Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 70 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 70 Gosta :: 3 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyDanas u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyJuče u 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyJuče u 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyJuče u 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyJuče u 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptyJuče u 8:18 pm od Dall

» Obuća
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Preminula glumica Olivera Marković  EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Preminula glumica Olivera Marković

Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Avramova Sub Jul 02, 2011 5:29 pm

Preminula glumica Olivera Marković  Slikastararazglednicaol

Jedna od diva srpskog glumišta Olivera Marković preminula je danas u Beogradu. Narodno pozorište je saopštilo da je glumica umrla posle duge i teške bolesti, u 87. godini. Dobitnica je mnogobrojnih pozorišnih nagrada, među kojima su Specijalna nagrada na Danima komedije, Oktobarska nagradu grada Beograda, plakete "Mata Milošević" i "Dobrica Milutinović" i Dobričin prsten.

Članica Narodnog pozorišta u Beogradu, gde je ostvarila više od 30 značajnih uloga, postaje 1967. godine. U penziju odlazi 1989., a poslednju premijeru na matičnoj sceni odigrala je 1998. (uloga Mame u Makdoninom komadu "Sakati Bili sa Inišmora").

Nagradu Narodnog pozorišta dobila je dva puta, za uloge Majka Hrabrost (1972) i Klara ("Leda", 1978). Najveće priznanje koje dodeljuje Nacionalni teatar, Plaketu, dobila je 1988. godine.

Olivera Marković je rođena u Beogradu 3. maja 1925. godine. Ljubav prema teatru pokazivala je u najranijem detinjstvu da bi za vreme okupacije, sa grupom vršnjaka-gimnazijalaca i studenata, počela da sprema predstave na Kolarčevom univerzitetu i u beogradskim stanovima. Prvi film snimila je 1945.godine ("U planinama Jugoslavije"). Datum i mesto sahrane, kao i vreme i mesto komemoracije, biće naknadno saopšteni.

Markovićeva je ostvarila impozantan opus od 63 snimljena filma, među kojima su "Vlak bez voznog reda", "Kozara", "Put oko sveta“, „Sibirska ledi Magbet“ (režirao Andžej Vajda), „Nacionalna klasa“, „Petrijin venac“, „Majstori, majstori“, „Moj tata na odredjeno vreme“, „Balkan ekspres“, „Već viđeno“, „Braća po materi“, „Sabirni centar“, „Urnebesna tragedija“...

Među filmskim nagradama ističu se Srebrna i dve Zlatne arene na Filmskom festivalu u Puli i „Slavica“ za ukupan doprinos razvoju filmske umetnosti.

Rado je snimala i za televiziju - 13 drama, 26 serija i više šou-programa, a ostvarila je i pedesetak uloga u radio-dramama.

Najšira publika je pamti kao vrsnu, po mnogima, najbolju pevačicu ruskih romansi i šlagera.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Gost Sub Jul 02, 2011 6:06 pm

[
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Avramova Sub Jul 02, 2011 6:22 pm

Preminula glumica Olivera Marković  Jcto86du8tx71

Olivera Marković je 1956. bila prva beogradska Megi u Beogradskom dramskom pozorištu, u predstavi Tenesi Vilijamsa "Mačka na usijanom limenom krovu".

LEPOTA I ŠARM

KOLIKO je Olivera bila “mačkasta” i neodoljiva u ulozi Megi, svedočio je i Hugo Klajn:

- Gipka i okretna, šunjala se vrebajući, spremna da skoči i opasno ogrebe svojim skrivenim kandžama. Da li je za glumicu važna lepota? Iskreno govoreći, važna je, naročito kad je glumica mlada. Šta da radiš s glumicom koja nije lepa? Ako već nije lepa, mora da ima nešto markantno. Ili šarm. Šarm može da nadoknadi lepotu.

A Olivera je bila bogato obdarena i jednim i drugim...

Izvor: Večernje novosti


____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Avramova Sub Jul 02, 2011 6:31 pm

nedelja, 8. februar 1997.

Portret:: Olivera Markovic, glumica, dobitnik “Dobricinog prstena"

OGLEDALO

“Italijanska glumica Djulijeta Masina za mene je divan primer glume u kojoj je obilje zivota: sve je na granicama komicnog i tragicnog, kao kod nenadmasnog Carlija Caplina,
“Republika" 25. 11. 1955.

“Moja majka je Cehinja pa valjda odatle i moj talenat za kuvanje. To mi naravno pravi probleme sa kilazom"
“Ekspres" 5. 5. 1964.

“Iz sopstvenog iskustva s inostranim filmskim glumcima, a ono nije malo, mogu reci jedno, sto je covek veci umetnik, utoliko je jednostavniji i skromniji"
“Duga" 22. 12. 1964.

“Vernost apsolutno treba da bude obostrana. Postoji ili neverstvo ili brak, jedno i drugo ne mogu zajedno. “Gorana mnogo hvale na Akademiji, videcete kakav ce to biti reditelj. Uverena sam da ce pronaci neku ulogu za majku"
Svijet 25. 11 1966.

“Kostana" je najbolja i najozbiljnija uloga u mojoj glumackoj karijeri"
“Cik" 16. 11. 1970.

“Najradije pevam pesmu “Crveni sal" koja je emotivno vezana za jedan dogadjaj. A to je... bilo davno,
“Dnevnik" 2. 8. 1969.

“Nastupila je serija mojih uloga televizijskih babaroga. Vidite ja pristajem da me ruze i grde na svaki nacin a to samo govori da sebi nisam vazna, nego da mi je vazno da se bavim time",
“Una" 1. 1. 1990.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Avramova Sub Jul 02, 2011 6:57 pm



Оливера Марковић и Бора Тодоровић, музика из филма ''Балкан експрес'' из 1983. године

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Avramova Sub Jul 02, 2011 7:01 pm



❤ Za neka davna, prelepa i neponovljiva vremena kada je ova pesma obojila moje i Njene dane, u Oliverinom susedstvu.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Preminula glumica Olivera Marković  Empty Re: Preminula glumica Olivera Marković

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu