Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 10 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 10 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Oprostiti i zaboraviti
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyNed Maj 12, 2024 8:34 pm od djuro

» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyPet Maj 10, 2024 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyČet Maj 09, 2024 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 24 od 40 Prethodni  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 32 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:24 pm

Smile Da li je Facebook Explore Feed eksperiment propao?

Srbija je imala tu “čast” da se nađe na spisku zemalja u kojima je Facebook eksperimentisao sa Explore Feed-om. Stižu nam prve vesti da se stvari polako vraćaju na staro. Šta to znači za obične korisnike i profesionalce?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 ZcgjSntn

Mnogi su nespremni dočekali “šizmu” News Feeda i uvođenje Explore Feeda opcije. Mediji su bili zasuti žalbama korisnika koji su mislili da se neko loše našalio sa njihovim nalogom. Tu “lošu šalu” niko nije gore podneo od profesionalaca kojima Facebook služi kao osnov za biznis. Ispostavilo se da smo imali (i još uvek imamo) “čast” da se nalazimo u odabranom društvu pet zemalja u kojima je Facebook vršio eksperiment. Efekat razdvajanja objava korisnika u News Feedu i stranica u Explore Feedu napravio je kompletnu pometnju. Organski domašaj (reach) je pao prosečno za dve trećine, jer su jednostavno nestali ljudima iz vidokruga.

Da li se Facebook zaigrao?

Ova promena je uticala pre svega na medije koji se oslanjaju na Facebook kao izvor za posetu svojim medijima. Neočekivana promena je pokazala koliko su domaći mediji i manje kompanije zavisne od ove društvene mreže, čega je Mark Zuckerberg više nego svestan. Pod izgovorom sređivanja News Feeda koji će unaprediti iskustvo običnih korisnika, dobili smo upravo obrnuto.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Raketica_crop

Nakon izbacivanja stranica shvatili smo koliko svi mi imamo nezanimljive prijatelje, a u tome nam je pomogao i čudan algoritam Facebooka koji drži određene postove danima u vrhu čineći ovu društvenu mrežu dosadnom. Žongliranje između dva feed-a ne predstavlja preterano srećno rešenje, što su i pokazale brojke. Ljude je mrzelo da se prebacuju gore dole, pa je efekat strahovit pad posete stranica.

To je verovatno i bio plan Zuckerberga koji je na ovaj način poslao poruku svima da on upravlja sudbinom njihovih stranica. Ukoliko neko želi veliku posetu uvek može da plati oglas. organski domašaj je bio na aparatima. Ipak, izgleda se nešto desilo. Eksperiment je izgleda pokazao neke neželjene posledice, a možemo samo da pretpostavimo da je reč o padu poseta i odustajanju kompanija od Facebooka.

Po najnovijim vestima, Facebook vraća objave na staro, ali to ne znači da smo se izvukli. Kako trenutno stoje stvari Explorer Feed će ostati tu gde jeste, ali će doći do određenog popuštanja od strane Facebook-a, kako ne bi oterao kompanije i publiku svojim radikalnim potezima. Međurešenje će doneti određeni oporavak stranicama, ali poslovanje će i dalje biti nezamisivo bez plaćanja objava u News Feedu. Šta se tačno dogodilo možda nećemo nikad saznati, ali jasno je da ovakvo eskperimentalno stanje ne odgovara nikom.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:32 pm

Smile Apple preuzima startap koji se bavi proširenom stvarnošću

Kompanija Apple navodno radi na proizvodu koji bi u budućnosti mogao da nasledi iPhone, a u obliku uređaja za proširenu realnost koji bi trebalo da bude gotov do 2019. godine, te da do korisnika dođe početkom 2020. Upravo je to razlog zbog kojeg se kompanija odlučila za kupovinu kanadskog startapa Vrvana, koji je specijalizovan za tehnologiju proširene i virtuelne realnosti, a za 30 miliona dolara, kako navode izvori koji su upoznati sa poslovanjem kompanije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Vrvana

Iz Apple-a su odbili da komentarišu ove navode, ali ih nisu demantovali, te je akvizicija potvrđena od strane neimenovanih izvora. Ova kupovina je značajna, budući da se već neko vreme spekuliše da je Apple zainteresovan za tehnologiju proširene stvarnosti, pa je ova akvizicija možda najbolji pokazatelj smera u kojem će se kompanija kretati u budućnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Vrvana2

Ovom kupovinom Apple je dobio pristup Totem VR headset-u iz Vrvana-e, koji je dobio odlične kritike, ali nikada nije isporučen, a koji koristi elemente proširene i virtuelne realnosti, te ove dve tehnologije nudi u okviru jednog uređaja. Prednost Totem-a u odnosu na slične uređaje je u tome što nudi 6DoF (šest stepeni slobode), tehnologiju koja mu omogućava da odredi svoj položaj u 3D prostoru, te da uz pomoć infracrvenih kamera odredi položaj ruku korisnika.

Izvor: Tech Crunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:37 pm

Smile Google Chrome incognito mod ne garantuje potpunu privatnost

Incognito mod u okviru pretraživača Google Chrome ne obezbeđuje privatnost kakvu korisnici očekuju, budući da administratori mreže na kojoj se neki korisnik nalazi mogu da pristupe i podacima o tome šta je pretraživano na ovaj način.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Incognito

Naime, Darin Fisher, developer iz Google-a, objasnila je da incognito mod ne garantuje potpunu privatnost, te da to što Chrome ne čuva istoriju pretraživanja, kolačiće, te podatke sa web-sajta koji je korisnik posetio na ovaj način, ne znači da je pretraživanje u potpunosti nevidljivo, te privatno. Ona je dalje dodala da korisnici koji se odluče na ovaj način pretraživanja dobijaju informaciju o tome da njihove aktivnosti mogu da prate administratori sajta koji posećuju, te da bi do tih podataka mogao da dođe i njihov poslodavac, škola, te internet provajder.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Incognito2

Tako je incognito mode zamišljen da sačuva istoriju pretraživanja određenog korisnika na uređaju koji koristi više osoba, a ne od administratora mreže, te web-sajta koji se posećuje. Za pretraživanje koje podrazumeva više privatnosti uglavnom se koristi VPN (virtual private network), budući da bolje maskira aktivnosti tokom pretraživanja, te ne odaje lokaciju korisnika.

Izvor: Trusted Reviews
https://pcpress.rs/PCout/?url=http://www.trustedreviews.com/news/google-chrome-incognito-mode-3337991
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:41 pm

Smile Skype uklonjen iz online prodavnica za aplikacije u Kini

Izgleda da je i jedan od poslednjih stranih servisa za online komunikaciju u Kini dospeo u nemilost tamošnjih vlasti, budući da se već skoro mesec dana Skype ne nalazi na web-sajtovima koji služe za preuzimanje aplikacija, uključujući i Apple App Store u toj zemlji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Skype

Iz Apple-a su objasnili da su obavešteni od strane kineskog Ministarstva bezbednosti da određene aplikacije krše lokalne zakone o digitalnoj bezbednosti, te su one uklonjene iz ponude u ovoj zemlji. Povlačenje Skype-a izazvalo je nezadovoljstvo kod korisnika u Kini, budući da više neće moći da plaćaju za Skype usluge preko Apple-a, te su dodali da su problemi počeli krajem oktobra.

Skype, koji je u vlasništvu Microsoft-a, u ovoj zemlji još uvek funkcioniše, ali njegova budućnost još uvek nije jasna, budući da je nedavno i WhatsApp blokiran od strane vlasti, što je tek deo liste servisa koji nisu poželjni u Kini, a na kojoj su se našli i Gmail, Facebook, Snapchat, Twitter, Telegram i Line.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Skype2

Iz Microsoft-a su izjavili da je Skype samo privremeno uklonjen sa iOS App Store-a i da će se vratiti što je pre moguće. Iako pravi razlog za povlačenje aplikacije iz mobilnih prodavnica nije poznat, spekuliše se da kineske vlasti nisu zadovoljne stepenom kontrole koju imaju nad korisnicima Microsoft-ove aplikacije za online komunikaciju. Ako se ispostavi da je to razlog, Microsoft će biti prinuđen da promeni način funkcionisanja aplikacije, a pre svega detalje koji su u vezi sa enkripcijom poruka, te mogućnošću da korisnici ne registruju svoje pravo ime.

Izvor: The New York Times
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:46 pm

Smile Pripravnici u Foxconn-u sastavljali iPhone X po 11 sati dnevno

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Novi izveštaj koji je objavio Financial Times izazvalo je pravu buru u javnosti, a tiče se prvenstveno kompanije Foxconn te indirektno i samog Apple-a. U izveštaju se spominje kako je Foxconn za sastavljanje novih iPhone X uređaja koristio pripravnike koji su radili puno više sati nego što je to dopušteno prema važećim zakonskim regulativa u Kini.

Reč je o 3000 učenika jedne kineske srednje škole koji su praksu obavljali u Foxconn-u i navodno su morali obavljati sve što su od njih zatražili Foxconn-ovi rukovodioci kako bi stekli pravo na sertifikat, što je ponekad uključivalo i rad na sastavljanju iPhone X-a po 11 sati dnevno. Jedan od učenika koji je predstavljen samo pod imenom Yang radi zaštite identiteta priznaje da je sastavljao i do 1200 primeraka iPhone X-a dnevno.

Kao reakciju na izveštaj, u Apple-u priznaju negativnu ulogu Foxconn-a, koji je zaobišao zakonske regulative i dopustio da se propisana nedeljna norma pripravnika premaši za 40 sati nedeljno, ali ističe se da je dodatni rad bio isključivo volonterski te adekvatno plaćen. Kao verovatni motiv za Foxconn-ov potez angažiranja pripravnika i zaobilaženja zakonskih regulativa što se tiče njihove propisane nedeljne norme, u medijima se spominju već dobro poznati početni problemi u proizvodnji iPhone X-a, kao i naknada kašnjenja u isporukama istog telefona.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Nov 23, 2017 6:54 pm

Smile Ovo bi mogao da bude Samsung Galaxy S9

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Nije prerano početi razmišljati o nasledniku Galaxya S8 i S8+ pa tako i juče objavljeni render navodno daje prvi pogled na nadolazeći Galaxy S9, a ovde je upakovan u robusno kućište iz Ghostek-a.

Ako je ovo zaista Galaxy S9, umotan u ovo besno zaštitno kućište, izgleda neuništivo poput tenka. Premda su napred okviri ekrana ponovno impresivno tanki, kućište koje debelo prekriva ivice uređaja ne daje baš realnu sliku o mogućim ukupnim gabaritima.

Ono što kao prvo upada u oko je pogled sa leđa gde su smeštene dve kamere i to jedna ispod druge, a ne kao na Note-u 8, jedna do druge. Ispod je blic sa optičkim senzorom pulsa, a još niže, na logičnijem mestu nego ove godine i čitač otisaka prstiju.

Na levom boku su opet tri dugmeta (kontrole glasnoće + Bixby), a iznad ekrana se uz slušalicu nazire gomila otvora. Čini se da će Galaxy S9 imati više od jedne selfie kamere, a neće nas začuditi ni ako i sami implementiraju sopstvenu verziju Face ID-a po uzoru na iPhone X.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 24, 2017 6:48 pm

Smile Android 8.0 Oreo nadogradnja dostupna za Nokiju 8

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Nokia-8-Oreo

HMD Global, tvrtka koja proizvodi i na tržište plasira smartfone pod Nokia brandom, danas je objavila da je počela puštati OTA nadogradnju koja donosi Android 8.0 Oreo na njihov top model Nokia 8.

Nadogradnja je teška 1,52 GB, i do svih Nokia 8 uređaja bi trebala stići kroz sljedećih nekoliko dana. Ukoliko ipak ne želite čekati obavijest o prispjeloj nadogradnji, otiđite u Postavke, izaberite Informacije o uređaju i Ažuriranja.

Oreo na Nokia 8 uređaje donosi funkcije kao što su Slika u slici, Notification dots, sigurnosnu zakrpu zastudeni, automatsko popunjavanje lozinki i brže pokretanje sustava.

NokiaMob
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 24, 2017 6:52 pm

Smile Amazon lansirao tajni cloud servis za obaveštajne službe

Amazon Web Services (AWS), ogranak Amazon-a koji pruža cloud usluge pojedincima, kompanijama, te vladama, ima i „tajni odeljak“ koji ispunjava sve uslove za čuvanje poverljivih informacija, u okviru kojeg je Amazon pokrenuo „tajni“ cloud servis za američke obaveštajne službe, koji je razvio pre tri godine u saradnji sa CIA-om.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Amazon2

Iz kompanije su saopštili da je time njihov Web Service postao prvi komercijalni cloud koji će pružati ovaj tip usluga vladinim agencijama, a preko sektora uz pomoć kojih će se informacije, te podaci koji se čuvaju klasifikovati kao Unclassified, Sensitive, Secret i Top Secret, a tajnom odeljku će moći da pristupe svi zaposleni u vladi koji budu prošli bezbednosne provere.

Servis debituje nešto malo pošto su otkrivene slabosti Amazon-ovog cloud servisa, te objavljeni podaci do kojih je došao Pentagon, a u vezi sa bezbednosnim propustima u okviru ovog servisa. Pre šest godina AWS je pokrenuo i takozvani GovCloud, te 2013. sa CIA-om sklopio ugovor za pokretanje prvog privatnog cloud servisa za ovu agenciju, a koji je završen već 2014. godine, a prodaja ovog sistema drugim agencijama je sastavni deo ugovora.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Amazon

Da bi upravljao platformom koja čuva vladine tajne podatke, Amazon mora da ispuni bezbednosne standarde, a servis je već dostupan svim zainteresovanim agencijama.

Izvor: Huffington Post
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.huffingtonpost.com/entry/amazon-secret-cloud-intelligence_us_5a13b28ae4b0bfa88c1ca7d6?section=us_technology
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 24, 2017 6:58 pm

Smile Srbija bi mogla postati “poreski raj”

Srbija bi, od 5. decembra, mogla da se nađe na “crnoj listi poreskih rajeva” koju formira Evropska unija. Prenela je analitička kuća Bloomberg, navodeći da je imala uvid u dokumentaciju, da se u nacrtu predloga za proširenje ove liste nalazi ukupno 36 zemalja. Evropska lista početkom decembra objavljuje „crnu listu” poreskih rajeva na kojoj bi se osim Turske i Srbije, navodno, mogle da nađu i Jermenija, Kukova Ostrva, Panama, Tunis. Bloomberg ne navodi detalje zbog kojih bi konkretno Srbija mogla da se nađe na “crnoj listi” poreskih utočišta. Međutim, za Tursku, čije je svrstavanje u poreske rajeve izvesno, agencija navodi da je to rezultat analize “nekooperativnih vlasti nadležnih za poreska pitanja”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Pexels-photo

Da će lista nesumnjivo da bude veća, bilo je jasno još pre godinu dana, kada je Evropska komisija identifikovala 81 zemlju i jurisdikcije gde postoje mogućnosti za lakše izbegavanje plaćanja poreza. Brisel je čak, po navodima agencije Reuters, predložio i osnivanje javnih registara koji bi pokazali ko su stvarni vlasnici kompanija, skriveni iza ofšor firmi, a analizom su bile obuhvaćene 92 jurisdikcije. Porez na dobit (profit) u Srbiji je među nižima u Evropi, 15%, dok je prosek za EU, 24%. Postoji niz podsticaja, pa tako onaj ko uposli sto ljudi, može da bude oslobođen plaćanja poreza na dobit čitavu deceniju. Nameti na rad su, pak, prilično veliki i kreću se, u proseku, oko 64%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 24, 2017 7:01 pm

Smile Biznis top lista za 2016/17 magazina Biznis i finansije

https://pcpress.rs/biznis-top-lista-za-2016-17-magazina-biznis-i-finansije/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Nov 24, 2017 7:04 pm

Smile Firefox radi na novoj opciji koja će obeležavati hakovane web-sajtove

Pošto je objavio svoj novi i brži Quantum pretraživač, Firefox radi na novoj opciji koju će svakako ceniti svi koji brinu o sigurnosti, a koja će korisnike upozoravati u slučaju da se nađu na web-sajtu koji je prethodno pretrpeo jedan ili više hakerskih napada, a zbog kojih je došlo do curenja podataka o korisnicima. Ovaj projekat je rezultat saradnje sa “Have I Been Pwned“, popularnim sajtom koji može da izvrši proveru mejl naloga zainteresovanog korisnika, te ga obavesti o tome da li su hakeri došli do njegovih podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Haker

Troy Hunt, sigurnosni ekspert iza “Have I Been Pwned”, potvrdio je ovu vest preko svog Twitter naloga, a rad na ovom update-u je još uvek u ranoj fazi, te oni koji žele da ga testiraju mogu da ga preuzmu preko GitHub-a, i dodaju ga svom Firefox-u, ali samo ako imaju Developer Edition.

Ovaj add-on je za sada prilično bazičan, te oni koji posete jedan od sajtova sa Have I Been Pwned liste, dobiće obaveštenje poput „Posetili ste hakovani sajt ashleymadison.com.“ Ulazak na sajt će i dalje biti moguć, ali je korisnik upozoren da su na problematičnom sajtu u nekom trenutku postojali bezbednosni propusti.

Hunt sa stručnjacima iz Mozilla-e radi na kodu, ali još uvek nije siguran na koji će način finalni proizvod funkcionisati. Sajtovi koji su pretrpeli hakerske napade verovatno neće biti oduševljeni novom opcijom, ali, ako bude implementirana na pravi način, mogla bi da pruži korisnicima dragocenu uslugu koja bi ih upozoravala na to da bi možda bilo poželjno da promene lozinku, te na taj način izbegnu zloupotrebu svojih podataka.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 4:56 pm

Smile Twitter testira mogućnost čuvanja tweetova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Microblogging platforma Twitter započela je sa testiranjem nove opcije. Reč je o opciji Bookmarks koja će korisnicima omogućiti pohranjivanje tweetova za kasnije pregledanje.

Dovoljno je unutar otvorenog "…" menija odnosno u ivičnom meniju (sidebar) pronaći opciju dodavanja tweetova u bookmarkove, nakon čega su oni dostupni za kasnije pregledavanje.

Vest o ovoj opciji prva je objavila Tina Koyama, koja radi u Twitter-ovom odeljenju za dizajn proizvoida. Na spomenutoj opciji u Twitter-u rade još od oktobra, kada je šef Twitter-ovog odeljenja za proizvode Keith Coleman objavio kako je reč o opciji koju najviše zahtevaju korisnici te microblogging platforme.

Opciju Bookmarks treba razlikovati od postojeće opcije skladištenja tweetova klikom na like dugme, takvi tweetovi su javni i pojavljuju se na profilu, dok će tweetovi skladišteni putem opcije Bookmarks biti privatni.

https://twitter.com/tinastsh/status/933401114824687616/photo/1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:00 pm

Smile Firefox će prikazivati da li je neka stranicama hakovana

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Internet browser Firefox nedavno je u potpunosti osvežen dolaskom nove Quantum verzije, a uskoro bi trebao da dobije novu bezbednosnu funkciju.

Reč je o opciji koja će korisnicima browsera prikazivati posebno upozorenje ako posete internet stranicu na koju je izvršen hakerski napad u kojem su otkriveni podaci korisnika. Bez obzira na upozorenje, korisnici će i dalje nesmetano moći da pregledaju spornu internet stranicu.

Opcija je razvijena u saradnji sa internet stranicom Have I Been Pwned, na kojoj posetioci mogu da upišu svoju adresu elektronske pošte, nakon čega dobivaju povratnu informaciju o tome jesu li njihovi lični podaci ukradeni.

Treba napomenuti da se opcija za sada nalazi u vrlo ranoj fazi razvoja i dostupna je isključivo za Developer verziju Firefox-a te se može preuzeti na GitHub-u. Nije jasno hoće li biti implementirana u konačnu verziju Firefox-a te hoće li korisnike upozoravati na sve slučajeve napada na internet stranice ili samo one najnovije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:03 pm

Smile Bitcoin skočio na 9.000 dolara

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Kada su, ranije ove godine, bankari govorili kako je bitcoin prevara, opasnost, i spekulativni balon, investitorima u kriptovalute to je poslužilo kao dodatni motiv za kupovinu. Ako bankari ne žele bitcoin, rekli su tada, nama je to signal da smo na dobrom putu.

Sada pak iz bankarskog i finansijskog sektora dolaze signali da bi bitcoin mogao biti prihvaćen među institucionalnim investitorima, a bitcoin zajednica ovu vest – pogađate – prima sa oduševljenjem.

Na krilima najave da će berza u Chicagu pokrenuti investicioni fond zasnovan na bitcoinu, te poteza Goldman Sachsa koji više ne preporučuje svojim klijentima da se klone istoga, cena najpopularnije kriptovalute poletela je u nebo. Tako je jutros došla do 9.000 dolara, novi psihološki nivo, i to samo nešto više od nedelju dana nakon što je preskočeno 8.000 dolara.

Nakon ovoga, sada bitcoin zajednica na umu ima samo jedan cilj – postizanje razine od 10.000 dolara do kraja godine. To bi značilo i da se ove godine vrednost bitcoina čak udeseterostručila.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:08 pm

Smile Problemi i rešenja startapa u Srbiji

Inicijative poput poreskog oslobođenja u prvoj godini poslovanja, reforme sistema paušalnog oporezivanja, kao i izrada registara neporeskih nameta i procedura biće prvi koraci u stvaranju povoljnog poslovnog okruženja za startap i pomoć za podsticanje inovativnosti i kreativnosti mladih u Srbiji naglasio je predsednik Izvršnog odbora NALED-a Dejan Đokić. Zaključio je da je broj otvorenih preduzetničkih radnji opao za trećinu u poslednjih deset godina, a odnos otvorenih i ugašenih firmi sa deset prema jedan na tri i po prema jedan. „Želimo da preokrenemo taj trend jer su startap firme najveći generatori zapošljavanja i statistike razvijenih zemalja pokazuju da oni koji opstanu prvih pet godina povećaju broj zaposlenih i do 60%.“ rekao je Đokić na otvaranju međunarodnog seminara „SEE MIKTA – Inovacije i preduzetništvo“.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 NMN8010

Seminar je otvorio Tanžu Bilgič, ambasador Turske u Srbiji, koji smatra sa su tehnologije važne isto koliko i obrazovanje ljudi u toj oblasti. Učesnicima se obratio i Marco Antonio Garcia Blanco, ambasador Meksika u Srbiji koji je govorio o meksičkim iskustvima u kreiranju povoljnog poslovnog okruženja i preduzetničkog društva. Direktor Australijsko-srpske privredne komore, Igor Savić zaključio je prvu sesiju svojim izlaganjem. Naglasio je koliko je bitno da Vlada pomaže startapove, i da su prepreke ne preuzimanje rizika i neinovativno razmišljanje, a prilike koje treba iskoristit su pored pomoći Vlade i obrazovanje koje je kluč, kao i da je bitan razgovor među ljudima u zajednici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 NMN8343

„Softverska industrija Srbije je poznata po inovacijama, gde je čak šest hiljada ljudi zaposleno u dve hiljade kompanija i taj broj stalno raste, međutim, potrebno je da se poveća i broj diplomiranih IT stručnjaka jer je globalna potražnja za visokoobrazovanim kadrovima za kompjuterske nauke veća od ponude“ zaključio je dr Reinhard Scholl iz Međunarodne telekomunikacione unije u drugoj sesiji, na skupu koji su organizovali NALED i ambasade pet zemalja grupe MIKTA (Meksiko, Indonezija, Koreja, Turska i Australija), sa ciljem razmene svetskih iskustava i praksi u razvoju startap firmi. Jedan od novih izvora finansiranja jesu velike korporacije poput Samsung NEXT-a koje putem ulaganja, mentorstva, tehničke i stručne podrške ili obezbeđivanja prostora za rad pomažu malima da razviju proizvode, sa mogućnošću da ih kasnije i kupe. Direktor Samsung NEXT-a Felix Petersen izneo je nekoliko predloga vladama „Startap inicijative su dobre, kao i inicijative za razvoj e-uprave, ali ključno je da cene zakupa prostora budu niske, a još važnije da preduzetnici rade na mestu koje je dobro za život.“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 NMN8552-1

Treću sesiju otvorila je prezentacija direktora Startap alijanse iz Koreje Jungwook Lim, sa kojim smo ovom prilikom razgovarali, istakao je značaj razvoja preduzetničke kulture, podsticajne regulative, uključivanja iskusnih preduzetnika kao mentora početnicima, a posebno značaj lakšeg pristupa novcu za ulaganje jer je malo ko spreman na rizik finansiranja startapa. „Neophodno je da država pokrene program finansijske podrške startap firmama u ranoj fazi kao što je to uradila Koreja, koja sada ima i Ministarstvo za mala i srednja preduzeća i startap. Potrebno je obezbediti da lokalni inkubatori, akceleratori i fondovi za preduzetnički kapital kojih je sve više, finansiraju dalji razvoj. Na uloženih 120 miliona dolara dosad smo dobili više od 300 uspešnih startap kompanija“ naglasio je Lim. Vukašin Stojkov je predstavio razvojni put projekta Startit, kroz godine i šta su sve učinili da bi podstakli i pomogli startapovima u Srbiji. Otvarajući startap centre po celoj Srbiji omogućili su da se širi preduzetnički duh i mreža kontakata, a samim tim i mreža investitora.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:13 pm

Smile Wikipedia na tamnoj strani Interneta

Wikipedia je postala jedan od ključnih izvora informacija modernog doba, te se pristupanje ovom sajtu u slobodnim zemljama retko dovodi u pitanje. Ipak, u zemljama poput Turske, koja je u aprilu ukinula pristup ovom sajtu, te odbila da pregovara sa Wikimedia Foundation, online tišina brzo postaje korisnička realnost. Za online građane u ovoj, i sličnim zemljama, koji ne mogu da pristupe ovoj besplatnoj enciklopediji, trenutno postoji i nova verzija (https://pcpress.rs/PCout/?url=https://motherboard.vice.com/en_us/article/7x4g4b/theres-now-a-dark-web-version-of-wikipedia-tor-alec-muffett), koju režimske vlade neće moći lako da ukinu, budući da se nalazi na dark web-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Wikipedia

Stručnjak za bezbednost iz kompanije Facebook, Alec Muffett, kreirao je eksperimentalni Wikipedia servis koji će operisati na tamnoj strani interneta. Moguće mu je pristupiti preko Tor (https://pcpress.rs/tag/tor/) pretraživača, koji štiti korisnike, te ne otkriva njihove lokacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Onion

Budući da ovakva Wikipedia nije u vezi sa Wikimedia fondacijom, verzija nije zvanična, pa neće biti laka za korišćenje, budući da Muffett planira da Wikipedia onion servis zadrži online tek nekoliko dana, u nadi da će time inspirisati kompaniju da samostalno nastavi sa projektom.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:27 pm

Smile WordPress ne uklanja sadržaje koji podržavaju terorizam

WordPress.com , jedna od najvećih blogerskih platformi, ne uklanja stranice koji podržavaju terorizam, te takvi sadržaji nastavljaju da budu dostupni čak i pošto ih korisnici prijave.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Wordpress2

Naime, WordPress.com propustio je da ukloni brojne stranice ekstremističkih organizacija, a u okviru kojih su se nalazili linkovi ka različitim video, te drugim sadržajima koji podržavaju terorizam. Oni koji se bore protiv prisustva ekstremističkih sadržaja na internetu prijavili su da su registrovali više ovakvih sadržaja u okviru platforme, uključujući i film koji je, navodno, motivisao napad koji se u oktobru dogodio u Njujorku.

Akteri Projekta za borbu protiv ekstremizma (CEP) u više navrata su prijavljivali ovakve stranice WordPress-u u proteklih 18 meseci, ali nisu dobili odgovor na svoje zahteve. U pismu izvršnom direktoru kompanije Automattic, koja stoji iza platforme WordPress, aktivisti zahtevaju da se ukine grupa stranica koje podržavaju sadržaje ovog tipa, a od kojih su neke prijavljene pre više od godinu dana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Wordpress

WordPress.com koristi besplatan softver koji korisnicima omogućava da otvore svoje web-stranice u roku od nekoliko minuta, te platformu poseti više od 400 miliona ljudi na mesečnom nivou, što dodatno otežava praćenje problematičnih sadržaja, te uklanjanje ekstremističke propagande.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Nov 27, 2017 5:34 pm

Smile Razmišljate o sajber sigurnosti na vreme

Sajber terorizam zauzima sve veći portfolio i od krucijalne je važnosti da se branimo. IT bezbednost postaje sve važnija, ali, nažalost, u najvećem broju slučajeva, budžeti za IT bezbednost se smanjuju. Kako bi se izbegla trajna šteta za kompanije i vlade veoma je važno da se zna kako se efikasno boriti protiv poslednjih sajber napada. Nije bitno da li se radi o kompaniji ili individualnom korisniku, svi moraju da budu adekvatno zaštićeni, jer kompanije, na primer, imaju milionske gubitke zbog ransomware-a, kao što je WannaCry koji se desio 12. maja ove godine.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 IMG_6281

Dragan Martinović, generalni direktor za Istočnu Evropu Kaspersky Lab
Sajber kriminalci se povezuju međusobno, hakeri iz Rusije sarađuju sa hakerima iz Kine, tako bi trebalo i sve države da naprave korak napred i da na isti način sarađuju. Predviđa se da će do 2020. biti 25.590 konektovanih uređaja koji će biti ranjivi na napade, i očekuje se sve više napada na IoT. Sada treba štititi pametne gradove i pametnu infrastrukturu.



Zaključak uvodnog izlaganja drugog bloka prvog dana konferencije BIZIT 2017, Dragana Martinovića, generalnog direktora za Istočnu Evropu kompanije Kaspersky Lab, pod nazivom „IT bezbednost: Pandorina kutija malvera je otvorena“ tiče se načina odbrane od sajber napada. Rešenje nije samo u prevenciji, potrebno je znati kako reagovati i detektovati unapred i znati kako odgovoriti na napad. Neophodno je raditi na predikciji i na tome kako da se stvari spreče. Savet kompanijama je da razmišljaju o sigurnosti na vreme, od osnivanja kompanije, a individualnim korisnicima da naprave backup.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 28, 2017 5:05 pm

Smile Kraj za predatorske komentare na platformi YouTube

Pošto su mediji u nekoliko navrata pisali o problematičnim praksama na platformi YouTube kada su dečiji sadržaji u pitanju, iz kompanije su se oglasili, te objavili da će ukinuti komentare na sadržajima u okviru kojih bude primećeno nepoželjno ponašanje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Komentari

Naime, u komentarima ispod nekih video sadržaja koji su namenjeni deci u više navrata je primećeno predatorsko ponašanje, te su se iz kompanije oglasili navodeći da će, iako takvi komentari nikada nisu bili dozvoljeni u okviru platforme, sada biti preduzete dodatne mere da se takvom ponašanju stane na put. Oni koji su se javnosti obratili u ime kompanije dodali su i da sarađuju sa Nacionalnim centrom za nestalu i eksploatisanu decu kako bi ovakvi komentari, te korisnici bili pravovremeno prijavljeni vlastima.

Iz kompanije su najavili i dodatne promene koje se tiču nedavnih kritika u vezi sa načinom na koji se sadržaji nude deci, te dodali da će se iz takvih videa odmah uklanjati reklame, čime će im se za početak onemogućiti da zarađuju od nezakonitih radnji, da bi konačno bili i uklonjeni.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 28, 2017 5:09 pm

Smile Google se pravda zbog lošeg rangiranja ruskih sajtova

Rusija je optužila Google da manipuliše rezultatima internet pretraga kad su u pitanju sajtovi Sputnik i Russia Today.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Google

Malo je potrebno za svađu, naročito kad u pozadini svega stoje geopolitički sukobi Rusije i Amerike. Obe države rade sve što mogu kako bi proširi svoj uticaj u svetu a zato najviše vole da koriste online medije. I dok su Amerikanci svoju medijsku mašineriju doveli do savršenstva, Rusija pokušava da uzvrati sa portalima Sputnik i Russia Today.

Da li je Rusija u pravu kada se žali na Google?

Google je izgleda čačkao nešto vezano za rangiranje ovih stranica u pretraživaču, što je praktično priznao Dr. Eric Schmidt, izvršni direktor Alphabeta. On je izjavio da Google radi na tome da pojedni sajtovi budu manje vidljivi u odnosu na opciju da ih izbaci iz pretraga. Ovo se, blago rečeno, nije dopalo ruskim zvaničnicima. Oni su izrazili “zabrinutost” zbog toga što ovaj pretraživač deskriminiše ruske medije.

Rusi su povukli i konkretni potez, tražeći objašnjenje izjave čelnika kompanije koja stoji iza Google-a. Otišlo se toliko daleko da se zapretilo i tužbom zbog diskriminacije. Ubrzo je stiglo objašnjenje Google-a u otvorenom pismu:

“Želimo da vas obavestimo da je pričom o rangiranju sajtova, uključujući Russia Today i Sputnik, Dr. Eric Schmidt mislio pre svega na trud Googlea da unapredi kvalitet pretraga. Mi ne menjamo naš algoritam kako bi uticali rangiranje pojedinih sajtova.”

Autentičnost pisma je potvrđena, ali niko nije komentarisao detaljnije ovu objavu. Verujemo da je Rusima sad mnogo lakše i da će se duboko izviniti zbog pogrešnih utisaka. Cela frka stvorila se zbog ruskih portala koje američka vlada optužuje da šire dezinformacije i lažne priče koje su uticale na kampanju Hilary Clinton u vreme predsedničkih izbora. Treba napomenuti i da su Sputnik i Russia Today finansirani od strane ruske države, po pisanju Reutersa. Googleu ovo nije prvi put da se suočava sa optužbama za zloupotrebu položaja na tržištu i manipulaciju informacijama korisnika. Da li je sve to slučajnost ili se ruska vlada buni s razlogom pokazaće dalji razvoj ove situacije. Okršaj sa Google kompanijom je samo nastavak sukoba Rusa sa američkim kompanijama, pa je tako nedavno prećeno da će se Rusija blokirati Facebook.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 28, 2017 5:13 pm

Smile Digitalne promene u poslovanju su neophodne

Menadžeri su u velikoj meri svesni važnosti postavljanja digitalne strategije i mirne tranzicije ka modernim i inovativnim tehnologijama, u cilju napredovanja proizvodnje i efikasnosti, međutim mali broj njih zaista to i primenjuje, pokazao je Indeks digitalne transformacije kompanije Dell. Od gotovo tri četvrtine donosioca odluka širom sveta, koji veruju da digitalna transformacija treba da se širi u njihovim organizacijama, svega se trećina obavezuje da primeni kritične, digitalne poslovne karakteristike u poslovanju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Luke-Mahon-Global-Portfolio-Marketing-Director-Dell-EMC

Pored toga, 45% kompanija na globalnom nivou ozbiljno je zabrinuto da bi njihov način poslovanja mogao da zastari u narednih tri do pet godina, a više od trećine rukovodilaca (78%) oseća se ugroženim zbog digitalnih startap kompanija, ukazujući da su organizacijama potrebna dodatna usmeravanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Dell-EMC-Forum

Neophodnost digitalne transformacije na lokalnom nivou i njen uticaj na preduzeća, kao i end-to-end rešenja, koje Dell EMC nudi svojim korisnicima, bile su najvažnije teme Dell EMC Foruma održanog u beogradskom TC Stadion. Na Dell EMC Forumu top menadžeri i IT profesionalci su imali priliku da prošire perspektive i način poslovanja, koristeći nove tehnologije uz razumevanje transformacije, usvajajući najbolje iz prakse za način rada prilagođenim za budućnost.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 28, 2017 5:16 pm

Smile LED rasveta povećala svetlosno zagađenje umesto da ga smanji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 1

Poslednjih godina LED je rasveta ušla u mainstream, od primene u kući, industriji, te do javne rasvete i raznih drugih komercijalnih primena. Glavni razlog za primenu LED tehnologije umesto klasične rasvete sa žarnim nitima jeste ušteda na potrošnji električne energije, a jedan od dodatnih benefita korišćenja ovog tipa rasvetnih tela na otvorenom prostoru navodilo se i smanjenje svetlosnog zagađenja, pojave koja negativno utiče na biljni i životinjski svet.

Svetlosno zagađenje nastaje odbijanjem svetlosti od podloge ili direktnim isijavanjem rasvetnih tela prema nebu. Ta pojava remeti normalni dnevni ciklus kod biljaka i životinja, ali i ljudi, te dodatno onemogućava efekt "tamnog neba" – pa se u gradovima vrlo retko može videti zvezdano nebo. LED rasveta trebala je, budući da se njen svetlosni snop može usmeriti samo gdje je potrebno, eliminisati neželjene efekte rasipanja rasvete.

Međutim, najnovija studija objavljena u časopisu Science Advances, i izvedena iz satelitskih mjerenja, pokazuje da se dogodilo upravo suprotno. U razdoblju od 2012. do 2016. godine u većini zemalja sveta je rasvetljenost kao rezultat veštačke rasvete porasla za 2,2% godišnje. Naučnici koji su proučavali ovaj fenomen zaključuju da je on posledica sve veće primene LED rasvete koja štedi električnu energiju – pa je ljudi koriste neumereno i više nego je potrebno.

Uz nekoliko izuzetaka, do povećanja nivoa veštačke svetlosti došlo je najviše u Južnoj Americi, Africi i Aziji. Smanjenje je zabeleženo tek u nekoliko ratom zahvaćenih država poput Sirije i Jemena, a stanje je nepromenjeno SAD-u, Italiji, Holandiji i Španiji – zemljama gde se, očito, LED rasveta postavlja racionalno i planirano.

Naučnici ne vide da bi se ovaj trend u dogledno vreme mogao preokrenuti, te da će i u narednim godinama prekomerno rasvetljavanje remetiti prirodni ciklus dana i noći – kako kod flore i faune tako i kod ljudi čiji bioritam je takođe podložan negativnom uticaju svetlosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Nov 28, 2017 5:20 pm

Smile Da li treba prodati kriptovalute Bitcoin i Ethereum?

Vrednost tržišta kriptovaluta dostigla je rekordnih 300 milijardi dolara zahvaljujući skoku vrednosti Bitcoina i Ethereuma.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Bit

Svi koji su nedavno prodali svoje Bitcoine uvereni da vrednost neće ići preko 8.000 dolara sada se hvataju za glavu u očaju. Tržište je Bitcoina nezadrživo raste, pa je tako trenutna vrednost ove kriptovalute preko 9.600 dolara! Očekuje se da će vrlo brzo dostići i magičnu brojku od 10.000 dolara.

Nova rekordna vrednost Bitcoina podigla je ukupnu vrednost tržišta ove valute na neverovatnih 150 milijardi dolara. Opravdano se postavlja pitanje da li je ovo realna vrednost ili će tržište u jednom trenutku da pukne. Ovo pitanje najviše muči one koji rudare ovu kriptovalutu. Oni se sad nalaze u dilemi da li da prodaju ili da čekaju novu promenu vrednosti, koja može da bude i strmoglavi pad.

Izgleda ništa ne može da uzdrma vrednost Bitcoina koji je u poslednje vreme pretrpreo nekoliko bezbednosnih incidenata. Čini se da je trenutno poverenje u ovu kriptovalutu na najvišem mogućem nivou, ali s obzirom na njenu nestabilnost, ne bi bilo neočekivano da vrednost padne brže nego što je rasla.
I Ethereum dostigao rekordnu vrednost

Ethereum, najvažnija valuta posle Bitcoina, dostigla je takođe rekordnu vrednost 485 dolara, dok se očekuje da pređe 500. Tržište kriptovaluta se eksponencijalno širi dok vrednosti dostižu neverovatne sume koje sve više deluju kao nerealne. Samo u periodu od juna do novembra vrednost tržišta je skočila sa 100 na 200 milijardi dolara. Taj rast deluje konzervativno u odnosu na poslednji skok sa 200 na 300 milijardi za manje od mesec dana.

Ostaje nam samo da pratimo tržište očekujući da se nešto desi do kraja godine. Da li će doći do rekordnog skoka ili tragičnog pada, pokazaće vreme. Do tada, razmislite o ulaganju u otvaranju Bitcoin rudnika, naročito ako imate stare telefone i pristup jeftinoj struji.

Izvor: Business Insider
http://www.businessinsider.com/bitcoin-price-pushes-crypto-market-over-300-billion-2017-11
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 29, 2017 6:26 pm

Smile Animirani emotikoni koji pevaju – novi Twitter trend

Apple je nedavno objavio sopstveni Aniemoji karaoke video, a pošto su korisnici na Twitter-u to već učinili trendom, kombinujući Aniemoji opciju na iPhone-u X sa svojim omiljenim pesmama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Karaoke

Apple je u septembru objavio video u trajanju od 30 sekundi, a u okviru kojeg jedan od animiranih emotikona „otvara usta“ uz stihove “Do you want to meet me on the floor?” Ipak, emotikoni koji pevaju postali su trend tek u novembru, a pošto je jedan od tehničkih urednika iz Fast Company objavio svoju verziju Boemske rapsodije, a u čijem su mu izvođenju upravo pomogli iPhone X emotikoni. Tvit je brzo postao viralan, te su i ostali korisnici počeli da daju svoj doprinos ovoj zakasneloj promo akciji.



Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Nov 29, 2017 6:34 pm

Smile Online poslovanje (e-commerce) je sadašnjost i budućnost biznisa

Black Friday je samo potvrdio ono što svi već znaju – poslovanje na internetu nezadrživo raste a profit se meri u stotinama milijardi dolara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 LGcZMC54

Online poslovanje je prešla veliki put od svojih početaka. E-commerce je pre samo desetak godina predstavljao tržište u povoju koje sada dominira. Sve se promenilo razvojem tehnologije, pre svega smartfonova, koji su promenili način na koji pristupamo online sadržaju. Klasične prodavnice se sve više suočavaju sa izborom da ili uvedu online opciju prodaje ili da nestanu.

Veliki lanci u Americi za Black Friday su doživeli poraz u borbi za potrošače. Pobedile su ih online prodavnice, pre svih Amazon putem koga je izvršeno 50% kupovina tokom ovog dana. To je dovelo Jeffa Bezosa, vlasnika ovog online giganta, na čelo liste najbogatijih ljudi na svetu. On sedi na 100 milijardi dolara sa razlogom.

Kako je počelo online poslovanje?

E-commerce počeci vezuju se za šezdesete godine prošlog veka kada su u Americi počeli da koriste elektronsku razmenu podataka kako bi se delila dokumenta između kompanija. I pre nego što je uveden internet uvedeni su standardi koji će predstavljati prva pravila vezana za ovu vrstu poslovanja. Sa razvojem interneta nove standarde su postavili Amazon i eBay koji su i danas aktuelni. Online kupovina svega od “igre do lokomotive” unela je revoluciju u načinu na koji potrošači dolaze do željenih artikala.

Ipak, bilo je potrebno vreme da bi se steklo poverenje u ovaj vid kupovine. Bezbednost transakcija je bila najveći problem koji je, čini se, olako shvaćen u početku. Prisetimo se kako je krajem ’90-tih bilo lako prevariti sistem i poručivati proizvode sa najvećih sajtova. Tada je bilo dovoljno samo da upišete broj kartice i adresu isporuke – dodatnih provera nije bilo. Ako su klinci iz Srbije mogli da prevare sistem i naručuju svašta sa generičkim brojevima kartica, zamislite šta su radili profesionalni lopovi.

Vremenom je bezbednost rasla a online razvoj su predvodile online prodavnice u želji da privuku što više kupaca. Sada su standardi bezbednosti na internetu mnogo viši, mada i dalje nisu idealni. Ipak, poslovanje putem interneta je dovoljno napredovalo da sa pravom predstavlja budućnost.

E-commerce prednosti

Elektronsko poslovanje je uvek dostupno, lako se izvršavaju transakcije, a usluga se izvršava istog trenutka (ako je reč o proizvodu u elektronskom obliku) ili stiže na kućnu adresu. Ono što je mana, a što klasični trgovci ističu je testiranje proizvoda, isprobavanje ukoliko je reč o odeći ili obući, kao i kompletno šoping iskustvo koje mnogi izuzetno cene. Iako se ovi razlozi za offline trgovinu mogu predstaviti kao subjektivni, oni svakako doprinose tome da i dalje funkcioniše klasična prodaja. Svakako u budućnosti očekujemo veći uticaj virtuelne realnosti u online kupovini što će omogućiti da ljudi još više troše na online.

Sa razvojem novih tehnologija prognozira se ogroman rast online poslovanja na globalnom nivou, a najviše na azijskim tržištima poput Kine i Indije. Kinezi su već sada predvodnici u e-poslovanju što su dokazali giganti kao što su Alibaba i Tencent. Ove kompanije već sada zarađuju više nego nama mnogo poznatije kompanije sa Zapada. Očekuje se da će kinesko online tržište u naredne tri godine vredeti preko jedan trilion dolara! Možda je ovo pravi trenutak da počnete da učite kineski iako brojke govore i o rastu e-trgovine u Evropi.

Šta nas očekuje u budućnosti?

Očekivani rast online poslovanja uticaće na porast konkurencije jer će svi želeti da uzmu deo kolača. To je dobra vest za potrošače jer će veća konkurencija uticati na obaranje cena i generalno bolje korisničko iskustvo. Globalni trendovi se neće menjati, a imaće ogromne posledice na sve učesnike na tržištu. Digitalni marketing će igrati vrlo važnu ulogu u narednom periodu kako bi se na pravi način kreirali planovi za uspešno poslovanje u okruženju jake konkurencije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Ecommerce

U budućnosti se očekuje i rast transakcija putem mobilnih telefona koji trenutno predstavljaju polovinu saobraćaja na internetu. I pored sve većeg udela telefona kao platforme za surfovanje, to se još uvek nije prenelo i na kupovine. Potrošači i dalje više vole da sede za kompjuterom dok kupuju. Očekuje se da se razvojem telefona i povećanjem sigurnosti transakcija i ovaj način kupovine poveća.

Ono što svakako predstavlja e-commerce budućnost je personalizacija korisničkog iskustva. Praćenje online ponašanja korisnika i njihovih transakcija omogućava kreiranje jedinstvenih ponuda koje će promeniti način poslovanja u budućnosti. Već sada nas Facebook i Google bombarduju oglasima za koje smatra da će nam biti interesantni, a to je samo početak. Pitanje privatnosti je nešto o čemu se sa razlogom priča, ali već odavno smo se pomirili sa tim da je moguće biti u potpunosti anoniman jedino ako se odreknemo modernog života i preselimo se u šumu.

Još veću ulogu u online poslovanju imaće Bitcoin i ostale kriptovalute koje za sada izbegavaju da budu uvedene u finansijske tokove. Bitcoin trenutno nezadrživo raste, a njegova stabilnost će u budućnosti biti od ključne važnosti. Ukoliko se pokaže kao stabilna valuta, uneće pravu revoluciju u plaćanje na internetu donoseći anonimnost i nezavisnost od državne kontrole. Šta god da se dogodi, budite spremni na velike promene.

Hronologija online poslovanja

2001: Alibaba.com poslovala u plusu
2002: eBay kupio PayPal za 1,5 milijardi dolara.
2003: Amazon.com prvi put poslovao u plusu.
2009: Amazon.com kupio Zappos.com za 928 miliona dolara.
2010: Groupon odbija ponudu da ga preuzme Google za 6 milijardi dolara.
2014: Overstock.com procesuirao preko milion dolara u Bitcoin prodajama.
2015: Amazon.com zaslužan za polovinu e-commerce rasta
2017: Kinesko online tržište zabeležilo promet od preko 24 milijardi dolara za Single’s Day
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 24 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 24 od 40 Prethodni  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 32 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu