Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 14 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 14 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Sta je to sto ljude cini ljudima?
Lagati sebe - Page 3 EmptySub Maj 04, 2024 9:05 pm od hanijbanij

» Šta trenutno slušate?
Lagati sebe - Page 3 EmptyPet Maj 03, 2024 7:21 pm od PatakPrvi

» Kako videti boju aure
Lagati sebe - Page 3 EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Ne može da vam dosadi
Lagati sebe - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Lagati sebe - Page 3 EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Lagati sebe - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Lagati sebe - Page 3 EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Lagati sebe - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Lagati sebe - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Lagati sebe - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Lagati sebe - Page 3 EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Lagati sebe - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Lagati sebe - Page 3 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Lagati sebe

+14
sini_do
Jurivaka
Fi Pi
Vulin
slavena
inspy
naOpaka
Dragana
Vidra
Avramova
Orhideja
IceQueen
laza
Istina ex Natasha
18 posters

Strana 3 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Avramova Pon Apr 23, 2012 9:00 pm

Fi Pi ::
Još jedna tipična samoobmana, a šta je život zaista!?

Izvoli ga definisi sto krace mozes. Lagati sebe - Page 3 3248188162

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od naOpaka Pon Apr 23, 2012 9:05 pm

sad ce on neshto preopshirno :Lagati sebe - Page 3 3681966919:

zivot je kishna glista koja uvek tezi da zablista Lagati sebe - Page 3 3340931858
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fristajlo Pon Apr 23, 2012 9:07 pm

Fi Pi ::
Naša misao i percepcija samo za našeg života doživeće mnoge transformacije-promene, nažalost život je suviše kratak, a um ograničen i koliko se trudili nećemo iznaći konačne odgovore ni na "jednostavna" pitanja ukoliko takva uopšte postoje.
.
Са овим не могу да се сложим у потпуности; јесте да нема коначних одговора на много што- шта, али, ако немамо бар привремено-коначне одговоре на нека питања, бојим се да нам не остаје много простора ван нихилизма, као основног принципа, што, сложићеш се- и није баш највећа мудрост... Lagati sebe - Page 3 2214231980
Ја, као атеиста- више него сагласан сам са барем 8 Божјих заповести; постоје константе, које то јесу. Оне су производ свих дотадашњих свеукупних искустава, ваљда- довољно проверених?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Pon Apr 23, 2012 9:11 pm

Avramova ::
Izvoli ga definisi sto krace mozes. Lagati sebe - Page 3 3248188162
Rado, kada bi znao.

Što li ja sve ovo ispisah do sad!?

Još jedna moja samoobmana da ćem bidnem razumljiv!

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Avramova Pon Apr 23, 2012 9:14 pm

@Fi Pi

Ma ok, razumela sam tvoju analizu ali sam htela da skratis, a ti ne znas. Pa kako to? Lagati sebe - Page 3 128863565

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Pon Apr 23, 2012 9:26 pm

Fristajlo ::Са овим не могу да се сложим у потпуности; јесте да нема коначних одговора на много што- шта, али, ако немамо бар привремено-коначне одговоре на нека питања, бојим се да нам не остаје много простора ван нихилизма, као основног принципа, што, сложићеш се- и није баш највећа мудрост... Lagati sebe - Page 3 2214231980
Ја, као атеиста- више него сагласан сам са барем 8 Божјих заповести; постоје константе, које то јесу. Оне су производ свих дотадашњих свеукупних искустава, ваљда- довољно проверених?
Sva naša iskustva nisu ni treptaj u nezamislivom (uslovno) prostor-vremenu. Čim postoji neizbežno "valjda", postoji i sumnja u ispravnost.
Ono što danas smatramo valjanim-validnim, već sutra nije.

No za život u biti to nije od presudnog značaja, um je možda i precenjena kategorija i zapravo samo veoma ograničen (po meni opasno) "instrument" kojim se služimo.
Život se odvijao i pre civilizacije kakvu danas poznajemo, pre vera, nacija, ideologija, politike, teorija, telefona, računara, automobila, ljudi...

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Pon Apr 23, 2012 9:29 pm

Avramova ::@Fi Pi

Ma ok, razumela sam tvoju analizu ali sam htela da skratis, a ti ne znas. Pa kako to? Lagati sebe - Page 3 128863565
Ondak postavi neko zanimljivo pitanije ili tezu, sad viš da što više pisaja, sve si manje razumljiv-ubedljiv.

p.s...
Samo mi se pisalo...šta je tu lošo?

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Miško Pon Apr 23, 2012 9:38 pm

... to je baš fin osećaj.
Miško
Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1975
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fristajlo Pon Apr 23, 2012 9:41 pm

Fi Pi

Ono što danas smatramo valjanim-validnim, već sutra nije.
Само у апстрактном смислу, филозофском; практично, живимо у тренутку, и према животу се тако и односимо. Искуства која стичемо и сазнања која уз пут прикупимо, погрешна или исправна- једини су параметар кога се треба држати; све остало је- религија, идеологија ионо остало што си набројао- дакле, манипулација, којој се излажемо...

No za život u biti to nije od presudnog značaja, um je možda i precenjena kategorija i zapravo samo veoma ograničen (po meni opasno) "instrument" kojim se služimo.
Ма како ограничен био, он је једино што нам је на располагању да нас заштити од судбине колективног ума, као код мрава, пчела, или- људи ... Lagati sebe - Page 3 2214231980

Život se odvijao i pre civilizacije kakvu danas poznajemo, pre vera, nacija, ideologija, politike, teorija, telefona, računara, automobila, ljudi...
Јесте.
Али- какав? Шта је било боље, макар у апстрактном смислу?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Pon Apr 23, 2012 10:04 pm

Smatram da nema dileme koliko smo ograničeni, a svaka diskusija zapravo novi je krug dilema.

Fri:
"Али- какав? Шта је било боље, макар у апстрактном смислу?"

Evo samo jedne veoma realne - bilo je manje globalnih štetočina - LJUDI!
Misliš da danas živimo bolje no juče, da je upotreba npr. računara, telefona i ostalih artefakata doprinela boljem kvalitetu!? Lakšem da, boljem...?
Lično nisam siguran, ali u jedno mislim da jesam - o kolektivnoj zabludi po kojoj još uvek mislimo da smo ispred svega živog i neživog na ovoj planeti!
Ono što čini(s)mo neminovno vodi ka ozbiljnim problemima koje će naslediti naši potomci.

Kao vrstu bića na ovoj planeti nas upravo ponajviše izdvaja od svih stepen zablude-obmane na osnovu koje između ostalog dajemo sebi "prava" na sve resurse ove planete, a uskoro i šire.

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fristajlo Pon Apr 23, 2012 10:14 pm

Fi Pi ::Misliš da danas živimo bolje no juče, da je upotreba npr. računara, telefona i ostalih artefakata doprinela boljem kvalitetu!? Lakšem da, boljem...?
Очито је да велика већина мисли да је лакше - боље; томе се прилагођавамо сваког трена, јер- све друго је осуда себе на теже- горе, зар не?
Не чинимо ли то сви, без размишљања?

Lično nisam siguran, ali u jedno mislim da jesam - o kolektivnoj zabludi po kojoj još uvek mislimo da smo ispred svega živog i neživog na ovoj planeti!
Колективна јесте, али- не и општа.

Ono što čini(s)mo neminovno vodi ka ozbiljnim problemima koje će naslediti naši potomci.
То стоји; но, то још не објашњава ништа, сем наше саможивости. У каквој је то вези са људском навиком да следе, уместо да сумњају?


Kao vrstu bića na ovoj planeti nas upravo ponajviše izdvaja od svih stepen zablude-obmane na osnovu koje između ostalog dajemo sebi "prava" na sve resurse ove planete, a uskoro i šire.
Није то само људска особина, већ свих живих створова. И животиње узимају, а дају само несвесно. Мислиш да, рецимо- вукови Lagati sebe - Page 3 2214231980 - да су, неким случајем, на месту људи- другачије радили?

avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Pon Apr 23, 2012 10:59 pm

Odosmo podaleko, ali ne "vidim" još uvek valjan dokaz da je iko od nas izvan "sveta" obmane i zablude.

Lično ne znam gotovo ništa valjano, tj. u "igranju" sopstvenog uma "priklanjam" se onome što mogu da shvatim-prihvatim. Recimo da je u poslednje vreme moja glavna "preokupacija" kvantna teorija, a s njom i teorija paralelnih svetova. Što zbog lepote, što zbog izazova, ali i to je samo jedna od opsena na putu mogućeg poimanja našeg ja.

Što se tiče bića na ovoj planeti, postoje i mnogo moćnija bar po fizičkim mogućnostima, ali ni jedno ne zloupotrebljava svoju moć kao čovek. Upravo zahvaljujući svom "instrumentu" za koji naravno ne znamo ni kako funkcioniše, a kamoli koliko nas obmanjuje.

Ono što pokušavan svo vreme je da ukažem kako je upravo taj "instrument" generator iluzija koji našu vrstu izdvaja i "vodi" karakterističnim putem. Da li je taj put validan i da li bi i druge vrste činile isto, teško je promisliti, a kamoli pogoditi.

Savremena civilizacija upravo je primer kolektivnog jednoumlja (zablude i obmane) kao verovatno nikada do sada uprkos tehnološkim postignućima. Sve je lakše sa jedne strane, intelekt ja nažalost u krizi i to onaj njegov najbitiniji deo - sistematika i filozofija. To se bez obzira na sve pogodnosti ne stiče na internetu, naprotiv!

Tehnologija kojoj se čovek toliko "posvetio" pre svega intelektualno, dovodi nas na sam rub egzistencije i opstanka uopšte. Moć koju imamo dovoljna je već sada da zbriše gotovo celu planetu, a čemu to!?

Sve veća nesrazmera moći i svesti upravo je proizvod čega li drugog do obmane!?

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od slavena Pon Apr 23, 2012 11:10 pm

Ponekad je pozeljno.. Lagati sebe - Page 3 3235190673
slavena
slavena
Legendarni član

Broj poruka : 19245
Datum upisa : 06.04.2010
Lokacija : sever

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Avramova Pon Apr 23, 2012 11:54 pm

Ako je covek svestan samoobmane, zar se ne moze reci da moze biti i neobmanut?

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fristajlo Uto Apr 24, 2012 12:05 am

Fi Pi

Recimo da je u poslednje vreme moja glavna "preokupacija" kvantna teorija, a s njom i teorija paralelnih svetova. Što zbog lepote, što zbog izazova, ali i to je samo jedna od opsena na putu mogućeg poimanja našeg ja.
Рецимо...

Što se tiče bića na ovoj planeti, postoje i mnogo moćnija bar po fizičkim mogućnostima, ali ni jedno ne zloupotrebljava svoju moć kao čovek. Upravo zahvaljujući svom "instrumentu" za koji naravno ne znamo ni kako funkcioniše, a kamoli koliko nas obmanjuje.
Као и са електричном струјом, експериментом у ЦЕРН-у, нуклеарним арсеналом... такви су људи...То некад одведе напред, некад врати назад.

Ono što pokušavan svo vreme je da ukažem kako je upravo taj "instrument" generator iluzija koji našu vrstu izdvaja i "vodi" karakterističnim putem. Da li je taj put validan i da li bi i druge vrste činile isto, teško je promisliti, a kamoli pogoditi
Нити је наше да то погађамо; колико је то нама уопште дато да процењујемо- велико је питање. Изузетно су ретки они кадри да бар и начну тај "проблем", а свако неуко чачкање по томе, личи на оно са струјом, Церн-ом, атомском бомбом... Lagati sebe - Page 3 2214231980

intelekt ja nažalost u krizi i to onaj njegov najbitiniji deo - sistematika i filozofija.

Мислим да се више ради само о једном сегменту тога- о моралу.
Moć koju imamo dovoljna je već sada da zbriše gotovo celu planetu, a čemu to!?
Задовољењу личне представе о моћи, свету и поретку. Оно, у вези морала...

Sve veća nesrazmera moći i svesti upravo je proizvod čega li drugog do obmane!?
То је тачно.
Но, прво треба детектовати обману, доказати њено постојање; то је врло тежак задатак, јер је у самој основи обмане концепт Ђавола- убедити свет да га нема...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Uto Apr 24, 2012 12:07 am

Avramova ::Ako je covek svestan samoobmane, zar se ne moze reci da moze biti i neobmanut?
Hi2, ko je "garant" čega je zapravo svestan!?

Pa mi pouzdano ne znamo ni da li je ovo san ili java...

----------------------

Ne zamerite što ovako pišem, samo pokušavam da nas trgnem iz kolotečine kako bi na tren razmislili šta mi zapravo uopšte "znamo" i koliko toga je na bazi "zdravo za gotovo"...

To znači da treba da me napadate iz svih raspoloživih izvora!

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fristajlo Uto Apr 24, 2012 12:11 am

Fi Pi ::
To znači da treba da me napadate iz svih raspoloživih izvora!
Lagati sebe - Page 3 3395084498 Lagati sebe - Page 3 3062556089 Lagati sebe - Page 3 346245843 :twisted: Laughing :cyclops: :sleep: :tras:
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Avramova Uto Apr 24, 2012 12:13 am

Fi Pi ::
Hi2, ko je "garant" čega je zapravo svestan!?

Pa mi pouzdano ne znamo ni da li je ovo san ili java...

Ako je tako, zbog cega ne bih zastupala stav da mogu ali i ne moram biti obmanuta uvek i u svakoj stvari?
Evo priznacu, nisam svesna ali mi je lepo. Lagati sebe - Page 3 4242552882

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Uto Apr 24, 2012 12:58 am

Fristajlo ::
Fi Pi ::
To znači da treba da me napadate iz svih raspoloživih izvora!
Lagati sebe - Page 3 3395084498 Lagati sebe - Page 3 3062556089 Lagati sebe - Page 3 346245843 :twisted: Laughing :cyclops: :sleep: :tras:
Hi2, ostaje mi jedino samoodbrana, naravno putem samoobmane!

Generale,
(samo)obmana nema samo ružnu stranu, naprotiv u tome i jest lepota.

Ima li boljeg primera od nas u Srbije, iako tonemo poput Titanika, mi i dalje već godinama obmanjujemo sami sebe da će biti bolje. To nas za sada još održava na površini (samo je pitanje čega).
Pizarova družina je možda bila čvrsto ubeđena da je vera u njihova Boga legat kojim mogu bez mnogo ustezanja oduzimati život i sve ostalo onima koji nisu štovali njihovu "viziju".

Vera je ono što čoveka "izdiže" iznad ograničenog uma i vodi ga bez obzira što nikada neće znati odgovor na mnoga pitanja, odnosno zablude.

Otuda i religije, ideologije i sl. koje "nude" neku od varijanti vodilja kroz svet zabluda i obmana, naravno čime drugim do obmanom!

Daklem, od izvora dva putića, kojim ići!?

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Avramova Uto Apr 24, 2012 1:05 am

Fi Pi :: Ima li boljeg primera od nas u Srbije, iako tonemo poput Titanika, mi i dalje već godinama obmanjujemo sami sebe da će biti bolje. To nas za sada još održava na površini (samo je pitanje čega).

Ko garantuje da sumnjicavi u bolje sutra zapravo nisu u samoobmani jer, lakse je za sebe reci da si samoobmanut nego se boriti za boljitak. U prvom slucaju nikome ne polazes racuna.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Fi Pi Uto Apr 24, 2012 1:08 am

Naravno, samo pozadinu je teško obmanuti za razliku od mozga.
Oseća ona dobro da se sve manje ... troši toaletni papir!

____________________________________________________________________________________
Nije problem u onom ko je ovo piso, već u onom ko ovo čita...
(Psalm 3.14 Fi Pi)
Fi Pi
Fi Pi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1289
Datum upisa : 02.05.2010
Godina : 58
Lokacija : Dobra

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od inspy Uto Apr 24, 2012 4:49 pm

Fi Pi :: A šco to jest zabluda ako nije "zbir" obmana na ličnom i kolektivnom nivou!?
Pođimo od sopstvenih primera, npr kada je u pitanju naše znanje.
Svi "gradimo" sasvim lepu "tvrđavu" ili piramidu "znanja".
Zašto je tako zovem, jer princip "gradnje" podrazumeva upravo obmanu.
Sva znanja, spoznaje, percepcije koje se "lepo" uklope u našu piramidu (srazmerno intelektualnim kapacitetima) mi prihvatamo bez posebne analize i sumnje dok ona koja se sukobljavaju sa tako lepom i homogenom "strukturom" koju smo dugo gradili odbacujemo na jednako "analitičan" način.
Ovo praktično nakon određenog vremena postaje reflexna radnja i mi jednostavno nastavljamo obmanjivati sebe o tome šta je ispravno a šta ne i tako "hranimo" tzv. stanje zablud(e)a.
Pitanje je da li čovek uopšte može ikada izaći iz začaranog kruga obmana i zabluda!?
Kako bilo i kako se kome svidelo, analiziramo li dovoljno iskreno sve naše postupke, odluke, radnje, misli, ideje, doći ćemo do spoznaje da se u njima neizostavno nalazi kao sastojak bar jedna obmana ili zabluda kome draže...Nakon ovakve konstatacije (obmane) od strane ja, vodite računa šta kaže (Psalm 3.14 Fi Pi)...
Баш сте се лепо расписали синоћ...
Ухх, мислити о самообмањивању је последња станица ка оном глава о зид Lagati sebe - Page 3 4072609671 јер сумњамо у оно за шта једино имамо да се ухватимо на крају- а то су мисли, мислим дакле постојим. Зато разумем вернике, јер и сами кажу да човек није дорастао величини проблема,па се сопствена представа обуче у свевишњег, филозофима остане чиста воља...неко само каже да је све бесмисао и тако заобиђе проблем.Можда је онда боље држати се само за процес..што значи не држати се Lagati sebe - Page 3 2979583794 ... Истина свест о овоме ослобађа терета мисли и осећаја али и на неки начин ограничава на јако мале конкретне реалне кораке, што је можда и добро...
Баш сам на Тед предавању гледала нешто о музици, шта нам заправо ствара осећај пријатне мелодије - то је понављање, репетиција. Небројено понављања је оно на шта је наше уво навикло иако га нисмо свесни и онда су математички поређали ноте тако да нема ни једног јединог понављања у оквиру мелодије, и звучи катастрофа. То наш мозак не може дуго да вари. Е сад очигледно смо направљени за одређену врсту ајд да кажем понављања,рефлексивне радње, тј.низања блиских сличних слојева који на флуидан начин граде нешто попут мелодије, мисли,став, итд. Истина и то је илузија јер је извучено из тог читавог процеса који се стално мења..ал свеједно баш из те сопствене представе ни не можемо да изађемо јер је увек скуп неких наших утисака,тако да колико год покушавали да будемо објективни, вероватно није могуће Question


inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Noelia Sre Maj 02, 2012 1:56 pm

Fi Pi ::

Preporuka!

Ovo je još bolje! Very Happy
Saša Vučinić

http://www.tedxzagreb.info/naslovna/video/sasa-vucinic-ulaze-u-neovisne-medije.aspx

Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od naOpaka Sre Maj 02, 2012 3:20 pm

Avramova ::Ako je covek svestan samoobmane, zar se ne moze reci da moze biti i neobmanut?

svestan je samoobmane u teoriji, ali u praksi teshko da sebe moze uvek da uhvati u istoj ..
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Goran81 Sre Maj 09, 2012 11:52 am

Neki tip ::Ne lazem sebe, niti sam ikada lagao... moguce zato sto sam nereligiozan i sto ne verujem u Boga i nemam potrebu za lazima...
Upravo slagao sebi ovim postom - ne postoji osoba koja nikada nije lagala sebe. I što dovodiš s tim u vezu Boga i religioznost? Kakve to veze ima? Očito se radi o egu u nebesima i postavljanju iznad svega i svih.
Goran81
Goran81
Član
Član

Broj poruka : 120
Datum upisa : 08.05.2012
Godina : 42
Lokacija : Bjelovar, HR

Nazad na vrh Ići dole

Lagati sebe - Page 3 Empty Re: Lagati sebe

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 3 od 4 Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu