Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 48 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 48 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 11 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 22, 2018 7:29 pm

Smile Većina ljudi nema poverenje u informacije sa interneta

Lažne vesti putuju šest puta brže od istinitih vesti, a ljudi uglavnom čitaju tekstove koji potvrđuju njihove stavove, rečeno je na regionalnom Digitalnom samitu koji je održan u Skoplju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Fake2

Predstavnik Evropske komisije (EK) Paolo Cesarini rekao je da je ova tema veoma važna i da manipulacija na internetu predstavlja veliki problem. “Fenomen o kojem govorimo je dubok i širok, definicija nije laka, ali moramo govoriti o nameri da se manipuliše i strategijama manipulacije. Agenda iza lažnih vesti je ili politička ili ekonomska”, izjavio je zvaničnik EK. Cesarini je rekao da se tehnologija menja i da “odgovor” koji je potreban danas za suzbijanje lažnih vesti “neće biti odgovarajući u budućnosti”. Govoreći o poverenju ljudi u medije i izvore informisanja, istakao je da, prema podacima kojima raspolaže, 70 odsto ljudi ima poverenje u radio, 60 odsto u televiziju, 63 odsto u štampu, a svega 27 odsto u informacije na internetu.

Novinarka Rachel Wright, koja je godinama radila za BBC rekla je da je društvena mreža Twitter među glavnim izvorima informisanja, ali da je neophodno proveriti informacije. “Novinari filtriraju informacije i treba da proizvedu nešto što je razumljivo za ljude. Medij je posrednik”, rekla je ona, dodavši da se Twitter bavi mišljenjima, a ne činjenicama. Prema njenim rečima, ljudi čitaju nešto što potvrđuje njihove stavove.

Izvor: SEEbiz
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 22, 2018 7:32 pm

Smile Sortiranja u Excel-u

Sortiranje radnog lista

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 ExcelBajtovi253-04

Kada dodate podatke u svoje radne listove, možda ćete želeti da izmenite redosled u kojem su prikazani redovi radnog lista. Na primer, ako imate radni list koji obuhvata narudžbine za nedelju dana, možete poželeti da ih grupišete po svakom pojedinačnom kupcu ili možda presložite redove tako da su najskuplje porudžbine na vrhu liste, a najjeftinije na dnu. Takođe, možete sakriti i sve redove koji ne ispunjavaju vaše zadate kriterijume, što je naročito korisno ako radite s velikim skupom podataka.

Zatim možete da promenite ili ograničite kako se prikazuju podaci vašeg radnog lista, možete da kontrolišete koji podaci se unose u vaš radni list. Postavljanjem pravila validacije za grupe polja možete proveriti svaku vrednost, a ako vrednost koju ste uneli vi (ili neko iz vašeg tima) ide van prihvatljivog opsega, možete da prikažete poruku o grešci koja informiše o tome šta nije u redu i kakva vrednost mora da se unese.Hajde da vidimo kako sortiranje funkcioniše. Možete da sortirate grupu redova u radnom listu na više načina, ali prvi korak je uvek identifikacija kolone s vrednostima pomoću kojih se sortiraju odgovarajući redovi. Nakon što izaberete ključnu kolonu kojom želite da sortirate radni list, možete izaberite da li ćete prikazati sortirane vrednosti u rastućem ili padajućem redosledu. Na primer, ako imate listu proizvoda koji se prodaju sa obimom prodaje svakog proizvoda u narednom polju istog reda, možete sortirati radni list prema sadržaju kolona prodaje u opadajućem redosledu da bi se otkrilo koji proizvodi generišu najviše prihoda za vašu kompaniju. S druge strane, mogli biste sortirati redove radnog lista i u rastućem redosledu da biste postavili proizvode koji ostvaruju najmanji promet na vrh liste. Ako želite da sortirate po sadržaju više od jedne kolone, možete kreirati i višekolonsko sortiranje. Na primer, zgodna upotreba višekolonskog sortiranja jeste sortiranje proizvoda po kategorijama, a potom i po ukupnoj prodaji.

Hajde da sortiramo podatke u rastućem ili padajućem redosledu po jednoj koloni. Kliknite bilo koje polje u koloni po kojoj želite da sortirate podatke u redovima. Kliknite zatim tab Data, pa izaberite Sort Ascending ili Sort Descending u ribbon grupi Sort & Filter.

Imena tastera za sortiranje u tab‑u Sort & Filter kontekstno odražavaju vrstu podataka u koloni po kojoj se sortira. Ako kolona sadrži brojeve, tasteri nude sortiranje od najmanjeg do najvećeg i od najvećeg do najmanjeg, a za tekst je to sređivanje po abecednom (A‑Z) ili obrnutom abecednom (Z‑A) redosledu. Za datume, kontrolni tasteri postaju Sort Oldest To Newest i Sort Newest To Oldest da biste omogućili hronološki prikaz od najstarijih do najnovijih i od najnovijih do najstarijih.

Višekolonsko sortiranje

Najčešće ćete sortirati podatke po nekoliko uslova. Zato u Excel tabeli koju želite da sortirate izaberite neko polje i kliknite na ribbon tab Data, pa na Sort. Kliknite Sort By strelicu nadole, a zatim na prvu kolonu po kojoj želite da sortirate. Ova kolona će biti i najuticajnija, tj. ključna za sortiranje. Kliknite Sort On strelicu nadole, a zatim kliknite na kriterijume po kojima želite da sortirate. Kliknite Order strelicu nadole radi izbora poretka, pa izaberite stavku A to Z ili stavku Z to A da biste označili način na koji ćete sortirati vrednosti kolone.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 ExcelBajtovi253-03

Zatim kliknite Add Level pa ponovite prethode korake za sve potrebne kolone. Najzad kliknite OK. Obavezno proverite da li u podacima ima praznih redova ili kolona koje želite da sortirate. Prazni prostori u vašem radnom listu mogu izazvati da Excel sortira samo podskup vaših podataka do praznine, a da ostatak ignoriše.

Ako nemate kolonu s jedinstvenim vrednostima svakog polja, kao što je npr. broj proizvoda ili identifikacija klijenta, možda nećete moći da vratite svoj radni list nazad na originalni poredak. Ako vam je očuvanje originalne tabele bitno, a sortiranu tabelu ćete samo čitati, ali ne i menjati, možete i da sačuvate njenu kopiju. Ali ako ćete vršiti izmene nad sortiranim podacima, trebalo bi da pre sortiranja dodate referentnu kolonu koja će imati rastući niz prirodnih brojeva i koja će omogućiti konačno resortiranje na kraju.

Prilagođene liste sortiranja

Kada sortirate podatke kolone, Excel sortira brojeve prema njihovim numeričkim vrednostima, a reči po abecednom redu, ali taj obrazac nije pogodan za neke hijerarhijski organizovane skupove vrednosti. Na primer, sortiranje meseci po abecednom redosledu stavlja februar ispred januara. Da biste izbegli te greške, Excel u startu ima četiri prilagođena liste: dani u nedelji, skraćenice za dane u nedelji, meseci i imena skraćenih meseci. Možete ih odmah koristiti za sortiranje kolona na osnovu ovih lista. Po potrebi, možete da kreirate specifičnu listu sortiranja. Recimo, spisak imena dana po američkom standardu počinje nedeljom, što je kod nas neuobičajeno, pa ako iz nekog razloga koristite američka regionalna podešavanja, možete kreirati novu listu s ponedeljkom kao prvim danom, tako da sortiranje odražava raspored poslovanja i evropski način rada.Da podesite listu vrednosti, kliknite karticu File, pa Options / Advanced. U odeljku General na Advanced stranici kliknite Edit Custom Lists, zatim New List i unesite listu vrednosti, koju ćete završiti pritiskom na Enter. Kliknite taster Add a zatim dvaput OK da zatvorite dijalog Custom Lists, a zatim i dijalog Excel Options.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 22, 2018 7:37 pm

Smile Korisnici Facebook-a će od sada morati da prihvate ciljane reklame i oglase

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Facebook je saopštio da će od korisnika zahtevati da prihvataju ciljane reklame i oglase kao uslov korišćenja koje nudi kompanija.

Reč je o pomoći u održavanju kompanijinog poslovnog modela netaknutim u velikoj meri i pored novog zakona o zaštiti privatnosti koji Evropska Unija uskoro uvodi.

Od sledećeg mjeseca na snagu stupa zakon EU kojim se obećavaju najveće promene privatnosti još od početka interneta. Kompanije će se tako suočavati sa novčanim kaznama ukoliko budu prikupljale ili koristile lične podatke korisnika bez njihove dozvole.

Rob Sherman, zamenik direktora za privatnost na Facebook-u, rekao je kako će ova društvena mreža od nedelje početi da traži dozvolu od Evropljana za različite načine na koje Facebook koristi njihove podatke, ali je naglasio da izbegavanje ciljanog reklamiranja u potpunosti neće biti moguće.

"Korisnici Facebook-a će moći da ograniče vrstu podataka koje oglašivači koriste za ciljane reklame, ali svi oglasi na Facebook-u su u određenoj meri ciljani, a to vredi i za offline oglašavanje", rekao je Sherman.

"Ekrani dozvole" je tehnika koju će Facebook koristiti, a reč je o stranicama ispunjenim tekstom, koje zahtevaju pritisak dugmeta kako bi se nastavilo dalje, a služe za obaveštenja i dobijanje odobrenja.

"Ekrani će se pojaviti na Facebook stranici i smartphone aplikaciji u Evropi od ove nedelje, a globalno će biti dostupni u narednim mesecima", zaključio je Sherman.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 23, 2018 6:56 pm

Smile Chat je Google-ov odgovor na Apple-ov iMessage

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Android Chat (ili samo Chat) je nova ideja koja je stigla iz Google-a, a tiče se klasičnog dopisivanja putem telefoa. Umesto korišćenja vrlo popularnih aplikacija kao što su WhatsApp, Facebook Messenger ili Viber, u Google-u smatraju da bi njihovi korisnici u budućnosti mogli takvu komunikaciju da zamene baš sa njihovim rešenjem – Chat-om.

Ova ideja je na tragu onoga što je Apple učinio sa aplikacijom Messages na iPhone-u. U njoj su objedinjene klasične SMS poruke sa naprednijim sistemom dopisivanja sličnim onim u ostalim aplikacijama. Glavna prednost ovakvog rešenja jeste činjenica da se korisnici iPhone-a međusobno mogu dopisivati unutar samo jedne aplikacije, ne mareći za to jesu li poruke poslate SMS-om (kao u predistorijsko doba) ili pak iMessage-om. Ukoliko telefon pošiljaoca ili primaoca nije spojen na Internet, poruka će mu doći SMS-om – i to je to, jednostavno, brzo i lako.


Sada su u Google-u odlučili izraditi sličnu aplikaciju koja bi objedinila sve potrebe za komunikacijom, i nazvali je Chat. Ona bi trebala da iskoristi prednosti koje nudi standard Universal Profile for Rich Communication Services koji bi trebao pre svega biti prihvaćen od strane telekom operatera. Ovaj standard će, osim klasičnih tekstualnih poruka, doneti i podršku za multimediju, grupno dopisivanje, potvrde o isporučenju poruke i sve ostale funkcije kakve su danas standard u aplikacijama za dopisivanje.

Chat će tako zavositi o uslugama operatera, sličnije SMS-u, dok će nuditi široku lepezu mogućnosti, sličnije, recimo, WhatsApp-u. Nažalost, zbog specifičnosti RCS protokola komunikacija njime neće moći da bude kriptovana, a i dostupnost Chata širom sveta zavisiće će upravo od operatera.

Najveća prednost ovog rešenja je u tome što zapravo ne zahteva privikavanje – biće dostupan unutar klasične SMS aplikacije u Android-u. Google će stoga ukinuti aplikacije Hangouts i Allo i pokušati sve korisnike da prebaci na Chat. Hoće li, kako, i kada RCS dopisivanje biti podržano i na iPhone-u, nije poznato.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Apr 23, 2018 6:58 pm

Smile SmugMug preuzeo servis Flickr

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Nekad vrlo popularni servis za skladištenje fotografija Flickr sada će biti u vlasništvu konkurentskog servisa SmugMug. U ruke servisa koji se takođe specijalizovao za skladištenje fotografija Flickr prelazi za nepoznati iznos.

To je deo kampanje prodaje pojedinih delova kompanije, nedavno pokrenute od strane filijale kompanije Verizon pod imenom Oath, koja pod jednim krovom okuplja Yahoo i AOL.

Flickr je nastao 2004. godine unutar kanadske kompanije Ludicorp, a sledeće godine kupuje ga Yahoo, koji je prošle godine rasprodat u delovima, od kojih je neke preuzeo Verizon (Flickr je ušao u spomenutu Verizon-ovu filijalu Oath), a ostatak je preuzela kineska Alibaba (i uklopila u filijalu Altaba).

Nakon velikih korporacija Flickr dolazi u ruke porodične firme SmugMug koju su 2002. godine osnivali otac i sin Chris i Don MacAskill. Nakon preuzimanja, Flickr i SmugMug nastaviće poslovati kao zasebni servisi, a korisnici će morati da pristanu na SmugMug-ove uslove poslovanja ukoliko žele da nastave da koriste Flickr. U SmugMugu obećavaju "kako će investirati u svetlu budućnost Flickr-a".
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 24, 2018 7:05 pm

Smile Preko 20 miliona korisnika preuzelo je maliciozne ad blockere za Chrome

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Iz analitičke kompanije AdGuard upozorili su kako je oko 20 miliona korisnika Google-ovog internet browsera Chrome preuzelo i instaliralo lažne ekstenzije za blokiranje oglasa. Reč je o kopijama poznatih ad blockera u kojima su ubačeni maliciozni kodovi (AdGuard otkrio je pet takvih ekstenzija za Chrome), a osim što imaju slična imena kao i originalne ekstenzije za Chrome, pojavljuju se pri vrhu pretraživanja pa ih je zbog toga veliki broj korisnika preuzeo i instalirao.

AdRemover for Google Chrome instaliralo je čak 10 miliona korisnika, uBlock Plus 8 miliona, Adblock Pro 2 miliona korisnika, HD for YouTube 400 hiljada, dok je Webutation na računare instaliralo 30 hiljada korisnika.

Nakon instalacije malware prikuplja privatne podatke korisnika i istoriju pretraživanja te ih šalje na server, nakon čega server šalje komande browseru – "Ukratko, to je botnet sastavljen od browsera zaraženih lažnim adblock ekstenzijama. Browser internet stranica napraviće šta god mu centralni server naredi", objasnio je Andre Meshkov iz AdGuard-a.

Iz AdGuard-a su Google-u prijavili maliciozne ekstenzije te ih je ova kompanija izbrisala, ali s obzirom kako ovo nije prvi put da su se u Google-ovoj prodavnici pojavile ekstenzije koje skrivaju malware, uvek je pre instaliranja potrebno dobro proveriti proširenja za Chrome.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 24, 2018 7:09 pm

Smile Alibaba pretekla Amazon u e-trgovini

Poslednja rang lista najboljih sajtova na svetu, koju je napravila Alexa, Amazonova platforma za analizu rada kompanije, pokazala je da je Taobao.com u vlasništvu kompanije Alibaba, prešao na desetu poziciju, za jedno mesto ispred Amazon.com.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Alibaba

Ova rangiranja se računaju korišćenjem kombinacije broja prosečnih dnevnih posetilaca i prikaza stranica tokom poslednjeg meseca. Posetioci sajta Taobao na njemu u proseku provode više od 8 minuta dnevno, dok na sajtu Amazona prosečno provedu 7 minuta i 40 sekundi.

Najnoviji podaci ukazuju na to da Alibaba, takođe, osvaja svet i kada su u pitanju mobilne aplikacije. Izveštaj App Annie, koji meri broj najbrže preuzetih besplatnih mobilnih aplikacija, pokazuje da je AliExpress tokom marta izbio na deveto mesto i to kao jedina aplikacija za šoping. Izveštaj se bazira na mesečnim podacima za preuzimanje u iOS i Google Play prodavnicama širom sveta. Ova statistika pokazuje da je AliExpress skočio za 12 mesta od februara 2018. godine, i da se nalazi jedno mesto ispred popularne aplikacije Snapchat-a. Izveštaji ukazuju da aplikacije za elektronsku trgovinu postaju sve popularnije i da sve više ljudi kupuje putem mobilnog telefona.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Ecommerce_sales

Međutim, podaci GlobalWebIndex-a su malo drugačiji. Po njima ljudi i dalje preferiraju da posećuju sajtove prodavnica u potrazi za popustima, i to putem pretraživača na svojim računarima. Skoro 50 odsto više korisnika interneta je u toku prethodnog meseca posetilo sajtove za e-trgovinu putem računara, nego što je koristilo aplikacije za kupovinu na svojim mobilnim telefonima. Podaci GlobalWebIndex-a pokazuju da je skoro tri četvrtine svih korisnika interneta u 40 najrazvijenijih ekonomija u svetu, kupilo nešto online u proteklom mesecu. To znači da 80 procenata ljudi koji posećuju online prodavnice, svakog meseca bar u jednoj nešto kupi.

Izvor: The Next Web
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://thenextweb.com/contributors/2018/04/18/report-alibaba-finally-overtakes-amazon-race-ecommerce-supremacy/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Apr 24, 2018 7:19 pm

Smile Pre 13 godina postavljen prvi YouTube video

Sigurno iza sebe imate sate i dane provedene na ovoj platformi, a da verovatno niste videli prvi video na YouTube postavljen pre 13 godina. Isto tako sigurno ne znate šta je bila prvobitna namena ovog servisa. Mnogo toga se promenilo u burnoj istoriji ovog streaming servisa.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Ytb

Da li ste znali kako su osnivači YouTubea došli na ideju o kreiranju ovog servisa? Jedan od njih, Karim Jawed, nije mogao da nađe video sa Super Bowl incidenta iz 2004. godine kada je Janet Jackson imala “grešku sa garderobom”. Kako nije mogao lako da nađe taj klip dobio je ideju o sajtu za deljenje video sadržaja. Druga dva osnivača su imala ideju da YouTube bude ustvari sajt za upoznavanje predstavljajući video verziju tada popularnog sajta Hot on Not. Srećom od te ideje su odustali, kako bi nam podarili najbolju platformu za gledanje smešnih videa sa mačkama i bebama.

Prvi video na YouTube

YouTube je predstavljen 29. maja 2005. godine, ali je prvi video postavljen već 23. aprila. Ipak, prvi upload se desio pre tačno 18 godina i to je sjajan povod za podsećanje na neobičnu istoriju ovog servisa. Pre popularizacije YouTubea video klipove smo uglavnom gledali tako što smo ih slali jedni drugima mejlom ili ih pronalazili na raznim sajtovima. Nije postojalo jedno mesto gde nešto može da se pronađe, podeli, presluša – do pojave YouTubea.

Iako je sada YouTube gigant gde su video klipovi u HD ili čak 4K rezoluciji, prvi video je bio prilično nekvalitetan. Reč je o izletu jednog od osnivača Jaweda Karima koji se snimao ispred dva slona, komentarišući njihove surle (?!?). Time je on nesvesno postao prvi YouTuber, otvarajući na ovaj način Pandorinu kutiju sadržaja. Klip “Me at the zoo” u trajanju od 18 sekundi je do sada pregledan 48 miliona puta. Pretpostavlja se da je prva muzika koja se čula na servisu Darudeov Sandstorom, ali to ne može da se ustanovi sa sigurnošću zbog rike životinja u zoološkom vrtu.



Milionska zarada od YouTube pregleda

I dok se danas popularnost nekog izvođača meri pre svega pregledima videa na YouTubeu, muzička industrija je prvobitno bila protiv ovog servisa jer su u njemu videli konkurenciju. Ipak, ubrzo su shvatili značaj ovog servisa pa je ubrzo pao i dogovor o saradnji. Značajan trenutak je i kupovina servisa od strane Googlea za 1,65 milijardi dolara, nakon čega je YouTube dobio i korporativni šmek uz koji je došla i revolucija u monetizaciji videa.

YouTube je danas servis od koga mnogi ljudi žive zarađujući od svojih video klipova, pre svega muzičkih spotova, ali i originalnih videa “uticajnih” blogera. Evolucija interneta i YouTubea doneće još veće promene načina na koji koristimo ovaj servis koji se konstantno menja, mada ne uvek na uspešan način.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 25, 2018 5:37 pm

Smile Napokon stigla Google Tasks aplikacija za mobilne uređaje

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Google-Tasks

Paralelno s današnjim predstavljanjem potpuno redizajniranog Gmaila za web, Google je lansirao i Tasks aplikaciju za Android i iOS. Google zadaće su i do sada bile sastavni dio Gmaila, odnosno vašeg Google računa, no nije bilo stand-alone aplikacije.

Oni koji Google Tasks koriste na dnevnoj bazi, znaju koliko je njihovo sučelje u starom Gmail webu spartansko i odbojno, dok je na mobilnim uređajima bilo potrebno koristiti alternativne aplikacije koje koriste Googleov API.

Sada, desetag godina kansije, i Google je napokon shvatio da bi bilo vrijeme da ponudi svoju aplikaciju, što je pohvalno bez obzira na ovoliko kašnjenje. Ovako na prvu ruku mogu reći da sučelje aplikacije lijepo izgleda i da je jednostavna za korištenje. No ipak, ono što mi kao Android korisniku nedostaje je widget, dakle da svoje zadaće vidim i na početnom zaslonu.

Tko zna, možda Google jednom i kreira widget za ovu aplikaciju, a do tada ću koristiti Google Tasks Free.

Ukoliko želite, novu Tasks aplikaciju preuzmite iz Google Play trgovine ili iTunes App Storea i svakako nam javite sviđa li vam se ili ne.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 25, 2018 5:57 pm

Smile Stigao redizajnirani Gmail

Google je ranije ovog meseca objavio da će revidirati dizajn Gmail-a za desktop, i da će obuhvatiti ne samo korisnički interfejs nego će doneti i brojne nove opcije i mogućnosti koje će korisnicima olakšati rad i više ga približiti svojoj Android verziji. Prve informacije govorile su kako bi novi Gmail trebalo da bude predstavljen na konferenciji Google I/O početkom maja, ali u Google-u izgleda nisu mogli da izdrže tako da novi Gmail danas počinje sa globalnim predstavljanjem koje će se odvijati u fazama, objavila je kompanija na svom blogu. To znači da neće odmah biti dostupan svakom od 1,4 milijarde korisnika Gmail-a, a prvi će ga dobiti poslovni korisnici G Suite paketa, a nakon toga i svi ostali.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-amp-for-email-interactivo

Međutim, svi znatiželjni privatni korisnici moći će i pre službenog prelaska na novi dizajn da isprobaju redizajnirani Gmail: u gornjem desnom uglu potrebno je odabrati Settings i videti da li je aktivirana opcija „Try the new Gmail“. Moguće je da vam ova opcija još nije dostupna, ali u narednim danima bi trebalo da se pojavi. Kao što smo već pisali, tu će biti „poverljivi način rada“ (Confidential mode) kojim će biti moguće zabraniti prosleđivanje, ispisivanje i kopiranje sadržaja poruka. Veštačka inteligencija će pomagati pametnim obaveštenjima, podsetnicima i automatizovanim odgovorima za snalaženje i rešavanje gužve u inbox-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-confidential-mode

Kako bi se sačuvala privatnost određenih sadržaja, svim mail-ovima poslatim iz novog redizajniranog Gmail-a na drugi biće moguće uključiti opciju „samouništenja“ nakon određenog vremena. U slučajevima kada primaoc nije na Gmail-u, umesto maila dobiće link na poruku koja je poslata u „poverljivom“ načinu rada.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-snoozing

Uz svaki naslov poruke, kada preko njega pređete mišem, pojaviće se novi brzi meni koji će nuditi opcije poput snooze maila, brisanja, arhiviranja i sličnih akcija. Pametni odgovori su prošle godine debitovali na Android aplikaciji, a sada prelaze na desktop verziju. Ova opcija funkcioniše na isti način kao i na Android-u, dajući vam nekoliko opcija za odgovore na na osnovu sadržaja pristigle pošte.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-smart

Google će takođe započeti sa implemetiranjem phishing upozorenja u okviru mejlova, prikazujući obojene banere na vrhu e-pošte u crvenoj, žutoj ili sivoj boji na osnovu percipiranog faktora rizika. Gmail imao ove opcije već neko vreme, ali Jacob Bank šef proizvoda u Google-u je rekao da će ih na ovaj način više isticati na vrhu poruka kako bi bolje informisali korisnike o riziku.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-phishing

Biće tu i novi izgled integrisanog kalendara za lakšu organizaciju vremena, kao i mogućnost kreiranja zadataka (Tasks) koji će poslužiti u slične svrhe.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Gmail-nudge

Izvor: AndroidCentral
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.androidcentral.com/gmails-massive-redesign-now-live-heres-look-new-features
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Apr 25, 2018 6:20 pm

Smile WhatsApp u EU samo za starije od 16 godina zbog GDPR-a

U skladu sa novim pravilima Evropske unije o privatnosti podataka WhatsApp će podići donju starosnu granicu za korisnike sa 13 na 16 godina. Evropska regulativa o zaštiti podataka GDPR, stupa na snagu tačno za mesec dana, 25. maja, o čijim posledicama intenzivno pišemo već mesecima na portalu, a ovoj temi smo posvetili i seminar koji se održao sredinom marta. Poslednjih nedelja kompanije koje barataju velikim količinama privatnih podataka u Evropskoj uniji počele su svojim korisnicima da šalju razna obaveštenja o promenama u njihovim politikama privatnosti, te su tražile razna zakonski potrebna odobrenja od korisnika za nove uslove poslovanja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Wtsap

GDPR će zahvatiti i Facebook, a samim tim i njegovu aplikaciju za dopisivanje WhatsApp. Kako su objavili, u WhatsApp-u će od sada dodatno paziti na transparentnost upravljanja podacima, zbog čega su osnovali i sasvim novu organizaciju. Podatke neće deliti sa Facebook-om, kao ni do sada, a činiće sve da se korisnici na toj platformi osećaju sigurnima i zaštićenima – pa će uskoro omogućiti i preuzimanje podataka kako bi svako mogao da vidi „šta WhatsApp zna o njemu“.

Kako prenosi Reuters, WhatsApp će do 25. maja podignuti i donju starosnu granicu za legalno korišćenje ove aplikacije. Umesto trenutnih 13 godina, od sledećeg meseca korisnici će morati da imaju najmanje svršenih 16 godina da bi mogli legalno da se dopisuju preko WhatsApp-a. Proces potvrde godina sprovodiće se uporedo sa potvrdom novih uslova korišćenja, a na koji će način on biti implementiran, za sada nije poznato.

U ostatku sveta WhatsApp će moći da se koristi i sa 13 ili više godina starosti, isto kao što je to slučaj sa većinom ostalih društvenih mreža i aplikacija. S druge strane, Facebook će u EU od korisnika starosti od 13 do 15 godina tražiti da imenuju roditelja ili staratelja koji će moći da da dozvolu za deljenje i korišćenje njihovih privatnih podataka.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 6:53 pm

Smile Twitter pozvao sve korisnike da promene lozinke

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Twitter je preksinoć objavio upozorenje svim svojim korisnicima koje se tiče bezbednosti njihovih korisničkih naloga na toj mreži. Naime, nedavno su u svom sistemu otkrili grešku zbog koje je ova društvena mreža lozinke svojih korisnika, osim u hash obliku, skladištila i u jednom internom logu u običnom, tekstualnom obliku. Bug je sada otklonjen, a iz Twitter-a poručuju kako nisu zabeležili provalu u sistem i eventualnu krađu lozinki koje su ovako bile prilično dostupne.

Međutim, kao meru predostrožnosti, svim korisnicima uputili su poziv da odmah promene svoje lozinke kojima se prijavljuju na Twitter, te da one koje su koristili do sada više ne upotrebljavaju niti na drugim mestima – za svaki slučaj.

Do problema je došlo u delu sistema koji je zadužen za zaštitu lozinki, odnosno njihovo hashovanje bcrypt funkcijom. Umesto da tekstualnu lozinku na ovaj način kriptuje i uskladišti kao nasumični set slova i brojeva (hash), Twitter-ov sistem je ulazne lozinke pre kriptovanja zapisivao u jedan interni log dokument. U Twitter-u kažu kako su sami otkrili problem i otklonili ga, te rade na tome da se slična situacija ne ponovi u budućnosti.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 6:58 pm

Smile Veštačka inteligencija u e-mail marketingu

Kada marketinški stručnjaci razgovaraju o veštačkoj inteligenciji, oni ne raspravljaju o potencijalnim naučno fantastičnim scenarijima, poput onog u seriji Black Mirror, već o alatkama koje bi posao mogle da im učine lakim, te uspešnijim.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Ai

Uprkos strahovima da bi roboti, te proizvodi veštačke inteligencije, u budućnosti mogli da preuzmu ljudska poslove, važno je da se razumeju granice ljudskih potencijala, kao i načini na koje bi tehnologija mogla da poboljša produktivnost i celokupno poslovno iskustvo.

Veštačka inteligencija bi, na primer, mogla da se koristi za efektivniji e-mail marketing, budući da pruža mogućnost brzog analiziranja velikih količina podataka. Tako se zadaci poput analize i prikupljanja podataka obavljaju uz pomoć botova, što marketinškim stručnjacima omogućava dublje implementiranje strategija koje se zasnivaju na tačnijim podacima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Ai2

Zahvaljujući „tehnikama predviđanja,“ veštačka inteligencija pomaže i u procesu kreiranja reklamnih mejlova, budući da olakšava pisanje svakog segmenta – od naslova, preko tela mejla, do odabira odgovarajućih fotografija. Na taj način oni koji kreiraju kampanju štede vreme, te im preostaje više prostora za razrađivanje samih strategija.

Pored ovoga, AI može da „uči“ o potencijalnim klijentima i njihovom ponašanju na osnovu podataka koje ovi dele online, što omogućava personalizaciju čitave kampanje. To znači da kampanja može da se prilagodi svakom pojedincu, a preko personalizovanih poruka koje motivišu potencijalne korisnike da odgovore na kampanju. Tako veštačka inteligencija može brzo da odvoji i definiše publiku prema potrebama pojedinaca, a mnogo efektnije od običnog marketinškog stručnjaka, te da pomogne kako u isporučivanju prave poruke, tako i u određivanju dela dana kada određena publika najbolje reaguje na reklamne sadržaje.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Ai3

Alatke koje se zasnivaju na veštačkoj inteligenciji prema mnogima predstavljaju sledeći korak u „prirodnoj“ evoluciji tehnologije, budući da omogućavaju donošenje pametnijih odluka. Čime se poboljšava produktivnost poslovanja. Neki stručnjaci čak tvrde da veštačka inteligencija mejlovima, te marketinškim kampanjama, dodaje notu ljudskosti, koja onima koji bi prirodno trebalo da je poseduju, često promakne.

Tako AI postaje produžena ruka marketing menadžerima, a ono što je do nedavno bila samo fantazija sada već postaje realnost.

*Više o temama kojima bi trebalo da se pozabave svi koji se bave marketingom moći ćete da saznate na BIZIT seminaru Sve(t) je marketing koji organizujemo 6. juna u Klubu poslanika u Beogradu. Prijavite se na vreme kako biste ostvarili popuste.

Izvor: Forbes
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.forbes.com/sites/forbesnycouncil/2018/05/04/how-artificial-intelligence-will-shape-the-email-marketing-landscape/#319aa3e27699
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:01 pm

Smile Facebook i Google u trci za najbolju kompjutersku igru Go

Facebook i Google DeepMind-ova trka za stvaranje veštačke inteligencije (AI), koja bi mogla da pobedi profesionalne igrače na drevnoj kineskoj igri Go, nije tajna.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 China_go2

Mastering Go – jedna od najkompleksnijih igara na planeti za kompjutere, jer se odlikuje velikim brojem mogućih poteza – je već decenijama san AI istraživača, ali tek nedavno su velike kompanije poput Facebooka i Google počele da “bacaju” milione dolara u nadi da će ih to dovesti do otkrića, kako da pobede profesionalne igrače Go-a.

DeepMind je verovatno osvojio trku u martu 2016. godine, kada je njegov AlphaGo AI pobedio Lee Sedola, jednog od najboljih igrača u Go, sa 4:1. Ali Facebook “ELF” OpenGo bot danas nije daleko iza AlphaGo AI, jer je takođe pobedio svetskog šampiona i profesionalne Go igrače.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Google-deepmind

Facebook je u blog postu rekao da je “inspirisan DeepMind-om” i da je početkom ove godine započeo pokušaj reprodukukcije DeepMind AlphaGo Zero rezultata, koristeći sopstveni Extensible, Lightweight Framework (ELF) za napredak u učenju.

Sada je Facebook otišao korak dalje: napravljen je ELF open source, sa modelom obuke i kodom dostupnim za sve da ih vide na GitHub-u.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Img_20180502_102202

Govoreći na Facebook-ovoj F8 konferenciji, Facebook CTO Mike Schroepfer pohvalio je rad DeepMind-a, pre nego što je govori o o drugim Facebook-ovim AI inicijativama za inovacije, uključujući i njegov rad oko etike u AI.

Jerome Pesenti, šef Facebook AI Research, napisao na bolu krajem aprila: “Dok je DeepMindov sistem AlphaGo pokazao impresivne performanse u pobeđivanju ljudi u igri Go, i učio samog sebe bez ljudskog nadzora, sam model i dalje ostaje čuvena tajna”.

Izvor: Forbes
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:04 pm

Smile Alexa ulazi u Škodine automobile

Budući da Amazon nastavlja sa planom proširenja zastupljenosti svog virtuelnog asistenta, Alexa ulazi i u automobilsku industriju, pa će za početak biti implementirana u Škodina vozila.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Skoda

Tako je, nakon prošlogodišnje saradnje sa Seat-om, sada postignuta i saradnja sa automobilskom kućom Škoda, te će, prema uslovima saradnje, Alexa biti implementirana u modele kao što su Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Karoq i Kodiaq, a sa izuzetkom modela Citigo. Škodini automobili će tako uz pomoć Alexa-e biti u stanju da korisnicima odgovore na različita pitanja koja se odnose na stanje vozila, a za sada je moguće da se dođe do informacije za 12 različitih parametara, poput provere količine goriva ili provere jesu li sva vrata u vozilu zatvorena.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Skoda2

Pomenuti plan širenja Alexa-e u okviru automobilske industrije nastavlja se i preko plana implementacije u automobile proizvođača kao što su Volkswagen, BMW, Mini, Toyota, Lexus i Ford.

Izvor: Fleet News
https://pcpress.rs/PCout/?url=https://www.fleetnews.co.uk/news/manufacturer-news/2018/05/01/skoda-announces-amazon-alexa-integration
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:07 pm

Smile Ko zarađuje 9 milijardi dolara od GDPR-a?

https://pcpress.rs/ko-zaraduje-9-milijardi-dolara-od-gdpr-a/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:13 pm

Smile Chrome uči kojim sajtovima da isključi zvuk

Chrome već ima mogućnost isključivanja zvuka koji se automatski reprodukuje na sajtovima, međutim možete ga ili uključiti ili isključiti. Dakle, funkcija će ili blokirati sve sadržaje sa automatskom reprodukcijom zvuka ili neće ni jedan. Google smatra da bi trebalo da postoji sredina, zbog čega najnovija verzija Google Chrome-a ima mogućnost da sazna vaše afinitete pretraživanja pre nego što odluči koje stranice automatski da isključi, objavila je kompanija na svom blogu juče.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Screenshot-117

Zvuk koji se automatski reprodukuje na sajtovima ume da ide na živce, a Google tvrdi da je značajan broj stranica sa automatskom reprodukcijom zvuka u Chrome-u pauzirano, isključeno ili je zatvoreno u roku od šest sekundi ako je nepoželjan. Međutim, postoje slučajevi u kojima biste želeli da se sadržaj odmah pokrene, kao što je live stream ili playlist-a, na kojoj sigurno ne biste želeli ručno da puštate sadržaj svaki put. Zato Chrome desktop verzija dobija novu politiku za blokiranje neželjenih audio sadržaja koji se automatski reprodukuju. Chrome će saznati to jest naučiti afinitete pretraživanja svakog korisnika, a ako nemate istoriju pretraživanja, on će omogućiti automatsku reprodukciju na više od 1.000 sajtova u kojima vidi da je najveći procenat posetilaca puštao zvuk.

Dok pretražujete veb, ta lista će se menjati kako Chrome bude učio i omogućavao automatsku reprodukciju na sajtovima na kojima ste puštali zvuk u većini poseta i onemogućavao ih na sajtovima na kojima ne želite. Ovo samo pretvara već postojeću Chrom funkciju isključivanja automatskog reprodukovanja zvuka u više personalizovani alat. Nova politika je implementirana u najnovijoj verziji Chrome-a koji je sada dostupan.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:15 pm

Smile Windows 10 dobija poboljšanu screenshot alatku

Microsoft već testira opcije za sledeći veliki Windows 10 update, a koje uključuju i poboljšano screenshot iskustvo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Scr

Naime, dok neke aplikacije, poput ShareX i Lightshot, predstavljaju glavne alatke za pravljenje screenshot-ova u okviru Windows-a 10, Microsoft je odlučio da korisnicima ove verzije operativnog sistema pruži bolje načine za pravljenje, te deljenje, screenshot-ova.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Scr2

Tako Screen Sketch, koji je ranije bio povezan sa Windows Ink, sada postaje odvojena aplikacija čija će funkcija biti pravljenje screenshot-ova, pa će nova winkey + shift + S prečica na tastaturi značajno olakšati taj proces. Naime, ova opcija bi mogla da u potpunosti zameni print screen dugme, budući da u donjem desnom uglu ekrana automatski nudi opciju koja prikazuje napravljeni screenshot, te omogućava direktno deljenje.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Maj 05, 2018 7:18 pm

Smile Instagram uveo opciju za plaćanje

Kako je nedavno primećeno, Instagram je svojoj platformi dodao opciju za plaćanje, a bez mnogo galame, te je ova trenutno dostupna samo određenom broju korisnika.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Instagram

Naime, opcija korisnicima omogućava da unesu broj kreditne kartice, te pin kod za dodatnu sigurnost, a nakon što obave podešavanja. mogu da obavljaju kupovine u okviru platforme, te rezervišu mesta u restoranima i drugim ugostiteljskim objektima.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Instagram2

Instagram je potvrdio da korisnici za sada mogu da plaćaju samo ograničeni broj usluga u okviru platforme, a opcija je izgleda nastavak planova iz marta 2017. godine, na osnovu kojih se poslovnim profilima omogućava da svoje usluge, te proizvode, prodaju i na Instagram-u. Opcija je trenutno dostupna samo malom broju korisnika, a pretpostavlja se da će preduzetnici spremno dočekati ovu mogućnost, budući da influenseri već neko vreme promovišu njihove proizvode, koje bi uskoro mogli i da prodaju.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 06, 2018 9:44 pm

Smile WhatsApp uskoro dobija i grupne video pozive

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Facebook je dio svoje F8 konferencije posvetio i ostalim proizvodima. Za WhatsApp je najavljen skori dolazak novih opcija među kojima će se naći i ona za grupne video pozive.

WhatsApp trenutno podržava isključivo takozvane jedan na jedan video pozive. Dotična će u dogledno vreme biti nadograđena na način da će podržavati video pozive između četiri korisnika. Kako će grupni video pozivi izgledati možete videti na fotografiji ispod.

Iz Facebook-a poručuiju kako uskoro stiže i podrška za stickere, odnosno stikere koje konkurencija već duže vreme podržava. Kako je najavljeno WhatsApp će podržavati interne i nalepnice iz spoljnih izvora.

Iz Facebook-a nisu naveli tačne termine kada će ove dve opcije zaživeti već samo okvirne – u narednih par meseci.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 06, 2018 9:48 pm

Smile YouTube ima više od 1,8 milijardi mesečno aktivnih korisnika

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Na nedavnoj konferenciji BrandCast glavna izvršna direktorka YouTube-a, Susan Wojcicki, otkrila je kako Google-ova popularna platforma za video sadržaj sada ima preko 1,8 miliona mesečno aktivnih korisnika.

Reč je o brojci koja obuhvata isključivo korisnike koji se na YouTube prijavljuju putem svog Google naloga i ne uključuje korisnike koji YouTube koriste bez prijave. Takođe, reč je o rastu od 300 miliona aktivnih korisnika u odnosu na jul prošle godine.

Beleži se i rast pregleda YouTube sadržaja putem televizijskih ekrana bilo putem pametnih televizora ili dodataka za obične televizore, na taj način se svakog dana pogleda oko 150 miliona sati dostupnog video sadržaja.

Uz statističke podatke navodi se i sve bolji sistem kontrole sadržaja dostupnog na YouTube-u, bilo putem zapošljavanja novih zaposlenih ili putem sistema zasnovanog na veštačkoj inteligenciji te novi originalni sadržaj (koji između ostalog uključuje Willa Smitha i Lebron Jamesa).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Maj 06, 2018 9:52 pm

Smile Poznati podižu svest o Kronovoj bolesti uz pomoć aplikacije

Kako bi skrenuli pažnju na način života obolelih od Kronove bolesti, kreirana je aplikacija koja tokom 24 sata daje zadatke, simulirajući jedan dan obolelog. Poznate ličnosti će iz Srbije će ove godine učestvovati u ovom eksperimentu kako bi kroz lična iskustva podigli svest o ovoj bolesti.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Kroo

Humanitarnu akciju In their shoes sprovodi Udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis Srbije – UKUKS koja okuplja osobe obolele od zapaljenskih bolesti creva, preciznije od Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa. Akcija podizanja svesti o zapaljenjskim bolestima creva, tj. Kronovoj bolesti, realizovaće se tako što će svaki dobrovoljac 24 sata živeti sa simuliranim simptomima.

Program akcije podrazumeva korišćenje mobilne aplikacije koja će omogućiti korisniku da doživi iskustvo osobe obolele od zapaljenskih bolesti creva. Cilj projekta je upoznavanje i širenje svesti populacije o ovim bolestima, podizanje nivoa razumevanja za obolele kao i značaj pravovremene prevencije.

Jeddan od promotera akcije je i šampionka u plivanju Nađa Higl koja je obolela od Kronove bolesti:



Ličnosti iz sfere javnog života će svojim učešćem podržati ovu kampanju tako što će 24 sata provesti reagujući na simulacije simptoma bolesti. Aplikacija je kreirana tako da u određenim vremenskim intervalima izdaje komande podražavajući simptome bolesti. Za taj jedan dan poznate ličnosti će pratiti uputstava sa aplikacije koja je simulacija života pacijenta i situacije kroz koje prolazi.

Od ove bolesti pretežno oboleva mlađa populacija između 15 i 30 godine života, a više nije retkost da se među obolelima nalaze i deca predškolskog uzrasta.

Ova akcija je već uspešno sprovedena u Hrvatskoj, a pored Srbije ovog puta učestvuju i Crna Gora i Bosna i Hercegovina. Humanitarna akcija će biti održana 17. maja a sledeći dan će biti objavljeni rezultati akcije. Pokrovitelj akcije je japanska ambasada u Beogradu.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti putem e-maila: ibd.srbija@gmail.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 07, 2018 6:40 pm

Smile Skype popravlja kvalitet poziva, ali ne svim korisnicima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 1

Kompanija Microsoft najavila je da će Skype ubrzo imati dosta bolji kvalitet glasovnih i video poziva.

Međutim, to će se desiti samo korisnicima Skype Android aplikacije, dok će korisnici iOS i Windows Phone-a morati da sačekaju. Tako će Skype za Android dobiti opcije koje su korisnici dugo vremena tražili, te će nakon ažuriranja biti dosta kvalitetniji i stabilniji.

Dodatna mogućnost bitće i poziv bilo kojeg broja direktno kroz Skype aplikaciju, a za ovu uslugu trebaće vam Skype Credit usluga.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 07, 2018 6:44 pm

Smile Instagram najgora društvena mreža za mentalno zdravlje

Britanci su sproveli istraživanje na temu uticaja društvenih mreža na mentalno zdravlje čoveka.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Monta%C3%B1a-1

Intervjuisano je blizu 1.500 osoba starih između 14 i 23 godine, o tome kako koriste najpopularnije društvene mreže – Instagram, Snapchat, Twitter, Facebook i YouTube i kako one utiču na njihovu psihu. Istraživanja su pokazala da Instagram prednjači u lošem uticaju, pogotovo na mlade žene. Popularna aplikacija nudi mogućnosti “filtriranja” svih nesavršenosti, zbog čega se korisnici osećaju mučno, depresivno, usamljeno i neispunjeno.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Woman-1006102_1920

Osim toga doživljavaju i FOMO ili Fear of missing out. Dakle, uvek su opterećeni time da “nešto propuštaju”. Jedina društvena mreža koja je dobila samo pozitivne komentare je YouTube. Naučnici su otkrili da najgore na korisnike utiče korišćenje društvenih mreža više od dva sata dnevno.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Maj 07, 2018 6:47 pm

Smile YouTube protiv varanja na ispitima

Na stotine YouTube kanala ostalo je bez svojih video sadržaja, a nakon istrage televizije BBC, tokom koje su pronađeni kanali koji promovišu varanje na ispitima, a preko servisa za pisanje eseja koji očajnim studentima, te učenicima, omogućava da lako nađu one koji bi uradili zadatke umesto njih.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Akademska

Naime, BBC je pronašao preko 250 YouTube kanala koji su promovisali ukrajinsku kompaniju EduBirdie, koja prodaje gotove radove studentima i učenicima. Iako kompanija tvrdi da su radovi koje je prodavala služili samo kao uvod u istraživanje koje je neophodno za pisanje nekog akademskog rada, sponzorisala je na stotine YouTube kanala koji su svojim pratiocima prenosili poruku da EduBirdie nudi lak i jeftin način za polaganje ispita. Neki od videa koji sadrže ove reklame pregledani su više od 700 miliona puta.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Akademska2

BBC je dodao da prodavanje gotovih radova nije nelegalno, ali u YouTube-u kažu da korisnici mogu da reklamiraju plaćene sadržaje, ali samo ako ovi ispunjavaju sva pravila korišćenja. I tu influenseri upadaju u nevolju, budući da je reklamiranje sadržaja koji uključuju takozvanu „akademsku pomoć“ zabranjeno, te su mnogi videi uklonjeni baš iz tog razloga.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 11 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 11 od 40 Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 25 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu