Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 48 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 48 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Мудре мисли Православних отаца EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Мудре мисли Православних отаца EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Мудре мисли Православних отаца EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Мудре мисли Православних отаца EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Мудре мисли Православних отаца EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Мудре мисли Православних отаца EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Мудре мисли Православних отаца EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Мудре мисли Православних отаца EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Мудре мисли Православних отаца EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Мудре мисли Православних отаца EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Мудре мисли Православних отаца EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Мудре мисли Православних отаца EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Мудре мисли Православних отаца EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Мудре мисли Православних отаца

4 posters

Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Avramova Čet Avg 08, 2013 4:55 pm


  • Lako je naučiti životinju. Lako je naučiti prostaka. Ali je teško naučiti onooga koji je nenaučen već postao učitelj drugima.

  • Uči što hoćeš, i znaj što možeš, ali jedno ne smeš znati: da je uvek dragocenije dobro vladanje nego mnogo znanje.

  • Šta vredi skupoceni sud kada je u njemu jevtin sadržaj?

  • Sva se čula i prirodna dobra završavaju gorčinom. A Bog nije lovac koji slatkišima zamamljuje zverove rupe.

  • Čulna i prirodna dobra jesu Božiji darovi iz druge ruke. Božiji darovi iz prve ruke koja Bog direktno daje jesu darovi duhovni.

  • Čulna i prirodna dobra daje Bog ljudima s jednom namerom da ih podseti na viša, slađa i sjajnija dobra. Zaista, bezuman će biti onaj ko ovo ne razume i nesrećan ko ovo ne usvoji.

  • Intelektualno razviće jednog čoveka je najlakše, najbrže ali i najopasnije ako je odvojeno od uzvišenja uma, očišćenja srca i duše.

  • Za razviće svoga razuma mi imamo pet čula, a za razviće ostale četiri četvrtine čoveka imamo četiri Jevanđelja.

  • Da bi postali intelektualci zato nam služe hiljade učitelja, a da bi postali potpuni ljudi, zato nam stoji na usluzi sam - Hristos.

  • Reći: ja sam inelektualac - znači što i reći: ja sam četvrtina čoveka. Otuda je ime "intelektualac" jedno nečovečno ime i jedna optužba sebe samoga.  


Poslednji izmenio Avramova dana Pet Avg 09, 2013 4:33 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od laza Čet Avg 08, 2013 6:26 pm

Патријарх Павле

Међу вуковима опстати овци је тешко, али није немогуће, јер нам Господ каже на који начин ми можемо и међу вуковима опстати као овце Његове.

А то је: да будемо мудри као змије и безазлени као голубови.

Мудрост ће нас сачувати да не постанемо плен, да нас вуци не раскину, односно да нас непријатељи не онемогуће. А безазленост и доброта ће нас сачувати да ми не постанемо вуци.
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Avramova Pet Avg 09, 2013 4:43 pm

Otac Tadej


  • Možemo da idemo kuda hoćemo, radimo sta hoćemo, pa opet, nije to sloboda. Sloboda je ona Gospodnja Sloboda - kad je čovek oslobođen od tiranije misli. Kad ga ne tiranišu nikakve misli, kad živi u miru. On je tada stalno u molitvi, stalno očekuje od Gospoda, radi po savesti, trudi se. Svaki posao radi od srca. Celokupno biće naše treba da učestvuje u molitvi, i u radu, i u svemu. I da ne budemo ratnici na nepravednoj strani, da ne ratujemo ni sa kim. Da misleno ne ratujemo. Da budemo pomireni sa svima. Da ne primamo uvrede k srcu.

  • Ne lutajmo mislima i ne gledajmo šta drugi rade, nego gledajmo šta mi radimo, šta od nas proizilazi, da li tešimo ili osuđujemo, da li praštamo ili volimo.

  • Nema ni jednog trenutka vremena, niti ijednog koraka prostranstva, koje ne daje lekciju čoveku.

  • Mnogo znači kad u kući ima molitvenik. Molitva privlači Božiju blagodat. To osećaju svi domaći. To osećaju i oni kojima su srca ohladnela. Zato se treba neprestano moliti.

  • Kada pomislimo nešto dobro svojim bližnjima, rođenima, našoj zemlji i celom svetu, mi im zaista mnogo pomažemo, jer misao je sanaga i moć.

  • Ako tuguješ bilo zbog čega, znači da se nisi potpuno predao volji Božijoj, makar spolja izgleda da jesi. Ko živi po volji Božijoj, taj se nizašta ne brine, kad mu nešto treba on i sebe i što mu je potrebno predaje Bogu i ako se dogodi da ne dobije što traži ostaje spokojan kao da je primio.

  • Pusti to, danas nas uvredi ovaj, sutra ko zna ko će. Mi stalno obraćamo pažnju na te uvrede, a treba sve to da savladamo mirom. Da ne primamo k srcu. I kad ne primamo k srcu onda neprijatelj hoće da vređa no, ako se to odbije od nas, to ne remeti naš unutrašnji mir, i posle vide ljudi: vređaju, vređaju, pa na kraju dignu ruke.

  • Misli su poput ptica. Ne možemo im zabraniti da lete, ali je do nas da li ćemo im dozvoliti da slete i naprave gnezdo u našoj glavi

  • Ljubav je najjače oružje koje postoji, nema te sile i tog oružja koje će moći protiv ljubavi da se bori, sve se tu ruši.

  • Briga nije dobra, jer ne samo da troši našu energiju već nas mnogostruko upliće u klupko samovažnosti, gordosti i neverja

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od laza Pet Avg 09, 2013 5:02 pm

Биће велико отпадништво Отац Гаврило

„Биће тада и велико отпадништво. Ко год не буде примио срцем веру православну, повероваће разним обманама и вероваће лоповима и лажовима, вероваће лажним обећањма страних владара, а од тога ништа имати неће. Многи ће тражити своја огњишта, али неће моћи од корова да препознају које је њихово двориште било и имање. Благо тад онима који су научили скромно да живе, а они који су научили у раскоши, неће моћи лако немаштину и глад да прихвате. Ништа им њихове паре неће помоћи. Тада, кад се то све буде дешавало, чувајте семена свега, житарица и поврћа, да имате шта посијати, јер неће имати где да се купи семе ко ово сад, па да имате да посејете и да се прехраните...“
...„Много владика, свештеника и теолога у задње време неће се руководити по Божијем расуђивању, оним што је за народ корисно, већ по чулном, телесном, застраниће, а и по наговору људи, угађаће им; биће ту и политичара и других, са којима ће они пријатељства градити. Неће расуђивати по поукама Светих отаца.“

http://www.geopolitika.rs/index.php/sr/duhovni-ivot/412-2012-04-11-13-11-18
laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od laza Pet Mar 14, 2014 7:25 pm

TRAGOVI U PESKU

Sanjah jedne noći, kako šetasmo morskom obalom, Gospod Bog i ja.
Pred mojim očima pojavi se, brzinom filma, moj život.
Za svaki deo života, kako mi se činilo, otkrih tragove stopala u pesku.
Jedan par tragova pripadaše meni, drugi Gospodu.
Kad je i poslednja slika pred mojim očima preletela, osvrnuh se natrag i videh, kako je u pesku često ostao samo jedan par tragova, a drugi je isčeznuo.
Ti tragovi, označavahu najteže delove mog života. To me je zbunilo.
Zato sam se okrenula Gospodu i upitala ga: “Kad sam Ti onomad sve što imah predala, da te mogu slediti, tada si mi rekao da ćeš uvek biti uza me. A sad vidim da najdublje krize mog života prati samo jedan par tragova u pesku. Zašto si me ostavio upravo tada, kad sam te sva očajna najviše trebala?”
Gospod me uze za ruku i reče: “Drago dete, nikad te nisam ostavio samu, a pogotovo sam bio uza te u vreme tvojih patnji i boli. Tamo gde vidiš samo jedan par tragova u pesku, tamo sam te na svojim rukama nosio.”

laza
laza
Stepski vuk
Stepski vuk

Broj poruka : 13716
Datum upisa : 14.05.2010
Godina : 58

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Avramova Sre Jan 18, 2017 8:21 pm

Преподобни Јефрем Сирин


  • Не слушај савете људи који себи угађају, који су себе учинили робовима стомака и телесних страсти.

  • Свако ко воли чистоту и целомудреност постаје храм Божији.

  • Нека твоја рука не буде испружена ради узимања, већ нека радије буде испружена ради давања (Сир. 4, 35).

  • Ко другога оговара, сам себе осуђује. У ономе ко оговара пребива клевета, и мржња, и сплеткарење. Он се праведно сматра братоубицом.

  • Храна за огањ су дрва, а храна за раздражљивост је високоумље.

  • Немој давати своме срцу да буде жалосно, него се теши у Господу.

  • Славољубље је душевна болест, лукава страст.


Свети Антоније велики


  • Као што су гордост и узношење ума са висине небеске ђавола сурвали у бездан, тако смирење и кротост човека узвисују од земље на небо.

  • Ако неко узме подвиг ћутања, нека не мисли да врши врлину, већ нека у срцу сматра да ћути стога што није достојан да говори.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Avramova Pon Jan 30, 2017 1:49 am

U ovom svetu sna i sanjanja samo duša čovekova nosi javu u sebi. Avaj onome ko i to malo pretvori u san. Kada svane dan probuđenja, neće se imati šta u njemu probuditi. /Iz beseda svetih otaca o pravoslavnoj hrišćanskoj filozofiji života.

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Mima Pon Jan 30, 2017 11:59 am

ПРЕПОДОБНИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

1. Пре него што паднемо у грех, демони нам говоре да је Бог човекољубив.
2. Као што вода може избрисати слова, тако и сузе могу избрисати грехе.
3. Многоговорљивост произилази понекад од угађања стомаку, а понекад од таштине.
4. Злоба проистиче из уображености и гнева.
5. Лицемерство проистиче од самозадовољства и својеглавости.
6. Има болести које се добијају ради очишћења од грехова, а има и таквих које треба да сломију наш понос.
7. Преједање је мајка блуда, а морење трбуха - виновник чистоте.
8. Немој рећи да скупљаш благо ради сиромаха. Царство се Небеско могло купити и за само две лепте.
9. Онај ко плаче за собом, не зна за униније.
10. Гордост је крајња беда душе која у своме помрачењу мисли да је богата.
11. Многи од нас називају себе грешнима, а можда се одиста и сматрају таквима. Но, тек трпљење увреда показује какво је срце.
12. Не скидај душевног ока са гордости: међу свим лоповима духовним нема опаснијег од ове страсти.

Poučan tekst  KLIK
Mima
Mima
Banovan
Banovan

Broj poruka : 471
Datum upisa : 23.01.2017

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Davidova Sub Maj 20, 2017 12:30 am

Искушења и увреде

Ако је у немогућности да те изнутра заведе, ђаво почиње да те мучи споља – преко људи који су му се предали. Стога буди спреман за ово страдање и очекуј непријатности као госте.

Час ти се приближују похвале, час укори, клевете и тешкоће сваке врсте. Врло је важно прозријети ко изазива буру, и све мирно подносити: непријатељство против одређених људи обраћа се у непријатељство против злога који иза њих стоји и на непријатељство подстиче. Наиђу ли ствари које те жалосте и љуте, обрати се Богу и не дозволи зломе да ти приђе. Не успијеш ли у томе, онда бар ћути док се не савладаш. Тада говори мирно и љубазно са другима.

Не чини им никакве замјерке и не подсјећај их на учињену ти неправду. Моли се само Богу да се рђави утисци у срцу изгладе што је могуће прије. Тако ћеш бити чист пред Богом, који човјека води, корак по корак, преко невоља које очишћавају. Тешко је да без невоља побиједимо своје фарисејско самооправдање.

Снага којом подносиш искушења јесте мјера твоје унутрашње зрелости. Преко ње лако можеш да познаш на којој степеници зрелости стојиш. Ако ономе који те је увриједио не опрасташ цијелог свог живота, буди сигуран да унутрашњи пут уопште ниси ни почео. Ако си био увријеђен, па си увреду тек послије годину дана успио да заборавиш, значи да стојиш на најнижој степеници унутрашњег труда. Уколико даље будеш напредовао у духовном труду, утолико ћеш брзе моћи да опрашташ нанесене ти увреде: послије једног мјесеца, једне недеље или једног дана.

А како се у таквим случајевима понаша онај ко је Богом просвећен? Он гледа стријелу увреде која лети према њему и покрива се именом Божијиим као оклопом. Увреда се одбија од њега и не оставља не најмању огреботину. Ако си дотле стигао, можеш сматрати да си узнапредовао у духовном животу.

Међутим, никад не губи најважније из вида: Бог допушта искушење или да би те пробао, или да би сазреле твоје духовне снаге. Стога, прими искушење мирно и поднеси га спокојно, без мржње према твојим увредиоцима. Сјећај се да метал долази у топионицу да би се одвојио од шљаке. Тако се и ти претапаш да би доспио до више чистоте. Поднеси све чувајући унутрашњи мир и љубав Божију, призивајући Господа у помоћ како би кушача удаљио од себе.

(Преподобни Нил Сорски)

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 2797
Datum upisa : 18.05.2017
Lokacija : ZE-BG

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Davidova Ned Maj 21, 2017 7:41 pm

Ђаво нас учи да изврћемо речи да не бисмо, када нас питају, себе окривили, већ да бисмо, учинивши грех, слагали и оправдали себе. /Преподобни Јефрем Сирин

Све нам се невоље дешавају зато што нећемо да се смиримо. Смирење је највеће богатство које човек може да поседује. /Oтац Тадеј

Ko зида добро самим тим руши зло. Ко се пак окрене да руши зло, брзо заборави зидати добро и претвори се у злочинца. /Свети владика Николај Велимировић


____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалм Давидов, 57.6)
Davidova
Davidova
Administrator
Administrator

Broj poruka : 2797
Datum upisa : 18.05.2017
Lokacija : ZE-BG

Nazad na vrh Ići dole

Мудре мисли Православних отаца Empty Re: Мудре мисли Православних отаца

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu