 122 milijarde dolara.

Tokom ove godine, prosečan smartfon korisnik je proveo tri sata dnevno koristeći aplikacije, što je porast od 10% u odnosu na prošlu godinu i 20 procenata u odnosu na 2016. Kada je poredak aplikacija, koje nisu igre, u pitanju - na vrhu se nalazi Facebook Messenger, a prate ga Facebook, WhatsApp i video aplikacija TikTok. Na petom mestu je Instagram. Među najpopularnijih pet igara nalaze se Helix Jump, Subway Surfers, PUBG Mobile, Free Fire i Love Balls.

Kada je zarada u pitanju, na vrhu se nalazi Netflix, a slede ga Tinder, Tencent Video, IQIYI i Pandora Music. Igre, koje su najviše zaradile su Fate/Grand Order, Honour of Kings, Monster Strike, Candy Crush Saga i Lineage M.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 21, 2018 6:39 pm

Smile Firefox Focus za Android dodao poboljšane do-not-track alatke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Af328ad1be03b96339b09cffcf111886

Mozilla je objavila ažuriranje za Android i iOS verzije Firefox Focusa, koji predstavlja kompanijin browser orijentisan na privatnost podataka. Android aplikacija sada ima Enhanced Tracking Protection, funkciju koja omogućava korisnicima da izaberu sa kojim sajtovima žele da dele podatke. Kada je iOS verzija u pitanju, sada je podržana sugerisana pretraga.

Enhanced Tracking Protection funkcija je prvi put predstavljena u oktobru, uz Firefox 63. Funkcija korisnicima daje značajno veću kontrolu nad time kako se njihove onlajn aktivnosti prate. ETF omogućava korisnicima da izaberu blokiranje svih kolačića (cookies) na sajtu, svih eksternih kolačića ili trekera koji prate korisnikove navike tokom pretrage. Funkcija ne samo da ubrzava internet iskustvo već i donosi potrebnu privatnost tokom pretrage.

Firefox Focus za Android sada ima i zaštitu za Google Safe Browsing servis, koji korisnike sprečava da naiđu na sumnjive sajtove tako što obezbeđujuju upozorenja u browseru kada se usmerava ka označenom URL-u. Za iOS korisnike, ažuriranje dodaje mogućnost deljenja onoga što se kuca sa pretraživačem i dobijanja preporuka u odnosu na upit.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 21, 2018 6:44 pm

Smile Kako je malver ubio slobodu na internetu

Malver je kriv za sve – napunio je pretraživače besmislenim reklamama, pokrao silne podatke sa bankovnih računa korisnika, uticao na kompjuterske sisteme širom sveta, i na kraju doveo do toga da prosečan internet građanin više ne oseća slobodu da se kreće web prostranstvima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Malver

Pored navedenog, malver je učinio i da internet bude više centralizovan, te omogućio monopol u okviru mreže koja je zamišljena kao slobodna. Ove tvrdnje možda izgledaju pomalo preterano, ali ako se uzme u obzir da je malver uvek kreiran sa samo jednim ciljem – da kreatoru donese finansijsku dobit – postaje jasno da je i sloboda na internetu dobila svoju cenu.

Tako sigurnosni eksperti preporučuju da se izbegavaju neproverene aplikacije, te da se na uređaje ne otpremaju sumnjivi fajlovi. Jasno je da se tu pre svega misli na torente, te linkove u mejlovima koji dolaze od anonimnih pošiljalaca, budući da svaka nepromišljena akcija u svom središtu krije po jedan malver. Ako se ima u vidu da prosečan korisnik retko odluči da izdvoji novac za ozbiljan antivirus program, jedino rešenje je da se liši slobode, i da prestane da luta šumom neproverenih linkova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Malver2

Protiv malicioznih oglašivača, čiji je osnovni alat upravo malver, bore se i svi veliki internet pretraživači, koji su ovih problema svesni godinama, ali uprkos naporima, napadači uspevaju da ostanu u igri, da prevare sistem i održe se na vrhu malicioznih operacija. Jedino rešenje je da pretraživači u potpunosti odustanu od reklama, što se neće dogoditi u skorije vreme, tako da će maliciozne reklame i dalje imati svoje mesto u internet univerzumu.

Ako sloboda podrazumeva delovanje bez straha od opasnosti, onda je na internetu odavno nema, budući da su podaci, nalozi i sve što pripada korisnicima, pod stalnom pretnjom od malvera koji je tu da iskustvo učini komplikovanim na sve poznate i nepoznate načine.

Izvor: Digital Trends
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 24, 2018 7:21 pm

Smile Google Duo video chat aplikacija preuzeta preko milijardu puta sa Play Store-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 99b158f4f9d245c236a376221a3813de

Google Duo video chat aplikacija je dostupna već dve godine i sada je objavljeno da je preuzeta preko milijardu puta. Ovo je zanimljivo, posebno ako se zna da je u julu 2017. godine Duo imao 100 miliona instalacija. Iako novi uređaji stižu sa preinstaliranom Duo aplikacijom, ovo svakako ne umanjuje ukupan postignuti rezultat.

Tokom maja ove godine, Duo je imao 500 miliona instalacija, što znači da je tokom poslednjih šest meseci dodato još pola milijarde instalacija.

Google je Duo aplikaciju predstavio tokom Google I/O 2016 događaja, zajedno sa Allo aplikacijom za razmenu poruka. Duo se prvi put pojavio 16. avgusta 2016. godine i zadržao se do sada, dok će Allo biti ugašen u martu naredne godine.

Google je nedavno objavio nekoliko reklama kojima podseća da je Duo aplikacija dostupna i za iPhone korisnike. A pre nekoliko meseci, Google je Duo aplikaciju ažurirao da bude kompatibilna sa Android tabletima i iPad uređajima.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:14 pm

Smile Kreće Android 9.0/EMUI 9 nadogradnja za Huawei P10

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Huawei-P10-nadogradnja-na-Android-9

Nakon što je određeno vrijeme proveo u beta fazibtestiranja, čini se da je EMUI 9, temeljen na Androidu 9.0 Pie za Huawei P10 spreman za svoju konačnu verziju i put prema korisnicima, barem ako je vjerovati izvoru iz Malezije kojeg prenosi GSMArena.

U prilogu stiže i screenshot koji potvrđuje ove navode, a nadogradnja je teška čak 3,38 GB.

Naravno, teško je očekivati da će u rekordnom roku stići svima, tako da cijeli proces može potrajajti i nekoliko tjedana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Huawei-P10-EMUI-9
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:17 pm

Smile Instagram jučerašnjom nadogradnjom razljutio korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Tokom jučerašnjeg poslepodneva i večeri na društvenim mrežama i forumima glavna je tema bio Instagram, odnosno njegova nadogradnja mobilne aplikacije koja se, navodno neplanirano, našla na raspolaganju korisnicima. Priča je počela tako što je redovna nadogradnja Instagram-ove aplikacije promenila način kako se kroz tu društvenu mrežu "scrolluje".

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Umesto standardnog klizanja po ekranu prema gore kako bi se učitao i prikazao dodatni sadržaj, nove verzija aplikacije zahtevala je od korisnika da tapkaju uz levu ili desnu ivicu ekrana kako bi "listali" kroz objave – otprilike onako kako se gledaju "Stories".

Ovakvo "horizontalno scrollovanje" kroz Instagram izazvalo je neviđenu reakciju korisnika. Neki su se odmah zavetovali da će Instagram obrisati, drugi su tražili način da se vrate na staro, dok su oni najekstremniji izražavali svoj bes putem Twittera i drugih platformi tvrdeći kako im je "uništen život", da je ova nadogradnja "nešto najgore na svetu", i slično.

U Instagram-u su odmah reagovali i povukli nadogradnju. Službeno objašnjenje koje su ponudili kaže kako je bila reč o grešci zbog koje su neki korisnici dobili "horizontalni feed" umesto vertikalnoga. Međutim, mnogi koji živote provode na ovoj društvenoj mreži već su izrazili bojazan da će nekad u budućnosti Instagram zaista preći na ovaj novi način rada, što je ponovno izazvalo histeriju.

Ipak, za sada je sve vraćeno na staro pa svi zavisnici o Instagram-u mogu mirno da spavaju, barem do neke sledeće velike nadogradnje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:24 pm

Smile Google Maps dobija novu opciju koja će biti posebno interesantna gurmanima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Google Maps jedan je od najpopularnijih servisa među mnogobrojnim uslugama koje nudi kompanije Google. Ekipa koja razvija ovu aplikaciju može se pohvaliti podatkom kako Google Maps mesečno koristi više od 150 miliona ljudi i da je to zapravo najpopularnija aplikacija za navigaciju u svetu. Ali, da bi taj servis održao korak pred konkurencijom važno je da se stalno razvija i nudi nove usluge koje zadržavaju postojeće korisnike, ali i privlače nove. Ako ste ikada koristili Google Maps u nekom većem vama nepoznatom gradu mogli ste dobiti jasan uvid koja je zaista vrednost ove aplikacije i u kojoj meri vam može pomoći. Ali, sada je Google Maps bogatiji za još jednu funkcionalnost koja će se posebno svideti onima koji obožavaju da jedu u restoranima ili piju kafice u kafićima.

U SAD-u već je jako dugo dostupna mogućnost direktnog kontaktiranja nekog lokala, restorana ili kafića putem Google Maps-a. Konkretno, ova vam funkcija omogućava da kontaktirate željeno mesto putem poruke direktno iz Google Maps-a te tako stupite u kontakt sa željenim mestom. Nakon što pronađete željeno mesto na mapi dovoljno je samo stisnuti na lokaciju i pojaviće se mogućnost slanja poruke tom lokalu. Nakon što pošaljete poruku, zavisno od ažurnosti druge strane dobitćete odgovor koji će vam pomoći odlučiti da li ćete otići na željeno mesto ili ćete odabrati neku drugu lokaciju. Najčešća pitanja koja se postavljaju na ovaj način su vezana uz ponudu, kao i radno vreme određenih objekata.

Važno je naglasiti kako će se ova usluga sada iz SAD-a proširiti i na ostatak sveta, što će poboljšati kvalitet usluge svima koji koriste Google Maps u istraživanju novih lokacija. Važno je naglasiti kako ovu mogućnost imaju samo objekti koji su se povezali na Google My Business. Što se pak tiče korisnika oni će od sada moći da vide i arhivu svih prošlih razgovora kako bi imali detaljan uvid u svoje podatke i pitanja koja su već pitali.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:27 pm

Smile Google Messages Web aplikacija prelazi sa Android.com na Google.com

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 F1ab78833f5f7592f49552031e987239

Google planira da prebaci svoju Messages Web aplikaciju (koja omogućava korisnicima SMS/MMS na svojim telefonima sa drugih uređaja) sa Android.com na Google.com, prema navodima medija.

Ovaj potez se posmatra kao plan kompanije Google da umanji korišćenje naziva "Android" u svojim proizvodima. Android Messages Web aplikacija je dugo bila hostovana na URL-u: "messages.android.com".

U dolazećim nedeljama servis će biti prebačen na "messages.google.com", ali trenutno ovaj URL još uvek ne postoji. Promene se očekuju u okviru Chrome OS v72 ili v73.

Google je tek u junu ove godine predstavio Web klijent za svoju Android Messages aplikaciju, a podržani su tekst, fotografije i stikeri.

Izvor: NDTV
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:32 pm

Smile IQ test: Digitalni asistenti postaju sve pametniji

Loup Ventures je objavio rezultate redovnog godišnjeg testiranja inteligencije digitalnih asistenata i pametnih zvučnika uz pomoć upitnika koji sadrži 800 pitanja, koji dokazuju da virtuelni asistenti tokom vremena postaju sve pametniji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Asistenti

U okviru testa ispitane su pre svega sposobnosti pametnih zvučnika, budući da u okviru njih digitalni asistenti nisu ograničeni opcijama kao što je to slučaj sa pametnim telefonima, a testirani su Amazon Echo (Alexa), Google Home (Google Assistant), HomePod (Siri) i Invoke (Cortana). Rezultati su doneli nekoliko iznenađenja, poput toga *koliko je Siri napredovala tokom poslednje godine, te postala ravnopravni konkurent Amazon-ovoj Alexa-i, a pored toga su i ostali asistenti zabeležili poboljšanja koja su bolja od očekivanih.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Asistenti2

Tako se došlo do zaključka da korisnik neće napraviti grešku ako izabere bilo koji od ovih ekosistema, budući da su pametni zvučnici od zabavnih igračaka postali korisni asistenti u svakodnevnom životu.

Izvor: Windows 10
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:37 pm

Smile Najbolji antivirusi u 2018. godini za Android prema AV-Test izveštaju

Najnovije istraživanje koje je sprovela antivirus laboratorija za testiranje AV-TEST procenila je performanse 20 različitih mobilnih bezbednosnih proizvoda za Android. Ono što nije iznenađujuće je da najbolje rezultate ponovo pružaju vodeći proizvodi razvijeni od strane poznatih proizvođača, uključujući Bitdefender i Kaspersky.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Android-antivirus

Istraživanje sprovedeno u novembru 2018. godine je testiralo svaki proizvod u tri različite oblasti, zaštita, upotrebljivost i funkcije. Svakom proizvodu je dodeljeno najviše šest poena za izvođenje u svakom pojedinačnom testu. Najbolje performanse u ocenjivanju karakteristika je nagrađivano jednim bodom.

Maksimalni rezultat od 13 poena postigli su: Trend Micro Mobile Security, Tencent WeSecure, Symantec Norton Mobile Security, Sophos Mobile Security, McAfee Mobile Security, Kaspersky Lab Internet Security za Android, G Data Internet Security i Bitdefender Mobile Security.

Svaka od ovih bezbednosnih aplikacija za Android dobila je maksimalno šest poena za zaštitu i upotrebljivost, plus jedan poen za funkcije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Av-test

Nasuprot tome, Google Play Protect, koji je integrisan u Google Play Store, dobio je najnižu ocenu, 4,5 poena, nakon što je dobio nula poena za zaštitu, 4,5 poena za upotrebljivost i još jednom nula poena za funkcije. To je jedino rešenje koje nije dobilo sertifikat AV-TESTa.

Osim Google Play Protecta, najgore performanse je pružio NSHC Droid-X 3, koji je dobio samo 3 boda za zaštitu, 6 bodova za upotrebljivost i 1 bod za funkcije.

Nepotrebno je reći da ovi rezultati testa treba da vam pomognu da izaberete Android bezbednosnu aplikaciju ako vam je zaista potrebna. Kako su mnogi korisnici Android-a otkrili u poslednje vreme, lakše je izbegavati malvare na mobilnoj platformi sve dok aplikacije preuzimate samo iz pouzdanih izvora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Av-test-1

Istina, malver je u nekoliko navrata stigao i do Google Play prodavnice, ali proveravanje dozvola i čitanje recenzija pre preuzimanja aplikacija pomažu da vaši podaci budu zaštićeni čak i bez bezbednosnog proizvoda treće strane.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:47 pm

Smile  Top 50: Bez koje mobilne aplikacije nismo mogli u 2018. godini?

Sa razvojem pametnih telefona dobijamo sve više aplikacija, pa tako danas možemo da nađemo aplikaciju za skoro sve. PC Press tradicionalno sumira najbolje online stvari koje su se desile za godinu dana i organizuje dodelu Top 50 nagrada, a tu definitivno spadaju i mobilne aplikacije. U susret predstojećoj dodeli nagrada za 2018. godinu, ne bi bilo loše da se podsetimo ko su bili prošlogodišnji dobitnici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Top-50-mobilne-aplikacije-2017

U kategoriji mobilne aplikacije pobedu je odnela aplikacija AgroSens. Digitalna platforma AgroSens, zasnovana na istoimenoj Android aplikaciji, pruža podršku poljoprivrednicima u praćenju rasta useva i planiranju poljoprivrednih aktivnosti. Razvijena je od strane Instituta BioSens iz Novog Sada i predstavlja važan korak u digitalizaciji poljoprivrede Srbije i povećanju efikasnosti i konkurentnosti domaćih proizvođača. Potpuno je integrisana u domaće uslove, pa ćete po unošenju katastarske oznake parcele dobiti njenu sliku, a zatim pratiti sve što se na njoj dešava, od vremenskih prilika preko dnevnika poljoprivrednih aktivnosti do satelitskih indeksa i ažurnih informacija o pojavi bolesti i štetočina u okolini parcele. Prava primena savremenih tehnologija za poboljšanje efikasnosti i bolji život ljudi. U okviru ove kategorije izdvojile su se sledeće aplikacije: busplus.rs, novinarnica.net, parkingmanijak.com i planplus.rs.

Kako bismo izabrali ono što se ove godine izdvojilo kao najbolje na Internet sceni, potrebna nam je vaša pomoć, jer na osnovu vaših predloga, pravimo uži izbor, a o pobednicima će odlučivati redakcijski žiri. Zato nam šaljite svoje predloge ovde(https://pcpress.rs/top50-2019-predlozi/), jer samo tako možemo da budemo sigurni da će nagrade otići u prave ruke, to jest onima koji su ih zaista zaslužili.

Do novog druženja, u videu ispod ili na zvaničnom YouTube kanalu PC Press-a, možete pogledati snimak sa prošlogodišnje dodele:

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Dec 28, 2018 5:50 pm

Smile Google Chrome napadi ugrožavaju Windows 10 uređaje

Google Chrome napadi ugrožavaju Windows 10 uređaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Chrome2

Naime, novi propust našao se u okviru prevare koja izgleda kao lažna tehnička podrška, te izaziva „zamrzavanje“ uređaja koji su podržani Windows 10 operativnim sistemom, da bi nakon toga korisnik dobio obaveštenje da je uređaj pogođen virusom. Novi propust koristi Javascript kod, koji sprečava zatvaranje nekog taba, ili čitavog pretraživača, a poruka koja se nakon toga pojavljuje na ekranu, te izgleda kao deo Microsoft podrške, korisnika obaveštava o tome da je uređaj inficiran te da se radi o virusu koji bi mogao da preuzme lozinke, istoriju pretraživanja, informacije o kreditnoj kartici, te druge lične podatke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Chrome-1

Tako nova prevara izgleda kao bezazleno upozorenje na novi virus, a korisnici mogu da je prepoznaju tako što im ne dozvoljava da zatvore određeni tab, te da je se se reše ako otvore Task Manager iz Taskbara, kliknu na Processes tab, potom na Google Chrome (ili GoogleChrome.exe), i na kraju na End Task dugme koje se nalazi u donjem desnom uglu.

Izvor: WIndows 10
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 29, 2018 7:15 pm

Smile Korisnici Facebook-a bi ga se odrekli za 1000 dolara godišnje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Odrediti vrednost nečega što je besplatno ili se ne prodaje uvek predstavlja problem. Međutim, određivanje vrednosti, bez obzira postoji li definisana cena ili ne, može pokazati koliko su korisniku bitni neka usluga ili proizvod, pa se za određivanje vrednosti u takvim posebnim situacijama koriste razne istraživačke tehnike. Jedna od njih uključuje i licitaciju cenama koje bi nekome trebalo platiti da se proizvoda ili usluge – odrekne.

Upravo ovaj način određivanja vrednosti upotrijebili su naučnici sa nekoliko američkih univerziteta koji su udruženim snagama obavili istraživanje i pokušali utvrditi vrednost – Facebook naloga. U nedavno objavljenom radu opisali su svoje istraživanje i tri licitacije koje su sproveli pokušavši "potplatiti" korisnike Facebook-a da deaktiviraju svoje naloge. Rezultati koje su dobili prilično su zanimljivi.

Naime, u sva tri slučaja prosječni je korisnik Facebooka rekao da bi na godinu dana ugasio svoj nalog na toj društvenoj mreži za više od 1.000 američkih dolara. Minimalni iznosi koji su za deaktivaciju naloga bili prihvaćeni varirali su od 1.139 pa sve do preko 2.000 dolara za godinu dana. Prosečna vrednost deaktiviranja naloga na jedan dan bila je 4,17, za tri dana 13,89, a za nedelju dana oko 37 američkih dolara. U svakom slučaju naučnici su zaključili da, iako Facebook nalog ne košta ništa, očito svima donosi neke koristi i dodanu vrednost – jer bi ga se malo ko odrekao za manje od 1.000 dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 1

Naravno, ovi rezultati ne znače da bi Facebook mogao da počne da naplaćuje pretplatu u iznosu od hiljadu dolara godišnje, jer bi ljudi vrlo brzo pronašli jeftiniju ili besplatnu alternativu. Ali kad je reč o postojećem stanju i benefitima koje društvene mreže donose, očito je da se na to može postaviti određena "cena".
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 29, 2018 7:19 pm

Smile Srećna No­va di­gi­tal­na go­dina

https://pcpress.rs/srecna-no%C2%ADva-di%C2%ADgi%C2%ADtal%C2%ADna-go%C2%ADdina/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 29, 2018 7:26 pm

Smile Microsoft: Edge i dalje ima manju potrošnju nego Chrome i Firefox

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 37795d052196aae53631893c8f6f40e1

Svaki put kada Microsoft objavi Windows 10 ažuriranje, kompanija sprovede test efikasnosti kako bi dokazala da je Edge browser značajno brži od konkurencija, koju čine Mozilla Firefox i Google Chrome. Kompanija potom objavi rezultate na svom Windows blogu ili YouTube kanalu.

Microsoft je sada objavio testove efikasnosti za Edge u Windows 10 verziji 1809, upoređujući svoj pregledač sa Firefoxom i Chrome-om. Tokom testova, kompanija je zaključila da Edge u proseku traje 24% duže nego Chrome i čak 94% duže nego Firefox.

Kako bi sproveo testove, Microsoft je streamovao HTML5 video u punom ekranu na identičnim Surface Book uređajima, sa Windows 10 October 2018 Update verzijom. Testovi su pokretani nekoliko puta, a onda je obrađen prosečan rezultat. Ostali uslovi, koji su bili statički za sve browsere, uključuju: osvetljenje displeja na 50 procenata, ugašen zvuk, lokacija i bluetooth su onemogućeni, ažuriranja su privremeno onemogućena kao i ambijentalno osvetljenje, Windows Battery Saver mod je podešen da se aktivira na 20% baterije, Windows Update je privremeno onemogućen, cache je očišćen na svim browserima i drugo.

Surface Book sa Edge-om je trajao preko 16 sati, model sa Chrome-om je trajao 13 sati, dok je verzija sa Firfoxom izdržala samo osam sati.

Biće zanimljivo videti da li će Edge zadržati svoju prednost u domenu potrošnje baterije i kada Microsoft bude izvršio najavljeni prelazak na Chromium za svoj browser.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 29, 2018 7:30 pm

Smile Naučnici iskoristili VR za proučavanje 3D modela tumora

Virtualna stvarnost (VR) se može koristiti za razne stvari, a najočiglednija je njegova upotreba u zabavne svrhe. Međutim, VR se može koristiti i u drugim industrijama, kao što je istraživanje raka. Prema izveštaju BBC-a, čini se da su naučnici na univerzitetu Kembridž razvili 3D model tumora koji se može posmatrati i proučavati u VR.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 3_search_typesgenes-700x467-c

Uzorak tumora je uzet od pacijenta a kreiranjem njegovog 3D modela i stavljanjem istog u okruženje kao što je VR, ideja je da se naučnicima da nova perspektiva i nov način posmatranja. Možda će im ovakav način prikazivanja omogućiti da bolje razumeju bolest, te će tako moći da razviju bolje oblike lečenja, ili možda čak i lek.

Da bi se tumor doveo u VR okruženje, trebalo je napraviti 3D model. To je učinjeno upotrebom komada tkiva dojke zahvaćeno rakom veličine 1 mm kubni koji sadrži oko 100.000 ćelija. Zatim se tkivo dalje seklo, skeniralo i bojilo markerima kako bi se pokazala molekularna struktura i njene DNK karakteristike, a zatim ponovo rekreiralo u VR-u, što zauzvrat omogućava naučnicima širom sveta da mu pristupe iz VR laboratorije.

Prema prof. Greg Hannon-u, direktoru Kembridž Instituta za istraživanje raka u Velikoj Britaniji, „Niko nije ispitivao geografiju tumora ranije ovako detaljno. Ovo je nov način posmatranja raka“. Profesor Karen Vousden, glavni naučnik CRUK-a, dodaje: „Razumevanje interakcije ćelija raka i zdravog tkiva je ključno ako želimo da razvijamo nove terapije – gledanje tumora koristeći ovaj novi sistem je mnogo dinamičnije od statičnih 2D verzija na koje smo navikli.“

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 30, 2018 6:43 pm

Smile Što nam donosi telekomunikacijska 2019. godina, jedna od najuzbudljivijih u proteklom desetljeću…

https://mob.hr/sto-nam-donosi-2019-godina-jedna-od-najuzbudljivijih-u-proteklom-desetljecu/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 30, 2018 6:48 pm

Smile Oppo predstavio svog virtuelnog asistenta – Breeno

Virtualni asistenti su brzo postali popularan način za dodavanje pametnijih funkcionalnosti uređajima, ali teško je tvrditi da nam je potrebno još konkurenata u tom sektoru. Ipak, Oppo je odlučio da se priključi trci sa svojim novim Breeno asistentom. Kompanija je najavila asistenta na svojoj 2018 konferenciji za developere u Pekingu ove nedelje, tvrdeći da je to „inteligentni asistent za 5G eru“, međutim još uvek je nejasno kako će tačno Oppo iskoristiti 5G u Breeno-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Oppo-breeno-assistant

Za samog asistenta se vezuju tri pojma: hardver, integracija i interakcija. Hardver gde bi Breeno trebalo da bude dostupan podrazumeva IoT, nosive uređaje, automobile s velikim naglaskom na nove 5G tehnologije. Integracija uključuje preporuke, ad hoc preporuke i savete koje Breeno daje korisniku, dok interakcija podrazumeva prirodnu komunikaciju s korisnikom putem teksta, gesta, glasa te nešto što su u kineskoj kompaniji definisali kao “emocije”. Kompanija dodaje da će zahvaljujući veštačkoj inteligenciji Breeno moći da izvrši korisničke zahteve na osnovu aktivnosti koje se izvode u određenom trenutku i mesta gde se te aktivnosti dešavaju (multimodalna prirodna interakcija). Jedan od primera može da bude kada se asistent aktivira na aerodromu, tada se na ekranu prikazuju informacije o predstojećim letovima.

Breeno će takođe biti dostupan programerima i partnerima, otvarajući vrata kompatibilnim uređajima i novim veštinama, izjavio je Andy Wu, globalni potpredsednik Oppo-a. Asistent Breeno je trenutno dostupan samo u Kini, međutim ni Oppo-vom domaćem tržištu ne manjka rivalskih asistenata. Kao istaknuti konkurenti se izdvajaju Alibabin AliGenie, Baidu-ov DuerOS i Xiaomi-ev Xiaoai. Kompanija će takođe morati da se suoči sa Amazon-ovim, Google-ovim i Microsoft-ovim asistentima ako uslugu bude širila u druge zemlje.

Nejasno je da li će Oppov asistent ostati namenjen isključivo pametnim telefonima kompanije. Međutim, dosadašnje iskustvo sugeriše da je ekskluzivnim glasovnim asistentima mnogo teže da steknu popularnost nego široko dostupnim asistentima. Recimo, na primer, Samsung-ov Bixby, koji je dostupan samo na uređajima kompanije. Platforma je izdržala težak početak, a čini se da asistent nije ostvario toliki uspeh kao što su Google Assistant i Amazon Alexa.

Izvor: Android Authority
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 30, 2018 6:52 pm

Smile Uspostavljena nova elektronska evidencija – knjiga državljana Republike Srbije

U okviru Centralnog sistema matičnih knjiga Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, u kojima se vode podaci iz tri matične knjige – rođenih, venčanih i umrlih, uspostavljena je nova jedinstvena elektronska evidencija o državljanima Republike Srbije kao četvrta knjiga – knjiga državljana. Ovo znači da građani više neće morati da budu kuriri koji nose uverenje o državljanstvu sa jednog na drugi šalter, već će ova elektronska evidencija biti dostupna svim službenicima državne uprave i lokalne samouprave.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 E-uprava

Kako se navodi u saopštenju, podaci o državljanima Republike Srbije poslednjih 70 godina vođeni su na različite načine i u okviru različitih nadležnosti, te je uspostavljanja elektronske evidencije o državljanima predstavljao jedan od najzahtevnijih poslova u okviru projekta digitalizacije javne uprave, odnosno uspostavljanja elektronskih evidencija sa podacima građana u okviru sistema elektronske uprave u Srbiji. Iako je uspostavljanje evidencije o državljanima važan korak ka zaokruživanju registara građana, ovo je samo početak. Naime, kako se navodi u saopštenju, s obzirom da su se podaci o državljanima vodili u preko 300 različitih baza podataka, kao i da su mnoge od njih bile nepotpune i nisu sadržale JMBG, naročito one u periodu od 1940. do 1980 godine, biće potrebno određeno vreme da se ti podaci upotpune i kompletiraju.

„Zahvaljujući timskom radu Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, kabineta predsednice Vlade, a uz tehničku asistenciju Kancelarije za IT i eUpravu, konačno je uspostavljena i ova elektronska evidencija. Podaci iz elektronske evidencije državljana su dostupni i kroz korišćenje informacionog sistema za razmenu podataka po službenoj dužnosti (eZUP), tako da će sve institucije koje koriste ovaj informacioni sistem, u skladu sa odobrenim pravima, moći da pristupaju podacima o državljanima na teritoriji cele Srbije“ , izjavio je doc. dr Mihailo Jovanović, direktor Kancelarije za IT i eUpravu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 30, 2018 6:55 pm

Smile AOSMark objavio statistiku za Android proizvođače i najviše ažurirane telefone

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 8550c145da19433a5635614f29ecbcf9

AOSMark ocenjuje proizvođače Android telefona u zavisnosti od toga koliko su ažuriranja operativnog sistema isporučili na svoje telefone u proseku. Rezultat se uglavnom kreće između 0 i 6, a viši rezultati su bolji jer označavaju dužu podršku za uređaje od strane proizvođača.

AOSMark je kreiran kako bi se potrošači informisali i u nadi da će zahtevati bolja ažuriranja operativnog sistema od strane proizvođača. Mogućnost da znate koliko dobro i dugo proizvođači podržavaju svoje telefone na polju softvera je od značaja za korišćenje novih aplikacija, funkcija i za bolju sigurnost.

Kada je AOSMark statistika u pitanju, nema previše iznenađenja jer je Google u vrhu liste i u kategoriji najboljih proizvođača, dok je na listi telefona sa najviše ažuriranja u vrhu HTC One Google Play edition. Kompletnu listu pogledajte u pratećoj tabeli.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Screenshot_5

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Screenshot_6

Izvor: AOSMark
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 31, 2018 6:03 pm

Smile Google omogućio zaštitu od spama za Android Messages

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 2bd27e69a858513308b1edc0240dbf89

Problemi sa spamom ne prestaju, a kompanije se trude da obezbede zaštitu od spama na različlitim proizvodima. Koliko će ovakva zaštita biti efektna, nikada se ne može znati sa sigurnošću.

Google verovatno spada među aktivnije kompanije koje štite od spama, ali čak je i Gmail u stanju da ponekad u spam ubaci legitimne poruke (zbog čega bi periodično trebalo da proveravate svoj spam folder). Čak ni obični SMS chatovi nisu bezbedni od spama.

Na sreću Android korisnika, Google je konstantno u vrhu kada su u pitanju rešenja u borbi protiv spama, a ovo je sada primejneno i na Android Messages. Aplikacija dobija funkciju koja je omogućena od starta, ali korisnik može po želji da je onemogući. Kao kada su u pitanju druge funkcije za zaštitu od spama, Google će skenirati poruke kako bi detektovao spam. Međutim, kompanija jasno stavlja do znanja da neće skladištiti korisnikov broj telefona ili drugi sadržaj.

Zaštita od spama stiže uz Messages v3.9, ali zahteva i nekoliko serverskih ažuriranja pre nego što se obezbedi puna funkcionalnost. Za sada nije poznato kada će funkcija stići korsinicima, ali se očekuje da to bude uskoro.

Izvor: HotHardware
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 31, 2018 6:06 pm

Smile Još neke popularne aplikacije šalju podatke Facebooku bez dozvole korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 C6cb200e2511335d178b3be723efd952

Studija Privacy International-a je otkrila da bar 20 od 34 popularne Android aplikacije šalje osetljive informacije Facebooku, bez dozvole korisnika. Ove apliakcije uključuju Kayak, MyFitnessPal, Skyscanner i TripAdvisor.

Ovo tipično uključuje analitičke podatke koji se šalju po pokretanju aplikacije, kao što su jedinstveni Android ID, ali može uključivati i podatke koji se šalju kasnije. Pretraživač putovanja Kayak, na primer, šalje informacije o pretrazi destinacija i letova, datume putovanja i da li deca idu na putovanje.

Iako poslati podaci ne mogu automatski da identifikuju korisnika, teoretski bi se mogli koristiti za prepoznavanje nekoga preko aplikacija koje instaliraju ili toga da li putuju sa istom osobom.

Zabrinutost ne vlada samo zbog toga da aplikacije mogu da dele podatke koje ne bi trebalo. Tu je i problem kršenja novih GDPR pravila privatnosti Evropske Unije o prikupljanju informacija bez odobrenja i potencijalnom identifikovanju korisnika.

Naravno, krivica se ne može svaliti samo na Facebook i developere. Facebookov relevantni developer kit nije obezbedio opciju za davanje dozvole o slanju podataka pore nego što je GDPR stupio na snagu. Društvena mreža je nakon ovoga razvila ispravku, ali nije sigurno da li ona radi i da li je developeri primenjuju. Veliki broj aplikacija i dalje koristi stare developer alatke, prema navodima Privacy International istraživanja.

Facebook je objavio svoj odgovor na pomenuto istraživanje, ističući da je ključno da korisnici znaju kada aplikacija šalje podatke i da imaju kontrolu nad time da li su poislati podaci povezani sa njima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 31, 2018 6:11 pm

Smile Serije koje su najviše preuzimane sa BitTorrent-a u 2018. godini

Na kraju svake godine sajt TorrentFreak pravi listu serija koje su bile najpopularnije među torent piratima. Spisak je predvodila serija Game of Thrones šest godina za redom, međutim ove godine je njenoj vladavini došao kraj. Kako u 2018. godini nije bilo novih GoT epizoda, titula je bila ugrožena i The Walking Dead je iskoristio ovu priliku kako bi postao najpopularnija piratizovana serija na svetu u 2018. godine. The Flash je na drugom mestu, a The Big Bang Theory zaokružuje prva tri mesta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 TheWalkingDead

Međutim, ova smena na tronu nije potpuno iznenađenje, jer je AMC serija već bila drugoplasirana od 2014. godine. Epizode serije ​​The Walking Dead su preuzete milion puta, a emisija ima stalan sled i trenutno se nalazi u devetoj sezoni. Serija će se možda nastaviti još nekoliko godina jer su producenti ranije rekli da imaju dovoljno materijala da je održe u životu još nekoliko sezona.

Pored promena na vrhu, ima i nekoliko manjih promena u samoj listi. Većina serija koje su se našle u prvih deset na ovoj listi su barem jednom ranije u prethodnim godinama bile na njoj. Međutim, ima i onih koje se nisu pojavljivale ranije, pa je tako Titans najbolje rangiran novajlija i nalazi se na petom mestu.

Važno je napomenuti da BitTorrent saobraćaj čini samo mali deo piraterije. Mnogi ljudi danas koriste striming sajtove i servise koji uglavnom ne prijavljuju statistiku. S tim na umu, bez obzira što je Igra prestola isključena ove godine, to ne znači da se serija ne piratizuje. Torenti koji sadrže paket svih sezona GoT-a ostaju i dalje najtraženiji na torrent sajtovima.

U stvari, ako se računaju sva preuzimanja iz prethodnih epizoda i sezona, GoT će verovatno i dalje biti na vrhu. Ovo je takođe ono što IKnowWhatYouDownload predlaže. Dakle, nema sumnje da će GoT imati grandiozan povratak sledeće godine kada se bude puštala završna sezona. U nastavku se nalazi lista serija koje su najviše preuzimane sa torenta širom sveta (podaci važe za jednu epizodu koja je najviše preuzimana):

1. The Walking Dead (prošle godine 2.)
2. The Flash (prošle godine 3.)
3. The Big Bang Theory (prošle godine 4.)
4. Vikings (prošle godine 8.)
5. Titans (prošle godine /)
6. Arrow (prošle godine 10.)
7. Supernatural (prošle godine /)
8. Westworld (prošle godine /)
9. DC’s Legends of Tomorrow (prošle godine /)
10. Suits (prošle godine /)

Lista je sastavljena na osnovu nekoliko izvora, uključujući statistiku koju objavljuju javni BitTorrent trekeri i DHT mreža. Preuzimanja za celu sezonu nisu uključena. U zagradi su pozicije serija od prošle godine, a sa “/“ su označene serije, koje prošle godine nisu bile u produkciji ili nisu bile na ovoj listi.

Izvor: TorrentFreak
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 38 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 38 od 40 Prethodni  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu