Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 72 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 72 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 31, 2018 6:12 pm

Smile Najbolje Pirate Bay alternative

https://pcpress.rs/najbolje-pirate-bay-alternative/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 01, 2019 7:11 pm

Smile Najvažniji IT događaji u 2018. godini

https://pcpress.rs/najvazniji-it-dogadaji-u-2018-godini/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 02, 2019 7:13 pm

Smile Epic bi mogao objaviti sopstvenu prodavnicu aplikacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 E17c640a5b5205f223bf16311a13ee60

Kompanija Epic Games je sada verovatno gotovo svima poznata zbog svog izuzetno popularnog naslova Fortnite. Nakon što je kompanija ranije tokom decembra pokrenula sopstvenu digitalnu prodavnicu igara - Epic Games Store, sada razmišlja da isto učini i za mobilne aplikacije.

Nedavni izveštaji The Wall Street Journala sugerišu da će Epic početi da prodaje igre za Android uređaje tokom 2019. godine. WSJ ističe da Epic za sada planira samo prodaju Android igara, ali smeliji potez prelaska u generalnu prodavnicu aplikacija svih tipova bi takođe mogao biti opcija.

Apple i Google uzimaju 30 procenata prihoda od prodaje aplikacija, koje se nude preko njihovih prodavnica. Epic, s druge strane uzima samo 12 procenata prihoda generisanih od prodaje preko svog games Store-a, što developerima ostavlja 88 procenata, a ovo je svakako primamljiva ponuda.

Epic je takođe ranije odlučio da zaobiđe Play Store kada je u pitanju objava Fortnite igre za Android. S obzirom samo na uspeh pomenute igre, postiji dobar osnov da Epic može da generiše značajan promet sa sopstvenom prodavnicom aplikacija.

Izvor: TechSpot
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 02, 2019 7:16 pm

Smile Windows 10 imao veće tržišno učešće od Windowsa 7 u decembru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 F53c7fde2fd38d27e68e46aa31c26304

Windows 10 je konačno prestigao Windows 7 kada je tržišno učešće u pitanju, prema navodima analitičke kompanije Net Applications. Analiza pokazuje da je tokom decembra 2018. godine, sa Windowsa 10 dolazilo 39,22% veb prometa, dok je Windows 7 pao na 36,9 procenata.

Tokom novembra pomenuta statistika je iznosila 38,14 i 38,89 procenata. Windows 8.1 je trenutno na 4,4 procenta, dok Windows XP i dalje drži 4,45 procenata tržišnog učešća. Windows 8 je na 1,3% dok Windows Vista ima 0,45 procenata ušešća.

Sve verzije Windowsa kombinovano čine 86,2% svih operativnih sistema u upotrebi, što nije previše variralo u poređenju sa 2017. godinom. Statistika ne pruža rezultate za pojedinačne verzije Windowsa 10, kojih je bilo nekoliko do sada, uključujući poslednju - October 2018 Update.

Pomenuta statistika se odnosi samo na desktop (uključujući i laptop) operativne sisteme. Ukoliko se gledaju sve platforme, Android drži 39,18 procenata tržišta, Windows je na 37,21 procentu, dok iOS ima 16,65 odsto učešća.

Izvor: NDTV
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 02, 2019 7:33 pm

Smile Sony donosi tehnologiju laserskog prepoznavanja lica – precizniju od Appleovog Face ID-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Sony-laser-face-id

Šef Sonyjeog odjela za senzore, Satoshi Yoshihara, objavio je kako kompanija priprema novu tehnologiju za prepoznavanje lica korisnika, koja će u drugoj polovici godine biti dostupna na mobilnim uređajima.

Za razliku od Appleove 3D kamere s IR senzorom, što u različitim varijantama koriste još Huawei i Xiaomi, nova Sonyjeva tehnologija se temelji na pulsirajućem laseru koji mjeri udaljenost i vrijeme potrebno za odbijanje zrake od cilja i povrat. Radi se o principu sličnom eholokaciji, odnosno biosonaru, kakvog u prirodi koriste šišmiši, kitovi i dupini.

U Sonyju navode da ova tehnologija omogućuje osjetno preciznije mapiranje lica korisnika, što automatski jamči veću razinu sigurnosti, a radit će i na udaljenosti od pet metara. Nismo sigurni hoće li se potonji podatak zaista primijeniti u praksi, jer to baš i ne bi bilo pametno, upravo iz sigurnosnih razloga.

Izvor: Phonearena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 03, 2019 7:39 pm

Smile Za­vi­snost od vi­deo‑iga­ra kao bo­lest

Danas oko 2,5 milijarde ljudi na svetu igra video‑igre, a većinu čine mladi ljudi i deca. Gledajući kako igre obuzimaju njihovu decu, mnogi roditelji gunđaju o „digitalnom heroinu“, upoređujući pokretne slike sa supstancom koja izaziva najveću zavisnost na svetu. Sada možda imaju i zvaničnu podršku za takav stav

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Dollarphotoclub_47874986

Svet­ska zdrav­stve­na or­ga­ni­za­ci­ja (WHO) na­ja­vi­la je kra­jem pro­šle go­di­ne, a nedavno je i slu­žbe­no o­bja­vi­la svo­ju no­vu, 11. po re­du, ver­zi­ju Međuna­ro­dne kla­si­fi­ka­ci­je bo­les­ti, u ko­joj je u de­lu men­tal­nih bo­les­ti i za­vi­snos­ti u­ključena i – za­vi­snost od i­gra­nja vi­deo‑iga­ra.

„Na­kon što smo kon­sul­to­va­li stručnja­ke iz ce­log sve­ta i pom­no proučili li­te­ra­tu­ru, o­dlučili smo da taj po­re­mećaj do­da­mo na po­pis bo­les­ti“, re­kao je za AFP načel­nik ode­lje­nja WHO‑a za psi­hičko zdrav­lje Shekhar Saxena.

Ka­rak­te­ris­ti­ke gej­ming po­re­mećaja

Bo­lest pod na­zi­vom gaming disorder ma­ni­fes­tu­je se kao uzo­rak po­na­ša­nja u ko­jem po­je­di­nac ne­ma kon­tro­lu nad svo­jim na­vi­ka­ma i­gra­nja. Kao i kod os­ta­lih za­vi­snos­ti, bo­le­snik da­je pri­ori­tet i­gra­nju na­su­prot os­ta­lim dnev­nim ak­tiv­nos­ti­ma i to na način da i­gra­nje ima pre­dnost nad svim dru­gim po­na­ša­nji­ma i do­vo­di do ne­ga­tiv­nih po­sle­di­ca. Za di­ja­gno­zu ovog po­re­mećaja, ka­ko ga de­fi­ni­še WHO, po­na­ša­nje mo­ra da bu­de do­volj­no o­zbilj­no da značaj­no utiče na lični, po­ro­dični i dru­štve­ni ži­vot po­je­din­ca, na nje­go­vo o­bra­zo­va­nje, po­sao i dru­ga po­dručja fun­kci­oni­sa­nja, te da se ma­ni­fes­tu­je naj­ma­nje 12 me­se­ci.

Zna­ko­vi ko­ji upućuju na pos­to­ja­nje za­vi­snos­ti su prvo, ma­njak kon­tro­le nad na­vi­kom i­gra­nja (učes­ta­lost, in­ten­zi­tet, tra­ja­nje, kon­tekst, početak i zav­rše­tak ne mo­gu da se kon­tro­li­šu). Dru­go, i­gra­nje do­bi­ja pri­ori­tet nad svim dru­gim dnev­nim ak­tiv­nos­ti­ma i in­te­re­si­ma, i treće, nas­ta­vak ili po­većanje in­ten­zi­te­ta i­gra­nja u­prkos po­ja­vi ne­ga­tiv­nih po­sle­di­ca (ma­njak sna, pro­ble­mi sa is­hra­nom, ote­ža­no fun­kci­oni­sa­nje oso­be u po­ro­di­ci, dru­štvu, ško­li ili na po­slu).

Iz WHO‑a ka­žu ka­ko po­re­mećaj pre­te­ra­nog i­gra­nja ne bi tre­ba­lo me­ša­ti s na­vi­ka­ma du­go­traj­nog i­gra­nja, i sva­ka­ko ga ne sme­mo uzi­ma­ti ola­ko.

„Mi­li­oni i­grača ši­rom sve­ta, čak i kad se ra­di o in­ten­ziv­nom gej­min­gu, ni­ka­da ne bi mo­gli da se sma­tra­ju lju­di­ma ko­ji bo­lu­ju od ovog po­re­mećaja“, po­ručio je dr Vladimir Poznyak ko­ji je pre­dlo­žio da se za­vi­snost od i­gra­nja uv­rsti među bo­les­ti. Na­gla­sio je i da je među i­gračima pro­ce­nat za­vi­sni­ka vrlo ni­zak, pro­ce­ne go­vo­re da bi tek dva‑tri od­sto i­grača mo­glo da bu­de za­vi­sno, ali da bi se s vre­me­nom mo­gao po­većava­ti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Internet-child

Ne ta­ko brzo…

Ne sla­žu se svi psi­ho­lo­zi da je gej­ming po­re­mećaj vre­dan u­ključiva­nja u Međuna­ro­dnu kla­si­fi­ka­ci­ju bo­les­ti. Anthony Bean, dok­tor psi­ho­lo­ških na­uka i i­zvršni di­rek­tor pro­jek­ta Telos, s ne­pro­fi­tne kli­ni­ke za men­tal­no zdrav­lje u Fort Vor­tu u Tek­sa­su, je­dan je od onih ko­ji se ne sla­žu, ali on ne mi­sli da gej­ming po­re­mećaj ne pos­to­ji, već ka­že: „Ni­je baš do­bra ide­ja da se to re­ši na ovaj način (di­ja­gno­zom)… Ovo stvar­no o­tva­ra vra­ta da se bi­lo šta pro­gla­si bo­lešću. Ap­so­lu­tno bi­lo šta, na pri­mer gle­da­nje pre­vi­še fud­ba­la na TV‑u mo­že se sma­tra­ti bi­he­vi­oral­no za­vi­snim po­na­ša­njem ako stručnja­ci za men­tal­no zdrav­lje ne in­sis­ti­ra­ju na ri­go­ro­zni­jem proučava­nju pro­ble­ma“, re­kao je Bean, za­ključujući da je o­tva­ra­nje tih vra­ta za­pra­vo o­tva­ra­nje Pan­do­ri­ne ku­ti­je.

Stan­dard de­fi­ni­še bo­les­ti, po­re­mećaje, pov­re­de i dru­ga sro­dna zdrav­stve­na sta­nja. Is­tra­ži­vači ga ko­ris­te ka­ko bi za­ve­li ra­zlog smrti, bo­les­ti, pov­re­de i sim­pto­ma, a le­ka­ri ga ko­ris­te za da­va­nje di­ja­gno­za i dru­gih sta­nja. U mno­gim slučaje­vi­ma, zdrav­stve­ne kom­pa­ni­je i osi­gu­ra­vači ko­ris­te ovaj stan­dard kao o­sno­vu za na­do­kna­du. Poznyak očeku­je da kla­si­fi­ka­ci­ja gej­ming po­re­mećaja znači da će zdrav­stve­ni ra­dni­ci i sis­te­mi bi­ti „upo­zo­re­ni na pos­to­ja­nje ovog sta­nja“, a is­tov­re­me­no da će po­većati mo­gućnost da „lju­di ko­ji pa­te od ovih sta­nja mo­gu da do­bi­ju od­go­va­ra­juću po­moć“.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 03, 2019 7:43 pm

Smile Google Chrome za Windows 10 uskoro dobija podrazumevani tamni mod

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 607a4ad3520daf6b07f757cfdea66ae3

Google je spreman da doda izvornu tamnu temu za Windows desktop. Nova informacija stiže nekoliko nedelja nakon što je primećeno da Google sprema tamnu temu za Chrome pregledač u okviru macOS Mojave.

Sa podrškom za tamni mod, Google Chrome će korisnicima omogućiti prijatno iskustvo pregleda interneta na Windows uređajima, posebno u uslovima slabijeg osvetljenja.

Ovo nije prvi put da Google favorizuje tamni mod u okviru svojih servisa. Kompanija je već odala tamni mod u Android i YouTube. Microsoftov Windows 10 takođe podržava opciju omogućavanja tamne teme u okviru svog sistema.

Peter Kasting, viši Chrome inženjer i član Chromium tima u Google-u, je na Redditu objavio rad na razvoju podrške za tamni mod na desktopu. Međutim, on nije objavio detalje o tome kada se slična opcija očekuje i za druge mobilne uređaje, na kojoj radi poseban tim.

Izvor: NDTV
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:17 pm

Smile WhatsApp ugasio podršku za mobilnu platformu S40

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

WhatsApp se odavno postavio i dokazao kao jedna od najpopularnijih aplikacija za razmenu tekstualnih i glasovnih poruka te video poziva na raznim mobilnim platformama. Najbolji dokaz tome je to što je WhatsApp odavno prešao prag od milijardu dnevno aktivnih korisnika.

Veliki broj korisnika je došao sa svih strana – od strane korisnika najmodernijih telefona, onih koji se temelje na Android-u i iOS-u, ali i od strane korisnika koji još uvek koriste mobilne uređaje sa sada već egzotičnim mobilnim platformama. Iako su Android i iOS uređaji odavno preuzeli vodstvo na tržištu pametnih telefona, deo korisnika je nastavio da koristi i starije uređaje poput Nokijinih telefona sa platformom Series 40.

Hteli-nehteli takvi korisnici će sada morati ili da potraže neku drugu aplikaciju za razmenu poruka ili nabaviti moderniji telefon. Naime, WhatsApp je sa završetkom 2018. godine odlučio ugasiti i podršku za istoimenu aplikaciju na Nokijinim mobilnima sa Series 40 platformom. Ovakav potez svakako nije iznenađenje jer ga je kompanija najavila još sredinom 2018. godine.

Sada kada je ukinuta podrška za Series 40 uređaje sledeći korak je ukidanje podrške za uređaje s vrlo zastarelim verzijama Android-a i iOS-a. Podsetimo, od 1. februara 2020. podršku za WhatsApp izgubiće telefoni sa Android-om 2.3.7 i starijim te telefoni sa iOS-om 7 i starijim. Ovi poslednji korisnici već odavno na svojim uređajima ne mogu da otvaraju nove naloge, ali mogu koristiti postojeće.

Detaljnije informacije na ovu temu možete saznati na službenim stranicama kompanije WhatsApp.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:23 pm

Smile Sony donosi tehnologiju laserskog prepoznavanja lica

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Šef Sony-jeog odeljenja za senzore, Satoshi Yoshihara, objavio je kako kompanija priprema novu tehnologiju za prepoznavanje lica korisnika, koja će u drugoj polovini godine biti dostupna na mobilnim uređajima.

Za razliku od Apple-ove 3D kamere sa IR senzorom, što u različitim varijantama koriste još Huawei i Xiaomi, nova Sony-jeva tehnologija se temelji na pulsirajućem laseru koji meri udaljenost i vreme potrebno za odbijanje zraka od cilja i povrat. Radi se o principu sličnom eholokaciji, odnosno biosonaru, kakvog u prirodi koriste šišmiši, kitovi i delfini.

U Sony-ju navode da ova tehnologija omogućava osetno preciznije mapiranje lica korisnika, što automatski garantuje veći nivo sigurnosti, a radiće i na udaljenosti od pet metara. Nismo sigurni hoće li se poslednji podatak zaista primeniti u praksi, jer to baš i ne bi bilo pametno, upravo iz bezbednosnih razloga.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:29 pm

Smile  Huawei se službeno oglasio po pitanju izgradnje 5G mreža i cyber sigurnosti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Huawei-cyber

U zadnje vrijeme podigla se prilično velika medijska prašina oko Huaweija i njegovih aktivnosti u izgradnji 5G mreža. Naime, nedavno započeti trgovinski rat između SAD i Kine, koji je u sukob uveo i mnoge druge zemlje, za posljedicu je imao i plasiranje mnogih netočnih vijesti od strane medija.

Stoga se Huawei oglasio službenim priopćenjem u kojem želi informirati javnost o svojim aktivnostima na području izgradnje 5G mreža u svijetu, koje prenosimo u cijelosti.

Objašnjenje Huaweijeve 5G mreže i cyber sigurnosti

Posljednjih 30 godina Huaweijevi proizvodi i rješenja koriste zadovoljni korisnici u više od 170 zemalja i regija. Huaweijevi korisnici uključuju brojne kompanije s Fortune Global 500 liste, važne telekomunikacijske kompanije, kao i stotine milijuna ostalih zadovoljnih korisnika.

U prošlih par tjedana Huaweijevo je 5G poslovanje bilo poprilično medijski zastupljeno. Nažalost, dio publikacije bio je netočan, a dio se temeljio na dezinformacijama. Huawei želi pružiti pojašnjene temeljeno na činjenicama koje trenutno postoje.

Njemačka: Sve je na razini poslovanja kao i obično.

Francuska: Huawei je aktivno uključen u izgradnju 5G mreže s više francuskih predstavnika.

Japan: Huawei je u procesu odgovaranja na 5G ponude i testiraju 5G sa svojim korisnicima.

Novi Zeland: Vlada je odbila inicijalni 5G prijedlog podnesen za reviziju od strane jednog predstavnika, ali regulativni proces je još uvijek u tijeku. Huaweijevi korisnici su jasno rekli kako će oni nastaviti raditi s vladom  na rješavanju situacije, i njihova suradnja s Huaweijem neće se promijeniti.

Huawei ostaje lider u industriji 5G-a, u području tehnološkog i trgovačkog razvoja. Trenutno je Huawei jedini dobavljač opreme u industriji koja može pružiti kompletan set „end-to-end“ 5G rješenja.

Prema Kenu Huu, Huaweijevom izvršnom direktoru, Huawei je već potpisao 25 komercijalnih 5G ugovora i više od 50 komercijalnih MoUs-a s predstavnicima diljem svijeta. Isporučeno je više od 10.000 5G baznih stanica na globalno tržište, a Huawei u tom smislu ostaje daleko ispred svojih konkurenata. Prvi pametni telefoni s 5G mrežom i Kirin čipsetima na tržište stižu u prvoj polovici 2019., a njihova šira primjena očekuje se u drugoj polovici godine.

Kada je riječ o sigurnosnim tvrdnjama, Ken Hu kaže: „Najbolje je ostaviti da činjenice govore same za sebe. A činjenica je da je Huawei na vrlo visokoj sigurnosnoj razini. Vjerujemo da je cyber sigurnost globalni problem čijem bi rješavanju trebali pristupiti svi zajedno.“

„Nikada nismo imali ozbiljan sigurnosni incident s našom opremom“, kaže Ken Hu. „Čak s najstrožim pregledom i screeningom od strane regulatora ili naših kupaca, nikada nije bilo nijednog dokaza da naša oprema predstavlja sigurnosnu prijetnju.“

„Uvijek smo otvoreni za dijalog s bilo kim tko ima opravdane sumnje, ali na bilo koje neutemeljene tvrdnje čvrsto ćemo reagirati, branit ćemo se i nećemo dopustiti da naš ugled bude okaljan“, zaključio je Hu.

O Huaweiju

Huawei je sa svojim proizvodima i uslugama prisutan u više od 170 zemalja, njima se koristi trećina svjetske populacije, a prema broju isporuka u 2017. godini tvrtka je i jedan od najvećih proizvođača mobilnih telefona na svijetu. Huawei ima 15 istraživačkih razvojnih centara (R&D) smještenih u SAD-u, Njemačkoj, Švedskoj, Rusiji, Indiji i Kini. Huawei Consumer Business Group jedna je od tri poslovne sastavnice Huaweija čiji su fokus pametni telefoni, računala i tableti, nosivi pametni uređaji, usluge ”u oblaku” (cloud) i sl. Globalna mreža Huaweija izgrađena je na 20 godina ekspertize u telekom sektoru, a posvećena je pružanju najnovijih tehnoloških iskoraka potrošačima diljem svijeta. ”Omogućavamo izgradnju bolje povezanog svijeta”, krilatica je koju svakodnevno ostvaruje i živi Huawei Business Consumer Group.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:36 pm

Smile Budući Google Fuchsia OS moći će da pokreće Android aplikacije

Možda smo još godinama daleko od novog Google Fuchsia OS-a, ali kada bude dostupan, izgleda da će biti sposoban da pokreće Android aplikacije. Prema navodima portala 9to5Google, Google razvija specijalnu verziju ART-a (Android Runtime) koja će moći da pokreće Android fajlove na novom operativnom sistemu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Android-fuchsia-hello

Fuchsia OS je specifičan po tome što će moći da se pokreće na najrazličitijem hardveru, pa će prema tome i ART za njega proizvoditi fuchsia package (.far) fajlove, koje bismo mogli okarakterisati kao Fuchsia ekvivalente APK fajlovima. S obzirom da će Fuchsia, prema onome što danas znamo, moći da radi i na PC računarima i na tabletima i na telefonima, Google ga najverovatnije priprema kao sveobuhvatnu zamenu za Android i Chrome OS.

Sposobnost da pokreće Android aplikacije omogućiće ljudima da se brzo i lako „prešaltaju“ na novi OS kada za to dođe vreme. I dalje će imati na raspolaganju aplikacije na koje su navikli i koje koriste godinama, pri čemu će moći da ih upotrebljavaju ne samo na telefonima, već i na drugim tipovima uređaja.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:42 pm

Smile Hakeri preuzeli kontrolu nad hiljadama Chromecast uređaja

Na sreću, akcija koju su hakeri izveli imala je za cilj samo da upozori korisnike Chromecast streaming uređaja na poslednji propust u bezbednosti. Istraživači na polju IT bezbednosti kažu da otkriveni bag, ukoliko se ne popravi, može da bude iskorišćen za mnogo opasnije napade.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Chromecast-hijack-1

Bag su otkrili hakeri koji se potpisuju kao „Hacker Giraffe“ i „J3ws3r“. Oni su uspeli da preuzmu kontrolu nad Chromecast uređajima tako da su bili u mogućnosti da pokrenu bilo koji YouTube video, uključujući i video snimke koji su pravljeni za određene namene. To su demonstrirali time što su „naterali“ uređaje nad kojima su preuzeli kontrolu da prikažu poruku da su Chromecast uređaji i pametni televizori koji imaju ugrađenu ovu funkcionalnost, otvoreni i dostupni hakerima poput njih.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Chromecast-hijack-2

Ovaj bag, nazvan CastHack, koristi otkrivene sigurnosne propuste i na Chromecast uređajima i na ruterima preko kojih se povezuju. Neki od kućnih rutera imaju uključeni Universal Plug and Play (UPnP), mrežni standard koji je podložan hakovanju na razne načine. UPnP prosleđuje portove iz interne mreže na Internet, čime čini Chromecast i druge uređaje vidljive i pristupačne sa bilo koje Internet lokacije. To istovremeno znači i da je rešenje veoma jednostavno. Hakeri koji su otkrili ovaj bag, kažu da se on može rešiti isključivanjem UPnP-a.

Predstavnici Google-a su priznali da su im se javljali korisnici koji su doživeli neautorizovanu reprodukciju video snimaka na njihovim televizorima preko Chromecast-a. Međutim, negirali su da je problem do Chromecast-a, već isključivo do podešavanja rutera, koji su Chromecast i druge uređaje učinili javno vidljivim. Ovo u neku ruku jeste tačno, ali ne umanjuje problem, jer pokazuje da Chromecast može lako da se prevari i da dozvoli neautorizovani pristup povezanom uređaju.

Izvor: Techcrunch
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:48 pm

Smile Industrija video-igara vredi više od filmske i muzičke zajedno!

Industrija video-igara je mnogo napredovala od svojih početaka. Od simpatičnih igrica na automatima razvila se moćna industrija zabave koja vredi milijarde dolara. Šta više, video-igre vrede više nego muzička i filmska industrija zajedno!

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Reddead2

Po najnovijem istraživanju sprovedenom u Ujedinjenom kraljevstvu, industrija video-igara vredi preko 5 milijardi dolara i to samo u ovoj zemlju! To je duplo veća vrednost u odnosu na brojke od pre 10 godina, prenosi Entertainment Retailers Association (ERA).

Među glavnim razlozima za neverovatan skok vrednosti “igrica” su tri popularna naslova. Reč je igrama koje su prodate u fantastičnim tiražima: Fifa 19, Red Dead Redemption 2 i Call of Duty: Black Ops 4. Prošle godine došlo do promena u navikama gejmera, pa se tako igre kupuju sve više online preko Steama i drugih platformi. Iz tog razloga ne čudi da je došlo do pada prodaje fizičkih kopija igara, dok je digitalna prodaja zabeležila rast od preko 12 posto.

Direktor ERA organizacije Kim Bayley smatra da je industrija video-igara neverovatno efektna u maksimalnom iskorišćavanju potencijala digitalne tehnologije. Na taj način oni nude nove načine zabave, što čini video-igre najsnažnijim sektorom u okviru industrije zabave.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Fifa

Industrija video-igara obara rekorde zarade

I pored blagog pada prodaje fizičkih kopija, svaki od tri gore pomenuta naslova su prodala po milion fizičkih kopija u Velikoj Britaniji tokom prošle godine. Interesantno je da se u ove brojke ne računa uspeh igre Fortnite koja ima preko 200 miliona igrača u svetu i monumentalan finansijski uspeh. Ova igra je izostala sa spiska pre svega jer je ona besplatna. Naime, tvorci Fortnitea zarađuju na kozmetičkim dodacima koji se kupuju u igri.

Stručnjaci veruju da je jedan od glavnih razloga uspeha igara to što je gejming postao deo mejnstrima, pa su tako igre na telefonima postale još popularnije. Očigledno je da najviše zarade donose tzv. “casual” igrači koji će se radije igrati na telefonu, ne libeći se da troše novac kako ne bi morali da “grajnduju”.

Dodatni bonus je olakšana kupovina igara, tj. prelaz za fizičkih kopija na digitalnu distribuciju. Tu se pre svega misli na kupovinu igara za konzole, a pre svega PlayStation 4. Ipak, najveća zarada ne dolazi do prodaje igara već od mikrotransakcija. Sada su besplatne igre sve dostupnije, ali je prosto nemoguće ne potrošiti neke pare za premium nalog, dodatne živote, bržu gradnju, lepše kostime…

Neki od tih modela zarade se graniče sa kockanjem, pa je tako kupovina loot boxeva zabranjena u pojedinim državama Evrope. Ipak, više niko ne može da zaustavi video-igre koje suvereno vladaju tržištem. Ostaje vam samo da se pomirite sa tim ili da se okrenete nekim drugim načinima zabave.

Izbor: BBC
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jan 04, 2019 6:52 pm

Smile Steam više ne podržava Windows XP i Vista operativne sisteme

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 48bb3fd7f957f00e488e67de0d5c6faf

PC gejming tržište pokreću konstantne hardverske i softverske inovacije, bilo da su u pitanju nova CPU i GPU rešenja ili softver koji unapređuje način na koji se igre i druge aplikacije razvijaju.

Poput drugih aplikacija i popularni Steam servis mora da evoluira, a sa tom evolucijom stiže prestanak podrške za starija hardverska i softverska rešenja. U ovom slučaju, Valve prestaje sa zvaničnom podrškom za Windows XP i Vista operativne sisteme, a sve zahvaljujući dodatku funkcija u Steam launcher koje zahtevaju Windows 7 ili novije operativne sisteme.

Uz Valveov novi Steam Chat stiže integracija i ugrađena verzija Chromiuma koja nema podršku za XP i Vistu, što primorava Valve da prestane sa podrškom ovih i drugih starijih Windows verzija. Srećom, Windows XP čini samo 0.11% korisničke baze na Steamu, dok Vista nije ni na top 10 Windows operativnih sistema, sa učešćem od 0,06 procenata.

Još jedan bitan faktor je i to što Windows XP i Vista više ne dobijaju sigurnosna ažuriranja od Microsofta, što ih čini nesigurnim u odnosu na moderne sisteme.

Steam je i dalje vodeća svetska platforma za PC igre, a Valve će morati da ulaže napore kako bi konstantno inovirao i unapređivao svoj ekosistem da bi se platforma zadržala na vrhu.

Izvor: Overclock3d
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 06, 2019 6:08 pm

Smile Još jedan Android malware se infiltrirao u Google Play Store

Istraživači kompanije Trend Micro otkrili su MobSTSPY malware, namenjen Android uređajima koji prikuplja informacije o lokaciji korisnika, komunikacione logove, krade fajlove i podatke o njihovim nalozima. Prema njihovim navodima, napadnuto je najmanje 100.000 korisnika širom sveta, nakon što se ovaj malware infiltrirao u Play Store.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Flappy-birr-dog

To je urađeno preko nekoliko zaraženih aplikacija. „Nosioci“ malware-a uključuju i popularne igre, a među najviše preuzimanim su Flappy Bird, kao i neke njegove varijacije (Flappy Birr Dog). Među drugim aplikacijama, po broju korisnika koje su zarazili, izdvojili su se Flashlight i različiti emulatori.

Prve verzije otkrivenih aplikacija uploadovane su na Google Play bez aktivnog malicioznog koda i njihov zadatak bio je da se stvori infrastruktura za napade koji će se desiti kasnije. Aktiviranje maliciozne verzije je najverovatnije bilo mesecima kasnije, kada je već postojala dovoljno velika baza korisnika pomenutih aplikacija.

Barat Mistri, Principal Security Strategist u kompaniji Trend Micro naveo je da je ovakav scenario moguć jer Google ima rigoroznu proveru novih aplikacija, ali nakon nekoliko njihovih update-a, kada se pokaže da u njima nema malicioznog koda, striktnost provere značajno opada. Jednom kada aplikacija dobije kredibilitet i kada je dobro prihvaćena od strane korisnika, mnogo je lakše „provući“ malicioznu verziju na Google Play.

Nakon instalacije, MobSTSPY proverava dostupnost mreže na zaraženom uređaju, nakon čega se konektuje na komandni i kontrolni server, gde šalje informacije o uređaju. Napadač može da aktivira set različitih malicioznih aktivnosti, koje uključuju krađu SMS poruka, kontakt listi i različitih fajlova, pravljenja screenshot-a ekrana, snimanje zvuka, preuzimanje WhatsApp podataka…

Drugi način delovanja je aktiviranje phishing napada. Malware prikazuje lažne pop-up poruke sa popularnih sajtova, kao što su Facebook ili Google, tražeći od korisnika da se loguju na svoj nalog. Nakon upisa podataka, korisnici dobijaju poruku da logovanje nije uspelo, nakon čega pop-up nestaje, zajedno sa ukradenim korisničkim imenima i lozinkama.

Istraživači iz Trend Micro-a naveli su da je malware otkriven u 196 država, a da je skoro trećina žrtava iz Indije, što može da bude pokazatelj odakle napadači deluju.

Sve aplikacije u kojima je otkriven MobSTSPY – Flappy Birr Dog, Flapy Bird, FlashLight, HZPermis Pro Arabe, Win7imulator i Win7Launcher uklonjene su sa Google Play-a.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jan 06, 2019 6:13 pm

Smile Whatsapp Gold: Virus kao lažno ažuriranje

Poruka koja je nedavno postala viralna upozorava na virus koji je kreiran tako da WhatsApp korisnike prevari da se radi o novom ažuriranju za aplikaciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Whatsapp

Naime, korisnici su jedni drugima počeli da prosleđuju upozorenje o malveru koji se širi preko spam poruka u okviru WhatsApp aplikacije, a u obliku informacije o lažnom ažuriranju koje je ponelo ime „WhatsApp Gold“, te korisnike upozorava na video sadržaj koji navodno nudi informacije o virusu “martinelli“. U poruci dalje stoji da bi informaciju trebalo proslediti svim WhatsApp korisnicima, a kako bi na vreme bili upozoreni na video sadržaj koji u sebi sadrži malver: „If you receive a message to update the Whatsapp to Whatsapp Gold, do not click!!!!! Now said on the news this virus is difficult and severe. Pass it on to all.”

Bakehouse2016
I've been sent this warning twice today so am passing it on as better safe than sorry...
"If you receive a message to update Whatsapp Gold * Do not open it!
They just announced that the virus is serious.
Send it to everyone."

10:47 PM - Jan 3, 2019


Informacija o novom malveru se proširila na forumima i socijalnim platformama, ali su sigurnosni eksperti brzo došli do zaključka da “martintelli video” na koji poruka upozorava zapravo ne postoji. Sa druge strane, Whatsapp Gold virus predstavlja pravu opasnost , te postoji još od 2016. godine. Funkcioniše tako što WhatsApp korisnicima nudi lažno ažuriranje za aplikaciju, koje je zapravo malver koji može da ošteti telefon, te preuzme lične podatke korisnika.

https://twitter.com/badreya_ali98/status/1081138942953615360

Izvor: Sputnik
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 6:45 pm

Smile Deljenjem novca do najpopularnijeg tvita

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Najpopularniji na nekoj društvenoj mreži može se postati na nekoliko načina. Nekima to uspeva samo činjenicom da su celebrityji (to su oni koji su "slavni po tome što su poznati"), sportske, muzičke ili filmske zvezde, političari ili uopšteno neke javne osobe, i slično. Ali, kako to u životu obično biva, mnogo se toga može postići i samo – novcem.

Najnoviji primer za to je Yusaku Maezawa, japanski milijarder, osnivač web prodavnice Zozo, kolekcionar umetnosti, mecena, te za koju godinu i svemirski putnik na SpaceX-ovoj raketi kojom će obleteti mesec. Maezawa je na svom Twitter nalogu postavio nagradno takmičenje sa novčanom nagradom. Sve što treba učiniti je kako bi se u njega "upalo" jet podeliti (retvitovati) njegovu objavu. Nakon isteka roka biće odabrano 100 srećnih dobitnika koji će svaki dobiti po milion japanskih jena (oko 950 hiljada dinara).

U samo dva dana ovaj je tvit podelilo gotovo 5 miliona ljudi, pa je time Maezawa oborio rekord za najpopularniju objavu na Twitter-u ikada. Pitate li se čemu sve ovo – evo i odgovora. Tokom proteklih praznika je njegova marka odeće Zozotown zabeležila je rekordnu prodaju od oko 10 milijardi jena, pa je ovaj japanski bogataš to odlučio proslaviti tako da podeli 100 miliona srećnim dobitnicima. I, očito, stekne dodatnu popularnost na Twitter-u.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 6:47 pm

Smile Mozilla predstavila planove za Thunderbird u ovoj godini

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 1

Mozilla je na službenom blogu Thunderbird-a, svog poznatog besplatnog klijenta za elektronsku poštu objavila planove koje korisnici mogu očekivati tokom ove godine.

Jedan od ovogodišnjih prioriteta trebao bi da bude stvaranje boljeg i lepšeg korisničkog interfejsa, odnosno stvaranje nativnog iskustva za korisnike operativnog sistema Windows 10 (putem opcija kao što je integracija Windows 10 Action Centre funkcionalnosti).

Mozilla tako u neku od budućih verzija Thunderbird-a namerava da ugradi sistem za prikaz notifikacija. Takođe, planirana je bolja podrška za Google-ov servis za elektronsku poštu GMail. Za sada međutim nema informacija kada će sve ove promene da budu integrisane u Thunderbird.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 7:01 pm

Smile Clico: Pet bezbednosnih zapovesti

https://pcpress.rs/clico-pet-bezbednosnih-zapovesti/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 7:04 pm

Smile Torrent sajtovi kao destinacija za malicozne napade

Sajber napadači u poslednje vreme ranjive uređaje osvajaju preko napada koji se sastoji iz dva dela, u okviru kojeg se prvo šalje malver koji je zadužen za krađu ličnih podataka, da bi se u inficirani sistem potom poslao ransomeware.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Malver

Ovakve napade su pre svega omogućili Internet Explorer i Flash Player bezbednosni propusti, te malver-ransomeware paket funkcioniše u okviru sajtova za torrente, te online emitovanje sadržaja, a tako što korisnike usmerava na dva maliciozna paketa – prvi koji je koji sadrži malver Vidar, te drugi u okviru kojeg je GandCrab ransomware. Vidar je relativno nova vrsta malvera, te cilja širok spektar korisničkih informacija – lozinke, fajlove, istoriju pretraživanja, poruke, podatke o kreditnim karticama, pa čak i virtualne novčanike.

GandCrab, sa druge strane, dolazi u formi koju većina antivirus programa teško detektuje, a u sistem dospeva minut nakon što je Vidar obavio neophodne pripreme. Napadnuti sistem se potom enkriptuje, te žrtva dobija poruku o visini otkupa, a fajlovi se plaćaju Bitcoin ili Dash kriptovalutama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Malver2

Tako žrtve trpe dvostruki napad, pa ne samo da napadači dolaze do njihovih osetljivih podataka, već se od njih traži i da plate određenu sumu kako bi povratili kontrolu nad uređajima. Sigurnosni eksperti kao mere zaštite preporučuju ažuriranje antivirus programa, te softvere za blokiranje reklama koji bi sprečavali preusmeravanje ka malicioznim destinacijama.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 7:24 pm

Smile Milion dolara za hakovanje WhatsApp i iMessage aplikacija

Kompanije koje trguju ranjivostima objavile su da su voljne da izdvoje velike sume za ranjivosti koje različitim agencijama, ali i policiji, omogućavaju da dođu do WhatsApp, iMessage, te poruka u okviru drugih aplikacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Whatsapp-1

Naime, radi se o tome da vladine agencije i policijske snage često zahtevaju nove alate kako bi došli do poruka u okviru zaštićenih telefona osumnjičenih, te će sada za to morati da izdvoje više novca nego ikada pre. Razlog za to je Zerodium – startap koji trguje alatima za hakovanje, te ih prodaje državnim agencijama širom sveta, i koji je sada najavio poskupljenje svih dostupnih alata koji omogućavaju pristup zaštićenim telefonima. Pored toga, objavljeno je da kompanija sigurnosnim istraživačima nudi milion dolara za informacije o ranjivostima u okviru WhatsApp, iMessage, te SMS/MMS aplikacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Haker

Rast cena ukazuje na to da mobilni uređaji postaju sve sigurniji, te da ih je sve teže hakovati, a pored Zerodium-a tu su i druge kompanije koje deluju kao posrednici između vladinih agencija i bezbednosnih istraživača. Zerodium je za informacije o ranjivostima do početka januara nudio 500 hiljada dolara, a nova cena je, kako tvrde eksperti, u skladu sa dinamikom tržišta.

Izvor: Motherboard
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jan 09, 2019 7:27 pm

Smile WhatsApp radi na autentifikaciji preko otiska prsta

Prema poslednjim izveštajima WhatsApp aplikacija bi mogla da dobije autentifikaciju preko otiska prsta, kako bi se povećala bezbednost korisnika, te poruka koje razmenjuju u okviru servisa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 WhatsApp

Jednom kada se aktivira opcija, aplikacija će svaki put zahtevati otisak prsta da bi se pristupilo servisu. Opcija je još uvek u fazi razvoja, te je pre svega namenjena za Android uređaje, a kada se pojavi biće dostupna u okviru Settings > Account > Privacy. Tako će razgovori u okviru aplikacije biti potpuno zaštićeni od nepoželjnih pogleda. Ukoliko je telefon već zaštićen na ovaj način opcija bi mogla da deluje suvišno, ali kreatori tvrde da to neće biti slučaj.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Whatsapp2

Sigurnosna funkcija će biti dostupna za Android Marshmallow, te novije verzije operativnog sistema, te uređaje koji imaju senzor za otisak prsta.

Izvor: Gadgets 360
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 10, 2019 7:04 pm

Smile Facebook Messenger dobio novi dizajn

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 9f9847f41faa5b68a3760e785b338d3c

Facebook već neko vreme radi na dizajnu interfejsa za svoj Messenger, a izgleda da je on konačno kompletiran i polako pristiže korisnicima na telefonima širom sveta. U pitanju je ažuriranje serverskog tipa, što znači da će korisnicima biti dostupno automatski u određenom trenutku.

Ukoliko ste među onima koji su već dobili ažurirani Facebook Messenger verovatno ste primetili dizajnerske izmene, koje se fokusiraju na ekstreno belu pozadinu, velike ikonice i podebljani tekst. Bela pozadina je izuzetno agresivna kada se aplikacija otvori u mraku, dok velike ikonice i podebljani tekst zauzimaju dosta prostora.

Facebook takođe testira i Dark Mode za svoj novi dizajn, što znači da će korisnici moći da potamne belu pozadinu ukoliko je to ono što više preferiraju. Za sada nije poznato kada će tamni mod biti dostupan, a do tada korisnici mogu da prilagođavaju razgovore uz pomoć gradijenata boja.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Jan 10, 2019 7:21 pm

Smile Agresivni marketing preko aplikacija iz Google Play prodavnice

Maliciozne aplikacije za reklamiranje različitih sadržaja funkcionišu tako što jednom kada se otpreme na uređaj ostaju sakrivene, te na svakih 15 minuta prikazuju reklame preko celog ekrana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Adware

U okviru Google Play prodavnice otkriveno je bar 85 ovakvih aplikacija koje sadrže adware, a izgledaju kao video igre, te aplikacije koje nude druge lažne sadržaje koji korisnike motivišu da ih otpremaju na svoje uređaje. Aplikacije koje budu prepoznate kao adware automatski se uklanjaju iz prodavnice, a sigurnosni istraživači iz agencije Trend Micro pronašli su čitavu grupu ovakvih aplikacija u okviru Google Play prodavnice. Utvrđeno je da su aplikacije iz ove familije preuzete preko devet miliona puta od strane korisnika iz celog sveta, koji sada trpe agresivne reklame na svakih 15 do 30 minuta.

Adware aplikacije sposobne su da prikazuju reklame preko celog displeja, te ostanu sakrivene u okviru uređaja, kao i da prate aktivnosti na telefonu. Kada se neka reklama zatvori, aplikacija prikazuje tastere koji sadarže komande “start,” “open app” ili “next”, ali se pritiskom na bilo koji od njih samo aktivira nova reklama. Aplikacija se potom „krije“, te uklanja ikonicu sa ekrana, ali nastavlja da funkcioniše u pozadini, te prikazuje reklame u određenim intervalima. Iako dolaze od različitih kompanija, ovakve aplikacije pokazuju slično ponašanje, te dele isti kod, što ukazuje na to da sve dolaze iz iste grupe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Adware2

Jedna od najpopularnijih aplikacija ovog tipa – “Easy Universal TV Remote“ – preuzeta je čak pet miliona puta, a negativne ocene ukazale su na to da postoji neki problem, te da se najverovatnije radi o aplikaciji koja nudi lažne usluge. Korisnik lažne aplikacije može da ukloni ručno, preko uninstall opcije u okviru aplikacije, što nije lako, budući da reklame koje zauzimaju čitav otežavaju da se stigne do ove opcije.

Adware aplikacije postaju sve popularnije, te je Google tokom 2018. uklonio 22 ovakve aplikacije, da bi se taj broj sada popeo na 85.

Izvor: Threat Post
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jan 15, 2019 6:49 pm

Smile WhatsApp za iOS donosi mogućnost privatnog odgovora u grupnom chatu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 WhatsApp-iPhone

WhatsApp aplikacija za iPhone danas je u najnovijoj verziji dobila zanimljive novosti. Tako je sada u grupnom chatu moguće privatno odgovoriti privatno osobi, bez napuštanja aktualnog razgovora. Dovoljno je zadržati dodir na željenoj poruci i prilikom pojave malog izbornika, odabrati „Reply Privately“.

WhatsApp je u aplikaciji za iOS iskoristio i prednosti 3D touch sustava upravljanja, pa je sada tako jačim pritiskom moguće vidjeti status određenog kontakta.

Na kraju spomenimo i treću novost koja omogućuje lakše dodavanje stickera za vrijeme uređivanja fotografije ili videa.

Sve nove funkcije WhatsAppa sadržane su u verziji v2.19.11
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 39 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 39 od 40 Prethodni  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu