Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 11 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 11 Gosta

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

2 posters

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 20, 2018 6:31 pm

Smile I Twitter planira blokiranje reklama za kriptovalute

Twitter bi uskoro mogao da se pridruži Facebook-u i Google-u, te počne sa blokiranjem reklama koje su u vezi sa kriptovalutama.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Twitter-2

Naime, izvori portala Sky News tvrde da će kompanija Twitter u naredne dve nedelje početi sa blokiranjem onih marketinških sadržaja koji reklamiraju ICO (initial coin offering), digitalne novčanike, te trgovinu tokenima. Oni su dalje dodali da bi zabrana mogla da se odnosi i na kompanije koje se bave trgovinom kriptovalutama, ali „sa nekim ograničenim izuzecima“.

Iz kompanije Twitter nisu komentarisali moguće kripto-zabrane, te se o razlozima ne zna mnogo, ali se pretpostavlja da su isti kao i kod drugih kompanija: briga o bezbednosti korisnika. Mnoge trgovine kriptovalutama imaju neizvesne ishode, te su u najgorim slučajevima u pitanju prevare čiji je jedini cilj otimanje novca. Pretpostavlja se da će u budućnosti doći dodatnih mera za rešavanje ovih problema, ali platforme poput Twitter-a moraju da reše izazove na vreme, budući da trpe velike pritiske kada je sigurnost korisnika u pitanju.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Mar 20, 2018 6:35 pm

Smile Slikajte oblake za NASA istraživanje

NASA je prošle sedmice najavila da traži ljubitelje neba i oblaka kako bi im pomogli oko projekta. Šest instrumenata koji su u orbiti čine NASA Clouds and Earth’s Radiant Energy System (CERES) projekat i koriste se za proučavanje Zemljine klime i uloge oblaka u klimatskim promenama. Ali ponekad je teško ovim instrumentima da razlikuju oblake od drugih stvari. Na primer, NASA kaže da se tanki, perjasto-pramenasti oblaci cirusi i sneg mogu lako pomešati jer su hladni i svetli. Razlikovanje postaje još teže kada se ti oblaci nalaze malo iznad onih koji nose sneg, a tu mogu da pomognu građani naučnici.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Dims-3

NASA traži ljude koji žele da fotografišu oblake, a zatim da ih dele kroz aplikaciju GLOBE Observer. Možete da pošaljete do deset fotografija dnevno sve do 15. aprila. Ovo je posebno važno vreme za projekat, jer se godišnje doba menja, što znači da se i oblaci menjaju. A najnoviji dodatak timu CERES-a je satelit koji je lansiran u novembru i počinje sa merenjem u januaru. Ako uspete da uhvatite fotografiju na kojoj CERES sateliti prolaze iznad vas, NASA može da uporedi slike koje je napravio instrument sa vašim slikama snimljenim sa Zemlje i da potvrdi da ono što je satelit primetio kao oblak zaista to i jeste. “Gledajući u ono što je posmatrač snimio kao oblake i gledajući na njihova zapažanja sa tla, stvarno nam pomaže da bolje razumemo slike koje nam pruža satelit”, izjavila je Marile Colon Robles, šef NASA GLOBE cloud tima.

O tome kako da učestvujete i kako da znate pravi trenutak kada satelit prolazi iznad vas kako biste fotografisali možete saznati ovde. Ako uspete da uhvatite fotografiju baš kada je satelit iznad vas, NASA će vam poslati e-mail u roku od jedne nedelje od kada ste im dostavili fotografiju, koji vam uporedo prikazuje vašu fotografiju kao i satelit. Ako vas interesuje možete pogledati nekoliko saveta kako da posmatrate oblake ovde.

Izvor: Engadget
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:36 pm

Smile Polovina Južne Koreje do 2020. sa internetom od 10 Gbps

Južnokorejsko ministarstvo nauke, informacionih i komunikacionih tehnologija najavilo je komercijalnu primenu interneta od 10 Gbps, čija bi pokrivenost do 2020. godine u toj azijskoj zemlji trebalo iznositi 50 odsto. Reč je o internet vezi koja će biti do deset puta brža od dosadašnjih rešenja, kao što je na primer internet od 1 Gbps koji je široko komercijalizovan, sa 6,7 miliona procenjenih korisnika. Ovaj deset puta brži internet biće jaka osnova za usvajanje servisa koji zahtevaju veliki protok saobraćaja kao što su hologram, proširena i virtuelna stvarnost i nove 5G usluge, saopštili su iz ministarstva.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Ethernet-Line-Plug-Internet-Network-Cable-Lan-1157280

Ministarstvo Južne Koreje sarađivaće sa lokalnim IT kompanijama na implementaciji interneta brzine 10 Gbps, koja se smatra ključnom tehnologijom u Južnoj Koreji uz 5G mobilnu tehnologiju, kao i virtualnu te poboljšanu stvarnost. Ministarstvo planira da oformi i do dva konzorcijuma čiji će zadatak biti razvoj osnovne opreme i priprema mrežne tehnologije za ostvarivanje interneta od 10 Gbps i koji će izdvojiti oko 877.000 dolara finansijske podrške, a rok je 10. april.

Izvor: ZDNet
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:40 pm

Smile Kancelarija uvek sa vama

Danas ljudi svoje radno vreme provode mnogo više van kancelarije i svog regularnog radnog okruženja i, više nego ikad pre, od njih se očekuje da budu produktivni i posle radnog vremena. Zato je tu Office 365.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Untitled-1-1

Biti dostupan i mobilan podrazumeva se u današnje vreme, a prognoze kompanije Microsoft kažu da će do 2020. godine čak polovina radne snage raditi sa udaljenih lokacija. Rad s klijentima oduvek je zahtevao posebnu posvećenost, savremene tehnologije samo su pomerile granicu i očekivanja. Od nas se očekuje da na sve postavljene upite odgovorimo do kraja dana, bez obzira na to gde smo, da u razgovoru s klijentom imamo odgovore na sva pitanja – čak i ako ona zahtevaju pristup kompanijskim podacima i alatima, kao i da budemo na raspolaganju ukoliko nekom od kolega zatreba hitno odobrenje ugovora, ažuriranje podataka u CRM‑u i slično. Alat koji nam omogućava da uvek budemo u svojoj kancelariji, bez obzira na kojim koordinatama geografske širine i dužine se fizički nalazimo, jeste Microsoft Office 365 sa svim svojim dodatnim servisima koji su sastavni deo pretplate.

Zašto Office 365, a ne klasičan Office paket?

Zato što je cena Office alata najniža u okviru Office 365 paketa i svaki korisnik nabavkom jedne licence može da instalira Office na pet PC ili Mac računara, pet tableta (Windows, iPad i Android) i pet telefona. Ukoliko ovo nije dovoljno dobar razlog, onda možda može da odluči činjenica da pored Office paketa dobijate i OneDrive sa 1 TB skladišnog prostora, koji je dovoljan da smestite veliki broj svojih dokumenata, kao i mailbox od 50 GB po korisniku. Osim toga, tu je SharePoint gde takođe možete smestiti svoja dokumenta, da ih podelite sa svojim kolegama ili radite na njima u istom trenutku, zajedno, u isto vreme. Čuvaju se sve verzije dokumenta, vi radite uvek na poslednjoj, a ukoliko vam zatreba, uvek možete da se vratite korak ili više unazad. Za instant komunikaciju s kolegama i online sastanke, tu je poznati Skype for Business.

Korisne opcije za produktivnost van radnog mesta

Za efikasnost van kancelarije od suštinske važnosti u skoro svakom poslu jeste aplikacija Outlook. Broj e‑mail‑ova koji se obrade na dnevnom nivou izuzetno je veliki i u direktnoj je sprezi sa utrošenim vremenom. Najnovija verzija ove aplikacije koristi AI kako bi „naučila“ koji mail‑ovi su vam bitniji od ostalih i njima dodeljuje visok prioritet tako da, kada ste u pokretu i imate vrlo malo vremena, ne morate čitati sve mail‑ove i odlučivati koji je bitan, već ste u režimu u kom vidite samo one koji su označeni kao važni. Takođe, Outlook koristi dodatak koji mail prevodi na unapred predefinisani jezik, a tu je i Calendar koji svojim intuitivnim interfejsom omogućava lako zakazivanje sastanaka i upravljanje aktivnostima. Osim toga, tu je One Note, digitalna beležnica pomoću koje možete da sačuvate sve svoje zapise, fotografije, grafikone i sve ono što koristite u svakodnevnom poslovanju. Za napredne korisnike, u okviru Office 365 E5 plana nalazi se i Power, BI analitički alat pomoću koga možete da pratite i analizirate veliki broj podataka iz različitih izvora. Na taj način uvek ste spremni da odgovorite na svako pitanje klijenta, kolege ili partnera, pa čak i ako ono zahteva ukrštanje podataka iz više alata.

Ko brine o bezbednosti?

Svi, pa i manje dobri momci znaju da infrastruktura malih i srednjih preduzeća ima slabije mehanizme odbrane od sajbernapada, a u prilog tome govori i statistika kompanije Microsoft: 43 odsto sajbernapada usmereno je na preduzeća koja imaju manje od 100 zaposlenih. Osim IT infrastrukture, potrebno je imati i ljude koji bi brinuli o bezbednosti poslovne mreže i oni su često „trošak“ koji mala preduzeća sebi ne mogu da priušte. S druge strane, biti produktivan u pokretu znači imati vremena samo za brigu o onome što se usko odnosi na posao – za mail koji vam je stigao dok ste na putu ili konferenciji vi imate vremena tek da ga pročitate i odgovorite kratko, bez udubljivanja da li je spam ili da li je bezbedno kliknuti na link. Upravo zato Office 365 u svom E5 planu sadrži Advanced Threat Protection koji vas štiti od neželjenih napada, inficiranih priloga i klikova na neželjene linkove.

Najbrži put od kupovine do korišćenja svih Office 365 servisa

Svaka kompanija posebna je priča i ima svoje specifičnosti u pogledu potrebnih servisa i aplikacija, kao i načina korišćenja. Extreme tim je svoja dragocena iskustva u dugogodišnjem radu s klijentima pretočio u Extreme pakete. Oni obuhvataju osnovna podešavanja servisa, obuku korisnika i migraciju postojećeg e‑mail sadržaja kako biste što brže i na najbolji način koristili ono što ste kupili.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:43 pm

Smile YouTube slika-u-slici za desktop

Prema onome što može da se pročita na portalu 9to5Google, YouTube testira picture-in-picture funkciju za desktop, a koja bi trebalo da podražava ono što je već dostupno u okviru aplikacija za Android i iOS. Tako će korisnici moći da smanje sadržaj koji gledaju, a kako bi neometano mogli da pretražuju platformu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Youtube-2

Kada opcija bude postala dostupna, korisnici će moći da, dok gledaju neki video, kliknu bilo gde u okviru platforme, te nastave pretraživanje, a bez zatvaranja sadržaja koji u tom trenutku prate. Umesto da se izgubi, video će se pojaviti u donjem desnom uglu, a bez pauziranja onoga što se sluša ili gleda. Tasteri za kontrolu sadržaja ostaće dostupni i pošto se ovaj pomeri u donji desni ugao, te će sa te pozicije moći da se otvara i sledeći video, te plejliste.

Još uvek nije precizirano da li će funkcija biti dostupna svim korisnicima, ili samo onima koji imaju YouTube Red naloge. Na Android i iOS uređajima se pokazala kao korisna, a mogla bi da značajno utiče na iskustvo i u okviru YouTube servisa za emitovanje muzičkih sadržaja koji bi trebalo da se pojavi do kraja marta.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:46 pm

Smile Philips počeo sa testiranjem svetlosnog interneta

Li-Fi je tehnologija za bežičnu komunikaciju između uređaja, koja za prenos podataka koriste LED svetla koja se pale i gase u razmaku od nanosekunde, te su nevidljiva ljudskom oku. Tehnologija je kreirana i testirana još 2011. godine, a naučnici su u laboratorijskim uslovima zabeležili brzinu prenosa podataka od 224 GB u sekundi.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Lifi

Sada Li-Fi ponovo okupira pažnju javnosti, budući da je kompanija Philips objavila da je počela sa testiranjem na području Pariza, a u okviru malog pilot programa. Nova tehnologija rešava neke od problema koje ima Wi-Fi, ali se i sama suočava sa određenim poteškoćama, budući da je loša strana Li-Fi tehnologije što, za razliku od Wi-Fi signala, ne prolazi kroz zidove jer se temelji na svetlu, pa ima ograničen domet. Sa druge strane, zbog ograničenog dometa Li-Fi je puno sigurniji od hakerskih napada.



Philips, između ostalog, proizvodi i pametna svetla, a poput Hue sijalica, te bi ove u budućnosti pored svetla mogle da pružaju i internet konekciju.

Izvor: Ubergizmo
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:48 pm

Smile Telenor prodao kompaniju u Srbiji

Telenor definitivno napušta Srbiju nakon 12 godina. Kompanija je ovom prodajom takođe kompletno izašla iz Crne Gore, Mađarske, i Bugarske.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Telenor_Serbia_HQ_1009200810099

Telenor je prodao PPF grupi svoje mobilne operacije u Srbiji, Crnoj Gori, Mađarskoj i Bugarskoj za 2,8 milijardi evra, a transakcija uključuje i provajdera tehničkih usluga Telenor Common Operation. Iako se pričalo o prodaji već duže vreme, ipak predstavlja iznenađenje izlazak Telenor grupe iz zemalja centralne i istočne Evrope.

Telenor operacije u regionu centralne i istočne Evrope donele su profit kompaniji u iznosu od 11,8 milijardi norveških kruna, što je 9 odsto ukupnih prihoda Telenor grupe. Prošle godine ove kompanije su Telenor grupi donele 4,1 milijarde norveških kruna, odnosno oko 8 odsto bruto prihoda. Ove lokalne kompanije su imale ukupno 9 miliona korisnika i 3.500 zaposlenih. CEO Telenora Sigve Brekke objavio je odluku Telenor Group:

Strategija Telenor grupe je bazirana na rastu, efikasnosti i siplifikaciji. Sa prodajom mobilnih operacija u centralno-istočnoj Evropi, preduzeli smo važan korak ka pojednostavljivanju i fokusiranju Telenor portfolija na regiona sa najsnažnijim potencijalom. Nakon ove transakcije Telenor će biti fokusiran na fiksnu i mobilnu telefoniju u Skandinaviji i drugim jakim pozicijama u Aziji. Telenor je siguran da će PPF Group biti dobar vlasnik za kompanije u regionu centralne i istočne Evrope.

PPF je najveća investiciona grupa u centralno-istočnoj Evropi sa ulaganjima od preko 35 milijardi evra. Kompanija ulaže u različite sektore, uključujući bankarstvo, nekretnine, rudarstvo i telekomunikacije. Među skorašnjim akvizicijama su O2 Češka od Telefonike 2013. i Nova Broadcasting Group u Bugarskoj 2018. godine.

PPF Group kupovinom Telenor Srbija ulazi na domaće tržište telefonije

„Ovom kupovinom, PPF grupa proširuje svoj telekomunikacioni portfolio na još četiri zemlje ispunjavajući svoj dugoročni cilj da postane evropski operator srednje veličine, kao i da iskoristi svoje iskustvo za jačanje tržišne pozicije“, izjavio je Ladislav Bartoníček, predstavnik PPF grupe odgovoran za telekomunikacije.

Transakcija zahteva dobijanje neophodnih regulatornih odobrenja i očekuje se da bude završena u trećem kvartalu 2018. godine. Od prvog kvartala 2018. operacije u regionu centralne i istočne Evrope tretiraće se da su u „procesu prodaje“ i neće biti uključene u naredne finansijske izveštaje Telenor grupe. Procenjuje se da će transkacija rezultirati knjigovodstvenim dobitkom posle poreza u iznosu 3 milijarde NOK, koji će biti evidentirani posle završetka transakcije.

Odlazak Telenora sa Balkana

Mobilne operacije u regionu centralne i istočne Evrope bile su u vlasništvu Telenora 25 godina. Na mađarsko tržište ušao je 1994. godine kupovinom Pannona, i kasnije proširio prisustvo u regionu pokretanjem mobilnih usluga u Crnoj Gori 1996, i kupovinom Mobi 063 u Srbiji 2006. godine. Telenor je 2013. kupio kompaniju Globul u Bugarskoj.

Telenor Srbija deo je Telenor grupe, jednog od najvećih svetskih mobilnih operatora koji ima 178 miliona korisnika na 12 tržišta. Telenor je najveći pojedinačni investitor u Srbiji sa ulaganjem od dve milijarde evra tokom deset godina poslovanja, sa više od tri miliona korisnika. Ova kompanija ima 120 prodavnica u 84 grada, oko 1.000 zaposlenih i pokriva celokupno stanovništvo Srbije mobilnim internetom. Da se nešto dešava na tržištu mobilne telefonije bilo jasno nakon objava da se Telenor prodaje kompanije američkom fondu.

Izvor: Telenor
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:50 pm

Smile Koliko je privatnost na Facebook-u ugrožena i kako da se zaštitimo?

https://pcpress.rs/koliko-je-privatnost-na-facebook-u-ugrozena-i-kako-da-se-zastitimo/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Mar 21, 2018 6:59 pm

Smile Skype dodao TripAdvisor na svoju platformu

Skype se udružio sa TripAdvisor-om, tako da korisnici sada mogu da šalju planove za putovanja, te destinacije, a u okviru Skype aplikacije.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Skype-1

Pored toga, tu je i integracija sa StubHub platformom, koja služi za kupovinu karata za utakmice, te koncerte, a koja omogućava pretraživanje i deljenje događaja. I jedan i drugi dodatak predstavljaju korisno osveženje za sve one koji još uvek koriste Skype kako bi komunicirali sa porodicom i prijateljima, te sada mogu da dele i planove za putovanja, te različite događaje, a bez instaliranja bilo koje druge aplikacije.

Da bi aktivirali ove dodatke, korisnici bi trebalo da kliknu na plus ikonicu, te ih izaberu sa liste opcija. Jednom kada aktiviraju TripAdvisor dodatak, mogu da biraju hotele, restorane, te druge destinacije, i podele ih na Skype chat-u. Informacije koje budu podeljene na takav način, automatski će otvarati i prilog sa fotografijama i cenama. Tako bi ova funkcija mogla da bude korisna onima koji neguju odnose sa partnerima, te prijateljima koji žive u drugim gradovima i državama, budući da Skype sada omogućava planiranje jednog dela života, a bez napuštanja aplikacije.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 22, 2018 7:12 pm

Smile Facebook u velikim problemima, zbog najavljenih istraga pala im vrednost deonica

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Zadnjih dana Facebook potresa jedna od većih afera. Podsetimo, otkriveno je kako je britanska kompanija Cambridge Analytica neovlašćeno koristila podatke 50 miliona Facebook-ovih korisnika kako bi na temelju istih izgradila marketinški alat za predviđanje izbornih rezultata i uticanje na njih.

Izbori na koje se je navodno pokušalo uticati su oni američki, na kojima je Donald J. Trump postao novi američki predsednik. Navodi se kako je pomoću alata kompanije Cambridge Analytica moguće odrediti političke preferencije korisnika društvenih mreža te im potom plasirati ciljane oglase, dezinformacije, lažne vesti i drugi sadržaj te time na kraju uticati na njihovo glasanje na izborima.

Navodno se ova metoda koristila u 200 različitih izbora širom sveta, uključujući i Brexit, referendum kojim su Britanci odlučivali hoće li ili ne napustiti EU. Sve je zakuvao Aleksandr Kogan, ruski profesor psihologije. Njemu je Facebook za potrebe istraživanja dopustio prikupljanje podataka putem aplikacije koju je koristilo oko 270 hiljada ljudi. Prikupljene podatke je potom neovlašćeno prosledio analitičkim kompanijama među kojima je i Cambridge Analytica, a koja ih je iskoristila za izradu navedenog alata. Iz Cambridge Analytic-a ovog ponedeljka stigla je izjava u kojoj odbacuju sve navode koji im se stavljaju na teret te napominju kako se u svom radu služe samo podacima koje su dobili na pošten i legalan način.

Ali, čini se kako izjava nije dovoljna kako bi se cela afera pomela pod tepih. Facebook-ovci su navodno znali za ovaj problem još 2015. godine zbog čega su od kompanija zatražili brisanje tih podataka što Cambridge Analytica očito nije učinila. Facebook je ubrzo po izbijanju ove afere zabranio pristup podacima svojih korisnika kompaniji Cambridge Analytica, ali i obaveštajcu koji je ukazao na ceo ovaj problem – Christopheru Wylieu i to na svim mrežama pod njihovom nadležnosti – Facebook-u, WhatsApp-u te Instagram-u.

Inače, Christopher Wylie je bivši zaposleni Cambridge Analytice i jedan od autora spornog alata kojim je ova analitička kompanija navodno izradila psihološke profile za čak 230 miliona Amerikanaca. Stoga ne čudi što pojedinci, poput Briana Actona (osnivača WhatsApp-a) pozivaju Facebook-ove korisnike na brisanje njihovih profila.

Brojni regulatori najavili su pokretanje službenih istraga oko ovih navoda što se negativno odrazilo i na vrednost Facebook-ovih deonica koje su ovog ponedeljka pale za gotovo 7%. Time je Facebook izgubio gotovo 40 milijardi dolara, a njegov CEO, Mark Zuckerberg gotovo 5 milijardi američkih dolara. Ali, to nisu i konačni gubitci. Ako se dokažu optužbe koje im se stavljaju na teret (krađa podataka) Facebook i Cambridge Analytica mogli bi platiti i kaznu u visini do 2 milijarde američkih dolara.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 22, 2018 7:15 pm

Smile Dolaskom Android-a P, prestaje podrška za Android 4.1 i starije aplikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Google vredno radi na novoj verziji Android platforme – Android-u P. Jedna od novijih informacija vezano uz Android P govori kako će Google izbaciti podršku za Android 4.1 i starije aplikacije.

Budući da su iste razvijane 2012. i ranijih godina ovakva odluka nimalo ne čudi. Naime, tada su vredela neka druga pravila vezano uz dizajn aplikacija. Na primer, nije bilo urezanih ekrana koji u zadnje vreme sve više uzimaju maha i koji neće sa Android uređaja nestati sve dok ih ne odbaci i Apple.

Zbog toga starije aplikacije pokrenute na novijim uređajima ne izgledaju dobro. Drugi razlog je što većina takvih aplikacija nije duže vreme nadograđena na novije verzije što predstavlja i potencijalnu opasnost od bugova koji mogu rezultovati bezbednosnim problemima.

Sve aplikacije koje budete hteli da pokrenete na uređajima nadograđenim na Android P ili koje nabavite nove koji ravno iz kutije dolaze sa spomenutom verzijom Androida moraće biti razvijene pomoću API-ja 17 koji je stigao uz Android 4.2. Sve aplikacije ispod API-a 17 biće automatski blokirane od strane samog Android OS-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 22, 2018 7:18 pm

Smile Facebook Live dozvoljava strimovanje PC igara

Facebook želi svoj deo gejmerskog kolača, a poput platformi Twitch i YouTube, te je kompanija najavila novi softverski paket koji bi trebalo da olakša uživo strimovanje video-igara.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Gejming

Opcija je najavljena 19. marta na Konferenciji za developere video-igara u San Francisku, a u vezi je sa dostignućima do kojih se došlo u okviru opcije Facebook Live. Namenjena je pre svega profesionalnim gejmerima, koji će moći da unovče ono što budu strimovali. Facebook je još 2016. godine kompaniji Blizzard games omogućio strimovanje uživo, a preko platforme Live. Iz toga se rodila ideja o novoj opciji, te onima koji budu strimovali gejming sadržaje neće biti potreban dodatni hardver ili softver kako bi svoje live sadržaje plasirali u okviru Facebook platforme. Da bi privukao publiku, te joj skrenuo pažnju sa Twitch-a, Facebook planira da uvede i sistem nagrađivanja, zahvaljujući kojem će oni koji budu gledali Live gejming sadržaje moći da osvoje beneficije, te ih iskoriste u okviru igara koje sami budu igrali.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Gejming2

Jasno je da se oni koji provode sate gledajući ovakve sadržaje na Twitch-u, te YouTube-u, neće lako odlučiti za promenu platforme, budući da su već puno uložili u sadržaje na pomenutim platformama. Ta ulaganja mogu da budu novčana, a preko pretplata na određene kanale i sadržaje, te kulturološka, budući da već postoji određena tradicija Live strimovanja na platformama koje se time bave neko vreme.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Mar 22, 2018 7:21 pm

Smile Kako će u budućnosti izgledati hakerski napadi?

Nije nam potrebna kristalna kugla da bismo predvideli kako će nas tokom ove godine čekati još teži ispiti na polju bezbednosti. Hakerski napadi, bilo da ih preduzimaju kriminalne grupe ili same države, poslednjih godina nisu ostavili na miru praktično nijednu industriju ili instituciju i nema nade da će se nešto promeniti toko ove i narednih godina. U stvari hoće… Promeniće se načini izvođenja napada i proširiće se lista potencijalnih žrtava.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Security

I ovde nezaobilaznu temu čine kriptovalute. Veliki skok vrednosti najvećeg dela kriptovaluta učinio ih je atraktivnom metom za hakere. Neki malo manje strašni napadi dešavaće se nama, običnim korisnicima, koji ćemo biti „bombardovani“ malicioznim kodom namenjenim za rudarenje kriptovaluta u ime hakera. Ako to i ne možemo da izbegnemo, možemo bar da budemo srećni što takvi napadi prave manje štete nego ransomware koji kriptuje podatke sa hard‑diska. S druge strane, ozbiljni sajberkriminalci neće trošiti svoje znanje i talenat na nama, već će udarati u centar mete, tražeći rupe u blockchain tehnologijama. Rizik je veliki, ali je zato i „nagrada“, ako uspeju u tome, daleko vrednija.

E‑mail je oduvek bio i verovatno će i u budućnosti ostati jedan od najvećih izvora sigurnosnih pretnji. Prema podacima koje je nedavno izneo FBI, šteta od ukradenih podataka kroz e‑mail‑ove, samo u Americi, iznosi više od pet milijardi dolara. Uprkos tome i dalje se više od 80 procenata poslovne intelektualne svojine šalje e‑mail‑om, kao i gotovo celokupna poslovna korespondencija. Na ruku hakerima ide i činjenica da je u velikom broju organizacija e‑mail i dalje jedna od najranjivijih tačaka u sistemu. Koliko god se IT sektor trudio da zaštiti e‑mail komunikaciju, ljudske greške i dalje su prisutne, a phishing i napadi zasnovani na socijalnom inženjeringu postaju sve sofisticiraniji i učestaliji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Hacking-Cyber-Security-Internet-Security-2851201

Informacije su danas najvredniji resurs, pa će one biti česta meta hakerskih napada i u narednom periodu. Podaci o proizvodima, prodaji, kupcima, imaju ogroman marketinški značaj i mnoge kompanije spremne su da plate pravo bogatstvo da bi došle do njih. A kad postoji potražnja, napraviće se i ponuda. Hakeri će tražiti načine kako da upadnu u sistem i ako ih nađu, budite sigurni da će ih iskoristiti.

Još jedan od velikih sigurnosnih problema, na koji ćemo sigurno naići, ako ne tokom ove godine u narednim sigurno, jeste zaštita IoT uređaja. Ovi uređaji uglavnom se koriste za prikupljanje privatnih podataka (recimo, zdravstvene prirode), što predstavlja veoma primamljiv mamac za hakere. A činjenica da su IoT uređaji slabo zaštićeni hakerima izgleda kao da im je žrtva ostavila širom otvorena vrata, sve sa šifrom za pristup kompjuteru. Da bi se zaštitili od sve češćih i sve opasnijih napada, proizvođači uređaja moraće da se u narednom periodu drugačije bore protiv njih. Sigurnosni mehanizmi moraće da se planiraju još tokom razvoja i da se implementiraju kao integralni delovi hardvera. Tako konstruisani sistemi postaće inteligentniji i možda će u nekom trenutku dostići i nivo veštačke inteligencije sposobne da se samostalno bori s napadima. Nažalost, još smo daleko od tog trenutka, pa zato moramo sami da se brinemo o zaštiti svojih uređaja kako znamo i umemo.

Još jedna velika promena u poslovanju sigurno će se desiti tokom ove godine. Stupanje na snagu GDPR‑a u maju, kao i drakonske kazne koje ova regulativa donosi, učinili su da cloud okruženje postane sve primamljivije organizacijama. Naravno, osim osiguranja od krađe, kompanije moraju da obezbede mehanizme zaštite prikupljenih podataka od neovlašćene upotrebe unutar same ogranizacije. Dakle, potrebno je i usklađivanje celokupnog poslovanja s regulativom, pa će to sigurno biti jedna od vrućih tema tokom cele ove godine, a verujemo i nakon toga.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Securtiy

Trend koji nekako uvek ostaje prikriven, iako može da utiče na ogroman broj ljudi, jeste povećanje broja mobilnih malware‑a. Verovatno znate da je samo tokom prošle godine Google s Play Store‑a uklonio više od 700.000 aplikacija jer su u sebi sadržale maliciozni kod. Nije objavljeno koliko puta su te aplikacije preuzete pre nego što se to desilo, ali nije teško naslutiti da se radi o desetinama miliona download‑a. Ali zato je objavljeno da je u odnosu na 2016. godinu, broj tih aplikacija povećan za 60 odsto, što je dobar pokazatelj šta možemo da očekujemo u 2018. godini. Nažalost, interesovanje za antivirusnim programima na mobilnim telefonima ne prati ovaj trend, pa taj raskorak daje ogroman podstrek za manipulaciju.

Hakeri će uskoro dobiti još jedno „tržište“. Postepeno uvođenje samovozećih i međusobno povezanih automobila u saobraćaj otvoriće pitanje njihove bezbednosti na putu. Iako su takvi automobili uglavnom još na nivou koncepta i prototipa, verujemo da neće proći mnogo vremena pre nego što hakeri pronađu način kako da im pristupe i preuzmu kontrolu. Pristup Internetu je jedna od osnovnih funkcija takvih vozila. Na primer, Tesla već sada dozvoljava upgrade firmvera vozila radi poboljšanja performansi. Zamislite situaciju da hakeri uspeju da provale protokole koji se koriste za komunikaciju između vozila i servera i da instaliraju zlonamerni kod koji će im omogućiti da preuzmu daljinsku kontrolu nad vozilom. Deluje kao scenario iz naučnofantastičnog filma, ali nismo daleko od toga. Preuzimanjem kontrole mogu da ucenjuju vlasnika vozila, a ako bi on odbio da plati otkup, haker bi mogao da namerno izazove saobraćajni udes… To pokazuje da u budućnosti možemo da očekujemo da će upadi u računarske sisteme sve više uticati i na naše živote. Ne mislimo pri tome na krađu brojeva kreditnih kartica ili identiteta, već na činjenicu da se izazivanjem saobraćajne nesreće nekom može život promeniti iz korena.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 25, 2018 10:56 pm

Smile YouTube olakšao live streaming na webu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Ukoliko se ubrajate u korisnike YouTube-a koji se sa vremena na vreme vole obratiti svojoj publici putem livestreama, imamo dobre vesti za vas.

Naime, YouTube je nedavno olakšao live streaming proces za korisnike na desktopu - sve što vam treba je web-kamera i Google Chrome web browser, dok ćete live streaming aktivirati klikom na dugme "Go live", smeštenom u vrhu interfejsa.

Iz Google-a tvrde kako će podršku za YouTube live streaming uskoro dobiti i drugi web browseri, a streamere će obradovati i najava podrške za direktni live streaming sa kamere njihovih telefona, što je opcija koja će u početku biti dostupna korisnicima određenih Samsung, Nokia, Asus, LG i Motorola pametnih telefona.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 25, 2018 10:57 pm

Smile Mozilla povlači reklame sa Facebook platforme

Facebook je još uvek u nezgodnom položaju, a zbog Cambridge Analytica skandala, te mali i veliki korisnici i dalje napuštaju platformu.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Facebook-4

Uporedo sa tim, kompanija bi mogla da izgubi i novac od oglašavanja, budući da je Mozilla 21. marta povukla svoje reklame sa Facebook-a, te odluku obrazložila na zvaničnom blogu kompanije. U saopštenju je izražena zabrinutost povodom pomenutog skandala, te nebezbednosti podataka kojima mogu da pristupe i aplikacije na koje se korisnici loguju preko Facebook-a.

Mozilla je prva velika kompanija koja se odlučila na ovaj korak, a čini se da i druge firme razmišljaju o tome. Tako je i Udruženje oglašivača iz Velike Britanije (ISBA), od kompanije zatražilo odgovore na dodatna pitanja, a koja se tiču upravo bezbednosti podataka njihovih korisnika. Čini se da će se na sličan korak odlučiti i Nordea, najveća finansijska grupa iz severne Evrope, koja je najavila da za sada ne planira da nastavi sa kupovinom akcija kompanije Facebook, te saopštila da društvenu platformu stavlja u „karantin“, između ostalog i zbog GDPR regulative koja je u pripremi.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 25, 2018 11:01 pm

Smile Google Maps za Android dobija prečice za brzi pristup opcijama

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Google je predstavio novu verziju aplikacije za svoj kartografski servis Maps koja je namenjena Android uređajima. Nova verzija 9.72.2 donosi četrnaest različitih prečica prema najčešće korišćenim opcijama.

Reč je o verziji koja je za sada dostupna samo manjem broju korisnika te za sada nije poznato kada će uslediti njena globalna distribucija.

Nova opcija pojavljuje se kao mala kartica sa tri predefinisane opcije (prečice) te jednom koja omogućava dodavanje novih prečica.

Moguće je, kako je već napomenuto, birati između četrnaest različitih opcija kao što su najbliže stanice javnog prevoza, najbliži restoran, obaveštenja o saobraćaju, najbliži bioskom i prodavnica te drugo. Ali istovremeno se od tih četrnaest mogu izabrati samo četiri opcije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Mar 25, 2018 11:03 pm

Smile Instagram opet promenio način objave postova

Popularna društvena mreža Instagram konačno je reagovala na žalbe korisnika zbog načina na koji izlaze postovi. Ipak, nije sve kako bi mnogi priželjkivali.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 32570819444_ba7cd3a365_b

Facebook, vlasnik Instagrama, ispunio je konačno želju mnogih korisnika – sada će opet prioritet u feedu imati noviji sadržaj. Korisnici su se dugo žalili na način na koji algoritam bira sadržaj koji će se prikazati. Pre dve godine uveden je sistem koji je prikazivao postove “koji najviše zanimaju korisnike”, umesto da se prikazuje najnoviji sadržaj.

Zbog ovog načina prikaza pojedine slike su danima stajale na vrhu feeda, što je iritiralo korisnike. Naravno, Facebook i sada ima objašnjenje zašto je povratak na (skoro pa) staro ustvari sjajna, nova ideja:

Sa novim promenama, vaš feed će biti svež tako da nećete propustiti nijedan momenat do kog vam je stalo.

Naglašeno je da se veoma stari sadržaj više neće pojavljivati pri vrhu feeda. Ipak, predstavnik Instagrama tvrdi da ovo ipak nije potpuni povratak na stari način prikazivanja. Pretpostavke su da je novo rešenje neki vid kompromisa između želja korisnika i vizije kompanije. Promena se može gledati i kao reakcija na pojavu nove društvene mreže Vero koja hronološki prikazuje sadržaj i nema oglase.

Instagram se menja… opet
Kada su uvodili promenu u načinu prikazivanja 2016. godine objašnjenje je bilo da korisnici propuste 70% sadržaja. Tada je prednost promene predstavljena kao uvođenje načina prikazivanja postova do kojih vam je najviše stalo. Korisnici očigledno nisu delili viziju Facebooka.

To nije jedina promena u Instagramu – kompanija je najavila da testira “New Posts” dugme koje će dozvoliti da se ručno osvežava feed. Ovo je samo jedna od promena koje će se u narednih nekoliko meseci uvesti kako bi se unapredio feed. Promene na Instagramu su, čini se, svakodnevne. Ranije ove nedelje je predstavljena mogućnost dodavanja hashtagova i tagovanja korisnika u biografijama korisnika.

Marku Zuckerbergu očigledno ne prolaze dobro promene kod korisnika. Sličan problem sa feedom su imali i korisnici Facebooka, gde je uveden Explore feed, a forsirani su i postovi “koji izazivaju najviše smislene diskusije”. To je u praksi značilo da ste stalno gledali jedne iste postove koji se nisu micali sa feeda. Eksperiment je završio neslavno, ali to su najmanji problemi Facebooka koji se suočio sa skandalom svetskih razmera.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:18 pm

Smile iOS 11.3 rešava problem usporavanja starijih iPhone-a i donosi nove Animojije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 1

Apple je u četvrtak uveče svim korisnicima iOS-a dao mogućnost nadogradnje na najnoviju verziju ovog operativnog sistema, brojčane oznake 11.3. Iz kompanije kažu kako je reč o velikoj nadogradnji, najznačajnijoj otkako je iOS 11 predstavljen prošle godine.

Većini korisnika starijih iPhone-a biće najzanimljivija nova funkcija naprednog praćenja zdravlja baterije uređaja. Pomoću novog menija od sada je moguće videti u kakvom je stanju baterija, postoji li opasnost od iznenadnog gubitka kapaciteta i neočekivanog gašenja uređaja kada je baterija gotovo pa prazna. Dodatno, moguće je i isključiti Apple-ovu kontroverznu zaštitu uređaja od iznenadnog gašenja koja je uzrokovala nedavno otkriveno namerno usporavanje procesorskog takta starijih modela (opcija radi na iPhoneu 6 i novijima).

Za korisnike najnovijeg iPhone-a, naravno modela X, ažurirani iOS donosi četiri nova Animojija koje je moguće animirati sopstvenim licem. Za znatiželjne, radi se o lavu, medvedu, zmaju i lobanji.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Animoji

Svi ostali koji imaju iPhone modele 6S ili novije moći će uživati u novom, poboljšanom, iskustvu proširene stvarnosti kroz nadograđeni ARKit. On donosi podršku za vertikalne i nepravilne površine, kako bi tačnije pozicionirao virtuelne predmete u stvarno okruženje.

iOS 11.3 donosi i bolje upravljanje podešavanjima privatnosti koje će korisnicima transparentno dati do znanja koji se njihovi podaci u kojem slučaju, i na koji način koriste.

Tu su i manje nadogradnje aplikacija Apple Music, Apple News, HomeKit, te još nekolicina funkcija i novih aplikacija samo za korisnike iz SAD-a poput aplikacije Business Chat ili opcije pregledavanja zdravstvenih kartona (Health Records).
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:22 pm

Smile Napuštate Facebook? Ovo su najbolje alternative

Facebook se suočava sa možda i najvećim skandalom u svojoj istoriji. Korisnici su s pravom rezignirani zbog zloupotrebe privatnih podataka zbog čega mnogi razmišljaju o napuštanju ove društvene mreže. Alternativa postoji, a izbor je bogatiji nego što mislite.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Mreze

Mark Zuckerberg nikako da se izvuče iz skandala koji je na površinu izvacio trgovanje privatnim podacima korisnika Facebooka. Dovoljno je da se pomene Cambridge Analytica pa da korisnici dobiju želju da se zauvek izloguju sa Markove mreže. Iako je ova društvena mreža i ranije imala probleme sa zloupotrebom podataka korisnika, nikad priča nije otišla ovako daleko.

Mejnstrim mediji danima pišu o povezanosti privatnih podataka sa političkim kampanjama, dok Zuckerberg do sada nije uradio ništa konkretno osim što se izvinjava gde stigne. Za neke je to dovoljan razlog da zauvek napusti Facebook, koji ionako polako gubi primat u odnosu na druge (iako je i dalje neprikosnoveno prvi).

Mnogi korisnici su već počeli da razmišljaju o alternativama. Najjednostavniji odgovor gde nakon Facebooka je Instagram, ali to nema previše smisla s obzirom na to da i ovu društvenu mrežu drži Mark Zuckerberg. To bi bilo kao kad biste rekli da napuštate kuću i otišli da živite u garaži. Dakle, poenta je pobeći od špijuniranja, što znači da Vkontakte takođe otpada jer niko ne zna da li podatke korisnika ove mreže koristi neka ruska verzija Cambridge Analyticae. Twitter je svakako opcija, ali nemate toliko opcija kao što ih nudi Facebook. Pintereset je svakako opcija, ali ovu mrežu svi gledaju kao dopunsku a ne glavnu opciju. Snapchat je takođe opcija, ukoliko volite da pratite poznate i koristite šašave filtere.

Ako zaista želite da napustite Facebook i ponosno stavite #deleteFacebook hashtag, onda bi trebalo da pređete na mrežu koja dobija na popularnosti. To je važno jer su društvene mreže upravo to – društvene. Ako tamo nema nikog, zašto biste došli i vi? Predstavljamo vam društvene mreže o kojima se priča ovih dana kao pravim alternativama svima koji žele da obrišu nalog na Facebooku i napuste ga zauvek.

Ello

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Ello

Ello društvena mreža se od svog osnivanja predstavlja kao “ubica Facebooka”. Ova društvena mreža se pre svega fokusira na umetnike i kreativce, što znači da ćete biti u dobrom društvu ako se pridružite. Jedna od glavnih prednosti ove mreže je to što nema oglasa, a ne morate ni da koristite pravo ime. Nije zanemarljiva ni činjenica da Ello ne prodaje informacije o korisnicima drugim kompanijama. Ukoliko se prepoznajete u ovoj grupi kreativnih ljudi, razmislite da se pridružite ovoj mreži.

Vero

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Vero

Ako ne volite oglase i sponzorisane stranice na Facebooku, odlična alternativa je Vero. Ova društvena mreža se finansira na modelu pretplate sa obećanjem da neće prodavati podatke korisnika drugim kompanijama. Sa rastom popularnosti ove mreže, ponuđena je opcija besplatne pretplate kako bi se milioni novih korisnika priključilo mreži. Vero je dostupan u vidu aplikacije, a fokusira se na ljude koji vole da dele sadržaj sa drugima.

Njihova filozofija je da su korisnici ustvari klijenti a ne oglašivači. Koliko će se ovaj poslovni model isplatiti pokazaće vreme, ali trenutno je Vero možda i najpopularnija alternativa Zuckerbergovim društvenim mrežama. Vero već ima priličan broj korisnika sa tendencijom još većeg rasta (naročito ukoliko Zuckerberg nastavlja da se zakopava skandalima).

Path

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Path

S obzirom na to da Path društvena mreža kombinuje osobine Facebooka i Instagrama, ona predstavlja najelegantniji put kojim se sve češće ide. Reč je o mreži koja je dostupna samo u obliku aplikacije za mobilne uređaje i ne može se koristiti na desktopu (mada i to može da se sredi). Za razliku od Instagrama, ovde je fokus na interakciji sa drugim korisnicima i grupama, a manje na praćenje drugih naloga.

Kao korisnik Patha, od vas se očekuje da delite ne samo statuse, fotke i lajkove, nego i informacije o tome šta kupujete, čitate, gledate. Drugim rečima, ideja je da sa drugim korisnicima delite svoj životni put, da se tako izrazimo. Ako baš želite da budete povezani sa svima, možete čak i da delite sa svima kad ustajete i odlazite na spavanje.

Mastodon

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Mastodon1

Mastodon je besplatna decentralizovana open-source društvena mreža. Njen glavni adut je da iza mreže ne stoji jedna kompanija već je unapređuju svi koji to žele, poput Wikipedije. Kad se pojavio mnogi su ovu mrežu uporedili sa Twitterom, ali može da funkcioniše i kao zamena za Facebook. Mastodon je pomalo kompleksan, ali je stekao popularnost zbog svoje otvorenosti. Možda ovde nećete naići na slike svojih rođaka na izletu ali ćete imati pristup informacijama i velikom broju korisnika.

Facebook Messenger alternative
Pored što je Facebook društvena mreža, nju koristimo i za svakodnevnu komunikaciju sa prijateljima. Ako zaista želite da pobegnete od Marka Zuckerberga, onda treba da se odreknete i Facebook Messengera. Poslednji skandal je samo kap koja je prelila čašu kada je ovaj chat u pitanju. Ne tako davno Zuckerberg je odlučio da odvoji Facebook i Messenger aplikacije a svaka zauzima dosta prostora na telefonu. Jedna alternativa je WhatsApp, ali samo na prvi pogled jer je i ovo aplikacija koja je u vlasništvu Facebooka.

Ostaje vam da i dalje koristite Viber koji je izuzetno popularan u Srbiji, mada ako želite da budete sigurni da vas niko ne špijunira opcija je sve popularniji Signal i Telegram (aplikacija, ne opcija u pošti). Ova aplikacija za razmenu poruka dobila je na popularnosti tokom nereda u Iranu kada su protestanti komuniricali isključivo preko njega. Jedna od opcija je i Hangouts, ali u tom slučaju ste pod budnim okom Velikog brata – kompanije Google.

Ukoliko vam ništa od navedenog ne odgovara uvek vam ostaju dve opcije – vernost Facebooku (“kao da imam šta da krijem”) ili kompletno napuštanje sveta društvenih mreža. Izbor je na vama, važno je da ga imate ili bar mislite da je tako.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:27 pm

Smile LibreOffice 6-alternativa za Microsoft Office

LibreOffice je odličan besplatni paket aplikacija za produktivno korišćenje računara koji predstavlja jednu od glavnih alternativa za Microsoft Office. Tačno sedam godina nakon predstavljanja prve verzije paketa, objavljena je najnovija verzija 6. U slučaju LibreOffice, „prva verzija“ je zapravo nosila oznaku 3.3, usaglašenu sa tada aktuelnom verzijom paketa OpenOffice.org, od koga se LibreOffice odvojio.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 LibreOffice

Paket aplikacija koje čine LibreOffice imaju svoje uzore u srodnim aplikacijama iz Microsoft Office paketa. Tako je LibreOffice Write tekst procesor kome je pandan Microsoft Word, Calc služi za rad sa tabelarnim podacima na sličan način kao Excel, dok je Impress namenjen izradi prezentacija i koristi se na sličan način kao PowerPoint. Paket LibreOffice zaokružen je programima Draw za vektorsko crtanje, Math za unos matematičkih formula i Base za rad sa bazama podataka.

Najznačajnija poboljšanja koje je doneo LibreOffice 6 vezana su za unapređenu kompatibilnost fajlova, naročito u slučaju Open Office XML (OOXML) formata koji je razvio Microsoft i koje koriste novije verzije Microsoft Office aplikacija. Tako sada LibreOffice omogućava uključivanje video zapisa i makroa u PPTX prezentacije, kao i ActiveX kontrola, referenci i ubačenih dokumenata u okviru DOCX/DOC fajlova.

LibreOffice sada ima mogućnost snimanja dokumenata u EPUB formatu, podržan je uvoz iz QuarkXPress formata i poboljšana podrška za uvoz raznih popularnih formata dokumenata. Od kozmetičkih izmena, izdvaja se NotebookBar koji je dobio nove varijante paleta sa opcijama u četiri glavne aplikacije paketa. NotebookBar je zvanično i dalje u eksperimentalnoj fazi, ali sve više korisnika uključuje ovu opciju okruženja s obzirom da podseća na Ribbon sistem na koji su mnogi navikli u Microsoft Office aplikacijama.

LibreOffice uključuje podršku za srpski jezik, koju je potrebno izabrati pri instalaciji paketa. Podršku za proveru pravopisa potrebno je uključiti u sekciji Optional Components a zatim „Dictionaries“, gde treba označiti Serbian, što će uključiti rečnik i pravila za razdvajanje reči, za ćiriličnu i latiničnu varijantu jezika. U sekciji Additional user interface languages mogu se izabrati opcije Serbian (Cyrilic) i Serbian (Latin), čime će u instalaciju LibreOffice‑a biti ukjučena podrška za korisničko okruženje na našem jeziku.

LibreOffice se razvija kao projekat otvorenog koda i potpuno je besplatan. Paket aplikacija je dostupan za standardne sistemske platforme Windows, Linux i macOS, a postoje i nezavisno prilagođene verzije za neke Unix platforme. U najavi je i nova verzija browser‑a za Android uređaja, čije se objavljivanje očekuje u prvom kvartalu ove godine. Adresa projekta LibreOffice je libreoffice.org.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:30 pm

Smile PowerBI Desktop

PowerBI Desktop je razvojno okruženje za pravljenje PowerBI izveštaja koje nudi znatno više od PowerBI servisa. Možete da preuzimate podatke iz mnogobrojnih izvora, da ih prečistite i transformišete u željene tabele, ukrštate u jedinstven model podataka, dodajete izračunate kolone i mere, pravite funkcionalne i lepe izveštaje…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Untitled-1-2

Da biste preuzeli PowerBI Desktop, potrebno je da odete na sajt PowerBI.com, a zatim da u meniju Products izaberete naziv proizvoda. Tim korakom doći ćete na stranicu s koje se on preuzima, još samo kliknete na Download i biće preuzeta 32‑bitna ili 64‑bitna verzija ove aplikacije. Imajte u vidu da se radi o proizvodu koji se i dalje razvija, a svakih mesec ili dva izlazi nova verzija sa unapređenim funkcijama, pa ako želite da uvek koristite aktuelnu verziju, tu stranicu često ćete posećivati. Čekanje se uglavnom isplati!

Prvi pogled

Proces instalacije podseća na onaj kod uobičajene Windows aplikacije. Nakon što se završi, PowerBI Desktop pokrenućete pomoću njegove ikone i otvoriće se radno okruženje koje se malo razlikuje od onog kod PowerBI servisa. Razlika je posledica činjenice da se PowerBI Desktop koristi isključivo za razvoj izveštaja, pa nećete imati uobičajeni pogled na setove podatka ili izveštajne table (dahsboard).

S leve strane prozora nalazi se tamnosivi meni s tri ikone koje se, odozgo nadole, zovu: Report, Data, Relationships. Klikom na neku od njih prelazimo u režim za kreiranje izveštaja, pogled na tabele s podacima i kreiranje izveštajnih dimenzija, ili pogled za kreiranje i modifikovanje veza između tabela. U centralnom delu prozora nalazi se „platno“ na kome kreiramo izveštaje ili gledamo podatke u povezanim tabelama, kreiramo veze između njih, izračunate kolone, mere… Sve zavisi od toga šta radimo.

S desne strane su dva panela koja smo mogli da sretnemo i u PowerBI servisu: Visualizations i Fields. Prvi sadrži paletu objekata za vizuelizaciju podataka – visual‑a, a to su različite vrste grafikona, mapa, tabela, slajsera, a drugi spisak svih povezanih tabela sa izveštajnim dimenzijama (kolone, izračunate kolone, mere) na osnovu kojih pravimo izveštaje.

Na više stranica

PowerBI Desktop nudi mogućnost pravljenja izveštaja na više stranica. Navigacija se vrši na sličan način kao u Excel‑u, pri dnu prozora nalazi se panel u kome možete da vidite sve postojeće stranice. Takođe, na istom mestu, možete lako da dodajete nove stranice, menjate im ime ili ih brišete. S gornje strane prozora nalaze se tri trake alata: Home, View i Modeling. One sadrže dodatne opcije za pravljenje PowerBI izveštaja. U Home traci alata su najčešće korišćene opcije, View sadrži opcije u vezi s pogledom na izveštaje i prilagođavanja okruženja uređaja na kojima se izveštaji gledaju, dok Modeling uglavnom ima opcije koje se koriste radi dodavanja i formatiranja mera, kreiranja uloga i grupa. U zavisnosti od toga šta budete radili, mogu se pojaviti i dodatne, kontekstne trake alata, koje sadrže opcije s novim mogućnostima za rad.

U Home traci alata nalaze se ikone Solutions Templates i Partner Showcase. One vas vode ka stranicama gde možete da pretražujete predloške gotovih partnerskih rešenja. PowerBI Desktop nadmašuje konkurenciju u tome što ima mnoštvo konektora ka izvorima „velikih podataka“ (Big Data). Na ovim stranicama možete da nađete već gotova rešenja za povezivanje sa servisima kao što su Facebook, Twitter itd.

Kada najzad završite izveštaj, klikom na ikonu Publish možete da ga objavite na PowerBI servisu. Program će vam ponuditi da se prijavite na servis, ukoliko to niste ranije učinili, da se ulogujete kao i da izaberete workspace gde želite da ovaj izveštaj bude publikovan.

Slavko „Sam Le Chef“ Vujnović
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:33 pm

Smile Windows trikovi: Please wait while updates are installed

https://pcpress.rs/windows-trikovi-please-wait-while-updates-are-installed/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Mar 31, 2018 6:37 pm

Smile Twitter Timestamps za vremensku kontrolu live video sadržaja

Twitter je 29. marta predstavio opciju pod nazivom Timestamps, a koja korisnicima omogućava da odrede od kojeg će se trenutka pokretati video sadržaji koje emituju uživo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Twitter-3

Kreatori kažu da su na ovu ideju došli pošto su imali prilike da vide tvitove koji u svom sklopu imaju ovakve video sadržaje, te komentare koje su korisnici prilagali uz njih, a kako bi objasnili o kojem tačno trenutku u okviru sadržaja žele da raspravljaju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Twitter2-1

Oni koji žele da koriste novu opciju, mogu to da učine tako što kliknu na neki live video, te onda preko trake za pomeranje (scroll bar-a) odrede trenutak od kojeg žele da video počinje. Tako podeljen video će počinjati u trenutku koji je korisnik odredio, te će to važiti za sve one koji budu videli tvit, a korisnici će moći da kliknu i na „live“ dugme kako bi nastavili da gledaju ono što se emituje u realnom vremenu.

Izvor: The Verge
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 01, 2018 5:58 pm

Smile Program za pronalaženje dupliranih fajlova]Program za pronalaženje dupliranih fajlova

Australijska softverska kompanija Auslogics proizvodi razne sistemske alate za optimizaciju Windows okruženja. Njihov Duplicate File Finder služi za otkrivanje i uklanjanje dupliranih fajlova, pa može korisno da posluži za povremeno čišćenje diskova i oslobađanje slobodnog prostora brisanjem duplikata.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 AuslogicDuplicate

Prvi korak zahteva izbor diskova ili foldera koje želite da proverite, recimo kompletan sistemski disk C:. Takođe odlučite da li treba proveriti sve fajlove, ili samo određeni tip kao što su slike, video ili arhive. Može se podesiti i filter po veličini fajlova, pa tako preskočiti proveru fajlova ispod određene veličine, što je korisno kada želite da brzo oslobodite prostor na disku brisanjem velikih, nepotrebnih duplikata.

Za otkrivanje duplikata ne koristi se samo naziv i veličina fajlova, već se poredi sadržaja. Po završenoj proveri, Duplicate File Finder će prikazati spisak dupliranih fajlova, sa informacijom o njihovoj lokaciji i osnovnim atributima, uz prikaz sadržaja za neke tipove dokumenata kao što su slike. Na ovom spisku možete pojedinačno izabrati fajlove za brisanje, koji će na kraju biti poslati u korpu za otpatke ili trajno uklonjeni.

Ukoliko se startuje na sistemskom disku, Duplicate File Finder može veoma brzo da završi proveru, pošto podrazumevane opcije programa isključuju iz pretrage velike sistemske foldere kao što su Windows i Program Files. Ova lista ignorisanih lokacija se može prilagoditi i u nju uključiti dodatni folderi koje ne treba proveravati, a na sličan način se mogu preskočiti određeni tipovi fajlova zavisno od njihove ekstenzije.

Auslogics Duplicate File Finder je besplatan program uz punu funkcionalnost i jedina ograničenja u vidu prikazivanja reklamne poruke pri prvom startovanju i povremene preporuke da se probaju neki od drugih programa iz ponude. Podrazumevane opcije instalacije će promeniti Web browser i uključiti dodatne aplikacije kompanije Auslogic kao što su BoostSpeed i Driver Update, pa preporučujemo da prilikom instalacije obratite pažnju i isključite ove dodatne opcije. Matična strana za više informacija o programu Duplicate File Finder je auslogics.com/en/software/duplicate‑file‑finder/.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Apr 01, 2018 6:04 pm

Smile Elon Musk žrtva lažnih vesti

Tokom prošle nedelje puno se govorilo i pisalo o tome da je Elon Musk obrisao zvanične Space X i Tesla Facebook stranice, te požurio da objasni da je to nije učinio iz političkih razloga već zato što ga „Facebook nervira.“ Tako se nedavno na portalu Alternative Science pojavila i priča po kojoj sukob ide još dalje, jer Musk želi da kupi Facebook, a kako bi potom obrisao platformu, ali se, kako piše Hoax Alert, radi o lažnoj vesti, koju neki nazivaju i satirom.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Musk

Tako Alternative Science piše da je Musk 30. marta otišao još korak dalje u svom sukobu sa Facebook-om, te objavio da se obratio kompaniji i ponudio da otkupi svaku akciju, što bi ga učinilo jedinim vlasnikom ove društvene platforme. Svoj plan je, prema tom članku, izneo na nedavno održanom skupu investitora za SpaceX i Tesla-u, te tom prilikom rekao da želi da kupi Facebook i čovečanstvu na taj način učini veliku uslugu.

„Imam nešto novca za bacanje,“ rekao je Musk u izmišljenom članku, „pa ako se Zuck javi, dobiće fer ponudu.“ Potom je u PowerPoint prezentaciji prisutnima izneo plan koji se do detalja bavi njegovom Facebook strategijom. Tokom izlaganja istakao je da mu je jasno da mnogi ovu platformu koriste za uhođenje bivših partnera, ali da on ima bolje rešenje, kako za ljudsku vrstu, tako i za čitavu planetu.

https://twitter.com/TeslaMotorsClub

https://twitter.com/elonmusk
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 7 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 7 od 40 Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 23 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu