Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 51 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 51 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 17 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 4:55 pm

Smile Tehnologijom do gena

https://pcpress.rs/tehnologijom-do-gena/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 4:59 pm

Smile I YouTube uvodi mogućnost naplate sadržaja

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 1

Tek što smo saznali kako će Facebook početi da administratorima grupa nudi mogućnost naplate članstva, slična vest dolazi i iz Google-ovog YouTube-a. Autori koji na ovom servisu zarađuju od svojih video radova do sada su se morali oslanjati na prikazivanje oglasa i monetizaciju videa koju je nudio YouTube, ali nisu svi bili zadovoljni prihodima koje su tako ostvarivali, ali niti politikom YouTube-a koji ponekad ukida monetizaciju. Podsetimo, nezadovoljstvo zaradom bilo je i motiv za oružani napad u sedištu ove kompanije ranije ove godine.

YouTuber-i koji su želeli da zarađuju više morali su da traže sponzore za svoj rad ili pak skupljaju donacije na Patreon-u i sličnim stranicama. Međutim, od sada će moći do dodatne zarade i putem samog YouTube-a. Ova mreža, naime, uvodi novi način finansiranja autora koji se neće više oslanjati na oglašivače.

Vlasnici kanala moći će ubuduće da stvaraju sopstveni "premium" sadržaj i naplaćivati pristup svojem kanalu. Mesečna pretplata bi trebala da bude 4,99 dolara, a za nju bi gledaoci dobijali ekskluzivan sadržaj – od uobičajenih videa, preko prenosa uživo, pa sve do emojija, stickera, i sličnih digitalnih sitnica.

Autorima koji su poslednjih meseci testirali ovu opciju prihodi su se povećali, pa se u YouTube-u nadaju kako će i mnogi drugi biti zadovoljni novim načinom zarađivanja. Od naplaćenog iznosa autorima će ići 70%, dok će YouTube-ova provizija iznositi 30%.

Dodatno, YouTuberi će moći na da na ovoj platformi i prodaju razne promotivne materijale, poput personalizovanih maskica za telefona, šolja i slično (što će za sada biti dostupno samo američkim autorima).

Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jun 25, 2018 5:03 pm

Smile Apple demantuje da iOS ima grešku

Koliko juče smo pričali o načinu da se zaobiđe Apple-ov sistem lozinki i neutrališe iPhone-ovo ograničenje od deset pokušaja. Kada ne uspete da otključate iPhone nakon deset pokušaja uređaj će automatski obrisati sve podatke. Ovo su Apple-ove sigurnosne mere koje služe da drže hakere dalje od uređaja i sprečavaju ih da dođu do ličnih informacija sačuvanih u telefonu. Istraživač po imenu Matthew Hickey otkrio je kada je iPhone priključen na spoljašnji uređaj za unos podataka (npr. tastatura), ulaz tastature ima prednost nad funkcijom ograničavanja lozinke telefona, što mu je omogućilo da stvori metod koji koristi brute force napad da bi otključao uređaj.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Pexels-photo-270666

Imajući ovo na umu, Hickey je u videu koji je snimio i okačio na društvene mreže, demonstrirao da će sve moguće četvorocifrene kombinacije od 0000 do 9999 poslate u jednom nizu, i šestocifrene kombinacije od 000000 do 999999 u jednom nizu otključati iPhone bez brisanja svih podataka. Apple je odgovorio na Hickey-eve tvrdnje nazivajući ih „pogrešnim“. A sada podrška za komentare kompanije dolazi iz iznenađujućeg izvora, od samog istraživača.

It seems @i0n1c maybe right, the pins don't always goto the SEP in some instances (due to pocket dialing / overly fast inputs) so although it "looks" like pins are being tested they aren't always sent and so they don't count, the devices register less counts than visible @Apple

11:12 PM - Jun 23, 2018


U novom tvitu, Hickey ističe da ne moraju svi kodovi za lozinku biti registrovani, kada se pošalju u jednom nizu. Niko drugi nije za sada uspeo da ponovi ono što je Hickey prvobitno tvrdio. Kompanija Apple svakako želi da sve potencijalne probleme spreči i sredi sa iOS 12 verzijom. Novi USB Restricted Mode će sprečiti Lighting kabl na iPhone-u da se poveže sa drugim uređajima ukoliko taj specifični iPhone nije otključan (uz pomoć tačne lozinke).

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 26, 2018 10:04 pm

Smile Više Samsungovih modela dobiva nadogradnju na Android 8.0 Oreo tijekom sljedećeg mjeseca

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Android-8-oreo-mascot

Nakon nešto manje od godinu dana od puštanja u promet, Android 8 Oreo uspio je stići na nekih 5% Android uređaja. Jasno, s obzirom da se radi o otvorenom sustavu, dostupnom doslovno svakom proizvođaču smartfona, a takvih je pozamašan broj, dobro je da je dosegao i toliko.

S druge strane, od zvučnijih imena očekivali smo više, no čini se da ni njih ova situacija previše ne mori. Međutim, čini se da čekanje neće vječno trajati, barem kad je u pitanju Samsung. Naime, turska podružnica ove kompanije, koja inače prednjači po davanju korisnih informacija, kaže da će tijekom srpnja Oreo stići na Galaxy A3 (2017), Galaxy A5 (2017) i Galaxy A7 (2017). Pored navedenih uređaja iz A serije, Samsung Turska za srpanj najavljuje i dolazak Orea na Galaxy J3, Galaxy J5 Pro i Galaxy J7 Pro.

Početak puštanja nadogradnji za sve ove uređaje očekuje se 13. srpnja, dakle za nešto više od dva tjedna. Ova informacija se vjerojatno odnosi na tursko tržište, ali gdje ima dima, ima i vatre, stoga je za očekivati da se ova invazija Orea ubrzo proširi i na druge krajeve.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 26, 2018 10:10 pm

Smile Kako instalirati čisti Android na Huawei uređaje

Huawei i Honor telefoni i tableti važe za izuzetno kvalitetne uređaje, ali nisu svi fanovi njihovog EMUI softvera. Ova prilično modifikovana verzija stock Androida nudi brojne opcije koje su nekima veoma korisne, dok ih drugi opisuju kao bloatware. Ukoliko ste fan uređaja koji nude stock Android iskustvo operativnog sistema, a želite da uživate u Huawei/Honor hardveru, postoji rešenje za vas.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Kirin

Rešenje je pripremila ekipa koja sebe naziva OpenKirin project. Reč je o timu developera koji prave custom ROM-ove za Huawei i Honor mobilne uređaje. Njihov rad je u prošlosti bio ograničen zbog poteškoća u radu sa HiSilicon Kirin uređajima, ali zahvaljujući Project Treble kompatibilnosti, njihov rad je pojednostavljen.

Lista dostupnih uređaja se prilično povećala, a reč je pre svega o EMUI 8 modelima (bez obzira da li su lansirani sa tim operativnim sistemom ili su nadograđeni). Tim je izbacio nekoliko nezvaničnih ROMova: LineageOS, CarbonROM, i Resurrection Remix koji rade na svim uređajima sa spiska koji broji 17 uređaja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Gsmarena_002

Kako instalirati custom ROM na Huawei i Honor uređaje

Ukoliko želite da instalirate ROM možete da skinuti na ovom linku. Detaljno uputstvo o flešovanju se nalazi ovde, ali to nije sve, postoji mala začkoljica. Naime, Huawei/Honor je do sada bio tolerantan prema developerima, ali izgleda je kompanija promenila mišljenje tako da će onemogućiti otključavanje bootloadera. Huawei (i podružnica Honor) objašnjava da su razlog problemi koje prouzrokuje flešovanje ROM-a, što znači da će prestati da šalju kodove za otključavanje bootloadera.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Gsmarena_003

Interesantno je da odluka dolazi nakon što je kompanija učinila sve da olakša rad developerima i zainteresuje ih za modifikovanje Huawei/Honor telefona. Kako se program neočekivano brzo završava, imate mogučnost da do 22. jula zatražite bootloader kod za otključavanje. Dakle, požurite ukoliko želite da iskusite čisto Android iskustvo na svom Huawei ili Honor telefonu.

Izvor: XDA Developers
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 26, 2018 10:14 pm

Smile U Srbiji 66% softvera nelegalno, u svetu 37%

Globalno softversko istraživanju za 2018. godinu, koje je sprovela BSA – Alijansa za poslovni softver, otkriva da je u Srbiji 66% softvera instaliranog na kompjuterima neadekvatno licencirano. Ovo predstavlja smanjenje u visini od jednog procentnog poena u odnosu na prethodnu BSA studiju iz 2016. godine. Preporuka je kompanijama u Srbiji da provere softver na svojim mrežama i eliminišu nelicencirane programe kako bi smanjile rizik od sajber napada i pojačale svoje krajnje rezultate, kaže se u poslednjoj studiji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Software-nelegalan

Da bi se bolje razumele implikacije korišćenja nelicenciranog softvera, BSA je objavio 2018. Globalno softversko istraživanje – Upravljanje softverom: bezbednosni imperativ, poslovna prilika. Istraživanje kvantifikuje obim i vrednost nelicenciranog softvera instaliranog na personalnim računarima u više od 110 zemalja i regiona, i uključuje skoro 23.000 odgovora korisnika, zaposlenih i direktora informatičkih službi.

“Organizacije širom sveta propuštaju ekonomske i bezbednosne benefite koje adekvatno upravljanje softverom pruža”, izjavila je Viktorija Espinel, predsednica i izvršni direktor BSA Alijanse za poslovni softver. “Kompanije bi trebalo da uspostave interni program za rukovođenje nabavkom i korišćenjem softvera (software asset management – SAM), kako bi procenjivale i upravljale softverom na sopstvenim mrežama. To, zauzvrat, pomaže organizacijama da smanje rizik od opasnih sajber napada i povećaju svoje prihode.”

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Bsa

Među ključnim nalazima istraživanja su i sledeće stavke:

Upotreba nelicenciranog softvera, iako je malo opala, i dalje je široko rasprostranjena. Nelicencirani softver se i dalje koristi širom sveta u alarmantnim stopama, čineći 37% softvera instaliranog na personalnim računarima – što je pad od svega dva procentna poena u odnosu na 2016-u godinu.
Direktori informatičkih službi prijavljuju da je nelicenciran softver sve riskantniji i skuplji. Maliciozni softveri koštaju kompanije 359 milijarde američkih dolara, godišnje. Direktori informatičkih službi navode da su izbegavanje krađe podatka i druge bezbednosne pretnje, osnovni razlog da osiguraju svoje mreže potpuno licenciranim softverom.
Poboljšanje usaglašenosti softvera je sada i ekonomski pospešitelj, pored sigurnosnog imperativa. Kada kompanije preduzmu praktične korake u poboljšanju upravljanja softverom, istovremeno mogu uvećati svoj profit i do 11%.
Organizacije već danas mogu preduzeti značajne korake kako bi poboljšale upravljanje softverom. Studije pokazuju da organizacije mogu ostvariti čak 30% uštede u godišnjim troškovima softvera snažnom primenom internog programa za rukovođenje nabavkom i korišćenjem softvera (SAM) i programom za optimizaciju softverskih licenci.
Kroz detaljnu analizu, istraživanje pokazuje da kompanije mogu primeniti jake mere, uključujući i SAM programe, kako bi poboljšale način na koji upravljaju softverom, čime uvećavaju profit, smanjuju sigurnosne rizike i povećavaju mogućnosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 26, 2018 10:17 pm

Smile Novo doba online nasilja

U eri pametnih telefona i društvenih platformi dovoljno je tek nekoliko sekundi da se na mrežu otpremi kompromitujuća fotografija ili video sadržaj, te da se stave na raspolaganje čitavom svetu, a posledice takvog ponašanja mogu da potraju prilično dugo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Shame

Članovi društva se kritikuju javno od samih početaka civilizacije, a u slučaju da prekrše norme ponašanja, pa iako je to ponekad neophodno, kao kad, na primer, neko pokuša da nešto uradi preko reda, danas je to drugačije, pošto problematično ponašanje često stigne do velikog broja anonimnih internet korisnika, na koje akt koji se kritikuje nije imao nikakav uticaj. Globalna publika se na taj način poziva da ismeva, te zlostavlja onoga koji je prekršio normu, što neretko utiče na privatni život onoga koji je glavni junak sadržaja koji se ismeva.

Kazna koja se tako dodeljuje često je mnogo veća od one koju je prestupnik zaslužio, te hajka poprima atmosferu javnog linča. Često se dešava da moralna internet policija napadne pogrešnu osobu, a zbog zamene identiteta, te pogrešno interpretiranog sadržaja. Glad publike za ovakvim sadržajima, te moralnim isleđivanjem, postala je očigledna još devedesetih godina prošlog veka, a sa pojavom rijaliti programa koji su poslužili kao uvodu u eru ismevanja i zlostavljanja na internetu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Shame2

Stručnjaci smatraju da je ovakav način odnosa prema onima koji su prekršili neko pravilo, ili se jednostavno ne uklapaju u norme društva, rezultat nemoći koju pomenuta globalna publika oseća, a koja želi da se oseća kao da se bori protiv „lošeg ponašanja i nepravde.“ Tako je ovo umišljeno plemenito ponašanje besplatno, te zahteva samo nekoliko klikova, a tu su i nešto mračniji motivi, poput onih kada onaj koji osuđuje oseća zadovoljstvo zbog toga što je neko drugi, a ne on/ona, izložen javnom podsmehu i poniženju.

Od neukusnih Facebook stranica koje služe za kritikovanje modnih promašaja u gradskom prevozu, pa sve do tabloidnih medija u kojima je online ismevanje postalo jedna od osnovnih alatki u borbi protiv umišljenog neprijatelja, publika kreira kritike koje uglavnom imaju uticaj na stvarni život onih koji su kritikovani, te izloženi osudi onih koji ni sami često nisu u stanju da naprave razliku između onoga što je dobro i pravedno, te onoga što je možda nešto sasvim drugo.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Jun 26, 2018 10:20 pm

Smile Izmerite ceo svet sa novom Google Earth opcijom

Google je odlučio da čovečanstvu olakša određivanje udaljenosti od bilo koje destinacije na svetu, a uz pomoć nove opcije u okviru Google Earth-a.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Earth

Naime, tehnološki gigant je 25. juna najavio opciju koja omogućava merenje rastojanja između bilo koje dve tačke na planeti, te veličine bilo koje površine, a poput parka u kojem neki korisnik provodi određeni deo dana, te svetskih fudbalskih stadiona. Iz kompanije su istakli da je ova opcija bila među najtraženijima kada su korisnici u pitanju, te je Google Earth odlučio da im izađe u susret.

Google je objavio da će se opcija u okviru Google Earth verzije za Chrome pojaviti već 25. juna, a na Android uređajima do kraja nedelje. Oni koji Google Earth koriste na iPhone-u ili iPad-u moraće da sačekaju dok se ova opcija ne kreira i za njihove uređaje, budući da su iz Google-a ovu funkciju za iOS najavili za „uskoro.“

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Earth2

Jednom kada opcija stigne na uređaje, korisnici će moći da vide ikonicu u obliku lenjira, te da kliknu na nju, a kako bi izmerili udaljenost između bilo koje dve tačke na svetu.

Izvor: Fortune
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:07 pm

Smile Twitter pojačava borbu protiv botova

Twitter je objavio nove mere za ublažavanje online nasilja, uključujući i onu po kojoj će aktivni korisnici biti u obavezi da potvrde svoje e-mail adrese, te brojeve telefona, što je deo borbe protiv botova, trolova i spamova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Bots-1

Tako bi novo ažuriranje trebalo da se pojavi do kraja 2018, a čime će se značajno otežati otvaranje spam naloga. Novi update će uključivati i mere kojima će se sprečavati automatsko prijavljivanje, kako bi se dodatno poboljšala bezbednost korisnika. Mera predstavlja poslednju u nizu promena za ovu godinu, a nakon brojnih skandala na društvenim platformama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Bots2-1

Kao i obično, najveća briga je širenje lažnih vesti, te manipulisanje informacijama, pa Twitter planira da poveća vidljivost bot naloga, a kako bi regularne korisnike sprečio da ih prate. Iz kompanije kažu da nisu ponosni na to što su oni koji kreiraju lažne naloge uspeli da zloupotrebe platformu, te priznaju da nisu bili u stanju da se dovoljno brzo pozabave ovim problemima.

Izvor: The Telegraph
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:10 pm

Smile Firefox i 1Password za bolje čuvanje privatnosti

Firefox i 1Password su se udružili, a kako bi korisnicima omogućili da se lakše informišu o tome da li su njihove mejl adrese, te lozinke, kompromitovane nekim curenjem podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Pass

Tako se 1Password integrisao sa Have I Been Pwned, te na taj način omogućio utvrđivanje da li se neka adresa nalazi na listi kompromitovanih u okviru pomenutog servisa. I Firefox testira sličnu opciju, a “pwned” web-sajt je već ranije sarađivao sa Mozilla-om, a na obaveštenjima kojima bi se korisnici informisali u slučaju da pristupaju nekom sajtu koji je ranije bio žrtva nekog napada, te curenja informacija o korisnicima. Ovog puta se njihova saradnja zasniva na testiranju alatke Firefox Monitor, a uz pomoć koje bi pwned baza podataka mogla da se pretražuje direktno u Firefox pretraživaču, te da omogući korisnicima da aktiviraju mejl alert preko kojeg bi bili obaveštavani u slučaju da njihov nalog bude kompromitovan.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Pass2

Tako ovo partnerstvo podatke o kompromitovanim mejl nalozima, te lozinkama, čini dostupnijim onim korisnicima koji možda nemaju naviku da redovno posećuju Pwned web-sajt, a jednom kada Firefox bude završio sa testiranjem Monitor alatke veliki broj korisnika će brzo i lako moći da proveri u kakvom su položaju njihovi lični podaci. Taj broj će uveliko premašivati dva miliona registrovanih korisnika na Have I Been Pwned sajtu, što je tek „kap u internet okeanu,“ budući da sajt ima bazu od 3,1 milijarde jedinstvenih mejl adresa.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Jun 27, 2018 6:13 pm

Smile Da li će EU Article 13 upropastiti internet?

https://pcpress.rs/da-li-ce-eu-article-13-upropastiti-internet/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 6:18 pm

Smile  Android dobio Instagram Lite verziju

Instagram je tiho objavio svedeniju verziju svoje Android aplikacije, pod nazivom Instagram Lite. Aplikacija je namenjena korisnicima u zemljama u razvoju, koji imaju limitiran prostor na svojim uređajima. Instagram Lite zauzima svega 573KB, zbog činjenice da je u pitanju progresivna veb aplikacija.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Instagram-Lite-gets-launched-on-Android-Less-than-1MB-in-size-yet-with-almost-all-the-essentials

Uprkos tome što je mala, aplikacija izgleda izuzetno slično regularnoj Instagram aplikaciji i sadrži najveći deo bitnih funkcija, kao što je obrada i deljenje fotografija i videa u vidu redovnih objava i priča (Stories), korišćenje različitih filtera, otkrivanje priča prijatelja, kao i druge stvari koje je moguće obavljati na regularnom Instagramu. Jedino što nedostaje jeste opcija slanja poruka ljudima. Direct Messages opcija još nije implementirana u aplikaciju, ali je istaknuto da će funkcija razmenjivanja poruka sa drugim Instagram korisnicima stići kasnije na Instagram Lite.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Instagram-light

Instagram je u poslednje vreme imao dosta noviteta – u toku nekoliko meseci, aplikacija je dodala video chat, Instagram TV, razna poboljšanja redovnih objava i priča, kao i mnoge druge nove funkcije i funkcionalnosti koje su značajno poboljšale iskustvo. Lite verzija trenutno u talasima pristiže svim korisnicima Android platforme, a možete je preuzeti ovde.
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://play.google.com/store/apps/details?id=com.instagram.lite

Izvor: Phone Arena
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 6:27 pm

Smile Apple patentirao novi nači za transfer podataka na iPhone uređajima

Postoji više načina da se neki podaci sa jednog iPhone-a pošalju na drugi, pa mogu da se pošalju preko iMessage servisa, Dropbox linka, preko WhatsApp-a, Google Drive-a, pa i preko odgovarajuće opcije u obliku AirDrop-a. Sada se čini da je Apple spreman za kreiranje novih načina za deljenje fajlova između iPhone uređaja, a koji uključuje fizički kontakt.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Iphone-1

Ako je verovati dokumentaciji za patent, biće dovoljno da se jedan iPhone „udari“ o drugi, a kako bi se poslali željeni fajlovi. U opisu patenta se dalje dodaje da bi ova tehnika u budućnosti mogla da se koristi i za Apple Pay P2P transakcije. Novi patent bi upućenijim korisnicima mogao da bude poznat, a zbog toga što je u ranim danima iPhone-a, čak pre AirDrop-a, postojala aplikacija pod imenom Bump, a iza koje se nalazila prilično slična ideja o prenošenju podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Iphone2

Poznavaoci još uvek nisu sigurni zašto se Apple vraća na ovu funkciju, te kažu da to što je nešto prijavljeno kao patent ne znači da će jednog dana stići i do korisnika.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 6:35 pm

Smile Amazon FreeTime stigao na iOS

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 1

Nekoliko godina nakon što su je ponudili vlasnicima svojih Fire uređaja i godinu dana nakon što je postala dostupna na Androidu, Amazon je konačno lansirao iOS verziju aplikacije FreeTime Unlimited.

FreeTime je posebno prilagođen deci i nudi ogromnu biblioteku sadržaja poput knjiga, filmova i TV serija prikladnih mlađim uzrastima. Naravno, aplikacija pored toga nudi i opcije uz koje roditelji mogu pratiti šta njihova deca gledaju, a tu je i podrška za kreiranje do četiri dečija profila, od kojih svaki može imati odabran specifičan uzrast.

FreeTime Unlimited je moguće isprobati besplatno na mesec dana, nakon čega će koštati 5 dolara mesečno ukoliko se koristi samo jedan profil, odnosno 10 dolara, ukoliko korisnici planiraju aktivirati do četiri dečija profila.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 6:37 pm

Smile Apple je zakrpio propust u iPhone-u i otežao posao policiji i agencijama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 10

Bezbednosna rupa koja je postojala na iPhone-u (unutar iOS-a) je dozvoljavala policiji i raznim američkim agencijama da preko Lightning porta "hakuju" telefon i dođu do podataka do kojih ne bi mogli legalnim putem.

Apple čini sve da zaštiti svoje uređaje od agencija kao što su FBI, CIA, DEA i slične. Kao i svaki uređaj, tako je i iPhone imao jednu bezbednosnu rupu koju su agencije koristile za hakovanje iPhone-a koje su zaplenili ljudima. Kao što znate, većina današnjih pametnih telefona su kriptovani i ako vam ih neko ne otključa, ne možete doći do podataka. Ali, iPhone se mogao hakovati preko Lightning porta, odnosno preko USB ulaza.

Apple je otkrio taj propust, te ga je odlučio da zakrpi bez obzira kakve bi posledice mogle da budu, odnosno šta će dotične agencije reći. U novoj zakrpi za iOS, sat vremena nakon zaključavanja iPhone-a, onesposobiće se električni pristup Lightning portu. Tačnije, jedino ćete moći da punite telefon tim putem, ali više nećete moći pristupiti nikakvim podacima, osim ako prvo ne otključate telefon.

Možda ne zvuči kao nešto jako zanimljivo, ali zapravo jeste. Pogotovo kada pogledate FBI koji tvrdi da zbog enkripcije imaju stotine uređaja koje ne mogu da otključaju niti im pristupe.
Setimo se da je još 2016. godine FBI tražio Apple da napravi backdoor kako bi mogli da pristupe uređajima. To se dogodilo par dana nakon pucnjave u San Bernardinu kada je FBI u rukama imao napadačev iPhone, ali ga nisu mogli otključati. Ali, Apple je to odbio uz obrazloženje da će to oslabiti bezbednost celog uređaja.

FBI se nakon toga okrenuo nezavisnim bezbednosnim kompanijama koje su za velike novce navodno relativno uspešno otključavale uređaje u roku od par sati do par dana. Verovatno uz pomoć određene brute force akcije. Čak ste za 15.000 dolara mogli i kupiti GrayKey koji je takođe to radio – otključavao iPhone raznim "hakerskim" tehnikama.

Sve u svemu, Apple tvrdi da ovo ne radi kako bi zagorčao život agencijama, nego kako bi zaštitili svoje korisnike od hakera i sličnih osoba koje bi neovlašćeno hakovali telefone. Ipak su njima u centru fokusa korisnici koji im donose milijarde dolara svake godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pet Jun 29, 2018 6:43 pm

Smile LinkedIn uvodi QR kodove radi lakšeg povezivanja

Dok je Facebook prava mreža za druženje, ima mnogo onih koji se okreću LinkedIn-u kada žele da drže svoje društvene aktivnosti odvojene jedne od drugih, čuvajući lične i profesionalne podatke na različitim platformama. Sada, ako ste verni LinkedIn korisnik, možda ćete biti zainteresovani za neke od novina koje su objavili.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Linkedin-768x433

Jedna od novih funkcija koje će LinkedIn uvoditi na svoju platformu dolazi u obliku QR kodova. Oni nisu novi, ali ono čemu će služiti jeste, a učiniće da se korisnici brzo povezuju. Prema LinkedIn-u, „sledeći put kada ste na događaju i upoznate nekoga s kim želite da razgovarate, otvorite aplikaciju LinkedIn i skenirajte svoj QR kod da biste se povezali i ostali u kontaktu. Prošli ​​su dani traženja vizitkarti, tražeći od osobe da vam kaže svoje ime ili da da broj telefona kako bi se uverio da ste pronašli njegov profil.“

Ovo je karakteristika koju mnoge druge aplikacije već koriste, na primer LINE gde korisnici mogu da dodaju nove kontakte samo skeniranjem koda. Nismo sigurni što je LinkedIn-u trebalo ovoliko vremena kako bi ovu funkciju dodao na svoju platformu, ali pretpostavljamo da je bolje ikad nego nikad. Pored QR kodova, LinkedIn je takođe predstavio novu funkciju prevođenja koja korisnicima omogućava prevođenje poruka napisanih na drugom jeziku.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 01, 2018 4:33 pm

Smile Igre stižu na Snapchat?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 1

Iako je Snapchat najpopularnija društvena mreža brojnih tinejdžera, investitori i kompanije ne mogu da budu previše zadovoljni njenim poslovanjem u poslednje vreme. Problemi su brojni – od pada popularnosti Stories-a, nedovoljno velikih prihoda i premalog rasta broja korisnika, što se, naravno, odrazilo i na cenu donica i vrednost kompanije.

Trenutno je najveći konkurent Snapchat-u Instagram, koji je kopirao neke opcije te mreže i čiji je broj korisnika u konstantnom porastu – nedavno su se iz te kompanije pohvalili brojkom od milijardu korisnika, a analitičari veruju da je vrednost Instagram-a veća od 100 milijardi dolara.

Čini se kako Evan Spiegel trenutno ima novi plan te svojoj mreži želi da doda nove opcije kojima će se razlikovati od Instagram-a i koje će Instagram teško kopirati – želi od Snapchat-a napraviti platformu za mobilne igre. Šef kompanije navodno je već kontaktirao sa najmanje jednoim izdavačem video igara koji bi mogao da bude zainteresovan za razvoj igara za Snapchat.

Trenutno još nema nikakvih informacija o vrsti igara kakve će biti dostupne na Snapchat-u, ali na nekim stranicama spominju se igre slične FarmVille-u koji je jedno vreme bio izuzetno popularan na Facebook-u. Takve igre trebale bi da budu besplatne, ali bi izdavači i Snap zarađivali od mikrotransakcija unutar igara, odnosno kupovine virtuelnih stvari u igrama. Primer Fortnite-a, koji je besplatan, ali se na njemu okreće stotine miliona dolara, jasno pokazuje koliko potencijal i novac leži u ovakvoj vrsti igara.

Treba napomenuti kako je reč o glasinama koje dolaze iz dva anonimna izvora i koje, naravno, nisu potvrđene iz kompanije, tako da nije poznato hoće li Spiegel i ekipa sa Snapchat-om zaista napasti tržište mobilnih video igara.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 01, 2018 4:36 pm

Smile Cortana, ljubav na drugi pogled

Nakon što nam je Apple u živote uveo virtuelnu asistentkinju Siri, Microsoft je krenuo njihovim stopama i predstavio Cortanu, najpre u Windows Phone, a potom je funkcionalno znatno proširio svoju inteligentnu integraciju u operativnom sistemu Microsoft Windows 10. Microsoft virtuelna sekretarica ime je dobila po liku iz Xbox igre Halo. Štaviše, Cortana je i glas dobila od glumice Jen Taylor koja pozajmljuje glas i u originalnoj igri. Ovaj kontinuitet specijalno godi pasioniranim Xbox korisnicima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WindowsBajtovi255-01

Najbolja osobina virtuelne sekretarice jeste to što Cortana postaje sve bolja kako vreme korišćenja odmiče, jer saznaje vaša interesovanja i logiku ispitivanja iz vaših konkretnih upita. Cortana rutinski, ali vrlo vešto, upravlja vašim podsetnicima, listama za kupovinu i sastanke, traži kontakte, obaveštava vas o vremenskim prilikama, berzanskim izveštajima, sportskim rezultatima i statusima avionskih letova. Ako koristite Windows Mail, Cortana će čak pregledati obaveštenja o isporuci pošiljki i proveriti očekivane isporuke. Cortani možete da diktirate i davaće skoro uvek tačne rezultate. Popraviće i prepoznavanje vašeg izgovora, što je naročito bitno za nas koji nismo sa engleskog govornog područja. Kada upotrebite odgovarajuću frazu, možete da zatražite od Cortane da započne pisanje e‑mail‑a. Slobodnih ruku možete da izdiktirate e‑mail na engleskom, Cortana će se pobrinuti za pisanje, ali na kraju je ipak preporučljivo da bacite pogled da nije napravljena neka ozbiljna greška koja bi vas dovela u nezgodnu situaciju.

Cortana može pokušati i da identifikuje muziku koja svira u pozadini i nakon toga da je potraži na Internetu ili koristi Windows mape da prouči rastojanja u saobraćaju, proračuna vremena stizanja, da izveštaj o gustini saobraćaja i gužvama i prikaže konkretne adrese na mapi. Ono što će vam biti dostupno postavljeno je u sopstvenom, sveobuhvatnom meniju Settings. Te postavke možete po želji da proširite ili suzite, u zavisnosti od vašeg odnosa prema zaštiti privatnosti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WindowsBajtovi255-02

Kada se osvrnemo na godine koje su prošle od uvođenja operativnog sistema Windows 10 i našeg druženja s virtuelnom asistencijom, Cortana je sa svakim novim Windows feature update‑om postajala sve bolja u odgovorima na bilo koji upit koji joj zadate. Ali, kao i njeni digitalni konkurenti, Siri i Amazon Alexa, ona može da dođe u situaciju kada ne može da vam pronađe smislen odgovor, što će i sama primetiti i priznati. Odgovori na mnoga pitanja su i dalje van domašaja veštačke inteligencije. To ste svakako primetili i u određenim situacijama kada sami pokušate da proguglate, a odgovori, svi do jednog, promaše zadatu temu.

Koja je cena ove pomoći? Da biste dobili Cortana usluge, morate da pristanete na to da dobar deo privatnosti i slike vašeg života prelazi na neki udaljeni Microsoft server van našeg domašaja. Kompanija navodi da je njegova namera u sakupljanju vaših podataka samo to da se Cortana učini boljom za vas. To je osnovni princip za obradu koji inače stoji iza svake ozbiljne veštačke inteligencije. Kvalitet odgovora proizilazi iz učenja, a ono podrazumeva pametnu analizu ogromnih količina realnih podataka koji ukršteno mogu da iznedre obrasce ponašanja sličnih kategorija ljudi. Microsoft obećava da neće koristiti vaše informacije za prodaju ciljanih oglasa, ali u tu svrhu, s druge strane, koristi neke od podataka koje dobija od vas izvan Cortana interakcije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WindowsBajtovi255-03

Tipičan izvor podataka za povratno plasiranje ciljanih oglasa jeste vaša istorija surfovanja koja potiče iz Edge browser‑a. Cortana, po prirodi svog „posla“ i iz vaših postavki, zna gde živite i držaće taj podatak zapisan u svojoj beležnici. Tu se pamti i sve što pitate ili tražite, što neodoljivo liči na Velikog Brata. Ako vas to brine, ili vam se ne sviđa ideja da Microsoft čita vaše digitalne tragove, možete kliknuti No thanks i time ćete prestati da koristite Cortanu. Traka za pretragu vraća se na standardno pretraživanje teksta koji smo koristili još u Windows 7 samo za unos teksta u meniju. Neprijatno je što je potrebno dosta vremena i strpljenja da biste pročitali i dešifrovali Microsoft‑ovo objašnjenje o privatnosti kompanije po pitanju Cortana servisa. Iako je relativno kratko s pravne strane i po pitanju pozivanja na zakonsku regulativu, traje dosta duže da bi se pročitano detaljno shvatilo i apsorbovalo. Možda će vam entuzijazam splasnuti ako se ipak odlučite da ga pročitate i shvatite. Verovatno je dobra ideja da ga pročitate, pa prenoćite i ponovo pročitate sutradan, pod uslovom da niste imali noćne more u međuvremenu. Ali toplo vam savetujemo da pročitate ove informacije i neka njihova tumačenja na Internetu.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 01, 2018 4:43 pm

Smile Korišćenje višestrukih indeksa

Indeksno polje može da obuhvati prekidače koji kreiraju različite tipove indeksa. Dva posebna prekidača veoma su korisna – u jednom scenariju, možete razdvojiti dokument po poglavljima ili drugim delovima i priložiti svaki deo u bookmark obeležavaču. Zatim, možete ubaciti polje Index i urediti njegov kod polja tako da uključite \b prekidač i ime bookmark‑a koji obuhvata željeni deo. Ubuduće, taj indeks će sadržati samo unose iz ovako specifikovanog dela.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WordBajtovi255-01

U drugom scenariju, možda želite indeks samo za imena osoba navedenih u dokumentu, a drugi indeks za sve druge vrste unosa. Da biste to izveli, podesite kod svakog polja XE tako da uključite \f prekidač i identifikator s jednim slovom. Zatim, ubacite isti \f prekidač i identifikator u odgovarajuće polje Index.

Hajde da napravimo indekse za različite delove dokumenta. Izaberite deo dokumenta za koji želite da napravite parcijalni indeks, pa na ribbon tab Insert, u grupi Links, kliknite na Bookmark. U dijalogu Bookmark, u polju Bookmark Name, unesite ime za ovaj marker. U imenu možete da koristite samo slova, cifre i donu crtu; ostali znakovi, uključujući razmake, nisu dozvoljeni. Najzad kliknite na Add.

Kliknite u dokumentu na mestu na kome bi delimični indeks trebalo da se pokrene, pa na tab‑u References, u Index grupi kliknite na Insert Index. Izaberite odgovarajuće opcije da biste izabrali izgled indeks. Ako se pojavi pop‑up poruka koja pita da li da zamenite izabrani indeks, kliknite No. Zatim desnim tasterom kliknite Index pa u meniju s prečicama koji se otvara Toggle Field Codes. Izmenite kod polja tako što ćete dodati prekidač \b, a zatim ime oznake koja zaokružuje željeni deo dokumenta. Na primer, ako je ime bookmark‑a Dodatak_A, popunjeni indeksni kod polja mora biti { INDEX \h „A“ \c „2“ \b Dodatak_A }. Najzad na tab‑u Reference, u Index grupi kliknite Update Index.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WordBajtovi255-02

Vratite se na Home ribbon tab pa u grupi Paragraph, kliknite Show/Hide da biste prikazali skrivena polja XE. Izmenite svako XE polje tako što ćete dodati \f prekidač i identifikator jednog slova za vrstu unosa. Na primer, možete uneti \f n u unose za imena i \f o u unose za druge teme. Slova koja koristite kao identifikatore su proizvoljna. Jedini dodatni uslov je da svaki unos istog tipa mora imati isto slovo. Velika i mala slova istog identifikatora tretiraju se kao isti tip unosa.

Kliknite u dokumentu deo na kome bi trebalo pokrenuti posebni indeks. Na kartici References, u Index grupi kliknite Insert Index. U dijalogu Index, izaberite odgovarajuće opcije, a ako se pojavi pop‑up poruka, pitajući da li da zamenite izabrani indeks, kliknite No. Kliknite desnim tasterom na Index pa u meniju s prečicama koji se pojavljuje Toggle Field Codes. Izmenite kod polja kako biste dodali prekidač \f, a zatim identifikator koji ste koristili za ovu vrstu unosa. Na primer, ako je identifikator za imena n, popunjeni indeksni kod polja može da glasi { INDEX \h “A” \c “2” \f n }. Ostaje još da na tab‑u Reference, u Index grupi kliknete Update Index.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 01, 2018 4:45 pm

Smile Analiza pomoću PowerPivot-a

Budući da je Excel tokom evolutivnih promena povećavao količinu podataka s kojima barata, potreba za efektivnim analiziranjem stotine hiljada ili čak miliona redova podataka takođe je rasla. Počevši od Excel‑a 2007, pojedinačni Excel radni listovi probili su magičnu granicu od milion redova – mogu da memorišu 1.048.576 redova podataka. Ovaj povećani kapacitet učinio je radne listove koji su pohranjivali velike zbirke podataka sporijim. Usporenje su nosili i PivotTables i drugi elementi radna sveske zasnovani na velikom skupu podataka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WordBajtovi255-01-1

Novije verzije Microsoft Excel programa donele su PowerPivot. Prvo se pojavio kao dodatak za Excel 2010, ali nakon inicijalnog uspeha, u narednim verzijama direktno je uključen u podrazumevanu Excel konfiguraciju. Koristeći PowerPivot, možete upravljati zbirkama podataka koje sadrže više miliona redova, bez ranijeg dovijanja preko širenja podataka na više radnih listova. Kalkulacije i sumiranja brzo se izvršavaju, bez obzira na obim prikupljanih podataka. Štaviše, možete definisati odnose između više tabela za kombinovanje podataka na smislen način. To se postiže tako što Excel u velikoj meri kompresuje podatke kako bi smanjio ukupnu veličina fajla radne sveske.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 WordBajtovi255-02-1

Možete i proširiti funkcionalnost programa Excel instalacijom PowerPivot add‑in‑a. Instaliranje dodatka omogućava da filtrirate podatke dok ih unosite, preimenujete tabele i kolone tokom uvoza, definišete odnose između tabela i definišete ključne indikatore učinka (tzv. KPI) za primene poslovne inteligencije (BI). Za detaljno upoznavanje s brojnim aspektima PowerPivot tehnologije, preporučujemo posetu sajtu www.PowerPivot.com.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Jul 01, 2018 4:50 pm

Smile Google planira sopstvenu gejming platformu

Glasine o tome da Google planira da uđe na polje gejminga postoje već nekoliko godina, ali se čini da su ti planovi tek sada bliži realnosti, te da bi uskoro mogli da urode plodom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Google

Naime, u ovom trenutku su mnogi gejming giganti zainteresovani za neki oblik cloud servisa, pa se i Google nada svom komadu kolača. Tako nekoliko različitih izvora svedoči o tome da Google razvija sopstvenu cloud gejming platformu, a kako bi konkurisao onima poput PlayStation Now, GeForce Now, te projektu na kojem radi Microsoft. Pored toga se govori i o fizičkoj konzoli koju bi ova kompanija mogla da ponudi, ali se pretpostavlja da će u pitanju biti samo uređaj koji će odgovarati cloud gejmingu.

Pored ovoga, raspravlja se i o mogućnosti da Google kupi neke developere video igara, budući da će mu, ako želi uspešan servis, biti neophodne i igre kojima bi privukao korisnike. U ovom trenutku nije poznato mnogo detalja koji bi ukazali na nekog konkretnog developera, te ni to da li je Google zainteresovan za AAA igre ili neke od naslova iz oblasti nezavisnog gejminga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Google2

Cloud gejming nije potpuno nova ideja, te su trenutni, ali i servisi u prošlosti, imali niz problema, a bilo da se radilo o lošem izboru igara, visokoj ceni, ili lošem kvalitetu. Ipak, tehnološki, te gejming giganti, planiraju da i dalje rade na ovakvim servisima, te nas u budućnosti verovatno očekuje kvalitetniji cloud gejming.

Izvor: KitGuru
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.kitguru.net/gaming/ryan-burgess/sources-claim-that-google-is-preparing-a-cloud-gaming-platform-of-its-own/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 02, 2018 5:45 pm

Smile Finski operater već nudi 5G mrežu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 1

Već je poznato kako će prvi pametni telefoni, routeri i tableti sa podrškom za 5G mreže na tržište stići tokom sledeće godine.

Poneki operateri u svrhu promocije već najavljuju sopstvene 5G usluge, a među njima se odnedavno nalazi i finski telekomunikacioni operater Elisa koji deluje u Finskoj i Estoniji.

Spomenuti operater čak je objavio i pakete 5G usluga koje će nuditi zajedno sa pripadajućim cenama, s time da je naglasak stavljen na neograničeni saobraćaj sa brzinama prenosa podataka od maksimalno 600 Mb/s (maksimalno 20 GB mesečno u roamingu na područiju EU).

Elisina 5G mobilna mreža za sada je dostupna na ograničenom područiju finskog grada Tamperea i estonskog glavnog grada Tallinna. Ponuđene su dve različite naravno očekivano skupe tarife, jedna za tablete i modeme s cenom od 44,90 evra mesečno i druga za mobilne telefone s cenom od 49,90 evra mesečno (uključuje i neograničene pozive).

Ipak, treba naglasiti da je ova usluga zapravo marketinški potez i demonstracija mogućnosti 5G mreža uoči takmičenja za dodelu frekvencija koji će se dogoditi ove jeseni.

Upravo je Elisa omogućila prvi video poziv ostvaren putem 5G mreže, finski ministar saobraćaja i telekomunikacija Anne Berner na taj je način stupio u kontakt sa estonskim ministrom finansija i infrastrukture Kadrijem Simsonom (komunikacija je vršena pomoću nespecifikovane opreme kompanije Huawei).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 02, 2018 6:03 pm

Smile Noviji Android uređaji izloženi RAMpage ranjivosti

Kako navode stručnjaci, većina novijih Android uređaja osetljiva je na nedavno otkrivenu RAMpage ranjivost, koja predstavlja varijaciju Rowhammer napada koji utiče na DRAM (dynamic random-access memory).

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Rampage

Prema izveštajima u kojima je RAMpage prvi put predstavljen javnosti se navodi da ova ranjivost predstavlja set DMA baziranih Rowhammer napada na najnoviji Android operativni sistem, a koji se sastoje od root ranjivosti, te serije app-to-app ranjivosti koje su otporne na sve postojeće načine odbrane.

Tim koji stoji iza izveštaja nije radio samo na tome da upozori korisnike da RAMpage postoji, već je i kreirao i rešenje, a preko GuardION-a. Naime, GuardION je način odbrane koja sprečava DMA bazirane napadačke vektore na mobilnim uređajima, a tako što izoluje DMA bafere preko odbrambenih redova. Tu se ipak ne radi o kompletnom rešenju, budući da GuardION ne sprečava druge Rowhammer tehnike koje bi potencijalno mogle da dovedu do napada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Rampage2

Bezbednosni tim koji je došao do pomenutih otkrića, te rešenja, planira da svoje rezultate podeli sa Google-om, a kako bi se bolje softverske odbrane implementirale u buduće verzije Android operativnih sistema.

Izvor: Neowin
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 02, 2018 6:06 pm

Smile Broj sigurnosnih napada na Linux servere i dalje raste

Tokom 2017. godine zabeleženo je oko 25.000 malver napada koji su ciljali Linux operativne sisteme, ali, dok je broj ovakvih incidenata i dalje u porastu, zakrpe prilično kasne, te se ne primenjuju u pravom trenutku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Linux

Jedan od najpoznatijih primera je slučaj web-hosting kompanije Nayana koja je hakovana 10. juna 2017. godine, te postala žrtva Linux ransomware-a, nakon čega je kompanija bila prinuđena da napadačima plati otkup od 1,17 miliona dolara. Iako je od ovog incidenta, te gašenja 5.496 web-stranica i 153 servera za koje je kompanija bila odgovorna, prošlo više od godinu dana, oni koji se bave sigurnošću Linux operativnih sistema u Južnoj Koreji još uvek nemaju rešenje.

Prema onome što je moglo da se čuje iz južnokorejske sigurnosne kompanije Trend Micro, tokom 2017. godine je prijavljeno 25.895 Linux malvera, a slabe tačke u okviru Linux operativnih sistema su prilično rasprostranjene, te se prema poslednjim izveštajima radi o 169 propusta. Iako postoji veliki broj slabih tačaka kada su Linux serveri u pitanju, zakrpe se ne objavljuju na vreme, a kompanije su i dalje izložene cyber pretnjama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Linux2

Južna Koreja se nalazi i među 10 zemalja koje još uvek nisu uspele da reše jedan od najvećih sigurnosnih propusta – Heartbleed (CVE-2014-0160), koji je registrovan u aprilu 2014. Zahvaljujući tome hakeri i dalje mogu da ciljaju servere sa ovim slabim tačkama, zaraze ih ransomware-om, te od žrtava zahtevaju otkup.

Izvor: etnews
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Jul 02, 2018 6:10 pm

Smile Google Maps dobija opciju za prijavljivanje nesreća

Opcija u okviru aplikacije Waze, koja omogućava prijavljivanje incidenata na putevima, navodno stiže i na Google Maps za Android, a funkcija prikazuje puteve koji su zatvoreni, te one na kojima se obavljaju određeni radovi, kao i vreme kada je prijavljena neka saobraćajna nesreća na ruti kojom se korisnik kreće.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Maps2

Prijavljivanje incidenata na navigacionoj aplikaciji Waze, koju je Google kupio pre nekoliko godina, dozvoljava korisnicima da prijavljuju koji su putevi zatvoreni, gde su se dogodile saobraćajne nesreće, gde se nalaze policijske patrole, te druge momente koji bi vozačima mogli da budu važni.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Maps

Iako su obe aplikacije u vlasništvu iste kompanije, vozači radije koriste Waze, a zbog toga što je opcija za prijavljivanje incidenata tačna, te obaveštenje do vozača stiže na vreme. Waze je tako više prilagođena vozačima, dok Google Maps više odgovara pešacima, te biciklistima, tako da dve aplikacije ne bi trebalo da budu u direktnom sukobu, ali bi nova opcija u okviru Google Maps-a svakako mogla da bude korisna.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 17 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 17 od 40 Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 28 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu