Ideja forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



Navigacija
 Portal
 Forum
 FAQ
Ko je trenutno na forumu
Imamo 55 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 55 Gosta :: 1 Provajder

Nema

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 309 dana Pon Jan 09, 2012 11:51 pm
Zadnje teme
» Postoji li zlo?
Koliko se uopšte razumemo? EmptyPon Feb 19, 2024 3:30 pm od djuro

» Koliko se uopšte razumemo?
Koliko se uopšte razumemo? EmptyUto Jan 23, 2024 9:05 am od djuro

» Kakav je pravi hriscanin?
Koliko se uopšte razumemo? EmptyPon Jan 15, 2024 5:27 pm od djuro

» Dekadencija zapadne civilizacije
Koliko se uopšte razumemo? EmptySub Jan 13, 2024 7:26 pm od djuro

» Ratovi devedesetih
Koliko se uopšte razumemo? EmptyPon Avg 07, 2023 2:11 pm od andjeo01

» Šta trenutno slušaju vaše komšije iz vaših zvučnika? :affraid:
Koliko se uopšte razumemo? EmptyČet Maj 11, 2023 5:27 pm od andjeo01

» Odavno nisam čuo/čula
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 9:06 pm od Johnny-Azra

» Muzika koja u vama izaziva jezu..
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 9:03 pm od Johnny-Azra

» Moje otkriće
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 8:58 pm od Johnny-Azra

» Sta pevusite ovih dana?
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 8:48 pm od Johnny-Azra

» Pjesma koja Vas opisuje u nekim momentima...
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 8:46 pm od Johnny-Azra

» Ne kvarite mi temu dok se opustam...
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 8:44 pm od Johnny-Azra

» Poklanjam ti pesmu
Koliko se uopšte razumemo? EmptySre Maj 03, 2023 8:40 pm od Johnny-Azra

https://2img.net/h/s1.postimg.cc/2jaw3c4r7j/logo-cir.png
https://2img.net/h/s28.postimg.cc/sbinr7rvx/bloggif_58f133ee2ca1e.png
https://2img.net/h/s17.postimg.cc/p630tcadr/vremenska_prognoza.png
Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga


Koliko se uopšte razumemo?

+16
Hiperborejac
crni labud
Vulin
Vidra
laza
Istina ex Natasha
Cleopatra
Vrdalama
Fraya
Johnny-Azra
Dragana
Prince
Avramova
Bass
L2
Fristajlo
20 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Pet Sep 03, 2010 6:05 pm

Kroz kontakte sa našim svetom koji duže živi i radi u inostranstvu, preko foruma, mejla ili lično stekao sam utisak da se vrlo često ne razumemo i da to ne retko proizvodi dosta problema u komunikaciji, iako govorimo istim jezikom; šta mislite, u čemu je tu problem?
Ja imam neke ideje o tome, ali, sačekaću nekoliko vaših komentara; izvolite... Koliko se uopšte razumemo? 364196
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od L2 Pet Sep 03, 2010 6:07 pm

JA I TI ????? 🇭🇲 Svasta. Pa nas dvoje smo PRIMER slaganja.Samo sto volimo da se pre malo posvadamo.Taki smo.
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Pet Sep 03, 2010 6:13 pm

To stoji; samo, zar nemaš utisak nekad da prvo upadnemo u nesporazum, koji nas omete u putu do nekog zaključka? Nekad, kao da govorimo različitim jezikom; zbog čega je to tako?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od L2 Pet Sep 03, 2010 7:03 pm

@ Fri ,izvini nesto sam piskarala ..Kao prvo dopada mi se mirni ,stalozeni ton kojim si sve ovo rekao .
U pravu si.U visokom procentu.Nemoj da ocekujes u ovom momentu od mene stopostotnu koncentraciju.Ne mogu da se setim ni svih razgovora, niti su mi nesto ostale u glavi situacije,neki tipicni razlozi nesporazuma ..Imam problem - NISAM ZLOPAMTILO.
Pokusacu bar da krenem sa necim, a ti me lepo nadopuni i podseti.
Naravno da cu poceti od sebe.
U razmeni misljenja postoje samo dve opcije -da se slozimo ili ne .
Postoje i dva nacina - bez obzira na podudaranje ili ne podudaranje misljenja,da svako iznese svoje misljenje uz duzno postovanje tudeg.
Ukoliko se to postigne ostale stvari su pitanje teme, nacina pristupa,argumenata ..ma sijaset stvari.
1. Volim da razmenim misljenja sa ljudima.Volim da iznesem svoje misljenje,volim da citiram misljenja ljudi sa kojima se slazem,volim da procitam i cujem misljenja razlicita od mojih.Jednom recju OTVORENA sam za sve opcije u dijalogu.
2.Volim ljude kojima je vazna kultura dijaloga; koji postuju sagovornika i temu.Ukoliko osetim mrvicu zlonamernosti ..pokusam izbeci razgovor sa tom osobom.Ukoliko procenim da bi ipak trebalo da se upustim u dijalog - pokusavam te tonove amortizovati ( obicno relativiziranjem, salom,bilo kojim nacinom skretanja na neko plodno tlo).Ako ne uspem -prekidam .Ako ne prekinem postajem BEZOBRAZNA .Jer mislim da onaj kome PRUZIS RUKU,a on je ne samo ne prihvati, nego te sutne,i ne zasluzuje nego da MU KAZES GDE MU JE MESTO - u duhovnoj kaljuzi.
Mislim da se nas dvoje do sada nismo valjali u njoj . :cheers:
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Sub Sep 04, 2010 1:59 am

Nisi me u potpunosti shvatila, ali u glavnom zato što i nisam bio dovoljno jasan, pa ću ad dodatno pojasniti neka pitanja...
Naime, vrlo često sagovornici iz dijaspore, iz inostranstva, zazvuče nekako pokroviteljski, na šta je najčešće reakcija sa ove strane oštra, i odbojna. Mnogi uticaji sredine u kojima vi sa one strane granice su vas manje ili više izmenile, i često to ima veliki uticaj na vašu percepciju nekog problema; sa druge strane, i mi odavde, lišeni nekih saznanja koja vi imate, ali bolje upućeni u unutrašnje prilike isto tako isuviše lako odbijamo neke sugestije sa vaše strane, koje bi nekad bile i vrlo mudro prihvatiti.
Smisao pokretanja ove teme je- kako otkloniti taj problem, koji očigledno ometa bolju saradnju, ne samo na ovom našem relativno malom forumu, nego generalno Srba i Srba, ne samo geografski rasutih?
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od L2 Sub Sep 04, 2010 2:54 am

Ja uvek razgovaram sa pozicija o kojima sam pricala.Mislim da ti to mnogo moze reci o meni .POSTENO .Upustam se u razgovore u kojima je cist principijelni stav. Ja ne mogu da se izjasnim koga treba skinuti sa vlasti u Srbiji. NEMAM POJMA .Pratim politicku situaciju, znam precizno ko je ko,ali je istina da nemam dnevni uvid kao nekada.Niti osecam na svojoj kozi dnevni zivot.isto vredi i obrnuto.
Ali to ne znaci da si - na primer ti - OBJEKTIVAN.Ravnopravno mozemo razgovarati o problemima opstim - o skolstvu, o nauci, o bilo cemu.Ni ti ni ja NE MOZEMO RASPRAVLJATI o detaljima koje ne poznamo dovoljno.Sto ce reci DA NISMO SVEZNAJUCI.
O temi Jasenovca imam svoje misljenje., ali i principijelan stav o svim zlocinima iste vrste .Tu sada dolazi do nesuglasica - koje nemaju NIKAKVE VEZE SA DIJASPOROM. Mislim da ces me razumeti .U pitanju je procena svakog zlocina ponaosob .Ti mozes misliti jedno, a ja drugo.Za tebe jedan zlocin moze biti veci, za mene manji.KO JE U PRAVU.

I kakve veze ima dijaspora sa tim ..Ja licno nemam nikakvih pokroviteljskih namera iz prostog razloga sto nisam takav tip.Jos preciznije, ja to NE ZNAM . Ne znam cak ni sta mislis pod tim.Bilo bi lepo da mi navedes neki primer .Imali smo toliko diskusija pa mozes verovatno naci.


Poslednji izmenio L2 dana Sub Sep 04, 2010 3:07 am, izmenjeno ukupno 1 puta
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Bass Sub Sep 04, 2010 2:59 am

Postoje verbalna i neverbalna komunikacija i obe su podjednako važne. Obe se koriste prilikom razgovora uživo pa je zato manje nesporazuma. Kada pišemo, tu nema mesta neverbalnoj komunikaciji (delimično uspešno je zamenjuju smajliji) i nesporazumi su, logično, češći.
Bass
Bass
Član
Član

Broj poruka : 484
Datum upisa : 19.03.2010
Godina : 35
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Avramova Sub Sep 04, 2010 3:27 am

Pošto imam vrlo blizak primer pokušaću ukratko da dam skromni doprinos temi.

Uglavnom se teško razumemo kada je u pitanju politika (raspoloženje naroda), način života, odnos prema poslu, poslodavcima, ljudima, okruženju. Sve je to rezultat ogromnih razlika u pobrojanim segmentima života i skoro da im ne zameram što ne razumeju ovdašnje više nego što mi razumemo njih.

Ugroženi deo stanovništva uglavnom im i ne prigovara jer nema za šta osim što će malo tupiti o politici. Muči ih jedino nostalgija koja kod dobrog dela isčezava u proseku već nakon pola decenije, i to je dobro. Važno je da se ne zaboravi ko si i odakle si.

Kad-kad ćemo reći - da živiš ovde, ne bi tako govorio. Na to dobijamo odgovor koji je daleko od realnosti u kojoj smo mi i uglavnom kod nas izaziva nemoć u razuveravanju.

Oni koji se nikada ne oslobode osećaja nostalgije trpe, ali je se ne odriču i retko ko to prizna.

Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Sub Sep 04, 2010 2:46 pm

Ovo, što je rekla Avramova je otprilike i moj stav, i vrlo blizu i mom mišljenju o problemu komunikacije. Koliko se uopšte razumemo? 504128
Bass je, takođe, dao odlično dodatno pojašnjenje; tek kad se vidimo, imamo na raspolaganju i neke dopunske "alate" za razumevanje. To sam i u praksi proverio...

I kakve veze ima dijaspora sa tim ..Ja licno nemam nikakvih
pokroviteljskih namera iz prostog razloga sto nisam takav tip.Jos
preciznije, ja to NE ZNAM . Ne znam cak ni sta mislis pod tim.Bilo bi
lepo da mi navedes neki primer .Imali smo toliko diskusija pa mozes
verovatno naci.
Ne ti lično, nego, generalno, svi koji žive negde po zapadnoj Evropi, puni su saveta i instrukcija kako mi odavde treba da se ponašamo, odnosimo prema ovome ili onome, jer je, sad, eto, i kod nas u nastanku nešto, u čemu ste vi već neko vreme, i imate određena iskustva. Ne negiram ja dobru nameru, čak ni to da su saveti nekad i dobri; samo me nekad zbuni koliko ne uspevate da shvatite, neki od vas, specifičnosti ove naše situacije u Srbiji, konkretno.
Najkonkretniji, najjasniji primer je problematika koja se dotiče gej prava; od toga se ovde pravi velika frtutma, i mnogi od vas, socijalizovani u zapadni društveno- politički model savetuje nas da to dozvolimo, prigrlimo kao neku novu vrednost, da to prihvatimo i pojmimo kao normalno.
Mi ovde to ne vidimo kao prioritet, i doživljavamo kao najobičniju provokaciju i vređanje zdrave pameti; jer, ako je ovde to jedna od najprečih tema, u zemlji u kojoj je toliko bede, koju cepkaju malo-malo, u kojoj je oko milion izbeglih, gde je korupcija trajno trpno stanje, gde se politika shvata kao privatni biznis, gde mogu da te ubiju zbog 500 dinara jer im je stigla narkomanska kriza, i da ne nabrajam dalje- valjda si stekla sliku- ljudi su uvređeni time. Baviti se krovom gde se trese temelj nije normalan redosled prioriteta; nekako mi se čini da to vi, naši iz sveta, lako previde, iz nekog razloga.
Mogu samo da pretpostavim zašto je to tako; za sad neću, jer bih zašao u domen psihologije, a ovo nije tema za to.
No hard filigs, pliz... Koliko se uopšte razumemo? 246752
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Prince Sub Sep 04, 2010 3:35 pm

Lični ciljevi i interesi su jedno ,a razumjevanje za patnje drugih je sasvim nešto drugo,kada je u pitanju dijaspora.Ja nešto gledam te ljude koji se organizuju u nekom gradiću bogu iza nogu od 200.000 stanovnika svakodnevno protestujući zbog NAT,o bombardovanja.Ne kažem da je to imalo kontraefekat time što su blokrali glavne saobraćajnice,ali sigurno nije ništa pomoglo Srbiji.Svaka manifestacija javna koju organizuje dijaspora ima za cilj neki lični interes dijaspore,a to što novčano pomognu svoje bližnje u matici, pomažu i Srbiju je razumljivo.
avatar
Prince
Super član
Super član

Broj poruka : 5401
Datum upisa : 22.05.2010
Godina : 57

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Sub Sep 04, 2010 4:25 pm

Svaka manifestacija javna koju organizuje dijaspora ima za cilj neki lični interes dijaspore
Ima i toga, prilično. Postoje i takvi, otuđeni, koji bi i ovu muku da iskoriste, na žalost, i ljudi to ovde primećuju, pa su ponekad i reakcije na ljude iz dijaspore shodne tome...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od L2 Sub Sep 04, 2010 4:45 pm

Izuzetno mi je drago sto vas se javilo toliko na ovu temu.Na taj nacin mogu steci pravu sliku o nacinu na koji razmisljate.
Kao sto ljude u Srbiji ne mozemo podvesti pod istu kapu, tako ne moze ni dijaspora biti jedinstven pojam .
Sta hocu reci.Ima nas zaista raznih.Ja nemam kontakt sa "nasim ljudima "ovde.Ne prisustvujem nikakvim okupljanjima, susretima, nisam clan nikakvih grupa, udruzenja ..APSOLUTNO NICEGA.
Drugo nikada mi nije palo na pamet da ovde delujem na propagandni nacin -ubedujuci ljude ko su Srbi, sta je Srbija.To je najveca glupost.Nisam davala nikakve priloge.Jedino sto radim su novci koje dam LICNO NA RUKE.Onome za koga smatram da mu je potrebno.I onome za koga znam da ga to nece uvrediti.Na taj nacin dajem svima.
Trece : @ AVRAMOVA ne slazem se da Vi vise razumete nas ,nego mi Vas.To mozemo konstatovati na licnim i konkretnim primerima, nikako globalno.Ja Vas na primer uopste ne razumem u nekim stvarima .Ali i ne pokusavam .Mislim da i Vi mene licno,ili neke koje ne poznate BLIZE , nikada necete razumeti u nekim stvarima.
Nostalgija je nebitna u ovom slucaju.Ne znam kakve veze ona ima sa RAZUMEVANJEM .Tim pre sto ima raznih vrsta nostalgije.Ja nostalgiju nemam, ali kada pisem ,na primer ,spominjem SVOJU Srbiju ,svoju zemlju .JA NEMAM SVOJU ZEMLJU.To je iluzija. Sta je moja zemlja- komad zemlje ,reke,planine ..NE .Ljudi ..koji ljudi ? Mozda se ovo protivi VASEM zdravom razumu,ali je tako.To najbolje zna moja porodica.Ali ja imam jednog clana porodice koji je strasan nostalgicar.Po povratku je on u najgorem stanju jer su ( normalna ) razocarenja ubojita. Za njega je njegova zemlja slika koju on ima od pre i koju brizljivo cuva u srcu.Jedna neverovatno izmastana,suluda ILUZIJA koje on nece da se odrekne .I kada ga po dolasku realnost DEBELO opajdari, onda pada u depresije.

Na putu ,odmaralistima, srecem svake godine masu nasih ljudi.Pravo da vam kazem imam jako losu sliku o njima.Ljudi se odricu zivota da bi se dole pojavili sa besnim kolima,da bi se razbacivali sa parama,pa pretpostavljam i savetima i ko zna cim.Primitivizam je svugde isti.A nas narod .nazalost, voli da se PREDSTAVLJA,a ne pokazuje onakvim kakav jeste.
Malo je iskrenih ljudi sa kojima mozete stalozeno i lepo popricati.I malo onih koji se zadrzavaju na konkretnim pricicama .Te price NAMA ,VAMA ,kod nas ,kod Vas ..su po meni najgoruca osnova za raspravu.
Primer koga je naveo na primer @widowerprince je jedan pozitivan primer - PO MENI .Ali ja na primer ne bih mogla tvrditi za te nepoznate ljude da iza stoji neki licni interes.MOZDA .Ali ja to ne bih mogla tvrditi.
@ FRI - stavovi o gej problematici su zaista kompletni.Javicu se kod te teme da ne bih ovde raspravljala.
I dodala bih na kraju jednu GENERALNU primedbu.
Forum ,po prirodi stvari nije UVEK pogodan za jednu ozbiljnu raspravu.Meni se moji istupi nikako ne dopadaju.Imam osecaj da strcim i bilo je dosta primedbi na moju STRUCNOST i slicno. Da se razumemo, NE VREDAM SE i necu da objasnjavam zasto. Ali me to ODVLACI od diskusija .Htela sam odustati od diskusija , a onda sam se upitala -pa ako odustanem od toga ( znaci od razloga bitisanja na forumu ) onda cu se iskljuciti i iz foruma .Sta ce mi.
MORA postojati neki pozitivan ambijent da bi se neko osecao komotno u diskusiji.Ako nije ,ako se pocne sa vredanjem,malicioznostima i slicno..znate vec kako skrece diskusija.

Razlike u misljenjima ce, da zavrsim UVEK BITI.Pa ni vi iz Srbije ne mislite ISTO o gej paradi i ostalim pitanjima koja se ovde postavljaju..
Izvinjavam se na opsirnosti..Htedoh sto vise stvari obuhvatiti..
L2
L2
Profi član
Profi član

Broj poruka : 2748
Datum upisa : 14.06.2010
Godina : 72
Lokacija : Netherland

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Ned Sep 05, 2010 2:41 am

I dodala bih na kraju jednu GENERALNU primedbu.
Forum ,po prirodi
stvari nije UVEK pogodan za jednu ozbiljnu raspravu.Meni se moji istupi
nikako ne dopadaju.Imam osecaj da strcim i bilo je dosta primedbi na
moju STRUCNOST i slicno. Da se razumemo, NE VREDAM SE i necu da
objasnjavam zasto. Ali me to ODVLACI od diskusija .Htela sam odustati
od diskusija , a onda sam se upitala -pa ako odustanem od toga ( znaci
od razloga bitisanja na forumu ) onda cu se iskljuciti i iz foruma .Sta
ce mi.
MORA postojati neki pozitivan ambijent da bi se neko osecao
komotno u diskusiji.Ako nije ,ako se pocne sa vredanjem,malicioznostima
i slicno..znate vec kako skrece diskusija.
Daću ti jedan savet, predlog, šta god...
Neki put zazvučiš prilično nadmeno, kako bi se to reklo. Ljudi ne vole tutorisanje, u tome je stvar. Ovde, naročito; mudraca, koliko hoćeš, koji imaju vrlo slične priče, a dela- nigde. Izvini na malo brutalnim izrazima, ali- potrebno je, da bih bio što jasniji. Ko me zna duže, posvedočiće ti da meni to ne smeta, i iskreno, ja volim da polemišem s tobom, jer poštujem tvoje znanje i žar; no, i meni nekad nisi baš najpitkija, kad se popneš na katedru... Koliko se uopšte razumemo? 473429
A sa foruma ne mrdaj, inače ću da te davim u snovima, k'o Sandđama... Koliko se uopšte razumemo? 395306 Koliko se uopšte razumemo? 971561
Koliko se uopšte razumemo? 129758
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Avramova Ned Sep 05, 2010 11:07 am

L2 ::
Trece : @ AVRAMOVA ne slazem se da Vi vise razumete nas ,nego mi Vas.

Čoveku u problemu je uvek potrebno više razumevanja nego obrnuto. Ugroženi traži pomoć od neugroženog i ovaj mu je nudi ili ne (ne govorim o materijalnoj ugroženosti iako ni ona nije zanemarljiva). U tom smislu gledam na celu stvar i nikako nisam isključiva.

To mozemo konstatovati na licnim i konkretnim primerima, nikako globalno.

Svoj primer sam i navela na osnovu ličnog iskustva i nije usamljen i zbog čega onda ne bismo govorili i o malo širem gledištu.

Mislim da i Vi mene licno,ili neke koje ne poznate BLIZE , nikada necete razumeti u nekim stvarima.

To nije do nas već do vas i koliko nam dopustite da vas razumemo, a mi želimo.

Nostalgija je nebitna u ovom slucaju.Ne znam kakve veze ona ima sa RAZUMEVANJEM .

Misliš? Sa razumevanjem je sve povezano, ali baš sve pa i nostalgija.

Za tebe Koliko se uopšte razumemo? 3112937993
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Prince Ned Sep 05, 2010 3:00 pm

Dobro se vi razumete koliko ja mogu da primetim.
Kako je tema o razumijevanju između pojedinaca, u ovom slučaju između nekoga ko živi van granica Srbije i građanina Srbije što je po mom mišljenju isto što i razumijevanje sa prvim komšijom.Ovaj svijet je tako mali da se sve zna,ako hoćemo da dokazujemo šta je istina.A razlike u političkim stavovima su normalni,za rješavanje problema gledaj "Lepa Brena i nema problema , ili tuguj kao Zorica.. Koliko se uopšte razumemo? 479116528
avatar
Prince
Super član
Super član

Broj poruka : 5401
Datum upisa : 22.05.2010
Godina : 57

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Dragana Ned Sep 05, 2010 3:53 pm

Fristajlo ::Kroz kontakte sa našim svetom koji duže živi i radi u inostranstvu, preko foruma, mejla ili lično stekao sam utisak da se vrlo često ne razumemo i da to ne retko proizvodi dosta problema u komunikaciji, iako govorimo istim jezikom; šta mislite, u čemu je tu problem?
Ja imam neke ideje o tome, ali, sačekaću nekoliko vaših komentara; izvolite... Koliko se uopšte razumemo? 364196

Ljudi se mogu sporazumijeti . Jedini uvijet je ; željeto to . Potrebna je samo dobra volja , dobra namjera i malo vještine u prenošenju misli u pisanu riječ . Neovisno o razlikama u razmišljanjima i stavovima , komunikacijski problemi nisu potrebni . Razmišljanja na određenu temu ili problematiku , ne moraju biti jednaka ...
To što se u razmišljenjima i pogledima na isto , pojavljuju razlike ... to je rezultat i posljedica različitih iskustava , doživljaja , pogleda a moguće i tvrdoglavosti ...
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Gost Pon Sep 06, 2010 2:05 am

Razumijemo se onoliko koliko smo slicni...i koliko je covjek sposoban da shvati i dobre i lose, ...i koliki ti je mozak...dal je spreman , tj dal ima kapacitet da primi informacije sve moguce a da pritom pokusa da ih razumije....
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Uto Sep 07, 2010 4:38 am

Dragana ::
Neovisno o razlikama u razmišljanjima i stavovima , komunikacijski problemi nisu potrebni .
Nisu potrebni, već nužni. Izbegavanje konflikta usled različitog poimanja nečeg ne rešava nijedan problem, samo ga prebacuje u ravan stihije. To retko daje dobre rezultate, a naročito je opasno ako neslaganja ima mnogo...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Johnny-Azra Uto Sep 07, 2010 5:08 am

Dovoljno.... Koliko se uopšte razumemo? 1555288004
Johnny-Azra
Johnny-Azra
Super član
Super član

Broj poruka : 6772
Datum upisa : 10.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Dragana Uto Sep 07, 2010 11:04 am

Fristajlo ::
Dragana ::
Neovisno o razlikama u razmišljanjima i stavovima , komunikacijski problemi nisu potrebni .
Nisu potrebni, već nužni. Izbegavanje konflikta usled različitog poimanja nečeg ne rešava nijedan problem, samo ga prebacuje u ravan stihije. To retko daje dobre rezultate, a naročito je opasno ako neslaganja ima mnogo...

Zato postoji ; kompromis !
Dragana
Dragana
Super član
Super član

Broj poruka : 5149
Datum upisa : 21.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Uto Sep 07, 2010 3:29 pm

Nije kompromis uvek rešenje, a retko je i dobro rešenje.
Kompromis je ravnoteža nemoći, po nekim definicijama; iz nemoći se rađa frustracija, dalje je jasno. Istorija ljudskog roda je progres pravila nametanjem nekih rešenja, a ne kompromisima; no, to nas vodi u ravan filosofskih diskusija, pa da ne idemo u takvu digresiju...
Kult kompromisa je novijeg datuma, i o tome bi trebali imati neka saznanja i vrlo ozbiljnu diskusiju, pre nego što ga proglasimo za tako univerzalno rešenje za sve probleme. Znam da on donosi mir, ali, vrlo varljiv i licemeran, kojim ni jedna strana ne može biti zadovoljena; tako dobijamo samo privremena rešenja, koja to samim tim i nisu- to su samo odloženi problemi, kumulativno uvećani...
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Gost Uto Sep 07, 2010 5:53 pm

''Kult kompromisa'' je osnov civilizacije, osnova covekovog utemeljenja u veri da se dogovorom a ne svadjama gradi kuca- resenje bilo kog problema. To i nije neka filozofija, posle svih sukoba ljudi sednu i dogovore se o svemu, drugog puta nema.
Kompromis je jedino moguce resenje problema. Nametanje resenja koja ne moraju uvek ( i nisu)biti ispravna vodi u produbljivanje jazza medju ljudima koji razlicito misle.zato jer je demokratija pojam koji je toliko kopromitovan, iskoriscen i sveden na cisto nametanje volje vecine- ljudi se sve manje dogovaraju sa ljudima koji ne misle kao oni, trude se da okupe sto vise istomisljenika i ''rese problem'' koji cesto posle takvih intervencija postaje jos veci-iskoriscavaju, manipulisu demokratskim metodama razgovora. To je cista zloupotreba demokratije.
Ne postoje trajna resenja nekog problema jer sve tece i menja se stalno u drustvu. Mi zivimo u svetu privremenih resenja-to je sudbina drustva kakvo je ljudska vrsta osmislila, upravo da bi postojao nacin dogovora oko bilo cega. Pragmatizam i trgovina resenjima u smislu ''ja tebi,ti meni'' je deo resenja, interes vodi ljude kada razgovaraju, pregovaraju, dogovaraju se- to je deo ljudske prirode, nesto normalno,sto se podrazumeva. Tu fleksibilnost mora doci do izrazaja.Zbog nedostatka istog mnogi ljudi koji se bave politikom zato sto misle da to mogu a ne umeju da slusaju, nisu dobri politicari,diplomate- ne umeju da uvide da resenje problema zahteva zadovoljenje elementarnih zahteva svih ucesnika kojih se neki problem tice. Normalno je da gresimo, ali je isto tako normalno i da priznajemo sopstvene greske.To je osnova svakog kvalitetnog razgovora- potka razumevanja.Treba znati izaci u susret drugome, ne samo nametati resenja koja su dobra iskljucivo jednoj strani, makar to bila i nasa sopstvena.
Kompromisi su moguci i dobrodosli,samo, zavisi koji to ljudi razgovaraju i na koji nacin. Danas se razgovorom smatra sve i svasta. Steta.
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Fristajlo Uto Sep 07, 2010 8:11 pm

Malo čemu mogu prigovoriti u gornjem postu. Teoretski odlično osmišljeno, čestitam... Koliko se uopšte razumemo? 384
avatar
Fristajlo
Legendarni član

Broj poruka : 19643
Datum upisa : 17.03.2010
Lokacija : Beograd

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Avramova Sre Sep 15, 2010 2:45 pm

Divlja :: Treba znati izaci u susret drugome, ne samo nametati resenja koja su dobra iskljucivo jednoj strani, makar to bila i nasa sopstvena.

Nametnuto rešenje se uglavnom čini zbog sopstvene koristi i tu već ne možemo govoriti o izaležnju u susret.

Ako smo spremni drugome izaći u susret ludo je štetiti sebi, i tu već možemo govoriti o kompromisu kao mogućnosti dogovora. Ipak, postoji i dobro rešenje kada ćemo drugome izaći u susret ulažući sebe, samo što su retki oni koji će se odreći dela svoga dobra zarad drugog, a da pri tom neće biti oštećeni.
Avramova
Avramova
Legendarni član

Broj poruka : 69578
Datum upisa : 07.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Gost Pon Sep 20, 2010 12:24 am

Volim ljude koji bez mnogo price , kapiraju gotovo sve...
Anonymous
Gost
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Koliko se uopšte razumemo? Empty Re: Koliko se uopšte razumemo?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu