Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 29 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 29 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Disleksija EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Disleksija EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Disleksija EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Disleksija EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Disleksija EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Disleksija EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Disleksija EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Disleksija EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Disleksija EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Disleksija EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Disleksija EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Disleksija EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Disleksija EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Disleksija

+2
Avramova
madam mim
6 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Disleksija Empty Disleksija

Počalji od Gost Sub Maj 17, 2014 11:53 am

Mogla bih se kladiti da među decom koja su okarakterisana kao inteligentna a lenja, ima sigurno 90% disleksičnih.

Pored toga što živimo u vreme kada su informacije dostupne, kada prosvetni radnici celog radnog veka imaju i mogućnost i obavezu da se dodatno usavršavaju, mi o disleksiji znamo jako malo. Ako iz škole dobijete sledeći savet ''On je lenj, slobodno ga pritegnite'', odvedite dete na testiranje. Možda samo ima disleksiju.

U našem govornom području 20% ljudi ima disleksiju. Tamo gde se različito čita i piše 40% ljudi ima disleksiju, a u Kini 1%! Zato što imaju slikovno pismo koje obrađuje samo jedna strana mozga.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Sub Maj 17, 2014 11:56 am

''Opšti simptomi:
•  nesklad zmeđu opših sposobnosti i jezičkih sposobnosti
•  postoje  - „dobri“ i „loši“ dani
•  konfuznost, teškoće u organizaciji radnog dana i slobodnog vremena
•  slabija kratkotrajna radna memorija
•  dezorijentacija u prostoru i vremenu (levo-desno, istok-zapad,...)
•  smetnje u sekvencioniranju (abecedni red, meseci u godini, tablice, liste instrukcija, rođendani,...)
•  smetnje u pamćenju vremena, „gubljenje“ vremena
•  smetnje u uočavanju rime
•  smetnje u razumevanju humora izraženog rečima
•  smetnje u konverzaciji - treba im vremena za procesuiranje, pronalaženje pravog izraza
•  smetnje u orijentaciji u prostoru, u vremenu i događajima
•  netačna (uglavnom lošija) slika o sebi – „lenj sam“, „nedovoljno pažljiv“,...  

Pored simptoma koji otkrivaju negativna obeležja disleksije, postoje prema Dejvisu (2004) i četiri osnovne sposobnosti koje imaju svi disleksičari:

1. Sposobnost namernog pristupa funkciji izobličavanja percepcije u mozgu.
2. Sposobnost svesnog trodimenzionalnog posmatranja slika u umu i kretanja oko njih u mentalnom prostoru.
3. Sposobnost proživljavanja samoprouzrokovanih mentalnih slika kao stvarnih fenomena, tj. sposobnost doživljavanja zamišljenog kao stvarnog.
4. Tendencija ili veća skolonost ka neverbalnom razmišljanju primenom slika pojmova i ideja, uz malo ili bez ikakvog unutrašnjeg monologa.

Ukoliko su ta obeležja prisutna, a dete/osoba pokazje i simptome nesposobnosti učenja čitanja, onda je u pitanju disleksija.''

Opširnije:

http://www.disleksija.rs/index.html
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 1:39 pm

U našoj državi postojao je zakon koji je oslobađao decu sa disleksijom od prijemnog ispita. I kao što to obično biva, ljudi su zloupotrebljavali taj zakon i pribavljali od lekara lažne nalaze, pa je zakon ukinut.
Jedino na fakultetu osobe sa disleksijom imaju određene povlastice, ali ja ne razumem, kako neko ko ima disleksiju uopšte da stigne do fakulteta. Obično im se učenje smuči još u osnovnoj školi.

Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Uto Maj 27, 2014 2:15 pm

Znam. Srećem se sa tim u praksi. Postoje struke u kojima mogu da napreduju, a za koje nisu presudne moći čitanja i memorisanja teksta.
Njima se izlazi u susret tako što im se dopušta snimanje predavanja (kao i slabovidim i slepim osobama). Zvuk bolje pamte od vizualnih znakova (kao što su reči).
Nije to baš najbolje regulisano, formalno-pravno, šta oni mogu da rade i gde da se zaposle kad završe fakultet... Mislim da im čak ni u indeksu ne stoji da su disleksični....
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 2:26 pm

Skoro mi je prijateljica pričala da je u turističkoj agenciji videla da devojka koja tamo radi preko formulara stavlja neke folije u boji, pa joj je bilo čudno šta to radi i pitala je..
Ima disleksiju i te folije joj pomažu da ne pogreši u čitanju i pisanju (disgrafija koja obično ide u paketu).

Ima različitih vrsta disleksije, pa od toga i mogućnosti zavise.

Ono što ja vidim kao najveći problem je to što masa ljudi ne zna da ima disleksiju. Trebalo bi u četvrtom ili petom razredu izvršiti testiranje sve dece. To ne bi državu koštalo toliko, koliko ih koštaju problematični, koji nisu u mogućnosti da se istaknu na pravi način, pa odlutaju na pogrešnu stranu.

Jako je teško shvatiti da neko ko ima iq 100 ili 130 ne može da savlada nešto tako jednostavno kao što je čitanje.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Uto Maj 27, 2014 2:37 pm

Mogu da budu sasvim pristojni muzičari, to znam pouzdano... Ne idu im teorijski predmeti, ali su dobri praktičari - muzikanti...

A što se tiče ove provere o kojoj govoriš, mislim da je tu ipak presudna budna pažnja roditelja i da to može da se uoči i ranije (pre četvrtog razreda), samo ako roditelj dovoljno vremena posveti detetu.
Al je kod nas veći problem što i roditelji slabo čitaju...
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 3:00 pm

I ne vole da im deca imaju dijagnozu.. Disleksija 363364791 
Nekako lepše zvuči kad kažu ''eto ovo moje dete bistro, al lenja buba..'', nego kad kažu ''moje dete ima disleksiju''.

Može da se primeti još na samom početku čitanja i pisanja, ali zvanično ne može da se dijagnostikuje pre devete godine, jer se smatra normalnim poteškoćama u savladavanju čitanja za uzrast.

Da, čula sam da ima talentovanih muzičara, sportista, dizajnera, glumaca..

Ma i to što kažeš. Više ne čitaju ni oni što znaju da čitaju.  Disleksija 1626135240 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Uto Maj 27, 2014 3:07 pm

oblica ::

Da, čula sam da ima talentovanih muzičara, sportista, dizajnera, glumaca..


?!?!? Pa, kako među njima? Ja sam mislila da to baš ne može bez čitanja i memorisanja tekstova (to mi je uvek bilo fascinantno u vezi sa pozorišnim glumcima!)
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 3:20 pm

Cher
Marlon Brando Disleksija 2112243190 
Tom Cruise
Whoopi Goldberg  Disleksija 2112243190 
Susan Hampshire
Anthony Hopkins  Disleksija 2112243190 
Bob Hoskins
Sarah Miles
Oliver Reed
Harrison Ford
Liv Tyler

Evo izguglah na brzinu, mada nisu tu sva imena. Nacrtala sam srca omiljenima.

http://www.hud.hr/w-tekstovi/w-poznati.html

Nije pamćenje problem. Problem je u sporom čitanju i greškama u čitanju i pisanju.
U zavisnosti od oblika disleksije to sasvim fino može da se savlada. Možda malo više
vremena treba da se nešto pročita, al ko želi, pročitaće.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 3:21 pm

Prvo sam htela da kažem da ti amerikanski glumci i ne čitaju mnogo, al kad sam videla Branda i Hopkinsa na spisku, postideh se.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od madam mim Uto Maj 27, 2014 3:36 pm

Bogme, stvarno za divljenje....

Ja sam se tako jednom pravila pametna pa sam postavila pitanje zašto oni (disleksičari koji studiraju) nemaju neku šifru u indeksu i da li oni, pod istim uslovima konkurišu za posao u prosveti kao i ostali....
Da ispadnem još grđa, odmah sam postavila i pitanje postojanja zdravstvenog uverenja da je student sposoban da studira (u moje vreme je to bilo obavezno)... Ima, verovala ili ne, povremeno onih koji imaju očigledne psihičke probleme i probleme u ponašanju, a nema nikog ko je zadužen da 'hendluje' takve slučajeve. Pa ih onda profesori il samilosno puštaju ili se "ćeraju" (a i jedno i drugo je van pameti)....
Od tad više ništa ne pitam nadležne....  Disleksija 1369909122 
madam mim
madam mim
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2855
Datum upisa : 21.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 4:09 pm

oblica ::Ako iz škole dobijete sledeći savet ''On je lenj, slobodno ga pritegnite'', odvedite dete na testiranje. Možda samo ima disleksiju.

Zar učitelji-pedagozi nisu upoznati sa disleksijom pa bi umesto ''On je lenj, slobodno ga pritegnite''  savetovali roditelju da dete odvede na testiranje? Konačno, svaka škola ima školskog psihologa i bilo bi za očekivati da dete prvo prođe test kod njega a zatim, u zavisnosti od rezultata, da se uputi na kliniku.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 4:19 pm

I Nikola Tesla je imao disleksiju...  Disleksija 1609615419 znala sam, znala sam...

Razumem te. Ipak je to F dijagnoza i nije svejedno ako se ranije nisi sretala s time.
Ljudi svašta pomisle. Meni se dešava da kada kažem da mi deca imaju disleksiju naiđem na tako sažaljive poglede... Prosto ljudi ne znaju šta da kažu.

Naravno disleksija ne garantuje nadarenost. Ovi navedeni primeri samo govore da nije ni ograničenje.
Ja sam otkrila da imam disleksiju sa 32 godine. Do tada sam mislila da sam mentol. (molim one koji bi se s tim složili da me zaobiđu  Disleksija 750862024 ) Strašno sam se namučila kroz školovanje. Niti su roditelji imali pojma, niti je neko od učitelja ili nastavnika provalio o čemu se radi. Zato mi je sada strašno što sam na vreme uočila problem kod dece, ali ne mogu da im pomognem, jer sistem ne podržava. I školu smo promenili, jer su u toj drugoj garantovali da će im pomoći, ali ništa. Pomažu im tako što im gledaju kroz prste, ali meni to nije bio cilj. Od toga će samo štetu imati u srednjoj školi.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 4:24 pm

Avramova ::Zar učitelji-pedagozi nisu upoznati sa disleksijom pa bi umesto ''On je lenj, slobodno ga pritegnite''  savetovali roditelju da dete odvede na testiranje? Konačno, svaka škola ima školskog psihologa i bilo bi za očekivati da dete prvo prođe test kod njega a zatim, u zavisnosti od rezultata, da se uputi na kliniku.
Ne, pojma nemaju. Učiteljica starijeg sina mi je dušu izela. Pvo je pitala dal je kršten, pa kad sam joj rekla da je kršten sa tri meseca, onda je samo slegla ramenima i to je bilo to. Na sve potvrde od lekara koje smo donosili imala je komentar. Na kraju nas je poslala kod njene sestre koja je psiholog (i kojoj valjda jedinoj veruje), pa kad je i od nje dobila isti papir, malo je smekšala, al to je već bilo polugođe četvrtog razreda. Do tada ga je forsirala da čita naglas pred razredom i napravila nepopravljivu štetu.

Školski pedagozi su toliko zauzeti slučajevima problematične dece, da kad vide ovu moju samo odmahnu rukom i kažu ''ma oni su super''. Pa jesu super, ali im treba pomoć..  Disleksija 500484114
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 4:32 pm

Prošle godine sam imala poslednji ozbiljan razgovor sa školskim pedagogom na ovu temu i od tada sam odustala. Izgubila sam snagu, al sad nešto počinjem da se vraćam i razmišljam da se učlanim u to udruženje roditelja dece sa disleksijom i pokušam nešto ozbiljnije.

Bukvalno sam ih molila za pomoć. Rekla sam da nemamo vise snage da im čitamo lekcije kada se vrate iz škole. Da nemamo odakle da plaćamo logopede. Psihološkinja je samo klimala glavom, a o nda je došla srpkinja koja me je tako nakrpila da sam plačući izašla odande. Ona ne veruje da dete ima disleksiju i tačka.  Disleksija 1626135240

E da.. Psihološkinja je rekla, da ako ih uključi u poseban program, gde će se od njih tražiti da nauče isto, ali prezentuju na njima najlakši način, to izazvati takvo negodovanje kod nastavnika (zbog dodatnih obaveza koje nisu dodatno plaćene) da je bolje da ništa ne diramo. Eto oni će biti srećni što smo mi popustili, pa će i oni malo popustiti deci.
Idealno rešenje... Disleksija 657883169 
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 4:34 pm

oblica :: Školski pedagozi su toliko zauzeti slučajevima problematične dece, da kad vide ovu moju samo odmahnu rukom i kažu ''ma oni su super''. Pa jesu super, ali im treba pomoć..  Disleksija 500484114

Neverovatno je da se na učiteljskom fakultetu ne učio i o tome, makar u onoj meri koju pruža internet.

Čudi me zabrinutost za problematičnu decu. Jesi li sigurna da su zaista zabrinuti i ako jesu, kakvu su rezultati? Uverena sam da većina školskih psihologa samo figuriraju nakon što testiraju prvake.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 4:48 pm

Od kako je počela inkluzija imaju decu sa mnogo ozbiljnijim problemima nego što su problem moje dece. Ne znam kakvi su rezultati, ali znam da imaju mnogo više posla za istu platu.
Kada bi dali učiteljicama veću platu ako imaju dete sa kojim se radi po posebnom programu.. Recimo za jedno dete pet posto na platu, za dvoje deset (I to je dovoljno jer sa više ne bi ni fizički ni psihički mogli da izađu na kraj) onda bi bili motivisani za rad.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 5:12 pm

Analogno tome lekari bi mogli biti nonšalantni u lečenju. Mala plata, baš me briga za pacijenta.

Ne mislim da im je lako ali, ako nisu spremni stručno obavljati svoj učiteljski posao kao najdelikatniji od svih poslova, neka se sklone. Znam da je ludost moje razmišljanje ali država bi morala rešavati takve probleme kao prioritetne jer su vrlo ozbiljni i alarmantni. U školi se udara kamen temeljac za budućnost, često jači nego onaj iz porodice.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Lilith Uto Maj 27, 2014 5:21 pm

Koliko znam deca sa disleksijom imaju poseban program, isto gradivo, ali obradjeno na drugaciji nacin sa takvom decom.
Bar je tako kod nas u skoli, da li je dobra volja nadtavnika, ili to ide u rok sluzbe, ne bih znala reci.
Lilith
Lilith
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3325
Datum upisa : 02.12.2013

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 5:27 pm

Sve se da udesiti što voljom učitelja što voljom države.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Gost Uto Maj 27, 2014 6:57 pm

Lilith ::Koliko znam deca sa disleksijom imaju poseban program, isto gradivo, ali obradjeno na drugaciji nacin sa takvom decom.
Bar je tako kod nas u skoli, da li je dobra volja nadtavnika, ili to ide u rok sluzbe, ne bih znala reci.

Dobra volja škole. U dve škole nisam naišla na tako nešto.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Time Uto Maj 27, 2014 6:58 pm

Džejmi Oliver je ima, odnosno se izborio s njom.
avatar
Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 7:03 pm

Time, da znaš da sam to primetila.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Time Uto Maj 27, 2014 7:30 pm

Avramova ::Time, da znaš da sam to primetila.

kako?
avatar
Time
Super član
Super član

Broj poruka : 6053
Datum upisa : 20.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Avramova Uto Maj 27, 2014 7:47 pm

Pa tako, pre je otežano pričao, sada tečno.


•  nesklad zmeđu opših sposobnosti i jezičkih sposobnosti
• smetnje u konverzaciji - treba im vremena za procesuiranje, pronalaženje pravog izraza

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Disleksija Empty Re: Disleksija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu