Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 46 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 46 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Borba za opstanak ili egoizam? EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Borba za opstanak ili egoizam? EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Borba za opstanak ili egoizam? EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Borba za opstanak ili egoizam? EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Borba za opstanak ili egoizam? EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

» Muzika koja u vama izaziva jezu..
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 9:03 pm od Johnny-Azra

» Moje otkriće
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 8:58 pm od Johnny-Azra

» Sta pevusite ovih dana?
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 8:48 pm od Johnny-Azra

» Pjesma koja Vas opisuje u nekim momentima...
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 8:46 pm od Johnny-Azra

» Ne kvarite mi temu dok se opustam...
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 8:44 pm od Johnny-Azra

» Poklanjam ti pesmu
Borba za opstanak ili egoizam? EmptySre Maj 03, 2023 8:40 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Borba za opstanak ili egoizam?

+10
Bijela labudica
Enna
Avramova
inspy
furija
naOpaka
Marea
Sklad odjeka
Dragana
Cleopatra
14 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Cleopatra Uto Sep 14, 2010 4:54 pm

"Prvi zakon prirode je borba za opstanak. Citav zivot prirode prolazi u neprestanom neprijateljstvu bica i sila, u njihovom besomucnom nasrtanju i unistavanju tudjih zivota. Svako stvorenje u nasem svetu, od zrnca polenovog praha pa sve do coveka, svim svojim prirodnim zivotom govori jedno: ja postojim i sve ostalo postoji samo za mene. A kada se sukobi sa drugim, ono mu kaze: ako ja postojim, ti onda vise ne mozes postojati, tebi neme mesta uz mene. I svako stvorenje to kaze, i svako stvorenje nasrce na sva druga stvorenja i zeli da ih sve unisti, ali pri tome, ono samo biva unisteno od strane drugih." (Vladimir Solovjov)
Cleopatra
Cleopatra
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 3486
Datum upisa : 12.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Dragana Uto Sep 14, 2010 6:27 pm

Neću se složiti kako baš svi , od zrnca polenovoga praha pa do čovjeka govore ; ja postojim i sve ostalo postoji samo za mene . Određene skupine ljudi i pojedinci žive na takav sebičan i egoističan način , uništavajući druge , pa i sve oko sebe ... Ali , tu je zakon prirode koji kazuje upravo kako si napisala , odnosno citirala V . Solovjova ; oni koji uništavaju i sami bivaju uništeni ...
Kod čovjeka se svakako radi o pohlepi , egoizmu ... Čovjek je ipak umno biće , i svako uništavanje drugoga čovjeka radi vlastite koristi nije potrebno i nema opravdanja . U biljno - životinjskom svijetu odnosno prirodi je situacija drugačija ; to je prirodna borba za opstanak ( hranidbeni lanac ) .

I svakako ; lijepa tema Kleopatra ... :lila:
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Sklad odjeka Ned Sep 19, 2010 9:35 pm

Ne kaze svako da ako on postoji, ostali ne mogu da postoje. Ostali mogu da egzistiraju paralelno i da pojacaju takmucarski duh i da zbog toga covek bude podstaknut da se bori sa zeljom da pobedi, ali ne i da unisti.Pravi drugari ne teze jedan drugog da uniste, oni treba da se raduju uspesima najboljih drugara i svojih partnera.Zelja za unistenjem moze da postoji samo prema ljutim neprijateljima.
Sklad odjeka
Sklad odjeka
Član
Član

Broj poruka : 151
Datum upisa : 11.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Fristajlo Čet Sep 23, 2010 10:23 am

Ova dva pojma su samo naizgled suprotstavljeni, u današnje vreme; u praksi, između njih je stavljen znak jednakosti. Homo homini lupus je podignuto na nivo modus-a vivendi, da se pripomognemo ovim poznatim latinskim poslovicama, a saradnja i koegzistencija su poželjni samo dok daju rezultata u ličnoj koristi pojedinca. Svet je postao surovo i hladno mesto za veliku većinu ljudi, gde je sve manje ljudi koji bezazelno idu kroz život, voljni i željni da se žrtvuju za drugog, jer se to smatra neinteligentnim postupkom, a niko ne želi da ga se smatra budalom. Upali smo u klopku samoživosti i međusobne borbe za sve i svašta, bez nekog opšteg i jasnog kriterijuma šta je vredno te borbe a šta ne.
Kako redefinisati sistem vrednosti, koji je neophodan za popravljanje stanja, jedan je od prioritetnih zadataka savremene filosofije, rekao bih; ako do toga ne dođe, postoji opasnost da će nas egoizam kao trend dovesti bukvalno do fizičke borbe za opstanak, svih protiv svih...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Marea Sre Sep 05, 2012 2:23 am

Sama borba za opstanak i jeste egoizam.
Marea
Marea
Legendarni član

Broj poruka : 12477
Datum upisa : 04.09.2012

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od naOpaka Uto Sep 11, 2012 8:26 pm

Cleopatra ::"Prvi zakon prirode je borba za opstanak. Citav zivot prirode prolazi u neprestanom neprijateljstvu bica i sila, u njihovom besomucnom nasrtanju i unistavanju tudjih zivota. Svako stvorenje u nasem svetu, od zrnca polenovog praha pa sve do coveka, svim svojim prirodnim zivotom govori jedno: ja postojim i sve ostalo postoji samo za mene. A kada se sukobi sa drugim, ono mu kaze: ako ja postojim, ti onda vise ne mozes postojati, tebi neme mesta uz mene. I svako stvorenje to kaze, i svako stvorenje nasrce na sva druga stvorenja i zeli da ih sve unisti, ali pri tome, ono samo biva unisteno od strane drugih." (Vladimir Solovjov)

borba za opstanak ukljuchuje egoizam ali istovremeno ne znachi i da smo destruktivno raspolozeni prema okruzenju... neki pokushaj uskladjivanja nasheg egoizma sa egoizmom ostalih ljudi je recimo pricha koja ima smisla da bismo opstali... problem je uskladiti sve to i naci pravu meru... ego se da kontrolisati, upoznavanjem sebe, tako da time mozemo postici sklad sa okolinom bez unishtavanja ,,,
teshko? uchi se, greshi, ispravlja...
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Fristajlo Uto Sep 11, 2012 9:21 pm

Данас је то исто, подигнуто на ниво култа, у огромној већини.
Покушавам да се прилагодим, али ми не иде.
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od furija Uto Sep 11, 2012 9:29 pm

Tabananje i gazenje po drugima je COOL, sto bi rekli klinci. Ako se od toga ima neke koristi - mogu da razumem i ako ne mogu da opravdam. Medjutim, sve cesce se to radi bez ikakve koristi za sebe - e to ne mogu, uopste, da pojmim...
No, zalosna je istina, ako ne zgazis nikoga - pregaze te svi...
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od naOpaka Uto Sep 11, 2012 9:38 pm

furija ::Tabananje i gazenje po drugima je COOL, sto bi rekli klinci. Ako se od toga ima neke koristi - mogu da razumem i ako ne mogu da opravdam. Medjutim, sve cesce se to radi bez ikakve koristi za sebe - e to ne mogu, uopste, da pojmim...
No, zalosna je istina, ako ne zgazis nikoga - pregaze te svi...

il sam ja pala s neke pogreshe planete, ali ne mogu da razumem kako je gazenje i tabananje po drugima ok? kakva korist? u shta , al zaista shta, odrasta takva lichnost? lichna korist ne bi valjalo da ima ikakve veze sa tim... priklanjanje okolnostima bez opiranja, formiranje lichnosti na osnovu onoga shto se namece, a znash da nije dobro? prilagodjavanje okolnostima bez gubljenja sebe je dug put, ali predaja u ono shto ne verujesh i ne opravdavash mi nikako nije jasna..
ne verujem u takve istine, to su samo fraze i opravdanja za liniju manjeg otpora..
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od furija Uto Sep 11, 2012 9:53 pm

@naopaka
Nisam se ja predala ali govorim o tome da je to opsti tend, svuda. Pre jedno mesec dana, uvazeni kolega na kolegijumu javno izjavi da mu je najvece zadovoljstvo kad konkurenciji ~ citaj svima oko sebe~ napravi neku stetu i pocne da navodi primere od kojih se nas dvoje - troje prosto sablaznusmo. Ostali su se cutke smeskali..... Kad sam malo bolje razmislila, shvatila sam da je masu problema koju smo danima dokazivali i ojasnjavali, izazvao upravo on i to bas bez ikakve koristi (za to nije dobio ni pohvalu, ni bolje radno mesto, ni vise para). Uvek sam se u zivotu trudila da nikom ne odmognem i nikog ne ostetim a drugi su se podosta trudili da to sve meni ~ucine~. Sa ovim svojim ozbiljnim godinama pocinjem da se pitam - vredi li mi ta moja cista savest necemu? Tako sam vaspitana i u ovim godinama ne mogu i necu da se menja ali se iskreno ponekad upitam da li je to ispravno???? Kako god da to neko shvati....
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od naOpaka Uto Sep 11, 2012 10:00 pm

kapiram shta prichash..
vredi...vredi tebi , a to je sushtinski jedino vazno..
sistemi se razlikuju, ljudi se prilagodjavaju, nishta novo, chitava ljudska istorija puna je gadarija na koje su se navikavali zato shto 'tako mora' ...visha sila..
ono shto je po meni jedino bitno je da ne odstupish mnogo od sebe u tom prilagodjavanju okolnostima...naravno da neshto mora da se istolerishe i istrpi..
osecaj za 'ispravno' je urodjen, vazno je negovati ga i razvijati... a tu nam okolnosti kontinuirano odmazu.. dolazi do sukoba izmedju onoga shto je ispravno tebi i onome pored tebe, pa se tu da naci neka mera, ali bez gorkog osmeha posle toga... umetnost? jedino shto nam preostaje ..
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Fristajlo Uto Sep 11, 2012 10:54 pm

furija :: Sa ovim svojim ozbiljnim godinama pocinjem da se pitam - vredi li mi ta moja cista savest necemu?
Ако вреди теби- веће вредности немаш.
Прилагодити се овом данашњем "систему вредности" нема никакве везе са усвајањем неког овог вредносног система, већ одустајање од свих других и сваког другог. Опортунизам инсеката, као концепт.
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od inspy Pon Sep 17, 2012 8:10 pm

Cleopatra ::"Prvi zakon prirode je borba za opstanak. Citav zivot prirode prolazi u neprestanom neprijateljstvu bica i sila, u njihovom besomucnom nasrtanju i unistavanju tudjih zivota. Svako stvorenje u nasem svetu, od zrnca polenovog praha pa sve do coveka, svim svojim prirodnim zivotom govori jedno: ja postojim i sve ostalo postoji samo za mene. A kada se sukobi sa drugim, ono mu kaze: ako ja postojim, ti onda vise ne mozes postojati, tebi neme mesta uz mene. I svako stvorenje to kaze, i svako stvorenje nasrce na sva druga stvorenja i zeli da ih sve unisti, ali pri tome, ono samo biva unisteno od strane drugih." (Vladimir Solovjov)

Можда из једног фаталистичког угла. Са друге стране, оне идеалније стоји сарадња, размена и стваралаштво-буквално,погодба са егом, иначе би било гадно и немогуће живети на овој плавој планети.
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Avramova Pon Sep 17, 2012 8:27 pm

furija :: No, zalosna je istina, ako ne zgazis nikoga - pregaze te svi...
A šta misliš o varijanti da se ne nađeš na putu onih koji bi te pregazili ili još bolje (ali i važnije), namerno birati put na kome nemaš koga pregaziti jer ti se ne gazi.
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Gost Pon Sep 17, 2012 8:33 pm

namerno birati put na kome nemaš koga pregaziti jer ti se ne gazi.
Naravno.... put na relaciji Beograd-Nis.. necemo ici autoputem nego kozjim stazama...nije losa ideja...
Koliko je samo od 1000 ljudi spremno da ide tim putem,,,, pitanje je sad?

Za Avramovu znam.. ona ima jedno malo magare... drzi ga na terasi..... ali ostali?
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od inspy Pon Sep 17, 2012 8:34 pm

ааа...па мораш неког макар мало да згазиш, мало само..згазуцнеш :Borba za opstanak ili egoizam? 3681966919: чисто да осетиш задовољство и себе прекориш..
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Gost Pon Sep 17, 2012 8:36 pm

Odlicna je ideja zgaziti mladu u Crkvu dok se vencavate.. cisto da se zna ko je gazda u kuci..Smile
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od inspy Pon Sep 17, 2012 8:39 pm

Млада наравно, јер то вам је последњи пут па да се са носталгијом присећате и то пред богом :Borba za opstanak ili egoizam? 3681966919:
inspy
inspy
Profi član
Profi član

Broj poruka : 3239
Datum upisa : 09.04.2010
Lokacija : Бгд.

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Gost Pon Sep 17, 2012 8:43 pm

inspy ::Млада наравно, јер то вам је последњи пут па да се са носталгијом присећате и то пред богом :Borba za opstanak ili egoizam? 3681966919:
Ja nju malo cipelom diskretno a ona meni posle oklagijom.... i to demokratija ????
E neces se Neki tipu zeniti... makak poglavica sela trazio da se sve oklagije spale za mir u kuci !!! Borba za opstanak ili egoizam? 3869458848 u to ime da li je neko za sampanjac??Smile
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od furija Pon Sep 17, 2012 8:44 pm

Neki tip ::Odlicna je ideja zgaziti mladu u Crkvu dok se vencavate.. cisto da se zna ko je gazda u kuci..Smile
Odakle ti verujes u crkvu, gazenje i to? Borba za opstanak ili egoizam? 2214231980
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Gost Pon Sep 17, 2012 8:46 pm

psttttttttttt zar ne vidis da pecam Avramovu... naravno da ne verujem u Crkvu....Smile
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od furija Pon Sep 17, 2012 8:52 pm

Avramova ::
furija :: No, zalosna je istina, ako ne zgazis nikoga - pregaze te svi...
A šta misliš o varijanti da se ne nađeš na putu onih koji bi te pregazili ili još bolje (ali i važnije), namerno birati put na kome nemaš koga pregaziti jer ti se ne gazi.

Ja sam baksuz i stalno se nadjem na putu onih koji bi me zgazili Borba za opstanak ili egoizam? 2214231980 Borba za opstanak ili egoizam? 2214231980
Trudim se da nikog ne zgazim (dok to neko ne pokusa meni) ali ne moze se izbrati potpuno prazan put gde nikog nema i ti picis kud si naumio....... bar nema u svetu i okruzenju u kome zivim ja.

Cudno je to... ljudi kojima sam od srca pomagala, samo su cekali prvu priliku da me ~nagaze~ ili bar pokusaju. Valjda, da se ne bi osecali necim duzni Borba za opstanak ili egoizam? 479116528 Borba za opstanak ili egoizam? 479116528 Borba za opstanak ili egoizam? 479116528
Ja sam uvek za onu varijantu - budi pazljiv prema onima koje sreces na putu doki se penju, nikad ne znas kog ces sresti na putu kad budes silazio. Mnogi to zaboravljaju.
furija
furija
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8033
Datum upisa : 09.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Gost Pon Sep 17, 2012 8:54 pm

Furija,, mozda si zgodna za gazenje..Smile

Ja bi se trudio da te obidjem ali ti ne garantujem da te ne bi..... zgazio:)
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Avramova Pon Sep 17, 2012 9:15 pm

Neki tip ::psttttttttttt zar ne vidis da pecam Avramovu... naravno da ne verujem u Crkvu....Smile

A u Boga veruješ.

@furija
Nemoguće je izbeći one koji gaze ali je moguće izbeći da te ne zgaze. E, to je taj čisti put.
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od naOpaka Pon Sep 17, 2012 9:18 pm

josh jedna varijanta...ne pridavati znachaj njihovom osecaju gazenja ukoliko sluchajno stave nogicu na pogreshno mesto :Borba za opstanak ili egoizam? 3681966919:
naOpaka
naOpaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2897
Datum upisa : 25.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Borba za opstanak ili egoizam? Empty Re: Borba za opstanak ili egoizam?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu