Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 37 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 37 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Paraliza sna  EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Paraliza sna  EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Paraliza sna  EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Paraliza sna  EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Paraliza sna  EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Paraliza sna  EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Paraliza sna  EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Paraliza sna  EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Paraliza sna  EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Paraliza sna  EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Paraliza sna  EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Paraliza sna  EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Paraliza sna  EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Paraliza sna

+8
Albatros
Anhelito
Dotore
Shooter
Cleopatra
Bella
Orhideja
Lila
12 posters

Ići dole

Paraliza sna  Empty Paraliza sna

Počalji od Lila Uto Dec 14, 2010 10:24 am

'Gotovo svaki tjedan dr. Jean-Cristophe Terrillon budi se i osjeća prisutnost prijetećeg, zlog bića kraj svog kreveta. Pokušava se pomaknuti ili dozvati pomoć. No paraliziran je, nemoćan da podigne ruku ili ispusti glas. Katkad osjeća da ga nešto izvlači iz tijela ili vuče kroz tunel. Dr. Terrillon kanadski je liječnik koji pati od paralize sna, a vlastita zastrašujuća iskustva potaknula su ga da se posveti istraživanju tog fenomena, koji je češći nego što se ranije smatralo. Prema novijim studijama, oko polovica ljudi u životu iskusi barem jedu epizodu paralize sna, a za 2-5 posto ona je dio svakodnevice. Nažalost, mnogi ta iskustva čuvaju poput sramotne tajne, bojeći se da gube razum, osobito zato što je paraliza sna često popraćena halucinacijama. No ona nije znak mentalnog poremećaja, nego stanje između sna i jave. Tijekom normalog sna, svi su ljudi paralizirani. To je prirodni mehanizam koji ih sprečava da u snu skoče iz kreveta, izađu kroz vrata ili prozore i povrijede. Kod paralize sna, taj mehanizam potraje nekoliko sekundi ili minuta nakon buđenja. Iako neugodna, paraliza sna bezopasna je poput štucavice.
No ako se ispravno ne protumači, može izazvati tjeskobu ili nesanicu jer se ljudi boje zaspati kako se ne bi morali suočiti s bićima iz svojih budnih snova, koja im mogu izgledati poput demona ili otimača iz svemira.

STARA TUMAČENJA: VJEŠTICE I SUKUBUSI
U prošlosti su ljudi pogođeni paralizom sna smatrali da im na prsima sjede čudovišta ili da ih u snu seksualno zlostavljaju demoni, tzv. inkubusi i sukubusi. Povremeno bi im se u vizijama javila i poneka vještica koja bi ih odvela na vožnju metlom.

OTMICE IZVANZEMALJACA VRLO SU SLIČNE
Priče ljudi koji tvrde da su ih oteli izvanzemaljci vrlo su slične: žrtve se bude paralizirane, vide bljeskajuća svjetla i čuju zujanje. To su simptomi paralize sna. Vizije izvanzemaljaca koje slijede javljaju se samo kod ljudi koji su već gledali filmove ili serije takve tematike.

HIPNOZA POGORŠAVA STVARI
Svoje iskustvo neki ljudi pokušavaju rastumačiti odlaskom na hipnozu koja će im, kako misle, vratiti sjećanje. No sugestibilno stanje hipnoze može potaknuti fantaziranje i stvoriti lažna sjećanja

JAPANCI ZNAJU ŠTO JE TO "KANASHIBARI"
Japanci paralizu sna nazivaju “kanashibari”. O njoj se raspravlja u ozbiljnim TV-emisijama, ali je i česti predmet šala. Japanski znanstvenici prednjače u laboratorijskim ispitivanjima paralize sna. Oni su otkrili da iako čovjek tada vjeruje kako je budan i gleda oko sebe, često uopće nije otvorio oči.

>>> Pogađa li vas povremeno paraliza sna, pokušajte prepoznati što je pokreće i to izbjegavati. Na primjer, ako se paraliza sna javlja dok spavate na leđima, spavajte na trbuhu ili na boku.

>>> Paraliza sna jednako je česta kod muškaraca i žena. Najčešća je kod tinejdžera, možda zato što su oni najčešće neispavani, a nedostatak sna može pridonijeti češćem javljanju paralize sna.

>>> Medicina još nije pronašla učinkoviti lijek protiv paralize sna, a ni što se tada točno događa u mozgu. Najbolji način reagiranja na nju jest ne paničariti, nego se opustiti i čekati da prođe.
'

Nisam sigurna da li ovu temu smjestiti ovdje, međutim, desilo mi se prvi puta u životu i unatoč tome što znam da je sasvim normalno, ne čini manje jezivim iskustvom.
Da li ste ikada doživjeli? Kakva su vaša iskustva i tumačenja ove pojave?
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Orhideja Uto Dec 14, 2010 10:41 am

Hvala Bogu nisam doživjela a po čitanju iskustava navedenih u članku ne bih ni željela doživjeti.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Lila Uto Dec 14, 2010 10:51 am

Kao što rekoh, ja sam doživjela jutros, tj. maloprije, prvi puta (barem mislim), učila sam i nakon nekih sat i pol zaspala, sanjala pomalo čudan, ajmo reći suviše živ san i odjednom me budi nešto (stvar, poput dječje igračke, kamiončića, auta, plastičnog, nije bilo jasno što), kako mi prolazi sam od sebe kroz dnevnu sobu i ja se pokušavam pomaknuti, dignuti, da vidim što je (sama sam i ne držimo igračke :Paraliza sna  3681966919: ), ali mi nikako ne uspjeva, nešto mi ne dozvoljava. Činilo mi se kao da traje vječnost, i skroz sam prisebna, ali ništa ne mogu. Kada sam se napokon uspjela pridići, sve normalno , izašla maloprije na zrak da se smirim :Paraliza sna  3681966919: Znam da je često, ali baš neugodno.
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Bella Uto Dec 14, 2010 12:07 pm

Doživjela sam.prije godinu i pol negdje.i iskreno se nadam da više nikad neću.
Nisam se mogla pomaknuti,nešto me pritiskalo i moj san je bio bez ijedne slike,samo zvukovi.
Bella
Bella
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1145
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Lila Uto Dec 14, 2010 12:15 pm

Vidiš kod mene u snu slike, a jedini zvuk je bila ta igračka preko sobe, međutim to je bilo kad sam već bila 'lucidna', kao to me probudilo.


Poslednji izmenio Lila dana Uto Dec 14, 2010 12:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Bella Uto Dec 14, 2010 12:17 pm

ja sam samo čula zvukove,kao da netko spava pokraj mene(a nije nitko),kao gužvanje plahte i slični zvukovi.
Bella
Bella
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1145
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Lila Uto Dec 14, 2010 12:32 pm

Al poklapa se detalj, 'nešto ili netko (brrr) ' kao da me pritiskalo i nije mi dozvoljavalo da ustanem, ni otvorim oči kako spada.
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Cleopatra Uto Dec 14, 2010 1:40 pm

Bella ::ja sam samo čula zvukove,kao da netko spava pokraj mene(a nije nitko),kao gužvanje plahte i slični zvukovi.

Tako i ja jedared osetila kako mi neko dise za vrat. Ja se trgla a ono hrce neki tamo u drugoj sobi. Strasno iskustvo.

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Lila Sre Dec 15, 2010 9:49 am

Cleo, mora da ti je bilo užasno, moja sućut affraid
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Shooter Sre Dec 15, 2010 12:27 pm

Čoveče pa i ja sam doživeo nešto slično. Spavao sam na stomaku sa rukama pribijenim telu, kad iz najdubljeg sna osetih da mi nešto stoji na leđima. Ja hoću da ga zbacim ali ne mogu da se mrdnem. Jedva, svim snagama, posle desetak sekundi uspem malo da podignem jedno rame i osetim miša kako strčava sa mene (to je bilo u Studenjaku i sutradan smo uhvatili zločinca Paraliza sna  2214231980 ).

Mada je meni na kraju taj osećaj "paralize" bio veoma zanimljiv . :hulahop:
Shooter
Shooter
Novi član
Novi član

Broj poruka : 27
Datum upisa : 27.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Dotore Sre Dec 15, 2010 12:52 pm

Paralza sna je druga stvar, to je ono kad se probudiš, otvoriš oči i ne možeš da pomeriš ni jedan deo tela, nekoliko sekundi traje, znači da si upao u rem, i da ti se mozak brže probudio od tela. To je normalna pojava.
Ja nisam nikada upao u rem, tako da mogu samo delimično da se naspavam Paraliza sna  1555288004
Dotore
Dotore
Napredni član
Napredni član

Broj poruka : 937
Datum upisa : 17.10.2010
Godina : 46

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Orhideja Sre Dec 15, 2010 1:00 pm

Burla ::
Ja nisam nikada upao u rem, tako da mogu samo delimično da se naspavam Paraliza sna  1555288004
To ne valja, moraš da se opustiš.
Na početku rata, prvih godina budila sam se sa svakom granatom ispaljenom na moj grad, na svaki ispaljeni metak. Dve godine tako, hodala sam kao zombi, a onda na kraju rekla "čujem je tek kad ekspolodira i pojma nemam gdje će, ako mi upadne u krevet neću je ni skontati". Otada sam počela spavati, padale su i budile ali sam upadala u rem faze da se organizam odmori.
Paraliza sna mi djeluje zastašujuće.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Anhelito Sre Dec 15, 2010 11:02 pm

Hm...mislim da se i meni desilo sigurno bar jednom ta tkz.paraliza sna tj. da je mozak pre budan nego telo. Mada generalno mislism da tako nesto se desava usled jake premorenosti tela ili kada smo po stresom. Kad god sam imala poremecen san u bilo kom obliku to se desavalo upravo u tim trenucima.
Anhelito
Anhelito
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2330
Datum upisa : 09.04.2010
Godina : 40
Lokacija : Iznad oblaka

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Albatros Pon Dec 20, 2010 9:12 pm

Secam se jezivog iskustva pre desetak godina. Spavao sam okrenut prema zidu, odjednom osetio sam kako mi nesto smice plahtu sa glave i otkriva vrat. Pokusao sam da se pomerim ali bezuspesno, totalno sam bio paralisan. Nakon toga, jasno sam osetio kako mi neko (nesto) prstom dotice vrat i nesto ispisuje po njemu Paraliza sna  128863565 Tada sam valjda skupio svu snagu koju sam imao i pokusao da udarim to nesto iza ledja pesnicom, medjutim jedva da sam se pomerio! Kad je sve to prestalo i kad sam dosao sebi, plahta je bila na svom mestu a sobi nikoga nije bilo. I dan danas se najezim kad se toga setim. Paraliza sna  3835376317
Albatros
Albatros
Član
Član

Broj poruka : 195
Datum upisa : 20.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Hipi Pon Dec 20, 2010 10:08 pm

Desilo mi se pre mozda mesec-dva i mogu reci da mi je to jedno od nastrasnijih iskustava ikad Paraliza sna  4072609671 Uzasan osecaj, jos sam ruke nekako zapetljala kao u ludackoj kosulji, a ne mogu ni prstom da mrdnem. I sto je najgore, kad spavam disem na usta, a ona su mi takodje bila zgrcena (toliko da sam raskrvarila donju usnu), pa nisam mogla da disem Paraliza sna  128863565 Kad sam se konacno "odblokirala", bio je osecaj kao da sam izronila iz vode, nisam mogla da se nadisem. Strasno.
Hipi
Hipi
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2044
Datum upisa : 19.03.2010
Godina : 35
Lokacija : ..so close, no matter how far...

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od vladimirsto Pon Feb 28, 2011 2:18 pm

Meni se to desavalo do prosle godine. Ne razumem samo zbog cega imam veliki strah i paniku kada se to desi.
vladimirsto
vladimirsto
Novi član
Novi član

Broj poruka : 11
Datum upisa : 26.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Lila Pon Feb 28, 2011 2:53 pm

Ne razumem samo zbog cega imam veliki strah i paniku kada se to desi
Jer je realno jezivo.
Lila
Lila
Ugledni član

Broj poruka : 9118
Datum upisa : 24.03.2010
Godina : 36
Lokacija : The Upper East Side

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Miško Čet Mar 31, 2011 9:37 pm

Obično se događa u Rem fazi spavanja(petom periodu pred buđenjem u kojem se odvija sanjanje).U rem fazi su mišići delimično paralizovani ,verovatno iz razloga da se nebi na snove koji se događaju u rem stanjui fizički odazivali. Ako čoveka u tom intezivnom periodu sanjana nešta omete ,on se probudii i svestan je šta se sa njim događa, a telo je još uvek paralizovan od REM stanja . Nekim ispitivanjima na univerzitetima za psihologiju ,ustanovljeno je da je oko 40% ljudi iskusilo barem jednom u toku života ovaj medicinski fenomen.
Kod 5 procenata ljdi paralizu sna prate jake halucinacije. Oni što više puto dožive to stanje pored halucinacija doživljavaju i privide (čuju razne glasov,vide nerealne likove ,ljucke nakaze.....)
Naučnici koji proučavaju fenomen paralize sna predpostavljau da je uzrok nastanka neočekivane smetnje sna koje su verovatno posledica stresa,promena bioritma,višednevnog nespavanja ,putovanja ,iscrpljenosti od učenja, rada u smenama,prevelike količine kofeina,alkohola ,droga itd....
Do sada ne postoji lijek koji bi to preprečio. Najbolji način suzbijanja je : svako izbegavanje stresa,ili barem pronalaženj najboljeg načina za suočavanjen sa stresom; fizička aktivnost,neki uzorac redovnog spavanja,izbegavanje bilo kakvih smetnji u toku spavanja,zdrava hrana.
Najvažnij je da ljudi koji dožive paralizu sna nikada ne pomisle da je to psihički poremećaj ili da su na pragu ludila , ili da se to samo njima događan.ili da dopuste da ih uhvata panika .
Miško
Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1975
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Cleopatra Sub Maj 21, 2011 5:31 pm

Mislim da mi se ovo nocas dogodilo, kao da sam iznenada promenila dimenziju. Paraliza sna  3629869021

____________________________________________________________________________________
Um je samo sluga strasti...
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Miško Sub Maj 21, 2011 5:54 pm

Cleopatra ::Mislim da mi se ovo nocas dogodilo, kao da sam iznenada promenila dimenziju. Paraliza sna  3629869021
Premalo spavanja a još ako si imala kakve stresove.. relaksacija je potrebna ! ...čuvaj se Cleo.
Miško
Miško
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 1975
Datum upisa : 19.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Bella Sub Maj 21, 2011 6:24 pm

u vrijeme rokova mi se to zna događati uglavnom
Bella
Bella
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1145
Datum upisa : 09.08.2010
Godina : 35

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Konkubinac Ned Jun 08, 2014 10:08 pm

Lila ::Kao što rekoh, ja sam doživjela jutros, tj. maloprije, prvi puta (barem mislim), učila sam i nakon nekih sat i pol zaspala, sanjala pomalo čudan, ajmo reći suviše živ san i odjednom me budi nešto (stvar, poput dječje igračke, kamiončića, auta, plastičnog, nije bilo jasno što), kako mi prolazi sam od sebe kroz dnevnu sobu i ja se pokušavam pomaknuti, dignuti, da vidim što je (sama sam i ne držimo igračke :Paraliza sna  3681966919: ), ali mi nikako ne uspjeva, nešto mi ne dozvoljava. Činilo mi se kao da traje vječnost, i skroz sam prisebna, ali ništa ne mogu. Kada sam se napokon uspjela pridići, sve normalno , izašla maloprije na zrak da se smirim :Paraliza sna  3681966919: Znam da je često, ali baš neugodno.

aha... i ja imam imam tri bradavice ko skaramanga  Paraliza sna  479116528
Konkubinac
Konkubinac
Član
Član

Broj poruka : 389
Datum upisa : 11.05.2014

Nazad na vrh Ići dole

Paraliza sna  Empty Re: Paraliza sna

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu