Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 25 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 25 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Kako videti boju aure
Istina  u  religiji ... EmptyUto Apr 30, 2024 11:54 am od Dall

» Šta trenutno slušate?
Istina  u  religiji ... EmptyPon Apr 29, 2024 9:46 pm od PatakPrvi

» Ne može da vam dosadi
Istina  u  religiji ... EmptyNed Apr 28, 2024 7:26 am od Dall

» Podseća me
Istina  u  religiji ... EmptyNed Apr 28, 2024 7:21 am od Dall

» Postoji li zlo?
Istina  u  religiji ... EmptySub Apr 27, 2024 8:53 pm od PatakPrvi

» KEMAL MONTENO
Istina  u  religiji ... EmptySub Apr 27, 2024 7:44 pm od PatakPrvi

» Muzika i igra Rusije
Istina  u  religiji ... EmptyČet Apr 25, 2024 11:24 pm od PatakPrvi

» Sta vise volite lubenicu ili dinju?
Istina  u  religiji ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:45 pm od Dall

» Šta niste odavno jeli?
Istina  u  religiji ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:43 pm od Dall

» Šta ste danas kuvali?
Istina  u  religiji ... EmptyČet Apr 25, 2024 8:42 pm od Dall

» Obuća
Istina  u  religiji ... EmptySre Apr 24, 2024 3:27 pm od Dall

» Lepe žene prolaze kroz grad
Istina  u  religiji ... EmptySre Apr 24, 2024 3:23 pm od Dall

» Muzicko sarenilo
Istina  u  religiji ... EmptySre Apr 24, 2024 2:51 pm od Dall

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Istina u religiji ...

+11
digitalmandrak
Fristajlo
Miško
Orhideja
cvjeticanin
Avramova
molitva
Johnny-Azra
L2
drdoktor
Dragana
15 posters

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Istina u religiji ...

Počalji od Dragana Ned Apr 04, 2010 5:49 pm

Koja religija po Vašem mišljenju i Vama osobno daje najistinitije , odnosno Vama najprihvatljivije odgovore na pitanja poput ;
1. Kako smo stvoreni ?
2. Zašto smo stvoreni ?
3 Što se sa nama događa nakon smrti ?
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od drdoktor Uto Apr 13, 2010 10:45 am

Hriscanstvo. Ono na neki nacin i jedino daje zaokruzeni odgovor.
drdoktor
drdoktor
Banovan
Banovan

Broj poruka : 1448
Datum upisa : 06.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Gost Uto Apr 13, 2010 2:39 pm

Ja sam od svake religije koju bar delimicno poznajem nauchila po nesto.
Hriscanstvo mi je polazna tachka od koje idem prema napred, prema Istini. Postujem sve religije, verujem u Boga. Vera je najvaznija.
Vera daje odgovore, ne religija.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Pon Jul 19, 2010 11:26 pm

Ne znam da li je pitanje sretno postavljeno.Religije nemaju veze sa ISTINOM .One su dogme.
Ova tema me podstakla na jedno drugo razmisljanje.Nadam se da necu napraviti potpuni odmak .Tim mislim reci da je moguce govoriti o istini u okvirima religije.

Religija je u 20 veku dozivela neverovatne promene.Pri tom moramo razdvojiti neke stvari : religiju kao instituciju, odnosno zbir odredenih pravila,i religioznost kao upraznjavanje religije.

Religija kao institucija je dozivela krizu.Ona se u tradicionalnom smislu i dalje tumaci na priblizno istim osnovama kao pre, ali je bezbroj novih religioznih pravaca drasticno raspolutio njenu celovitost i uticao na potpuno novi vid religioznosti.Navescu kao primer najupecatljivije oblike religioznosti -odnosno individualno religiozno iskustvo, individualnu veru i trazenje individualnih puteva religioznosti .To je elemenat koji zapravo rastace samu religiju.

Knjizare su preplavljene literaturom te vrste,nude se recepti na svim poljima ljudske delatnosti, zivota ukupno. Dakle RELIGIJA danasnjice je postavila coveka u centar kao IZUZETNO AKTIVNO bice,a tim i njegove ciljeve .Manje su bitne opste ISTINE zivota ,vise PRAKTICNE ISTINE .

Kako uspeti, kako ostvariti mir, spokojstvo...kako se obogatiti ( TAJNA SA SVOJIM FAMOZNIM CEKOM i uopste slanjem poruka kosmosu ).

Tako da je to neka vrsta mog videnja pitanja istine u ovom danasnjem trenutku kada smo u pitanju mi obicni ljudi,

A kada su u pitanju istine videne ocima naucnika.Tu su se desile nista manje promene .Bozija cestica ,CERN,..sve su to putevi kojima astrofizicari dosezu religioznu problematiku.Da spomenem samo njih .

I na kraju ja ne mogu podvojiti sebe, upraznjavajuci klasicnu religiju sa jedne i prateci sva moderna desavanja sa druge strane.Istinu jos uvek nemamo i zivimo u vremenu koje je neiscrpno u trazenju iste.To je moj put.


Poslednji izmenio L2 dana Pon Jul 19, 2010 11:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Johnny-Azra Pon Jul 19, 2010 11:32 pm

Istina u religiji ne postoji,postoji u nama samima...Ako istina ne stanuje u nama,nećemo je naći ni u religiji...Tako stoje stvari i sa vjerom... Istina  u  religiji ... 4242552882
Johnny-Azra
Johnny-Azra
Super član
Super član

Broj poruka : 6772
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Pon Jul 19, 2010 11:39 pm

Johnny-Azra ::Istina u religiji ne postoji,postoji u nama samima...Ako istina ne stanuje u nama,nećemo je naći ni u religiji...Tako stoje stvari i sa vjerom... Istina  u  religiji ... 4242552882

Zadesila sam se tu kada si to napisao .Jako lepo receno. Istina  u  religiji ... 133507
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Sub Jul 31, 2010 10:16 pm

Istina  u  religiji ... Fantasydevoot

Mislim da bi bilo interesantno da se nastavi sa ovim zapocetimtemama..Zato cu nabacati ponovo neka svoja razmisljanja .
Ponovo se vracam na pojam istine sadrzan u naslovu teme .. Podsecam da sam vec iznela svoj stav : da religija nema veze sa istinom .
Pre nego sto se upitamo kakva je veza izmedu religije i istine morali bi prvo objasniti sta podrazumevamo pod istinom.. U ispravnoj komunikaciji ništa se ne podrazumeva, sve se prvo definise.To znaci da sam i ja ostala duzna objasniti o kojoj istini sam govorila,ili za koju sam istinu tvrdila da nema veze sa religijom.
Istina je predmet filozofije. Prema staroj Aristotelovoj definiciji istine RECI ISTINITO znaci reci da jeste ono sto jeste ,a da nije ono sto nije. Jedan broj filozofa smatra da su nauke bile logican sled razdvajanja tema iz oblasti filozofije ( nauke su po njima nastavlile istrazivanje bica svega oko nas ). Po njima je dovrsenje filozofije u naukama,da citiram Heideggera “ nauka izgleda kao puko rastvaranje filozofije ali je uistinu njeno DOVRSENJE .Po tome bi ispalo da je filozofija zapravo nauka i da su naucne istine ,koje traze dokazljivost,zapravo jedine ISTINE sa kojima treba racunati.
Posto se ne bavimo ovde filozofijom necu ulaziti u dalju pricu o odnosu nauke i filozofije i pitanje istine u njihovim okvirima .Prosto cu konstatovati da jos uvek ne raspolazemo nekim konacnim istinama ,pa (se) zato i pitamo .Kada sam iznela misljenje da religija nema veze sa istinom ,mislila sam na tu vrstu istine koja podrazumeva DOKAZLJIVOST. Religije svoje “istine “ne dokazuju.U njih treba apriori verovati da su istinite.
Na koji nacin onda porediti religije I njihove istine ? Pre svega ne ulazeci u pitanje istinitosti na vec pomenuti nacin.
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Avg 01, 2010 10:00 am

Nastvaljam ..sa svojim nevezanim razmisljanjima :

Prvo podpitanje glasi : Kako smo stvoreni ?
Da li imamo ili ne odgovor na ovo pitanje ?Naucnici misle jos uvek ne ,religija je odavno resila to pitanje .Da li je ono istinito -objasnili smo .Sa naucnog stanovista NE .
Jedna od aktuelnih teorija -Teorija Velikog praska - pretpostavlja da svemir i vreme imaju svoj početak, da materija nije oduvek postojala nego da je stvorena.Ovom teorijom se podrazumeva da je svemir nastao iz samo jedne tačke, a ono sto stoji iza stvarnja /-u religiji Onaj Koji je stvorio tu prvu tačku, jeste ono /Onaj Koji je stvorio SVE .DRUGIM RECIMA sve potIče iz jednog,I prema ovoj teoriji, kao i religijama postoji jedan Stvoritelj .
Bio bi to jedan od mogucih odgovora.
PAUZA... 🇭🇲
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od molitva Sub Avg 28, 2010 11:19 pm

Istina u klasicnom smislu ne postoji.
molitva
molitva
Novi član
Novi član

Broj poruka : 49
Datum upisa : 28.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Pet Sep 03, 2010 2:26 pm

U novoj knjizi "Veliki plan" Stephen Hawking navodi da je otkrice prvog egzoplaneta (planeta u orbiti oko neke druge zvezde, a ne Sunca) srusilo tvrdnju "oca fizike" Isaaca Newtona da svemir nije mogao nastati iz kaosa nego ga je morao stvoriti Bog.

VISE O KNJIZI
http://www.vecernji.hr/vijesti/stephen-hawking-bog-nije-stvorio-svemir-clanak-186200


Istina  u  religiji ... Stephenhawking3

Kakve su moguce posledice ove naucne tvrdnje za religiju ?????????

L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Pet Sep 03, 2010 7:32 pm

Posto smo izgleda izgubili Boga moze se desiti da izgubimo i temu.Ovde ionako niko nije religiozan.Bar ne onoliko da bi nesto napisao na ovu temu. Istina  u  religiji ... 3835376317
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Avramova Pet Sep 03, 2010 10:00 pm

Johnny-Azra ::Istina u religiji ne postoji,postoji u nama samima...Ako istina ne stanuje u nama,nećemo je naći ni u religiji...Tako stoje stvari i sa vjerom... Istina  u  religiji ... 4242552882

Religija je teorija o veri, a vera je moć čovekove duše. Istina je u Isusu, koliko smo mu bliže, toliko smo bliže istini.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Sre Sep 08, 2010 2:24 pm

Nisam sigurna da je ovo tema za ovaj clanak .Postavljam ga ovde ovde jer se bavi pitanjem ISPRAVNOST HRISCANSTVA .To se naravno ne podudara sa pitanjem istine, ali je jedan od pokusaja da se dode do neke istine o hriscanstvu.bez obzira na neverovatnu matematicku konstrukciju do koje je autor dosao, ja ne bih izvukla slican zakljucak . BIBLIJU JE PISAO SAVRŠENI UM
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Sep 12, 2010 1:28 pm

L2 ::U novoj knjizi "Veliki plan" Stephen Hawking navodi da je otkrice prvog egzoplaneta (planeta u orbiti oko neke druge zvezde, a ne Sunca) srusilo tvrdnju "oca fizike" Isaaca Newtona da svemir nije mogao nastati iz kaosa nego ga je morao stvoriti Bog.

VISE O KNJIZI
http://www.vecernji.hr/vijesti/stephen-hawking-bog-nije-stvorio-svemir-clanak-186200

Istina  u  religiji ... Stephenhawking3
Kakve su moguce posledice ove naucne tvrdnje za religiju ?????????

Obzirom da pratim zestoke polemike oko pomenute knjige odlucila sam dati jedan od nasih izvora koji izvestava o tome .

IMA li Boga?
slobodan bubnjević

Veliki dizajn Stivena Hokinga u ratu sa crkvom, oko toga da li nam je Bog „potreban"
Nakon što je slavni, šesdesetosmogodišnji britanski fizičar Stiven Hoking proglasio Boga „nepotrebnim" započeo je dosad neviđeni medijski sukob religije i nauke koji bi se mogao proširiti u jednu novu, ateističku revoluciju XXI veka. Mada je Hokingova kontravezna knjiga Veliki dizajn (Grand Design) objavljena tek ove nedelje, bura oko nje se podigla i pre nego što je izašla iz štampe – knjiga je izazvala oštru reakciju brojnih teologa i lidera svih crkava na Zapadu i već desetak dana vodi se vrela planetarna rasprava kroz stotine televizijskih emisija, hiljade članaka i milione internet tekstova.

Naime, sve je počelo početkom septembra kad je, najavljujući novi bestseler, londonski „Tajms" objavio odlomak iz knjige o konačnoj teoriji Svemira koju je Hoking napisao zajedno sa američkim fizičarem Lenardom Mlodinovim. U ovom odlomku je posebnu pažnju izazvao Hokingov stav kako, da bi se odigrao Veliki prasak, „nije potrebno prizivati Boga da zapali varnicu i pokrene Univerzum".

Zbog prirodnih zakona kao što je gravitacija, Univerzum može sebe da stvara ni iz čega i to će i činiti. Spontano nastajanje je razlog što postoji nešto umesto ničeg, što postoji Univerzum, što mi postojimo", navodi Hoking koji se u pisanje ove knjige upustio nakon što se povukao sa mesta šefa katerde koju je pre četiri veka na Univerzitetu u Kembridžu vodio Isak Njutn (1643–1727).
----------------------
No, Hokingov napad na Crkvu je već prerastao okvire bilo kakve reklamne kampanje, pre svega zbog žestokog odgovora koji dolazi sa druge strane. Sukob se naime događa uoči najavljenog dolaska pape Benedikta XVI u Veliku Britaniju, i to usred klime vrenja među tradicionalnim crkvama. Sa jedne strane, Katolička crkva trpi žestoke kritike javnosti zbog čitave serije slučajeva pedofilije, dok se, sa druge, u mnogim zemljama Zapada donekle zaoštrava netrpeljivost između Islama i Hrišćanstva. Jedino što ih u ovom trenutku nedvosmisleno ujedinjuje je – kritika Hokinga.

Sudeći po onome što je do sada poznato o Velikom dizajnu, Hokingova kritika je u svojoj suštini, usmerena ne toliko na religioznu praksu, koliko na koncept NOMA (Non-Overlapping Magisteria), ideje da se oblasti nauke i religije uopšte ne preklapaju, koju je pre deset godina predložio Stefan Guld. Odgovarajući na Hokingovu tezu da je Bog nepotreban, većina teologa, biskupa i imama upravo se na to pozivala, pominjući kako nauka ionako nema ništa sa Bogom


CITAJ DALJE
Istina  u  religiji ... 949885mikelandjelo

L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Sep 12, 2010 4:00 pm

Da li Bog postoji ili ne je pitanje koje se zahvaljujuci ovom fizicaru ponovo naslo u centru svetske javnosti.
Dva su tabora - naucni i metafizicni.
Fizika nemoze resiti pitanje zbog cega postoji nesto i ovu novu tezu Hoking nije potkrepio ESPERIMENTOM .Ona je izvan dokazljivih zakona fizike,njegov licni stav i nista vise.
Crkve osuduju tezu sa opstepoznatih metafizickih postulata pa se nazalost cini da se na ovo najintrigantnije pitanje o poreklu i osnovi postojanja uopste jos uvek nece odgovoriti.
To znaci da su zustre i mnogobrojne polemike nastavak starih razmirica.Teza Hokinga nije da Bog ne postoji,da ga nema ,vec da pojam boga nije neophodan u logicko-matematickoj konstrukciji naucnog objasnjenja.

Ako otkriju da Boga nema JAVLJAM ...
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Gost Ned Sep 12, 2010 4:43 pm

Ne postoji ni jedna civilizacija do sada koja nije verovala u Boga ili Bogove, najbolje reći u nešto nadrealno, postojalo je takodje i mnogo onih koji su pokušavala da dokažu da nešto nadrealno ne postoji, do sada niko nije uspeo, ni jedna civilizacija nije postla ateističko društvo. Tako nešto pokušalo se i sa Komunizmom, nasilno menjanje religjjskih uverenja, nametanjem ateizma kao jedinog objašnjenja ni to nije uspelo.

U svetu su priznate tri različite religije, one su i jedne zvanične religije, sve ostalo se smatra sektama. Hrišćanstvo, Budizam i Islam, su tri religije koje zapravo propovedaju isto. Religije su nastale u različito vreme na različitim mestia, različite su i rase ljudi kao i govorna područja. Može se sumnajti da su svi prepisivali jedni od drugih, medjutim zbog očiglednih različitosti, može se sumnjati i da je jedan Bog, nad svim narodima, civilizacijama.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Sep 12, 2010 5:01 pm

Obicno kazu da Boga nema trebalo bi ga izmisliti.
Hokingova teorija ,koju izlaze i u novoj knjizi, je teorija pet dimenzija.Anstajn je bio opsednut stvaranjem jedne jedine teorije koja bi obuhvatila sve postojece sile i na osnovu koje bi se objasnio svet.Navodno da je teorija M ,to jest teorija struna, na najboljem putu da objasnji vecinu pojava na jedinstven nacin. Ali je egzaktno nemoguce dokazati.( u Cern-u nesto pokusavaju )
Teorija inteligentnog dizajna ( koja u ideji podseca na Boga ) je ideja proistekla iz misljenja da je savrsene oblike postojanja moglo stvoriti iskljucivo inteligentno oblicje.Da li je to Bog ili nesto drugo, pitanje je na koje se isto odgovara.

U pravu si kada kazes da su u sustini ove religije iste.I vratila bih se na onaj pocetak..Ljudima je neophodna vera bez obzira na postojanje Boga ( ili ne ).Citava religijska prica je zapravo namenjena coveku kao neka vrsta kodova za zivot u veri. I mislim da je VERA jedan od najsnaznijih pokretaca coveka.Samo ipak ne onakva kakvom je,nazalost, upraznjavaju sluzbene religije. A sta je bilo na pocetku ..je prica za sebe.
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Dragana Ned Sep 12, 2010 5:18 pm

U ovoj temi ne govorimo o poimanju Boga , iako možemo istu otvoriti . Ovdje govorimo o načinu na koji religije kao takve objašnjavaju nastanak čovjeka , živorni smiso i život poslije života odnosno što se događa nakon smrti sa čovjekom . Religije o tome govore , svaka na svoj način ...

Složila bih se se sa tvrdnjom Boleta , koji navodi tri osnovne religije i njihove sličnosti ako ne i identičnosti u poimanju navedenih pitanja ( ali i uopće ) sa početka ove teme .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Gost Ned Sep 12, 2010 5:30 pm

U svetom pismu je navedeno kako je Bog stvarao svet za sedam dana, tačnije za šest ,sedmi se odmarao, to je sve što nam religija može reći o stvaranju sveta, naveden je i tačan tok dogadjaja " Neznam pravilno da navedem citate iz svetog pisma, pa ću ih izuzeti, mišljenja sam da su opšte poznati". Ostalo su nagadjanja crkvenih službenika " Svet je ravna ploča" ili pretpostavke nekih religioznih ljudi.


Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Dragana Ned Sep 12, 2010 5:35 pm

Mislim da tvrđnja kako je Zemlja ravna ploča , potječe iz mračnoga srednjega vijeka kada je Biblija bila zabranjena knjiga . Istoimena tvrdnja o Zemlji kao ravnoj ploči , nije biblijska .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Gost Ned Sep 12, 2010 5:42 pm

Dragana ::Mislim da tvrđnja kako je Zemlja ravna ploča , potječe iz mračnoga srednjega vijeka kada je Biblija bila zabranjena knjiga . Istoimena tvrdnja o Zemlji kao ravnoj ploči , nije biblijska .

Upravo tako, to su nadogradnje. Smatra se da ej Kolumbo otkrio da je zamlja okrugla lopta u XV-veku. Postoje spisi u Srpskim manastirima koji navode svet poput jajeta iz XII-veka. Koristila su se mnoga tumačenja radi manipulacije.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Dragana Ned Sep 12, 2010 5:45 pm

Točno Bole ... Postoje spisi koji daleko prije otkriča Amerike kazuju kako je zemlja okrugla ( elipsasta ) ... A i sama Biblija daje taj podatak ...
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Sep 12, 2010 6:09 pm

Dragana, ako mogu da se nadovezem.Ono sto pise u religijskim spisima se tumaci .To je Bole isto dobro primetio.U tome je problem.I ne tumaci se uvek na isti nacin.I nije rec o pojmu istina koju mi koristimo.
U sustini religije nalazi se DOGMA : to znaci veruj bez dokaza. Mnogi pokusavaju dokazati da su u pitanju istiniti dogadaji, i to je naravno tema ali se ona mora apsolvirati sa pojedinacnim primerom.Kao sto smo govorili o Nojevoj barci,na primer .
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Dragana Ned Sep 12, 2010 6:17 pm

Da , slažem se . Naravno , naravno se ono tumaći . Mnoge situacije možemo protumačiti i na više načina . Međutim fascinantno je da su određene situacije iz religijskih spisa znanstveno , povijesno dikazive .
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od L2 Ned Sep 12, 2010 6:26 pm

DA. To je i meni najfascinatnija stvar.
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Istina  u  religiji ... Empty Re: Istina u religiji ...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 3 1, 2, 3  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu