Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 9 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 9 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 8 od 40 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 01, 2018 6:07 pm

Smile Windows 10 ima 700 miliona korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Šef Microsoft-ovog Windows odeljenja Terry Myerson napušta tu poziciju što je prilika koju je iskoristio kako bi se obratio javnosti putem pozdravnog pisma na Linkedln-u.

U njemu navodi kako operativni sistem Windows 10 trenutno ima gotovo 700 miliona korisnika, dok je upotreba tog operativnog sistema rasla 84% na godišnjem nivou.

Microsoft-ov Windows Insider program sada ima 15 miliona korisnika. Microsoft za ovu godinu planira dve veće nadogradnje Windows 10 sistema, jedna (Redstone 4) stiže već ovog meseca dok je druga (Redstone 5) stiže ove jeseni.

Ipak treba podsetiti da uprkos navedenim brojkama Windows 10 i dalje nije vodeći Microsoft-ov operativni sistem, prema poslednjim podacima NetMarketShare-a na prvom mestu po zastupljenosti se i dalje nalazi Windows 7 (za koji Microsoft pruža službenu podršku do 2020. godine) koji drži 41,61% udela na tržištu, dok je Windows 10 na drugom mestu sa udelom od 34,06%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 02, 2018 7:37 pm

Smile Kako će izgledati bliska budućnost?

Alvin Toffler je u svojoj knjizi „Šok budućnosti” iz 1970. godine, prikazao budućnost koja je dosta slična našoj sadašnjosti. On je predvideo internet i elektronsku trgovinu, ali i zabune i zabrinutost koje je nova tehnologija prouzrokovala u društvu. Pisac ovog bestselera je predvideo da će veza između ljudi i tehnologije oblikovati kako se ekonomije i društva razvijaju. Međutim, postavlja se pitanje da li je moguće iz današnje perspektive predvideti kako će izgledati bliska budućnost i sa kojim problemima će čovečanstvo morati da se suoči.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Ai

Mnogi su uvereni da će internet biti svuda, odnosno da će biti poput električne energije, neprimetan, ali sa velikim uticajem na obavljanje mnogih ljudskih radnji. Čak i oni koji nemaju zavidno obrazovanje ili iskustvo u rukovanju sa tehnologijama, biće u bliskoj interakciji sa digitalnim materijalima i aplikacijama koje će koristititi uz pomoć glasa, što će prouzrokovati stvaranje novih znanja i njihovo brzo širenje. Eksplozija brze mogućnosti povezivanja otvoriće nove mogućnosti, ali će doneti i ekonomske i socijalne ranjivosti. I dalje nema koncenzusa o tome da li će nove tehnologije uspeti da stvore nova radna mesta u onoj meri u kojoj će ljude učiniti suvišnim na nekim radnim pozicijama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Internet-1

Kako će sistem obrazovanja uspeti da se prilagodi je pitanje od velikog značaja. Izazovi sa kojima su se u digitalnoj revoluciji suočile muzička i medijska industrija, očekuju i druge oblasti ljudskog delovanja. Mnoge obrazovne institucije već daju mogućnost učenja online ili neki vid hibridnih kurseva koji uključuju tradicionalan način učenja i video lekcije. Eksperti diskutuju i o specifičnim ljudskim talentima i karakteristikama koje mašine neće biti u mogućnosti da nauče. Neke od njih su socijalna i emocionalna inteligencija, kreativnost, spremnost za saradnju, apstraktno i sistemsko razmišljanje, složene komunikacijske veštine i mogućnost snalaženja u različitim okruženjima. I dalje je nejasno da li će i u kojoj meri školske ustanove moći da se usmere na obrazovanje ovih ′netehničkih′ veština.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Internet

Jedno od ključnih pitanja današnjice jeste pitanje poverenja. Naime, nove tehnologije doprinele su da se u medijskoj sferi stvori problem lažnih vesti i ukaže na lakoću manipulisanja ljudima koji su naviknuti na stanje u kojem ne moraju da preispituju izvore informacija. S druge strane, revolucija u komunikacijama otvara mnoga kreativna rešenja kako se boriti za povratak poverenja u javnoj sferi.

Bez obzira na to iz kog ugla se gleda na stvari, definisanje novih zakona je neizbežno kako bi se odgovorilo na mnoga pitanja. Ko poseduje informacije? Ko može da ih koristi i na njima stvara profit? Ko je odgovoran kada se informacije zloupotrebe? Kako odrediti granicu privatnosti u digitalnom svetu? Ko nadgleda algoritme koji mogu da utiču na tok određenih društvenih pojava? Na sva ova pitanja treba dati odgovore ne bi li se na neki način umanjila nesigurnost koju tehnološki napredak sa sobom nosi.

Izvor: World Economic Forum
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.weforum.org/agenda/2017/11/life-in-2030-what-experts-cant-predict
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 02, 2018 7:40 pm

Smile 10 najboljih (i najgorih) IT prvoaprilskih šala

https://pcpress.rs/najbolje-provaprilske-sale-it-igre-hardver/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:27 pm

Smile Google Play Store predlaže Light i Go aplikacije

Google je počeo da uvodi jednu novinu unutar svoje prodavnice mobilnih aplikacija, Play Store. Radi se o promovisanju Lite i Android Go verzija aplikacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 U-q4-2017-najvise-aplikacija-su-preuzeli-androidasi_EmjhHm

Na primer, kada korisnici odaberu instalaciju Facebook-a, pojaviće im se poruka o postojanju Lite verzije te aplikacije uz par osnovnih informacija o njoj. Naime, korisnicima će se prikazati njena veličina, u ovom slučaju Facebook Lite zauzima samo 1,6 MB, dok regularna verzija zauzima čak 60 MB.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Nexus2cee_play-store-lite-app-hero

U slučaju da imate manje slobodnog prostora ili slabiji mobilni telefon, preporučuje se upotreba Lite aplikacija kada je to moguće. Kada kliknete na View koji se nalazi ispod poruke o Light verziji, Google Play će vas automatski preusmeriti na stranicu Lite verzije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Screenshot-96

Pored Light verzija, Google Store je počeo da promoviše i Android Go aplikacije koje su takođe namenjene hardverski slabijim uređajima. Tačnije, svim uređajima sa manje ili do 1 GB RAM-a, i koji su u cenovnom rangu ispod 100 dolara. S obzirom da mnoge Google-ove popularne aplikacije kao što su YouTube, Gmail, Google Maps i Google Search imaju svoje Go verzije, sada i korisnici sa jeftinijim uređajima mogu da koriste ove aplikacije.

Izvor: Phone Arena
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.phonearena.com/news/play-store-recommending-lite-and-Android-go-apps_id103734
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:37 pm

Smile Google gasi goo.gl servis za skraćivanje web adresa

Servisi za skraćivanje URL-ova mogu da budu i korisni i zabavni, te je Google još 2009. godine lansirao servis koji omogućava ovu funkciju, te tom prilikom omogućio pristup developerima aplikacija, kao i mogućnost kreiranja QR kodova, te linkovanje direktno u iOS i Android aplikacijama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Googl

Funkcija je brzo postala popularna, pa je i glumac Keanu Reeves ubrzo dobio skraćeni URL u svoju čast – kea.nu, da bi novac od reklama sa te adrese poslužio kao donacija za razvijanje novih lekova za kancer. Ipak, to nije bilo dovoljno, te je Google odlučio da ovaj servis do 13. aprila zameni Firebase Dynamic Links (FDL) modelom, a novi servis će omogućavati slanje drugih korisnika na bilo koju lokaciju u okviru iOS, Android ili web aplikacija.

Tako korisnici nakon 13. aprila više neće moći da kreiraju nove goo.gl adrese, a oni koji ih već imaju moći će njima da upravljaju preko goo.gl konzole još godinu dana od datuma gašenja. Nakon tog perioda linkovi će i dalje raditi, ali pristup konzoli biće onemogućen od 30. marta 2019. godine. Stručnjaci iz kompanije predložili su da se od sada kreiraju FDL-ovi, ili da se koriste drugi servisi za skraćivanje, kao što su Bitly i Ow.ly.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:40 pm

SmileNakon Bregzita Britanci gube pravo na .eu domene

Evropska komisija objavila je pravila koja će stupiti na snagu za godinu dana, kada Ujedinjeno Kraljevstvo napusti EU, a tiču se korišćenja evropskog internet domena .eu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Bregzit

Naime, kada proces Bregzita konačno bude završen, 30. marta 2019. godine, Ujedinjeno Kraljevstvo prestaće da bude deo Evropske unije i samim tim će biti tretirano kao “treća strana”. Ova promena će imati uticaj na brojne aspekte poslovanja, pa tako i na korišćenje spomenutog .eu domena. Građani i poslovni subjekti iz Ujedinjenog Kraljevstva, nakon povlačenja iz EU, više neće moći koristiti ovaj domen.

To znači da nijedna privatna osoba, organizacija ili kompanija koja ima sedište u Velikoj Britaniji, a nema ga unutar Evropske unije, neće smeti da registruje domen sa nastavkom .eu. Isto tako neće im biti dozvoljeno ni produženje domena, ako ih već imaju registrovane. Ovlašteni registrar za .eu domen EURid imaće pravo, bez ikakvog dodatnog obaveštavanja, da ukine svaki .eu domen za kog se utvrdi da je korišćen od strane nekog ko za to nema pravo. Prema dostupnim statistikama radi se o nešto više od 317.000 domena u vlasništvu Britanaca. To predstavlja oko 10 odsto svih registrovanih .eu domena.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:44 pm

Smile Pokrenuta digitalna platforma za podršku osobama sa autizmom

Roditelji i članovi porodica osoba sa autizmom biće u mogućnosti da besplatno zakažu savetovanje sa psiholozima, defektolozima, lekarima, socijalnim radnicima ili pravnicima, zahvaljujući digitalnoj platformi „Savetovalište“, koja je rezultat projekta Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom i kompanije Vip mobile. Projekat „Savetovalište“ je predstavljen na stranici savetovaliste.autizam.org.rs kao pomoć i rešenje u vidu online sesija sa jasnim ciljem da stručnjaci pruže neophodne informacije i podršku osobama sa autizmom i njihovim porodicama u svakodnevnim izazovima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Sun%C4%8Dica-Petrovi%C4%87-%C4%90or%C4%91e-Vukasnovi%C4%87-Vesna-Petrovi%C4%87-Nenad-Neri%C4%87-Nenad-Glumbi%C4%87_Digitalno-Savetovali%C5%A1te-za-podr%C5%A1ku-osobama-sa-autizmom_02

„Konstantno radimo na poboljšanju kvaliteta života osoba sa autizmom i njihovih porodica. Već nekoliko godina unazad učestvujemo u različitim EU projektima, i trudimo se da inovativna rešenja donesemo u Srbiju, a potom i u sve njene gradove do onih kojima su ta rešenja najpotrebnija. Izuzetno nam je drago što za partnera imamo kompaniju Vip mobile i što Svetski dan osoba sa autizmom obeležavamo pričajući o lokalno realizovanom projektu koji će pružiti direktnu podršku osobama sa autizmom i njihovim porodicama širom Srbije,“ poručila je Vesna Petrović, predsednica Upravnog odbora Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama sa autizmom.

Iz Saveza potrebu za ovom digitalnom platformom objašnjavaju činjenicom da je najveći broj dijagnostičkih centara i servisa podrške za osobe sa autizmom lociran u Beogradu, te da mnoge porodice širom Srbije ne mogu finansijski da priušte dolaske u Beograd. Takođe, platforma im omogućava i duže sesije, kao i mogućnost biranja stručnjaka prema oblasti iz koje im je podrška potrebna. Korišćenje platforme je jednostavno, a registracija je vrlo slična onoj koja je neophodna za društvene mreže, bez instaliranja dodatnih programa. Na platformi su dostupni opis, biografije stručnjaka i jednostavan alat za zakazivanje termina.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:47 pm

Smile Zaradite tvitujući o kriptovalutama

John McAfee otkrio je nedavno da naplaćuje 105 hiljada dolara po tvitu, a za objave u kojima promoviše digitalne koine ili ICO (initial coin offerings), što je usledilo nakon tvita u kojem opisuje svoj vodič za promotivno tvitovanje. Tvit se pojavio i na stranici McAfee Crypto Team organizacije, koju su McAfee i njegovi saradnici kreirali upravo za promovisanje ICO-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Mcafee

U objavi je objašnjeno da svaki tvit investitore košta 0,13 dolara po pratiocu, budući da McAfee Twitter nalog trenutno prati oko 810 hiljada ljudi, pa kada se 105 hiljada dolara podeli sa brojem pratilaca dobije se pomenuta suma. Dalje se navodi da su tvitovi koje McAfee objavljuje među najuticajnijima, a naročito kada su u pitanju teme koje se bave kriptovalutama.

Između ostalih podataka ponuđen je i onaj po kojem 259 hiljada onih koji prate ono što napiše McAfee polovinu svojih investicija drži upravo u nekom od digitalnih novčanika, a da 224 hiljade od tih pratilaca drži ukupno 4,48 milijardi dolara u kripto-investicijama. McAfee Crypto tim tvrdi da se do ovih podatka došlo kroz statistička istraživanja, te da im se može verovati.

https://twitter.com/officialmcafee

I drugi stručnjaci se slažu da ono što McAfee napiše na Twitter-u može da utiče na tržište kriptovaluta, te se još u januaru došlo do zaključka da su njegovi tvitovi uticali na povećanje vrednosti alternativnih kriptovaluta. U to vreme se spekulisalo da McAfee forsira one kriptovalute u koje je već investirao, što bi i dalje mogao da bude slučaj, mada McAfee Crypto tim ističe da su njegovi tvitovi ipak rezultat dobro plaćene kampanje, što donekle ukazuje na to da se ipak ne radi o ozbiljnim preporukama, što opet ne znači da one i dalje neće uticati na vrednost kriptovaluta.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 03, 2018 6:51 pm

Smile Alibaba preuzima online platformu Ele.me

Kineski gigant za elektronsku trgovinu, Alibaba preuzeće potpunu kontrolu nad online platformom Ele.me za naručivanje i dostavu hrane.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Alibaba

Alibaba je kupila sve akcije koje do sada nisu bile u njenom vlasništvu. Ugovorom je tržišna vrednost Ele.me procenjena na 9,5 milijardi dolara. Kompanije koje pružaju usluge dostave hrane beleže porast u poslovanju, budući da sve više ljudi koristi pametne telefone kako bi naručili hranu, zakazali tretmane u kozmetičkim salonima ili unajmili radnike za pomoć u otklanjanju kvarova.

„Kao jedna od najčešće korišćenih usluga, dostava hrane predstavlja najbitniji deo lokalnog uslužnog sektora,” rekao je Daniel Zhang, predstavnik kompanije Alibaba. „Mi već možemo da vidimo da razrađena mreža dostave hrane postaje glavni deo trgovinske infrastrukture”, dodao je Zhang. Ele.me u prevodu znači “Već ste gladni?”, navodi njujorška agencija Bloomberg, i podseća da se 43 odsto njenih deonica već nalazi u rukama Alibabe i njegove filijale Ant Small and Micro Financial Services Group.

Izvor: Bloomberg
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 04, 2018 6:45 pm

Smile macOS dobio podršku za eksterne grafičke kartice

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Apple je izdao novu nadogradnju za macOS – 10.13.4. Nadogradnja između ostalog donosi i podršku za eksterne grafičke kartice. Jedini preduslov je da imate noviji laptop ili stoni računar sa Thunderbolt 3 portom. Tačnije, eksterne grafičke kartice podržane su na MacBook Pro laptopovima koji su proizvedeni od 2016. i kasnije, na iMac-u iz 2017. godine i kasnijim te iMac-u Pro.

Na Apple-ovim službenim internet stranicama nalazi se i popis podržanih grafičkih kartica. Popis otkriva kako su za sada podržane samo novije AMD-ove grafičke kartice koje se temelje na arhitekturi Polaris, a to su:

- AMD Radeon RX 570
- AMD Radeon RX 580
- AMD Radeon Pro WX 7100
- AMD Radeon RX Vega 56
- AMD Radeon RX Vega 64
- AMD Vega Frontier Edition Air
- AMD Radeon Pro WX 9100

Osim preporučenih grafičkih kartica, Apple navodi i preporučena eksterna kućišta za ugradnju grafičkih kartica, a koje su proizvele kompaije OWC, PowerColor, Sapphire i Sonnet. Celi popis preporučenih grafičkih kartica i eksternih kućišta možete proveriti ovde.

Apple navodi kako je moguće na Mac računare spojiti i više od jedne eksterne grafičke kartice, ali pod uslovom da svaka bude spojena preko svog Thunderbolt 3 porta. Kada vam dodatna grafička snaga više nije potrebna, iz menija je možete i ukloniti na siguran način, sličan onomu kada uklanjate USB stick.

Nažalost eksterne grafičke kartice nije moguće koristiti na Mac računarima na kojima se nalaze instalirani Windows (Boot Camp).

Internet stranica ArsTechnica odradila je i par benchmark testova kako bi uporedila performanse 15,6-inčnog MacBook Pro laptopa iz 2016. godine sa i bez eksternih grafičkih kartica. Testovi čije rezultate možete videti ovde pokazali su kako je u većini slučajeva MacBook Pro imao osetno bolje performanse uz dodatak eksterne grafičke kartice (AMD Radeon RX 580 sa 8 GB GDDR5 VRAM-a).

Potpuni popis izmena koje donosi 10.13.4 nadogradnja, možete proučiti ovde.
https://support.apple.com/en-us/HT208533
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 04, 2018 6:51 pm

Smile Cloudflare pokrenuo besplatni, a usput i najbrži DNS na svetu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Iako je pokrenut 1. aprila, novi internet DNS servis na adresi 1.1.1.1 nije šala. Kompanija Cloudflare pokrenula ga je kako bi svim korisnicima širom sveta omogućila brže i bezbednije surfovanje webom, a sve to uz nešto veću dozu privatnosti.

DNS-ovi (servisi koje povezuju IP adrese sa poznatim nam URL-ovima) koje širom sveta nude davaoci internet usluga obično su spori i nebezbedni, a kao takvi omogućavaju i "prisluškivanje" internet saobraćaja, tj. praćenje navika surfovanja korisnika, te posledično prodaju takvih podataka oglašivačima. U Cloudflare-u su, kažu, tome odlučili da stanu na kraj pa su pokrenuli svoj DNS servis.

Lociran je na adresi 1.1.1.1 (rezervna je adresa 1.0.0.1), a prema prvim nezavisnim merenjima najbrži je na svetu – omogućava čak 28% brže pretvaranje adresa od najbržeg konkurenta, te i do 4 puta brže od prosečnog ISP-a u svetu. Cloudflare garantuje da neće čuvati podatke o surfovanju, što su osigurali i tehničkim rešenjima koja bilo koga sprečavaju da to učini.

I što je u ovom slučaju najbolje od svega – Cloudflare-ov servis je potpuno besplatan i može ga, u samo nekoliko klikova, početi koristiti bilo ko. Uputstva za promenu DNS-a, u slučaju da tome niste već i sami vični, možete pronaći na Cloudflare-ovim stranicama prigodnog naziva (https://1.1.1.1) – a podržana je, naravno, konfiguracija za iOS i Android mobitele, Mac, Windows, Linux, ili pak na nivou mrežnog routera.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 04, 2018 6:57 pm

Smile Microsoft objavio vanrednu zakrpu za Windows 7

Microsoft je objavio hitnu zakrpu za Windows 7 i Windows Server 2008, što je bilo neophodno pošto su bezbednosni istraživači došli do zaključka da je zakrpa za Meltdown koja je objavljena u januaru sa sobom donela još veću ranjivost.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Windows7

Tako je pomenuta zakrpa trebalo da Windows 7 i Windows Server 2008 sisteme zaštiti od ranjivosti, ali je umesto toga omogućila propust zahvaljujući kojem bilo koji nasumični proces može da pročita celokupnu memoriju sistema, te da u nju upisuje dodatne podatke. Ranjivost je napadačima koji su ulogovani u sistem omogućavala da koriste specijalno kreirane aplikacije, a kako bi preuzeli kontrolu nad ranjivim sistemima. Nakon toga su mogli da instaliraju programe, pregledaju, menjaju, ili brišu podatke, kao i da kreiraju nove naloge sa punim administratorskim dozvolama.

Kompanija je upravo zbog toga odlučila da objavi hitnu zakrpu, a izvan svog Patch Tuesday ciklusa, te je korisnicima preporučeno da je instaliraju što je pre moguće. Iako još uvek nije otkriven ni jedan napad koji se dogodio zahvaljujući ovoj ranjivosti, stručnjaci napominju da je to samo pitanje vremena.

Izvor: Guru3D
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.guru3d.com/news-story/microsoft-releases-emergency-patch-for-windows-7.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 04, 2018 7:01 pm

Smile Hakovanje Pentagona kao unosan posao

Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država pokrenulo je 1. aprila program koji bi trebalo da poveća sigurnost kompjuterskih sistema koje milioni zaposlenih koriste za planiranje putovanja koja su u vezi sa poslom, te za novčane transakcije za pokrivanje troškova tokom puta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Hakeri2

Program je, dakle, fokusiran na Defense Travel System, platformu koju zaposleni u Pentagonu koriste za autorizaciju poslovnih putovanja, te rezervacije hotelskih soba i avionskih karata, kao i za obradu više od 25 hiljada novčanih transakcija na dnevnom nivou. Tako bi etički hakeri, koji su unajmljeni za razvijanje programa, trebalo da pronađu bezbednosne propuste, te potencijalne greške u okviru sistema.

Program je zamišljen kao takmičenje, a nadgleda ga platforma HackerOne, i predstavlja peti program ovog tipa koji je Pentagon organizovao. Takmičenje je otvoreno i za građane Australije, Kanade, Novog Zelanda, Velike Britanije, i naravno Sjedinjenih Američkih Država („Five Eyes“ zemlje), koji prema UKUSA ugovoru često sarađuju kada su ovakve teme u pitanju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Hakeri

Zahvaljujući sličnim programima koji se organizuju od 2016. godine, do sada je otkriveno 3.000 ključnih ranjivosti u okviru IT sistema vladinih agencija u Sjedinjenim Američkim Državama. Program pomaže da se vitalni sistemi zaštite od spoljnih napadača, a hakerima donosi vredne novčane nagrade, koje do sada ukupno iznose oko 300 hiljada dolara.

Izvor: Nextgov
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.nextgov.com/cybersecurity/2018/04/pentagon-letting-hackers-loose-its-travel-management-system/147147/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 04, 2018 7:12 pm

Smile Firefox Reality – pretraživač za virtuelnu realnost

Mozilla je najavila novu verziju Firefox pretraživača, a koja će biti namenjena uređajima virtuelne, te proširene realnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Firefox

Nova verzija je ponela ime Firefox Reality, a Mozilla je opisuje kao open-source, te pretraživač koji brine o bezbednosti svojih korisnika, čiji će interfejs biti specijalizovan za uređaje za proširenu i virtuelnu realnost. Novi Firefox još uvek nije dostupan, a demo verzija može da se vidi na HTC Vive Focus uređaju. Tako Firefox Reality demo predstavlja nešto što liči na tradicionalni pretraživač, a jedina razlika je u tome što pluta u virtuelnom prostoru. Navigacija izgleda prilično jednostavno, a kontroliše se VR upravljačem, ali se čini da još uvek postoje poteškoće kada je u pitanju aktiviranje manjih tastera.

Proizvođači uređaja za virtuelnu i proširenu realnost već su razvili pretraživače za individualne platforme, pa je tako Oculus objavio jedan za svoj Gear VR uređaj, Google ima eksperimentalnu verziju Chrome-a za Daydream, a Microsoft je pripremio Edge za Windows Mixed Reality. Mozilla ipak želi da korisnici na ovim uređajima koriste Firefox Reality, a iz istog razloga iz kojeg običan Firefox koriste na svojim kompjuterima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Firefox2

VR pretraživači su zamišljeni kao portali ka 2D web stranicama, ali, kako kažu stručnjaci, to neće biti njihova jedina funkcija, pa će moći da pokreću video sadržaje od 360 stepeni koji se nalaze online, a očekuje se da vremenom dobijaju i nove funkcije.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 05, 2018 7:12 pm

Smile Windows 10 je sve više ispred Windows-a 7

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Kompanija StatCounter objavila je redovni izveštaj vezan uz zastupljenost operativnih sistema u svetu. Podsetimo, Windows 10 je još početkom godine prešao Windows 7 u broju korisnika. Desetku je u januaru 2018. godine koristilo 42,78% korisnika širom sveta, a Windows 7 njih 41.86%.

Polako ali sigurno, Windows 10 je nastavio da povećava svoju zastupljenost u odnosu na još donedavno najpopularniji Windows 7. U februaru 2018. godine, desetka je imala 43,53% korisnika, a u martu 2018. godine 43,95%.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Kako se povećavao broj korisnika Windows-a 10 tako se i smanjivao broj korisnika Windows-a 7. Tokom zadnja dva meseca sedmica je izgubila deo korisnika, pa je njena zastupljenost u februaru 2018. godine iznosila 41,59%, a u martu 41,51%.

Što se ostalih verzija Windows-a tiče, na trećem mestu se nalazi Windows 8.1 koji je u martu imao 7,99% korisnika. Odmah iza, na četvrtom mestu je Windows XP sa 3,43% korisnika. Na petom i šestom mestu lestvice nalaze se Windows 8 i Vista koji imaju po 2,44%, odnosno 0,61% korisnika.

Na sedmom mestu nalaze sve ostale verzije poput Windows-a 2000, Windows-a NT i starijih, kojih je trenutno 0,08% u svetu. Prema podacima kompanije Steam, Windows 10 su počeli sve više da prihvataju i gameri.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 05, 2018 7:16 pm

Smile Automatizacija berzi bi mogla da ima ozbiljne posledice

Dugogodišnji trend automatizacije trgovanja na berzama dovodi do manjka kontrole, što bi u nekim uslovima moglo dovesti do vrlo ozbiljnih posledica, upozorili su bankari iz poznate američke investicione banke Goldman Sachs.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 05_goldman_350-ed

Jedna od najvećih svetskih investicionih banaka, američki Goldman Sachs, upozorila je svoje je klijente da bi u budućnosti berzanski krahovi mogli biti uzrokovani računarima. Američke berze prvih dana februara bile su u panici. Dow Jones indeks je 5. i 8. februara zabeležio svoja dva najveća pada u istoriji (preko hiljadu bodova, odnosno oko pet odsto svoje vrednosti, u svakom od ta dva dana) da bi se u međuvremenu delomično oporavljao, a brokeri i finansijski stručnjaci istovremeno su tražili nekakvo objašnjenje za takve skokove. Među onima koji su pokušali da razjasne koji su tačno razlozi za tako strme padove nije nedostajalo onih koji su za to krivili računare.

Optužba nije nova i financijski stručnjaci već neko vreme upozoravaju da bi računari mogli biti krivci za mnoge krahove. Vrednosti deonica, obveznica i niza drugih finansijskih instrumenata, kojima se trguje na berzama, trebalo bi da budu odraz realne ekonomske situacije. Njihove cene bi tako trebalo da zavise od uslova u kojima se nalazi ekonomija i toga kako se pojedina kompanija, ili neki drugi izdavač vrednosnih papira, snalazi u tim uslovima. Prema tome, promene na tržištu trebalo bi da budu razlozi pada ili rasta cena na berzama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Berza-3-

Međutim, u prošlonedeljnoj poruci klijentima iz Goldman Sachsa objašnjavaju da pod pojmom “finansijska osetljivost” misle “na nestabilnost cena, koja ne potiče od promena pokazatelja na tržištu, nego onu koja proističe iz samih tržišta”. Drugim rečima, učesnici na tržištu reaguju na samo tržište, a ne na spoljne uzroke.

Uvođenje automatizacije znači da uvek postoji mogućnost greške, koja može imati vrlo ozbiljne posledice. Jedan od najpoznatijih primera za to bio je “munjeviti krah” (engl. flash crash) koji se dogodio 6. maja 2010. godine na američkim berzama. Trgovanje je tog dana od jutra bilo uobičajeno da bi u rano poslepodne došlo do snažnog pada i oporavka berzanskih indeksa. Za otprilike dvadesetak minuta, Dow Jones indeks, a slično su se kretale i druge američke berze, uspeo je padne za gotovo hiljadu bodova, odnosno desetak odsto svoje tadašnje vrednosti, i da se oporavi na onaj nivo s kojeg je krenuo. Slučaj je dugo ostao nerazjašnjen i mnogi su sumnjali da se radilo upravo o nekakvoj grešci u silnim računarskim mrežama i sistemima, koji su bili zaduženi za velik deo trgovanja na berzama.

Izvor: Tportal
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.tportal.hr/biznis/clanak/velika-americka-banka-upozorava-oni-nemaju-novca-a-povjerili-smo-im-milijarde-mogli-bismo-to-skupo-platiti-foto-20180402
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Apr 05, 2018 7:22 pm

Smile Facebook objavio alatku za uklanjanje nepoželjnih aplikacija

https://pcpress.rs/facebook-objavio-alatku-za-uklanjanje-nepozeljnih-aplikacija/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 06, 2018 6:26 pm

Smile Većina Šveđana nije za potpuno ukidanje gotovine

U zemlji kakva je Švedska retko se može čuti stav u javnosti koji oštro kritikuje politiku vlade ili se suprotstavlja merama koje država preduzima. Međutim, izgleda da u svemu postoji izuzetak, pa se tako u švedskoj javnosti pokrenula polemika oko mera koje tamošnja vlast preduzima kako bi se iz upotrebe izbacila gotovina u toj zemlji. Izgleda da se polako povećava broj onih koji su nezadovoljni i nespremni da menjaju navike kupovine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Cash

U februaru je Stefan Ingves, guverner Švedske centralne banke, upozorio da bi Švedska uskoro mogla da se nađe u situaciji gde se celokupan proces plaćanja kontroliše od strane privatnih banaka. On se založio za definisanje nove regulative kojom bi se obezbedila javna kontrola nad sistemom plaćanja, smatrajući da je to nešto što predstavlja javno dobro i tiče se društva u celini. „Mnogi građani će se osećati neugodno ukoliko bi celokupan sistem bio prepušten privatnim kompanijama”, rekao je Ingves.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Cashless_1200x627_hero_030316

Izjašnjavanje guvernera o ovom pitanju učinilo je da se čuje glas onih koji su protiv potpunog ukidanja keša, smatra Björn Eriksson (72), predvodnik udruženja građana Kontantupproret, što u doslovnom prevodu znači Keš pobunjenici. Prema njegovim rečima, sve dok se guverner nije oglasio stavovi ovog udruženja su smatrani nazadnim i zastarelim. „Kada imate potpuno digitalizovan sistem, nemate mogućnost da se odbranite ako ga neko onesposobi. Nijedna zemlja ne bi trebalo da pravi toliki rizik i da potpuno ostane bez neke vrste analognog sistema”, smatra on. „Ovo je političko pitanje. Mi prepuštamo da odluke donose četiri glavne banke koje imaju monopol u Švedskoj”, dodao je Eriksson.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Cashlesspayment

S druge strane, ni stručnjaci nisu preterano oduševljeni idejom potpunog ukidanja keša. Nijedan sistem koji je baziran na tehnologiji nije u potpunosti otporan na različite greške i zloupotrebe, smatra Mattias Skarec (29), konsultant za digitalnu bezbednost. Po njegovim rečima, Švedska je podeljena na dva tabora: na one koji oduševljeno prihvataju nove tehnologije i na drugu grupu koja nije preterano zainteresovana za menjanje navika. „Naivni smo ako mislimo da ćemo moći da izbacimo keš iz upotrebe i da se u potpunosti oslonimo na tehnologiju”, rekao je Skarec. Hakeri su naučili kako da zloupotrebe finansijske sisteme i uspešno prevare i oštete ljude za velike sume novca. „Srećni smo što su ljudi koji znaju kako da hakuju sisteme još uvek na strani dobrih, ali ne znamo koliko dugo će to trajati”, kaže Skarec. Banke su prepoznale problem i njihov stav je da su digitalni metodi plaćanja podjednako ranjivi kao i plaćanje u gotovini. Per Ekwall, predstavnik jedne švedske banke, ipak je na strani uvođenja modernih tehnologija.

U anketi koja je sprovedena u Švedskoj, 7 od 10 ispitanika se izjasnilo da bi želelo da zadrži mogućnost plaćanja u gotovini, dok je 25 odsto bilo za potpuno ukidanje gotovinskog plaćanja. Rezultati pokazuju da većina ljudi ipak nije spremna da menja navike i da se prilagođava promenama koje ubrzan tehnološki razvoj nosi sa sobom.

Izvor: The Guardian
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.theguardian.com/world/2018/apr/03/being-cash-free-puts-us-at-risk-of-attack-swedes-turn-against-cashlessness?CMP=fb_gu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 06, 2018 6:29 pm

Smile Koja su nepisana pravila korišćenja LinkedIn-a?

LinkedIn je trenutno najbolja profesionalna platforma, i sa preko 500 miliona profila, ovo je takođe i mesto gde rukovodioci i regruteri idu da pronađu svoje nove zaposlene, freelancere, prodavce i ostale. Izazov je istaći se (iz opravdanih razloga) u moru profesionalaca sa istim veštinama kao što i vi imate. Zašto neki ljudi dobijaju mnogo pregleda profila, pozive za povezivanje i poruke od poslodavaca zainteresovanih da ih zaposle? Odgovor je da su uložili vreme i energiju u stvaranje dobrog LinkedIn profila.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 14565350736_0c1456e0f8_z

Svaka društvena mreža ima neka nepisana pravila, pa ni LinkedIn nije izuzetak. Nepridržavanje ovih pravila može da šteti vašoj verodostojnosti na platformi, te smo ovom prilikom izdvojili osam stvari koje bi trebalo (ili ne) raditi na LinkedIn-u:

Nemojte stavljati „aktivno traženje posla“ na svoj profil – Pored toga što šaljete poruku da ste očajni, studije pokazuju da regruteri imaju predrasude prema nezaposlenima, što i jeste poruka koju šaljete kada to objavite javno.
Nemojte da pišete o sebi u trećem licu – Pisanjem svog profila u trećem licu je najbrži način da budete okarakterisani kao nedodirljivi, narcisi i puni sebe.
Koristite pravu terminologiju – Algoritam za pretragu LinkedIn-a je usmeren na ključne reči. Trebalo bi da vodite računa na to koje veštine upisujete na svoj profil te time povećati broj puta kada se vaš profil pojavi u rezultatima pretrage.
Uključite tajni prekidač – Postoji podešavanje privatnosti koje je sada dostupno na LinkedIn-u koje vam omogućava da tajno obavestite kompanije da ste otvoreni za nove mogućnosti za zapošljavanje. Da li ste se ikada zapitali kako neki ljudi idu na intervjue za posao iz čista mira? Sada znate.
Stavite dobru profilnu sliku – Kažu „slika vredi više od 1.000 reči“, a na LinkedIn-u, to je posebno tačno. Previše ljudi greši prilikom izbora profilne slike za LinkedIn i to ih košta propuštanja različitih prilika.
Nemojte slati loše zahteve za povezivanje – Ako ste ikada bili „ghosted“ na LinkedIn-u, onda ste verovatno prekršili pravila angažovanja sa nepoznatima na LinkedIn-u.
Potrudite se da redovno ažurirate istoriju rada – Prema rukovodiocima za zapošljavanje, jedino mesto na kome bi trebalo da rezime i LinkedIn profil budu identični je deo istorije rada. U suprotnom, pretpostavljaće da samo želite da namamite regrutere.
Nemojte se povezivati sa drugima ponedeljakom – Studije pokazuju da je ponedeljak najgori dan u nedelji da se povežete sa ljudima. Sačekajte do petka kada ljudi najverovatnije reaguju pozitivno.
Tretirajte LinkedIn kao da je veb stranica na kojoj predstavljate sebe kao proizvod koji želite da prodate. Danas je svaki posao privremen i svi smo “čovek-preduzeće” koji bi trebalo da budu strateški nastrojeni prilikom planiranja karijere. Ako želite najbolje mogućnosti za posao i da ostanete zaposleni, morate dosledno da promovišete sebe, a LinkedIn je idealno mesto za to. Ali, ako ga ne koristite ispravno, može da vas košta. Kao što kaže J.T. O’Donnell osnivač i direktor kompanije Work It Daily, i autorka članka, “Stvori brend ili budi brendiran”. Ne preuzimanje kontrole nad porukom koju šaljete na LinkedIn-u nije pametno. To može da vas dovede u situaciju da izgledate kao neko ko ne poseduje dovoljno znanja iz oblasti tehnologija, nema nikakvih dostignuća, ili ima nešto da sakrije. Svidelo se to vama ili ne LinkedIn je sada neophodan deo pravilnog upravljanja karijerom.

Izvor: Inc.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Apr 06, 2018 6:33 pm

Smile Protest IT inženjera zbog upotrebe AI u vojne svrhe

Naučnici i istraživači naprednih tehnologija izrazili su protest zbog upotrebe veštačke inteligencije u vojne svrhe. Hiljade zaposlenih u Google-u, među kojima i inženjeri na visokim pozicijama, potpisali su interno pismo s protestom zbog umešanosti kompanije u program Pentagona, koji koristi veštačku inteligenciju za analizu video snimaka i koji bi se mogao koristiti za preciznije napade dronovima, preneo je The New York Times.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Artificial-Intelligence

U internom pismu u Google-u traži se da se kompanija povuče iz projekta Maven, pilot programa Pentagona i da se najavi politika kompanije da “nikada neće praviti tehnologiju za ratovanje”. Pismo koje cirkuliše Google-om i koje je privuklo više od 3.100 potpisnika, odražava kulturni sukob Silicijumske doline i federalne vlade koji će se verovatno intenzivirati kako se napredna veštačka inteligencija sve više bude koristila u vojne svrhe, ocenjuje The New York Times.

Takođe, istraživači koji se bave veštačkom inteligencijom iz skoro 30 zemalja pozvali su na bojkot južnokorejskog univerziteta zbog saradnje njegove nove laboratorije s vodećom kompanijom za vojnu opremu, što može dovesti do stvaranja “robota ubica”. Poziv na bojkot je organizovan uoči sastanka u Ujedinjenim nacijama u Ženevi o autonomnom oružju, koji će biti održan sledeće nedelje. Više od 20 zemalja je tražilo potpunu zabranu robota ubica, pošto je upotreba veštačke inteligencije u vojskama širom sveta podstakla strahove od nastanka Terminatora.

Izvor: The New York Times
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 08, 2018 7:28 pm

Smile Na Messenger stiže mogućnost brisanja poslatih poruka

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Facebook će u sledećim mesecima svim korisnicima Messenger-a dodati mogućnost da pošiljalac obriše poslate poruke.

To je odluka koju su u Facebook-u doneli nakon što je portal TechCrunch objavio priču o tome kako Mark Zuckerberg i drugi Facebook-ovi zaposleni višeg ranga imaju na raspolaganju opciju koja im omogućava brisanje poruka nakon što je prošlo određeno vreme od njihovog slanja.

Facebook za sada nije izneo na koji način će implementirati ovu opciju, ali ona će najverovatnije biti vrlo slična onoj koja se već nalazi unutar kriptovanih razgovora, gde korisnici mogu da postavljaju timer koji odbrojava koliko će biti dostupne poruke svim učesnicima u kriptovanom razgovoru nakon čega se te poruke brišu.

Upravo na taj način navodno funkcioniše i Zuckerbergova opcija brisanja običnih poruka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 08, 2018 7:31 pm

Smile Broj dostupnih iOS aplikacija po prvi put u padu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Istraživanje kompanije koja se bavi analitikom mobilnih aplikacija Appfigures pokazalo je preokret u nekim značajnim trendovima kod dve najpopularnije mobilne platforme – iOS-a i Android-a. Prema njihovim podacima u 2017. godini po prvi put je zabeležen pad broja mobilnih aplikacija dostupnih na Apple-ovom App Store-u.

Nakon što je kontinuiranim rastom taj broj premašio 2,2 miliona aplikacija u 2016. godini, prošle godine je on pao na oko 2,1 milion. U isto vreme Google Play je nastavio beležiti rast dostupnih aplikacija, i to po stopi od oko 30% – pa ih sada korisnici Android uređaja imaju na raspolaganju čak oko 3,6 miliona. Analitičari kažu kako je pad broja aplikacija za iOS uzrokovan Apple-ovom strožom politikom za developere te uklanjanjem starih i nepodržanih 32-bitnih aplikacija tokom prošle godine.

Kad je reč o novim aplikacijama koje su stigle na dve najveće prodavnice, i tu je situacija slična. Developeri su na Google Play u 2017. postavili preko 1,5 miliona novih aplikacija, odnosno oko 17% više nego u godini pre. Developeri koji prave aplikacije za iOS postavili su "samo" 755 hiljada novih aplikacija na App Store u prošloj godini, što je za čak 29% manje nego u 2016. Ovo je i prvi pad u broju novih aplikacija ikad zabeležen na App Store-u.

Zanimljivi podaci su i oni koji govore o prenosu ("portovanju") aplikacija sa jedne na drugu platformu. Appfigures kaže kako se prošle godine sa iOS-a na Android portovalo gotovo 17 miliona aplikacija, dok je u suprotnom smeru išlo njih tek oko 7,5 miliona.

Kad je reč o vrsti aplikacija koje su najčešće postavljane na prodavnice, na obe platforme na prvom mestu se nalaze igre. Kod iOS-a među najpopularnijima su i poslovne aplikacije dok je kod Android-a to slučaj sa obrazovnima i rešenjima za personalizaciju uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 08, 2018 7:34 pm

Smile Microsoft radi na 64-bitnoj podršci za Windows 10 ARM

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 1

Microsoft u zadnje vreme ulaže napore kako bi povećao popularnost verzije svog operativnog sistema Windows 10 namenjenog uređajima sa ARM procesorima.

Kompanija iz Redmonda, naime, razvija posebni SDK koji će omogućiti pokretanje 64-bitnih aplikacija. Nova mogućnost navodno će biti prikazana na predstojećoj Build konferenciji. Novi SDK omogućiće developerima da ponovno kompajliraju svoje aplikacije kako bi se one izvodile u 64-bitnom okruženju na nekom od računara na tržištu koje je bazirano na ARM čipu.

SDK će biti dostupan u obliku Windows 10 aplikacije na Microsoft Store-u, ali i u obliku klasične izvršne (.exe) datoteke.

Uz navedenu opciju Microsoft sa partnerima radi i dovođenju na tržište računara koja su temeljeni na novom Qualcomm-ovom Snapdragon 845 čipu, što bi se trebalo dogoditi krajem ove godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 08, 2018 7:37 pm

Smile Coinbase želi da postane prva kripto-berza

Servis za razmenu digitalnih valuta, Coinbase, u pregovorima je sa SEC-om, glavnim američkim regulatornim telom finansijske industrije, oko registrovanja te “kripto-berze” kao ovlaštene brokerske kuće i mesta trgovanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Coinbase-1

Američki regulatori SEC-a na čelu s predsednikom Jay-om Clayton-om su izjavili da razmatraju da ICO tokene, odnosno kriptovalute ponuđene preko inicijalne ponude novčića, klasifikuju kao obveznice. To bi predstavljalo presedan u kripto-svetu jer bi se digitalne valute, koje su do sada izbegavale regulaciju i nezavisno generisale puno novca, našle pod nadzorom stožernog regulatornog finansijskog tela. Budući da se novi regulatorni trend kriptovaluta čini neizbežnim, Coinbase, kompanija vredna 1,6 milijardi dolara, želi da postane predvodnik „novog kripto-sveta” i da registracijom kao brokerska kuća prestigne konkurenciju.

Prema pisanju Bitcoin magazina, put do brokerske kuće za Coinbase značiće puno papirologije. Ako ICO tokeni zaista budu legalno klasifikovani kao obveznice, svaka berza za digitalne valute moraće se registrovati kao Nacionalna berza obveznica ili kao Alternativni trgovinski sistem (ATS), a potonji znači delovanje pod izuzećem od trenutnih regulatornih zakona. Drugim rečima, da bi neki poslovni subjekt postao ATS mora se registrovati pri SEC-u kao brokerska kuća, a to je upravo put kojim bi Coinbase trebalo da ide.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 09, 2018 6:54 pm

Smile NVIDIA ukida GeForce podršku za 32-bitne operativne sisteme

NVIDIA je nedavno upozorila da se bliži kraj GeForce podršci za 32-bitne operativne sisteme, da bi sada utvrdila i tačan datum kada će se to dogoditi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Nvidia2

Naime, kompanija namerava da GeForce GPU podršku povuče do kraja aprila, što znači da će oni koji i dalje budu imali 32-bitne operativne sisteme izgubiti pristup novim opcijama, te ažuriranjima za video-igre. Pored toga kompanija planira da ukine i sigurnosna ažuriranja za ovakve operativne sisteme, a do januara 2019. godine, pa će oni koji budu nastavili da koriste 32-bitne operativne sisteme u kombinaciji sa GeForce kartama čitav sistem dovesti u opasnost.

Stručnjaci pretpostavljaju da još uvek postoji veliki broj onih koji koriste 32-bitne verzije Windows-a i Linux-a, a bez obzira što je 64-bitna verzija Windows-a XP izašla još 25. oktobra 2001. godine. Verovatno je da takvi korisnici ne pripadaju plemenu gejmera, ali uvek postoje one osobe koje igraju neku određenu igru godinama, čak decenijama, a pod parolom: „sve funkcioniše, zašto bih menjao operativni sistem?“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Nvidia

Možda će im NVIDIA dati odgovor na postavljano pitanje, budući da ukida podršku za drajvere kako za novije GTX grafičke karte, tako i za Fermi modele koji se koriste u okviru sistema iz donjeg segmenta. Ova odluka će uticati na 32-bitne verzija Windows-a 7, 8/8.1, 10, Linux i FreeBSD sistema.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 8 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 8 od 40 Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu