Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 36 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 36 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

» Muzika koja u vama izaziva jezu..
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 9:03 pm od Johnny-Azra

» Moje otkriće
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 8:58 pm od Johnny-Azra

» Sta pevusite ovih dana?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 8:48 pm od Johnny-Azra

» Pjesma koja Vas opisuje u nekim momentima...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 8:46 pm od Johnny-Azra

» Ne kvarite mi temu dok se opustam...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 8:44 pm od Johnny-Azra

» Poklanjam ti pesmu
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 EmptySre Maj 03, 2023 8:40 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 20 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 15, 2018 6:48 pm

Smile Google vas prati i ako isključite istoriju lokacija

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Novinari Associated Press-a detaljno su istražili koje podatke o lokacijama korisnika, kada i na koji način Google može da prikuplja, i pritom su otkrili nešto prilično uznemirujuće – Google može da sazna vašu lokaciju iako ste isključili (neke) njegove lokacione usluge.

Do traga za ovu priču istraživači su došli preko jedne studentice sa universitetu Berkeley koja je otkrila da joj je njen Android telefon tražio da oceni svoje iskustvo prodavnicom koju je nedavno posetila, iako je znala da joj je opcija "Location History" na telefonu isključena. Zapitala se potom kako je moguće da Google zna gde je bila, te je zaključila kako ju je telefon "pratio" u pozadini.

Istraga spomenutih novinara pokazala je kako Google nije sasvim iskren u poruci u kojoj napominje da isključivanjem istorije lokacija ne skladišti mesta koja korisnik telefona posećuje. Naime, neke njegove aplikacije beleže i skladište lokaciju korisnika bez da ga o tome obaveste. Glavni sumnjivac je aplikacija Google Maps, bilo na iOS-u ili Android-u, koja prilikom otvaranja ili pretraživanja automatski skladišti zabeleženu lokaciju korisnika, te je stavlja uz njegov nalog.

Iz Google-a su AP-u odgovorili kako "postoji više načina na koje Google može da koristi lokaciju korisnika da bi poboljšao iskustvo korišćenja, što uključuje: istoriju lokacija, web i app aktivnosti, te lokacione usluge na samom uređaju". Dodaju kako uz svaku uslugu daju i detaljne opise korišćenja lokacija kao i mogućnost isključivanja istih, te brisanje istorijskih podataka o lokacijama.

"Web and App Activity", po defaultu uključena opcija beleženja aktivnosti korisnika, tako postaje glavni "krivac" za neželjeno praćenje korisnika. Umesto u "Location History", ona skladišti podatke u sekciju računa nazvanu "My Activity", ali svejedno i tamo beleži podatke sa GPS-a.

Stoga, kako bi se u potpunosti zaštitili od Google-ovog beleženja vaše lokacije potrebno je osim "Location History" isključiti i opciju "Web and App Activity" kako bi se sprečilo bilo kakvo skladištenje istorije mesta koja posećujete – pokazala je istraga.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 17, 2018 4:52 pm

Smile Sony objavio koji uređaji dobivaju Android 9 Pie

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Android-pie-statue-470x310@2x

Nakon HTC-a, oglasio se i Sony, s vijestima o nadogradnji svojih uređaja na novi Android 9 Pie. Prvi modeli koji će ga dobiti bit će Xperia XZ2, Xperia XZ2 Compact, Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ1 i Xperia XZ1 Compact. Kao vrijeme dolaska nadogradnje navodi se studeni.

U drugom naletu, pitom će brke omastiti vlasnici modela Xperia XA2, Xperia XA2 Ultra i Xperia XA2 Plus. Za njih još nema informacija o vremenskom okviru početka dolaska nadogradnji, no možemo pretpostaviti da će se to dogoditi krajem ove ili početkom sljedeće godine.

Prema neslužbenim informacijama, odnosno glasinama, novi Sony Xperia XZ3, koji će biti predstavljen na IFA sajmu u Berlinu, u startu dolazi s novim Androidom.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 17, 2018 4:58 pm

Smile OneDrive od sada automatski bekapuje desktop foldere

Microsoft je novu OneDrive opciju za automatsko čuvanje foldera poslovnim korisnicima ponudio još u junu, da bi sada stigla do svih korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 One

Naime, nova opcija korisnicima dozvoljava da izaberu foldere koje žele da automatski bekapuju na Microsoft-ovom cloud servisu, te na taj način sačuvaju važne desktop foldere, dokumente i fotografije. Funkcija može da se sinhronizuje na više Windows 10 računara, što je izuzetno korisna opcija za sve korisnike.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 One2

Nova funkcija može da se aktivira u OneDrive podešavanjima u okviru Windows-a 10, a ako korisnik izabere opciju Auto Save, te dugme “update folders” koje se nalazi u “protect your important folders,“ te na kraju odabere foldere koje želi da čuva. Tako se svi fajlovi koji se čuvaju u izabranim folderima automatski otpremaju i na cloud servis, a radi se o prilično bazičnoj funkciji, te bi mnogi mogli da budu iznenađeni da već nije bila deo OneDrive-a.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 17, 2018 5:00 pm

Smile Tema BIZIT 2018: Zelena energija vs. električna vozila?

https://pcpress.rs/tema-bizit-2018-zelena-energija-vs-elektricna-vozila/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 17, 2018 5:13 pm

Smile Apple ima ideju kako da iPhone-om zameni lična dokumenta

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Apple je u martu ove godine predao patentnu prijavu za svoj izum nazvan "uvoz dokumenata u sigurni element", a pod ovim dosadnim nazivom krije se potencijalno korisna tehnologija. Apple-ovci su, naime, zamislili kako bi iPhone u budućnosti mogao da posluži umesto ličnih dokumenata korisnika, pa su u ovom patentu opisali kako bi cela stvar funkcionisala.

Dokumenti bi u digitalnom obliku bili skladišteni u sigurnu zasebnu enklavu unutar iPhone-ovog hardvera. Ona bi osim prostora za skladištenje imala i sklop za ostvarivanje radio veze na maloj udaljenosti (RFID ili NFC), i kada je potrebno mogla bi ključne podatke o identitetu vlasnika iPhone-a poaslati prema prijemniku.

Dokazivanje identiteta nekoj službenoj osobi tako bi, umesto pokazivanja lične karte ili pasoša, bilo jednostavno poput beskontaktnog plaćanja. Na poseban uređaj bi bilo potrebno tek prisloniti iPhone, na njemu se identifikovati otiskom prsta, snimkom lica ili lozinkom, i njegov vlasnik bi bio automatski prepoznat.

S primaocem informacija mogao bi se podeliti samo onaj deo ličnih informacija koje ovaj ima pravo videti, a u Apple-u navode kako bi isti sistem osim u službenoj upotrebi (kada zamenjuje ličnu kartu ili pasoš) bilo moguće koristiti i kod autorizacije zaposlenih kod ulaza, izlaza ili kretanja kroz prostore kompanije, ili u nekim drugim situacijama kada je potrebno proveriti identitet osoba – svakako bi to bilo lakše činiti telefonom nego na "staromodan" način raznim ID karticama.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Avg 17, 2018 5:16 pm

Smile Svi Nokia telefoni dobiće Android Pie

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Google je početkom prošle nedelje objavio najnovije izdanje Android platforme – Android 9.0, odnosno Android Pie. Time je ujedno započelo i novo poglavlje vezano uz fragmentaciju Android platforme. Podsetimo, da je prema aktuelnim Google-ovim podacima do nedavno najnoviji Android 8.1 Oreo imalo tek nešto više od 12% Android uređaja.

Naime, tek pojedini telefoni koji su predstavljeni tokom prve polovine 2018. godine dobiće nadogradnju na Android Pie (Sony, HTC) dok će ostali ostati na sada već starom Android-u Oreo. Štaviše čak bi i neki novi telefoni trebali da stignu sa Oreom, (HTC U12 Life) uprkos tome što je Google predstavio novu verziju.

Čini se kako je jedini proizvođač telefona koji je obećao nadogradnju na Android Pie za sada HDM Global, odnosno Nokia. Istina isto je obećao i Essential, ali kako oni imaju tek jedan telefon iza sebe, neće im biti teško da osiguraju nadogradnju pa ih nećemo previše isticati.

Ali Nokia ima malo veći broj telefona iza sebe - Nokia 1 (Android Go), Nokia 2, Nokia 2.1 (Android Go), Nokia 3, Nokia 3.1, Nokia 5, Nokia 5.1, Nokia 6, Nokia 6.1, Nokia 6.1 Plus, Nokia 7, Nokia 7 Plus, Nokia 8, Nokia 8 Sirocco, Nokia X6 i Nokia X5.

Nokia za sada nije objavila točan termin kada će Android Pie nadogradnja stići na ove uređaje, ali je jedno sigurno – stići će. Kao prvi Nokijin telefon koji bi trebao da dobije Android Pie spominje se Nokia 7 Plus koji je za sada i jedini model koji je deo Developer Preview programa.

Takođe za očekivati je kako će Android Pie nadogradnja najpre stići na Nokije iz Android Go i Android One programa, nego na Nokije iz takozvanog redovnog programa.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 18, 2018 6:48 pm

Smile  Google One lansiran u SAD-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Pre gotovo tri meseca Google je najavio kako će svim privatnim korisnicima koji plaćaju neku od usluga skladištenja podataka u njihovom oblaku ponuditi nove paketa. Nove usluge objedinjene su tako u Google One paket koji na jednom mestu objedinjava sve usluge koje pojedinac i njegova porodica imaju zakupljene kod Google-a. Tada je najavljeno kako će nove usluge biti dostupne "uskoro", a dan prvog javnog lansiranja je stigao - ali, samo za korisnike unutar SAD-a.

Privatni korisnici u SAD-u već sada mogu da pređu na usluge paketa Google One, koje nude 15 GB prostora za skladištenje besplatno, 100 GB za 2 dolara, 200 GB za 3 dolara, te 2 TB za 10 dolara mesečno. Za one koji trenutno imaju zakupljeno 1 TB prostora po ceni od 10 dolara, prelazak na Google One značiće da će za istu cenu dobiti dvostruko više prostora.

Osim pojeftinjenja cloud skladištenja, Google će za pretplatnike na nove usluge imati i naprednu korisničku podršku 24 sata dnevno, kao i povremene kredite za plaćanje aplikacija na Google Play prodavnici, popuste na hotele pronađene putem njihove tražilice i slične dodatne sadržaje. Takođe, prednost novih pretplata je mogućnost objedinjavanja više članova porodica koji mogu svoje usluge plaćati putem zajedničkog računa.

Iako je Google One za sada dostupan samo unutar Sjedinjenih Američkih Država, iz Google-a poručuju kako bi se uskoro mogućnost novog oblika pretplate trebala proširiti i za stanovnike ostalih država. Ukoliko želite da sami saznate kada ova usluga postane dostupna i u nas, na ovom mestu možete ostaviti e-mail adresu za kontakt.
https://one.google.com/getupdates
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 18, 2018 6:52 pm

Smile Lista Motorola uređaja koji će dobiti Android 9 Pie

Motorola je objavila koji uređaji tog brenda će u budućnosti dobiti poslednju iteraciju Android operativnog sistema – Pie. Google je ovu listu objavio prošle nedelje, a Essential nakon njih. Očekuje se da ubrzo i druge kompanije objave ovakve liste.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Gsmarena_001-3

Motorola planira ažuriranje za sledeće telefone: Moto Z3, Z3 Play, Z2 Force Edition, Z2 Play, X4, G6, G6 Plus i G6 Play. Ukoliko posedujete neki od ovih telefona imaćete sreće da ove jeseni ažurirate svoj Android na Android 9 Pie.

Prema rečima Motorole, kada na telefonu instalirate Pie trebalo bi da očekujete produženo trajanje baterije, ekran koji omogućuje multitasking (split screen multitasking), meni podešavanja u različitim bojama i intuitivnu navigaciju. Pored toga, biće promena u notifikacijma i jednostavnijem korišćenju određenih aspekata telefona.

Izvor: GMSArena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 18, 2018 6:54 pm

Smile Wi-Fi za detektovanje eksplozivnih naprava

Wi-Fi se uglavnom koristi kako bi se telefon, kompjuter, ili neki drugi uređaj povezao sa prostranstvima koja nudi svetska internet mreža, ali bi u bliskoj budućnosti ova tehnologija mogla da dobije još jednu funkciju, a uz pomoć koje bi uticala na bezbednost u javnim prostorima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Wifi2

Naime, na osnovu rezultata istraživanja koje su sproveli stručnjaci sa Rutgers univerziteta došlo se do zaključka da običan Wi-Fi može efektno, te jeftino da detektuje oružje, bombe, te eksplozivne hemikalije koje se, na primer, nalaze u koferu nekog putnika na aerodromu. Prema izveštajima, većina opasnih predmeta u sebi sadrži metale ili tečnosti, a ti materijali utiču na Wi-Fi signale na način da ti uticaji mogu da se detektuju. Sa druge strane, materijali u koje se obično pakuju opasni predmeti uglavnom su sačinjeni od papira ili tkanine, te signal kroz njih prolazi bez problema.

Stručnjaci su tokom istraživanja kreirali Wi-Fi sistem za detekciju oružja, koji je mogao da analizira šta se dešava sa Wi-Fi signalima kada dođu u kontakt sa određenim predmetima, te materijalima. Sistem su testirali na 15 različitih tipova materijala, te šest tipova prtljaga, da bi utvrdili da u 99% slučajeva može da razlikuje opasne objekte od onih koji to nisu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Wifi1

Naučni tim planira da u budućnosti unapređuje svoj Wi-Fi sistem, a kako bi bolje mogao da prepozna oblike određenih predmeta, te određuje količinu tečnosti koja se nalazi unutar nekog prtljaga. Tako bi u nekom trenutku ovaj sistem mogao da počne da se primenjuje na javnim mestima, te događajima poput festivala, utakmica, kao i na drugim dešavanjima koja bi mogla da budu mete terorističkih napada.

Izvor: Futurism
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Avg 18, 2018 6:57 pm

Smile MultiDroid – aplikacija koja štedi bateriju u split screen režimu

Baterije na pametnim telefonima se uglavnom brzo isprazne, što može biti posebno loše ako volite multitasking na split-ekranu. Tim problemom su se bavile razne kompanije koje su došle do različitih načina za produžavanje života baterije na pametnim telefonima, što obično dolazi na uštrb performansi i funkcionalnosti. Međutim, čini se da su na Univerzitetu Vaterlo istraživači uspeli da naprave aplikaciju koja će produžiti život baterija pametnog telefona bez uticaja na performanse.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Android-split-screen-lead

Razvili su aplikaciju MultiDroid koja obećava produženje trajanja baterije na Android telefonima sa OLED ekranima. Softver dinamički smanjuje osvetljenost u delu ekrana koji se trenutno ne koristi u zavisnosti od toga kako se prebacujete između aplikacija i koliko dugo ste ostavili neaktivan deo. Pustite YouTube video na jednoj polovini vašeg ekrana, na primer, a pretraživač koji ste ostavili u drugoj polovini će postati tamniji. Prema Kshirasagar Naik-u, profesoru na fakultetu za električno i računarsko inženjerstvo, „Kada radite sa jednom aplikacijom, osvetljenost drugog prozora se smanjuje, čime se smanjuje potrošnja energije uređaja.“

Aplikacija funkcioniše tako što automatski kreira profile za zatamnjivanje kada pokrenete aplikaciju i prikazuje zatamnjenje kao dodatan prevučen sloj preko ekrana u „vignette“ obliku. Cilj je da uvek zadržite očekivano trošenje energije niže od onog što biste normalno imali u datoj situaciji. Na osnovu testiranja njihove aplikacije sa 200 korisnika pametnih telefona, otkriveno je da je aplikacija uspela da produži životni vek baterije za najmanje 10%, a najviše za 25% po satu. To bi moglo da napravi razliku između toga da ne morate da priključite telefon na punjenje odmah nakon rada u režimu sa dva otvorena prozora, već da baterija izdrži dok se ne vratite kući.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Multi-droid-u-waterloo

U ovom trenutku nije moguće preuzeti MultiDroid i nije jasno da li je ili kada će biti dostupan, bilo kao aplikacija ili kao ugrađena funkcija. Međutim, od nje neće imati koristi telefoni sa LCD ekranima. Aplikacija funkcioniše upravo zato što OLED ekrani imaju mogućnost da zatamne ili isključe pojedinačne piksele, dok LCD osvetljenje ima tendenciju da osvetljava sve ili ništa. Bez obzira na to, ovo ukazuje na budućnost u kojoj ne bi trebalo da brinemo o dugovečnosti telefona samo zato što možemo da radimo dve stvari odjednom. Takođe, ovo je zanimljiva funkcionalnost za koju se nadamo da će Google ili drugi Android proizvođači opreme uzeti u obzir kao nešto što bi mogli da implementiraju u budućnosti.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 20, 2018 6:03 pm

Smile WhatsApp od novembra više vam neće trošiti prostor na Google Drive-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Početkom oktobra 2015. godine WhatsApp je konačno dobio podršku za pravi backup podataka. Podsetimo, te godine je omogućena automatizovana izrada backupa koji se skladišti na Google Drive.

Nova mogućnost se ubrzo pokazala kao mač sa dve oštrice. Naime, korisnici koji razmenjuju veću količinu multimedijalnih datoteka, tipa video zapisa, a koji su u podešavanjima aplikacije uključili opciju backupa i takvih datoteka dosta brzo su počeli da gube slobodni prostor na Google Drive-u. Da bi tome stali na kraj korisnici su imali dve mogućnosti – isključiti video zapise iz bezbednosnih kopija ili kupiti veću količinu prostora na Google Drive-u.

Sada stiže vest kako će Google od sredine novembra, tačnije od 12. novembra 2018. godine svim korisnicima WhatsApp-a omogućiti besplatan backup na Google Drive. Tačnije, od tog datuma Google vam više neće umanjivati slobodni prostor na Google Drive za količinu kreiranog backupa.

Ali, ima jedna mala kvaka 22 – sve bezbednosne kopije koje nisu ažurirane više od jedne godine biće automatski obrisane sa Google Drive-a. Da bi izbegli ovakav scenario Google savetuje da prije 12. novembra sami napravite bezbednosnu kopiju svojih podataka.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 20, 2018 6:05 pm

Smile Chrome će novom opcijom ''ubrzati ceo internet''

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Google-ov pregledač internet stranica Chrome je najpopularniji browser na svetu koji koriste milioni korisnika, a ako ova kompanija uskoro predstavi novu opciju sa kojom trenutno eksperimentišu, broj korisnika mogao bi da se dodatno poveća. Reč je o opciji tzv. lenjeg učitavanja stranica zahvaljujući kojoj bi Google, kako su to komentarisali na New York Post.u, mogao da "ubrza ceo internet" – barem za osobe koje koriste Chrome.

Trenutno se pri otvaranju internet stranica učitava sav njihov sadržaj odjednom, sav tekst i sve slike, a sa potencijalnom implementacijom opcije koju ekipa iz Google-a testira odjednom bi se učitao samo sadržaj koji se trenutno prikazuje na ekranu, dok bi se ostatak sadržaja sa stranice prikazao skrolovanjem prema dole, čime bi se ubrzalo učitavanje stranica.

Google je tu opciju prvobitno dizajnirao za Chrome namenjen Android-u jer, osim što ubrzava vreme učitavanja stranice, štedi saobraćaj jer ne učitava ceo sadržaj, što je naročito važno mobilnim korisnicima koji su ograničeni količinom internet saobraćaja, a sada su je počeli da testiraju i na browseru za računare.

To nije nova tehnologija te su je neki developeri već implementirali na određenim internet stranicama, ali ako Google opciju omogući unutar samog web-browsera, to znači da bi se sve stranice trebale brže učitavati, a ne samo one na kojima su to developeri omogućili.

Treba napomenuti kako trenutno nema nikakvih informacija kada će i hoće li se uopšte ova opcija pojaviti u službenoj verziji Chrome-a, ali verujemo kako će se Google potruditi da svi korisnici njihovog pregledača internets stranica uskoro surfuju brže.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 20, 2018 6:09 pm

Smile Novi Google Chromecast sa boljim Wi-Fi i Bluetooth konekcijama

Google je do sada prodao više od 55 miliona Chromecast uređaja koji služe za povezivanje mobilnog telefona sa TV prijemnikom. Prema nezvaničnim informacijama koje su procurele u javnost nova verzija ovog uređaja doneće jači Wi-Fi signal i mogućnost Bluetooth konekcije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Google-chromecast

U ovom trenutku ne postoji nijedna potvrđena informacija, niti se zna kada će novi Chromecast biti zvanično predstavljen. Može da se desi da će ga Google praktično bez ikakvog saopštenja pustiti u prodaju, zamenjujući stari model, što ne bi bilo prvi put za ovu kompaniju. Druga varijanta je da će možda biti predstavljen zajedno sa Pixel 3 telefonom (najverovatnije u oktobru).

Vizuelno, novi Chromecaste se po svemu sudeći neće razlikovati od starog. Razlike bi trebale da budu funkcionalne prirode. Umesto dosadašnje 5GHz antene sa pojačanjem od 2.1dB, u novom modelu trebala bi da se nađe antena od 4dB, kao i Bluetooth čip koji će obezbediti lakše strimovanje muzike na TV prijemnike.

Izvor: Cnet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Avg 20, 2018 6:14 pm

Smile Šta nam donosi naredni Windows 10 update?

Ukoliko ste ponosni vlasnik Windows 10 operativnog sistema, sigurno sa nestrpljenjem očekujete svaki update. Prethodna unapređenja sistema donela su određene novitete, ali to neće biti u fokusu ovog puta. Naziv update-a otkriva više informacija o tome kada možemo da ga očekujemo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Microsoft-windows-10-https

Novi update Microsoft ubrzano završava, a sa približavanjem datuma izlaska (koji nije još uvek poznat), promenjeno je obeležavanje verzije. Prethodne verzije build-a su bile obeležene sa oznakom 1803. Ipak najnoviji build je označen kao 1809, što nagoveštava da Microsoft namerava da update završi u septembru (9. mesec). To znači da bi datum izlaska update-a bio verovatno u oktobru.

Windows 10 update 1809 fokusiran na poboljšanje performansi

Nakon nekoliko veliki updatea koji su uveli brojna unapređenja Windows operativnog sistema, verzija 1809 je relativno mali paket. Ne očekujte ništa spektakularno od ovog update-a, ali ga svakako skinite jer je reč o unapređivanju postojeće infrastrukture i dodatnom unapređenju postojećih karakteristika. Naravno, prisutna su i sitna unapređenja kada je reč o korisničkom iskustvu. Tu se pre svega misli na Explorer koji dobija tamnu temu za noćno krstarenje internetom u mračnoj sobi, a još više delova sistema usvojiće Fluent Design System.

Microsoft će kroz update 1809 unaprediti uvezivanje Widows 10 OS-a i smartfona sa Your Phone application za Android. Kako bi nam se dodatno skrenula pažnja na ovu opciju, ikonica za ovu aplikaciju će se nalaziti na desktopu nakon update-a. Uvedena su i unapređenja kada je reč o infrastrukturi podsistema kako bi se olakšalo podešavanje “ispod haube”.

Interesantno je da je verzija 1809 poslednji update koji će se nazivati na ovaj način. Već sledeći update, koji se očekuje u aprilu sledeće godine ima šifrovani naziv 19H1. Microsoft Windows je i pored mnogih kritika tokom godina i dalje dominantan operativni sistem, s tim da je desetka jedno od najboljih izdanja do sada.
https://pcpress.rs/evolucija-windows-operativnog-sistema/

Izvor: Ars Technica
https://arstechnica.com/gadgets/2018/08/next-windows-10-update-nearing-completion-as-it-gets-its-official-name/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:22 pm

Smile Uklonjenja 23 dodatka Firefox-a koji su nadzirali korisničke navike

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Mozilla je uklonila 23 dodatka (add-ons) za web browser Firefox nakon što je otkriveno da su potajno nadzirali korisničke navike pretraživanja te prikupljene podatke slali udaljenim serverima.

Sve je počelo nakon što je otkriveno da Firefox-ov dodatak Web Security prati web stranice koje korisnici posećuju i zatim šalje informacije do servera koji se nalazi u Nemačkoj. Navike pretraživanja mnogih korisnika zabeležene su u navedenom dodatku za web browser koji je preuzet više od 220.000 puta pre nego što ga je Mozilla uklonila.

Dodatak Web Security nedavno je bio naveden na listi preporučenih dodataka na službenom Firefox blogu, ali ubrzo je uklonjen sa liste nakon što je nemački bezbednosni istraživač Mike Kuketz otkrio kako navedeni softver šalje korisničke podatke do servera preko HTTP-a, što potencijalno može dovesti do Man-in-The-Middle napada i špijunaže.

Nakon što je uklonjen Web Security, Firefox korisnici prijavili su nekoliko dodataka za koje smatraju da takođe trebaju da budu uklonjeni zbog sličnih aktivnosti. Neki od popularnijih dodataka za web browser koje je Mozilla uklonila su Browser Security, SmartTube, Popup Blocker Ultimate, DirtyLittleHelpers, YTTools i Quick AMZ.

Upitni dodaci za web browser pregledani su od strane inženjera te je otkriveno da, iako svi imaju različita imena, većina njih koristi isti izvorni kod koji je korišćen i kod Web Security dodatka. Ti dodaci više nisu dostupni za preuzimanje, a postojeći korisnici primetiće da su onemogućeni u njihovom browseru.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:25 pm

Smile EU će zahtijevati uklanjanje neprikladnog sadržaja sa weba u roku od jednog sata

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Novinari uglednog britanskog Financial Times-a saznali su kako se u Evropskoj uniji upravo finalizuje predlog zakona usmerenog prema uklanjanju ekstremističkog sadržaja sa Interneta. Primarne mete novoga zakona trebale bi da budu društvene mreže, od kojih će se zahtevati da sa svojih platformi uklone sav ekstremistički sadržaj – i to u najduže sat vremena od njegove objave.

Do sada je uklanjanje nasilnog i ekstremističkog sadržaja u kratkom roku bilo navedeno u preporukama Evropske unije, ali društvene mreže imale su slobodu u implementaciji. Sada je Evropski parlament načinio analizu njihovog ponašanja i, izgleda, odlučio ranije preporuke ipak pretočiti u nešto konkretnije zakonsko rešenje. Prema rečima Poverenika EK za sigurnost Juliana Kinga nova se regulativa bi trebala da se odnosi na sve web stranice, a ne isključivo na društvene mreže.

Do sada u vodstvu EU nisu primetili dovoljan napredak u brzini uklanjanja nepoželjnog i opasnog sadržaja, rekao je King, pa su primorani na druge aktivnosti kojima će zaštititi svoje građane. U slučaju da neka od kompanija propusti da ukloni sadržaj koji je policija označila kao onaj koji promoviše nasilje i terorizam, uslediće, naravno, finansijske kazne. Propisi koji bi ovu praksu regulisali na nivou EU trebali bi da budu dovršeni sledećeg mjeseca.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:33 pm

Smile Skype omogućio end-to-end enkripciju

Skype je end-to-end enkripciju najavio još u januaru, te korisnicima obećao sistem komunikacije u okviru koje samo oni koji razmenjuju poruke mogu da ih pročitaju. Naime, servis koji je u vlasništvu Microsoft-a udružio se još tada sa kompanijom Signal kako bi omogućio ovu funkciju, koju korisnik mora prethodno da izabere, budući da se ne podrazumeva za svaku komunikaciju. Funkcija je slična onoj koju koristi Facebook Messenger, te je dobila ime Private Conversations.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 End

Moguće je koristiti je samo kod pojedinačnih komunikacija, ali ne i kod grupnih. Da bi se započelo sa privatnom komunikacijom potrebno je da se klikne na “+” ikonicu, da se izabere nova Private Conversation opcija, te potom kontakt sa kojim korisnik želi da komunicira. Odabrani kontakt će potom dobiti poziv da se priključi komunikaciji, a ovaj traje sedam dana, posle čega je potrebno da se ponovo pošalje. Kada se izabrani kontakt pridruži komunikaciji, šifrovani razgovori mogu da se vode samo na uređajima sa kojih je poslat, te prihvaćen poziv, a u slučaju da se pređe na drugi kompjuter ili telefon komunikacija više neće biti enkriptovana.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Skype2

Skype je i prethodno nudio neke oblike enkripcije, ali je end-to-end enkripcija daleko sigurnija, pa se sa ovim korakom pridružuje drugim platformama za komunikaciju koje pružaju ovaj nivo sigurnosti, a poput Apple-ovog iMessage servisa, te Facebook Messenger-a.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:37 pm

Smile Čovek tuži Google zbog Location History skandala

Google se nalazi u problemu nakon što se otkrilo da se prati kretanje korisnika čak i kad to oni ne žele. Jedan čovek je odlučio da podnese tužbu zbog toga, što može da predstavlja ozbiljan problem za kompaniju ukoliko se donese presuda u korist oštećenog.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Google-with-Mobile-2

Svi koji su ikada optuženi da su paranoični jer misle da ih Google večito prati sada konačno imaju priliku da likuju – i zarade nešto usput. Ispostavilo se da Google ima potrebu da prati svoje korisnike čak i ukoliko su oni isključili tu mogućnost. Naime, isključivanjem Location History trebalo bi da se onemogući čuvanje kretanja korisnika, ali to u slučaju Google-a nije slučaj.

Ovaj bezbednosni skandal je dobio i svoj epilog, pa tako jedan korisnik iz San Dijega želi da istera pravdu podnošenjem tužbe. Paralelno sa njim, aktivisti iz Vašingtona su podneli zahtev vlastima da se ispita da li je kompanija prekršila odredbe dogovora sa Federalnom trgovinskom komisijom (FTC).

Tužba koja može da skupo košta Google

U tužbi koja je podnešena u San Francisku od strane advokata oštećenog Napolena Patascila, navodi se da je Google prekršio kalifornijisku Uredbu o povredi privatnosti kao i prava na privatnost. Postoji mogućnost da će tužba postati grupna i da će se odnositi na korisnike koji su oštećeni i na Android i na iPhone platformama. Reč je o milionima ljudi u Sjedinjenim američkim državama koji su isključili Location History, ali ih je Google svejedno pratio i arhivirao kretanje. S obzirom na obim tužbe, očekuje se da će biti potrebni meseci sudiji da proceni da li postoji razloga za grupnu tužbu.

Interesantno je da je Google do trenutka kada su novinari Associated Press otkrili propust u pravilima korišćenja eksplicitno navodio da je moguće isključiti Location History i da mesta koja se posećuju neće biti arhivirana. Što je bila, sada je to sasvim jasno, neistina. Nakon toga je opis promenjen u “neki podaci o lokacijama mogu biti sačuvani kao deo aktivnosti drugih servisa kao što su Google Search i Google Maps”.

Jasno je da ova tužba može da prilično zaboli Google, ali kako ovo nije prvi put da kompanija ima problem sa privatnošću korisnika i tužbama, velike su šanse da ni ovog puta neće biti ekstremnih konsekvenci. Ovo je još jedan slučaj gde su velike IT kompanije optužene da su zloupotrebile svoj položaj na tržištu kako bi praktično špijunirale korisnike.

Izvor: Ars Technica
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:44 pm

Smile Gmail Undo Send opcija stiže i na Android

Gmail opcija Undo Send korisnike čuva od nevolja koje bi mogli da im donesu mejlovi poslati na pogrešnu adresu, te desktop verzija postoji već godinama, a sada opcija stiže i na mobilnu verziju Google-ove mejl aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Gmail

Tako nova opcija na Android stiže sa Gmail verzijom 8.7, a tri godine od kada je ušla na listu Gmail opcija. Naime, opcija za poništavanje slanja nekog mejla počela je kao Google Labs eksperiment, te je prevalila ozbiljan put dok nije počela da se ubraja u zvanične funkcije. Funkcioniše tako što u poslate mejlove implementira vremensko odlaganje, te dozvoljava da korisnik poništi slanje u roku od 10 sekundi, a u slučaju da je slučajno pritisnuo send. Opcija već postoji na mobilnim aplikacijama, a u okviru Inbox-a za iOS i Android, ali je do sada nije bilo u sklopu zvanične Gmail aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Gmail2

Funkcija još uvek nije vidljiva na svim uređajima, a iz kompanije preporučuju da se Gmail restartuje čak i u slučajevima kada je ažuriran na verziju 8.7.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Avg 21, 2018 6:56 pm

Smile WhatsApp uskoro briše sve vaše podatke

Aplikacija WhatsApp, koju svakog meseca koristi preko 1,5 milijardi ljudi, radi s velikim brojem podataka u obliku poruka, slika, video i audio snimaka. Zbog toga sarađuje s Google-om, kako bi ponudila backup podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Watsupp

Dobra vest je da se Google složio da omogući korisnicima WhatsApp-a backup podataka svog naloga bez da vam oduzme imalo od 15GB besplatnih podataka na koje imate pravo. Loša vest je da bi ovaj novi talas stvaranja sigurnosnih kopija mogao da ubije starije podatke. Tako da ako ne napravite backup do 12. novembra mogli bi da izgubiti sve.

Novi dogovor između WhatsApp-a i Google-a znači da će sve vaše poruke, slike, video i audio snimke biti spremljene na sigurno bez da utrošite prostor na Google Drive-u. Međutim, ako niste backup-ovali vaš nalog više od godinu dana, sve ćete izgubiti 12. novembra. Google zato preporučuje da korisnici sami naprave backup.

Na koji način: Prvo morate da se pobrinete da na telefonu imate Google Drive. Zatim iz WhatsApp-ovog menija (tri uspravne tačkice u gornjem desnom uglu) idete na settings, pa na chats, pa na chat backup. Pritisnite back up, te ćete videti kako se sve prebacuje na Google Drive.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 22, 2018 6:56 pm

Smile Komunikacija zaštićena enkripcijom napokon stigla na Skype

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Još u januaru ove godine iz Microsoft-a su, sa velikim kašnjenjem u odnosu na druge servise i aplikacije za komunikaciju, najavili kako će u svoj Skype uvesti zaštitu enkripcijom. Sada je, više od pola godine nakon te najave, to i ostvareno. Skype u svim svojim verzijama (iOS, Android, Linux, Mac i Windows) od sada, u najnovijoj ažuriranoj verziji, podržava zaštitu korisničkih video i audio poziva, te chatova, end-to-end enkripcijom.

Microsoft za svrhe enkripcije koristi popularni, bezbednosni i kvalitetni protokol Signal koji je razvio Open Whisper Systems.

Opcija je nazvana Private Conversations, ali nije, kao kod ostalih, uključena po defaultu. Za započinjanje enkripcijom zaštićenog razgovora sa nekim od kontakata potrebno je posebno pokrenuti opciju "privatnog razgovora" sa istog mesta odakle se može pokrenuti i "običan" razgovor.

Korisnik sa druge strane linije moraće da prihvati pozivnicu za kriptovanu komunikaciju, prihvatiti je, i od tog trenutka će chatovi i razgovori sa tim kontaktom biti pod zaštitom.

Razlika od nezaštićene komunikacije biće u tome što će u slučaju selidbe sa uređaja na uređaj kroptovane poruke biti vezane samo uz onaj uređaj na kojem su primljene i poslate. Stoga će biti malo teže započeti razgovor, na primer, na telefonu i nastaviti ga na računaru – ali, bolje i tako nego se izložiti mogućem prisluškivanju.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 22, 2018 7:01 pm

Smile Facebook ocenjuje koliko ste pouzdani

Facebook ocenjuje koliko ste pouzdani. Potvrđeno je da je Facebook razvoja sistem koji daje ocene na osnovu pouzdanosti. Ko zna, možda baš o vama ova društvena mreža nema visoko mišljenje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Facebook

U vesti koja je mnoge iznenadila i šokirala, Facebook ne vidi nikav problem, pa je tako potrđeno otkriće koje je objavio Washington Post. Tom prilikom je otkriveno da ova društvena mreža poslednjih godinu dana razvija sistem koji ocenjuje verodostojnost korisnika. Facebook je otkrio da se razvija platforma koja će pomoći u prepoznavanju lažnih vesti na ovoj mreži, što je jedna od glavnih tema otkad je Tramp postao predsednik.

Lepo je to što Mark Zuckerberg želi da uvede red u haotični svet Facebooka, ali po ko zna koji put to se radi ugrožavanjem privatnosti korisnika. Oni ni ovog puta nisu obavešteni da ih neko prati i ocenjuje, niti je moguće znati koju ocenu je korisnik dobio. Iako Facebook tvrdi da niko drugi nema pristup tim informacijama, nakon svih skandala, ovo “majke mi” obećanje je više nego komično.

Da li moralno tajno ocenjivati korisnike?

Facebook se žalio na to kako je Washington Post naslovio vest (“Facebook ocenjuje koliko je moguće verovati korisnicima na skali od 0 do 1”), jer je glavna namera kompanije da zaštiti korisnike od lažnih vesti (popularni termin Fake news) a ne da ih špijunira:

Šta mi ustvari radimo: razvijamo proces zaštite od ljudi koji bez razloga označavaju vesti kao lažne i pokušavaju da prevare sistem. Ovo radimo kako bi borba protiv dezinformacija bila što efikasnija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Facebook2-5

Činjenica je da Facebook nije jedina kompanija koja na sličan način ocenjuje svoje korisnike. Slično su radile kompanije Uber i Twitter, dok se u Kini razvija sistem “društvenog kredita” koji predstavlja mešavinu online i offline ponašanja građana. Treba napomenuti da su ove aktivnosti uglavnom dočekane “na nož” od strane javnosti, pa je apsurdno očekivati od Facebooka da svi oberučke prihvate ovaj način kontrole.

Glavni problem je netransparentnost procesa, što može da nevine ljude dovede u situaciju da budu označeni kao nepouzdani uzbunjivači. Veliko je pitanje kako Facebook misli da sprovede ovaj način ocenjivanja korisnika u zemljama Evropske unije gde je na snazi GDPR koji dodatno garantuje privatnost korisnika. Kao i za sve što je vezano za Facebook i politiku privatnosti, očekuje se velika borba između državnih institucija i ove kompanije.

Izvor: Washington Post
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 22, 2018 7:09 pm

Smile Linkedln istraživačima otvara bazu podataka o korisnicima

LinkedIn planira da svoju bazu podataka otvori akademskim istraživačima kako bi bolje razumeli tržište rada i ekonomiju, te je kompanija pozvala akademike da podnesu predloge za proučavanja koja planiraju. Oni čiji predlozi budu prihvaćeni dobiće pristup jednoj od najvećih, te najdetaljnijih baza podataka, a kada je u pitanju profesionalna i ekonomska mreža.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Linkedin

Ipak, u doba nakon Cambridge Analytica skandala otvaranje baze podataka ne izgleda kao dobra ideja, te iz kompanije LinkedIn kažu da su učinili sve neophodne mere kako bi obezbedili da se podaci ne zloupotrebljavaju. Tako će istraživači imati pristup samo podacima u okviru kojih nema privatnih informacija o korisnicima, te neće moći samostalno da ih preuzimaju, i otpremaju na svoje uređaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Linkedin2

Prijave će se prihvatati sve do 1. decembra, a oni čije prijave budu prihvaćene biće obavešteni u roku od tri meseca.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://engineering.linkedin.com/teams/data/projects/economic-graph-research/economic-graph-details

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Avg 22, 2018 7:12 pm

Smile Microsoft neće prihvatiti nove Windows 8 aplikacije nakon 31. oktobra

Microsoft je u poslednjih nekoliko godina potpuno fokusiran na Windows 10 i želeo bi da programeri i kreatori učine isto. Kompanija je na svom zvaničnom blogu potvrdila da će prestati da prihvata nove aplikacije za Windows Phone 8.x ili ranije i Windows 8/8.1 od 31. oktobra. Kompanija će kasnije prestati da distribuira i ažuriranja aplikacija u navedenim verzijama. Ažuriranja će biti dostupna samo korisnicima na Windows 10. Ovim Microsoft želi na suptilan način da stavi do znanja developerima da bi trebalo da usmere svoju energiju na kreiranje aplikacija za Windows 10.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Lenovo-mixx2-windows8-tablet-002-640x359

Ažuriranja aplikacija neće se distribuirati na Windows Phone 8.x ili ranije verzije počev od 1. jula 2019. Developeri će moći da objavljuju ažuriranja za sve aplikacije, ali će biti dostupni samo Windows 10 uređajima. Microsoft će na kraju prekinuti distribuciju ažuriranja aplikacija na Windows 8/8.1 uređaje 1. jula 2023. Developerima će biti dozvoljeno da objavljuju ažuriranja za sve aplikacije, ali će ih takođe objaviti samo korisnicima na Windowsu 10.

Kompanija ohrabruje programere da svoje postojeće programe prenose na Universal Windows platformu tako da mogu da kreiraju jedinstveni paket aplikacija za Windows 10 koji se može instalirati na svim uređajima koji podržavaju Windows.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Avg 23, 2018 6:13 pm

Smile Steam Play olakšava igranje Windows igrica na Linux-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 1

Valve je lansirao novu inačicu Steam Play-a, koja omogućava korisnicima Linux-a, Mac OS-a i Windows-a igranje njihovih igara bilo gde na bilo kojoj platformi, uz dodatak bolje kompatibilnosti za Windows igre na Linux računarima.

Mada na Steam-u trenutno postoji Linux podrška za više od 3000 igara, Valve želi da Linux-ašima omogućiti pristup u još više naslova, posebno u Windows igre koje do sada nikada nisu bile podržane za platformu otvorenog koda.

Unapređeni Steam Play stoga uključuje Proton, modificiranu distribuciju Wine softvera koja omogućava korisnicima Linux-a i Mac-a instaliranje i pokretanje Windows igara na njihovim računarima, odnosno instaliranje Windows igara na Linux direktno iz Linux Steam "clienta".

Korisnici Linux Steam-a sada će moći da instaliraju Windows igre sa "nativnom" podrškom za OpenVR i Steamworks, zahvaljujući DirectX 11 i 12 implementacijama temeljenim na Vulkan-u i Proton-u.

Ako vas zanima koje ćete sve hit igre za Windows moći da zaigrate na svojem Linux računaru, evo vam skraćenog popisa naslova koji bi vas trebali jako usrećiti: DOOM, DOOM II: Hell on Earth, DOOM VFR, FINAL FANTASY VI, S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, Fallout Shelter, QUAKE, Star Wars: Battlefront 2, Warhammer 40,000: Dawn of War - Dark Crusade, Warhammer 40,000: Dawn of War - Soulstorm, Mount & Blade, Mount & Blade: With Fire & Sword, PAYDAY: The Heist, Tekken 7, The Last Remnant, Tropico 4, Ultimate Doom, Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012, Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2013, Bejeweled 2 Deluxe, Geometry Dash, Beat Saber, Doki Doki Literature Club!, Into The Breach, NieR: Automata, FATE i Google Earth VR.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 20 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 20 od 40 Prethodni  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu