Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 26 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 04, 2017 4:30 pm

Smile Poslovanje kompanije Kaspersky dovedeno u pitanje i u Velikoj Britaniji

Još jedan udarac za poslovanje Kaspersky Lab-a došao je kada je Odsek za cyber bezbednost Velike Britanije upozorio vladine agencije te zemlje da ne koriste anti-virus softver ove kompanije. Naime, šef Nacionalnog centra za cyber sigurnost, Ciaran Martin, poslao je pismo drugim vladinim odsecima, u kojem objašnjava da Rusija, koja, navodno, koristi cyber alate kako bi ugrozila bezbednost drugih zemalja, namerava da kompromituje osetljive infrastrukture Velike Britanije. Upravo zbog toga, kako Martin dalje objašnjava u svom pismu, računarski sistemi u okviru kojih se nalaze osetljive informacije, ne bi trebalo da koriste softver koji je razvila kompanija čije je sedište u Moskvi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Kaspersky

Kaspersky je meta optužbi u poslednjih nekoliko meseci, a posle tvrdnji prema kojima sarađuje sa vladom Rusije, a sa ciljem da dođe do poverljivih podataka iz Sjedinjenih Američkih Država, te Izraela. U septembru je online prodavnica Best Buy povukla softver kompanije Kaspersky iz svoje ponude, a američka vlada je posle toga svojim agencijama zabranila da koriste anti-virus softver iz ove kompanije. U nastojanju da povrati svoj ugled, Kaspersky je u oktobru objavio da će trećoj strani pružiti uvid u izvorni kod softvera, kako bi se sprečilo dalje spekulisanje u vezi sa bezbednošću.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Kaspersky2

Uprkos upozorenjima, vlada Velike Britanije nije zabranila Kaspersky anti-virus softver, već naložila Centru za cyber bezbednost da, u saradnji sa stručnjacima iz kompanije, osmisli okvire koji bi pružili dodatnu sigurnost kada je bezbednost poverljivih informacija ove zemlje u pitanju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 04, 2017 4:33 pm

Smile Budućnost on line kupovine

Trendovi u svetu, a nešto manje kod nas, pokazuju da je m‑shopping, kupovina putem mobilnih uređaja, u konstantnom porastu. Zato su mnoge on‑line prodavnice modernizovale svoje sajtove po „customer first“ logici i prilagodili ih svim platformama. Budućnost on‑line kupovine nije toliko nepredvidiva kao što je izazovna.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 OnlineShopping

U Srbiji on‑line shopping nije toliko popularan jer nismo zemlja koja se ozbiljnije priklonila trendu digitalizacije – nema navike kupovanja putem „tamo nekog Interneta“, jer verujemo samo onome što možemo dobro da opipamo. Ipak, statistike pokazuju da je kupovina putem Interneta u porastu, ne toliko kao u svetu, ali ipak jeste. Evo šta nam sve donosi ne tako daleka budućnost.

Porast m‑shopping‑a

Prema istraživanjima iz ove godine, globalna statistika pokazuje da je kupovina putem mobilnog uređaja, telefona ili tableta, u konstantnom porastu u odnosu na 2013. godinu. Zbog toga su mnoge on‑line prodavnice, poput Amazon‑a, redizajnirale svoje sajtove i, kako kažu, „ponudile kupcima sve ono što nisu ni znali da im treba“. Alibaba, odnosno Aliexpress, ima posebne ponude i popuste za one koji kupuju putem mobilnih uređaja.

Sve pokazuje da se desktop računari više ne koriste svakodnevno, osim ako ne radite za njim. Svakodnevni život, a tako i kupovina, odvijaju se u hodu i na mobilnim uređajima. No, nemojte da vas statistike zavaraju – desktop je i dalje broj jedan prilikom on‑line kupovanja.

Problem „opipavanja“

Mnogi od nas, pogotovo žene, vole sve dobro da pipnu i sagledaju iz svih uglova pre nego što kupe. Taj problem nije nerešiv uz postojanje proširene stvarnosti (augmented reality, AR). AR ima veliku ulogu u sagledavanju proizvoda koji želite da kupite i njegovoj vizuelizaciji. Takođe, može pomoći u donošenju konkretnijih odluka o kupovini zahvaljujući tome što proizvode možete videti u svom domu, autu, na poslu…

Problem „opipavanja“ stvara on‑line ponuđačima još nevolja pošto ljudi, u nemogućnosti da vide ili pipnu proizvod, odustaju od kupovine, osim ako se ne radi o jeftinijim porudžbinama u kojima ne možete baciti mnogo novca. Videćemo hoće li AR ovo rešiti ili će se jednostavno preći na 3D printere, pa će svako sebi odštampati ono što želi.

Influenseri će spasti svet

Sve je više onih koji, predani svom „poslu“ života na društvenim platformama, stvaraju hordu pratilaca, što brendovi umeju da cene. Ne zaboravimo da kupci, tj. mi, više verujemo kada nam neko kaže da je neki proizvod dobar (preporuka) nego kada nam se prodavac ili kompanija sami hvale (reklama). Instagram je na ovom polju u najvećem porastu. Ipak, bitno je prepoznati dobrog influensera koji se drži svojih principa i ne prodaje se svakom brendu, jer onda njegova preporuka ne izaziva poverenje. Uloga influensera je da nam približe mnoge proizvode i usluge i iz sopstvenog iskustva prikažu sve njegove prednosti, kako bismo bolje doživeli ono što možda želimo da kupimo.

Ne tako davno pisala sam o tome koliko video‑sadržaji postaju dominantni i utiču na ostajanje na stranicama i odluku o kupovini. Kratak video koji vam približava sve ono što vas zanima i ne opterećuje vas „praznom pričom“ može i te kako pomoći prilikom odluke o kupovini proizvoda.

Mnogo je još činilaca koji će uticati na porast on‑line shopping‑a i na brže donošenje odluka o kupovini – sve se polako ali sigurno kreće u ovom pravcu. Videćemo hoće li problem „opipavanja“ biti prepreka našoj zemlji da ipak malo brže napreduje na ovom polju. Svet je globalno mesto samo ako se s njim uporedo krećete.

@JovanaVu
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 04, 2017 4:37 pm

Smile Baza za analitičare

Jedan od strateških pravaca u razvoju AB Soft‑ovog ERP‑a jeste promovisanje sistema poslovnog izveštavanja. Dobici su višestruki, od poboljšanja performansi do moguænosti da se otvore novi pogledi na rezultate poslovanja i brzo donose adekvatne odluke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 PowerPivot-01-002

Svaki ERP, pa tako i AB Soft‑ov dobro poznati poslovni informacioni sistem, sve podatke beleži u tranksakcionoj bazi podataka, a ona je, po prirodi stvari, sazdana tako da najefikasnije obezbedi da se podaci zabeleže na pravi način i na pravom mestu. Naravno, sve beležimo da bismo, kada se za time ukaže potreba, tražene podatke mogli da prikažemo u izveštajima. Neki od njih su prirodni za transakcione baze, na primer, ispis nekog ili nekih dokumenata, spiskovi, zakonom propisani formulari ili izveštaji. To su samo neki od primera i svi upućuju na poslove koji se obavljaju svakodnevno ili periodično, a u svakom slučaju, odnose se na pretragu i konsolidovanje informacija nastalih u srazmerno kratkom periodu.

Sve to je potrebno za većinu poslova, praktično sve do trenutka kada treba, što bi Herkul Poaro rekao, da upotrebimo „male sive ćelije“. To su situacije kada treba da se upustimo u dublje analize u okviru, uslovno govoreći, vremenski neograničenog perioda, odnosno, onoliko daleko od današnjeg dana, koliko naši podaci u informacionom sistemu dosežu, i nad podacima koji znaju da budu produkt informacija nastalih povezivanjem po horizontali i vertikali podataka u više tabela. Upravo tada susrećemo se s pravim izazovima. Nije nikakav problem ako operišete s malim brojem zapisa na godišnjem nivou i ako vaš informacioni sistem ne pamti više od nekoliko godina. U suprotnom, a to je danas sve češće, pokretanje generisanja ovakvog ili ovakvih analitičkih izveštaja traju „čitavu večnost“, odnosno, od nekoliko dugih minuta do beskrajno dugih desetina minuta, pa čak i sati. Deprimirajuće, obeshrabrujuće, pravi način da odustanete od analize koja je osnova svih koraka u optimizaciji poslovanja.

Skladište kvalitetnih informacija

Rešenje je baza podataka optimizovana za poslovno izveštavanje. Iza ovog naziva na srpskom kriju se možda bolje poznati Business Inteligence ili Data Warehouse. U suštini, stvar je veoma jednostavna. Pored transakcione baze, kao sastavni deo sistema ili kao suplement, postoji još jedna baza podataka u kojoj su informacije uređene na način pogodan za brzo, pravovremeno i precizno izveštavanje. Do tih informacija dolazi se na način koji je lako opisati: svakog dana, najčešće u vreme kada je opterećenje najmanje, a pogađate da je to u vreme kada svi, osim retkih noćobdija, spavaju, pokreću se automatizovane procedure čiji je jedini zadatak da na osnovu predefinisanih upita nad transakcionom bazom pripremaju i u tabele baze poslovnog izveštavanja upisuju konsolidovane podatke. Tako se oni minuti i sati mukotrpnog čekanja na rezultat dele na manje porcije, a one se „troše“ u vreme kada mi spavamo, a neumorni serveri nemaju šta preče da rade.

AB Soft je razvio sopstveni sistem poslovnog izveštavanja koji korisnicima omogućava brz i sa stanovišta sistema nesmetan pogled u istorijske podatke, koji su zabeleženi u više transakcionih baza tokom više godina korišćenja sistema.

Sve je to uredno složeno i poređano u tabele podataka i tabele dimenzija (karakteristika) raspoređenih u obliku zvezde. Kako je i ova baza podataka relaciona po svojoj prirodi, to postoji i dalje jedno usporenje u radu, ali ono je prevaziđeno korišćenjem memorijskog tabelarnog modela koji je razvio Microsoft.

I na nivou prikaza podataka, AB Soft se oslonio na Microsoft‑ove tehnologije i to na Excel s PowerPivot dodatkom i odskora na novi proizvod Power BI, koji prevazilazi neka od ograničenja Excel‑a. Ovaj program za tabelarne proračune ima bezbroj dobrih osobina i nezaobilazni je alat svakog valjanog analitičara, ali s novim zahtevima i novim vremenima pokazalo se da nije u potpunosti dorastao ulozi prezentatora podataka u poslovnom izveštavanju.

AB Soft‑ov sistem za poslovno izveštavanje prilagodljiv je potrebama korisnika i praktično svaka implementacija priča je za sebe jer se struktura podataka u izveštajnoj bazi podataka iz osnovnog modela prilagođava konkretnim potrebama i mogućnostima. Razvoj celog sistema poslovnog izveštavanja prati inovacije tehnologija i iskustava na ovom polju i predstavlja jedan od oslonaca strateških razvoja AB Soft‑a u narednim godinama. A pozitivna reakcija korisnika samo je podstrek u tom smeru.

www.ABSoft.rs

Ivan Milanović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 04, 2017 4:41 pm

Smile Firefox 58 na Android donosi podršku za PWA i FLAC

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 1

Mozillin Firefox 58 browser za Android uređaje trenutno se nalazi u završnoj fazi razvoja, njegova beta verzija već se nalazi na Google Play-u.

Najveća novost je podrška za Progressive Web App (PWA) komponentu, koja pretvara uobičajene internet stranice u nativne mobilne aplikacije, odnosno simulira funkcije kao što je mogućnost izvanmrežnog korišćenja ili pak omogućava pokretanja stranice putem prečaca na Home ekranu.

Firefox 58 dobija i posebnu ikonu na adresnoj traci koja omogućava upravo ovo poslednje navedeno, stvaranje prečica na Home ekran za PWA aplikacije.

Druga novost koju vredi istaknuti je dodavanje podrške za FLAC format. Uklonjen je widget za pretraživanje Firefox-a na početnom ekranu. Puna verzija Firefox 58 browsera za Android očekuje se u januaru.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:04 pm

Smile Android Oreo 8.1 i Android Oreo (Go Edition) službeno

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Android-Opreo-Go-edition

Nakon dva Developer Previewa, Google je objavio konačnu verziju Androida 8.1 Oreo. Prvi ga, naravno, dobivaju korisnici Googleovih Nexusa i Pixela, dok će ostalima stići… tko zna kad, budući da većina nije dobila ni verziju 8.0.


Paralelno s Androidom 8.1 predstavljen je i Android Go, projekt za uređaje sa slabijim hardverom, npr. 515 MB ili 1 GB RAM-a. Ova varijanta Androida takvim bi uređajima trebala osihurati bolji i konzistentniji rad. “Go” je za sada dostupan samo developerima i proizvođačima hardvera, a kad jednom stigne na konkretne uređaje, koristit će “lakše” verzije svih postojećih Googleovih aplikacija.

Iako je na Googleovom blogu objavljena vijest o puštanju konačne verzije Androida 8.1, službenog popisa promjena za sada još nema, zato ćemo ovdje navesti najvažnije stavke iz Developer Previewa.

– Neural Networks API omogućuje korištenje «AI» čipa na razini operativnog sustava, kod uređaja koji ga sadrže. Google je u svojim Pixelima razvio tzv. Visual Core, tako da će oni biti prvi koji će iskoristiti ove prednosti.

– Sigurnije surfanje je nova funkcionalnost koja omogućuje prepoznavanje loših web stranica, odnosno onih koje sadrže malware

– Aplikacije imaju ograničenje slanja obavijesti na jednu svake sekunde

– Indikator baterije povezanog Bluetooth uređaja. U brzim postavkama moguće je vidjeti koliko je baterije preostalo u uređaju koji je povezan s vašim

– Poboljšanja u auto-ispunama

– Čitač otisaka prsta će sada brže prepoznati neovlašteni pokušaj otključavanja i onemogućiti daljnje pokušaje

– Tu je još cijeli niz ispravki bugova, problema sa zvukom na Nexusu 5X i Pixelima 2 i 2 XL, kao i najprioritetnija stavka – ispravak Hamburger emotikona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Burgeremojis

Google
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:09 pm

Smile Windows 10 je još daleko od milijardu uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 1

Microsoft je prilikom predstavljanja Windows-a 10 izjavio kako im je cilj da novi operativni sistem do sredine 2018. godine dostavi na milijardu uređaja. Iako im je do zadanog termina ostalo oko sedam meseci, već sada je jasno kako neće uspeti u tome.

Zadnji službeni podaci iz Microsofta stigli su maju 2017. godine i prema njima Windows 10 tada se nalazio na 500 miliona uređaja. U tu brojku se ubrajaju svi uređaji s Windows-om 10, od tableta, telefona, laptopova do desktop računara, Xbox konzola, HoloLens kaciga i drugih uređaja.

Sada mesec dana pre isteka 2017. godine Satya Nadela, Microsoft-ov CEO navodi kako je Windows 10 dobio 100 miliona novih korisnika te kako se sada nalazi na 600 miliona uređaja. Budući da je Windows-u 10 za novih 100 miliona korisnika trebalo šest meseci, nije teško izračunati kako će im do preostalih 400 miliona trebati dodatnih par godina.

Za usporen rast broja korisnika delimično je krivo obustavljanje besplatne nadogradnje sa Windows-a 7 i 8.1 te odustajanje od telefona sa Windows platformom. Ako Windows 10 nastavi s povećanjem broja uređaja kao do sada, (100 miliona novih korisnika svakih šest mjeseci) Microsoft će tek krajem 2019. ili početkom 2020. moći ponosno da izjavi – Windows 10 pokreće milijardu uređaja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:15 pm

Smile Microsoft Dynamics proizvodi u cloud u

Uslovi savremenog tržišta zahtevaju maksimalnu fokusiranost kompanija na poslovanje, sa ciljem da svoje procese optimizuju do najsitnijih detalja i ostvare najefektivnije rezultate. Jedino je na taj naèin moguæe izboriti se sa sve veæom konkurencijom i sve zahtevnijim klijentima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Slika-1

Kompanija Microsoft, jedan od najvećih softverskih vendora na svetu, setom svojim poslovnih rešenja nastoji da kompanijama olakša poslovanje i omogući im da se u najvećoj meri posvete onome što najbolje znaju – zadovoljenju potreba svojih klijenata. Cela lepeza poslovnih alata sada dolazi i u cloud‑u, hostovana na Microsoft Azure infrastrukturi, oslobađajući poslovne sisteme, naročito mala i srednja preduzeća, potrebe da se bave složenim hardverskim instalacijama. Takođe, mesečnim plaćanjem, subscription modelom, kako za softverske licence, tako i za cloud infrastrukturu, korisnici se rasterećuju velikih inicijalnih troškova, dozvoljavajući sebi da softver i virtuelni hardver rastu zajedno s rezultatima njihovog poslovanja.

Kao deo ove game, dolaze rešenja kao što su:

Microsoft Office 365 (Microsoft Word, Excel, Power Point, Share Point, Exchange…)

Microsoft Dynamics 365 (Prodaja, Marketing, Operacije, Finansije, Korisnička podrška, Terenski servis…)

Microsoft Azure ‑ cloud infrastruktura za hostovanje različith aplikacija i servisa, pored ostalih i Dynamics NAV (Microsoft-ov ERP softver), kao i drugih poslovnih rešenja kompanije Microsoft.

Navedeni softverski alati čine integrisanu i veoma kompaktnu celinu, koja zaokružuje sve procese preduzeća, kao i izazove s kojima kompanije najrazličitijih delatnosti mogu da se suoče.

Ukoliko posedovanje data centra sa svim potrebnim uslovima (električne instalacije, klimatizacija, zaštita, napajanja…), IT tima zaposlenih, kao i kupovina svih potrebnih licenci, predstavljaju preveliko opterećenje za vašu kompaniju, odabir nekog od ponuđenih rešenja pravi je izbor za podršku poslovanju.

Kompanija GoPro je sertifikovani Microsoft partner u domenu implementacije poslovnih rešenja, s timom od blizu 50 stručnjaka čija je ekspertiza dokazana tokom najzahtevnijih projekata Microsoft Dynamics familije rešenja, od samog početka njihove distribucije na teritoriji Srbije. Svojim postojećim i potencijalnim klijentima nudimo mogućnost implementacije on‑premise (na njihovoj serverskoj infrastrukturi) ili cloud (na Microsoft Azure virtuelizovanoj infrastrukturi) poslovnih rešenja.

Više o mogućnostima, prednostima, ali i manama odabranih rešenja, saznaćete ukoliko posetite naše predavanje tokom drugog dana BIZIT‑a, 2. novembra 2017, u okviru panela o poslovnom softveru. Pozivamo vas da budete naši gosti i iskoristite priliku da postavite pitanja i rešite sve svoje nedoumice, ukoliko ih usled nedostatka informacija imate.

www.GoPro.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:19 pm

Smile Chrome za Android dobija HDR video podršku

Google planira da doda HDR video podršku u okviru Chrome pretraživača za Android, a informacija dolazi iz nekoliko izvora, te je do nje moglo da se dođe i na Chromium Gerrit-u, web platformi u okviru koje stručnjaci iz kompanije sarađuju na kodu za Chrome.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Chrome

Prema pomenutim informacijama, Android verzija Google pretraživača biće u stanju da izvlači VP9 HDR metapodatke iz video kontejnera i sprovodi ih do MediaCodec-a, a to znači da će Chrome moći da reprodukuje HDR video na odgovarajućim uređajima. High Dynamic Range (HDR) video nudi veći kontrast i izraženije boje, čime sadržaj deluje atraktivnije. Veliki broj premijum telefona već ima HDR ekrane, a među njima su Samsung Galaxy S8, Note8, LG V30, Sony Xperia XZ Premium…

Aplikacije kao što su YouTube, Google Play Movies, te Netflix već podržavaju HDR, ali je količina ovakvih sadržaja još uvek ograničena.

Izvor: Phone Arena
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.phonearena.com/news/Google-Chrome-browser-for-Android-to-get-HDR-video-support_id100377
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:23 pm

Smile Novi malver simulira problem plavog ekrana

U vreme kada cyber napadi doživljavaju ekspanziju, pojavio se još jedan tip malvera, a koji lažira svima dobro poznatu nevolju u obliku plavog ekrana (Blue Screen of Death), te od korisnika traži da kupe ‘Windows Defender Essentials’ kako bi rešili problem.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Blue2

Malwarebytes upozorava na novu opasnost, koja nosi naziv Troubleshooter, a kompanija je na sajtu objavila i screenshotove čitavog procesa, koji počinje plavim ekranom, te se nastavlja softverom za rešavanje problema, koji potom detektuje lažni problem. Na kraju, korisniku se preporučuje da kupi izmišljeni antivirus koji će, kako se obećava, rešiti problem. Hakeri za lažni softver traže 25 dolara, a uplate se vrše preko PayPal-a.

Troubleshooter malver do korisnika može da dođe na različite načine, a Malwarebytes je svoju verziju pronašao u krekovanoj instalaciji za softver. Nakon što se otvori, malver pokreće nekoliko fajlova koji izazivaju efekat plavog ekrana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Blue

Sigurnosni stručnjaci su otkrili prečicu koja otvara prozor koji žrtvama omogućava da unesu određenu web adresu, zahvaljujući čemu postoji način da se korisnik oslobodi malvera, a bez plaćanja za lažni softver. Naime, CTRL+O otvara prozor u koji žrtva napada može da ukuca sledeći URL: “http://hitechnovation.com/thankyou.txt“, posle čega će se malver sam isključiti. Nakon ovoga, neophodno je sa računara ukloniti sve fajlove koji su stigli zajedno sa malverom.

Izvor: Guru3D
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.guru3d.com/news-story/malware-fakes-bsod-and-convinces-victims-to-buy-windows-defender-essentials.html
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:28 pm

Smile Deca po prvi put na Facebook platformi uz Messenger Kids

Facebook je kreirao verziju Messenger aplikacije za decu, a koja bi trebalo da ovu platformu učini bezbednijom za korisnike koji joj pristupaju u ranim fazama psiho-socijalnog razvoja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Kompjuter

Messenger Kids, za sada dostupna samo na iOS platformi, dozvoljava deci da razgovaraju, šalju fotografije, video sadržaje i tekstualne poruke kontaktima koje su prethodno odobrili roditelji ili stariji članovi porodice. Na taj način deca mogu da se povežu sa prijateljima, ali uz zadovoljavajući nivo bezbednosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Messenger_kids

Facebook zahteva da njegovi korisnici budu stariji od 13 godina kako bi mogli da otvore nalog na ovoj društvenoj mreži, a nova aplikacija je prvi deo platforme čija su ciljna grupa deca mlađa od prvobitno zahtevane starosne dobi. Nova aplikacija deci dozvoljava samo korišćenje servisa za poruke, ali ne i otvaranje naloga na društvenoj mreži. Kada je instaliraju na telefon svog deteta, roditelji mogu da je kontrolišu preko svog Facebook naloga, te odobravaju ili zabranjuju kontakte sa kojima će njihovo dete komunicirati.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:33 pm

Smile Kriptovalutom protiv sankcija

Južnoamerička država Venecuela, suočena sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država, pokušava da pronađe rešenje u kreiranju vlastite kriptovalute. Ideja o stvaranju sopstvene kriptovalute nije nova i do sada su o tome razmišljale Estonija, Rusija i Indija, međutim Venecuela bi mogla da postane prva država na svetu koja je lansirala sopstvenu valutu ovog tipa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Venecuela

Valuta nazvana „petro“ doći će kao odgovor vlasti Venecuele na finansijsku blokadu i sankcije, a neće biti samo obična blockchain kriptovaluta, već će se njena vrednost, kako kažu, temeljiti na državnim rezervama nafte, zlata, gasa i dijamanata. Predsednik Venecuele Nicolas Maduro saopštio je da će se na ovaj način otvoriti nove mogućnosti za finansiranje i pomoć ovoj državi a u vreme kada fizička valuta, bolivar, značajno gubi na vrednosti zbog ekonomskih sankcija.

Nije precizirano kada će venecuelanska kriptovaluta biti lansirana, što, prema mnogim stručnjacima, ostavlja puno prostora za kritike ovakvog načina za rešavanje problema u kojima se zemlja našla.

Izvor: Bug, Reuters
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:35 pm

Smile Alibaba stiže u Srbiju

Pre nekoliko meseci najavljivana je saradnja, a danas je saopšteno da je državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić razgovarala u Kini s predstavnicima kompanije za elektronsku trgovinu Alibaba koja se interesuje za poslovanje u Srbiji. “Dogovorena je saradnja između kompanije Alibaba i Ministarstva u oblastima onlajn turizma, e-trgovine i logistike“, izjavila je Matić nakon sastanka sa čelnicima te kompanije u sedištu grupe u Hangdžou.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 12811650773_294289d2ca_b

Matić je precizirala da će biti formirani radni timovi koji će definisati aktivnosti za realizaciju zajedničkih projekata u okviru ovih oblasti. “Sastanak je protekao u izuzetno prijateljskoj atmosferi. Zaključeno je da je srpsko tržište za Alibabu od izuzetnog značaja i da će u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija dolazak te kompanije na srpsko tržište biti pitanje nekoliko narednih meseci”, istakla je državni sekretar.

Ona je dodala da će se nakon utvrđivanja konkretnih projektnih aktivnosti pristupiti potpisivanju Memoranduma o razumevanju između Ministarstva i Alibaba grupe, navodi se u saopštenju. Na sastanku u Hangdžou, predstavnici Alibabe predstavili su rad svoje kompanije koja posluje u 156 zemalja svet i koja u ovom trenutku ima više od 11 miliona zaposlenih i 488 miliona aktivnih korisnika.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 05, 2017 6:39 pm

Smile Apple od početka 2018. neće prihvatati 32-bitne aplikacije za Mac App Store

Apple je 1. decembra u blog postu podsetio sve developere da od početka sledeće godine više neće prihvatati 32-bitne aplikacije za Mac App Store.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 App

Tokom WWDC 2017 konferencije, koja je održana u junu, kompanija je upozorila developere da će 32-bitne aplikacije za iOS 11 i macOS High Sierra u potpunosti nestati, iako su trenutno još uvek podržavane. Kompanija je sada obavestila developere da nakon 1. januara više neće moći da ubacuju 32-bitne aplikacije u Mac App Store, te da će morati da ažuriraju postojeće aplikacije na 64-bitne, najkasnije do juna 2018. godine. Prema saopštenjima iz kompanije Apple, macOS High Sierra je poslednja macOS verzija koja će podržavati 32-bitni kod, a macOS verzija (10.14), koja će biti najavljena na leto naredne godine, imaće samo 64-bitnu podršku.

Apple preporučuje developerima da razmotre distribuiranje aplikacija u 64-bitnom formatu i van Mac App Store-a, kako bi se obezbedilo da korisnici nastave sa korišćenjem ovih aplikacija i u okviru budućih macOS verzija.

Izvor: Softpedia
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://news.softpedia.com/news/apple-won-t-accept-32-bit-apps-in-the-mac-app-store-starting-january-1-2018-518802.shtml
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:14 pm

Smile Snap Sale ponuda video i audio opreme u TomTop web trgovini

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 20171124_Video_Audio_banner_5

Tomtop web trgovina objavljuje početak Snap sale prodaje audio i video opreme i dodataka. U ovoj ponudi tako možete naći G2 bežični WiFi adapter za monitor s Miracast i DLNA načinima povezivanja. Cijena je sa 16,49 dolara snižena na 13,99, a u Snap Sale ponudi može biti vaš za samo 0,99 dolara.

Sljedeći artikl u ponudi je MX4 Android TV Box, čija je cijena snižena s 29,99 na 25,99 dolara. Ukoliko ga uhvatite u Snap ponudi, vaš će biti za samo 9,99 dolara.

Prodaja obaju uređaja počinje danas i traje sljedeća četiri dana, a po ovoj cijeni svaki dan je dostupno 10 pimjeraka.

U ponudi je još cijeli niz audio i video uređaja po vrlo povoljnim cijenama, koje su još dodatno snižene. Tu su još i razne slušalice, projektori, zvučnici i srudni uređaji, koji mogu biti vašo po iznimno niskim cijenama ukoliko posjetite TomTop web trgovinu.
http://bit.ly/2AsVa6h
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:18 pm

Smile Igrači se vraćaju na Windows 7

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 1

Podaci koje je objavio NetMarketShare za novembar 2017. ukazuju da udeo korisnika koji koriste Windows 10 globalno raste, ali kada se govori o gamingu to baš i nije tako.

Valve je prošlog meseca objavio podatke o prilično velikom rastu korisnika Windows-a 7 na Steamu od 6,67% u odnosu na mesec dana pre, čime je dosegnut ukupni udeo od 69,89% onih koji za igranje koriste stariji operativni sistem iz Microsoft-a.

To znači da gotovo 7 od 10 PC-a koji se koriste za gaming radi na Windows-u 7 u trenutku dok Microsoft želi sve korisnike natera da što pre svi prijeđu na novi OS, pa stoga čak i navodno namerno kasni sa zakrpama za sedmicu prema tvrdnjama nekih bezbednosnih stručnjaka.

Što se udela Windows-a 10 na Steamu tiče, on se nalazi na 23,65% računara gamera, što je pad od 4,97 posto u odnosu na mesec dana ranije.

Kada se govori o razlozima zbog kojih je došlo do ove situacije, Valve ništa ne spekulira, ali neki smatraju da je razlog u tome što se mnogi gameri koji u ovo predpraznično doba kupuju nove računare bez operativnog sistema odlučuju za piratske verzije Windows-a 7.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:20 pm

Smile Facebook lansirao Messenger za decu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 1

Iako deci mlađoj od 13 godina po pravilima te društvene mreže nije dozvoljeno otvoriti Facebook nalog, od danas deca (barem ona u SAD-u) imaju mogućnost legalno da pristupe nekim njenim delovima. Facebook je, naime, u probni rad pustio svoju novu aplikaciju Messenger Kids, koja je zapravo mobilna aplikacija za dopisivanje na osnovi Messenger-a, ali s nekim bitnim promenama.

Kao prvo, nalog će na ovoj aplikaciji u ime dece morati da otvore roditelji, a oni će biti odgovorni i za odobravanje svih kontakata sa kojima će se njihova deca smeti da se dopisuju. Iz Facebook-a su se potrudili i obavili istraživanje na hiljadama roditelja, te na kraju izradili aplikaciju prema njihovim željama i uputama. Osim njih, u izradi Messenger Kids aplikacije učestvvali su i posebni savetnici za razvoj dece, bezbednost na Internetu i dečje medije i tehnologiju.

Od opcija običnog Messenger-a u dečjoj su verziji ostale mogućnosti dopisivanja, slanja slika i videa, te posebnih efekata koji se mogu primeniti na njih. Tu je i posebno odabrana kolekcija animacija, okvira, stickera i ostalih alata primerenih dečijem uzrastu.

Za sada je Messenger Kids dostupan samo za iOS i to u SAD-u, a uskoro bi trebao da stigne i na Google Play te Amazon-ove tablete. O dostupnosti aplikacije u ostatku sveta za sada nema informacija.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:24 pm

Smile Google lansirao Files Go aplikaciju za upravljanje fajlovima

Za sve one koji traže način da bolje kontrolišu fajlove na Android uređajima, Google je lansirao aplikaciju koja bi mogla u tome da im pomogne. Oni koji prate najnovija dešavanja na ovom polju, primetili su još u novembru, a u Google Play Store-u, Files Go, aplikaciju za kontrolisanje fajlova, koja je sada dostupna svim korisnicima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Files-go

Files Go! omogućava Android korisnicima da na lakši način oslobode prostor na svojim uređajima, urade backup podataka na cloud, te podele sadržaje sa drugim korisnicima, čak i kada nisu povezeni na internet. Ovo je jedna od aplikacija koje su kreirane u okviru Google Oreo 8.1 (Go edition) ponude, koja predstavlja jednostavniju verziju Androida, koja je namenjena uređajima slabijih performansi koji se distribuiraju po pristupačnijim cenama.

Aplikacija će biti od koristi i onima koji se oslanjaju na druge aplikacije za organizovanje fajlova, a koje se često plaćaju ili su opterećene reklamama. Files Go! može da ponudi i informacije o tome koliko prostora korisnik može da oslobodi iz cache-a drugih aplikacija, uklanjanjem aplikacija koje ne koristi, te drugih nekorisnih fajlova. Ukoliko u okviru uređaja postoji SD kartica, aplikacija bi mogla da otprema određene sadržaje na nju, te tako kontroliše prostor za skladištenje. Jedna od zanimljivijih opcija je i mogućnost deljenja fajlova dok uređaj nije povezan na internet, a kreiranjem hotspot-a za povezivanje i prenos fajlova preko Bluetooth-a.



Aplikacija za upravljanje fajlovima dostupna je na Google Play Store-u, a zahteva Android 5.0 ili noviji operativni sistem.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:42 pm

Smile Instagram reaguje na fotografije koje ugrožavaju životinje

Instagram je pokrenuo novu kampanju, a kojom korisnicima ukazuje na negativan uticaj koji određena vrsta fotografija može da ima na očuvanje prirode, te životinjskih vrsta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Instagram

Opcija je pre svega kreirana zbog korisnika koji uznemiravaju životinje, a u želji da naprave što bolju fotografiju, a uglavnom se radi o selfie fotografijama koje u pozadini prikazuju i neku životinju, što zahteva da joj se korisnik približi više nego što je prirodno. Ovde se ne radi samo o opciji, već o kampanji, a koja se aktivira kada korisnik pretražuje hashtag-ove koji su u vezi sa fotografijama koje mogu da naštete životinjama i prirodi.

Korisniku se tom prilikom prikazuje poruka “Protect Wildlife on Instagram”, te upozorenje da pretražuje fotografije koje mogu da utiču na štetno ponašanje prema divljim životinjama, te ugroženim vrstama. Potom mu se pruža izbor da sazna više o kampanji, te tek onda vidi fotografije koje je tražio, ili da odustane od pretraživanja. Opcija je prvo pokrenuta u zemljama koje, prema izveštajima, imaju problem sa selfie turizmom.

Izvor: Bug
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.bug.hr/mobilne-aplikacije/instagram-odsada-registrira-postove-koji-mogu-ugroziti-zivotinje-1719
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 06, 2017 6:48 pm

Smile BIZIT: E-commerce u teoriji i praksi

https://pcpress.rs/bizit-e-commerce-u-teoriji-i-praksi/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:14 pm

Smile Apple plaća porez u Irskoj pod pritiskom EU

Evropska unija je uspela da natera Apple da plati porez u Irskoj nakon odluke da se ukinu poreski rajevi i ofšor destinacije. Apple će se svejedno žaliti na odluku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Apple-inc-508812_960_720

Uprkos odluci od pre više od godinu dana, Irska je odbijala da natera kompanije da joj plate porez. Ova zemlja Evropske unije je nudila niske poreske stope kako bi povećala strane investicije. Zbog ovakve poreske politike mnoge IT kompanije su svoja sedišta premestili u ovu ostrvsku zemlju koristeći je kao de fakto ofšor destinaciju. Ovo je najviše koristio Apple plaćajući 0,005 posto od kompletne evropske zarade u periodu od 2003. do 2014. Dugovanja su se nagomilavala da bi se na kraju došlo do brojke od čak 13 milijardi evra!

Ovo (polu)legalno kombinovanje zarad umanjenja poreza organi Evropske unije su okarakterisali kao poresko mešetarenje dok je Apple CEO Tim Cook odluku EU komesara nazvao totalnom političkom budalaštinom. Zbog ignorisanja uputstava dobijenih od EU, irska vlada je završila na Evropskom sudu kako bi se donela presuda da li realni poraz mora da bude naplaćen.

Irski ministar Paschal Donohoe najavio je da Irska očekuje da Apple kreće da sa uplaćivanjem dugovanja početkom naredne godine. Iako se čini da je priča ovim završena ipak nije tako. Apple i irska vlada će se žaliti na odluku kako bi sprečili isplatu novca. Irska očigledno smatra da joj se dugoročno više isplati da nastavi da bude poreski raj za velike kompanije kako bi ih privukli, dok Apple nema šta da izgubi. Američka kompanija je ubeđena da je u pravu i da će pravda na kraju biti zadovoljena i da će uspeti da se izvuče kao Google u Francuskoj.

Izvor: The Wall Street Journal
https://www.wsj.com/articles/apple-agrees-deal-with-ireland-over-15-billion-unpaid-tax-issue-1512392552
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:19 pm

Smile Prva evropska banka koja će omogućiti trgovanje kriptovalutama

Bitkoin je dostigao vrednost od 12.500 dolara, a pošto je Revolut, britanska aplikacija za novčane transakcije, najavila da će svojim korisnicima omogućiti da kupuju i prodaju bitkoin, ethereum i litekoin. Kompanija koja stoji iza ove aplikacije aplicirala je za evropsku bankarsku licencu, te će, ako je dobije, biti prva britanska banka koja omogućava trgovanje digitalnim valutama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Bitcoin

Ovaj događaj ujedno pruža i legitimitet bitkoinu, koji je od strane mnogih smatran izmišljenom valutom hakera i cyber kriminalaca, a pažnju javnosti privukao je konstantnim rastom vrednosti. Budući da je vrednost jednog bitkoina u dolarskoj protivvrednosti u novembru iznosila oko 6.000 dolara, podatak da se udvostručila za nešto manje od mesec dana ne prestaje da intrigira javnost, te investitore.

Iako izložen brojnim kritikama, bitkoin privlači sve više pažnje, te se za njega interesuju i mejnstrim finansijske institucije. Tako je i Revolut, britanski startap, koji omogućava novčane transakcije u različitim valutama, izrazio svoje interesovanje za kriptovalute, što nije mala stvar, ako se uzme u obzir da je kompanija za kratko vreme generisala dobit od 83 miliona dolara, te planira da dobije bankarsku licencu, i svoje usluge ponudi zemljama Evropske unije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Bitcoin2

Najveći deo bitkoin transakcija nije vođen od strane zvaničnih finansijskih institucija, te različite platforme naplaćuju korisnicima velike takse, iako je prvobitna ideja bila da u transakcijama ovog tipa ne bude treće strane, te da budu oslobođene poreza i taksi. Iz Revolut-a kažu da će taksa koji oni budu naplaćivali iznositi 1,5%.

Izvor: The Telgraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:23 pm

Smile Chrome 63 stigao na Android

Google nove verzije Chrome pretraživača obično objavljuje u isto vreme na svim platformama, ali je Android aplikacija ovog puta dobila malu prednost. Iako je Google objavio da je Chrome 63 već dostupan, nova verzija se još uvek nije našla u prodavnici Google Play Store.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Chrome-1

Iz kompanije su objavili da će nadogradnja na Chrome 63 biti dostupna tokom narednih nekoliko nedelja, te bi trebalo da do korisnika dođe u istom trenutku. Kada su izmene u pitanju, Chrome 63 bi trebalo da donese poboljšanja za postojeće funkcije, poput autocomplete opcije u adress baru, a tu je i Device Memory JavaScript API, koji omogućava sajtovima da prepoznaju količinu RAM-a na uređaju korisnika kako bi developeri mogli da bolje optimizuju svoje aplikacije.

Iz kompanije nema informacija o HDR video podršci, o kojoj se ranije spekulisalo, te će na ovu opciju verovatno morati da se sačeka do sledeće verzije.

Izvor: PhoneArena
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.phonearena.com/news/Google-rolls-out-Chrome-63-for-Android-here-is-whats-new_id100459
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:27 pm

Smile Deset hiljada Google-ovih zaposlenih će proveravati YouTube sadržaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 1

Šefica YouTube-a Susan Wojcicki objavila je na službenom blogu kompanije korake koje će Google preduzeti kako bi na svojem video servisu imao samo sadržaj koji je u skladu sa njihovim pravilima korišćenja. Dugotrajna borba sa video sadržajima koji promovišu nasilje, terorizam i ostale ekstremističke oblike ponašanja nije jednostavna na otvorenoj platformi kao što je YouTube.

Ova je platforma u svojoj 10-godišnjoj istoriji pripomogla u širenju vesti, podsticanju društvenih promena, ali svakodnevno služi i za zabavu, edukaciju i posao. Ali, neki korisnici je upotrebljavaju za širenje ekstremizma, lažnih vesti, propagandu, napastovanje i izazivanje izravne štete – što nije u skladu sa politikom Google-a i YouTube-a. Do sada su se u kompaniji protiv toga borili brojnim moderatorima ali i veštačkom inteligencijom kako bi uklanjali sve neprikladne sadržaje, a sada je najavljeno širenje kapaciteta za postizanje tog cilja.

Od juna, kada je veštačka inteligencija puštena u pogon:
- YouTube je uklonio 150.000 videa zbog promovisanja nasilja
- AI je podigao efikasnost tog posla za 5 puta
- 98% takvog sadržaja prepoznala je veštačka inteligencija
- 70% neprikladnog sadržaja uklonjeno je u roku od 8 sati, a 50% u samo 2 sata od objave

Wojcicki kaže kako su ljudski moderatori ključ uspeha, jer oni efikasno uklanjaju neželjeni sadržaj, ali i "treniraju" algoritme za isti posao. Stoga će kompanija u 2018. godini njihov broj povećati na čak 10.000. Njihovim naporima će se priključiti i savetnici u vidu naučnika i stručnjaka koji će pružati podršku u razumevanju novih pojava i problema.

Osim nasilja i ekstremizma, YouTube-ovi AI sistemi sada uče da prepoznaju i govor mržnje te sadržaje neprikladne za prikazivanje deci. Svemu ovome kompanija će pridodati i nešto stroži proces uključivanja videa i njihovih kreatora u sistem monetizacije, čime će biti izbegnuta situacija da se oglasi prikazuju na nepoželjnim sadržajima, kako je to bilo u nekoliko slučajeva do sada.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:32 pm

Smile Umetnik koji za slikanje koristi Microsoft Excel

Tatsuo Horiuchi, penzioner iz Japana, kasno je počeo da se bavi umetnošću, te je, valjda da bi nadoknadio propušteno vreme, smislio neobičan način na koji izrađuje svoja umetnička dela, budući da slika u Microsoft Excel-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Slikar

Na ovu ideju je došao jer je želja za slikanjem tokom vremena rasla, a nije želeo da potroši previše novca za materijal. Tako je sa umetničkim izražavanjem počeo na računaru, da bi uštedeo na bojama i četkicama, a novac nije potrošio ni na novi softver, već je koristio samo programe koje je već imao u kompjuteru.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Slikar2

Umetnički proces počeo je još 2000. godine, te je od tada na kućnom štampaču odštampano na desetine vektorskih slika, koje se, kako umetnik kaže, ne prodaju baš lako.



Izvor: Bug
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.bug.hr/zabava/umjetnik-koji-slika-pomocu--excela-1745
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 07, 2017 6:36 pm

Smile Steam više ne prihvata bitkoin kao način plaćanja

U poslednjem postu na Steam Blog-u, kompanija Valve je potvrdila da više neće prihvatati bitkoin kao način plaćanja, a kao razlog navela povećane takse prilikom transakcija, te stalne promene u vrednosti, koje otežavaju vraćanje uplaćenih sredstava korisnicima u slučajevima kada je to neophodno.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Steam

Vrednost bitkoina se menja u toku samo jednog dana, što ga čini nezgodnim za plaćanje usluga, a kada se to sabere sa velikim taksama prilikom transakcija, bitkoin postaje gotovo beskoristan kao stabilna opcija za plaćanje. Valve ističe da su naknade za bitkoin transakcije porasle 200 puta, a od kako je ova valuta predstavljena kao opcija plaćanja na platformi, što je rezultiralo značajno velikim troškovima prilikom kupovine igara, te drugih sadržaja na Steam-u.

Još uvek nije sigurno šta će drugi digitalni prodavci, koji su prihvatili bitkoin kao način plaćanja, učiniti po ovom pitanju, a problem bi mogao da se uveća ukoliko naknade za transakcije nastave da rastu. Jedan bitkoin trenutno vredi oko 12.000 dolara, a očekuje se da će vrednost i dalje da raste u narednom periodu.

Izvor: Overclock3d
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://overclock3d.net/news/software/steam_no_longer_accepts_bitcoin_as_a_method_of_payment/1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 26 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 26 od 40 Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 33 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu