Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 12 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 12 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyDanas u 2:51 pm od Davidova

» Šta trenutno slušate?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyJuče u 6:51 pm od PatakPrvi

» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Kako videti boju aure
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 21, 2015 6:51 pm

Smile Frilenseri iz Srbije među najplaćenijim na svetu

Sudeći po podacima istraživanja portala „Payoneer”, za samo godinu dana, od 2014. do 2015. godine, broj frilensera u Evropi povećao se sa 6 na 9 miliona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Miroslav_mijatov_211215_tw1024-768x576

Prognoze su da će upravo „slobodnjaci” do 2020. godine činiti 40% ukupne radne snage, a trend ovakvog poslovanja nije zaobišao ni Srbiju.

Na najvećim sajtovima koji povezuju frilensere sa klijentima, Srbija pokazuje izuzetne rezultate. Samo „UpWork” platforma, vodeća svetska internet platforma za frilensere u 2014. godini zapošljavala je oko 40.000 slobodnjaka iz Srbije.

Sa prosečnim brojem od 37,9 radnih sati u mesecu, Srbija se, ove godine, nalazi na trećem mestu, iza Kenije (42,6) i Egipta (38,5).

Osim toga, nalaze se i na listi najplaćenijih na svetu. Svetski prosek iznosi 20,97 dolara po satu, dok je u Srbiji prosečna zarada iznosila 20 dolara po satu.

Radno okruženje slobodnjaka u Srbiji, ne razlikuje se od sveta. Statistički podaci sa platforme „Deskmag”, pokazuju da je više od polovine (58%) radilo od kuće, a ostatak u kafeima, bibliotekama i na sličnim mestima.

Međutim, poslednjih godina, veliki broj onih koji se odlučuju za rad u takozvanim „coworking” prostorijama namenjenim upravo frilenserima i manjim timovima. Broj ovakvih radnih prostora se u svetu iz godine u godinu udvostručava, a termin „coworking” postaje sve učestaliji i u Srbiji.

Rad u coworking prostorima omogućava frilenserima izlazak iz kućne atmosfere, što dovodi do povećane efikasnosti u radu, veće motivisanosti, veće zarade i nižeg nivoa stresa. Interesantno je napomenuti da samo 30% „coworker-a” praktikuje radno vreme od 9 do 17 časova, što govori da je fleksibilnost u radu bitna odlika preduzetnika-slobodnjaka – objašnjava Miroslav Mijatov, osnivač Smart Office-a, prvog „coworking” prostora u Srbiji.

On ističe da ove prostorije pružaju sve neophodne uslove za poslovanje uz minimalne troškove i veliki potencijal za ostvarivanje uzajamne poslovne saradnje frilensera i start-up firmi, ali i potencijalnih klijenata kroz umrežavanje sa predstavnicima različitih kompanija koje ovamo šalju svoje zaposlene.

Izvor: eKapija
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 22, 2015 7:17 pm

Smile MUP upozorava privredne subjekte na nove mejl prevare

Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorilo je danas privredne subjekte na specifičan način vršenja krivičnih dela prevere putem interneta i elektronske pošte i savetovalo ih da budu oprezni pri obavljanju transakcija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Email-hosting-1024x351

Počinioci tih prevara presreću elektronske poruke koje se razmenjuju između privrednih subjekata koji posluju u Srbiji i njihovih poslovnih partnera u inostranstvu, a potom otvaraju lažne naloge za elektronsku poštu u kojima se u odnosu na pravi nalog koji koristi strana kompanija, menjaju slovni i brojčani karateri, navodi se u saopštenju u kom se dodaje da je to teško uočljivo ukoliko se komunikacija odvija svakodnevno.

Zloupotrebom komunikacije počinioci pomenutih krivičnih dela se lažno predstavljaju kao predstavnici strane kompanije, sa kojom pravni subjekt iz Srbije već ima poslovnu saradnju i ugovaraju poslove poput nabavke robe ili pružanja usluga.

U saopštenju se navodi da se, najčešće, nakon ugovorenog posla u takvim porukama šalju lažne profakture za uplatu koje su uobičajene za poslovnu saradnju sa već poznatom kompanijom u inostranstvu, ali su u njima promenjene instrukcije za plaćanje.

Tako se privredni subjekti dovode u zabludu da vlasnicima računa koji su navedeni u instrukcijama, a koji su zapravo počinioci krivičnih dela, uplate novac na svoju štetu, piše u saopštenju u kom se dodaje da je na taj način do sada oštećeno više privrednih subjekata u Srbiji za više od milion evra.

Stoga se privrednim subjektima savetuje da budu oprezni pri obavljanju transakcija, naročito u slučajevima neočekivanih izmena brojeva računa i drugih podataka iz instrukcije za uplatu koje se šalju elektronskom poštom od partnera iz inostranstva.

Takođe, policija savetuje da ispravnost podataka iz instrukcije za uplatu koje se šalju elektronskom poštom provere i nekim drugim putem, telefonom ili nekim drugim sredstvom komunikacije.

Izvor: Tanjug
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 22, 2015 7:20 pm

Smile Viber predstavio novu pridruženu aplikaciju Wink

Viber, kompanija iza koje stoji popularna aplikacija za razmenu poruka sa više od 664 miliona korisnika, predstavila je novu pridruženu aplikaciju pod nazivom Viber Wink, koja omogućava korisnicima da šalju fotografije i kratke video-snimke – koje nestaju čim ih primalac pogleda.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 VIB_Wink_LaunchCampaign_Facebook_AirGuitar-1024x853

Kako Wink funkcioniše

Besplatan za preuzimanje sa App Store-a, Viber Wink vam dozvoljava da napravite fotografiju ili snimite kratak video u trajanju do dest sekundi, a možete dodati i tekst. Wink vam zatim daje mogućnost da podesite tajmer tako da će vaša poruka biti izbrisana za 1, 3, 7 ili 10 sekundi pošto je primalac bude pregledao. (Možete izabrati i da ne koristite funkciju tempiranog brisanja materijala, u kom slučaju će on biti prosleđen kao obična fotografija ili video.) Pošaljite takvu fotografiju ili video bilo kome od vaših kontakata na Viberu. Poruka će se pojaviti u vašoj standardnoj Viber prepisci, i ona se može pogledati samo jednom – čak i ako sagovornik nema Viber Wink – posle čega će biće izbrisana posle zadatog vremenskog ograničenja.

“Jasno nam je da naši korisnici zahtevaju više kontrole nad svojim porukama,” napominje Ofir Ejal, direktor Odeljenja za proizvode u Viberu. “Dobar primer toga je nedavno ponuđena funkcija za “brisanje poruka”, koja vam omogućava da brišete poruke na daljinu – i posle njihovog slanja. Wink je još jedan primer pružanja mogućnosti kontrole našim korisnicima, ali na zabavan način. Zapravo, mi se nadamo da će Wink ohrabriti korisnike da još više razmenjuju sadržaje, time što im omogućavamo da biraju kako žele da njihove fotografije i video materijali budu primljeni – naročito oni koje opisuju momente za koje ne biste voleli da ostanu u trajnom sećanju!”

Od danas, Wink možete preuzeti i koristiti besplatno na uređajima sa iOS-om i Androidom. Da bi funkcionisao, Wink zahteva Viber verzije 5.7, koja je takođe na raspolaganju od danas. Viber v5.7 nudi obogaćene funkcije grupnog četa, među kojima se nalazi mogućnost da primate detaljne informacije o tome koji od vaših prijatelja je primio i pregledao vašu poruku.

Izvor: Viber
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 22, 2015 7:25 pm

Smile Bankarski malware za mobilne uređaje postaju sve popularniji

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Bankarski malveri za mobilne uređaje postaju sve popularniji, pa su ubrojeni među deset najčešćih malvera za krađu novca. Uz njih je zabeleženo i veliko povećanje "ransomware" malvera u 2015. godini.

Reč je o podacima koje je prikupio Kaspersky Lab. Tokom godine, dve porodice malvera, Faketoken i Marcher, su se našle na listi deset najrasprostranjenijih finasijskih malvera Karspersky Lab-a. Faketoken radi u saradnji s računalnim trojancima. Korisnik je naveden da instalira aplikaciju na pametnom telefonu, koja je zapravo trojan koji presreće mTAN kodove.

Marcher malveri kradu datalje o plaćanju s Android uređaja. Prate aktivnosti bankarske aplikacije Evropske banke i Google Play aplikacije. Ukoliko korisnik pokrene jednu od tih aplikacija otvara se prozor u kojem se traži unos podataka o kreditnoj kartici. Osim bankarskih malvera zabeleženo je širenje "ransomware" malvera na druge platforme pa tako u jednom od šest "ransomware" napada su uključeni i Android uređaji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 22, 2015 7:28 pm

Smile Tokom 2016. čak 25% plasiranih telefona imaće Force Touch ekran

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 8

Nakon što je s novim iPhone 6S telefonima Apple predstavio3D Touch tehnologiju, ista je postala popularna i kod drugih proizvođača. Najjednostavnije rečeno reč je o sposobnosti ekrana da prepozna kolikom smo snagom pritisnuli ekran i zavisno od toga pokreće određene funkcije.

Nije trebalo dugo čekati da i ostali proizvođači smartphonea (Huawei npr.) prihvate ovu novotariju i da ju implementiraju u svoje telefone (Mate S), a kako se čini, sledeće godine će biti još više telefona sa ekranima koji će implementirati Force Touch tehnologiju. Tako barem predviđa kompanija IHS, koja navodi kako će 25% od ukupnog broja novih telefona tokom 2016. godine, imati ugrađen upravo takav ekran.

Pritom ekrani s Force Touch tehnologijom neće biti rezervisani samo za modele iz gornjeg, već će se ugrađivati i u modele iz srednjeg segmenta. Zahvaljujući tome, IHS navodi kako će isporuka Force Touch zaslona tokom 2016. godine porasti za 317%, odnosno kako će sledeće godine biti isporučeno ukupno 461 milion ekrana sa Force Touch tehnologijom.

Dalje IHS prognozira i kako će tokom sledećih pet godina porasti proizvodnja in-cell i on-cell ekrana i kako će u 2018. godini njihova zastupljenost na telefonima porasti sa sadašnjih 40% na 50%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 23, 2015 7:36 pm

Smile  WhatsApp uskoro uvodi video pozive

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Whatsapp-1

Ako je vjerovati screenshotovima WhatsApp aplikacije koji su se pojavili u njemačkim medijima, od ovog servisa uskoro možemo očekivati uvođenje video poziva. Kao i većina drugih sličnih aplikacija, WhatsApp je počeo s porukama, da bi kasnije preko Internet protokola uveo glasovne pozive.

Verzija 2.12.16.2 WhatsAppa tako donosi mogućnost upućivanja video poziva putem WiFi-a i mobilnih mreža. Prema nekim informacijama, ova bi funkcija na iOS uređajima svjetlo dana mogla ugledati već prilikom sljedeće nadogradnje, javlja IBTimes.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 WhatsApp-video-call

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 WhatsApp-video
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 23, 2015 7:40 pm

Smile Sedam koraka do bezbednosti poslovnih podataka

Podaci su najvrednija imovina preduzeća, a njihova bezbednost je goruća tema, verovatno zbog toga što ih je sve teže zaštititi. Bavićemo se procedurama koje vode do sigurnijih podataka…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Shutterstock_141525853-325x244

Pre godinu dana, u novembru 2014, Sony Pictures pretrpeo je velike gubitke zato što su procurili lični podaci zaposlenih i njihovih porodica, e‑mail‑ovi zaposlenih, novi neobjavljeni filmovi i mnogo što‑šta drugo. Pre toga, u avgustu, Apple se našao na meti hakera, kada su se pojavile provokativne fotografije koje su poznate ličnosti čuvale na svojim telefonima. Da ni državne institucije nisu bezbedne pokazao je slučaj Kancelarije za upravljanje kadrovima Sjedinjenih Američkih Država iz juna 2015, kad je zbog bezbednosnih propusta procurilo četiri miliona dosijea zaposlenih u državnoj upravi. Ovo su slučajevi koji su dospeli u novinske naslove, a broj sličnih incidenata koji nisu objavljeni ili nisu ni otkriveni mnogo je veći.

Sedam koraka
Curenje podataka nije samo problem velikih firmi i vladinih agencija. Sve organizacije, bilo male ili velike, poseduju osetljive podatke čiji bi gubitak mogao da ima pogubne posledice. Zbog toga bi zaštita podataka trebalo da bude prioritet svake organizacije. Razmotrićemo sedam stvari koje treba da uradite kako biste zaštitili infomacije ili preživeli napad.

Identifikujte najvažnije podatke
Najveći broj organizacija ne zna gde im se nalaze ključni podaci i ko može da im pristupi. Prvi korak u prevenciji jeste da definišete koji su podaci osetljivi, gde smeju da se čuvaju i ko sme da im pristupa. Počnite od najvažnijih, onih za koje smatrate da bi neko želeo da ih ukrade ili od kojih bi neko mogao da ima koristi. Kada identifikujete najvažnije, pređite na sledeći nivo važnosti i tako redom.

Zaštitite najvažnije podatke
Klasifikacija podataka je najjednostavnija bezbednosna mera koju organizacija može i treba da preduzme. Kada definišete koji su podaci, odnosno dokumenti, osetljivi označite ih kao „poverljivo“, „samo za internu upotrebu“ i slično. Najosetljivije podatke zaštitite enkripcijom i/ili rešenjima za prevenciju gubitka podataka (kao što je Symantec DLP), koja vam omogućavaju kreiranje i primenu posebnih pravila za korišćenje ovih podataka.

Koristite SSL za prenos podataka
Za prenos osetljivih podataka preko Interneta koristite bezbedan kanal komunikacije. SSL sertifikati omogućavaju siguran prenos podataka kroz kriptovan kanal i autentifikaciju učesnika komunikacije. Vodite računa da SSL sertifikati budu izdati od strane sertifikacionog tela visoke reputacije.

Redovno ažurirajte operativni sistem i softver za zaštitu
Nemojte zanemariti svoj softver. Nije dovoljno da ga samo instalirate, već morate da vodite računa da uvek imate aktuelnu verziju operativnog sistema i ostalog softvere, kao i bezbednosne i druge zakrpe. U suprotnom bićete lak plen za sajberkriminalce.

Zaštitite laptopove i mobilne uređaje
Koristite lozinke za laptopove i mobilne uređaje. Ako na ovim uređajima čuvate osetljive podatke, postarajte se da ti podaci budu kriptovani.

Podignite svest zaposlenih
Zaposleni su najslabija karika u lancu bezbednosti. Organizujte redovne obuke za zaposlene, od direktora do recepcionera i upoznajte ih s pravilima i procedurama koje se odnose na korišćenje osetljivih podataka.

Budite u pripravnosti i očekujte najgore
Ne opuštajte se i nemojte misliti da ste zauvek bezbedni. Hakeri stalno pronalaze nove načine za napad. Upravljanje incidentima je priprema za slučajeve neželjenih upada i infekcije. Razmislite o tome da angažujete eksperte koji će pomoći da se kriza i incident prebrode i da imate pogled i pomoć iz još jednog, spoljašnjeg ugla.

Proverite bezbednost

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 2482129f-305x305

Ako želite da proverite da li su vaši poslovni podaci bezbedni, preporučujemo Security test www.company­securitytesting.com, koji je kreirao Symantec u saradnji sa Net++ technology. Osim što ćete dobiti bolji uvid u bezbednosni nivo vaše firme, ako odgovorite na sva pitanja iz testa, imate šansu da osvojite i smartwatch! Nagradna igra traje do kraja januara 2016. godine.

Anja Kiš
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 23, 2015 7:42 pm

Smile BenQ projektori: Zvuk uz sliku

Kompanija BenQ predstavila je novi trio projektora za dnevnu sobu – modeli nose oznake W1110, W2000 i W3000. Nedavno su se pojavili i na srpskom tržištu, a nama je na test stigao W3000, najjači adut serije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Projektori-303x305

Već prvi pogled na specifikacije pokazuje da se BenQ svojski potrudio oko ovih projektora, što opravdava cenu koja za naše uslove nije niska. Reč je o uređaju koji je namenjen pre svega uživanju u filmovima i TV prenosima u miru vašeg stana. W3000 nudi Full HD rezoluciju 1920×1080 tačaka, a da bi slika bila još kvalitetnija, BenQ je otišao korak dalje i u ovaj projektor ugradio podršku za Rec. 709 standard koji osigurava preciznu reprodukciju boja i koristi se u bioskopima i HD televizijskim kanalima. BenQ tvrdi da će zahvaljujući ovom standardu boje na projektoru izgledati upravo onako kako ih je režiser zamislio.

Nakon nekoliko odgledanih HD filmova možemo samo potvrditi da je reprodukcija boja zaista sjajna, a osim spomenutog standarda, za to se brinu i RGBRGB krug boja i algoritmi za poboljšavanje boja Color Enhancer. Nekim korisnicima moglo bi se činiti da su boje koje projektor prikazuje previše zasićene, ali to se da rešiti pritiscima na nekoliko tastera daljinskog upravljača. Interfejs za podešavanje je standardan i nakon kraćeg navikavanja u trenu ćete menjati opcije koje su vam potrebne.

Budući da je ovo projektor za kućne primene, BenQ je uzeo u obzir da prostor u kojem ćete ga koristiti verovatno nije previše veliki i da u njemu ima nameštaja. W3000 može projektovati sliku dijagonale 100“ sa udaljenosti od svega 2,5 metra, a za dodatno podešavanje tu je mogućnost trapezoidne korekcije i horizontalnog i vertikalnog pomaka objektiva. Drugim rečima, W3000 možete precizno podesiti tako da „puca“ baš na onaj slobodan komad zida koji vam se čini idealan za projekciju.

Kada nabavljate projektor, obično se pripremate na to da ćete uz njega morati da osigurate i kvalitetne zvučnike ili barem neki soundbar. I mi smo se pripremili na to početkom testiranja, ali na kraju zvučnike uopšte nije trebalo spajati – W3000 dolazi s ugrađenim 10 W zvučnicima u rezonantnoj komori koji dobro obavljaju svoj posao i predstavljaju pozitivno iznenađenje na ovom modelu. Zvuk je jasan i glasan, a BenQ tvrdi da je za to zaslužan MaxxAudio i tehnologija Audio Enhancer koja koristi iste algoritme kao i holivudski studiji.

Najslađe smo ostavili za kraj – W3000 je moguće spojiti sa izvorom slike i zvuka i bežičnim putem, uz Wireless Full HD Kit, što znači da projektor može biti u jednoj sobi, a TV prijemnik, Blu‑ray plejer ili kompjuter u drugoj. Za taj dodatak ćete ipak morati da doplatite, što malo podiže cenu ovog sjajnog projektora.

www.benq.rs

Jovan Marković
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 23, 2015 7:46 pm

Smile Microsoft onemogućio korišćenje opcije ''Hey Cortana'' na Android-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Pored standardnih poboljšanja na polju stabilnosti aplikacije, najnoviji update za Android verziju Cortane donosi i nešto manje popularan "novitet" - naime, usled problema koje je prepoznavanje glasovne komande "Hey Cortana" izazivao na Android telefonima, Microsoft je spomenutu opciju isključio.

Za neupućene, reč je o opciji koja omogućava da Cortanu aktivirate tako što ćete jednostavno reći "Hey Cortana", i nakon toga je "zamoliti" da vam kreira novi podsetnik ili obavi neku Internet pretragu, a nedavno je otkriveno kako ista uzrokuje probleme sa mikrofonom na Android telefonima - i to najverovatnije zbog nekompatibilnosti sa Google-ovom "OK Google" opcijom, prenosi WinBeta.

Microsoft je ovu opciju za sada isključio na američkom tržištu i još uvek nije poznato kada će je ponovo uključiti i tako korisnicima Androida omogućiti glasovno aktiviranje svog popularnog digitalnog asistenta.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 24, 2015 7:33 pm

Smile Na Google nalog na PC-u logovaćemo se smartphoneom

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Google je ovih dana počeo sa testiranjem nove opcije, koja će korisnicima njihovih servisa omogućiti da se uloguju na svoj Google account na PC-u, tabletu ili nekom trećem uređaju korišćenjem svog telefona.

Kako prenosi Android Police, ceo proces počinje podešavanjem postavki na smartphoneu, nakon čega se umesto upisivanjem lozinke, na Google account moguće logovati upisivanjem e-mail adrese i odabirom opcije za logovanje na telefonu (što bi trebalo obradovati sve korisnike koji svoje Google korisničke naloge štite dugačkim/komplikovanim šiframa).

Iz Google-a su potvrdili da trenutno testiraju navedenu opciju na iOS-u i Android-u, kao i da se testeri i dalje, ukoliko to žele, na svoje naloge mogu logovati korišćenjem regularne šifre.

"Pozvali smo malu grupu korisnika da nam pomognu sa testiranjem novog načina za logovanje na Google korisničke naloge, bez korištćenja lozinke. 'Pizza', 'password' i '123456' - vaši dani su odbrojani," izjavio je portparol Google-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 24, 2015 7:36 pm

Smile Oracle će se izviniti zbog propusta u Javi

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Oracle bi uskoro trebao da izda saopštenje u kojem se ističe da njihova tehnologija Java sadrži kritičan bezbednosni propust, saznaje BBC. Milioni korisnika Java plugina širom sveta su u potencijalnoj opasnosti – Oracle je za to znao, ali do sada to nije javno priznao, javlja isti izvor. Alat za nadogradnju Jave navodno ima ugrađenu grešku koja može omogućiti neželjenu instalaciju štetnih softvera (malwarea) na računare korisnika putem starijih verzija koje ostaju na računaru nakon nadogradnje.

Propust je otkriven nakon službene prijave Američke trgovinske komisije (FTC), koja je upozorila Oracle da u korisničkom paketu Java SE (Standard Edition) postoje određeni propusti koji bi mogli da ugroze bezbednost nekoliko stotina miliona korisnika tog plugina. Iako su za propuste znali još od preuzimanja Jave od Suna 2010. godine, iz Oracle-a na njih nisu reagovali.

Nakon prijave FTC-a Oracle je pristao na predloženu nagodbu. Sada će iz kompanije morati uslediti javno izvinjenje korisnicima o svim aspektima ovog problema, kao i promena instalacione procedure. Prilikom nadogradnje Jave korisniku će morati biti omogućena jednostavna i transparentna deinstalacija starih, potencijalno bezbednosno ugroženih, verzija.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 24, 2015 7:40 pm

Smile Sigurna struja štiti uređaje

http://pcpress.rs/sigurna-struja-stiti-uredaje/



Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 26, 2015 4:38 pm

Smile Ako sud naredi Google može da upadne u čak 74% Androida

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Da privatnost na internetu nije posve bezbedna nije neka velika novost. Ali, uvek se iznova iznenadimo koliko je zapravo krhka bezbednost u online umreženom svetu. Okružno tužilaštvo američke savezne države New York otkrilo je da starije verzije Android operativnih sistema za pametne mobilne telefone imaju veliki bezbednosni propust.

Naime, ako sud tako odredi Google može s udaljene lokacije da restartuje smartphone sa starijim operativnim sistemom i pregledava sav sadržaj na uređaju.

Mobilni koji koriste Android 5.0 i novije verzije sistema onemogućavaju da ih netko hakuje (uključujući i Google restart) s udaljene lokacije. Svi stariji sistemi podložni su upadima spolja.

- Forenzičari mogu premostiti šifre na takvim uređajima. Google takođe može da resetuje šifre ako dobije nalog suda u slučajevima da treba policiji pomoći u istrazi i izvući određene podatke sa mobilnog koji se smatraju dokazom - stoji u izveštaju tužilaštva.

Procenjuje se da čak preko 74 posto Android mobilnih pokreće neki od starijih verzija tog sistema, što znači da ih je isto toliko izloženo upadima spolja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 26, 2015 4:42 pm

Smile Novi HTTP error kod 451 označavaće cenzurisane sajtove

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Organizacija IETF (Internet Engineering Task Force) je konačno odobrila korišćenje novog HTTP error koda za označavanje cenzurisanih web sajtova, prenosi The Register.

Web sajtovi koji korisnicima budu "nedostupni iz pravnih razloga" će umesto standardnim 403 kodom biti označeni sa novim: 451.

Spomenuti kod je odabran u čast kultnog romana Raya Bradburyja, Fahrenheit 451, u kojem je vlada plenila i spaljivala sve knjige koje bi pronašla kod svog stanovništva.

"Ovaj kod označava da vam server odbija pristup resursima kao posledicu pravnog zahteva. Server u pitanju ne mora biti server na kojem je hostovan sadržaj. Ovaj tip pravnih zahteva obično direktno utiče na rad ISP-ova i Internet pretraživača," izjavili su iz IETF-a.

Zahtev za korišćenje ovog koda u svrhe označavanja cenzurisanih sajtova je podnet još 2012. godine, ali je IETF sve do sada odbijao da ga uvede u upotrebu zbog ograničenog broja kodova koje imaju na raspolaganju (naime, za statusne kodove mogu koristiti samo brojeve od 400 do 499).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 26, 2015 4:45 pm

Smile Kompanija Samsung otvorila Digitalni institut na Učiteljskom fakultetu

Digitalni institut, u koji je kompanija Samsung uložila devet miliona dinara, otvoren je danas na Učiteljskom fakultetu u Beogradu. Institut je osmišljen kao centar u kome će budući nastavnici usvajati nova digitalna znanja i veštine, kako bi savremene informacione tehnologije kasnije primenili u izvođenju nastavnog procesa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Digitalni-institut-6_thumb

Otvaranju Instituta prisustvovali su Snežana Marković, pomoćnik Ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Danimir Mandić, dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu i Milan Vujović, direktor marketinga kompanije Samsung za Adriatik regiju.

“Edukacija je proces konstantnog učenja i usavršavanja, alat za postizanje uspeha. Generacije i generacije dece koje dolaze biće informatički sve pismenije, te će nova digitalna znanja i veštine biti potrebne svakom učitelju u izvođenju nastave. Verujemo da će se u Institutu, na najbolji naćin, upoznati sa prednostima modernih tehnologija koje omogućavaju efikasnije i brže učenje i praćenje nastave, ali i veću produktivnost u radu”, kaže Milan Vujović, direktor marketinga kompanije Samsung za Adriatik regiju.

Rad u Digitalnom institutu studentima će omogućiti dinamičniju nastavu, praćenje, merenje i vrednovanje njihovog rada sa ciljem podizanja kvaliteta nastave, postizanje višeg nivoa funkcionalnog znanja, kao i bolje razumevanje sadržaja.

„Očekujemo da će na ovaj način studenti biti znatno aktivniji na nastavi, da će se kroz diskusiju podsticati razvoj kritičkog mišljenja i kreativnih potencijala. Ovo je za nas jedna od najznačajnijih donacija i uvereni smo da ćemo saradnju sa Samsungom nastaviti u obostranom interesu i popularisati novu koncepciju nastave. U narednom periodu planiramo istraživanja kojima ćemo utvrditi uticaj novih tehnologija na motivaciju studenata, kvalitet znanja i razvoj drugih sposobnosti, na promenu položaja nastavnika koji bi trebalo da bude manje opterećen rutinskim poslovima memorisanja činjenica, izlaganja i ocenjivanja, a da više postane organizator, strateg i programer“ – rekao je Danimir Mandić, dekan Učiteljskog fakulteta u Beogradu.

Digitalni institut, koji se sastoji od dve učionice, opremljen je sa 50 Samsung Galaxy Tab A tableta i dve pametne table. Sve je povezano sa centralnim serverom koji poseduje bazu svih podataka i multimedijalnih materijala za nastavu.

Kompanija Samsung posvećena je unapređenju obrazovanja u Srbiji i regionu, nastojeći da kroz različite projekte mladima omogući sticanje digitalnih znanja i veština, kako bi kroz nove tehnologije unapredili procese učenja ili stekli neophodna praktična iskustva. Otvaranje ovakvog instituta je upravo još jedan korak napred u ostvarenju ideje o modernizaciji procesa učenja. Korak koji će omogućiti da nove generacije nastavnika u Srbiji budu spremne za digitalno doba i usvoje znanja koja će im pomoći da savremene informacione tehnologije primene u praksi, u svakodnevnoj nastavi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 27, 2015 10:09 pm

Smile AirBar pretvara običan ekran u touchscreen

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Švedska kompanija Neonode na CES 2016 događaju predstaviće maleni i još važnije jeftini AirBar uređaj. Reč je dodatku koji je u stanju svaki ekran da pretvori u ekran osetljiv na dodir.

AirBar trenutno postoji samo u verziji za 15,6-inčne laptopove, ali kompanija obećava skoru dostupnost i modela namijenjenog desktop računarima. Najzanimljiviji deo je svakako to što AirBar ne zahteva nikakve posebne instalacije drivera i podešavanja, već radi na Play & Touch principu.

Na laptop se spaja putem USB kabla i pritom kompanijina zForce AIR tehnologija stvara "nevidljivo svetlosno polje" preko ekrana čijim se prekidanjem detektuje određena radnja koju je korisnik napravio (pinch, zoom, scroll, swipe). Zahvaljujući tome možete po ekranu crtati četkicom i dodirivati ga prstima, rukavicama, štapićima i drugim predmetima koji kod klasičnog ekrana osetljivog na dodir ne bi prošli. Trenutno su podržani Windows i Chrome operativni sistemi, a kompanija radi i na osiguravanju podrške i za OS X.

Kako tačno AirBar radi možete videti u priloženom videu, a ovde napraviti prednarudžbinu. Cena pojedinog primerka je 49 američkih dolara. Prve isporuke su planirane tokom prve polovine 2016. godine.

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 27, 2015 10:11 pm

Smile Ovo su najbolje aplikacije mts Android konkursa

Tim „2school4cool“ iz gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša osvojio je nagradu za najuspešniju aplikaciju na ovogodišnjem mts Android konkursu koji je kompanija Telekom Srbija po peti put organizovala za učenike gimnazija koje rade prema programu namenjenom talentima na polju matematike i informatike. Ove godine u nadmetanju za glavnu nagradu, posetu Svetskom kongresu mobilne telefonije u Barseloni, učestvovalo je čak dvadeset timova, sa isto toliko aplikacija. Vrednovani su ideja, inovativnost, kompleksnost rešenja, funkcionalnost i opšti utisak, a dodatno je u obzir uzeta društveno odgovorna namena aplikacija i doprinos razvoju mts usluga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Dobitnici-nagrada-na-5.-mts-Android-konkursom-1024x680

Učenicima, autorima najuspešnijih aplikacija, nagrade je svečano uručila direktorka Sektora za PR Telekoma Srbija Marija Bošković. Ona je istakla da na konkurs svake godine pristižu sve kvalitetnije i inovativnije aplikacije. „Konkurencija je i ovog puta bila ozbiljna, a za mesto među nagrađenima odlučivale su nijanse. Sigurna sam da će svim učesnicima ovo biti vredno iskustvo, kako u izradi aplikacija, tako i u vođenju celog projekta, od ideje, pa sve do prezentacije rada. Telekom Srbija nastoji da podrži kreativnost, trud i inovativnost i ulaže u obrazovanje mladih, pa smo ove godine školama koje učestvuju u konkursu omogućili i opremanje kabineta informaciono komunikacionom opremom, kako bismo doprineli unapređenju procesa nastave.“, izjavila je Marija Bošković.

U veoma jakoj konkurenciji, tročlani tim iz Niša osvojio je prvo mesto i put u Barselonu sa aplikacijom „MiCross“, koja na originalan i zabavan način daje mogućnost korisnicima da kroz međusobno takmičenje upoznaju znamenitosti Niša. Drugo mesto koje je nagrađeno tabletima podelili su predstavnici Matematičke gimanzije iz Beograda – Luka Jovičić sa aplikacijom „BGBus“, za lakše kretanje i snalaženje u glavnom gradu, i tim „Fifi i drugari“sa aplikacijom „Bizi“ namenjenom internom poslovanju firmi. Aplikacija „Morsenger“, tima „Konstruktori“ iz Prve kragujevačke gimnazije, namenjena osobama sa oštećenim vidom, i aplikacija „TurtleSurvival“ tima „Almajo“ iz Matematičke gimnazije, koja na zabavan način razvija ekološku svest korisnika, podelile su treće mesto, a njihovi članovi dobili su pametne mobilne telefone. Specijalnu nagradu za posebno izraženu inovativnost “Snaga inovacije – Igor Osmokrović“, za koju su dodeljeni iPhone telefoni, osvojila je aplikacija namenjena roditeljima i deci pod nazivom „Prvi pametni telefon“, tima „Tri V“ iz Matematičke gimnazije.

Direktor Matematičke gimnazije u Beogradu Srđan Ognjanović izrazio je zadovoljstvo uspehom koji učenici ove škole ostvaruju na konkursu i zahvalio Telekomu Srbija na saradnji i podršci, a direktorka Prve kragujevačke gimnazije Slavica Marković istakla je da za učenike mts Android konkurs ima veliki značaj, jer pruža mogućnost da steknu nova znanja i iskustva.

Ove godine, na konkursu su učestvovale Matematička gimnazija iz Beograda, gimnazija „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Sada, gimnazija „Boljai“ iz Sente, Prva kragujevačka gimnazija, Valjevska gimnazija i gimnazija „Svetozar Marković“ iz Niša. Projekat mts Android konkurs svrstan je u selekciju prestižne evropske CSR organizacije „CSR Europe“ i predstavlja podsticaj razvoju preduzetničkog duha među mladima.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 28, 2015 5:33 pm

Smile Microsoft Dynamics NAV u duty free shop-u

Reimplementacija Microsoft Dynamics NAV‑a u srpskom ogranku Dufry‑ja je omogućila dalji uspešan razvoj kompanije uz neverovatno brz povratak uloženog novca.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Fachada-768x553

Čini se da, od kada je putovanje avionom način da se brzo prevale velike razdaljine, poseta duty free prodavnicama je postala neizostavna stanica. Tu, kažu, po povoljnijim cenama možemo da kupimo poklone porodici i prijateljima ili poneku sitnicu koja nam život čini udobnijim. A čak i ako nemamo mnogo novca u džepu, u ovim radnjama lako ćemo da prekratimo vreme dok čekamo na poziv za let. Globalno, duty free biznis je krupna stvar koja se po mnogo čemu razlikuje od vođenja klasičnih radnji i supermarketa.

Dufry je jedan od svetskih lidera u ovoj branši. Kompanija sa centralom u švajcarskom gradu Bazelu radi u celom svetu i ima 2200 objekata u 65 država, a prvu prodavnicu ove vrste u Evropi je otvorila 1952. godine na pariskom aerodromu Le Burže. Kod nas je od 2006. godine prisutna na aerodromu „Nikola Tesla“ u Beogradu. Danas u ovoj vazdušnoj luci čak 23 objekta nose znak Dufry i zapošljavaju oko 300 ljudi.

Vođenje poslovanja rasprostrog po čitavoj planeti je pravi zadatak za ERP sisteme. Pritom je veoma važno da se, sa jedne strane cela arhitektura što više standardizuje, a sa druge da se ostavi dovoljno prostora za dorade koje zahteva lokalno zakonodavstvo. IT menadžer Dufry‑ja u Srbiji, Aleksandar Cvetković nam kaže da je Navision, a kasnije Microsoft Dynamics NAV već decenijama globalno primenjeno ERP rešenje u korporaciji. Tako je sa osnivanjem srpskog ogranka 2006. godine odmah krenula implementacija NAV‑a u verziji 3.7 sa klijentom 4.0. Sistem je pratio dinamični razvoj poslovanja, ali vremenom sa povećanjem broja prodavnica, asortimana i kupaca počela su da se primećuju određenja usporenja koja su se odražavala na efikasnost i brzinu poslovnih reakcija.

U Dufry‑ju je pravilo da se svaka, ali baš svaka, promena izvodi u strogo kontrolisanim uslovima. Tako je i sa unapređenjem poslovno‑informacionog sistema pa se sa prelaskom sa prethodne verzije na NAV 2013 R2 sačekalo do 2014. godine. Srpski ogranak je jedan od prvih koji je prešao na novu platformu, a lokalni Microsoft partner koji je obavio opsežnu reimplementaciju je GoPro.
Globalno i lokalno

Sa novom verzijom Microsoft Dynamics NAV‑a implementiran je i potpuno novi business core razvijen u IBM‑u, a po specifikaciji i potrebama Dufry‑ja. Ovako sazdan sistem je korporativni standard i primenjuje se svuda u svetu. Zbog toga, ovde ne može da se govori samo o zameni softvera i migraciji podataka, već se radi o daleko opsežnijem poslu u kojem je trebalo usvojiti i evaluirati znanja o novoj poslovnoj logici, a zatim opisati i dokumentovati sve zahteve za promenama.

Ovaj posao je tim sastavljen od stručnjaka Dufry‑ja i GoPro‑a obavio za četri meseca, a po dobijanju odobrenja iz centrale, posao implementacije, prenosa podataka, testiranja i obuke je završen za pola godine. Zavisno od faze u kojoj se projekat nalazio na ovom posluje bilo angažovano od 5 do 10 konsutanata GoPro‑a, a njihove aktivnosti su se pored uobičajenih za ovu vrstu posla, proširile i na obuku korisnika za rad sa IBM‑ovim modulom za Dufry poslovni sistem. Na strani razvoja najveći izazov je bio da izgradi modul za carinsko poslovanje u skladu sa srpskim zakonodavstvom, a koji će biti u potpunosti integrisan sa ostatkom sistema. To je, između ostalog, podrazumevalo poštovanje izuzetno visokih standarda u dokumentovanju lokalno razvijenog i implementiranog rešenja. Direktor GoPro‑a Damir Barjaktarević sa ponosom kažu da su ovaj zadatak obavili za čistu desetku.
Pun pogodak

Finansijski direktor Dufry‑ja Aleksandar Čolić u svom poslu najbolje oseća prednosti i mane novog poslovno‑informacionog sistema. Sa starim je radio praktično od kada je uveden i poznaje ga u prste. Kaže nam da je još 2013. bilo jasno da NAV 3.7 više ne može da pruži pravovremene informacije i dovoljno kvalitetnu konsolidaciju posataka. Posebno, ističe Čolić, u poslovnom ambijentu gde se trendovi prodaje menjaju i nekololiko puta u toku dana. Sa novim sistemom, za srpski ogranak Dufry ja gde je rast godišnji prihoda od preko 20%, uska grla u donošenju pravovremenih poslovnih odluka su praktično prevaziđena, a po Čolićevoj proceni, investicija u reimplementaciju je, kroz efekte rada u novom poslovno‑informaciom sistemu, vraćena za samo šest meseci.

Milan Bašić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 28, 2015 5:41 pm

Smile Budućnost iz Facebook vizure

Osnivač i većinski vlasnik Fejsbuka Mark Zakerberg namerava da u dobrotvorne svrhe pokloni gotovo sve što ima u jednoj od najvrednijih kompanija na svetu. Njegov Fejsbuk, međutim, ne postaje dobrotvorna organizacija, naprotiv. Smeli planovi najpopularnije društvene mreže budućnost vide u veštačkoj inteligenciji i virtuelnoj realnosti, a Fejsbuk se neće ustručavati da u njihovo ostvarenje uloži ogromna sredstva


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 298B8E7E00000578-3120345-The_firm_also_showed_off_VR_handheld_controllers_that_allow_user-m-8_14-1

Mark Zakerberg, mogul društvenih mreža, objavio je da će 99 odsto svog vlasničkog udela u Fejsbuku donirati u humanitarne svrhe, dok će procenat zadržati za sebe i svoju porodicu. Ovim gestom, mladi biznismen pridružio se velikom broju američkih milijardera, koji su ranije najavili da će bar polovinu svog bogatstva pokloniti dobrotvornim organizacijama. Bil Gejts, Voren Bafet, bivši gradonačelnik Njujorka Majkl Blumberg, medijski magnat Ted Tarner ili reditelj Džordž Lukas, samo su neka od zvučnih imena, koja su obećala da će ogromna sredstva darivati u humanitarne svrhe. Kompanija Marka Zakerberga, međutim, ima ozbiljne planove za budućnost. Jer, ono što smo do sada imali priliku da gledamo samo u čuvenim Zvezdanim stazama i drugim naučno-fantastičnim ostvarenjima, Fejsbuk želi da pretvori u stvarnost. Virtuelnu doduše, ali toliko ubedljivu da pojedinac neće prepoznati razliku.



Ko je rekao putovanje: Prezentacija Okulus naočara za virtuelnu realnost

“TELEPORTUJ ME, SKOTI”: Do 2025. godine Fejsbuk želi da “napravi uređaj koji će vam omogućiti da budete gde god poželite, sa bilo kim, bez obzira na geografske granice”. Ovo su reči tehničkog direktora giganta iz Palo Altoa Majka Šropfera i treba ih uzeti za ozbiljno. Zahvaljujući udruženim snagama Fejsbuka i preduzeća Okulus, lidera u proizvodnji naočara za virtuelnu realnost – a kojeg je div društvenih mreža kupio prošle godine za 2 milijarde dolara – uskoro će biti promenjena stvarnost kakvu poznajemo.

Iako sam pojam telepront.., pardon, teleportovanja materije izaziva kod ljudi vičnih naučnoj fantastici ideju trenutnog fizičkog transporta osobe sa jednog mesta na drugo, buduća vizija Fejsbuka o instant-putovanjima u nečemu se razlikuje. Kompanija radi na podjednako ubedljivom “mentalnom transportu” pojedinaca, a sve to zahvaljujući izradi funkcionalnog teleport uređaja, baziranog na sistemu za virtuelnu stvarnost Okulus Rift. U najskorijoj budućnosti, ovaj uređaj će umeti da prevari čovekova čula u tolikoj meri, da će zaista pomisliti da je virtuelni doživljaj zapravo stvaran. Okulus “hedset” će, u realnom vremenu, menjati svet oko korisnika, dajući mu pritom mogućnost da sve što zamisli, stvori oko sebe u 3D.

Zamislite samo ručak sa Kejt Mos u Njujorku, zalazak Sunca na Maldivima, ili večeru u toploj kolibi na Monblanu. Deluje, zbilja, primamljivo. Fejsbuk već radi na tome, i u ranim fazama realizuju se svi gore navedeni ciljevi. Ali da bi se zaista i ostvarili, Fejsbuk i Okulus moraju da premoste nekoliko ozbiljnih prepreka. Najsloženija je kako videti sebe i druge u virtuelnom svetu. Da bi se izbegao osećaj „lažnog“ u virtuelnoj stvarnosti, neophodno je pogled usmeravati u svim pravcima, čak i prema dole, videti i „osećati“ sopstvene ruke ili ljude oko nas. Fejsbuk zato planira da na tržište izbaci specijalne rukavice (Oculus Touch), koje će detektovati čovekove pokrete i omogućiti interakciju sa predmetima u virtuelnom svetu.

STVORITI SVOJ SVET: Već se testiraju i druge kombinovane psiho-fizičke i tehnološke opcije, koje će omogućiti da vaše virtuelno JA – avatar u izmišljenom svetu – ima istovetne facijalne izraze i mimiku, poput vas, „originala“. Od pet ljudskih čula, ostaju da se virtuelno „osposobe“ još samo čula ukusa i mirisa.

Da bi se stvorio realan svet imitacija, potrebno je puno ulaganja. Kreativnih, tehnoloških i finansijskih, podjednako. Stvoriti predivna virtuelna odredišta pomoću Okulusovih naočara manji je problem nego da korisnik zaista i poveruje da je to gde se on nalazi – „stvarnost“. Čemu onda teleportacija, ukoliko je korisnik ubeđen da je svet u koji je „prebačen“ nepostojeći? Kako bi rešio ovaj problem, Fejsbuk je razgovarao sa vodećim filmskim studijima Holivuda da pomognu u izradi detaljnih virtuelnih sredina, ali je Okulus izabrao drugačiji put. Kupio je firmu Surreal Vision, i njihovi timovi sada rade na tehnologiji koja će omogućiti striming postojeće, realne sredine, u virtuelni svet. Dve kompanije već skeniraju, modeliraju i rekonstruišu sredine iz pravog sveta, kako bi se omogućilo da slike i scene dobijene u tom procesu, budu strimingom ubacivane u virtuelni svet, u realnom vremenu. Osobe teleportovane u virtuelne svetove imaće mogućnost i da stvaraju sopstvene 3D objekte u njima, zahvaljujući aplikaciji Medium, ili kako je još zovu, „digitalnoj glini“ (digital clay).

Krajnji cilj je, prema rečima Majka Šropfera „demokratizacija pristupa informacijama i doživljajima“, tako što će ljudi, u kojem god delu sveta da se nalaze, imati osećaj da mogu da odu bilo gde i da rade šta god požele. Da stvore i svoje sopstvene virtuelne svetove ako treba. A odranije je poznata dugoročna namera Fejsbuka da virtuelnu realnost na velika vrata uvede u oblasti komunikacija, obrazovanja i zabave. Sadašnjih 1,5 milijardi korisnika ove društvene mreže, predstavljaju dobar zalog za budućnost.

HOLIVUD I PARALELNA STVARNOST: Ideja virtuelnog transporta nije nova, ali je ubrzani razvoj digitalne tehnologije i sredstava komunikacije, trasirao put ka njenom praktičnom ostvarenju. Brojni autori naučne fantastike bavili su se prožimanjem virtuelnog i stvarnog sveta. A hitmejkeri Holivuda ekranizovali su priče koje se bave životima i sudbinama običnih ljudi, “zarobljenih” između nedosanjanih snova o boljem životu i ograničenih mogućnosti koje im njihov stvaran život pruža. Još 1990. snimljen je kultni film, baziran na romanu poznatog sci-fi pisca Filipa K. Dika, Totalni opoziv, u kome radnik Daglas Kvejd (A. Švarceneger), nezadovoljan svojim “običnim” životom, poželi da barem jednom proživi neku veliku avanturu. Makar ona bila i virtuelna. On posećuje Rikol, specijalnu kliniku za „usađivanje“ uspomena, koja transportuje njegovu svest u nezamislive špijunske snove… Ova priča, inače, događa se u dalekoj budućnosti, 2084. godine, a Fejsbuk svoju mentalnu teleportaciju planira da pusti u promet više od pola veka ranije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Total-recall

Ono što zabrinjava je da se veliki deo svetske populacije danas već uveliko “izbacuje“ iz stvarnosti. Preko televizije i opskurnih rijaliti programa gledaju se i prate tuđi životi, dok uticaj društvenih mreža, baziranih na virtuelnoj komunikaciji, već nadomešćuje direktan kontakt među ljudima. Taj sukob turobne materijalne stvarnosti – koju vidimo i osećamo oko sebe – i one primamljivije virtuelne realnosti, možda je najpreciznije sublimiran u rečenici iz filma Matrix braće Vačovski. Onda kada Morfeus, vođa otpora ljudi protiv mašina, tek „probuđenog“ glavnog junaka Nea, dočekuje rečima: „Dobrodošao u pustinju realnog“.

PUTOVANJE ILI NOVO OTUĐENJE: Zbog brojnih kontroverzi, planirana izrada teleport-uređaja nema samo tehničku, već i društvenu dimenziju. A kakve mogu biti posledice Fejsbukovog budućeg VR sistema, pitanje je na koje će sociolozi i psiholozi morati da pronađu adekvatan odgovor. Poremećene društvene vrednosti, ali i sve veći upliv modernih tehnologija u svakodnevni život, otežavaju prisnu komunikaciju i kvalitetne odnose među pojedincima.

Za to vreme, Fejsbuk ulaže ogromna sredstva, kako bi navodno „umrežio“ ljude i pružio pristup internetu svetu u razvoju. Kompanija u svom vlasništvu već sada ima četiri od šest najvećih društvenih platformi na svetu. Ima i dronove koji će internetom povezivati korisnike na nepristupačnim mestima širom zemaljske kugle, a u planu je lansiranje satelita koji bi iz orbite omogućio internet pristup na zemlji. Teleportacija je samo još jedan korak u ostvarivanju ogromnih ambicija preduzeća iz Palo Alta.

Pitanje je, međutim, hoće li virtuelno teleportovanje umanjiti osećaj otuđenja kod velikog broja ljudi? Jer, kao što virtuelni prijatelji ne mogu da zamene prave prijatelje, tako ni virtuelni svetovi, koliko god spektakularni bili, teško da će uspešno zameniti stvaran svet u kojem živimo. Možda vredi još jednom poslušati pesmu grupe REM Imitation of Life, a ni skorašnji film Her, koji je upravo posvećen virtuelnoj stvarnosti, ne bi bilo loše pogledati. Jer, kako rekoše u Fejsbuku, o „demokratizaciji“ je reč, nije šala.

Tekst je preuzet sa bloga https://umitrovic.wordpress.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 28, 2015 5:48 pm

Smile Nova ideja za bezbednije lozinke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Grupa naučnika s engleskog Univerziteta Plymouth izradila je sistem GOTPass, koji bi trebao da omogući dvofaktorsku autentifikaciju korisnika putem prepoznavanja raznih slika i ikona, umesto upisivanja klasične lozinke.

Sistem se jednokratno treba postaviti i to tako da se prvo odabere uzorak na mreži od 4x4 tačke, slično kao kod otključavanja Android telefona. Nakon toga korisnik odabire, između ponuđenih 4 puta po 30 sličica, četiri sličice koje će biti njegova "lozinka". Kasnije, proces ukucavanja te lozinke teče na način da se u uređaj prvo ukuca korisničko ime, a umesto lozinke unosi se prvo zadati uzorak na 4x4 mrežu, pa se zatim klikće na četiri odabrane sličice (od 16 ponuđenih).

Prvi testovi pokazuju da je zaštita od mogućeg hakovanja na ovaj način vrlo dobra, a testiranja se nastavljaju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 29, 2015 6:35 pm

Smile Pametne kuće – raj za hakere?

Uređaji za nadgledanje beba, termostati, kuhinjski gadžeti… to su pametne sprave koje treba da nam olakšaju život. Ali, koliko njihovi proizvođači vode računa o tome da oni ne olakšaju život i kriminalcima?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Spooky-cnet-smart-house-1024x768

Noć je u Saudijskoj Arabiji, pa ne možemo jasno da vidimo kako Aamir Lakhani hakuje video-strim. Ali, jasno vidimo video-strim. A još je lepše to što ceo proces gledamo iz Kalifornije, gotovo 2000 kilometara daleko, u konferencijskoj hali kompanije Fortinet koja se bavi bezbednošću na Internetu.

Lakhani je jedan od istraživača u ovoj kompaniji, a pomenuti video-strim je hakovao bez upotrebe bilo kakvih naprednih hakerskih alata, iako ih ima na raspolaganju. Jednostavno je otišao na shodan.io, sajt gde se može naći mnoštvo uređaja povezanih na Internet. Naravno, da biste im pristupili, potrebno je da znate parametre za pristup, ali u pomenutom slučaju on je jednostavno na pitanje o korisničkom imenu i lozinci odgovorio sa ’admin’.

To je ružna strana ’interneta stvari’, tj. uređaja najrazličitijih vrsta koji se mogu povezati na Internet. Svakodnevo se pojavljuje gomila novih takvih uređaja, uskoro će milijarde senzora biti ugrađeno u sigurnosne sisteme, brave, sisteme za kontrlou zdravstvenog stanja, alarmne sisteme… sve što možete (ili ne možete) da zamislite. Gartner predviđa da će 6,4 milijardi ovakvih uređaja stići do nas u 2016, a očekuje se da će oni biti glavna tema sajma CES u Las Vegasu.

Do čega to može da dovede? Tanuj Mohan, izvršni direktor i jedan od vlasnika kompanije Enlighted koja se bavi kontrolom osvetljenja preko mreže, kaže da su ti uređaji predviđeni da ih koriste ljudi, a ne računari. A ako padnu pod kontrolu računara, hakeri mogu da ih zloupotrebe na razne načine. Na primer, mašina za kafu u firmi – lepo je to što možete da ’naručite’ kafu sa svog radnog mesta i odete da je pokupite kad bude gotova, ali haker može da naručivanje kafe stavi u petlju i da tako polavi kancelariju kafom. Sistemi kompanije Enlighted upravjlaju osvetljenjem u velikim firmama, radi uštege električne energije. Ako bi hakeri aktivirali sistem tako da naizmenično uključuje i isključuje svetlo bez prestanka, na primer u nedelju, u ponedeljak mnogo toga ne bi radilo.

Ništa manje opasnosti ne nose ni termostati i drugi uređaji u stanovima, pomoću kojih provalnici čak mogu da ustanove kada niste kod kuće i da isplaniraju provalu. Ili da provale u vaš računar… što je moguće i preko fitnes narukvica koje se sa vašim računarom povezuju preko bluetooth-a. Čak su zabeleženi slučajevi upada u računar preko frižidera povezanih na internet.

Zašto je to tako? Zato što proizvođači ne vode računa o bezbednosti uređaja, i teže da ih naprave tako da se što lakše koriste. Za pristup se postavljaju podrazumevane lozinke, kao što je ’admin’, kao u slučaju primera sa kamerom. Budući da korisnici često nisu svesni rizika, oni često ostave tu lozinku – dakle, najmanje što sami možete da uradite jeste to da lozinku promenite odmah kada uređaj povežete, premda bi i proizvođaći mogli da ograniče trajanje podrazumevane lozinke na kratak rok – ali to bi poskupelo uređaj, i zbunilo neiskusne korisnike. Takođe, možete da ograničite pristup uređaju na lokalnu mrežu – a ako vam zatreba daljinski pristup, koristite VPN. U svakom slučaju, nemojte previše da verujete proizvođaču, već se sami pobrinite za bezbednost svoje mreže i uređaja povezanih na nju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 29, 2015 6:40 pm

Smile New York: WiFi umesto telefonskih govornica

Još u novembru 2014. godine njujorške vlasti su objavile plan da javne telefonske govornice zamene javnim WiFi hotspotima.Kako objavljuje potral The Verge, postavljanje WiFi habova je počelo juče.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 2015-12-29_thumb

Zanimljivo je da su habovi po veličini i obliku identični javnim telefonima koje će zameniti, a osnovni zadatak svakog haba je da pruži besplatan bežični gigabitni protok za sve korisnike do udaljenosti od oko 50 m. Prvi uređaj instaliran je blizu malog Starbucks kafea na uglu 15. ulice i 3. avenije, blizu trga Manhattan’s Union.

Do sredine jula planirano je da se postavi 500 ovakvih “novogovornica”, a kompletna zamena podrazumeva zamenu čak 7.500 javnih govornica. Pored besplatnog WiFi-ja, projekat LinkNYC će u svakom od ovih sistema ponuditi i USB punjače za uređaje, ekran s browserom osetljivim na dodir, te dva 55” ekrana za reklamiranje. Od svega toga gradski oci očekuju dobit od preko 500 miliona dolara tokom eksploatacionog perioda koji je predviđen da traje 12 godina.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 30, 2015 7:46 pm

Smile Android malware Spywaller onemogućava antiviruse

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Stručnjaci iz Symantec-a otkrili su novi malware kojeg su nazvali Android.Spywaller. Nakon instaliranja malver prikazuje Android ikonu s nazivom "Google Service" iako takvu aplikaciju Google nikad nije izdao.

Nakon toga, malware pokušava da dobije root ovlašćenja i skuplja osetljive informacije koje šalje na server. Takođe, malware proverava postojanje antivirusne aplikacije Quihoo 360 te je blokira, ali prikuplja jedinstveni identifikacioni broj aplikacije (unique identifier, UID). Spywaller instalira i firewall DroidWall koji služi da se pomoću UID-a blokiraju bezbednosne aplikacije. DroidWall je aplikacija otvorenog koda koja je zamišljena kao zaštita za Android uređaje pomoću pravila za firewall, ali je ovde iskorišćena za suprotnu namenu.

Malware prikuplja podatke kao što su podaci o pozivima, porukama, GPS lokacijama, slikama, kontaktima, itd, ali i podatke od drugih aplikacija kao što su BlackBerry Messenger, Skype, WhatsApp i druge.

Korisnicima se preporučuje korišćenje neke antivirusne aplikacije, ažuriranje Android uređaja i instaliranje aplikacija samo iz pouzdanih izvora.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 30, 2015 8:10 pm

Smile Ove godine otkriveno preko 300 novih bugova u Flash Player-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Ako ste mislili da će Adobe u miru dočekati 2016. i kako neće morati razmišljati o problemima u svom Flash Playeru... razmislite još jednom.

Naime, kako prenosi The Next Web, u Flashu je nedavno otkriven još jedan propust, koji je Adobe ubrzo potom i zakrpio. Ali, ono što je zanimljivo u celoj toj priči je podatak kako je najnoviji bug bio zapravo 316. u nizu bugova i bezbednosnih propusta koji su u Flashu otkriveni tokom 2015. godine.

Drugim rečima, u Flashu je ove godine u proseku otkriveno po šest novih bugova i propusta svake nedelje.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 30, 2015 8:12 pm

Smile Hakeri otkrili kako severnokorejski Red Star OS špijunira korisnike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Početkom godine, na Internet je procurela 3.0 verzija severnokorejskog operativnog sistema baziranog na Fedora Linuxu, po imenu Red Star. Operativni sistem je razvijen u Korejskom kompjuterskom centru u Pjongjangu, a s ozbirom na manjak informacija koje dolaze iz Severne Koreje i izolovanost njenog režima, OS je probudio radoznalost brojnih računarskih korisnika.

Međutim, tadašnje pretpostavke da su u operativni sistem ugrađeni backdoori za nadgledanje aktivnosti njegovih korisnika sada su i potvrđene. Dvojica nemačkih IT stručnjaka, Florian Grunow i Niklaus Schiess, na Chaos Communication Congress hakerskoj konferenciji u Hamburgu objasnili su da OS tajno označava svaki multimedojalni fajl i dokument, kako na računarima korisnika, tako i na USB stickovima koje korisnici spoje na njih. Svrha ovoga je praćenje razmene filmova i dokumenata koje je vlada Severne Koreje proglasila nelegalnim, a koje je navodno sve popularnije među njenim stanovnicima.

Takođe, Red Star ima ugrađena bezbednosna podešavanja koje otežavaju isključivanje antivirusa i firewalla tako što se u tom slučaju OS restartuje ili izbaci error. Antivirus i web browser preusmeravaju podatke na servere unutar zemlje.

Generalno, ovaj operativni sistem sadži veliku količinu koda razvijenog u Severnoj Koreji, kako bi vlada izbegla eventualnu špijunažu od strane protivničkih zemalja kroz sabotiran softver. Na primer, ispod interfejsa, koji je kopija OS X-a, Red Star OS krije sopstveni sistem enkripcije fajlova – još uvek je misterija o kakvoj tačno enkripciji je reč.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 56
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu