Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 34 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 34 Gosta :: 2 Provajderi

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Duhovni razgovori EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Duhovni razgovori EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Duhovni razgovori EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Duhovni razgovori EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Reći šta o drugima misliš
Duhovni razgovori EmptySub Jan 13, 2024 7:12 pm od djuro

» Kako je propalo društvo...
Duhovni razgovori EmptyPet Dec 29, 2023 6:28 pm od djuro

» Prostitucija
Duhovni razgovori EmptyPet Dec 29, 2023 6:19 pm od djuro

» Dobra strana stresa
Duhovni razgovori EmptyPet Dec 29, 2023 6:10 pm od djuro

» Laganje i kleveta
Duhovni razgovori EmptyPet Dec 29, 2023 6:05 pm od djuro

» Kako podnosite negativnu kritiku?
Duhovni razgovori EmptyPet Dec 29, 2023 6:02 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Duhovni razgovori EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Duhovni razgovori EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Duhovni razgovori EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Duhovni razgovori

+8
inspy
sini_do
Orhideja
Vidra
Avramova
Fristajlo
Jurivaka
Noelia
12 posters

Strana 1 od 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Ići dole

Duhovni razgovori Empty Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Pet Apr 13, 2012 1:17 pm

Jurivaka: Ps. Skrenuli smo sa teme Very Happy

Slažem se. Zato otvaram ovu temu na kojoj možemo govoriti općenito o stvarima duše i duha..
Ima nekoliko stvari koje trebaš, ako želiš, razjasniti. Za početak:

Dakle, ateista sam od kako sam počeo razmišljati. Mislim da je ovo zgodan odgovor i da mu ne treba ništa dodavati

Razmišljati da Boga nema? A zašto tvoje razmišljanje nije išlo u pravcu da Boga ima? Very Happy Da li Ga nema jer je svijet naopako? Ili zato što Ga ne vidiš i što je dalek i nepojmljiv? Tko ili što je utjecalo na Tebe? Neki filozofski pravac, događaj, znanost koja Ga pokušava negirati? Njegove zapovjedi? Ili se tvoje poimanje slobode kosi s vjerom u Boga? Ili što? Kako čovjek postaje ateista?
Ja sam jednom probala, baš sam se mučila da na Boga ne mislim i ne marim za Njega, ali nisam mogla, tek nekoliko mjeseci sam izdržala... Duhovni razgovori 2214231980


Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Pet Apr 13, 2012 1:44 pm

Jurivaka: Ovdje i interesantno pitanje, kako država (čitaj, njeno zakonodavstvo) utvrđuje šta je pravo a šta nije? Mi formalno znamo kako se donose zakoni u jednoj državi, ali ovdje je poenta u tome, šta opredjeljuje zakonodavce da donesu baš takve zakone? Odgovor na ovo pitanje, u mnogome nam daje i odgovor na pitanje šta je pravda? Dakle, zakoni koji "mjere pravdu", trebali bi da budu odraz većinoskog mišljenja i osjećaja društvenih subjekata o tome šta je ispravno a šta nije.
Ni sa pravdom Bog nema nikakve veze.

Naravno da ima. Bog je pravedan. Njegova pravda se očituje jer je ljude stvorio da budu svi jednaki pred njim, svi kao stvorenja imamo konačni bitak u odnosu na Njegov Vječni bitak, svi smo smrtni, imamo iste potrebe, (od kojih je najvažnija da ljubimo i budemo ljubljeni), imamo svoje dostojanstvo kao osobe, imamo slobodu, jednako reagiramo na bol, opasnost, umor, vrućinu itd. Ono što se kaže: svi krvavi ispod kože. I da bismo se ljudski ponašali prema drugima, dana nam je zapovjed: "Ne čini drugome ono što ne želiš da tebi učine". To je pravedno.
Njegova pravdenost se očituje u Njegovom milosrđu i praštanju. On zna kako smo sazdani i koliko smo slabi. Mislim da je Pascual rekao: "Čovjek je kao slaba trska, ali on je toga svjestan". Čovjekje svjestan da je daleko od savršenosti i da na ovoj zemlji nema pravde, jer samo je Bog pravedan.
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 3:25 pm

Noelia ::
Ima nekoliko stvari koje trebaš, ako želiš, razjasniti. Za početak:



Razmišljati da Boga nema? A zašto tvoje razmišljanje nije išlo u pravcu da Boga ima? Very Happy Da li Ga nema jer je svijet naopako? Ili zato što Ga ne vidiš i što je dalek i nepojmljiv? Tko ili što je utjecalo na Tebe? Neki filozofski pravac, događaj, znanost koja Ga pokušava negirati? Njegove zapovjedi? Ili se tvoje poimanje slobode kosi s vjerom u Boga? Ili što? Kako čovjek postaje ateista?
Ja sam jednom probala, baš sam se mučila da na Boga ne mislim i ne marim za Njega, ali nisam mogla, tek nekoliko mjeseci sam izdržala... Duhovni razgovori 2214231980




Ti, čini mi se, ranije reče da ćeš morati razmotriti moj slučaj Duhovni razgovori 2214231980
Ja sada kažem, čini mi se da ću imati sa tobom dosta posla Very Happy
Dominantna je tvoja upitanost kako, kada. i zašto sam postao ateista. Pretpostavljam da to nije lični interes, nego da te to zanima kao fenomen. Odgovorio sam ti: od kako sam počeo da razmišljam. To je trebalo da ti kaže da je moj vlastiti razum glavni "krivac". Ne mogu reći da je od svega što pominješ kao mogući uticaj na mene, to stvarno i imalo neki uticaj. Gledaj, čitajući svojevremeno klasičnu filozofiju i nešto savremene, uporedo sam čitao i Bibliju. I znaš kako sam je doživio? Kao bajku, i to lošu bajku, napisanu od problematično obrazovanih ljudi. O kontradiktornostima i nesuvislostima u toj bajci ne bih sada.
Da se vratim razumu, glavnom “krivcu”. Uslediće i neka pitanja za tebe, jer je vrijeme da ih i ja počem postavljati.
Ti vjeruješ da nas je bog izvajao od blata – po svome liku i obličju i udahnuo nam život i razum. Dakle, i naš razum je Božija kreacija. Kako to onda da je Bog u taj razum ugradio i sopstvenu negaciju? Nemoj samo da mi na ovo odgovaraš floskulom o slobodnoj volji, kao što rade mnogi kreacionisti i apologeti vjere, koji nemaju suvisli odgovor na ovo pitanje. Takvi nisu ni svjesni koliko insistiranjem na slobodnoj volji datoj od Boga, zapravo ponižavaju samog Boga, jer ispada da Bog nije znao šta radi, odnosno, da nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom. Kako se ovdje uklapa tvoje uvjerenje o Bogu kao ljubavi, ljubavi za svoje stvorenje – čovjeka? Ta navodna Božija kreacija – razum, podjednako je podložna i dobru i zlu. Ako smo skrojeni po Božijoj slici i prilici, a svete knjige kažu da jesmo, znači li to onda da je i Bog, ne samo ljubav, nego istovremeno i mržnja?
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Pet Apr 13, 2012 4:03 pm

Jurivaka :: Ako smo skrojeni po Božijoj slici i prilici, a svete knjige kažu da jesmo, znači li to onda da je i Bog, ne samo ljubav, nego istovremeno i mržnja?
Па, то је ваљда она прича о дуализму, зар не?
Баш ме занима како ће Ноелија ово да брани... Duhovni razgovori 2214231980
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Avramova Pet Apr 13, 2012 4:16 pm

Fri, ti cekaj Noeliju, a ja cu onako, usput.

Bog je savrsen! Da mrzi ne bi bio Bog. Da covek ne mzri, bio bi Bog. Punkt!

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 4:39 pm

Avramova ::Fri, ti cekaj Noeliju, a ja cu onako, usput.

Bog je savrsen! Da mrzi ne bi bio Bog. Da covek ne mzri, bio bi Bog. Punkt!
Baš je usput! Duhovni razgovori 2503617651
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Avramova Pet Apr 13, 2012 4:49 pm

Duhovni razgovori 1793038510

____________________________________________________________________________________
Πάντα ῥεῖ
Метнуше замку ногама мојим и стегоше душу моју,
ископаше преда мном јаму и сами падоше у њу. (Псалaм Давидов, 57.6)
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Pet Apr 13, 2012 6:16 pm

Ti, čini mi se, ranije reče da ćeš morati razmotriti moj slučaj Duhovni razgovori 2214231980
Ja sada kažem, čini mi se da ću imati sa tobom dosta posla Very Happy


A-ha. Duhovni razgovori 2214231980
Jel ti teško pada? Very Happy


Dominantna je tvoja upitanost kako, kada. i zašto sam postao ateista. Pretpostavljam da to nije lični interes, nego da te to zanima kao fenomen.

I jedno i drugo. Hmm, ne znam kako da sad objsnim...reći ću možda kasnije.

Odgovorio sam ti: od kako sam počeo da razmišljam. To je trebalo da ti kaže da je moj vlastiti razum glavni "krivac".


Zdrav razum ne može biti krivac, jer se razum ne protivi Bogu.

Ok, hajde ovako. Koji su glavni razlozi čovjekovog nevjerovanja?

Nepoznavanje vjere i vjerskih istina? - Nije tvoj slučaj.
Oholost, arogancija, autosuficijencija? - Ne znam.
Poroci, neuredan život, prekomjerni sjetilni užici? -Ne znam, ne bih rekla, pjesnik si, voliš filozofirati, dakle, otvoren Duhu, a ne zarobljen samo u tijelu. Ili griješim?
Razočaranost, sablazan nad kršćanima?
Poimanje slobode na vrlo subjektivan način? - Možda. Duhovni razgovori 2214231980
Revolt protiv crkve kao institucije ( bogatsva, moći, zloupotrebe vlasti...)?

Razumijem da nešto od toga ili nešto sasvim treće može biti povod i razlog da se netko deklarira kao ateista. Ali, također vjerujem da Bog u svojoj dobroti svakom čovjeku, ama baš svakom, daje šansu da se susretne s Kristom Uskrslim i opredjeli za Njega.

Gledaj, čitajući svojevremeno klasičnu filozofiju i nešto savremene, uporedo sam čitao i Bibliju. I znaš kako sam je doživio? Kao bajku, i to lošu bajku, napisanu od problematično obrazovanih ljudi.

Ho, Smile pa Bibliju su pisali stočari, kravari, pastiri...svi od reda neuki, ali u bili Duhom Svetim nadahuti da prenesu Božju poruku. Koju? Da je Bog prisutan u životu čovjeka, da ga ljubi i spašava. Treba razlikovati bit Biblije od njezina ruha. " A Gospodin, Bog tvoj, cijelog puta što ste ga prevalili, nosio te , kao što otac nosi svpoga sinčića.“ –zapisao je tamo neki stočar.


Ti vjeruješ da nas je bog izvajao od blata –

Ne, to je slikovit govor. Moglo je biti tako ili ne, važno je da nas je Bog stvorio na svoju sliku i priliku. Kakav je Bog? Kako da Ga oslikamo? On je Ljubav, sloboda, komunikacija, zajedništvo, dobrota, praštanje, milosrđe...Znači takvi bismo trebali biti.

Kako to onda da je Bog u taj razum ugradio i sopstvenu negaciju?

Pa nije je ugradio. Znao je Bog da će u ljudskom srcu biti malo ljubavi za Njega. Negdje sam pročitala ( možda kod Dostojevskog) riječi koje pisac stavlja u đavlova usta kad govori Isusu: „ Vidiš, ti si za ljude trpio, činio si čudesa za njih, iskazao im ljubav tako da si se dao razapeti radi njih....a oni svi trče za mnom.“

.
.. jer ispada da Bog nije znao šta radi, odnosno, da nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom. Kako se ovdje uklapa tvoje uvjerenje o Bogu kao ljubavi, ljubavi za svoje stvorenje – čovjeka?

Naravno da je znao. Ne vidim u čemu je problem. Bog nam je dao slobodu da se slobodno opredjelimo za Njega i uzljubimo Ga. Ljubav bez slobodne volje i sloboda bez ljubavi ne ide. Što će mi sloboda bez ljubavi? Biti slobodan. Od čega? Za što biti slobodan? Ne razumijem. Naravno, govorimo o slobodi u odnosu prema Bogu. Kako se razuman čovjek može slobodno opredjeliti protiv Boga, ako je On najveće dobro? Može, samo ako Ga ne pozna.

Ta navodna Božija kreacija – razum, podjednako je podložna i dobru i zlu. Ako smo skrojeni po Božijoj slici i prilici, znači li to onda da je i Bog, ne samo ljubav, nego istovremeno i mržnja?

Naravno, ne. Bog ne može mrziti. „ A ti, Gospodine, ljubiš sva bića i ne mrziš ni jedno koje si stvorio. Jer da si ih mrzio, ne bi ih stvorio.“ Tako je zapisalo jedno pastirče prije 2 - 3 tisuće godina, (mislim da je iz Petoknjižja , a to su najraniji spisi).

Što se tiče ljudske sklonosti na zlo, zanemaruješ istočni, (praiskonski) grijeh. Od njega proizlazi zla nagnuća, slikovito; čovjek je rađa „ranjen“ i tek krštenjem obnavlja svoju sliku. Nravano, to ne znači da su samo krštenici otvoreni za poticaje Duha Svetoga. Bog je velik, ima tisuću načina kako da se obznani duši koja Ga traži.
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 9:52 pm

Noelia ::
Ti, čini mi se, ranije reče da ćeš morati razmotriti moj slučaj Duhovni razgovori 2214231980
Ja sada kažem, čini mi se da ću imati sa tobom dosta posla Very Happy


A-ha. Duhovni razgovori 2214231980
Jel ti teško pada? Very Happy
Naprotiv, pričinjava mi zadovoljstvo Very Happy

Zdrav razum ne može biti krivac, jer se razum ne protivi Bogu.
Tako, ni jednog argumenta ili bar promisli, nego samo gola konstatacija da se razum ne protivi Bogu. Da mnogo ne filozofiramo, vrlo lako ću ti dokazati da u ovom slučaju nisi pravu. Posmatrajmo taj problem na mikro nivou - meni i tebi. Tvoj razum se ne protivi Bogu. Moj razum se protivi. Prema tome ne stoji uopštena tvrdnja da se razum ne protivi Bogu.


Ho, Smile pa Bibliju su pisali stočari, kravari, pastiri...svi od reda neuki, ali u bili Duhom Svetim nadahuti da prenesu Božju poruku. Koju? Da je Bog prisutan u životu čovjeka, da ga ljubi i spašava. Treba razlikovati bit Biblije od njezina ruha. " A Gospodin, Bog tvoj, cijelog puta što ste ga prevalili, nosio te , kao što otac nosi svpoga sinčića.“ –zapisao je tamo neki stočar.
Ovdje si u veliku nevolju uvalila Svetog duha! Duhovni razgovori 2214231980 Ja sam ga bio poštedio i nisam ga pominjao, jer se može sumnjati u obrazovanost pisaca Biblije, ali baš u Svetog duha... Duhovni razgovori 1369909122







Kako to onda da je Bog u taj razum ugradio i sopstvenu negaciju?

Pa nije je ugradio. Znao je Bog da će u ljudskom srcu biti malo ljubavi za Njega. Negdje sam pročitala ( možda kod Dostojevskog) riječi koje pisac stavlja u đavlova usta kad govori Isusu: „ Vidiš, ti si za ljude trpio, činio si čudesa za njih, iskazao im ljubav tako da si se dao razapeti radi njih....a oni svi trče za mnom.“
Prva rečinica ti je opet netačna. Imaš li logični argument da je potvrdiš? Na sunce sa njim. Nemoj odgovarati parolama. Ako je razum Božija kreacija, nema nikakve logike da u sebi sadrži negaciju svoga kreatora. A sadrži je. Vidiš li dokaz? Pred očima ti je!


Naravno da je znao. Ne vidim u čemu je problem. Bog nam je dao slobodu da se slobodno opredjelimo za Njega i uzljubimo Ga.
Prvo ova poslednja rečenica je nepotpuna (namjerna manipulacija) Ispravno bi trebala da glasi: Bog nam je dao slobodu da se slobodno opredjelimo za Njega ili za Đavola! To bi bio pravi smisao slobodne volje. Ako je slobodna volja data samo zato da se ljubi Bog, kako ti kažeš, o kakvoj onda slobodnoj volji govoriš? A ako je data da se čovjek opredeljuje između Boga i Antiboga, onda je Bog sam sebi iskopao grob. Ne, tako ne rade "veliki majstori". Zar ne uviđaš u kakvu apsurdnu zavrzlamu dovodi teza o slobodnoj volji datoj od Boga?[/quote]
Kako se razuman čovjek može slobodno opredjeliti protiv Boga, ako je On najveće dobro? Može, samo ako Ga ne pozna.
Bog najveće dobro??? Govoriš li o onom Bogu što je potopio cijeli svijet, uključujući i grešne bebe i grešne životinje??? Duhovni razgovori 2214231980


Naravno, ne. Bog ne može mrziti.).
Da? Pročitaj moju prethodnu rečenicu.

Što se tiče ljudske sklonosti na zlo, zanemaruješ istočni, (praiskonski) grijeh
.
Ne zanemarujem Istočni grijeh, ali moj razum se pita: kakva je to vajna Božija pravda, da cijelo čovječanstvo ispašta radi grijeha koji je učinio jedan čovjek? Da li je to smisao Božije pravde o kojoj tako gorljivo pričaš?

Ps. Sve u svemu nisam zadovoljan tvojim odgovorima. Nigdje logičnog argumenta, samo negiranja i parole. Very Happy
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Vidra Pet Apr 13, 2012 10:07 pm


Zdrav razum ne može biti krivac, jer se razum ne protivi Bogu...
Duhovni razgovori 3629869021
...nego ljudskim propisima koji se pripisuju Bogu?
i jos - ne protivi se Bogu, ili Tvorcu?
Vidra
Vidra
Legendarni član

Broj poruka : 10650
Datum upisa : 25.03.2010
Lokacija : Bgd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Orhideja Pet Apr 13, 2012 10:23 pm

Jurivaka ::[
Bog najveće dobro??? Govoriš li o onom Bogu što je potopio cijeli svijet, uključujući i grešne bebe i grešne životinje??? Duhovni razgovori 2214231980
Čekaj malo, sasvim nenamjerno si me upleo u razgovor iz koga ću se vrlo brzo povući.
Ti veoma dobro znaš da ja jesam vjernica ali mi nije jasno zašto ateisti uvijek kad je vjera u pitanju dovode sumnje, u principu uvijek pominjete gornju rečenicu. Ja pitam sledeće, ko smo mi da sudimo bilo kome pa i Bogu i dali je Bog baš kriv za "sve" ili ima i ljudskog faktora tu?
Primjer cunami koji je ladno usmrtio pola miliona ljudi, tačno je da je zemljotres bio i u redu ali naučnici i stručnjaci su znali da će biti cunami ali su računali neki maleni i namjerno nisu objavili opasnost. Zato je sad Bog kriv? Zbog čovjeka i njegove slobodne volje da sam pronijeni opasnost? Malo morgen, ipak je čovjek kriv.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 10:39 pm

"Gornju rečenicu" pominjemo samo onda kada vi počnete metanisati Božijoj dobroti. Ona baš dobro ilustruje tu dobrotu.
E sad, ako se ti pitaš ko smo mi da sudimo Bogu, ja samo mogu reći: Amin! Very Happy
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Orhideja Pet Apr 13, 2012 10:48 pm

Jurivaka ::"Gornju rečenicu" pominjemo samo onda kada vi počnete metanisati Božijoj dobroti. Ona baš dobro ilustruje tu dobrotu.
E sad, ako se ti pitaš ko smo mi da sudimo Bogu, ja samo mogu reći: Amin! Very Happy
Čekaj malo, jesam li ja pričala parole i govorila kakav je Bog?

"Gornju rečenicu" pominjemo samo onda kada vi počnete metanisati Božijoj dobroti. Ona baš dobro ilustruje tu dobrotu.
Lijepo sam navela primjer, zašto si ga namjerno preskočio??? Znači dokazano da je ljudski faktor koji je sebi uzeo za pravo i ćeif da on procijeni situaciju za ili protiv opasnosti, ali ne lakše je reći kakav je to bog koji ubija bebe?
Čekam....
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od sini_do Pet Apr 13, 2012 10:59 pm

Kad se vidi kakvi su ljudi u globalu, bog je i previse dobar.... Ljudi su po svojim delima, davno trebali nestat sa zemlje.....
sini_do
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2648
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Pet Apr 13, 2012 11:03 pm

sini_do ::Kad se vidi kakvi su ljudi u globalu, bog je i previse dobar.... Ljudi su po svojim delima, davno trebali nestat sa zemlje.....
Слажем се са овим што си рекао; но, зар није логично помислити, тада, да Бога нема?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od sini_do Pet Apr 13, 2012 11:06 pm

Da boga nema, tad nebi bilo nicega.....
sini_do
sini_do
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2648
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Pet Apr 13, 2012 11:07 pm

sini_do ::Da boga nema, tad nebi bilo nicega.....
Домишљато, нема шта... :cheers:
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Orhideja Pet Apr 13, 2012 11:10 pm

Fristajlo ::
Слажем се са овим што си рекао; но, зар није логично помислити, тада, да Бога нема?
Zašto? Ako je Bog stvorio svijet i dao ljudima slobodnu volju, zašto se uzima za njegov grijeh zlo u svijetu, jer zlo čine ljudi a ne Bog.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 11:16 pm

Orhideja ::
Lijepo sam navela primjer, zašto si ga namjerno preskočio??? Znači dokazano da je ljudski faktor koji je sebi uzeo za pravo i ćeif da on procijeni situaciju za ili protiv opasnosti, ali ne lakše je reći kakav je to bog koji ubija bebe?
Čekam....
Preskočio sam radi toga što tvoj primjer nije relevantan. Nije ovdje riječ o tome šta ljudi rade jedni drugima, nego je riječ o njihovom odnosu prema Bogu - o njihovom razumu i poimanju Boga. Zašto neko nije digao na vrijeme uzbunu da obavijesti o cunamiju, sa tim nema veze ni Bog ni ova tema.
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Orhideja Pet Apr 13, 2012 11:26 pm

Jurivaka ::Preskočio sam radi toga što tvoj primjer nije relevantan. Nije ovdje riječ o tome šta ljudi rade jedni drugima, nego je riječ o njihovom odnosu prema Bogu - o njihovom razumu i poimanju Boga. Zašto neko nije digao na vrijeme uzbunu da obavijesti o cunamiju, sa tim nema veze ni Bog ni ova tema.
Kako nema? Jesi ti sam naveo " Bog najveće dobro??? Govoriš li o onom Bogu što je potopio cijeli svijet, uključujući i grešne bebe i grešne životinje???" dala sam konkretan primjer i šta sad nije u redu? Jesu ljudi krivi, jesu...priznaš i dobro.
Neobično je da ako krenemo Bog je stvorio zemlju, biljni i životinjski svijet, čovjeka i ženu, i dao čovjeku slobodnu volju da upravlja sa svojim životom zašto čovjek sve što stvori to i uništi?
Nemoj samo reći kriv je Bog.

nego je riječ o njihovom odnosu prema Bogu - o njihovom razumu i poimanju Boga
Zar ti se ne čini da se kroz istoriju čovjeka cijelo vrijeme čovjek igra Boga, tj.želi na direktan ili indirektan način da sam bude Bog.
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 11:33 pm

Orhideja ::
Kako nema? Jesi ti sam naveo " Bog najveće dobro??? Govoriš li o onom Bogu što je potopio cijeli svijet, uključujući i grešne bebe i grešne životinje???" dala sam konkretan primjer i šta sad nije u redu? Jesu ljudi krivi, jesu...priznaš i dobro.
Neobično je da ako krenemo Bog je stvorio zemlju, biljni i životinjski svijet, čovjeka i ženu, i dao čovjeku slobodnu volju da upravlja sa svojim životom zašto čovjek sve što stvori to i uništi?
Nemoj samo reći kriv je Bog.

nego je riječ o njihovom odnosu prema Bogu - o njihovom razumu i poimanju Boga
Zar ti se ne čini da se kroz istoriju čovjeka cijelo vrijeme čovjek igra Boga, tj.želi na direktan ili indirektan način da sam bude Bog.
Ja sam mislio konkretno na biblijski potop, koji je neposredno djelo Boga.
A što čovjek izigrava Boga, pa u neku ruku ima i pravo, jer ga je on i izmislio Very Happy
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Orhideja Pet Apr 13, 2012 11:55 pm

Jurivaka ::
Ja sam mislio konkretno na biblijski potop, koji je neposredno djelo Boga.
A što čovjek izigrava Boga, pa u neku ruku ima i pravo, jer ga je on i izmislio Very Happy
Vrdaš i svjestan si toga.
Biblijski potop..čega si se uhvatio. Znaš i sam šta je predhodilo čuvenom biblijskom potopu, i nemoj ponovo da se ja i ti vraćamo na Nojevu barku jer smo već negdje ukrštali koplja po tom pitanju na ovom forumu Smile
Orhideja
Orhideja
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma

Broj poruka : 8799
Datum upisa : 08.03.2010
Lokacija : tu negdje

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Jurivaka Pet Apr 13, 2012 11:59 pm

Orhideja ::
Jurivaka ::
Ja sam mislio konkretno na biblijski potop, koji je neposredno djelo Boga.
A što čovjek izigrava Boga, pa u neku ruku ima i pravo, jer ga je on i izmislio Very Happy
Vrdaš i svjestan si toga.
Biblijski potop..čega si se uhvatio. Znaš i sam šta je predhodilo čuvenom biblijskom potopu, i nemoj ponovo da se ja i ti vraćamo na Nojevu barku jer smo već negdje ukrštali koplja po tom pitanju na ovom forumu Smile
Je li? I šta je bilo? Jesam li ja izvukao deblji kraj? Duhovni razgovori 2214231980
Jurivaka
Jurivaka
Profi član
Profi član

Broj poruka : 1704
Datum upisa : 22.09.2011

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Fristajlo Sub Apr 14, 2012 12:00 am

Jurivaka ::
Je li? I šta je bilo? Jesam li ja izvukao deblji kraj? Duhovni razgovori 2214231980
Наравно да јеси...
Орхидеја је то... Duhovni razgovori 2214231980

Него, шта сте то извлачили за крајеве, никако не могу да схватим? Duhovni razgovori 3629869021
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Noelia Sub Apr 14, 2012 12:04 am

Jurivaka: Ps. Sve u svemu nisam zadovoljan tvojim odgovorima. Nigdje logičnog argumenta, samo negiranja i parole. Very Happy

I što ćemo sad? Duhovni razgovori 2214231980
Pa, dobro, Jure, u čemu onda slažemo? Hajde još jednom:
Je li razum odličje koje čovjek posjeduje? Jest. Da li je svijetlo razuma koje čovjek ima dovoljno da spozna Boga? Da ili ne ? Duhovni razgovori 1369909122
Vjernički odgovor je DA, ateistički je NE, a to samo znači da ateisti nemaju vjere. Nije dovoljno što je Bog čovjeku dao svijetlo razuma, ako ga čovjek ne "razvija" razmišljanjem u otvorenosti srca prema Božjoj milosti i ne povjeruje. Vjera je dar, ali ona je i teologalna krepost koja vjernika sjedinjuje s Bogom.
Sve što se protivi zdravom razumu, protivi se Bogu. Kako se onda može usporediti Bog i đavao? Ne razumijem što si htio reći. Tko će se opredjeliti za Sotonu? Ma, može tko hoće: luđak, zlikovac ili "sinovi tame".
Milost ne poništava narav, nego je izgrađuje. Čovjekov razm može spoznati Boga i po vjeri ta spoznaja raste ( prerasta u ljubav).
Parole?! Nisu parole, ni puste riječi, to su moja uvjerenja i iskustvo. Normalno da ih potkrepljujem svetim Pismom, nego čime bih trebala? Duhovni razgovori 2214231980

Ti shvaćaš (i tumačiš) Bibliju doslovno, a ona je Božja objava čovjeku, ali se čita u Duhu, jer tako je i napisana. Što bih ja uvalila u nevolju Duha Svetoga? Duhovni razgovori 2214231980 Uopće ne vidim u ćemu je problem. Bog izabire koga hoće, po sv. Pavlu, lude da posrame mudre, u svakom slučaju ponizne. Jedna majka Tereza je bila mala i neugledna žena, ali je prenijela svijetu Božju poruku, ne svoju, nego Božju. To što je neki nisu prihvatili, ne znači da poruka nije objelodanjena.

Tvoj razum se ne protivi Bogu. Moj razum se protivi.

Pa kad nemaš vjere. Very Happy I što ćemo sad?
Da molimo za tebe? Duhovni razgovori 2214231980 Nećeš!
Da, nema tu puno filozofije. Ako si zadovoljan, ideš dalje svojim putem. Ako, nisi, tražiš, a onaj koji traži, nalazi. Za sve postoji vrijeme, i za vjeru i nevjeru.

Ako je razum Božija kreacija, nema nikakve logike da u sebi sadrži negaciju svoga kreatora.

Nismo anđeli. Anđeli žive u neprestanom klanjanju Bogu, nepromjenljivi u svojim službama, a naš se život odvija u fazama i moramo učiti. "Približite se Bogu i On će se približiti vama". Čovjek je izgnan iz raja i potreban mu je čitav život da se tamo vrati.
Noelia
Noelia
Član
Član

Broj poruka : 243
Datum upisa : 06.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Duhovni razgovori Empty Re: Duhovni razgovori

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu