Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 47 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 47 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Slučajnost ili sudbina - Page 2 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Slučajnost ili sudbina

+43
Visnja
Thabit
Lilith
Batista
Ledena
Mojra
zvezdica
MisisM
Vayu
vetarUkosi
Time
Strelac
Komsinica
Uther Pendragon
Enna
furija
inspy
Marea
Istina ex Natasha
Goga_
Prince
Jurivaka
Jovanka Orleanka
Miško
Izumi
Lila
Sklad odjeka
Vrdalama
diotimo
Fi Pi
RINGE
ostensibly
drdoktor
Avramova
Fristajlo
cat09
digitalmandrak
ellen
Bass
Orhideja
Vidra
Dragana
sanjalica
47 posters

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Sklad odjeka Čet Jun 10, 2010 3:18 pm

Fi Pi ::Moj otac je slučajno nešto čačko po mojoj majci i zadesila ga je gorka sudbina u vidu -ja. Slučajnost ili sudbina - Page 2 224227

Треба бити чаробњак и одгонетнути да ли је то био случај, узрочно-последична веза или судбина Smile
Sklad odjeka
Sklad odjeka
Član
Član

Broj poruka : 151
Datum upisa : 11.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Avramova Čet Jun 10, 2010 3:32 pm

@Sklad odjeka

Šta god da je - dobro je. :violina:

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Gost Uto Dec 21, 2010 1:50 pm

Cujem kroz zivot kada kazu, desilo mu se to i to, sudbina je slucajno tako htjela, sudbinu tacno je, mozemo i da izazovemo, al opet i to moze biti sasvim slucajno, jer sudbina nije samo ono sto je vec predodredjeno da bude vec i sama je slucajna. Recimo znanje je plod rada, a ne slucajnosti, ali i to je za mene sudbina, jer sta je sudbina, ako je ono sto ti krojis a ne bude uvijek bas tako..slucajnost je nezvani gost to je poznato..a sve je to sudbina..obadvije su nezvani gosti, i uvijek dolaze zajedno..dvije sestre blizanke koje uvijek dolaze iznenada..Ovo sam vec jednom raspravljala na jednom forumu, sa osobom koja u sudbinu ne vjeruje vec samo u slucajnost..Ja se ne slazem sa tim..zar nije sudbina najveca slucajnost...?
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Lila Uto Dec 21, 2010 1:52 pm

Sve se dešava sa razlogom, slučajnost je izgovor Slučajnost ili sudbina - Page 2 2214231980
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Gost Uto Dec 21, 2010 1:55 pm

E da to se salzem...to je vec tacno.. Slučajnost ili sudbina - Page 2 253785
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Avramova Uto Dec 21, 2010 2:10 pm

Mislim da o sudbini možemo govoriti do pred sam kraj života, često to drugi čine pa će reći: živeo je tako i tako i to je njegova sudbina a zapravo to je bio "samo" njegov život čiji je on bio isključivi vlasnik.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Izumi Sub Mar 26, 2011 10:39 am

sanjalica ::Da li verujete u slučajnosti ili smatrate da se sve dešava sa određenim razlogom....???? Question

Sve se dešava, a mi pronalazimo razloge.
Slučajnost ili sudbina - Page 2 2214231980
Uglavnom, verujem u karmu.
Izumi
Izumi
Član
Član

Broj poruka : 318
Datum upisa : 10.06.2010
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Izumi Pon Jul 18, 2011 3:04 pm

Sudbina, kažu ljudi, umesto da zavire u sopstveno srce.

Slučajnost ili sudbina - Page 2 3411801311
Izumi
Izumi
Član
Član

Broj poruka : 318
Datum upisa : 10.06.2010
Godina : 41

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Avramova Uto Jul 19, 2011 9:38 am

@Izumi

Nekima je lakše opravdati se sudbinom nego zaviriti u sopstveno srce, a srce nikada ne sme da samuje. Ako mu to dopustimo, ono će samo kucati.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Miško Uto Jul 19, 2011 11:01 am

U čovekovom životu postoje periodi,procesi događaji i neke životne radnje na koje se ne može uticati vlastitom voljom.Od nas samih zavisi dali ćemo to razumeti kao sudbinu ili višu silu ili nešto trće...
Miško
Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1975
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Dragana Uto Jul 19, 2011 12:18 pm

Miško ::U čovekovom životu postoje periodi,procesi događaji i neke životne radnje na koje se ne može uticati vlastitom voljom.Od nas samih zavisi dali ćemo to razumeti kao sudbinu ili višu silu ili nešto trće...

Slažem se . Upravo tako . Od čovjekova osobnog pogleda na život i životne procese , ovisi čemu će tko pripisati situacije iz svoga života .
Sudbina ili slučajnost ?! Kako god vidjeli događaje iz života , bili oni predodređeni ili ne , svaki ima svoj razlog za zbivanje ...
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Jovanka Orleanka Sre Avg 03, 2011 10:46 am

- Slučaj se desi onda kada odlučujemo bez razmišljanja.
Jovanka Orleanka
Jovanka Orleanka
Novi član
Novi član

Broj poruka : 40
Datum upisa : 03.08.2011
Godina : 50
Lokacija : Negde daleko, daleko od mora

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Jurivaka Pet Sep 23, 2011 10:55 am

Sudbina? Čisto praznovjerje! Ne postoji nikakva sudbina - niti je neki čiko u debelu knjigu zapisao naš životni put po kome moramo ići. Život ne određuje čovjeka, nego čovjek određuje život. Ono smo što sami napravimo od sebe.
Ljudi su često skloni da posledice svojih loših odluka, pripisuju sudbini i tako nalaze opravdanje za sebe i svoju pogrešnu računicu. Ustvari, to je neka vrsta racionalizacije, pa sudbina tu dođe kao dobar izgovor.
Ne može stajati pitanje - sudbina ili slučajnost, jer naš život ne određuje ni jedno ni drugo. Istina, ovo se ne može u potpunosti reći za slučajnosti, jer po nekad, neki slučajni događaji, koji nastaju mimo nas i naše volje, mogu u izvjesnoj mjeri uticati na naše planove, ali u suštini, naš život je u našim rukama i biće ono što sami napravimo od njega.
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Prince Uto Dec 04, 2012 2:38 pm

Jurivaka ::Sudbina? Čisto praznovjerje! Ne postoji nikakva sudbina - niti je neki čiko u debelu knjigu zapisao naš životni put po kome moramo ići. Život ne određuje čovjeka, nego čovjek određuje život. Ono smo što sami napravimo od sebe.
Ljudi su često skloni da posledice svojih loših odluka, pripisuju sudbini i tako nalaze opravdanje za sebe i svoju pogrešnu računicu. Ustvari, to je neka vrsta racionalizacije, pa sudbina tu dođe kao dobar izgovor.
Ne može stajati pitanje - sudbina ili slučajnost, jer naš život ne određuje ni jedno ni drugo. Istina, ovo se ne može u potpunosti reći za slučajnosti, jer po nekad, neki slučajni događaji, koji nastaju mimo nas i naše volje, mogu u izvjesnoj mjeri uticati na naše planove, ali u suštini, naš život je u našim rukama i biće ono što sami napravimo od njega.
Potpisujem Very Happy
avatar
Prince
Super član
Super član

Broj poruka : 5401
Datum upisa : 22.05.2010
Godina : 57

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Marea Ned Dec 16, 2012 11:11 pm

Izbor, jer sto god nazoves sudbinom to je bio "njen" izbor, a sto god nazoves slucajnoscu to je bio opet izbor i sudbine i tvoj.
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Goga_ Pon Dec 17, 2012 5:15 am

sanjalica ::Da li verujete u slučajnosti ili smatrate da se sve dešava sa određenim razlogom....???? Question

Kao što verujem da scako ''zašto'' ima svoje ''zato'', isto tako verujem da postpje perfektni trenuci, koje nam život servira.
Da li su lepi, ili manje lepi, stvar je našeg gledišta na dešavanje u datom momentu.

Marea je spomenula izbore, slažem se.

Moj izbor je da mi svaki perfektan momenat bude, baš onakav,
kakav želim da bude - lep.
Goga_
Goga_
Član
Član

Broj poruka : 332
Datum upisa : 29.11.2012
Godina : 50
Lokacija : ... divljina ...

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Istina ex Natasha Pon Dec 17, 2012 9:18 am

Dragana ::Osobno ... ne vjerujem u slučajnosti . Vjerujem da se sve što nam se događa , događa s razlogom . Na nama je hoćemo li znati išćitati iz svega što nam se nameće , zbog čega je nešto dobro za nas .

Ako je sve stvar izbora da li se vama, koji tvrdite da ne postoji sudbina, desilo da odlucite da vam se desi ili da uradite nesto sto se ispostavilo po vas vrlo lose? Naravno da niko ne bi hteo svojom voljom, tj. izborom da dozivi neuspeh ili nesto, ne daj Bozje, mnogo, mnogo gore.

Na primer, sanjala sam, pre mog odlaska u Srbiju mnogo dogadjaja koji su me iznenadili i umalo kostali zivota. O materijalnoj steti, dusevnom bolu i ostalom sto prati takve dogadjaje, i da ne govorim. Otisla sam sa najboljom namerom, da vidim prijatelje iz detinjstva. Da vidim rodni kraj. Da uradim neke vazne poslove vezane za moju imovinu. Desio se apsolutni neuspeh ni sa cim izazvan. Ostala sam i bez prijatelja /dokazali da nisu nikad ni bili/ i bez novca. Isla sam drugi put da 'spasim sta se spasiti moze
Neki su napravili plan da iz toga izvuku materijalnu koristi. Cak su mi pretili: 'Dobices poziv za Sud. Nikada se neces vratiti u Australiju".

Pred drugi odlazak, probudila me recenica: 'Gospodjo, ici cete na Sud!'. Neko mi je rekao jako glasno...Ne secam se lika.

Da li sam mogla da izbegnem da cu biti u situaciji da cujem od grupe, za koju sam smatrala da su mi prijatelji jos iz detinjstva? Da nisu spali do tog stepena da se sluze lazima i svim sredstvima da mi otmu sve sto imam. Da sam znala, zar bi isla?

NE! Jednostavno, nije se moglo izbeci.




Istina ex Natasha
Istina ex Natasha
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3767
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Marea Pon Dec 17, 2012 3:40 pm

Ja ne tvrdim u zivotu nista, a kamoli to da ne postoji sudbina. Sudbina bira nas, mi biramo sudbinu a sve ono u medjuvremenu je slucajnost. Jer kako bi moglo biti drugacije? Da nije nas, nebi bilo ni sudbine. Sta bi inace ona radila bez nas?. Zivot je skup dobrih i losih stvari. Na nama je koje cemo izabrati kao dobre, a ako je nesto ocigledno lose, opet je na nama kako cemo se s tim nositi.
Natasha, sto se tice tvojih "prijatelja" sam si ih birala, pogrijesila si u izboru, nista strasno, desava se. Sada izaberi da ti to bude skola.
Preboljet ces. Jos ces se i cuditi kako si lako i brzo zaboravila. Jer sve sto ti se sad cini neizdrzivo i bolno, posmatrano unazad cinit ce ti se da je bilo lako i kratko. I najtezi dogadjaji s vremenom gube svoju masu.
Svaki "vozac" kroz zivot ima barem po jednu "saobracajnu nesrecu".
Sve ce to vrijeme urediti.
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od inspy Pon Dec 17, 2012 10:42 pm

Ову књигу варим сто година,ево неколико делића, можда некоме буде интересантно:

Не марим много за уобичајено. Желите ли да стекнете слику о пријатељевом темпераменту, моралности и елеганцији,потребно је да га видите на делу у екстремним ситуацијама, не у редовним условима ушушканости у свакодневни живот. Можемо ли да изучавамо здравље без познавања погубних болести и епидемија. Заиста- "нормално" је често неважно. Готово све у животу је последица ретких шокова и скокова од огромног утицаја, а истовремено, све што се у животу изучава је најчешће усмерено на нормално и предвидљиво...
...............
У овом есеју стављам главу на пањ износећи тврдњу, противну многим нашим мисаоним навикама, да нашим светом доминира екстремно, непознато и врло невероватно (невероватно по мерилима нашег тренутног знања) - а да ми истовремено проводимо време ћаскајући о ситницама, усресређени на оно што је познато и што се понавља. То указује на потребу да се као полазиште узму екстремни догађаји, уместо што се третирају као изузеци који се гурају под тепих. Такође износим још смелију тврдњу да ће,упркос напретку и ширењу нашег знања,или можда управо због тога- будућност бити све мање превидљива...
.........
Ако мислите да су изуми које видимо око нас потекли од људи који седе између четири зида и смишљају их према неком временском распореду,размислите још једном: скоро сва битна открића су плод сретног случаја.Другим речима, пронађете нешто што нисте тражили и то вам промени живот, а после открића се питате зашто вам је толико дуго требало да откријете нешто тако очигледно. Франсис Бајкон је рекао да је најважније напредовање оно које је најмање предвидиво, које је "изван наше способности имагинације"....
Црни лабуд, Насим Талеб.
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Avramova Pon Dec 17, 2012 10:55 pm

Fini odlomci. Zastala sam kod ovoga, između ostalog.
Заиста- "нормално" је често неважно.
"Normalno" se podrazumeva a biva važnije nego što je uobičajeno kada pređe u suprotno stanje. Mislim da je jako dobro da čovek shvati da, ako ispunjava taj preduslov, može biti zadovoljan i tek onda "krenuti" u susret nepredvidljivom.


____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Marea Pon Dec 17, 2012 11:06 pm

inspy,, dopada mi se...Cak sam i pisala o tome, da covjeka tek u nekoj ekstremnoj situaciji otkrivas ko je., ovo je izmedju ostalog..Odlicno je.
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Avramova Pon Dec 17, 2012 11:18 pm

@Marea

Zašto ekstremne situacije govore kakav je ko? Valjda je manje ekstremnih nego uobičajenih situacija. U ekstremnim se otkrije još jedan deo karaktera, možda najznačajniji ali ipak nije jedini. Znači, ako se čoveku ne desi ekstrem, ne bismo ga nikada prepoznali, a tek ne do kraja.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Istina ex Natasha Uto Dec 18, 2012 8:26 am

Avramova ::@Marea

Zašto ekstremne situacije govore kakav je ko? Valjda je manje ekstremnih nego uobičajenih situacija. U ekstremnim se otkrije još jedan deo karaktera, možda najznačajniji ali ipak nije jedini. Znači, ako se čoveku ne desi ekstrem, ne bismo ga nikada prepoznali, a tek ne do kraja.

Citam ovo i mislim o svojim postupcima u ekstremnim situacijama. Otkrivam da reagujem skoro sasvim u suprotnosti sa svojom pravom prirodom. Reagujem nepromisljeno. Koristim reci koje su u suprotnosti sa mojim religioznim ubedjenjem /kao obicna osoba koja ne prati reci Isusa Hrista, poneku psovku koja mi je bila nista dok sam bila neverenik/. Kazem da cu uraditi ovo ili ono...Zvuci okrutno, ekstremno lose itd...Medjutim, ne uradim nista od toga. Osecam se vise kriva nego onaj koji me isprovocirao, ostetio i oklevetao sa najgorim optuzbama koje se mogu zamisliti...Svi ti da dodju u nekoj teskoj situaciji kod mene, bilo bi mi zao i sve bhi ucinila sto mogu da im pomognem. Ne moze covek, koji ima cisto srce, biti ono sto nije. Moze samo na recima a ne i na delima. I to u situaciji kada je ekstrimno isprovociran sa nekom nepravdom. I to zavisi od mentalne snage i uslova zivota. Kod mene je, na zalost, i jedno i drugo slabo i lose.

Istina ex Natasha
Istina ex Natasha
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3767
Datum upisa : 29.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od furija Uto Dec 18, 2012 10:04 am

inspy ::

Не марим много за уобичајено. Желите ли да стекнете слику о пријатељевом темпераменту, моралности и елеганцији,потребно је да га видите на делу у екстремним ситуацијама, не у редовним условима ушушканости у свакодневни живот.
Potpuno se slazem sa ovim. U redovnim situacijama ljudi se automatski ponasaju po usvojenom obrascu, bilo da je on drustveno prihvatljiv ili njima licno prihvatljiv. Tek u ekstremnim situacijama se pokaze njihova istinska priroda. Cesto slusam kako su nekog prijatelji izdali, povredili i slicno. Licno ne mislim da se radi o prevari ili izdaji. Naprosto, nismo poznavali dovoljno te osobe i ocekivali smo ponasanje ili "žrtvu" razlicitu od one koje su oni spremni da pruze. Cesto nismo svesni ni sopstvenih mogucnosti ili ignorisemo nagovestaje i upozorenja sopstvene prirode koja nam se ne svidjaju. U ekstremnim situacijama, kad nema ni vremena, ni mogucnosti za svakodnevna (uglavnom nesvesna preispitivanja i usaglasavanja), otkrice se ko smo mi zapravo, sta smo sve spremni da uradimo ili ne uradimo i koje su nase maogucnosti ili ogranicenja.
У овом есеју стављам главу на пањ износећи тврдњу, противну многим нашим мисаоним навикама, да нашим светом доминира екстремно, непознато и врло невероватно (невероватно по мерилима нашег тренутног знања) - а да ми истовремено проводимо време ћаскајући о ситницама, усресређени на оно што је познато и што се понавља.
I za ovo mislim da je potpuno tacno. Da nije tako svet bi jos tapkao negde oko kraja praistorije i mi bi sa sigurnoscu mogli da predvidimo sta ce biti za 100 godina. A znamo li sta ce biti u narednih 6 meseci? Da li ce svet, uopste liciti na ovaj o kom danas caskamo?
Франсис Бајкон је рекао да је најважније напредовање оно које је најмање предвидиво, које је "изван наше способности имагинације"....
Upravo tako. Predvidiva napredovanja ne menjaju svet i svest u kratkom periodu. Na njih smo "spremni", ocekujemo ih i pripremamo se za njih. Ova druga, bas zbog svoje nepredvidivosti, izazivaju najvise "potresa", "talasanja" i najvise utucu na sve nas i "sudbinu" sveta, jer dolaze nenajavljeno i menjaju sve u trenu . Tako se preskoce citave decenije "predvidivog" ili sve krene u skroz drugom pravcu.
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od inspy Uto Dec 18, 2012 10:20 am

е књига је управо о томе-Црни лабуд је свака нова непозната ситуација, нов догађај за који нисмо имали ни предпоставку да ће се десити. У неком бескрајном ланцу каузалности, акције и реакције је немогуће предвидети следећи ток догађаја,шта ће ново да искочи и да се отвори, јер ионако не познајемо све домине или коцкице које су у игри..тако да случајност-или судбина сасвим свеједно, мозак увек тежи да додели смисао новој ситуацији,разуме је, и тако уствари и гради стварност.
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Slučajnost ili sudbina - Page 2 Empty Re: Slučajnost ili sudbina

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 5 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu