Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 80 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 80 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Disleksija - Page 2 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Disleksija - Page 2 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Disleksija - Page 2 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Disleksija - Page 2 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Disleksija - Page 2 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Disleksija - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Disleksija - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Disleksija - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Disleksija - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Disleksija - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Disleksija - Page 2 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Disleksija - Page 2 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Disleksija - Page 2 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Disleksija

+2
Avramova
madam mim
6 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Uto Maj 27, 2014 7:49 pm

oblica ::
Lilith ::Koliko znam deca sa disleksijom imaju poseban program, isto gradivo, ali obradjeno na drugaciji nacin sa takvom decom.
Bar je tako kod nas u skoli, da li je dobra volja nadtavnika, ili to ide u rok sluzbe, ne bih znala reci.

Dobra volja škole. U dve škole nisam naišla na tako nešto.

Znam da ste menjali skolu, ali nisam ni pitala zasto... Obojica?
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Time Uto Maj 27, 2014 7:52 pm

Od mog burazera od tetke jedan klinac to ima, al mi se čini da je malo povukao i na autizam, došlo mu to kad mu se rodio brat. Šok ili šta je bem li ga...
avatar
Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Uto Maj 27, 2014 8:01 pm

Autizam se ne stice, sa njim se radja. Dete moze da napreduje malo sporije, progovori i da se tu stanje rapidno pogorsa... I koliko znam, dijagnoza se moze dati do 3-ce godine, mnogo pre nego sto moze disleksija da se ustanovi.
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Time Uto Maj 27, 2014 8:10 pm

Šta znam oni o tome ne pričaju mnogo, verujem da je tako kako kažeš.
avatar
Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 11:28 pm

Time ::Džejmi Oliver je ima, odnosno se  izborio s njom.

S tim ne može da se izbori.  Disleksija - Page 2 4027700691 Dijagnoza je doživotna.

Može da se uvežba čitanje uz mnogo truda, ali otežano čitanje je samo ispoljavanje.. kako bih objasnila.. nešto što i drugi mogu da primate... I onda kada se čitanje uvežba, način na koji mozak funkcioniše ostaje isti. Disleksičari imaju razvijeniju desnu moždanu hemisferu, te im je kompletna percepcija drugačija. Jača, desna hemisfera je preuzela ulogu leve, koja bi trebala da bude zadužena za čitanje.
Iz mog ugla gledano, to nije ni poremećaj u učenju, već poremećaj u učenju kakvo se danas forsira - pročitaš, zatvoriš knjigu, ponoviš pročitano. Toliko ima drugih načina učenja.

Naravno, školski programi su pravljeni za mase, a ne po meri pojedinaca.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 11:30 pm

Lilith ::
Znam da ste menjali skolu, ali nisam ni pitala zasto... Obojica?

Pa obojica imaju disleksiju.  Disleksija - Page 2 1626135240 Mada se ovaj mlađi bolje snalazi i vešto to prikriva.
Ne želi da prizna da ima problem.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Sre Maj 28, 2014 3:33 pm

oblica ::Od kako je počela inkluzija imaju decu sa mnogo ozbiljnijim problemima nego što su problem moje dece. Ne znam kakvi su rezultati, ali znam da imaju mnogo više posla za istu platu.
Kada bi dali učiteljicama veću platu ako imaju dete sa kojim se radi po posebnom programu.. Recimo za jedno dete pet posto na platu, za dvoje deset (I to je dovoljno jer sa više ne bi ni fizički ni psihički mogli da izađu na kraj) onda bi bili motivisani za rad.

Sestra mi predaje matematiku u osnovnoj školi, pa igrom slučaja znam kako oni o tome razmišljaju. Nije da nastavnici neće da pomognu, većina njih je voljna i nije sve baš stvar para i motivacije... Oni, mučeni, ne znaju kako da rade sa decom "sa posebnim potrebama". Moja sestra kaže da, bar kad je matematika u pitanju, nametnuli su nastavnicima i u regularnoj nastavi dva nivoa: jedan po nastavnom planu, a drugi za one kojima matiš slabije ide.... Pa onda postoji program dopunske nastave, pa program dodatne nastave, pa program za decu sa posebnim potrebama... pa ako još imaš, recimo, troje dece sa različitim potrebama (jedan sa disleksijom, recimo, jedan slabovidi i neko treći...) ti stvarno treba da si supermen-nastavnik! A zapravo su svi postali šizofreni... Ozbiljno vam kažem, nije baš ni njima lako...Pri tom, nastavnici nisu obučeni da pomognu toj deci... Tu su potrebne posebne metodologije... Ta inkluzija postoji samo na papiru, kao i mnogo toga u našem obrazovnom sistemu.
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od inspy Sre Maj 28, 2014 8:46 pm

еј Облице,сетих се овог текста,можда ти буде интересантан, показује мало другачији угао гледања на особе са сличним особинама.
http://www.mdexplorer.rs/sonja-pavlovic-blog-neurodiverzitet/
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Sre Maj 28, 2014 10:29 pm

Madam mim, kako mozete dete sa disleksijom svrstati u grupu dece sa posebnim potrebama? Postoji klasifilacija koja obuhvata probleme sa ucenjem, poremecaje paznje, hipetaktivnost, emocionalnu nezrelost i slicne problematike... i postoje deca sa poremecajima u mentalnom i psihofizickom razvoju, i nikako se ne mogu definisati jednako... ovo drugo jesu deca sa posebnim potrebama i vecina takve dece ne pohadja nastavu u redovnim skolama.
Ne bi bilo lose pre nego sto odvalite za necije dete ovako nesto da stavite prst ma celo i zapitate se da li ste mogli naci adekvatniju definiciju.
I jos jedna stvar, ako nastavnik ne moze da pomogne, radi se timski i sa psihologom koji ce ga uputiti na tretman koji bi trebalo primeniti, tako da ih ne treba opravdavati u tom smislu "oni ne znaju". Ako ne zele da nauce pogresnu su profesiju odabrali.
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Sre Maj 28, 2014 10:49 pm

Ja sam vrlo namerno stavila pod znake navoda tu klasifikaciju, sa kojom se inače ne slažem. Jezik je inače takav, neprecizan. A ja nisam voljna da se ovde svađam s tobom šta sam mislila. Suviše dugo sam u prosveti da bi neko ko nije nikad radio u prosveti mogao da mi objašnjava stanje u školama i spremnost sistema da se pomogne deci.
Da je to tako lepo uređeno po svim školama, pretpostavljam da bi Oblica lako našla školu za svoju decu i da ne bi imala tako neprijatna iskustva kakva je imala.
Sve kvalifikacije su loše, pa tako i ova pretpostavka da se pod terminom "sa posebnim potrebama" neko omalovažava, da ja opravdavam sve nastavnike ili pak da oni (nastavnici) ne žele da nauče kako s tim da se nose. Generalizacije su opasne.
Sistem obrazovanja trenutno nema sistemsko rešenje za ovaj problem, a mislim da nisi svesna koliko psihologa po školama, kako reče Av u nekom od prethodnih postova, ne čini šta bi trebalo da čini.
Tvoj gnev je opravdan, ali je neopravdano usmeren na mene, na aktuelnu terminologiju i na većinu nastavnika koje nema ko da usmeri.
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Sre Maj 28, 2014 10:59 pm

Bila pod navodnicima ili ne, rec je koja moze da zaboli roditelja.
A nije zapelo da se bas ta rec upottrebi, zar ne?

P.S. Nit bi se svadjala, nit sam gnevna... samo apelujem na malo vise obzira, ako je moguce.
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Sre Maj 28, 2014 11:22 pm

Lilith ::Bila pod navodnicima ili ne, rec je koja moze da zaboli roditelja.
A nije zapelo da se bas ta rec upottrebi, zar ne?

P.S. Nit bi se svadjala, nit sam gnevna... samo apelujem na malo vise obzira, ako je moguce.

Apeluj onda i na leksičare i psihologe da promene terminologiju. Koliko je meni poznato, a Oblica nek me slobodno ispravi, disgrafija i poremećaji u govoru se takođe svrstavaju u 'posebne potrebe' (bar u onim člancima koje sam konsultovala). Uostalom, svako dete ima posebne potrebe.
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Sre Maj 28, 2014 11:26 pm

I ja imam posebne potrebe.  Disleksija - Page 2 2214231980 

izmamiste me da napišem još jedan komentar, al sad stvarno više neću..

evo jedno srce za obe... Disleksija - Page 2 2112243190 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Sre Maj 28, 2014 11:34 pm

oblica ::I ja imam posebne potrebe.  Disleksija - Page 2 2214231980 

izmamiste me da napišem još jedan komentar, al sad stvarno više neću..
 

Nemoj da odustaneš od teme, molim te! Dragoceno je da ovde nalepiš tekstove koje smatraš korisnim ili da nas izvestiš o radu tog udruženja u koje imaš nameru da se učlaniš.
Eto, ja sam prosvetar i imam posebnu potrebu da naučim više o disleksiji (a ti si prva koja mi je skrenula pažnju na to!) Disleksija - Page 2 363364791
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Time Sre Maj 28, 2014 11:38 pm

madam mim ::
oblica ::I ja imam posebne potrebe.  Disleksija - Page 2 2214231980 

izmamiste me da napišem još jedan komentar, al sad stvarno više neću..
 

Nemoj da odustaneš od teme, molim te! Dragoceno je da ovde nalepiš tekstove koje smatraš korisnim ili da nas izvestiš o radu tog udruženja u koje imaš nameru da se učlaniš.
Eto, ja sam prosvetar i imam posebnu potrebu da naučim više o disleksiji (a ti si prva koja mi je skrenula pažnju na to!) Disleksija - Page 2 363364791

I ja imam potrebu da znam.
avatar
Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Sre Maj 28, 2014 11:38 pm

madam mim ::
Lilith ::Bila pod navodnicima ili ne, rec je koja moze da zaboli roditelja.
A nije zapelo da se bas ta rec upottrebi, zar ne?

P.S. Nit bi se svadjala, nit sam gnevna... samo apelujem na malo vise obzira, ako je moguce.

Apeluj onda i na leksičare i psihologe da promene terminologiju. Koliko je meni poznato, a Oblica nek me slobodno ispravi, disgrafija i poremećaji u govoru se takođe svrstavaju u 'posebne potrebe' (bar u onim člancima koje sam konsultovala). Uostalom, svako dete ima posebne potrebe.

Mi ovde nismo strucni i nema potrebe ni za strucnim terminima... Ako mozemo pomoci odlicno, ali ne moramo dodatno otezavati.
Moje dete je hiperaktivno i ima poremecaj paznje, nijendno ga strucno lice nije klasifikovalo u ovu grupu dece sa p.p.
Inteligentniji je od dece svojih godina, kao i oblicini klinci, da im treba pomoc, treba im... da im treba i etiketa, ne treba im... Dovoljno je tesko i bez toga. :-)

P.S. Ljubac, oblice...
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od inspy Čet Maj 29, 2014 1:50 pm

само нам још фали да људи који нешто конкретно знају, из искуства, ћуте и увијају због нас који појма немамо.
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Čet Maj 29, 2014 2:45 pm

Dati savet iz ličnog iskustva ili iskustva drugih koje poznajemo, često je lek.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Pon Jun 02, 2014 12:03 pm

Društvo je pred zatvaranjem zbog finansijskih problema.. Disleksija - Page 2 1626135240 

kasno oblica na Kosovo stiže...  Disleksija - Page 2 657883169 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Davidova Uto Nov 14, 2017 1:51 am

Lilith ::Autizam se ne stice, sa njim se radja. Dete moze da napreduje malo sporije, progovori i da se tu stanje rapidno pogorsa... I koliko znam, dijagnoza se moze dati do 3-ce godine, mnogo pre nego sto moze disleksija da se ustanovi.

Koliko ja znam još nije utvrđeno da li je autizam stečena bolest ili urođena. U poslednje vreme se govori o uticaju uvoznih vakcina koje prouzrokuju autizam.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 2797
Datum upisa : 18.05.2017
Lokacija : ZE-BG

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija - Page 2 Empty Re: Disleksija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu