Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 88 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 88 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Šta trenutno slušate?
Sujeverje - Page 2 EmptyDanas u 1:06 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Sujeverje - Page 2 EmptyJuče u 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Sujeverje - Page 2 EmptyJuče u 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Sujeverje - Page 2 EmptyJuče u 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Sujeverje - Page 2 EmptyJuče u 8:42 pm od Dall

» Postoji li zlo?
Sujeverje - Page 2 EmptyJuče u 8:18 pm od Dall

» Obuća
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

» KEMAL MONTENO
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:44 pm od Dall

» Poklanjam ti pesmu
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:39 pm od Dall

» Odavno nisam čuo/čula
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:35 pm od Dall

» Sta pevusite ovih dana?
Sujeverje - Page 2 EmptySre Apr 24, 2024 2:30 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Sujeverje

+6
slavena
Orhideja
Vidra
digitalmandrak
Fraya
Avramova
10 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Gost Pet Jun 13, 2014 2:13 pm

Lilith ::
Sv. Oblica ::Jel znaš da još uvek niko nije uspeo da mi objasni razliku između vere i sujeverja?  Sujeverje - Page 2 657883169

možda zato što nema razlike? Sujeverje - Page 2 2214231980

Pa i nema..  Sujeverje - Page 2 363364791 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Cleopatra Pet Jun 13, 2014 5:20 pm

Sv. Oblica ::
Cleopatra ::
Evo ja cu, vrlo je jednostavno. Sujeverje je nerazumno verovanje u budalastinu poput neke magijske sile, natprirodnog, natcovecnog...
A covek bez vere je izgubljen covek, svaki covek nesvesno veruje u nesto, nebitno da li je u pitanju nauka, religija, teorija o prolaznosti/neprolaznosti, uzvisenosti i etc...
Cak i vera u sebe je vrsta vere.

Vera je nerazumno verovanje u budalaštinu poput neke magijske sile, natprirodnog, nadčovečnog..
A čovek bez sujeverja je zigubljen čovek, svaki čovek makar nesvesno veruje u nešto, nebitno da li je u pitanju nauka, teorija prolaznosti/neprolaznosti, uzvišenosti i etc...

Savet: Mozak služi za razmišljanje. Uključi ga il me zaobiđi.
Sujeverje - Page 2 479116528 Sujeverje - Page 2 479116528 Sujeverje - Page 2 479116528 
Jel tebi srpski maternji jezik Obili?  Sujeverje - Page 2 3681966919 

Jako mi te ova misticna kabala izslifovala, pa mi sve kapiras. Liberalna si, milosrdna i uzvisena da jebe oca.  Sujeverje - Page 2 479116528 

Merci na savetu, evo zalozicu se da te preimenujemo u Teta Savetu, pa da mi s mirom vedris i oblacis ovde svojim savetima i sugestijama.  Sujeverje - Page 2 2706174320

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Gost Pet Jun 13, 2014 5:35 pm

Neko prosuo brašno?  Question 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Konkubinac Pet Jun 13, 2014 5:38 pm

si se lupala po dzepovima jutros u 6 na pun mesec... ja se lupo izmedju njih jer mi pare srecom ne trebaju  Sujeverje - Page 2 3681966919 
Konkubinac
Konkubinac
Član
Član

Broj poruka : 389
Datum upisa : 11.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Davidova Pet Okt 13, 2017 11:40 am

Danas je petak 13, Leta Gospodnjeg 2017. Do sada sve teče u najboljem redu i nadam se da će tako ostati.

Ko veruje da je petak 13. loš dan, sigurno mu taj dan ne teče uobičajeno. Neki su u velikom grču pa sve što rade rade oprezno ali i neke poslove ostavljaju za 14. Bespotrebno opterećenje.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 2797
Datum upisa : 18.05.2017
Lokacija : ZE-BG

Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Davidova Pet Okt 13, 2017 2:41 pm

Da razbijemo temu jednom sjajnom humoreskom Ephraima Kishona iz knjige "Ništa tu Abraham ne može" u izdanju IK "Znanje Zagreb". Davno sam je prekucala pa da je podelim ako već nisam.

PETAK

Kada sam prije nekoliko dana htio ući u svoju kuću, prepriječio mi je put Felix Selig tako da nisam ima kud. Lice mog susjeda izražavalo je tmurno rasploženje kao da je propast svijeta na pomolu.

- Jste li vi svjesni činjenice - upitao me Feliy - da 13. srpnja ove godine pada na petak?

Do tog trenutka nisam se bio uhvatio u koštac s tim problemom. Zavirio sam u svoj kalendar i nevoljko ustanovio da tvrdnja mog susjeda Felixa stoji na čvrstim temeljima.

- Potpuno sam sam svjestan te činjenice - nastojao sam sačuvati prisebnost.

Premda sam naoko bio oličenje apsolutnog vladanja samim sobom, počeli su mi u želucu lepršati nekakvi neurotični leptiri. Ako se ne varam, bilo ih je ravno 13. Uostalom, i netom previjeno dojenče zna da broj 13 automatski donosi nesreću. To je navodno jedan od mnogobrojnih razloga što dojenčad itekako paze da ne ugledaju svjetlost dana trinaestog u mjesecu. Isto tako se oprezan čovjek neće nikad oženiti na taj dan. Ako se uopšte oženi.

Priča se i da osudjeni na smrt koji bi imali biti smaknuti trinaestog u mjesecu, nastoje odgoditi tu delikatnu ceremoniju barem za jedan dan kako bi izbjegli eventualne nesretne slučajeve.  Sujeverje - Page 2 3681966919

A ove godine, u srpnju, trinaesti pada još i na petak!

Obuzele me zle slutnje. Nekoliko prijatelja i znanaca, pa i dvoje-troje odabranih prolaznika koje sam upozorio na predostojeću dvostruku katastrofu, izbezumili su se od straha.

- O, Bože, zbilja sam vam zahvalna što ste me na to upozorili - rekla mi je naša dvorkinja, blijeda kao krpa. - Baš sam ovog petka mislila skidati zavjese...

Na vratima nešg mesara osvanula je pločica na kojoj na brzinu bijaše nažvljano:

"U petak će mesnica biti zatvorena zbog nepredvidljivih nesretnih slučajeva".

Naš vremešni poštar već dans je obavijestio da će se slijedećeg vikenda po svoj prilici razboljeti. Čašice u koljenima počele su mu već za svaki slučaj škripati.

Što se mene osobno tiče, ja sam, naravno, iznad takvih gluposti.

Stoga sam, smješkajući se superiorno, otkazao sve poslovne sastanke za petak i obavijestio našeg obiteljskog liječnika da ćemo ga u petak možda zatrebati. Neka bude za svaki slučaj sperman da ga pozovemo...

Kako iz iskustva znamo da jedna briga radja drugu, palo mi je u toj dramatičnoj fazi na um zanimljivo pitanje koje sam, u nedostatku prikladnije osobe, postavio sam sebi.

- Medju nama govoreći, Efraime - rekoh - što ima tako strašno u petku?

Priznao sam bez daljnjeg da je odbojnost spram broja 13 opravdana sama po sebi. Svakom je kulturnom čovjeku poznato da se na slavnoj slici Leonarda da Vinčija "Poslednja večera" mogu izbrojati treinaest osoba, medju kojima je i Juda.

Može se reći da je praznovjerje u vezi sa brojem 13 u redu.
Ali što se može prigovoriti nedužnom petku?
Zašto je baš petak službeni nesretni dan, a ne neki drugi? Razmišljanje o ovom problemu nije me dovelo ni do kakvog opipljivog rezultata. Jedino što mi je palo na pemet, to je da samoubojice više vole tužnu nedjelju, a profesionalne vještice crnu subotu...

- Čekajte malo - obratim se stoga opet Felixu. - Možete li mi reći zašto je upravo petak nesretan dan?
- Nemam pojma - procijedi moj susjed i baci se u mračna tekuća zbivanja.

Ubrzo se pokazalo da svi moji znanci tapkaju u sličnom mraku. Koga sam god pitao potvrdio mi je bez rezerve da je trinaesti u mjesecu plus petak naprosto životno pogibeljan dan, ali ni jedan nije dogurao dalje od Leonarda da Vinčija.

Jedan od akademski obrazovanih gradjana nabacio je onako nasumce pretpostavku da je posrijedi zacijelo atavistički fenomen iz kamenog doba. Ostali su bez okolišanja ustvrdili da je uzrok tome irelevantan.
Upavo kad sam se spremao da bacim koplje u trnje, obratio sam se jednoj 90 godišnjoj matroni, koja mi je jedina dala razborito objašnjenje, neopterećeno praznovjerjem.

Časna dama sklopila je oči i nakon dulje šutnje prozborila je:

- Petak i trinaesti u mjesecu odvajkada izazivaju strah kod ljudi zato što su toga dana svi ljudi obuzeti strahom.

Prevela sa engleskog Saša Novak

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 2797
Datum upisa : 18.05.2017
Lokacija : ZE-BG

Nazad na vrh Ići dole

Sujeverje - Page 2 Empty Re: Sujeverje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu