Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 26 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 26 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

3 posters

Strana 5 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći

Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 07, 2015 7:15 pm

Smile Instagram uvodi podršku za više naloga

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Instagram, popularna aplikacija kojom najčešće uređujete i kasnije delite fotografije svojih obroka putem društvenih mreža, uskoro će dobiti novu opciju koja će se najviše svideti korisnicima sa više različitih profila. Reč je o mogućnosti upravljanja s više različitih profila direktno iz aplikacije.

Za početak u novoj opciji moći će uživati korisnici Android uređaja koji na ovakav način odvajaju privatni i poslovni život ili pak više različitih hobija. Za sada je aplikacija još uvek u beta fazi, pa je tako i dostupna isključivo korisnicima Instagram beta programa.

Ali, oni ne strpljivi koji ne mogu dočekati službenu verziju mogu već sada posegnuti za APK datotekom 7.12.0 beta verzije. Nakon instalacije potrebno je još samo tapnuti na meni (tri tačkice), odabrati Options i tapnuti na "Add Account".

Kasnije prebacivanje između profila se odvija vrlo jednostavno – kao što to činite recimo za primer putem Gmail aplikacije, tapom na naziv profila. Korisnici iOS platforme ovu mogućnost će dobiti nešto kasnije.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 08, 2015 7:15 pm

Smile Mozilla uklanja reklame iz Firefox-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Kako prenosi Ars Technica, Mozilla je iz Firefox-a odlučila da ukloni reklamne pločice koje su se sa vremena na vreme prikazivale prilikom otvaranja novih tabova.

Podsećamo, ova opcija je premijeru doživela još prošle godine u nightly buildovima browsera, da bi u maju ove godine postala dostupna u regularnoj verziji Firefox-a.

Mozilla će tokom sledećih nekoliko meseci nastaviti sa prikazivanjem spomenutih pločica ("dok ne ispuni svoje obaveze" prema kompanijama koje su platile reklame), nakon čega će ih ukloniti u potpunosti.

"Reklamiranje u Firefox-u može biti odlično za posao, ali u ovom trenutku nije odgovarajući potez za nas, jer želimo da se fokusiramo na osnovna iskustva naših korisnika," izjavio je potpredsednik Mozille, Darren Herman , i dodao: "Verujemo da reklamni ekosistem treba da bude bolji (...) Mozilla će nastaviti da traži nove načine da balansira reklamni ekosistem od kojeg će svi profitirati, te da kreira uspešne proizvode koji poštuju privatnost korisnika, isporučujući im iskustva bazirana na transparentnosti, kontroli i mogućnosti izbora."
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 08, 2015 7:17 pm

Smile Speedtest.net prelazi na HTML5

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Ukoliko ste ikada u životu poželeli da proverite brzinu svoje Internet konekcije, ogromne su šanse da ste to uradili pomoću popularnog servisa Speedtest.net. A kada sledeći put poželite da proverite da li vas ISP zakida na downloadu ili uploadu, mogli biste ostati prijatno iznenađeni, jer Speedtest uskoro planira da ostavi Adobe Flash iza sebe i pređe na HTML5, prenosi The Next Web.

Naime, kompanija Ookla, koja inače stoji iza Speedtest servisa, je nedavno počela sa testiranjem HTML5 verzije dotičnog.

HTML5 verzija Speedtesta je trenutno u beta fazi, ne zahteva nikakve plugine u web browseru i krasi je nešto drugačiji dizajn u odnosu na njenog Flash prethodnika, a možete je pronaći na ovoj adresi.
http://beta.speedtest.net/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 08, 2015 7:22 pm

Smile Windows 10 savet: Kako da podesite skrivene opcije

Programi za podešavanje skrivenih opcija Windows‑a su nekada bili vrlo popularni, a sva je prilika da će se ova kategorija softvera vratiti u modu s obzirom na to što Windows 10 neke stvari sakriva od korisnika i čini ih težim za podešavanje u odnosu na ranije verzije. Ultimate Windows Tweaker (UWT) je dobar i besplatan program iz ove kategorije, koji na jednom mestu objedinjuje veliki broj opcija za podešavanje odnosno „budženje“ Windows okruženja.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 UltimateWindowsTweaker

Najnovija verzija Ultimate Windows Tweaker 4 razvijena je specijalno za Windows 10 i sadrži više od 200 opcija. Ove opcije su podeljene u nekoliko glavnih grupa, pa tako odeljak za prilagođavanje sistema sadrži dalje ekrane za promenu ikona u taskbar‑u, podešavanje rada File Explorer‑a, prilagođavanje izgleda Modern UI okruženja ili generalnih opcija Windows 10 okruženja. Posebno su grupisane srodne opcije za podešavanje korisničkih naloga, sitna podešavanja koja utiču na performanse sistema, prilagođavanje sigurnosti i privatnosti, Internet, kontekstne menije i druge sakrivene i manje očigledne opcije.

Većina ovih opcija nisu potpuno „sakrivene“ od korisnika, pošto se mogu promeniti iz nekog od Settings odnosno Control Panel ekrana ili korišćenjem standardnih sistemskih alata kao što su Registry Editor ili Group Policy Editor. UWT dosta olakšava prilagođavanje okruženja time što su sve opcije na jednom mestu i mogu se jednostavno promeniti, uz dodatnu prednost od nekoliko zaista sakrivenih mogućnosti. UWT omogućava se potpuno isključi provera i instaliranje Windows sistemskih dopuna, ali nažalost nema mogućnosti da se selektivno biraju samo određene dopune.

Ultimate Windows Tweaker je razvijen za poznatu online zajednicu The Windows Club (www.thewindowsclub.com) i, poput drugog softvera dostupnog na ovoj adresi, potpuno je besplatan. UWT preuzimate u vidu ZIP arhive, koju treba ručno raspakovati i startovati. Program se može snimiti na USB disk i odatle koristiti po potrebi, uz zauzeti prostor manji od 1 MB. Ukoliko niste još prešli na Windows 10, možete pruzeti starije verzije paketa Ultimate Windows Tweaker – za Windows 8 i 8.1 treba koristiti UWT verziju 3, dok je verzija UWT 2.2 za Windows 7 i Vista okruženja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Uto Dec 08, 2015 7:27 pm

Smile Facebook stranice dobile podršku za direktni chat sa posetiocima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Facebook je administratorima Facebook Pages stranica konačno omogućio da na iste ubace opcije za stupanje u direktni chat sa posetiocima, kao i podatke o različitim događajima koje organiziraju.

Kako prenosi The Next Web, stupanje u kontakt sa ljudima koji stoje iza određene stranice je brzo i jednostavno - nakon što njihovi administratori uključe opciju za chat, korisnici će im moći slati poruke koje će oni potom dobijati direktno u Facebook Messenger-u, odnosno u chat interfejsu na desktopu.

Što se tiče drugog noviteta, administratori Facebook Pages stranica se više ne moraju brinuti oko objavljivanja novih informacija o događajima koje organizuju - ukoliko promene neke podatke o događaju, isti će automatski biti objavljeni na njihovoj stranici, a korisnici će imati opciju da uključe notifikacije koje će im stizati u slučaju zakazivanja novih dešavanja.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 09, 2015 7:36 pm

Smile Firefox OS odlazi u povijest, Mozilla prestaje s razvojem svog mobilnog operativnog sustava

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Firefox-Os

Firefox OS, mobilni operativni sustav kojeg je Mozilla najavila prije nekoliko godina, nije se uspio probiti niti do proizvođača, a kamoli do krajnjih kupaca. U vrijeme lansiranja imao je načelnu podršku od strane proizvođača, koji su se tada činili prilično zainteresiranima, a nije izostala ni ona od strane medija. Ovaj operativni sustav je bio namijenjen smartfonima nižeg cjenovnog razreda, ali se očito nije uklopio u svijet kojim dominira Android.

Upravo zato je Mozilla objavila da prestaje s razvojem Firefox OS-a, koji sada očito odlazi u povijest i dijeli sudbinu s mnogim drugim mobilnom operativnim sustavima koji se nisu uspjeli afirmirati. Tržište se u međuvremenu polariziralo na praktički dva tabora. Android zauzima više od tri četvrtine tržišta, a ostatak iOS koji je ograničen na Appleove proizvode.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 09, 2015 7:41 pm

Smile Novogodišnje lampice ometaju vaš Wi-Fi signal

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Britanski regulator Ofcom lansirao je u utorak novu aplikaciju kojom možete testirati kvalitet Wi-Fi signala u stanu ili kući, a pritom su upozorili kako bi za nisku brzinu mogle biti krive i trenutno aktualne novogodišnje lampice.

Uz aplikaciju su objavili i istraživanje koje navodi da bi 6 miliona britanskih domova moglo da ima puno bolji kvalitet signala.

Aplikacija prikuplja bežične signale kako bi videli prolaze li podaci bez smetnji od routera do vaših telefona i prijenosnika.

Kao glavni razlog nedovoljno brze veze navode se interferencije raznih elektronskih uređaja, poput baby monitora, mikrotalasnih pećnica i - novogodišnjih lampica.

Nakon skeniranja ponudiće vam nekoliko saveta da poboljšate signal:

- Odmaknite router od drugih elektronskih uređaja - Naravno, u mnogim domovima je ovo teško izvesti, ali interferencije iz televizora, monitora, kablova, zvučnika ili baby monitora koji emituju svoj signal mogu prouzročiti smetnje.

- Prebacite router u drugi deo doma - Zidovi i nameštaj mogu biti prepreka signal. Idealno je da vaš router bude u središnjem delu stana i na stolu ili komodi.

- Restart routera - Ovo nas često mrzi da radimo jer treba čekati da se sistem ponovno podigne, ali bolje i to nego nerviranje zbog sporog uploada

- Koristite žicu ako možete - Signal preko žice putuje bolje i nudi kvalitetniju vezu pa neka vam ovo bude opcija za uređaje koji su stalno na istom mestu.

Foto: Sandra Cunningham / Shutterstock
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 09, 2015 7:45 pm

Smile Nemesis je malware koji se pokreće pre operativnog sistema

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Bezbednosna kompanija FireEye objavila je detaljan izveštaj o novootkrivenom malwareu koji krade bankovne podatke. Malware po imenu Nemesis poseban je po tome što svoju detekciju i uklanjanje otežava tako što se pokreće pre operativnog sistema.

Ovaj low-level malware zapravo predstavlja čitav paket alata za hvatanje screenshotova ekrana i beleženje otkucanih tipki prilikom unošenja bankovnih podataka, aktiviranje zaraženih procesa u pozadinskim operacijama operativnih sistema i prebacivanje ukradenih podataka na hakerske servere. Osim računara, Nemesis može inficirati i bankomate.

Činjenica da ima bootkit funkcionalnost koja mu omogućava izmenu Volume Boot Recorda znači da će se Nemesis ponovo pojaviti u operativnom sistemu žrtve i nakon uklanjanja nekim antivirusom ili nakon reinstaliranja Windows-a. Njegovo trajno uklanjanje stoga zahteva specijalizovane alate za low-level pretraživanje hard diskova. Drugo – radikalno – rešenje jeste trajno brisanje podataka sa hard diska pre reinstalacije operativnog sistema.

FireEye nagađa da je Nemesis delo ruskih cyber-kriminalaca.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sre Dec 09, 2015 8:13 pm

Smile Kaspersky Lab: smanjen broj detektovanih malvera u 2015. godini

Prema podacima kompanije Kaspersky Lab, 2015. godina predstavlja period kada je došlo do stagnacije u potražnji malver programa, pa je tako broj malvera koji su detektovani na dnevnom nivou opao za 15.000, sa 325.000 u 2014. godini na 310.000 u ovoj godini. Stručnjaci iz kompanije Kaspersky Lab smatraju da je glavni uzrok ovog trenda činjenica da je kodiranje novih malver programa skupo, pa su i sajber kriminalci shvatili da mogu da postignu zadovoljavajuće rezultate pomoću nametljivih reklama i korišćenjem legitimnih digitalnih potpisa prilikom napada. Ovaj pristup za sada daje rezultate, što je potvrđeno i podatkom da je, uprkos smanjenju troškova napadača, broj žrtava sajber napada u 2015. godini porastao za pet odsto

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Cyber-Review-of-2015_310000-files-325x183

U periodu između 2012. i 2013. godine zabeležen je drastičan rast u broju malver pretnji koje su stručnjaci iz kompanije Kaspersky Lab detektovali na dnevnom nivou, i on je porastao sa 200 hiljada pretnji 2012. godine na čak 315 hiljada pretnji 2013. godine. Od tog trenutka, tržište malver programa nalazi se u stagnaciji. Tokom 2014. godine, broj pretnji na dnevnom nivou porastao je za samo 10 hiljada dok se u 2015. godini ukupan broj smanjio sa 325 na 310 hiljada.

Sajber kriminlaci traže brz način da dođu do novca, a korišćenje složenih alata za kodiranje kao što su rootkit i bootkit programi, kao i virusi koji se razmnožavaju, donosi određene rezultate ali nije jeftino, što utiče na njihov učinak i zaradu. Pored toga, ovi složeni maliciozni programi, za čiju izradu je neophodno izdvojiti desetine hiljada dolara, ne garntuju zaštitu od sofisticiranih antivirus rešenja koja su kreirana tako da mogu da detektuju i analiziraju mnogo složenije malver programe.

Upravo zbog toga, antivirus programi su u 2015. godini u sve većoj meri beležili slučajeve napadnih i neželjenih reklama. Ovo predstavlja važan korak u evoluciji taktika koje koriste sajber kriminalci, pri čemu se mnogi od njih sada ponašaju kao kompanije koje prodaju komercijalne softver programe, aktivnosti i druge „usluge”.

„Sajber kriminal je izgubio i poslednji osećaj strasti koji se mogao primetiti kod napadača. U današnje vreme, malver programi se kreiraju, kupuju i prodaju za specifične zadatke. Tržište komercijalnog malvera je u stagnaciji i u sve većoj meri teži pojednostavljenju. Mislim da više nećemo videti maliciozne kodove u koje su napadači uložili svoje emocije. Ovaj trend su takođe primetili i organizatori ciljanih napada”, izjavio je Vyacheslav Zakorzhevsky, direktor tima za borbu protiv malvera u kompaniji Kaspersky Lab.

Izvor: Kaspersky Lab
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 10, 2015 7:28 pm

Smile Život u pametnom gradu – koliko smo daleko?

U ovom trenutku 54 odsto ukupne svetske populacije živi u gradovima, a prema procenama Ujedinjenih nacija, taj procenat će do 2050. godine narasti na 66. Kako omogućiti da urbane sredine opstanu i uspešno funkcionišu i u budućnosti? Jedan od načina je upotreba modernih tehnologija koje će gradove učiniti pametnim.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Untitled-1-1024x704
Senzori i regulatori
Rešenja za nadzor i regulaciju saobraćaja mogu da se koriste kao pojedinačne aplilacije ili da se ugrade u kompletan sistem za nadzor i regulaciju saobraćaja u Pametnom gradu. Problem rastućeg prometa i akutni problem parkiranja u velikim gradovima rešiv je samo uz pomoć ICT tehnologija.


Zahvaljujući napretku raznih industrija, ali pre svega informaciono‑komunikacionih tehnologija, koncept „pametnih gradova“ postao je stvarnost u visokorazvijenim zemljama. Napredno upravljanje saobraćajem, zgradama, električnom mrežom i odlaganjem otpada omogućilo je gradskim vlastima da utiču na smanjenje potrošnje energije i zagađenja vazduha, i tako život u gradovima učine boljim i udobnijim. Ako pogledate spisak gradova sa najboljim uslovima za život, koji svake godine sastavlja Economist Intelligence Unit, istraživačko odeljenje časopisa The Economist, na njemu ćete pronaći nekoliko u kojima se strategija „pametnih gradova“ uspešno sprovodi godinama: Beč, Vankuver, Melburn, Cirih…

Bolji saobraćaj, manje glavobolja
Značajan problem velikih urbanih sredina svakako je zagađenje vazduha, koje potiče prvenstveno od saobraćaja. Tu je i zagađenje bukom koje on proizvodi, a sporo odvijanje saobraćaja utiče i na redukovanu mobilnost stanovništva i njihovo nezadovoljstvo životom u gradovima. Zato su inteligentni sistemi koji interaktivno upravljaju saobraćajem u tesnim gradskim ulicama postali segment informatizacije bez kojeg se ne može zamisliti jedan velegrad.

Ovaj sistem sastoji se iz brojnih elemenata, a većina je skrivena od očiju korisnika. Merači saobraćaja ugrađeni u asfalt, povezani s moćnim računarima, daju ključne podatke za analizu i unapređenje saobraćajnih tokova u realnom vremenu. Na osnovu podataka s terena usklađuje se rad semafora, izmenljivih saobraćajnih znakova, pa čak i linija gradskog prevoza koje prolaze kroz zagušeno područje. Sve ovo utiče na smanjenje gužvi, čime se postiže veliki broj direktnih i posrednih pozitivnih efekata na komfor građana.

Oslonjen na podatke iz automatskih merača saobraćaja, tu je i sistem za upravljanje slobodnim parking‑mestima koji u velikim gradovima skraćuje vreme potrebno za prona sredstava javnog prevoza i tako brže stignu na odredište.

Kako bi se smanjio pritisak na raspoložive saobraćajne površine, dosta se investira u sve vidove masovnog transporta, pre svega metro. Metro sistemi su već odavno potpuno kompjuterizovani i automatizovani do te mere da se u nekim gradovima planira uvođenje potpune automatizacije, bez vozača i drugih službenika. Osim smanjenja zagađenja vazduha, skraćuje se i vreme putovanja, što ima veliki broj posrednih pozitivnih uticaja na ljude i društvo.

Potrošnja energije – sledeća briga

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Untitled-3-1024x577
Regulacija saobraćaja
Rešenja za nadzor i regulaciju saobraćaja mogu da se koriste kao pojedinačne aplilacije ili da se ugrade u kompletan sistem za nadzor i regulaciju saobraćaja u Pametnom gradu. Problem rastućeg prometa i akutni problem parkiranja u velikim gradovima rešiv je samo uz pomoć ICT tehnologija.


Ipak, sve veća upotreba električne energije u urbanim sredinama postavlja nove izazove, pre svega u oblasti proizvodnje, ali i distribucije. Sve više gradova odlučuje se za alternativ ne izvore energije, pa se tako danas, osim energije vetra i sunca, za proizvodnju struje koristi i komunalni otpad, pa čak i biomasa iz pogona za prečišćavanje otpadnih voda. Sva ta energija distribuira se putem tzv. „pametne mreže“ (Smart Grid), kompjuterski upravljane distributivne mreže koja u realnom vremenu balansira između ponude i potražnje velikog broja izvora i potrošača i tako obezbeđuje dovoljno energije za rastući broj potrošača.

Sve veći gradovi imaju i sve više zgrada, koje su značajan potrošač električne energije. Osvetljenje, klimatizacija, liftovi, kao i gomila računarske tehnologije u poslovnim zgradama predstavljaju novi izazov, i novu priliku za automatizaciju i uštede. Ako već sada imate sisteme koji vode računa o klimatizaciji i osvetljenju u celoj zgradi i tako donose uštede od 5 do 30 odsto u računima za struju, trebalo bi u budućnosti da te uštede budu veće. Prostora za upotrebu naprednih tehničkih rešenja ima mnogo, pa bi tako na uličnom osvetljenju uvođenjem LED izvora i novih sistema inteligentnog upravljanja potrošnjom, koji smanjuju intenzitet osvetljenja ako nema detektovanog kretanja, samo u Evropi moglo da se uštedi oko 22 TWh godišnje.

Skoro sve navedene tehnike, pored unapređenja kvaliteta života u gradovima, vode ka jednom važnom cilju – smanjenju emisije ugljen‑dioksida. Pored brige za sopstvenu životnu sredinu, skoro sve članice UN potpisale su međunarodne konvencije o klimatskim promenama, poznatije kao Kjoto protokol, koji podrazumeva postepeno smanjivanje emisije ugljen‑dioksida i drugih štetnih gasova koji dovode do efekta staklene bašte i globalnog zagrevanja. Iako je naša zemlja samo član okvirne konvencije UN o klimatskim promenama, a ne i potpisnik Kjoto protokola, u daljem procesu EU integracija i ova tema doći će na dnevni red.

Primeri iz kojih se može naučiti
Jedan od gradova koji je najviše odmakao u primeni informaciono‑komunikacionih tehnologija sa ciljem poboljšanja uslova života jeste London. Pored skoro svih prethodno pomenutih sistema, u upotrebi su i neka specifična rešenja, prilagođena potrebama ovog grada. Na primer, sistem za naplatu ulaska u centar grada (Congestion Charge) doprineo je smanjenju broja vozila u centru za oko 60.000 vozila dnevno, a emisija ugljen‑dioksida smanjena je za 150.000 tona godišnje. No, možda najbitnije za građane jeste to što se protočnost saobraćaja uvećala za više od 35 procenata.

Vlasti Londona predviđaju da će 2030. godine ovaj grad imati 10 miliona stanovnika, i zato su usvojile strategiju nazvanu Smart London, koja uključuje brojne tehnike i tehnologije za unapređenje života. Jedan od najzanimljivijih pristupa jeste posvećenost otvorenom pristupu podacima. Strategija podrazumeva da će svi građani moći da pristupe podacima važnim za funkcionisanje grada, kao što su oni s merača saobraćaja, meteoroloških stanica, ali i statističkim podacima o demografskim promenama, privrednim tokovima i ukratko svim informacijama koje se mogu korisno upotrebiti.

Samo jedan od rezultata ovog pristupa jeste London Schools Atlas, interaktivna mapa koja prikazuje obrazovne ustanove u oblasti Londona i roditeljima olakšava izbor najbolje i najbliže škole za svoje dete, ali prikazuje i projekciju potreba za izgradnjom novih škola u narednim godinama. Otvoren pristup podacima do sada je doneo više od 450 aplikacija posvećenih samo saobraćaju koje su napravili građani, isti oni koji u proseku 70 sati godišnje izgube u gužvama u prevozu, a sajt s kojeg se mogu preuzeti podaci ima više od 25.000 poseta mesečno.

Upornost se isplati

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Untitled-2
Prenaseljeni gradovi
Kompanija Schneider-Electric upozorava da će gradovi do 2050. godine udomiti oko 70% stanovništva planete. To znači da za manje od 40 godina moraju da se izgrade veći stambeni kapaciteti nego u prethodnih 4.000 godina. Po mišljenju stručnjaka iz Schneider Electric a to će biti moguće samo ako se grade pametni gradovi koji su energetski i ICT efikasni, udobni za život i ekološki održivi.


Beč, prestonica Austrije, već godinama drži jedno od tri najviša mesta na Economist‑ovoj listi. Najveće zasluge za to ima odlično organizovan gradski prevoz kojim se dnevno preveze preko 2,5 miliona putnika, i zahvaljujući kojem se više od 39 odsto svih putovanja u gradu obavi ovim vidom prevoza, što je više nego kod bilo kog drugog grada u Evropi. Naravno, Beč pored metroa poseduje i mrežu autobuskih i tramvajskih linija, ali u najužem centru grada saobraća 12 električnih autobusa, čiji su operativni troškovi za četvrtinu niži od sličnih autobusa pogonjenih fosilnim gorivima, uz potpuno odsustvo zagađenja i buke.

Beč je upotrebio i neke tehnologije koje nećete sresti u drugim gradovima. Najveći deo energije za zagrevanje grada dobija se sagorevanjem otpada u toplanama smeštenim u gradskom jezgru. Pogon Spittelau godišnje spali oko 250.000 tona otpada i tako proizvede dovoljno energije za zagrevanje 60.000 domaćinstava, a pored toplotne energije, ovaj pogon proizvodi i oko 40.000 MWh električne energije, koja se odmah prosleđuje potrošačima kroz „pametnu“ distributivnu mrežu.

Sve ovo su delovi šire strategije Smart City Wien, usvojene 2011. godine, u kojoj su definisani ciljevi održivog razvoja grada do 2050. godine. Među ciljevima je i smanjenje emisije ugljen‑dioksida za “e80 odsto u odnosu na 1990. dok je za potrošnju energije cilj smanjenje za trećinu. Da ne pomislite da su tehnologije „pametnih gradova“ nužno vezane za velike urbane sredine, značajni efekti postižu se i u manjim sredinama. Nemački grad Minster, sa oko 300.000 stanovnika, uspeo je da uvođenjem inteligentnog sistema za upravljanje saobraćajem smanji emisiju ugljen‑dioksida za oko 1.000 tona godišnje, ali i da ubrza odvijanje saobraćaja za 15 odsto.

Nije to toliko daleko
Sve ovo iz naše perspektive izgleda možda kao daleka budućnost ili čak naučna fantastika, ali i u Srbiji se mogu naći primeri implementacije „pametnih“ tehnologija u gradskim sredinama. Inteligentno upravljanje semaforima na Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu, EkoBus projekat nadzora autobusa u Pančevu, projekat Elektrovojvodine za unapređenje distributivne mreže u Novom Sadu… sve su to pozitivni primera uvođenja najboljih svetskih ideja u domaću praksu. Ali sve to ni iz daleka nije dovoljno za izazove s kojima će se vrlo brzo suočiti vlasti čak i u manjim gradovima širom Srbije, jer vreme prolazi, a bitka za bolji, zdraviji i udobniji život ne sme prestati.

Vladimir Cerić
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 10, 2015 7:34 pm

Smile Alfa generacija će promeniti svet

Kada neko kaže „Generacija Z”, misli se na popularan naziv kojim su finansijski analitičari prozvali sve rođene nakon 1990. godine, i neretko ih opisali kao generaciju koja „neće zapamtiti nijednu reč pre savladavanja tehnologije”.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Baby_operating_laptop-1024x683

Analitičari Goldmen Saksa jednom prilikom su komentarisali da bi ova generacija mogla biti uticajna najmanje kao generacija Y. Ali, šta dolazi nakon toga? Svaka generacija, dakle, po nečemu menja svet i utiče na njega, a to je naročito zanimljivo svima koji se bave finansijama i politikom, pa tako generacija Y i Z odrastaju (i rađaju se) uz najnoviju tehnologiju i verovatno nikada neće moći zamisliti kako su odrastali i živeli njihovi roditelji.

Sve to stvara nove poslove i zanimanja, zbog čega se i strategije poslovanja unapred planiraju kako bi se, između ostalog, mogli predvideti i potrošački trendovi. Futurista, demograf i govornik TEdx-a Mark Mekkrindl vodi kampanju kojoj je cilj da sve rođene nakon 2010. godine nazove „Generacijom Alfa”.

Prema njemu, svake nedelje širom sveta se rodi 2,5 miliona „pripadnika” te nove generacije, a jedno od obeležja im je što će odrastati uz tablete u ruci, nikada neće živeti bez pametnog telefona, i biće im „prirodno” neku misao prilagoditi internetu u roku par sekundi. Masovne tehnološke promene Generaciju Alfa učiniće najprilagodljivijom ikad, smatra Mekkrindl.

Trenutno, svako ko ima manje od 5 godina pripada toj generaciji, iako se naziv još nije prihvatio u naučnim krugovima. Mekkrindl se sa svojim timom nada da će se ime ipak „zakačiti” u javnosti, jer su sigurni da najmlađa „tehnološka” generacija deli nabrojane osobine.

Na ovu će generaciju uticati i demografske promene u svetu, poput najava da bi Indija do 2028. godine mogla prestići Kinu po najvećem broju stanovnika. „Indija i Kina postaće centar gravitacije, pogotovo nakon što je Kina nedavno nakon 35 godina ukinula strogu politiku jednog deteta po porodici”, rekao je Mekkrindl.

„S više dostupne tehnologije i više ljudi na svetu, deca u takvim zemljama zameniće deo istočnih tradicionalnih vrednosti globalnim tehnološkim idejama.”

Voditelji ove kampanje smatraju i da ova deca neće tehnologiju smatrati alatom koji im je dodat u svakodnevicu, već da će je spontano integrisati kao normalan deo svog života.

Izvor: n1.hr
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 10, 2015 7:36 pm

Smile Neizvesna sudbina Yahoo!-a

Yahoo! je pred najvećim promenama u istoriji kompanije – ovog jutra saopšteno je da će svoje osnovno poslovanje u oblasti Weba i zabave odvojiti u posebnu kompaniju, dok će u „staroj” kompaniji ostati samo veoma vredan udeo u kompaniji Alibaba.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Yahoo-marisa

Praktično, originalni Yahoo! postaje holding kompanija za deonice Alibabe, dok će poslovanje u novoj kompaniji biti okrenuto prema kupcima, kao i do sada.

Direktorka kompanije Marisa Mejer objasnila je da će odvajanje doneti ‘više transparentnosti u pogledu vrednosti Yahoo!-ovog poslovanja, što znači da bi druge kompanije trebalo da steknu uvid u divizije kompanije, i koliko svaka pojedinačno vredi’.

Ne treba zaboraviti da je Yahoo! i dalje finansijski veoma „zdrava kompanija”. Udeo u vrednosti Alibabe iznosi oko 32 milijarde $, dok je vrednost investicije u Yahoo! Japan porasla na oko 8,6 milijardi $. Ukupan prihod kompanije svake godine je oko 5 milijardi $, web biznis ima oko milijardu korisnika, dok samo web mail servis u SAD ima oko 81 miliona korisnika.

Problem leži u činjenici da osnovni, Web biznis beleži sve lošije rezultate, a najnoviji CEO, Marisa Mejer ne uspeva da unapredi reši problem, uprkos brojnim akvizicijama i prilično konfuznim marketinškim pokušajima. Ono što je sigurno, Yahoo! više nije „vaša prva destinacija na Webu”, a Marisa će dobiti dodatnih godinu dana da uradi nešto sa kompanijom (i verovatno proda neprofitabilne delove).

Izvor: Economy
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Čet Dec 10, 2015 7:40 pm

Smile MINIX NEO U1 je odlični TV box sa 4K mogućnostima

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

MINIX NEO U1 je hardverski moćan TV box koji će vaš običan televizor pretvoriti u pametni i na njega doneti Android Lollipop 5.1.1.

Ovaj uređaj pokreće Amlogic S905 Quad-core 64-bitni procesor ARM®️ Cortex™️-A53, sa Penta-Core ARM®️ Mali™️-450 grafikom i 2 GB RAM-a. Tu je i 16GB interne memorije koju možete proširiti na razne načine, kroz neki od USB portova ili memorijskim karticama. Podržava 4K2K UHD video puštanje kroz HDMI 2.0, 4K HEVC Hardware dekodiranje sa do 10bit u 4K rezoluciji pri 60fps.

Ovaj odlični TV box možete nabaviti po ceni od samo 129.9 dolara na Geekbuying webshopu, a za 149.9 možete dobiti verziju sa vazušnim bežičnim mišem.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 5:52 pm

Smile Dropbox gasi Mailbox i Carousel aplikacije

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Početkom 2013. Dropbox je platio oko 100 miliona dolara za inovativnu aplikaciju za organizaciju elektronske pošte, Mailbox. 2014. ista je kompanija lansirala sopstvenu aplikaciju Carousel koja je imala zadatak da organizuje albume fotografija na mobilnima. Ove godine, pak, najavljuju gašenje i jedne i druge aplikacije.

Kako su pojasnili glavni direktor Drew Houston i tehnički direktor Arash Ferdowsi, Mailbox i Carousel više nisu u fokusu Dropbox-a, koji se sada više orijentiše na poslovne korisnike. Neke opcije razvijene unutar ovih aplikacija biće primenjene unutar osnovne Dropbox aplikacije, a korisnicima će biti omogućena što lakša tranzicija – odnosno, navikavanje na činjenicu da Mailbox i Carousel više neće postojati.

Mailbox će biti ugašen 26. februara, a Carousel 31. marta 2016. godine. Sve detaljne informacije za njihove korisnike bit će objavljene na službenim blogovima koji se nalaze ovde i ovde.

https://blogs.dropbox.com/mailbox/

https://blogs.dropbox.com/carousel/
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 5:55 pm

Smile Instagram na Android-u donosi nove opcije nalik na 3D Touch sa iOS-a

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Ukoliko ste korisnik Android-a koji obožava Instagram i koji zavidi vlasnicima iPhone-a 6s i 6s Plus na 3D Touch opcijama dostupnim u iOS verziji popularne aplikacije, imamo dobre vesti za vas.

Naime, kako prenosi Android Police, nakon što je među prvima na iOS-u ponudio podršku za 3D Touch, Instagram je sada i u svoju Android aplikaciju ubacio nekoliko novih opcija, koje imitiraju 3D Touch.

Duži pritisak na thumbnail određene slike će vam omogućiti da istu zumirate, a povlačenje prsta od centra slike ka ivici ekrana će je vratiti u thumbnail prikaz. Pored toga, nakon dužeg pritiska, na raspolaganju će vam biti i mogućnost da pomerite prst na neku od ikonica ispod slike kako bi je podelili sa prijateljima, a sve nove opcije su praćene i blagim haptičkim feedbackom koji se aktivira kada prstom prelazite preko određenih opcija.

Spomenute opcije su dostupne u 7.13.0 verziji aplikacije, koju možete pronaći na APK Mirror-u - ako već nemate strpljenja da sačekate zvanični update sa Google Play-a.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 5:58 pm

Smile Cortana konačno dostupna za iOS i Android

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Nakon nekoliko meseci provedenih u beti, Cortana je sada konačno stigla na iOS i Android.

Kako prenosi Engadget, Microsoft je lansirao finalnu verziju svog digitalnog ličnog asistenta na App Store-u i Google Play-u, a potvrdili su kako će Cortana biti integrisana i u nadolazeći OnePlus One baziran na Cyanogen OS-u.

U odnosu na betu, finalna verzija Cortane ne donosi neke veće promene - i dalje ćete je koristiti za praćenje podsetnika i pregled notifikacija, a tu i tamo joj možete postaviti i poneko pitanje (u prevodu: iskoristiti je za pretragu weba).

Takođe, vredi istaći kako će Cortana na Android-u čekati da joj postavite pitanja čak i sa home screena (dovoljno je reći "Hey Cortana" kako bi aktivirali pretragu), a nudiće i mogućnost slanja notifikacija na Windows 10 desktop računare. Sa druge strane, te opcije za sada nisu dostupne u iOS verziji aplikacije.

I za kraj, jedna loša vest - iOS i Android verzije Cortane su za sada dostupne samo u Sjedinjenim Državama i Kini, a minimalni zahtevi za njeno korišćenje uključuju iOS verzije 8 ili noviji, odnosno Android verzije 4.1.2 ili noviji.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 6:02 pm

Smile PC Press dobio nagradu Diskobolos 2015

Ovogodišnje nagrade Diskobolos za najuspešnija ostvarenja zasnovana na upotrebi informatičkih tehnologija u regionu uručene su juče u Skupštini grada Beograda. I ove godine, PC Press je pobednik u oblasti ICT izdavaštvo.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Diskobolos2015-svi-1024x290

Ceremoniju je otvorio zamenik gradonačelnika, gosp. Andreja Mladenović a prisutnima su se obratili i potpredsednik Evropskog saveta za informatiku, Đorđe Dukić, zatim Pomoćnik ministra za trgovinu, turizam i telekomunikacije Sava Savić kao i Pomoćnik ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Snežana Marković.

Predstavnici organizatora JISA – informatičkog saveza Srbije, kao krovne strukovne organizacija naše zemlje, istakli su da je broj prijavnjenih kandidata za nagradu Diskobolos ove godine premašio sve ranije rekorde i da se najveći broj rešenja prijavio u oblasti obrazovanja, što ukazuje da su se mnogi IKT stvaraoci usmerili ka rešavanju višegodišnjeg problema jaza izmedju naraslih potreba za informatičkim stručnjacima i nedovoljno školovanog kadra u ovoj oblasti. To je bio razlog da su uvodnom ceremonijom prvo bili nagradjeni nastavnici osnovnih škola za najbolje rezultate sprovođenja ECDL – evropske informatičke obuke po donaciji MTTT sektora za informaciono društvo a potom i nastavnici čiji su učenici u protekloj godini osvojili najviše nagrada, imali najbolje prosečne ocene i koji su se programskim opredelenjem u informatičkoj nastavi najviše oslanjali na evropske standarde srednjeg obrazovanja.

Internacionalni žiri sastavljen od eksperata iz 17 evropskih zemalja i 20 domaćih predstavnika IKT profesije iz državnih organa, univerizteta, privrednih komora i informatičkih asocijacija Srbije izabrli su ovogodišnje pobednike u sledećim oblastima: Proizvodnja, projektovanje, upravljanje, društvene delatnosti, finansije, zdravstvo, obrazovanje, usluge, web ostvarenja, ICT skupovi, ICT RTV emisije, ICT izdavaštvo, globalni partneri.

Više o pobednicima i specijalnim priznanjima potražite na www.jisa.rs
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 6:07 pm

Smile MATRIX za bolje poslovanje

Užička kompanija Infosys u sklopu sveobuhvatnog poslovnog informacionog sistema korisnicima nudi i modul za poslovnu inteligenciju.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Matrix_ekran
MATRIX forma prikaza izveštaja i analiza

Kompanija Infosys, osnovana 1991. godine u Užicu, našem tržištu poslovnih softverskih rešenja poznata je po istoimenom programskom paketu, koji se zahvaljujući velikom broju različitih modula lako prilagođava potrebama kompanija i organizacija različitih delatnosti i veličina. Moduli se lako dodaju postojećem okruženju, tako da korisnici bez teškoća savladavaju nove opcije koje imaju na raspolaganju pri svakom proširivanju svog poslovnog informacionog sistema. Modul za poslovnu inteligenciju (business intelligence) nazvan je MATRIX, a korisnicima je dostupan od 2013. godine.

Modul MATRIX namenjen je za pružanje podrške pri donošenju odluka, radi ostvarivanja taktičkih i strateških poslovnih ciljeva, a na osnovu sveobuhvatne analize podataka iz poslovnog informacionog sistema.

Šta je MATRIX?
Primenom MATRIX rešenja za poslovnu inteligenciju, korisnici na raspolaganje dobijaju napredno izveštavanje i analize poslovanja zasnovane na postojećim podacima iz baze podataka. Za formiranje izveštaja i analiza MATRIX koristi podatke iz posebno organizovane analitičke Data Warehouse (DW) baze koja se kreira na zahtev korisnika, a na osnovu podataka iz glavne baze podataka.

S obzirom na to da je MATRIX projektovan po savremenoj Data Warehouse i Business Intelligence teoriji, on predstavlja razvojni sistem u tim oblastima. To znači da je nadogradiv i proširiv u skladu s potrebama korisnika. MATRIX rešenjem za poslovnu inteligenciju obuhvaćeni su osnovni poslovni procesi, odnosno nabavka, prodaja, zalihe, kupci, dobavljači i finansije, a moguće je razviti i posebne module na zahtev korisnika.

Najveća snaga ovog rešenja leži u više od 300 različitih izveštaja i analiza koji dolaze s njim. Pored toga, u slučaju da korisniku ipak treba neka specifična analiza ili prilagođeni izveštaj, Infosys ih može kreirati, a jedino ograničenje predstavlja sadržina Data Warehouse‑a.

Tipovi analiza
Osnovni tip analize jeste analiza događaja. Ona predstavlja širok koncept kreiranja izveštaja zasnovan na aditivnim funkcijama i ostalim kalkulativnim varijablama, kao i na slobodnom ukrštanju i grupisanju po atributima. Postoji mogućnost da se dovedu u odnos svi dostupni atributi poslovnog procesa po kojima se izračunavaju željene vrednosti (sumiranje, maksimum, minimum, prosek, broj, ali i mnoštvo složenih statističkih funkcija, definisanje kalkulativnih varijabli putem matematičkih formula). Tako su, na primer, moguće sve kombinacije atributa za praćenja prodaje, dugovanja i slično.

Izuzetno je korisna i analiza tipa „nije se dogodilo“ koja je koncipirana na razlici skupova A i B, gde skup A predstavlja skup svih mogućnosti (kartezijanov proizvod atributa), a skup B predstavlja skup članova događaja, to jest onoga što se dogodilo. Razlika skupova A i B predstavlja ono što se nije dogodilo. Na primer, koji kupci nisu kupovali neki od 10 najprodavanijih artikala.

Ugrađene su i pivot‑analize koncipirane na unapred izabranim dimenzijama, atributima i varijablama koje su od interesa i koje se nalaze istovremeno na radnom ekranu pivot‑analizatora. Korisnik interaktivno povlači atribute i varijable na zone za redove, kolone i ćelije, te samostalno od toga kreira izveštaje i analize po želji u domenu pivot‑mogućnosti. Tako kreirane izveštaje korisnik može sačuvati kao privatne, za kasniju ponovnu upotrebu. Omogućeno je i da se kreira unapred definisana pivot‑tabela s bogatim skupom atributa i numeričkih varijabli za izvoz i kasniju analizu u programskom paketu Excel.

Trend analize omogućavaju praćenje varijabli kroz vreme, najčešće u vidu grafika gde se pored trend pokazatelja često prikazuju i vrednosti. Definisani su trend pokazatelji pokretni prosek i linearni trend. Pokretni prosek pokazuje lokalni trend promene posmatrane varijable kroz vreme ublažavajući ih preko pokretnog proseka tri vrednosti (tri tačke u vremenskoj okolini jednog elementa varijable). Linearni trend pokazuje globalni trend varijable predstavljen pravom linijom za ceo period posmatranja, odnosno predstavlja globalno pravilinijsko kretanje varijable u vremenu.

Korisnicima su dostupne i analize koje prikazuju rang ili procentualno učešće neke varijable u okviru zadatih atributa, na nivou međuzbira i ukupnog zbira. Između ostalog, koristi se za Top 5‑10‑15‑20 analize, a primenjene su i na mnoge druge izveštaje i analize. Veoma su korisne i analize ekstremnih vrednosti zasnovane na statističkoj funkciji z‑score. Ona predstavlja normalizovano odstupanje svakog člana niza varijable od srednje vrednosti tog niza. Omogućeno je da se ta odstupanja prikažu apsolutnim numeričkim vrednostima z‑score, kao i grafički.

Pored navedenih, dostupno je i nekoliko specijalnih analiza, kao što su RFM (profitabilnost kupaca, referenata, artikala…), GMROI profitabilnost artikala, ABC‑HYZ analize zaliha… Treba istaći da na globalnom nivou ne postoji jedinstven stav o metodologiji za ove analize, tako da rešenja ugrađena u MATRIX pružaju nekoliko najčešćih modaliteta. Dostupne su još i cross‑proces analize koje povezuju više poslovnih procesa po usklađenim atributima ili dimenzijama, a koje daju veoma velike mogućnosti ukrštanja nabavke, prodaje, naplate, zaliha… na istom izveštaju.

Pristup podacima, analizama i izveštajima
Okruženje MATRIX Portal predstavlja specijalizovani interfejs koji korisniku služi za odabir izveštaja i analiza. U cilju jednostavnijeg odabira, svi izveštaji i analize prethodno su klasifikovani u grupe po više kriterijuma: poslovni procesi (nabavka, prodaja, zalihe, kupci, dobavljači, finansije…), kategorije (osnovni, nije se dogodilo, trend, ekstremi…) i grupe (kupci, artikli, referenti prodaje…).

Svakoj grupi mogu se dodeliti različiti atributi, vezani za to kome su izveštaji namenjeni. Strateški su uglavnom namenjeni vlasnicima, direktorima i menadžmentu, taktički su namenjeni menadžmentu i ostalim rukovodiocima, šefovima, dok su operativni namenjeni operaterima, rukovodiocima operative, šefovima… Pored toga, postoje službeni izveštaji koje Infosys unapred kreira i deo su MATRIX rešenja, privatni koji se posebno kreiraju na zahtev korisnika i favoriti – lista često korišćenih izveštaja.

Nema sumnje da je BI rešenje neophodno za uspešno i proaktivno vođenje kompanija, a Infosys tome doprinosi ne samo kroz ponudu svog MATRIX rešenja za poslovnu inteligenciju već i kroz dodatne usluge kao što su razvoj i implementacija Data Warehouse rešenja prilagođenog korisniku, priprema specifičnih izveštaja i analiza, edukacija i konsalting iz BI i BA (Business Analytics) oblasti.

Data Warehouse baza podataka
Predstavlja analitičku bazu podataka koja se generiše na osnovu podataka u Infosys poslovnom sistemu, na način koji je pogodan za napredno izveštavanje i analize. Glavni strukturni element jeste star šema koja obuhvata dimenzije, atribute i numeričke varijable, i glavni je činilac svakog poslovnog procesa. Jedan poslovni proces ima najmanje jednu star šemu. Dimenzije su skupovi srodnih atributa, to jest podataka koji opisuju numeričke varijable (promenu, merenje, stanje…). Na primer, dimenzija može biti datum (dan, sedmica, mesec, kvartal…), artikal (tip, grupa, vrsta, dobavljač…) ili kupac (naziv, mesto, referent prodaje…). Varijable predstavljaju numeričku vrednost stavke, promene, merenja, stanja, kalkulativnih veličina itd. Na primer, nabavna vrednost, prodajna vrednost, cena, razlika u ceni…
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Sub Dec 12, 2015 6:13 pm

Smile msg global solutions i Netconomy formiraju joint venture: msgNetconomy

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Logo_msgNETCONOMY_RGB_300dpi_thumb

msg global solutions,švajcarska kompanija koja na globalnom nivou obezbeđuje integrisane tehnologije i usluge finansijskom sektoru i Netconomy Software and Consulting GmbH, austrijska kompanija specijalizovana za uspešne implementacije omni-channel strategija i integraciju online kanala, sa posebnom primenom SAP hybris rešenja, sa zadovoljstvom objavljuju formiranje joint venture kompanije, msgNetconomy.

Formiranje kompanije msgNetconomy usledilo je nakon pregovora uprava obe kompanije koje su zajedno prepoznale sinergiju koju msg i Netconomy pružaju u oblasti digitalizacije i elektronske trgovine finansijskom sektoru. Sa sedištem u Beogradu, kompanija će pružati usluge na globalnom tržištu.

Jedan od ciljeva formiranja joint venture-a je pružanje usluga klijentima koji žele da poboljšaju efikasnost procesa digitalizacijom i poboljšanjem korisničkog iskustva kroz različite kanale. To podrazumeva osiguranja i kompanije drugih specijalizovanih tržišta koje se bave strateškom omni-channel transformacijom kako bi podržale sve veću uključenost i rasprostranjenost korisnika, jačanje brenda i smanjenje troškova. Obe kompanije, msg i Netconomy, su sertifikovani partneri hybris software-a, SAP-ove kompanije koja obezbeđuje tehnologiju za omni-channel rešenje za elektronsku trgovinu, a msgNetconomy će imati ulogu resursnog partnera koji će pružati usluge u vezane za korporativnu elektronsku trgovinu kroz različite kanale i softver za upravljanje sadržajem proizvoda.

Joint venture predstavlja korak kompanije msg u sklopu strategije većeg rasta: proširenja ponude svojih usluga i odgovaranja na zahteve tržišta kada su u pitanju transformativne tehnologije i end-to-end rešenja. Joint venture će omogućiti kompaniji msg da ojača postojeću poziciju u pružanju integrisanih softvera i usluga, istovremeno šireći svoju bazu klijenata sa fokusom na korisničko iskustvo, digitalizaciju procesa i nova digitalna poslovanja.

“Kroz venture msgNetconomy možemo da realizujemo svoju viziju i našim klijentima pružimo end-to-end osiguranje,” navodi Peter Umscheid, co-CEO kompanije msg global solutions. “Ovo ćemo moći da uradimo na isplativ način, koristeći naše poslovno i tehničko iskustvo. Ipak, nećemo biti ograničeni samo na osiguranje, s obzirom na to da postoji veliki broj specijalizovanih tržišta koja su u potrazi e-commerce rešenjima i omni-channel plaformom fokusiranom na korisnike. Ovo je zaista naš sledeći veliki korak za budućnost i način da našim klijentima predstavimo novi domen operativne izvrsnosti.”

Martin Barzuaner, CEO kompanije Netconomy, dodaje: “Netconomy se zalaže za kvalitet i pouzdanost kada je u pitanju digitalna transformacija za određene industrije kao što su veleprodaja, maloprodaja, telekomunikacije i potrošački proizvodi. Ujedinili smo snage sa partnerom od poverenja kako bismo uspešno služili klijente iz finansijskog sektora na globalnom nivou. Nastavićemo da prilagođavamo i povezujemo poslovne procese naših zajedničkih klijenata sa tehnologijama najvišeg nivoa i stvaramo online rešenja orijentisana na budućnost, koja će podići poslovanje naših klijenata na viši nivo.”



O kompaniji msg global solutions ag
msg global solutions pruža integrisane proizvode i rešenja finansijskom, osiguravajućem i reosiguravajućem sektoru u svim segmentima poslovanja, u svim regionima sveta. Naš tim eksperata koristi čitav spektar konsalting usluga i softverskih proizvoda kako bi omogućio velikim i srednjim klijentima uspešno poslovanje i IT strategije, uključujući digitalnu transformaciju. Poslujući sa 18 lokacija širom sveta i stalno rastući, msg global solutions pokriva globalno najveća tržišta osiguranja stručnošću i ekspertizom.

msg global solutions je deo msg-a, nezavisne, internacionalne grupe kompanija sa autonomnim regionalnim kompanijama i kancelarijama i preko 5.000 zaposlenih širom sveta.

Za više informacija o kompaniji msg global solutions, posetite www.msg-global.com.

O kompaniji Netconomy

Netconomy je vodeći integrator omnichannel rešenja i rešenja za digitalnu trgovinu, u potpunosti fokusiran na SAP hybris. Regionalni fokus kompanije Netconomy je nemačko govorno područje, a primarni fokus kada su upitanju industrije su maloprodaja, veleprodaja, potrošački proizvodi, telekomunikacije i saobraćajna industrija. Netconomy zapošljava preko 180 visokostručnih specijalista u 5 kancelarija u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj.

Usluge koje pruža Netconomy obuhvataju projektovanje i strategiju rešenja, specifikaciju, implementaciju, korisničku podršku i web operacije. Kompanija ima partnerstvo sa hybris-om od 2003. i status Platinum hybris partnera. Netconomy je privatna kompanija.

Za više informacija o kompaniji Netconomy, posetite www.netconomy.net.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 13, 2015 10:39 pm

Smile Data centri: Kupujemo ili iznajmljujemo?

Količina podataka kojima danas organizacije barataju se rapidno povećava i taj trend će se nastaviti. U isto vreme data centri i njihovi menadžeri (CIO) su pod velikim pritiskom zbog tri složena izazova: kontinuitet poslovanja, skalabilnost i finansije. Dobro vođene organizacije su uglavnom sposobne da se odupru ovim izazovima, ali se vremenom pojavljuju i neka naoko jednostavnija pitanja…

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 5-768x512

Organizacija koja se ne pozabavi ovim izazovima sama sebe isključuje iz procesa koji joj može doneti usvajanje mnogih inovativnih poslovnih modela koji mogu generisati i značajne koristi. Da bi se odgovorilo na izazove, kapaciteti data centra se moraju povećati. Prva odluka koju jedan CIO treba da preduzme je „Pravimo“ ili „Kupujemo“. Scenario „Pravimo“ – razvijamo data centar unutar organizacije – postaje sve teže ostvarljiv jer nedostaju kvalitetni poslovni prostori, stručni kadar, a posebno zato što data centar zahteva visok nivo energetske efikasnosti. Shodno tome, organizacije će tražiti alternativu tradicionalnom vlasništvu nad data centrom. Do skora su tu postojale tri takve alternative – Outsourcing, Outsourcing aplikacija i Colocation.

Outsourcing ispunjava većinu izazova koji su stavljeni pred organizaciju kojoj je potreban data centar, ali ima problema u pogledu odnosa zaposlenih i gubitka kontrole. Outsourcing aplikacije je brzo primenljivo rešenje koje može da se nosi sa određenim pikovima u IT potrebama, ali ne predstavlja rešenje koje će dugoročno odgovoriti na sve izazove.

Colocation može biti dobra alternativa data centru unutar organizacije, ali prostor dostupan u colocation centrima nije dovoljno prilagodjliv da odgovara specifikacijama organizacije.

Po modelu lizinga
Od skora postoji i četvrta alternativa – Leasing model. Oprema u data centru se na duži rok iznajmljuje od jedne kompanije i plaća kroz mesečne rate. Vlasnik opreme je kompanija‑iznajmljivač, a organizacija ima mogućnost da nakon isteka perioda leasing opremu kupi i postane njen vlasnik, ili da opremu vrati kompaniji‑iznajmljivaču. Na osnovu dva slučaja operativnog lizinga IT infrastrukture koji su realizovani iz praktično istog razloga, otplata na rate i prebacivanje CAPEX‑a na OPEX, ne možemo da tvrdimo da je to jedini i najbolji način obezbeđenja pouzdane infrastrukture data centra, ali smo se uverili da takav model ima značajne prednosti, koje se iskazuju kroz pojednostavljeno održavanje (oprema je vlasništvo leasing kompanije, koja je onda veoma zainteresovana da sve radi kako je propisano), te poznate i jednake mesečne troškove za rentiranje opreme data centra.

Glavne investitore u ovakva rešenja treba tražiti među provajderima cloud servisa, jer je njima potrebna pouzdana infrastruktira data centra kako bi pridobili ili zadržali klijente. Takođe, kolokacija predstavlja jednu od osnovnih usluga data centra i podrazumeva zakup dela ili celog rack‑a (ili nekoliko njih), kao i zasebnog prostora u okviru data centra. Takvi klijenti su pre svega, telekomunikacioni provajderi ili IT kompanije srednje veličine, koje deo svog data centra mogu iznajmljivati drugim korisnicima. Uzmimo za primer kompaniju Enel PS koja projektuje i gradi data centre za tu vrstu korisnika i, u saradnji sa svojim vendorom Schneider Electric‑om, oprema data centre za krajnje korisnike. Krajnji korisnici mogu pristupiti sopstvenoj opremi preko mreže ili mogu imati fizički pristup, radi održavanja opreme, u dogovoru sa onim ko rentira prostor data centra (u ovom slučaju sa IT provajderima). Takođe, postoji opcija da se održavanje i pristup opremi poveri vlasniku prostora. Na taj način krajnji korisnici smeštaju opremu u rentirani prostor – ne investiraju u izgradnju sopstvenog data centra, već isključivo u opremu. Neka istraživanja pokazuju da je moguća ušteda oko 25%, tj. da se CAPEX smanjije u odnosu na OPEX.

Na rukovodstvu organizacije je da se osloni na matematiku koja će reći šta se najviše isplati. Opcije postoje.

www.schneider-electric.com
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 13, 2015 10:42 pm

Smile Jednostavni virtuelni diskovi

Format fajlova VHD (Virtual Hard Disk) koristi se za čuvanje podataka sa slikama virtuelnih diskova, a kao standardni format koriste ga i neki sistemi za virtuelizaciju, recimo Microsoft Virtual PC. VHD sadrži kompletnu strukturu foldera i fajlova, a često se koristi tako što se postavi u Windows okruženju kao hard disk sa sopstvenom oznakom (recimo E:). Ovako se za rad sa sadržajem virtualnog diska mogu koristiti standardni Windows Explorer, odnosno File Explorer.

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 SimpleVhdManager

Simple VHD Manager je jednostavan program koji podržava standardne formate virtuelnih diskova (VHD, VHDX, ISO), rešava različite probleme u sistemskoj podršci za ovakve fajlove i dodaje nekoliko novih mogućnosti. Program omogućava da se izabrani virtualni diskovi dodaju na boot meni pri podizanju sistema, što može korisno poslužiti ako hoćete da probate neki drugi operativni sistem. Čest je problem da se postavljeni diskovi zaborave posle restartovanja sistema, a Simple VHD Manager omogućava da se diskovi postave permanentno (odnosno dok se virtuelno ne otkače).

Matična Internet adresa autora programa Simple VHD Manager je www.sordum.org. Program je potpuno besplatan, ima minimalne sistemske zahteva i nema posebnu proceduru za instalaciju, pa se može direktno koristiti sa prenosnog USB diska. Simple VHD Manager podržava Windows počev od verzije 7 do aktuelne verzije 10.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 13, 2015 10:45 pm

Smile Evo kako zadržite besplatnih 30 GB na OneDrive-u

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Pre nešto više od mesec dana Microsoft je razljutio veliki broj svojih korisnika odlukom da smanji prostor za skladištenje u paketima koje nudi na OneDrive-u. Posebno je kontroverzna bila odluka o ukidanju početnih besplatnih 15 GB na koje se moglo dodati još 15 GB uključivanjem automatskog skladištenja fotografija sq mobilnog (tzv. camera roll bonus).

Nakon ove odluke desetine hiljada korisnika pisali su Microsoft-u i kritikovali ih, pa je kompanija u na kraju ipak popustila.

Svi oni koji bi ovom promenom bili najviše pogođeni, dobiće određenu pogodnost. Korisnici koji bi nakon ovih promena ostali na samo 5 GB besplatnog prostora moći će zadržati spomenutih 15+15 GB, ukoliko posete ovu stranicu do 31. januara. Na njoj trebaju tek kliknuti na dugme "Keep your free storage", i to je sve – smanjenja besplatnog prostora za njih neće biti.

Iz Microsofta se, dodatno, izvinjavaju korisnicima na frustracijama koje su njihove odluke možda izazvale.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Ned Dec 13, 2015 10:49 pm

Smile Apple navodno razvija sopstveni mobilni GPU

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 14

Ako je verovati najnovijim glasinama, Apple već nekoliko godina radi na sopstvenom mobilnom grafičkom čipu, sa kojim se nadaju da će jednog dana zameniti PowerVR GPU koji sada koriste.

Kako prenosi GSMArena, Apple-ov mobilni GPU navodno još uvek nije spreman za zvanično predstavljanje, a Cupertinou bi za njegovo finalizovanje moglo zatrebati još nekoliko godina, jer nameravaju da dizajniraju čip čije će komponente većinski nositi potpis samog Apple-a.

Sa druge strane, očekuje se kako će i Samsung uskoro predstaviti sopstveni GPU - štaviše, pretpostavlja se kako će ovaj korejski gigant prestići Apple i predstaviti svoj prvi custom procesor u Exynos 8 čipovima koji stižu sledeće godine, a koji bi premijeru trebali da dožive u Galaxy S7 telefonima.

Na slici: iPhone 6s
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 14, 2015 8:11 pm

Smile Android N donosi nativnu podršku za rad u više prozora?

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 1

Nakon što je izbacio prvi tablet kojeg je u potpunosti sam dizajnirao - Pixel C, Google je objavio da počinje raditi na multi-window podršci za Android platformu. Windows tableti i Apple-ov iPad već imaju ugrađenu podršku za ovakvu vrstu multitaskinga, dok Android sam po sebi nema.

Videli samo da su neki proizvođači na svoje uređaje sami implementirali sopstvena rešenja koja omogućavaju rad u više prozora. Jedan od njih je Samsung, na čijim uređajima ovo možemo koristiti već nekoliko godina, ali je problem u nedostatku podržanih aplikacija.

Čini se da je sada i Google napokon shvatio da barem na većim ekranima (8 inča i više), rad u više prozora itekako ima smisla. Upravo zato je njihov razvojni tim objavio kako će nativna podrška za multi-window biti implementirana u Android N, koji stiže u jesen sledeće godine.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Brave Heart Pon Dec 14, 2015 8:13 pm

Smile Rast tržišta AMOLED ekrana u trećem kvartalu

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 4

Prema podacima koji stižu od kompanije IHS, tržište AMOLED ekrana je tokom trećeg kvartala 2015. godine zabeležilo veliki uspeh.

U odnosu na prethodni drugi kvartal isporuke ovih ekrana porasle su za 35%. Tokom trećeg kvartala ove godine isporučeno je 79 miliona AMOLED ekrana, što je rast od preko 100% u odnosu na broj isporučenih AMOLED ekrana u istom razdoblju prošle godine.

Vrdnost isporučenih ekrana procenjuje se na rekordnih 3,29 milijardi dolara.

Kao vodeći proizvođač AMOLED ekrana ističe se Samsung s premoćnim globalnim tržišnim udelom od 95,8%, a kompanija takođe drži vodstvo na celokupnom tržištu ekrana za pametne telefone s udelom od 38,5%.

Japanska kompanija JDI drži drugo mesto s udelom od 17%, dok je LG treći s udelom od 13,8%.
Brave Heart
Brave Heart
Supermoderator
Supermoderator

Broj poruka : 27780
Datum upisa : 19.12.2013
Godina : 55
Lokacija : Niš

Nazad na vrh Ići dole

Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...) - Page 5 Empty Re: Vesti iz sveta IT-ja (softver, hardver i...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 5 od 40 Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22 ... 40  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu