Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 44 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 44 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 22 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 31, 2018 6:45 pm

Smile Instagram dodao nove mogućnosti za bezbednije korisničke profile

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Popularna Facebook-ova platforma za uređivanje i deljenje fotografija, Instagram, uvela je neke novosti čiji je cilj poboljšati bezbednost korisničkih naloga.

Jedna od novosti je stranica "About This Account", gde će korisnici imati uvid u neke od informacija vezanih za svoj nalog. To su na primer, datum kada je račun napravljen, zemlja korisnika, istorija promena korisničkog imena te prikaz oglasa koji se vrte u sklopu naloga.

Spomenuta opcija u početku će biti dostupna samo za popularnije korisničke naloge na Instagram-u, ali posle će je dobiti i obični korisnici.

Druga novost su verifikovani korisnički nalozi sa plavom oznakom pored svog profila (po uzoru na Facebook) i sada će svaki korisnik moći da aplicira za verifikaciju. Treća novost je mogućnost uporabe spoljnih aplikacija trećih strana za dvofaktorsku autentifikaciju, što će korisničkim nalozima pružiti dodatni nivo bezbednosti. Uz opciju ide i mogućnost preuzimanja kompatibilne aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 31, 2018 6:50 pm

Smile Firefox protiv praćenja online ponašanja korisnika

Mozilla je odlučila da preduzme dodatne mere protiv sve agresivnijih online reklamnih kampanja, te preduzme korak, koji eksperti opisuju kao hrabar, zahvaljujući kojem bi Firefox unapred blokirao web praćenje korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Firefox-2

Naime, ovaj potez, koji će uključivati niz ažuriranja u nekoliko narednih meseci, predstavlja jedan od najkonkretnijih koraka u smeru čuvanja privatnosti korisnika, čime će se, tvrde iz kompanije, sprečiti niz komplikacija do kojih dolazi usled velikih curenja podataka o korisnicima. Tako će web trakeri u budućnosti biti isključeni, te će to postati podrazumevana opcija, pa će Firefox korisnici preko niza opcija moći lakše i preciznije da biraju koje podatke dele na web-sajtovima koje posećuju. Iz kompanije kažu da će se na taj način poboljšati i performanse u okviru Firefox pretraživača, budući da web trakeri dovode do toga da se stranice duže učitavaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Firefox2-2

Opcija bi trebalo da se pojavi u okviru verzije Firefox 63, te će ukloniti kolačiće i blokirati pristup istoriji pretraživanja.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 31, 2018 6:53 pm

Smile Windows podložan Zero-day ranjivosti

Tokom 2018. godine pojavili su se brojni malveri, te bezbednosni propusti u okviru hardvera, a najviše pažnje poklanjalo se ranjivostima Meltdown i Spectre, te taman kad su stavljene pod kontrolu Microsoft se suočio sa novom zero-day ranjivošću.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Zero

Naime, ovaj propust korisnicima sa strane može da omogući više privilegija u okviru nekog sistema, a otkrio ga je Twitter korisnik @SandboxEscaper, koji je dokaz i koncept kod otpremio na GitHub, a kako bi izrazio nezadovoljstvo u odnosu na načine na koje se Microsoft odnosi prema ranjivostima koje se otkriju. CERT centar za koordinaciju analizirao je prijavljenu ranjivost, da bi potvrdio njenu funkcionalnost u okviru 64-bitne verzije Windows-a 10, te Windows Server-a 2016, i dodao da druge verzije mogu da budu ugrožene kada se ranjivost modifikuje, a zahvaljujući koncept kodu koji se našao na GitHub-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Zero2

Iz Microsoft-a su saopštili da će pogođene uređaje ažurirati što je pre moguće, a u okviru ažuriranja poznatijeg kao Patch Tuesday, što je pomalo nejasno, budući da to ažuriranje može da dođe bilo kojeg utorka u mesecu.

Izvor: overclock3d
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 31, 2018 6:57 pm

Smile Facebook Watch servis kao ozbiljan YouTube rival

Facebook je zadao još jedan udarac YouTube platformi, a tako što je proširio svoj video servis, te Watch sekciju predstavio korisnicima iz svih delova sveta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Facebook

Iz Facebook-a planiraju da ova platforma postane glavna destinacija za muzičke, te druge video sadržaje koji su zaštićeni autorskim pravima, pa kompanija još od 2017. muzičkim kućama nudi stotine miliona dolara kako bi dobila autorska prava na sadržaje koji se pojavljuju u okviru videa koje dele korisnici ili oni koji upravljaju Facebook stranicama. Dobijanjem tih prava korisnici se štite od uklanjanja sadržaja sa ove društvene mreže, a od strane onih koji imaju autorska prava.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Facebook2-3

Tako je Watch sekcija u okviru Facebook aplikacije dizajnirana da bude direktna konkurencija svim video platformama, te uključuje listu video sadržaja koja je prilagođena svakom korisniku, te mu nudi sadržaje iz onih oblasti za koje je zainteresovan. Watch sekcija se u Sjedinjenim Američkim Državama pojavila tokom 2017. godine, da bi 29. avgusta stigla i do korisnika na drugim lokacijama, a uprkos tome što podaci ukazuju na to da servis na prvobitnom tržištu nije dobro prošao, te da ga korisnici ignorišu ili ga uopšte nisu svesni. Tako istraživanja pokazuju da je tek 14% korisnika u Americi servis koristilo bar jednom, dok 50% od ukupnog broja za Watch sekciju uopšte nije čulo.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Sep 01, 2018 6:39 pm

Smile Android u avgustu: Oreo na manje od 15% uređaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 93dd819315bd3d2ece510039296bc951

Objavljena je Android distribucija za avgust (https://developer.android.com/about/dashboards/), a bez velikog iznenađenja Android 9.0 nije dospeo na ovu listu. Bazirano na svim Android uređajima, koji su posetili Google Play Store tokom poslednjih sedam dana, manje od 0.1% Android telefona i tableta je koristilo najnoviju verziju Androida.

Statistika pokazuje da Android 7.0 Nougat trenutno pokreće najveći deo Android telefona, sa kombinovanim učešćem od 30,8% između Android 7.0 (10,5%) i Android 7.1 (20,3%) verzija. Android 8.0 i 8.1 Oreo se mogu pronaći na 14,6 procenata Android uređaja, što je porast od 2,5% u odnosu na prethodni izveštaj.

Nakon Nougata slede Android 6.0 Marshmallow (22,7%), Android 5.0 i 5.1 Lollipop sa 19,2%, a sledi ih Android 4.4 KitKat sa 8,6 procenata.

Nije iznenađujuće što Android 9.0 Pie još uvek nije na listi. Operativni sistem je dostupan samo na Pixel telefonima i Essential Phone modelu, a biće potrebno da Oreo stigne na više telefona kako bi se Pie pojavio na listi.

Izvor: PhoneArena
https://www.phonearena.com/news/Android-distribution-numbers-are-in-with-Oreo-up-2.5-percentage-points_id108385
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 03, 2018 5:41 pm

Smile Google Chrome dominira i nastavlja da povećava svoje tržišno učešće

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Fd8d21278fcebf29f7513d3052e6476c

Google Chrome, ne samo da nastavlja da bude najpopularniji desktop browser, već i svakog meseca povećava svoje tržišno učešće, otežavajući rivalima da mu se približe.

Microsoft Edge se svojevremeno smatrao potencijalnom alternativom za Google Chrome, ali novi podaci kompanije NetMarketShare iz avgusta sugerišu da je Microsoftov pregledač prilično daleko od svih svojih konkurenata.

Chrome je na tržištu toliko dominantan da je gotovo nemoguće za neki drugi browser da čak i razmišlja o dolasku na prvo mesto u domenu desktop uređaja.

Google-ov pregledač trenutno drži 65,21 procenat tržišta (naspram 64,67% mesec dana ranije), dok je Mozilla Firefox drugi sa 9,76% (uz mali rast sa 9,68 procenata iz jula).

Kada je Microsoft Edge u pitanju, samo je malo poboljšanje zabeleženo tokom prethodnog meseca, sa porastom sa 4,21 procenat na 4,31 odsto tokom avgusta.

U narednim mesecima, očekuje se da će Google Chrome nastaviti svoju dominaciju na tržištu PC pregledača interneta.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 03, 2018 5:47 pm

Smile Android uređaji koji ne koriste Pie se mogu pratiti i locirati zbog nove ranjivosti

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 16be8254000ea59db371c261e25d7f8b

Izveštaj istraživačke kompanije Nightwatch Cybersecurity otkriva postojanje nove Android ranjivosti. Greška omogućava aplikacijama da ignorišu odobrenja i da dobijaju pristup informacijama koje se mogu naći u sistemskim prenosima. Ovo uključuje naziv Wi-Fi mreže koja se koristi od strane uređaja, BSSID, MAC adresu uređaja, DNS server informacije i lokalne IP adrese.

Sa ovim informacijama, maliciozna aplikacija bi mogla locirati, geolocirati i pratiti bilo koji Android uređaj sve do kućnog praga njegovog vlasnika. Pored ovoga, haker bi mogao nesmetano da koristi Wi-Fi mrežu, ili čak da je napadne.

Postoje neke dobre i neke loše vesti u vezi sa ovom ranjivošću. Dobra vest je da je Google ispravio problem sa Android 9.0 Pie softverom. Loša vest je da trenutno manje od 0,1% Android korisnika ima najnoviji build Androida na svojim telefonima. Nightwatch Cybersecurity ističe da Google ne planira da ispravi ranjivost na starijim verzijama operativnog sistema.

Korisnicima jedino preostaje da se drže podalje od instaliranja nezvaničnih aplikacija, koje bi se mogle koristiti za implementiranje ranjivosti na uređaje korisnika.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 03, 2018 5:51 pm

Smile Nova nadogradnja Windows-a 10 već ima bug

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Microsoft je izdao novu kumulativnu nadogradnju za Windows 10 April 2018 Update. Windows 10 Cumulative Update KB4346783 nadogradnja dostupna je kroz WindowsUpdate te će vašem buildu Windows-a dodati oznaku 17134.254. Novosti koje donosi ima jako puno pa pogledajte sami na ovom linku(https://support.microsoft.com/en-us/help/4346783/windows-10-update-kb4346783) jer nema smisla da sve opisujemo.

Između ostaloga nadogradnja popravlja problem sa štampom koji je uzrokovala prošla kumulativna nadogradnja KB4034681, a tu su i ispravke za touch i miša u Windows Presentation Foundation i Microsoft Foundation Class aplikacijama u kojima je dolazilo do treperenja slike.

Nažalost, ni ova nadogradnja nije lišena grešaka, pa Microsoft kaže da lansiranje Microsoft Edge browsera iz New Application Guard Window može odbiti poslušnost iako sam browser funkcioniše normalno kada ga pokrećete na uobičajeni način.

Sledeće nadogradnje očekuju se tokom ovog meseca, a nas ne zanima hoće li, već koliko će u njima biti bugova.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Sep 03, 2018 6:05 pm

Smile Huawei nagoveštava EMUI 9.0, baziran na Android Pie softveru

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 50ae17d926e3875a8189ccd4d7524e2a

Huawei je imao neke značajne objave tokom IFA 2018 sajma, uključujući Kirin 980 čipset, formalnu objavu Mate 20 Lite telefona i prikaz novih boja za Huawei P20 i P20 Pro. Međutim, kompanija nije u potpunosti završila sa objavama tokom sajma, pa sada možemo videti 9.0 Emotion korisnički interfejs, poznatiji kao EMUI.

EMUI 9.0 će biti baziran na Android 9 Pie verziji softvera, doneće nove funkcije, a Huawei već regrutuje beta testere za novu verziju softvera.

Huawei obećava jednostavno, prirodno i konstantno korisničko iskustvo u kome će moći da se uživa. EMUI 9.0 će doneti GPU Turbo 2.0, brže pokretanje aplikacija i Password vault. Postojaće i asistent za putovanja od strane HiVisiona, kao i Digital Wellbeing funkcije koje korisniku govore koliko vremena provodi na telefonu i daju opcije za limitiranje korišćenja uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Emui2

EMUI 9.0 trenutno traži beta korisnike za Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 10 i Huawei Mate 10 Pro. Korisnički interfejs bi trebalo da stigne i na Honor 10, Honor Play i Honor View 10.

Mate 20 serija, koja će biti predstavljena 16. oktobra u Londonu, će najverovatnije stići uz EMUI 9.0 od samog starta. Ovo će verovatno biti i zvanični period objave korisničkog interfejsa, koji će ostali telefoni dobiti u vidu ažuriranja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 5:56 pm

Smile Xiaomi Mi Mix 3 će podržavati 5G mreže – potvrdilo vodstvo kompanije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Mi-Mix-3-5G

Do sada se pojavilo već nekoliko glasina o nadolazećem Xiaomiju Mi Mix 3, a u pokazivanju je sudjelovalo i samo vodstvo kompanije puštajući razne teasere. Sada nam tako stiže najnovija fotografija ovog uređaja, koja otkriva jedan od najzanimljivijih detalja, a to je podrška za 5G mreže.

Naime, na statusnoj traci ovog uređaja jasno stoji simbol 5G, a testna oprema iza njega pokazuje kako je istovremeno spojen na više mreža, uključujući i 4G. Nažalost, slika nam ne govori o mogućnostima samog uređaja, odnosno kolike će brzine u 5G mreži postizati.

Vodstvo Xiaomija navodi kako kompanija „ne može čekati“ na početak rada komercijalnih 5G mreža, što upućuje na namjeru da cijelu stvar malo pogura. Xiaomi Mi Mix 3 će svjetlo dana ugledati tijekom listopada, čime bi mogao ponijeti titulu prvog komercijalnog 5G uređaja na svijetu.

Naravno, kao takav će eventualno poslužiti operaterima za testiranje svojih mreža, ali s obzirom na vremenski okvir za komercijalni početak rada 5G mreža, malo je vjerojatno da ćete ih moći koristiti proje 2020. godine, a do tada će na tržište stići i drugi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 6:02 pm

Smile  Google Chrome je sa nama već 10 godina

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

Google je svoj prvi internet browser svetu predstavio pre 10 godina, 1. septembra 2008. godine. Istoga je dana na svojim stranicama objavio strip kojim pojašnjava sve prednosti njegove arhitekture – poput korišćenja "sandbox" tehnologije izolacije pojedinih procesa, i tome slično. Prva javno dostupna verzija Chrome-a, beta verzija za Windows, u distribuciju je puštena dana nakon toga, 2. septembra. Prva službena stabilna verzija Chromea stigla je u decembru iste godine.

Nedugo po pojavi Chrome je dobio simpatije korisnika svojom jednostavnošću i brzinom. Već za godinu dana u tržišnom je udelu prestigao Safari i Operu, a već tada primetan je njegov uticaj na kontinuirano sve lošiji Internet Explorer. Svog glavnog konkurenta, Mozillin Firefox, Chrome će po udelu prestići 2011. godine, a niti godinu nakon toga postaće popularniji i od Microsoft-ovog IE-a.


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1

2010. godine Chrome je stigao na macOS, da bi se 2012. proširio i na Android i iOS. Od tada je, poslednjih šest godina, Chrome neprikosnoven kao vodeći internet browser u svetu, kako na desktopu tako i na mobilnim uređajima.

Rewnutno je aktivna stabilna verzija Chrome-a 68, a kroz nekoliko dana će postati dostupna i verzija 69, u kojoj se svim korisnicima sprema prelazak na novi dizajn, a iz Google-a nam za ovaj danas najavljuju i neko dodatno iznenađenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 DmBT8zUU8AELkuq?format=jpg&name=small

Budućnost Chrome-a sada sve više i više izgleda kao da ide u pravcu platforme, za razliku od skromnih početka kao veb pretraživača. Postoji zabrinutost da se Chrome pretvara u novi Internet Explorer 6 zbog svoje dominacije među veb programerima, a Google-ovom porukom „najbolje radi sa Chrome-om“. Kako Google inženjeri nastavljaju da upravljaju najnovijim veb standardima i implementiraju ih u Chrome, drugi proizvođači pretraživača će morati da uhvate korak sa njim ili ostanu iza Google-a. Sigurno je da izgleda kao da je Chrome ovde mnogo duže od 10 godina. Ako se pretraživač pretvorili u platformu za samo deset godina, kako će se tek promeniti u narednih 10 godina?


Poslednji izmenio Brave Heart dana Uto Sep 04, 2018 6:09 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 6:07 pm

Smile Prihvatanje Windowsa 10 se poboljšava

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1178036098eaae1c05dcc738507f6a5c

Windows 10 će najverovatnije prestići Windows 7 do kraja godine, kada je u pitanju PC tržišno učešće, sudeći prema podacima kompanije NetMarketShare.

Rast, koji je Microsoftov najnoviji operativni sistem zabeležio prošlog meseca, zajedno sa padom Windowsa 7, stavlja Windows 10 u poziciju da prestigne svog prethodnika iz 2009. godine. Mada, mnogi su očekivali da će se ova promena u Windows ekosistemu desiti mnogo ranije.

Prošlog meseca, Windows 7 je imao pad sa 41,23% na 40,27%, dok je Windows 10 poboljšao svoje učešće sa 36,58 % na 37,80 procenata. To znači da se samo tokom jednog meseca razlika između dve verzije platforme smanjila sa 4,65 procenata na 2,47 procenata.

Ukoliko se nastavi isti trend, Windows 10 će najverovatnije postati vodeći desktop operativni sistem u naredna dva do tri meseca, prestižući Windows 7.

Nakon ove dve verzije Windowsa, macOS je naredna najpopularnija desktop platforma na listi, sa tržišnim učešćem od 5,86 procenata za 10.13 build. Slede ga Windows 8.1 i Windows XP sa 5,10 i 3,30 procenata. Linux je dosta iza sa 1,51% tržišnog učešča.

Izvor: Softpedia
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 6:14 pm

Smile Twitter testira odgovore u nizu i indikator statusa

Danas su razgovori prikazani u nizu vrlo popularni. Ranije, posebno sa tekstualnim porukama i komentarima, svaki post dobijao je sopstveni prostor, a obično je to bio problem, jer se gubio kontekst (ili se bar činio manje očiglednim). Međutim, to je još uvek deo dizajna Twitter-a, bar za sada. Prema tvitu direktorke menadžmenta proizvoda Sare Haider, čini se da kompanija testira odgovore u nizu (threaded), a prikazuje uvučene odgovore na tvitove u obojenom segmentu poruke.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Twitter

Haider tvrdi da je to učinjeno kako bi odgovori više ličili na razgovor, što je i logično s obzirom da se na taj način naglašava ličniji pristup i manje izgleda kao komentar. Pored testiranja funkcije sa odgovaranjem u nizu, Haider je, takođe otkrila da Twitter testira i indikator statusa na mreži, koji korisnicima omogućava da znaju da li je trenutno korisnik na mreži ili ne. Indikatori statusa na mreži nisu nužno novi, ali interesantno je da kompanije, kao što je na primer Instagram i sada Twitter su jedine koje implementiraju (ili testiraju) ove funkcije. Indikator se prikazuje u formi zelene tačke na korisnikovoj profilnoj fotografiji, a na sajtovima kao što je Twitter, on se često može zloupotrebiti i povratne informacije nekolicine članova društvene mreže nisu bile pozitivne. Neki su zabrinuti za privatnost i određene druge probleme.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Twitter-is-testing-threaded-messages-and-a-status-indicator

Kao što Haider napominje, to su karakteristike koje su još uvek u razvoju, što znači da ono što sada vidimo možda nije konačna verzija, ako ikada bude ugledala svetlost dana.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 6:19 pm

Smile Android Q će upozoravati korisnike kada pokreću aplikacije koje nisu namenjene za odgovarajući softver

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 C5a37336e3b41b2879f9efa4566d6525

Kako se novije verzije Android operativnog sistema pojavljuju u mejnstrim ponudi, tokom godina se njihov API nivo povećava bilo sa objavama većih verzija ili bitnih buildova. Najnovija verzija platforme, Android 9.0 Pie, ima odgovarajući API nivo 28. Međutim, iako Android API-ji rastu i napreduju tokom godina, developeri nisu specifično kodirali svoje aplikacije kako bi iskoristili ove API-je.

Sada izgleda da Google planira da stvari pravilno usmeri, predstavljanjem Android Q verzije svog operativnog sistema. Prošle godine, kompanija je nagovestila neke stvari, zahtevajući da nove aplikacije ciljaju API nivoa 26 (Android 8.0 Oreo), kao i da ažuriranja objavljenih aplikacija ciljaju iste API nivoe od novembra 2018. pa nadalje. Pored ovoga, bazirano na onome što je objavljeno na Android Open Source Projectu, Android Q će upozoravati korisnike kada nameravaju da instaliraju aplikaciju koje ne zadovoljavaju navedene smernice.

Iako je ovo dobra vest za nove aplikacije ili one koje se redovno ažuriraju, navedene mere ne znače previše za ažuriranje starijih i napuštenih aplikacija. Pored ovoga, korisnici će izgleda i dalje moći da instalirajhu ovakve aplikacije na svojim Android Q uređajima, ali će svaki put morati da prebrode poruku upozorenja kada lansiraju neku od ovih aplikacija.

Naravno, Google bi mogao prilagoditi navedene smernice pre objave naredne verzije Androida, a ostaje da se vidi koliko će striktna biti implementacija koju je kompanija planirala.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Sep 04, 2018 6:23 pm

Smile Google protiv prevaranata

Prevare koje nastaju iz reklama u okviru kojih se nudi tehnička podrška plodno su tle za one koji su u potrazi za lakom zaradom, te je Google odlučio da tome stane na put, a tako što prevarante sprečava da korisnicima prikazuju svoje reklame.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Google

Naime, tehnološki gigant je širom sveta počeo da blokira reklame u kojima se nudi tehnička podrška, te planira da u nekoliko sledećih meseci uvede sistem za verifikaciju, što neće garantovati da će korisnici biti potpuno zaštićeni od reklama koje su deo neke prevare, ali hoće to da će korisnici, a u slučaju da budu koristili sistem za verifikaciju oglašivača, dobijati pravu pomoć.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Google2

Google je tokom 2017. uklonio preko 3,2 milijarde različitih reklama koje su bile deo nekih prevara, ili jednostavno nisu nudile tačne informacije, te se iz kompanije tvrdi da se situacija u okviru nekih rizičnih kategorija značajno poboljšala. Tako je verifikacioni sistem za oglašivače koji nude tehničku podršku još jedan logičan korak u tom smeru, a njegova uloga je da lažne servise odvoji od onih koji nude prave usluge, te da na to upozori korisnike, i na kraju ukloni reklame onih oglašivača koji se smatraju prevarantima.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 05, 2018 5:59 pm

Smile Google slavi 10. rođendan Chrome-a novim izgledom i poboljšanim funkcijama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Cd7e69791be58e081d77ffbbc901ba0b

Google je konačno objavio novu verziju svog Chrome browsera, u proslavi desetog rođendana pregledača. Kompanija je ranije najavila da će doneti veće ažuriranje za Chrome, sa novim izgledom i brojnim poboljšanjima korisničkog iskustva.

Novi izgled će biti dostupan za PC ali i za mobilne uređaje, jer je kreiran i za Chrome aplikaciju za iOS i Android. Verovatno prva stvar, koju je moguće primetiti, jeste da pregledač više nema oštre uglove, a sve je zaobljeno i ima blaži dizajn. Tu su nove ikonice i nove boje koje su implementirane u korisničko iskustvo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1536081262_chrome_newui_final

Google je takođe načinio vizuelna poboljšanja na malim mestima. Na primer, ukoliko spadate među one koji vole da imaju veliki broj otvorenih tabova to i dalje možete činiti, ali su ikonice za sajtove sada jasnije vidljive. Oni koji koriste iOS će primetiti da je toolbar za browser smešten u donji deo ekrana, čime se omogućava lakša navigacija.


Za one koji se više oslanjaju na Chrome auto-filling funkciju, pregledač sada ima mogućnost da preciznije automatski popunjava zahteve pretrage. Google je uključio i generator lozinki, u slučaju da je potrebno da kreirate novu lozinku za neki sajt.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1536081259_chrome_passwords

Chrome Omnibox, koji omogućava da se adress bar koristi kao polje za pretragu, je postao pametniji. Sada je moguće dobiti odgovore na pitanja direktno iz Omniboxa, bez potrebe da odlazite na specifičan sajt. Takođe, ukoliko ukucate adresu koja vodi ka sajtu, Omnibox će sada omogućiti da znate ukoliko već imate taj tab otvoren.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 1536081252_chrome_omnibox-final

Za korisnike, sve navedene funkcije, i još mnogo drugih, počinju da pristižu u Chrome, a ukoliko ih još ne vidite to će se deiti u narednim danima i nedeljama.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 05, 2018 6:05 pm

Smile Microsoft počeo da donosi Skype snimanje poziva na Android i iOS

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 87b7e6471dfa9aeb527bb0fc8543adf3

Microsoft je u julu najavio da će uskoro omogućiti snimanje poziva na Android i iOS uređajima, a izgleda da je kompaniji iz Redmonda trebalo više od mesec dana kako bi ispolirala funkciju za Skype.

Opcija snimanja Skype poziva je sada počela da pristiže na kompatibilne Android i iOS uređaje. Prema navodima Microsofta, funkcija je u potpunosti cloud-bazirana i trebalo bi da bude dostupna u najnovijoj verziji Skype servisa za Android i iOS. Potrebno je napomenuti da snimanje poziva još uvek nije dostupno za Windows 10, ali Microsoft ističe da će funkcija stići u narednim mesecima.

Kada su sigurnosne opcije u pitanju, Microsoft je potvrdio da jednom kada se započne snimanje poziva, svi u razgovoru će biti obavešteni o tome da se razgovor snima. Takođe, kada god se korisnik nalazi u video razgovoru, Skype će snimati i video za sve učesnike zajedno sa svim ekranima tokom razgovora. Korisnici će moći da sačuvaju i podele snimljene razgovore tokom narednih 30 dana.

Kako bi se započelo snimanje poziva na Androidu i iOS-u, potrebno je da se pritisne "+" znak i potom da se izabere Start recording. Nakon ovoga se pojavljuje baner na Skype ekranu, koji sve obaveštava o tome da je započeto snimanje poziva. Na kraju, moguće je pritisnuti i držati prst na snimljenom pozivu kako bi se on sačuvao. Nakon što se pritisne Save, snimak će se automatski preuzeti i sačuvati u MP4 fajlu.

Izvor: PhoneArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 05, 2018 6:07 pm

Smile Prihvaćenost iOS 11 verzije je na 85%

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 A7a5c586e28d973487d9ee61cc84ed38

Objava iOS 12 softvera je sve bliže, a bazirano na ranijim iskustvima najverovatnije je da će Apple ažuriranje načiniti dostupnim nedugo nakon predstavljanja novih iPhone modela (zakazano za 12. septembar). Međutim, kako se prethodna verzija softvera, iOS 11, snašao na tržištu?

Prema podacima Apple-ove App Store stranice za podršku za developere, izgleda da iOS 11 trenutno ima veoma dobru prihvaćenost od 85% na uređajima. Doduše, ističe se da je prihvatanje softvera usporilo u poslednjih nekoliko meseci (tokom maja je prihvaćenost bila na 81%).

Verovatno postoji određeni broj korisnika koji su se odlučili na to da sačekaju iOS 12, umesto prihvatanja aktuelne dostupne verzije. Stranica takođe otkriva da, kada su stariji iOS buildovi u pitanju, i dalje postoji oko 10% uređaja koji koriste iOS 10, a ostalih pet procenata koristi još starije iOS verzije.

Očekuje se da će Apple sa iOS 12 verzijom popraviti probleme sa bagovima, što je jedan od problema koji korisnike odvraća od toga da rano prihvataju novi operativni sistem.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Sep 05, 2018 6:15 pm

Smile Chrome greška omogućava napadačima da pristupe kućnoj Wi-Fi mreži

Sigurnosni eksperti upozoravaju da bi milioni domaćinstava mogli da budu izloženi hakerskim napadima, a zbog greške koja je otkrivena u okviru Google-ovog Chrome pretraživača, koja Wi-Fi mreže izlaže riziku od napada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Chrome

Problem je nastao je zbog greške u izvornom kodu, koja napadačima omogućava da pristupe nekoj Wi-Fi mreži u roku od nekoliko minuta, a procenjuje se da je riziku izloženo oko tri miliona domaćinstava u Velikoj Britaniji. Eksperti upozoravaju da bi korisnici morali da budu svesni ovog rizika, a kako bi preduzeli neophodne mere predostrožnosti, budući da bi na globalnom nivou problem mogao da utiče na preko 30 miliona domaćinstava.

Naime, radi se o tome da bi hakeri mogli da iskoriste ranjivost koja korisnike automatski povezuje na Wi-Fi mrežu na koju su prethodno bili povezani, da bi potom dolazili do poverljivih podataka, lozinki, te pokretali kamere na povezanim uređajima. U teoriji, tvrde sigurnosni eksperti, napadači bi mogli da pristupaju ranjivim mrežama ako bi se našli u blizini ciljanog domaćinstva, a u dometu ranjive Wi-Fi mreže. Nakon što bi pristupili mreži, napadači bi mogli da preuzimaju kontrolu nad povezanim uređajima, te na njih instaliraju malver ili spajver. Dovoljno je da Chrome funkcioniše na jednom uređaju u domaćinstvu, pa da hakerima omogući da pristupe i ostalim uređajima. Tokom napada žrtve bi trebalo da vide stranicu koja iskače, da bi na kraju zaključala Wi-Fi ruter, a pored toga nema drugih znakova da je napad u toku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Chrome2

Problem je Google-u prijavljen još u martu, a iz kompanije je potom izdato saopštenje da pretraživač funkcioniše kako je planirano, te da nema planova za vanredna ažuriranja.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 06, 2018 8:19 pm

Smile YouTube tamna tema konačno stiže Android korisnicima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Cb4e9546f99e1f13845350f8090fba2d

Pre nekoliko meseci pojavile su se informacije o tome da YouTube počinje da donosi tamni mod Android korisnicima. Međutim, opcija je tada bila dostupna samo selektovanoj grupi korisnika. Sada izgleda da opcija konačno stiže svima.

Oni koji nisu upoznati sa opcijom tamnog moda, funkcija će tradicionalnu YouTube meni temu, koja je bela, potamniti i načiniti je lakšom za gledanje u uslovima slabijeg ili tamnog osvetljenja.

Ukoliko već niste dobili obaveštenje o promeni za isprobavanje tamne teme, možete je uključiti ručno. Potrebno je da odete u Settings meni, potom u "general" sekciju i izaberete prekidač za "Dark theme". Nakon ovoga, videćete menjanje teme aplikacije u znatno tamniju šemu boja. Ukoliko ne vidite opciju, verovatno ćete morati da ažuirirate aplikaciju na verziju 13.35.51, koja je dostupna na Google Play Store-u. Ukoliko već imate ovu verziju instaliranu, a i dalje ne vidite dugme za uključivanje tamne teme, obrišite keš za You Tube aplikaciju i dugme će se pojaviti.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 06, 2018 8:52 pm

Smile Mozilla objavila Firefox 62 sa izmenama interfejsa i poboljšanim renderovanjem na Windowsu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 E6dd249c0239a3d94515ea77c30e1adf

Mozilla je objavila Firefox 62 verziju svog pregledača za desktop i Android. Sa ovom verzijom, Mozilla donosi osveženi korisnički interfejs za nove tab stranice, kao i nekoliko dijaloga poput onih za dodavanje ili izmenu bookmarka. Tu su poboljšanja performansi za ubrzan browsing i neka poboljšanja sigurnosti.

Prva izmena, koju će korisnici primetiti, je osvežena nova tab stranica. Sa Firefox 62 verzijom, korisnici mogu da prikazuju do četiri reda top sajtova, Pocket priče i glavne događaje. Još jedna UI izmena, koja je primetna, jeste meni gde se lako može menjati prateća zaštita.

Kada su performanse u pitanju, Windows korisnici će dobiti poboljšano renderovanje grafike bez akcelerisanog hardvera uz korišćenje Parallel-Off-Main-Thread Painting. Pored ovoga, tu je i podrška za CSS Shapes, koja omogućava bogatije izlaze za veb stranice, kao i CSS Variable Fonts podrška za lepšu tipografiju.

U domenu poboljšane sigurnosti, Adobe Flash sada radi u sigurnijem modu na macOS-u, dok korisnici koji se diskonektuju sa Synca imaju opciju da izbrišu svoje Firefox profilne podatke, uključujući bookmarke, lozinke, istoriju, kolačiće i podatke sajtova sa desktopa.

Kako biste koristili novi Firefox, potrebno je da sačekate da se browser sam ažurira ili da to uradite ručno preko softvera sa Firefox sajta. Linux korisnici će dobiti ažuriranje od svog vendora za distribuciju koja se koristi. Kompletan listing izmena za Firefox 62.0 je dostupan ovde.
https://www.mozilla.org/en-US/firefox/62.0/releasenotes/

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 06, 2018 8:56 pm

Smile Twitter se na dnevnom nivou bori protiv pola miliona botova

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 28a4ff287af1f9b96ccc1f2fb040997f

Prisustvo botova na društvenim medijima je prilično uobičajena pojava i s vremena na vreme ih je moguće videti. Svrha botova varira - neki su dizajnirani da budu prevare, dok su drugi kreirani kako bi spamovali korisnike reklamama. Koji god da je slučaj u pitanju, sigurno je da botovi nisu dobrodošli.

Jack Dorsey, CEO Twittera je otkrio da se kompanija svakog dana bori sa oko 500.000 botova, koje sprečava da se loguju na popularni servis. Ovo je otkriveno tokom Dorsey-jevog svedočenja pred američkim Komitetom za energiju i trgovinu.

Pored otkrivanja velikog broja botova, koji svakog dana pokušavaju da se loguju na Twitter, Dorsey je takođe istakao da Twitterovi sistemi konstantno istražuju između osam i deset miliona naloga za koje se sumnja da su botovi, koji šire spam. On je takođe istakao da su se kompanijini sistemi poboljšali tokom godina, te da je Twitter sada sposoban da detektuje tri puta više sumnjivih naloga i da blokira sumnjive loginove u poređenju sa godinu dana ranije.

Twitter se trenutno suočava sa dosta kritika na račun toga kako sprovodi svoje prakse u borbi protiv zlostavljanja korisnika, lažnih vesti i drugog.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Sep 06, 2018 9:00 pm

Smile Google lansirao novi pretraživač za naučnike

Jedan od osnovnih ciljeva kompanije Google oduvek je bio da organizuje informacije koje generiše čovečanstvo, a prva meta bila je komercijalna mreža. Fokus se sada pomera i na druge oblasti, te je na redu i naučna zajednica koja sa novim pretraživačem dobija još jedan prozor u svet organizovanih podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Google-2

Novi servis poneo je ime Dataset Search(https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.blog.google/products/search/making-it-easier-discover-datasets/), a planirano je da podrži servise poput Google Scholar, koji je najpopularniji među članovima akademske zajednice. Institucije koje svoje podatke objavljuju online, a poput vlada nekih država, te univerziteta, u budućnosti će morati da unose i metadata tagove na svoje stranice, a koji dodatno opisuju dokumentaciju koja se otprema na mrežu, čime će se omogućiti da se ovi pojavljuju u rezultatima pretraga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Google2-1

Tako bi Dataset Search trebalo da ujedini na desetine hiljada različitih online prostora u kojima se čuvaju podaci koji su važni onima koji se bave naučnim radom, a bez migracije podataka u ujedinjeni prostor. Informacije će na taj način ostajati tamo gde su se i do sada nalazile, samo što će zahvaljujući novom pretraživaču postati vidljivije, te ujedinjene u rezultatima pretrage.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 07, 2018 5:52 pm

Smile Pola miliona botova dnevno opseda Twitter

Prisustvo botova na društvenim mrežama je prilično česta pojava koja se svaki čas može videti. Svrha ovih botova se razlikuje, dok su neki stvoreni da prevare, drugi su dizajnirani da budu korišćeni za spamovanje reklamama i neželjenim porukama u marketinške svrhe, ali ono što je sigurno je da ovi botovi definitivno nisu dobrodošli.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Twitter-2

U stvari, kako bi istakao koliko je botova na društvenim mrežama, CEO Twitter-a Jack Dorsey otkrio je da kompanija mora da se odbrani od oko 500.000 botova i spreči ih da se loguju svakodnevno. Ovo je otkriveno kada je Dorsey svedočio pred Komitetom za energetiku i trgovinu.

Pored otkrivanja neverovatnog broja botova koji svakodnevno pokušavaju da se loguju na Twitter, Dorsey je takođe otkrio da Twitter-ovi sistemi konstantno istražuju između osam i deset miliona naloga za koje se sumnja da su botovi, koji šire neželjenu poštu. Takođe je izjavio da su sistemi kompanije poboljšani tokom godina, i da su sada u stanju da otkriju tri puta više sumnjivih naloga i blokiraju sumnjiva logovanja u odnosu na godinu dana ranije.

Twitter se trenutno suočava sa dosta kritika na račun sprovođenja svoje prakse i načina na koji se bavi određenim problemima, kao što su zloupotrebe od strane korisnika, lažne vesti i još mnogo toga.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Sep 07, 2018 5:56 pm

Smile Problemi sa Windows 10 ažuriranjima

Microsoft planira određene promene kada je ažuriranje Windows 10 poslovnih paketa u pitanju. Tako kompanija trenutno objavljuje dva velika ažuriranja godišnje, a korisnicima ostavlja do 18 meseci da usvoje poslednju verziju. Tako novi način omogućava da Windows značajno brže dobije nove opcije, što je u slučaju nekih poslovnih korisnika previše brzo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Windows-1

Tako su se neki korisnici požalili da im je potrebno više vremena da usvoje nove Windows 10 verzije, posebno ako se radi o kompanijama koje imaju kompleksno IT okruženje, te je Microsoft odlučio da im izađe u susret, i IT administratorima ostavi više vremena za prelazak na poslednju verziju operativnog sistema. Tako će ažuriranja za sve poslovne pakete u budućnosti biti podržavana u vremenskom periodu od 30 meseci nakon što je update prvi put objavljen.

Ipak, postoje i određene razlike između septembarskog i martovskog ažuriranja, pa će Windows 10 Enterprise i Education paketima za ažuriranje u septembru biti ostavljeno 30 meseci da usvoje nove promene, dok će u slučaju martovskog ažuriranja taj period i dalje ostati 18 meseci. Iz kompanije kažu da na ovaj način izlaze u susret i onim korisnicima koji žele da ostanu u toku sa najnovijim promenama.

Izmene neće uticati na Windows 10 Pro i Home, verzije koje koristi najveći broj običnih korisnika, te će ažuriranja za ove pakete i u budućnosti biti podržavana u periodu od 18 meseci.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 22 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 22 od 40 Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu