Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 74 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 74 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Muzika i igra Rusije
Brod “Galeb” EmptyJuče u 11:24 pm od PatakPrvi

» Šta trenutno slušate?
Brod “Galeb” EmptyJuče u 10:58 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Brod “Galeb” EmptyJuče u 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Brod “Galeb” EmptyJuče u 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Brod “Galeb” EmptyJuče u 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Brod “Galeb” EmptyJuče u 8:18 pm od Dall

» Obuća
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Brod “Galeb” EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Brod “Galeb”

Ići dole

Brod “Galeb” Empty Brod “Galeb”

Počalji od Avramova Sre Avg 14, 2013 2:11 pm

Brod “Galeb” - putujući muzej
Savo POPOVIĆ | 11. mart 2011

Kolekcionar Marinko Sudac, o istorijskoj avangardi koju izlaže na čuvenom brodu. To je brod koji je vezan za naše detinjstvo, život i vreme kad je paralelno nastajala umetnost degradirana baš od tog sistema

Brod “Galeb” Kulgaleb

KOLEKCIONAR iz Zagreba i vlasnik najbogatijeg fundusa istorijskih avangardi s područja bivše Jugoslavije i zemalja negdašnjeg “Istočnog bloka” - Marinko Sudac (1968) predstaviće Evropi u riječkoj luci na tri palube “Galeba” deo kolekcije koje svedoče o visokim dometima stvaralaca sa prostora jugoistočne i istočne Evrope. Publika će videti dela zenitista, dadaista, konstruktivista, nadrealista. Sa naših prostora Marka Ristića, Ljubomira Micića, Želimira Žilnika, Balint Sombatija...

Reč je o umetnosti koja je nastajala u sukobu sa sistemom, a cilj je da se ona prikaže upravo na “Galebu” - unutar simbola protiv kog se zalagala. Taj “dramatičan” kontekst oronulog broda i dela koja su u poslednje dve godine postala “ciljna akvizicija” svetskih muzeja - od Bobura do njujorškog Mome - prvoklasni je izazov. Ozbiljno akademsko pitanje, ali kako tvrdi Jerko Denegri, i velika obaveza za istoričare umetnosti.

Zašto baš “Galeb?
To je brod koji je vezan za naše detinjstvo, za naš život i vreme kad je paralelno nastajala umetnost koja je bila degradirana baš od tog sistema koji simbolizuje “Galeb”. Kako će na izložbi biti i dela nastala na području nekadašnjeg socijalističkog bloka - “Galeb” je u širem kontekstu simboličan dokaz da svi totalitarni sistemi završavaju kao olupine, a umetnost koja je kritikovala ili se borila protiv autoritarnih sistema - ostaje i dobija vrednost. Ta umetnost, dakle, opstaje, cvate i traži nova čitanja i tumačenja stručnjaka.

SKUPO-JEFTINO NISU Evropa i Amerika kasno otkrile samo Miću Bašićevića Mangelosa, nego i sve one koji proizlaze iz Grupe Gorgona: Vaništu, Kožarića, Knifera... To su umetnici koji su trenutno najinteresantniji svetskim institucijama i veoma su skupa njihova dela. A, sva ova umetnost je bila veoma, veoma jeftina do pre nekoliko godina.

Olupina” će biti renovirana?
- Brod je otkupila Rijeka da bi ga spasla propadanja pa ovom izložbom želimo i na to da skrenemo pažnju. “Galeb” je ne samo simbol jednog sistema - on je, nedvosmisleno, i simbol mira ali i jedinstvenog “socijalističkog” glamura u kom je Tito bio glavni akter. Kako bi taj glamur bio sastavni deo naše izložbe, pa i skrenuo pažnju na izuzetno vredna umetnička dela, nastojaćemo da među uglednim gostima na otvaranju bude i Sofija Loren koja je svojevremeno boravila na njemu. Želja nam je da ovaj brod ostane kao putujući muzej avangardne umetnosti, umetnosti koju sakupljam a koja je od strane kulturnih institucija zapostavljena i još uvek na izvestan način degradirana.

Ali, sad dolazi u prvi plan interesovanja?
- Da i to ne samo na nivou naše regije već na svetskom nivou.

Možda ste i vi, poput Beljanskog, pre avangarde “promašili” tražeći svoj put?
- Kolekcioniranje se rađa još u detinjstvu. Svako u ranoj mladosti ponešto skuplja. Kasnije to zamire, nekom to ostaje hobi, nekom opsesija i misija. Kolekcija je moj životni interes. Ja sam 1989. počeo da sakupljam umetnička dela koja nisu imala predznak avangarde ni vrhunske umetnosti. Ali, s vremenom sam uplivao u vode avangarde i 2004. sam striktno profilisao svoju kolekciju koja je donedavno počinjala delima nastalim 1914. do 1989, ali sad je njen početak na 1909, od kad datira i prvi manifest futurista koji sam nedavno nabavio. A, to je na neki način početak avangardne umetnosti na svetskom nivou.

INTERES U OVOM trenutku svi gradovi i države nastale na tlu bivše Jugoslavije imaju interes kad je reč o mojoj kolekciji. Naime, izvukli smo na svetlost dana umetnost koja je bila degradirana i zapostavljena od institucija. Mi smo je popeli na najvišu kotu interesovanja i medijske pažnje. Veoma je bitno da je zahvaljujući tome i publika počela da prepoznaje vrednost i značaj te umetnosti.

Zbirka se širi ka istočnoj Evropi, imate više od 20 hiljada “jedinica”?
- Sve to je vezano za finansijske mogućnosti. Želim da moja zbirka dosegne onaj nivo kad će biti moguće upoređivati umetnost nastalu na tlu bivše Jugoslavije sa dostignućima svetskih avangardnih pokreta. U ovom trenutku najlakše mi je da to napravim sa istočnoevropskim zamljama.

Koji bi, zasad, bio zaključak?
- Vidi se koliko je umetnost naših prostora vredna i koliko je značajna na svetskom nivou. Ali, ova je kolekcija nastala iz ljubavi prema alternativnoj i eksperimentalnoj umetničkoj produkciji. Prema delima koja menjaju poredak stvari i menjaju svet nabolje.

Izvor: novosti.rs

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu